Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0245

    2014/245/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 28. aprila 2014 o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Brazilije za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah Besedilo velja za EGP

    UL L 132, 3.5.2014, p. 65–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/08/2019; razveljavil 32019D1281

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/245/oj

    3.5.2014   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 132/65


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

    z dne 28. aprila 2014

    o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Brazilije za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah

    (Besedilo velja za EGP)

    (2014/245/EU)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o bonitetnih agencijah (1), zlasti člena 5(6) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Komisija je 22. oktobra 2012 podelila mandat Evropskemu organu za vrednostne papirje in trge (ESMA) in ga prosila za nasvet v zvezi s tehnično oceno pravnega in nadzornega okvira Brazilije v zvezi z bonitetnimi agencijami.

    (2)

    ESMA je v svojem tehničnem nasvetu z dne 31. maja 2013 navedla, da je glede na rezultate ocene brazilski pravni in nadzorni okvir v zvezi z bonitetnimi agencijami primerljiv tistemu iz Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    (3)

    V skladu z drugim pododstavkom člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 morajo biti izpolnjeni trije pogoji, da se pravni in nadzorni okvir tretje države lahko obravnava kot okvir, enakovreden zahtevam navedene uredbe.

    (4)

    V skladu s prvim pogojem morajo imeti bonitetne agencije v tretjih državah dovoljenje oziroma morajo biti registrirane ter predmet stalnega učinkovitega nadzora in izvrševanja. Brazilski pravni in regulativni okvir za bonitetne agencije sestavlja Uredba ICVM 521 brazilske komisije za vrednostne papirje in borzo (Comissão de Valores Mobiliários – CVM), ki je bila sprejeta 25. aprila 2012 na podlagi Zakona št. 6.385 iz leta 1976. Regulativni okvir zahteva od bonitetnih agencij, da spoštujejo vse določbe kodeksa ravnanja Mednarodnega združenja nadzornikov trga vrednostnih papirjev (IOSCO). Vsi ustrezni zakoni in predpisi so že začeli veljati. V skladu s tem regulativnim okvirom morajo biti bonitetne agencije registrirane, CVM pa jih stalno nadzoruje. Brazilski pravni in nadzorni okvir podeljuje CVM vsa pooblastila, ki ji omogočajo preiskave glede izpolnjevanja pravnih obveznosti bonitetnih agencij. CMV lahko preuči in pridobi vzorce računovodskih evidenc, knjig ali dokumentov ter vse druge dokumentacije in lahko zahteva informacije ali pojasnila, ki so lahko predmet globe, brez poseganja v druge globe. Pooblastila CMV vključujejo tudi izvajanje inšpekcij s predhodnim opozorilom ali brez njega, da bi se zagotovil učinkovit nadzor in izpolnjevanje obveznosti bonitetnih agencij, ter nalaganje kazni bonitetnim agencijam, ki kršijo veljavna pravila. CVM lahko bonitetnim agencijam in vsem osebam, neposredno vpletenim v postopek priprave bonitetnih ocen, naloži vrsto kazni, ki vključujejo opozorila, globe, začasno prepoved opravljanja dejavnosti in odvzem registracije bonitetni agenciji. Če CVM ugotovi, da je prišlo do kaznivega dejanja, mora zadevo predati uradu javnega tožilca (Ministério Público). CVM lahko na zahtevo sodeluje tudi v pravnih sporih, ki zadevajo trg vrednostnih papirjev, pri čemer lahko med drugim zbira dokaze ali tudi izda pravno mnenje. Bonitetne agencije morajo CVM predložiti letni obrazec o referencah, pa tudi informacije o dogodkih, kot so večja sprememba metodologije bonitetnega ocenjevanja, odločitev o prenehanju izdajanja določene bonitetne ocene, ali primeri, ko izdajatelj pri razkrivanju posla ni upošteval predhodnega mnenja. Do septembra 2013 so vse bonitetne agencije CVM predložile dopolnjene obrazce o referencah ter informacije o pomembnih dogodkih. CVM je pregledala dokumente in od ene bonitetne agencije zahtevala, da pojasni ugotovljeno nasprotje interesov, kar je bonitetna agencija storila. Sporazum o sodelovanju, sklenjen med ESMA in CVM, določa izmenjavo informacij v zvezi z ukrepi izvrševanja in nadzora, sprejetimi zoper čezmejne bonitetne agencije. Na podlagi tega bi se moralo sklepati, da za bonitetne agencije v Braziliji veljajo zahteve za izdajo dovoljenja in registracijo, ki so enakovredne zahtevam iz Uredbe (ES) št. 1060/2009, in da se ureditev nadzora in izvrševanja v Braziliji, ki se uporablja za bonitetne agencije, učinkovito izvaja in uveljavlja.

