Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2564

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/2564 z dne 16. avgusta 2022 o spremembi Delegirane uredbe Komisije (EU) 2021/2064 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z določitvijo izjeme de minimis za obveznost iztovarjanja za nekatere vrste pridnenega ribolova v Jadranskem morju ter jugovzhodnem Sredozemskem morju

    C/2022/5698

    UL L 330, 23.12.2022, p. 126–129 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/2564/oj

    23.12.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 330/126


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2564

    z dne 16. avgusta 2022

    o spremembi Delegirane uredbe Komisije (EU) 2021/2064 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z določitvijo izjeme de minimis za obveznost iztovarjanja za nekatere vrste pridnenega ribolova v Jadranskem morju ter jugovzhodnem Sredozemskem morju

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o skupni ribiški politiki in o spremembi uredb Sveta (ES) št. 1954/2003 in (ES) št. 1224/2009 ter razveljavitvi uredb Sveta (ES) št. 2371/2002 in (ES) št. 639/2004 ter Sklepa Sveta 2004/585/ES (1) in zlasti člena 15(7) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/86 (2) določa načrt za zavržke pri nekaterih vrstah pridnenega ribolova v Sredozemskem morju, ki se je uporabljal od 1. januarja 2017 do 31. decembra 2019.

    (2)

    Da bi se preprečili nesorazmerni stroški ravnanja z neželenim ulovom, je bila v Delegirani uredbi (EU) 2017/86 določena izjema de minimis, ki se je uporabljala za pridnene vrste. Navedena delegirana uredba je prenehala veljati 31. decembra 2021. Z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2021/2064 je bila uvedena nova izjema de minimis (3). Navedena izjema je bila določena za pridnene vrste do 31. decembra 2023, za prilov malih pelagičnih vrst pri pridnenem ribolovu pa je bila izjema določena le do 31. decembra 2022.

    (3)

    Hrvaška, Italija in Slovenija (v nadaljnjem besedilu: skupina na visoki ravni Adriatica) ter Grčija, Italija, Ciper in Malta (v nadaljnjem besedilu: skupina na visoki ravni Sudestmed) imajo neposredni upravljalni interes za ribolov v Jadranskem morju oziroma jugovzhodnem Sredozemskem morju. Skupina na visoki ravni Adriatica in skupina na visoki ravni Sudestmed sta 1. maja 2022 in 6. junija 2022 zaprosili za podaljšanje izjeme de minimis za prilov malih pelagičnih vrst pri pridnenem ribolovu iz Delegirane uredbe (EU) 2021/2064. Obe skupini sta v podporo svoji zahtevi predložili tudi znanstvene dokaze.

    (4)

    Znanstveni, tehnični in gospodarski odbor za ribištvo (STECF) je znanstvene dokaze ocenil med 16. in 20. majem 2022 (4).

    (5)

    Skupina na visoki ravni Adriatica in skupina na visoki ravni Sudestmed sta 8. julija 2022 predložili posodobljeno skupno priporočilo o razširitvi izjeme de minimis za obveznost iztovarjanja za eno leto.

    (6)

    Komisija opozarja, da so v Jadranskem morju in jugovzhodnem Sredozemskem morju male pelagične vrste ulovljene istočasno in v zelo različnih količinah, zaradi česar je pristop na podlagi enega samega staleža zahteven. Prav tako so navedene vrste ulovljene z ribiškimi plovili za mali ribolov in iztovorjene na številnih različnih mestih iztovarjanja, ki so geografsko razporejena vzdolž obale. Zato so stroški ravnanja z neželenim ulovom nesorazmerni.

    (7)

    STECF je priznal, da bi se s splošnim zmanjšanjem ribolovnega napora s pridnenimi vlečnimi mrežami in vzpostavitvijo območij z omejenim ribolovom kot trajnih zaprtij za pridneni ribolov verjetno zmanjšala količina prilova malih pelagičnih vrst.

