EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002D0762

Odločba Sveta z dne 19. septembra 2002 o pooblastitvi držav članic, da v interesu Skupnosti podpišejo, ratificirajo ali pristopijo k Mednarodni konvenciji o civilni odgovornosti za škodo, nastalo zaradi onesnaženja z gorivom iz ladijskih rezervoarjev iz leta 2001 (Konvenciji o gorivih)

UL L 256, 25.9.2002, p. 7–8 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2002/762/oj

Related international agreement

32002D0762



Uradni list L 256 , 25/09/2002 str. 0007 - 0016


Odločba Sveta

z dne 19. septembra 2002

o pooblastitvi držav članic, da v interesu Skupnosti podpišejo, ratificirajo ali pristopijo k Mednarodni konvenciji o civilni odgovornosti za škodo, nastalo zaradi onesnaženja z gorivom iz ladijskih rezervoarjev iz leta 2001 (Konvenciji o gorivih)

(2002/762/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE —

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti členov 61(c), 67(1) in 300(2)Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Mednarodna konvencija o civilni odgovornosti za škodo, nastalo zaradi onesnaženja z gorivom iz ladijskih rezervoarjev iz leta 2001 (v nadaljnjem besedilu Konvencija o gorivih) je bila sprejeta 23. marca 2001 za zagotovitev ustreznega, hitrega in učinkovitega nadomestila za osebe, ki so utrpele škodo zaradi razlitja nafte, ki se prevaža kot gorivo v ladijskih rezervoarjih. Konvencija o gorivih zapolnjuje pomembno vrzel v mednarodnih predpisih o odgovornosti za onesnaževanje morja.

(2) Člena 9 in 10 Konvencije o gorivih vplivata na sekundarno zakonodajo Skupnosti o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodb, kakor je določeno v Uredbi Sveta (ES) št. 44/2001 z dne 22. decembra 2000 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodb v civilnih in gospodarskih zadevah [2].

(3) Skupnost ima zato edina pristojnost v zvezi s členoma 9 in 10 Konvencije o gorivih, kadar ta člena vplivata na pravila iz Uredbe (ES) št. 44/2001. Države članice ohranijo svojo pristojnost za zadeve, za katere velja ta konvencija in ki ne vplivajo na pravo Skupnosti.

(4) Skladno s Konvencijo o gorivih so lahko članice Konvencije le neodvisne države; kratkoročno gledano se ne obetajo ponovna pogajanja za upoštevanje pristojnosti Skupnosti pri tej zadevi. Zato trenutno ni možno, da bi Skupnost podpisala, ratificirala ali pristopila h Konvenciji o gorivih, niti se ne pričakuje, da bi bilo to možno v bližnji prihodnosti.

(5) Konvencija o gorivih je ob upoštevanju interesov Skupnosti in njenih držav članic še zlasti pomembna, ker prispeva k izboljšanju varstva žrtev po mednarodnih pravilih o odgovornosti za onesnaževanje morja, v skladu s Konvencijo Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu iz leta 1982.

(6) Vsebinska pravila sistema, določena s Konvencijo o gorivih, spadajo v nacionalno pristojnost držav članic, v izključno pristojnost Skupnosti pa sodijo le določbe o pristojnosti ter priznanju in izvrševanju sodb. Ob upoštevanju vsebine in cilja Konvencije o gorivih, sprejetje določb te konvencije, ki spadajo v pristojnost Skupnosti, ne more biti ločeno od določb, ki spadajo v pristojnost držav članic.

(7) Svet zato pooblasti države članice, da v interesu Skupnosti podpišejo Konvencijo o gorivih, jo ratificirajo ali pristopijo k njej v skladu s pogoji, navedenimi v tej odločbi.

(8) Države članice naj si prizadevajo podpisati Konvencijo o gorivih pred 30. septembrom 2002, in naj v razumnem času v interesu Skupnosti končajo s postopki za ratifikacijo ali pristop k tej konvenciji. Države članice naj si izmenjajo podatke o stanju svojih postopkov ratifikacije ali pristopa, da bi pripravile deponiranje listin o ratifikaciji Konvencije ali pristopu k njej.

(9) Združeno kraljestvo in Irska sodelujeta pri sprejetju in uporabi te odločbe.

(10) Skladno s členoma 1 in 2 Protokola o stališču Danske, ki je priložen k Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti, Danska ne sodeluje pri sprejetju te odločbe, ki zanjo ni zavezujoča ali se zanjo ne uporablja –

SPREJEL NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

1. Brez poseganja v obstoječo pristojnost Skupnosti v tej zadevi, Svet pooblašča države članice, da v interesu Skupnosti podpišejo, ratificirajo ali pristopijo k Konvenciji o gorivih, skladno s pogoji navedenimi v naslednjih členih.

2. Besedilo Konvencije o gorivih je priloženo k tej odločbi.

3. V tej odločbi pomeni "država članica" vse države članice, razen Danske.

Člen 2

Pri podpisu Konvencije o gorivih, njeni ratifikaciji ali pristopu k njej države članice podajo naslednjo izjavo:

"Sodbe o zadevah, za katere velja Konvencija, se, kadar jih izda sodišče (… [3] ), prizna in izvrši v (… [4] ), skladno z ustreznimi notranjimi pravili Skupnosti o tej zadevi."

; [5]

Člen 3

1. Države članice si prizadevajo podpisati Konvencijo o gorivih pred 30. septembrom 2002.

2. Države članice v razumnem času sprejmejo potrebne ukrepe za deponiranje listin o ratifikaciji Konvencije o gorivih ali pristopu k njej pri glavnemu tajniku Mednarodne pomorske organizacije, po možnosti pred 30. junijem 2006.

3. Države članice pred 30. junijem 2004 obvestijo Svet in Komisijo o predvidenem datumu zaključitve svojih postopkov ratifikacije ali pristopa.

4. Države članice si prizadevajo izmenjati podatke o stanju svojih postopkov ratifikacije ali pristopa.

Člen 4

Pri podpisu Konvencije o gorivih, njeni ratifikaciji ali pristopu k njej države članice pisno obvestijo glavnega tajnika Mednarodne pomorske organizacije, da je prišlo do takega podpisa, ratifikacije ali pristopa skladno s to odločbo.

Člen 5

Države članice si v najkrajšem možnem času in po svojih najboljših močeh prizadevajo zagotoviti spremembo Konvencije o gorivih, da bi Skupnosti omogočili postati pogodbenica Konvencije.

Ta odločba je naslovljena na države članice v skladu s Pogodbo o ustanovitvi Evropske skupnosti.

V Bruslju, 19. septembra 2002

Za Svet

Predsednik

P. S. Møller

[1] UL C 51 E, 26.2.2002, str. 371.

[2] UL L 12, 16.1.2001, str. 1.

[3] Vseh držav članic, za katere se uporablja ta odločba, razen države članice, ki poda izjavo, in Danske.

[4] Državi članici, ki poda izjavo.

[5] Trenutno so ta pravila določena v Uredbi (ES) št. 44/2001.

--------------------------------------------------

Top