EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0408

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/408 z dne 11. marca 2015 o izvajanju člena 80(7) Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in pripravi seznama kandidatk za zamenjavo Besedilo velja za EGP

UL L 67, 12.3.2015, p. 18–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 31/07/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/408/oj

12.3.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 67/18


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/408

z dne 11. marca 2015

o izvajanju člena 80(7) Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in pripravi seznama kandidatk za zamenjavo

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in razveljavitvi direktiv Sveta 79/117/EGS in 91/414/EGS (1) in zlasti člena 78(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Aktivne snovi se opredelijo kot kandidatke za zamenjavo, če izpolnjujejo eno ali več meril iz točke 4 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009.

(2)

V skladu s členom 80(7) Uredbe (ES) št. 1107/2009 mora Komisija pripraviti seznam snovi, vključenih v Prilogo I k Direktivi Sveta 91/414/EGS (2), ki izpolnjujejo merila, določena v točki 4 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009 (v nadaljnjem besedilu: seznam kandidatk za zamenjavo).

(3)

Za zagotovitev doslednosti politike Unije glede aktivnih snovi, ki imajo lastnosti, na podlagi katerih se lahko opredelijo kot kandidatke za zamenjavo, in enake obravnave tovrstnih snovi bi morala Komisija na navedeni seznam vključiti tudi aktivne snovi, ki so bile odobrene na podlagi Uredbe (ES) št. 1107/2009 v skladu s prehodnimi določbami iz člena 80(1).

(4)

Na podlagi informacij iz poročila o pregledu, sklepov Evropske agencije za varnost hrane (3), osnutka poročila o oceni ter s tem povezanih dodatkov in poročil o medsebojnih pregledih ali na podlagi razvrščanja v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (4) je bilo mogoče opredeliti snovi, ki izpolnjujejo merila iz točke 4 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009. Ti dokumenti, kjer je to ustrezno, vsebujejo informacije v zvezi z veljavnim sprejemljivim dnevnim vnosom (ADI), akutnim referenčnim odmerkom (ARfD) ali dopustno ravnjo izpostavljenosti izvajalca (AOEL), informacije v zvezi z obstojnimi, bioakumulacijskimi in strupenimi (PBT) lastnostmi snovi, informacije v zvezi s kritičnimi učinki iz tretje alinee točke 4 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009, deležem neaktivnih izomerov, razvrščanjem v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 med rakotvorne snovi iz kategorije 1A ali 1B in med snovi, strupene za razmnoževanje, iz kategorije 1A ali 1B, lastnostmi motilcev hormonskega ravnovesja. Na podlagi navedenih informacij je bilo za snovi iz Priloge k tej uredbi ugotovljeno, da izpolnjujejo eno ali več meril iz točke 4 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009. Informacije so bile konsolidirane in jih je mogoče najti v podpornem orodju za pripravo seznama kandidatk za zamenjavo, ki je na voljo na spletišču Komisije (5).

(5)

Vrednost sprejemljivega dnevnega vnosa (ADI) aktivnih snovi 1-metilciklopropen, amitrol, diklofop, dimetoat, etoprofos, fenamifos, fipronil, fluometuron, haloksifop-P, metam, oksamil, sulkotrion in triazoksid je bistveno nižja od vrednosti večine odobrenih aktivnih snovi znotraj posameznih skupin snovi/kategorij rabe. Vrednost akutnega referenčnega odmerka (ARfD) aktivnih snovi dimoksistrobin, fenamifos, metomil in oksamil je bistveno nižja od vrednosti večine odobrenih aktivnih snovi znotraj posameznih skupin snovi/kategorij rabe. Vrednost dopustne ravni izpostavljenosti izvajalca (AOEL) aktivnih snovi amitrol, bromadiolon, difenakum, dimetoat, dikvat, etoprofos, fenamifos, flukvinkonazol, metam, sulkotrion, triazoksid in varfarin je bistveno nižja od vrednosti večine odobrenih aktivnih snovi znotraj posameznih skupin snovi/kategorij rabe. Zato je navedene aktivne snovi primerno vključiti na seznam kandidatk za zamenjavo.

(6)

Aktivne snovi lufenuron, oksifluorfen in kvinoksifen izpolnjujejo merila, na podlagi katerih se lahko štejejo za obstojno in bioakumulacijsko snov. Aktivne snovi amitrol, bifentrin, bromukonazol, klorotoluron (stereokemija ni navedena), bakrove spojine (različice bakrov hidroksid, bakrov oksiklorid, bakrov oksid, bordojska mešanica in trivalentni bakrov sulfat), ciprokonazol, ciprodinil, difenokonazol, diflufenikan, dimoksistrobin, dikvat, epoksikonazol, fenbutatin oksid, fludioksonil, flufenacet, fluopikolid, flukvinkonazol, haloksifop-P, imazamoks, imazosulfuron, izoproturon, izopirazam, lenacil, lufenuron, metkonazol, metribuzin, metsulfuron metil, miklobutanil, nikosulfuron, oksadiazon, oksifluorfen, paklobutrazol, pirimikarb, prokloraz, propikonazol, propoksikarbazon, prosulfuron, kvinoksifen, tebukonazol, tebufenpirad, tepraloksidim, trialat, triasulfuron in ziram izpolnjujejo merila, na podlagi katerih se lahko štejejo za obstojno in strupeno snov. Aktivne snovi aklonifen, difenakum, esfenvalerat, etofenproks, etoksazol, famoksadon, lambda-cihalotrin, lufenuron, oksifluorfen, pendimetalin in kvinoksifen izpolnjujejo merila, na podlagi katerih se lahko štejejo za bioakumulacijsko in strupeno snov. Zato je navedene aktivne snovi primerno vključiti na seznam kandidatk za zamenjavo.