    (8)

    STECF je nadalje opozoril, da kombiniran pristop de minimis, vključen v znanstvene dokaze, sicer zajema široko skupino vrst z različnimi stopnjami zavržkov, vendar je glede na kompleksnost ribolova v Jadranskem morju in jugovzhodnem Sredozemskem morju tako široko področje uporabe primeren pristop.

    (9)

    Poleg tega je STECF izrazil mnenje, da bi posamezne izjeme de minimis, ki se nanašajo na eno vrsto, privedle do številnih ločenih izjem, ki bi bile zahtevne za spremljanje.

    (10)

    Skupina na visoki ravni Adriatica je predložila posodobljene znanstvene dokaze o nesorazmernih stroških ravnanja z neželenim ulovom. Čeprav je STECF izpostavil, da so ocene povečanja stroškov predložene, je poudaril, da je težko oceniti, na kateri ravni stroški postanejo nesorazmerni. STECF je tudi priznal, da se je zaradi nedavnega zvišanja stroškov goriva splošno stanje poslabšalo. STECF je nadalje opozoril na nove rezultate projektov v zvezi s selektivnostjo in da je potrebna nadaljnja preiskava teh selektivnih naprav, da bi našli ravnovesje med izboljšanjem selektivnosti in zmanjšanjem gospodarskih izgub. Nadalje je opozoril, da bi moralo biti zmanjšanje ravni neželenega ulova z uporabo selektivnega orodja ali zaščitenih morskih območij prednostna naloga.

    (11)

    Komisija pozdravlja zavezo skupine na visoki ravni Adriatica, da si bo še naprej prizadevala za selektivnost in prostorske omejitve ribolova, kar bo njena prednostna naloga s ciljem zmanjšanja neželenega ulova. Komisija zato meni, da napredek pri selektivnosti in nesorazmerni stroški upravičujejo podaljšanje izvzetja za eno leto s predlaganimi odstotnimi deleži.

    (12)

    V posodobljenih znanstvenih dokazih, ki jih je predložila skupina na visoki ravni Adriatica, je predlagano podaljšanje izjeme de minimis za sardona (Engraulis encrasicolus), sardelo (Sardina pilchardus), skušo (Scomber spp.) in šura (Trachurus spp.) za leto 2023 do največ 5 % celotnega letnega prilova navedenih vrst s plovili, ki uporabljajo pridnene vlečne mreže (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX).

    (13)

    STECF je menil, da je stopnja zavržkov za to vrsto ribolova sicer visoka, vendar projekti v zvezi s selektivnostjo še potekajo.

    (14)

    Komisija meni, da predloženi dokazi zadoščajo za podaljšanje izjeme za eno leto s predlaganimi odstotnimi deleži. Jadranska skupina na visoki ravni bi morala predložiti dodatne podatke na podlagi tekočih projektov.

    (15)

    Skupina na visoki ravni Sudestmed je predložila posodobljene znanstvene dokaze o nesorazmernih stroških ravnanja z neželenim ulovom. Čeprav je STECF izpostavil, da so ocene povečanja stroškov predložene, je poudaril, da je težko oceniti, na kateri ravni so stroški nesorazmerni. STECF je tudi priznal, da se je zaradi nedavnega zvišanja stroškov goriva splošno stanje poslabšalo. STECF se je seznanil s tekočimi študijami, ki naj bi bile dokončane leta 2023. Nadalje je opozoril, da bi moralo biti zmanjšanje ravni neželenega ulova z uporabo selektivnega orodja ali zaščitenih morskih območij prednostna naloga.

    (16)

    Komisija pozdravlja zavezo skupine na visoki ravni Sudestmed, da si bo še naprej prizadevala za selektivnost in prostorske omejitve ribolova, kar bo njena prednostna naloga s ciljem doseči zmanjšanje neželenega ulova. Komisija zato meni, da napredek pri selektivnosti in nesorazmerni stroški upravičujejo podaljšanje izvzetja za eno leto s predlaganimi odstotnimi deleži.

    (17)

    V posodobljenih znanstvenih dokazih, ki jih je predložila skupina na visoki ravni Sudestmed, je predlagano podaljšanje izjeme de minimis za sardona (Engraulis encrasicolus), sardelo (Sardina pilchardus), skušo (Scomber spp.) in šura (Trachurus spp.) za leto 2023 do največ 5 % celotnega letnega prilova navedenih vrst s plovili, ki uporabljajo pridnene vlečne mreže (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX).

