Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0129

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/129 z dne 25. januarja 2018 o izdaji dovoljenja za L-arginin, ki ga proizvaja Corynebacterium glutamicum KCCM 80099, kot krmni dodatek za vse živalske vrste (Besedilo velja za EGP. )

    C/2018/0278

    UL L 22, 26.1.2018, p. 21–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/129/oj

    26.1.2018   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 22/21


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/129

    z dne 25. januarja 2018

    o izdaji dovoljenja za L-arginin, ki ga proizvaja Corynebacterium glutamicum KCCM 80099, kot krmni dodatek za vse živalske vrste

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1831/2003 z dne 22. septembra 2003 o dodatkih za uporabo v prehrani živali (1) in zlasti člena 9(2) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredba (ES) št. 1831/2003 določa izdajo dovoljenja za dodatke za uporabo v prehrani živali ter razloge in postopke za izdajo takega dovoljenja.

    (2)

    V skladu s členom 7 Uredbe (ES) št. 1831/2003 je bil vložen zahtevek za izdajo dovoljenja za L-arginin, ki ga proizvaja Corynebacterium glutamicum KCCM 80099, kot krmni dodatek za uporabo v krmi in vodi za pitje. Zahtevku so bili priloženi zahtevani podatki in dokumenti iz člena 7(3) Uredbe (ES) št. 1831/2003.

    (3)

    Navedeni zahtevek zadeva dovoljenje za L-arginin, ki ga proizvaja Corynebacterium glutamicum KCCM 80099, kot krmni dodatek za vse živalske vrste ter njegovo uvrstitev v kategorijo dodatkov „nutritivni dodatki“.

    (4)

    Evropska agencija za varnost hrane (v nadaljnjem besedilu: Agencija) je v mnenju z dne 17. maja 2017 (2) navedla, da L-arginin, ki ga proizvaja Corynebacterium glutamicum KCCM 80099, pod predlaganimi pogoji uporabe nima škodljivega učinka na zdravje živali in potrošnikov ali na okolje ter da ne bo varnostnih tveganj za uporabnike, če bodo sprejeti ustrezni zaščitni ukrepi.

    (5)

    Agencija je prav tako ugotovila, da je dodatek učinkovit vir aminokisline arginin za vse živalske vrste in da bi bilo treba L-arginin kot dodatek zaščititi pred razgradnjo v vampu, da bi bil lahko v celoti učinkovit pri prežvekovalcih. Agencija je v svojih mnenjih izrazila zaskrbljenost glede varnosti L-arginina, kadar se daje prek vode za pitje. Kljub temu ni predlagala najvišje vsebnosti L-arginina. Poleg tega priporoča dodajanje L-arginina v ustreznih količinah. Tako je v primeru dodajanja L-arginina, zlasti prek vode za pitje, primerno opozoriti uporabnika, naj upošteva prehransko oskrbo z vsemi esencialnimi in pogojno esencialnimi aminokislinami.

    (6)

    Agencija meni, da ni potrebe po posebnih zahtevah glede spremljanja po dajanju na trg. Potrdila je tudi poročilo o analizni metodi krmnega dodatka v krmi, ki ga je predložil referenčni laboratorij, ustanovljen z Uredbo (ES) št. 1831/2003.

    (7)

    Ocena L-arginina, ki ga proizvaja Corynebacterium glutamicum KCCM 80099, je pokazala, da so pogoji za dovoljenje iz člena 5 Uredbe (ES) št. 1831/2003 izpolnjeni. Zato bi bilo treba dovoliti uporabo navedene snovi, kakor je opredeljena v Prilogi k tej uredbi.

    (8)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Snov iz Priloge, ki spada v kategorijo dodatkov „nutritivni dodatki“ in funkcionalno skupino „aminokisline, njihove soli in analogi“, se dovoli kot dodatek v prehrani živali pod pogoji iz navedene priloge.

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 25. januarja 2018

    Za Komisijo

    Predsednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  UL L 268, 18.10.2003, str. 29.

    (2)  EFSA Journal 2017; 15(6):4858.


    PRILOGA

    Identifikacijska številka dodatka

    Ime imetnika dovoljenja

    Dodatek

    Sestava, kemijska formula, opis, analizna metoda

    Vrsta ali kategorija živali

    Najvišja starost

    Najnižja vsebnost

    Najvišja vsebnost

    Druge določbe

    Datum poteka veljavnosti dovoljenja

    mg/kg popolne krmne mešanice z vsebnostjo vlage 12 %

    Kategorija nutritivnih dodatkov. Funkcionalna skupina: aminokisline, njihove soli in analogi

    3c362

    L-arginin

    Sestava dodatka

    prah z najnižjo vsebnostjo L-arginina 98 % (na osnovi suhe snovi) in najvišjo vsebnostjo 0,5 % vode.

    Lastnosti aktivne snovi

    L-arginin ((S)-2-amino-5-gvanidinopentanojska kislina), ki se proizvaja s fermentacijo s Corynebacterium glutamicum KCCM 80099.

    Kemijska formula: C6H14N4O2

    Št. CAS: 74-79-3

    Analizna metoda  (1)

    Za določanje L-arginina v krmnem dodatku:

    „monografija o L-argininu“ iz Food Chemical Codex.

    Za določanje L-arginina v krmnem dodatku in vodi:

    ionska kromatografija z derivatizacijo po koloni in fotometrično določitvijo (IEC-VIS).

    Za določanje L-arginina v premiksih, posamičnih krmilih in krmnih mešanicah:

    ionska kromatografija z derivatizacijo po koloni in fotometrično določitvijo (IEC-VIS) – Uredba Komisije (ES) št. 152/2009.

    vse živalske vrste

     

     

     

    1.

    L-arginin se lahko daje na trg in uporablja kot dodatek v pripravku.

    2.

    Dodatek se lahko uporablja tudi prek vode za pitje.

    3.

    V navodilih za uporabo dodatka in premiksa se navedejo pogoji skladiščenja, obstojnost pri toplotni obdelavi in obstojnost v vodi za pitje.

    4.

    Navedbe na oznakah dodatka in premiksov: „Pri dodajanju L-arginina, zlasti prek vode za pitje, je treba upoštevati vse esencialne in pogojno esencialne aminokisline, da se prepreči neravnotežje.“

    5.

    Nosilci dejavnosti poslovanja s krmo zaradi morebitnih tveganj za uporabnike dodatka in premiksov pri ravnanju z njimi, zlasti ker so jedki za kožo in oči, določijo postopke varnega ravnanja in organizacijske ukrepe. Kadar navedenih tveganj s takimi postopki in ukrepi ni mogoče odpraviti ali čim bolj zmanjšati, se dodatek in premiksi uporabljajo z osebno zaščitno opremo, vključno z zaščitnimi očali in rokavicami.

    15. februar 2028


    (1)  Podrobnosti o analiznih metodah so na voljo na naslovu referenčnega laboratorija: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.


    Top