(7)

Aktivni snovi mekoprop in metalaksil vsebujeta velik delež neaktivnih izomerov. Zato je navedeni aktivni snovi primerno vključiti na seznam kandidatk za zamenjavo.

(8)

Aktivne snovi karbendazim, epoksikonazol, flumioksazin, glufosinat, linuron, oksadiargil, kvizalofop-P (različica kvizalofop-P-tefuril) in varfarin so ali bodo v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 1272/2008 razvrščene med snovi, strupene za razmnoževanje, iz kategorije 1A ali 1B. Zato je navedene aktivne snovi primerno vključiti na seznam kandidatk za zamenjavo.

(9)

Ker ukrepi v zvezi s posebnimi znanstvenimi merili za določitev lastnosti motilcev hormonskega ravnovesja iz prvega odstavka točke 3.6.5 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009 še niso bili sprejeti, je bilo v skladu s tretjim odstavkom navedene točke treba določiti, ali se za snov šteje, da ima zadevne lastnosti. V skladu z navedeno določbo se za aktivne snovi klorotoluron (stereokemija ni navedena), dimoksistrobin, epoksikonazol, molinat, profoksidim, tepraloksidim in tiakloprid šteje, da imajo lastnosti motilcev hormonskega ravnovesja, ki lahko škodljivo vplivajo na ljudi. Zato je navedene aktivne snovi primerno vključiti na seznam kandidatk za zamenjavo.

(10)

Državam članicam in zainteresiranim stranem bi bilo treba zagotoviti razumen rok, da se prilagodijo določbam te uredbe.

(11)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Kandidatke za zamenjavo

Aktivne snovi iz Priloge I k Direktivi 91/414/EGS, ki izpolnjujejo merila iz točke 4 Priloge II k Uredbi (ES) št. 1107/2009, so navedene na seznamu iz Priloge k tej uredbi.

Prvi odstavek se uporablja tudi za aktivne snovi, ki so bile odobrene na podlagi Uredbe (ES) št. 1107/2009 v skladu s prehodnimi ukrepi iz člena 80(1).

Člen 2

Prehodni ukrepi

Člen 1 in Priloga se ne uporabljata za vloge za registracijo fitofarmacevtskih sredstev, ki so bile vložene pred 1. avgustom 2015.

Člen 3

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 11. marca 2015

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 309, 24.11.2009, str. 1.

(2)  Direktiva Sveta 91/414/EGS z dne 15. julija 1991 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet (UL L 230, 19.8.1991, str. 1).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/publications/efsajournal.htm.

(4)  Uredba (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi, o spremembi in razveljavitvi direktiv 67/548/EGS in 1999/45/ES ter spremembi Uredbe (ES) št. 1907/2006 (UL L 353, 31.12.2008, str. 1).

(5)  http://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/index_en.htm.


PRILOGA

 

1-metilciklopropen

 

aklonifen

 

amitrol

 

bifentrin

 

bromadiolon

 

bromukonazol

 

karbendazim

 

klorotoluron (stereokemija ni navedena)

 

bakrove spojine (različice bakrov hidroksid, bakrov oksiklorid, bakrov oksid, bordojska mešanica in trivalentni bakrov sulfat)

 

ciprokonazol

 

ciprodinil

 

diklofop

 

difenakum

 

difenokonazol

 

diflufenikan

 

dimetoat

 

dimoksistrobin

 

dikvat

 

epoksikonazol

 

esfenvalerat

 

etoprofos

 

etofenproks

 

etoksazol

 

famoksadon

 

fenamifos

 

fenbutatin oksid

 

fipronil

 

fludioksonil

 

flufenacet

 

flumioksazin

 

fluometuron

 

fluopikolid

 

flukvinkonazol

 

glufosinat

 

haloksifop-P

 

imazamoks

 

imazosulfuron

 

izoproturon

 

izopirazam

 

lambda-cihalotrin

 

lenacil

 

linuron

 

lufenuron

 

mekoprop

 

metalaksil

 

metam

 

metkonazol

 

metomil

 

metribuzin

 

metsulfuron metil

 

molinat

 

miklobutanil

 

nikosulfuron

 

oksadiargil

 

oksadiazon

 

oksamil

 

oksifluorfen

 

paklobutrazol

 

pendimetalin

 

pirimikarb

 

prokloraz

 

profoksidim

 

propikonazol

 

propoksikarbazon

 

prosulfuron

 

kvinoksifen

 

kvizalofop-P (različica kvizalofop-P-tefuril)

 

sulkotrion

 

tebukonazol

 

tebufenpirad

 

tepraloksidim

 

tiakloprid

 

trialat

 

triasulfuron

 

triazoksid

 

varfarin

 

ziram


Top