    (5)

    V skladu z drugim pogojem morajo za bonitetno agencijo v tretji državi veljati pravno zavezujoča pravila, ki so enaka pravilom iz členov 6 do 12 in Priloge I k Uredbi (ES) št. 1060/2009, z izjemo členov 6a, 6b, 8a, 8b, 8c in 11a, točke (ba) točke 3 ter točk 3a in 3b oddelka B Priloge I k navedeni uredbi. Pri ocenjevanju, ali je ta pogoj izpolnjen, bi bilo treba ustrezno pozornost nameniti členu 2(1) Uredbe (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (2) glede datuma uporabe nekaterih določb Uredbe (ES) št. 1060/2009. Kar zadeva korporativno upravljanje, brazilski pravni in nadzorni okvir od bonitetnih agencij pri postopku registracije zahteva, da imajo strukturo korporativnega upravljanja z vsaj dvema direktorjema, od katerih mora biti eden neodvisen in odgovoren za zagotavljanje skladnosti s pravili. V skladu z brazilskim pravnim in zakonodajnim okvirom, ki zahteva obvezno skladnost z določbami kodeksa IOSCO, morajo imeti bonitetne agencije ustrezno ureditev za upravljanje nasprotij interesov. Kodeks ravnanja bonitetne agencije mora določati vzpostavitev mehanizmov za ugotavljanje, odpravljanje, upravljanje in razkrivanje primerov, ki vključujejo nasprotja interesov. Brazilski pravni in nadzorni okvir vsebuje tudi podrobna pravila o uporabi zunanjih izvajalcev, vodenju evidenc in zaupnosti. Bonitetne agencije morajo vzpostaviti funkcijo pregleda za pregledovanje metodologij bonitetnega ocenjevanja, brazilski pravni in nadzorni okvir pa vsebuje vrsto različnih zahtev po razkritju v zvezi z bonitetnimi ocenami in dejavnostmi bonitetnega ocenjevanja, na primer zahtevo po pravočasni objavi odločitve o bonitetnih ocenah, zahtevo po objavi dokumenta o pretekli zanesljivosti bonitetnih ocen in zahtevo po objavi letnega poročila z informacijami o dejavnostih bonitetne agencije. Zato bi moral brazilski pravni in nadzorni okvir doseči iste rezultate kot Uredba (ES) št. 1060/2009 v zvezi z upravljanjem nasprotij interesov, organizacijskimi procesi in postopki, ki jih mora vzpostaviti bonitetna agencija, kakovostjo bonitetnih ocen in metodologijo bonitetnega ocenjevanja, razkritjem bonitetnih ocen ter splošnimi in rednimi razkritji v zvezi z dejavnostmi bonitetnega ocenjevanja. Tako bi moral zagotavljati ustrezno zaščito v smislu integritete, preglednosti, dobrega upravljanja bonitetnih agencij ter zanesljivosti dejavnosti bonitetnega ocenjevanja.

    (6)

    V skladu s tretjim pogojem mora regulativna ureditev v tretji državi preprečevati poseganje nadzornih organov in drugih javnih organov te tretje države v vsebino bonitetnih ocen in metodologije bonitetnega ocenjevanja. Vsako tako poseganje bi bilo v nasprotju z načelom zakonitosti, ki je zagotovljeno z brazilsko ustavo, v skladu s katerim lahko javni organi ukrepajo samo, če to določa zakon. Kolikor je mogoče ugotoviti, ne obstaja nobena pravna določba o pooblastitvi CVM ali katerega koli drugega javnega organa, v skladu s katero lahko ta vpliva na vsebino bonitetnih ocen ali metodologije bonitetnega ocenjevanja.

    (7)

    Glede na dejavnike, ki so bili preučeni, se lahko šteje, da brazilski pravni in nadzorni okvir za bonitetne agencije izpolnjuje pogoje iz drugega pododstavka člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009. Zato bi bilo treba brazilski pravni in nadzorni okvir za bonitetne agencije obravnavati kot okvir, enakovreden pravnemu in nadzornemu okviru, vzpostavljenemu z Uredbo (ES) št. 1060/2009. Komisija bi morala na podlagi informacij ESMA še naprej spremljati razvoj brazilskega pravnega in nadzornega okvira za bonitetne agencije ter izpolnjevanje pogojev, na podlagi katerih je bil ta sklep sprejet.

    (8)

    Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Evropskega odbora za vrednostne papirje –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Za namene člena 5 Uredbe (ES) št. 1060/2009 se veljavni brazilski pravni in nadzorni okvir za bonitetne agencije obravnava kot okvir, enakovreden zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 28. aprila 2014

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 302, 17.11.2009, str. 1.

    (2)  Uredba (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 1060/2009 o bonitetnih agencijah (UL L 146, 31.5.2013., str. 1).


    Top