    (18)

    STECF je menil, da je stopnja zavržkov za ta ribolov sicer znatna, vendar je obseg ulova omejen, potekajo pa tudi projekti v zvezi s selektivnostjo, ki bodo zmanjšali stopnjo zavržkov.

    (19)

    Komisija meni, da predloženi dokazi o nesorazmernih stroških zadoščajo za podaljšanje izjeme za eno leto s predlaganimi odstotnimi deleži. Skupina na visoki ravni Sudestmed bi morala predložiti dodatne podatke na podlagi tekočih študij.

    (20)

    Države članice so v posodobljenih znanstvenih dokazih obnovile svojo zavezo za povečanje selektivnosti ribolovnega orodja v skladu z rezultati tekočih raziskovalnih programov, da bi zmanjšale in omejile neželeni ulov, zlasti ulov pod najmanjšimi referenčnimi velikostmi ohranjanja.

    (21)

    Zahtevani ukrepi so skladni s členom 15(4), točka (c), Uredbe (EU) št. 1380/2013. Delegirano uredbo (EU) 2021/2064 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

    (22)

    Ukrepi iz te uredbe neposredno vplivajo na načrtovanje ribolovne sezone plovil Unije in z njo povezane gospodarske dejavnosti, zato bi morala ta uredba začeti veljati takoj po objavi. Zaradi pravne varnosti pa bi se morala ta uredba uporabljati od poznejšega datuma –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Izjema de minimis

    Člen 3 Delegirane uredbe (EU) 2021/2064 se spremeni:

    (1)

    odstavek 1 se spremeni:

    (i)

    točka (a)(viii) se nadomesti z naslednjim:

    „(viii)

    za sardona (Engraulis encrasicolus), sardelo (Sardina pilchardus), skuše (Scomber spp.) in šure (Trachurus spp.) v letih 2022 in 2023 do največ 5 % celotnega letnega prilova navedenih vrst s plovili, ki uporabljajo pridnene vlečne mreže;“;

    (ii)

    točka (b)(vii) se nadomesti z naslednjim:

    „(vii)

    za sardona (Engraulis encrasicolus), sardelo (Sardina pilchardus), skuše (Scomber spp.) in šure (Trachurus spp.) v letih 2022 in 2023 do največ 5 % celotnega letnega prilova navedenih vrst s plovili, ki uporabljajo pridnene vlečne mreže.“;

    (2)

    odstavek 2 se nadomesti z naslednjim:

    „2.   Do 1. maja 2022 in 2023 države članice, ki imajo neposredni upravljalni interes pri ribolovu v Jadranskem morju in jugovzhodnem Sredozemskem morju, Komisiji predložijo dodatne podatke, ki temeljijo na tekočih projektih in študijah, ter druge ustrezne znanstvene informacije, ki podpirajo izjemo iz odstavka 1, točki (a)(viii) in (b)(vii). STECF navedene podatke in informacije oceni najpozneje do julija 2023“.

    Člen 2

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2023.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 16. avgusta 2022

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 354, 28.12.2013, str. 22.

    (2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/86 z dne 20. oktobra 2016 o načrtu za zavržke pri nekaterih vrstah pridnenega ribolova v Sredozemskem morju (UL L 14, 18.1.2017, str. 4).

    (3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2064 z dne 25. avgusta 2021 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z določitvijo izjeme de minimis za obveznost iztovarjanja za nekatere vrste pridnenega ribolova v Jadranskem morju ter jugovzhodnem Sredozemskem morju (UL L 421, 26.11.2021, str. 9).

    (4)  Znanstveni, tehnični in gospodarski odbor za ribištvo (STECF) – Evaluation of Joint Recommendations on the landing obligation and on Technical Measures Regulation (Ocena skupnih priporočil o obveznosti iztovarjanja in uredbi o tehničnih ukrepih) (STECF-22-05).


    Top