Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XX0108(05)

Oznámenie Švajčiarskej konfederácie Európskej komisii na základe ustanovení článku 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc)

Ú. v. EÚ C 3, 8.1.2009, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.1.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 3/11


Oznámenie Švajčiarskej konfederácie Európskej komisii na základe ustanovení článku 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc)

(2009/C 3/06)

I.   Článok 4 ods. 3 – Sankcie za neoprávnené prekročenie vonkajších hraníc na iných miestach než na hraničných priechodoch alebo v iných časoch než počas stanovených otváracích hodín

V súlade s článkom 37 v spojení s článkom 4 ods. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006 z 15. marca 2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc), Švajčiarska konfederácia oznamuje, že každý cudzí štátny príslušník, ktorý vstúpi na územie Švajčiarska alebo opustí územie Švajčiarska bez toho, aby prešiel cez schválený hraničný priechod, bude potrestaný trestom odňatia slobody v trvaní najviac jeden rok alebo peňažným trestom (článok 115 ods. 1 písm. d) federálneho zákona o cudzincoch – FZC, RS 142.20). V prípade okamžitého vykonania vrátenia alebo vyhostenia osoby môže sudca rozhodnúť, že cudzí štátny príslušník nebude stíhaný (článok 115 ods. 4 FZC).

V článku 115 FZC sa ustanovuje:

„Nelegálny vstup, opustenie a pobyt, vykonávanie zárobkovej činnosti bez povolenia

1.   Trestom odňatia slobody v trvaní najviac jeden rok alebo peňažným trestom bude potrestaná každá osoba, ktorá:

a)

poruší ustanovenia o vstupe na územie Švajčiarska (článok 5);

b)

neoprávnene sa zdržiava na území Švajčiarska, najmä po uplynutí doby pobytu, ktorý nepodlieha povoleniu, alebo po uplynutí povolenej doby pobytu;

c)

vykonáva zárobkovú činnosť bez povolenia;

d)

vstúpi na územie Švajčiarska alebo opustí územie Švajčiarska bez toho, aby prešla cez schválený hraničný priechod (článok 7).

2.   Rovnako bude potrestaný cudzí štátny príslušník, ktorý po tom, ako opustil územie Švajčiarska alebo tranzitný priestor švajčiarskeho letiska, vstúpi alebo sa pokúsi vstúpiť na vnútroštátne územie iného štátu, pričom poruší ustanovenia o vstupe uplatniteľné v tomto štáte.

3.   Pokiaľ páchateľ koná z nedbanlivosti, bude potrestaný pokutou.

4.   V prípade okamžitého vykonania vrátenia alebo vyhostenia osoby sa sudca môže rozhodnúť, že cudzí štátny príslušník, ktorý na územie vstúpil alebo ho opustil nelegálne, nebude stíhaný, nebude predvolaný na súd, ani mu nebude uložený trest.“

II.   Článok 21 písm. c) – Možnosť členského štátu stanoviť vo svojom právnom poriadku povinnosť mať pri sebe potvrdenia a doklady alebo byť ich držiteľom

V súlade s článkom 37 v spojení s článkom 21 písm. c) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006 z 15. marca 2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc), Švajčiarska konfederácia oznamuje, že švajčiarske právo neustanovuje povinnosť pre cudzích štátnych príslušníkov mať pri sebe potvrdenia a doklady alebo byť ich držiteľom.

III.   Článok 21 písm. d) – Povinnosť štátnych príslušníkov tretej krajiny nahlásiť svoju prítomnosť na území ktoréhokoľvek členského štátu

V súlade s článkom 37 v spojení s článkom 21 písm. d) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006 z 15. marca 2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc), Švajčiarska konfederácia oznamuje, že v zásade sú cudzí štátni príslušníci povinní nahlásiť svoju prítomnosť na švajčiarskom území v súlade s článkami 10 až 17 federálneho zákona o cudzincoch zo 16. decembra 2005 (FZC, RS 142.20). Od tejto povinnosti sú oslobodené tieto osoby:

cudzí štátni príslušníci, ktorí nevykonávajú zárobkovú činnosť a nezdržujú sa na území Švajčiarska viac ako 3 mesiace. V zmysle článku 16 FZC sú však osoby, ktoré im poskytujú ubytovanie za úhradu, povinné nahlásiť ich prítomnosť príslušnému kantonálnemu úradu,

cudzí štátni príslušníci, ktorí poskytujú cezhraničné služby alebo vykonávajú zárobkovú činnosť na území Švajčiarska na žiadosť zahraničného zamestnávateľa, pokiaľ svoju činnosť vykonávajú kratšie ako osem dní v kalendárnom roku (článok 14 FZC a článok 14 nariadenia o povolení vstupu, pobyte a vykonávaní zárobkovej činnosti – NVPZČ, RS 142.201). Povinnosť získať povolenie a nahlásiť svoju prítomnosť sa však vzťahuje na tieto odvetvia: stavebníctvo, stavebné inžinierstvo a pomocná stavebná výroba, stravovacie služby, hotelierstvo, priemyselné čistenie a upratovanie a upratovanie domácností, dozor a bezpečnosť, podomový obchod a sexuálny priemysel.

Vnútroštátne ustanovenia týkajúce sa článku 21 písm. d) Kódexu schengenských hraníc:

Federálny zákon o cudzincoch (FZO) zo 16. decembra 2005; RS 142.20

„KAPITOLA 4

Povolenie a prihlásenie

Článok 10

Povolenie v prípade pobytu bez výkonu zárobkovej činnosti

1.   Každý cudzí štátny príslušník sa môže zdržiavať na území Švajčiarska bez povolenia a bez toho, aby vykonával zárobkovú činnosť, tri mesiace, pokiaľ vo víze nie je stanovená kratšia doba pobytu.

2.   Cudzí štátny príslušník, ktorý plánuje dlhší pobyt bez výkonu zárobkovej činnosti, musí byť držiteľom povolenia. O toto povolenie musí požiadať na príslušnom orgáne v plánovanom mieste pobytu pred vstupom do Švajčiarska. Uplatňuje sa článok 17 ods. 2.

Článok 11

Povolenie v prípade pobytu s výkonom zárobkovej činnosti

1.   Každý cudzí štátny príslušník, ktorý má v úmysle vykonávať na území Švajčiarska zárobkovú činnosť, musí byť nezávisle od trvania pobytu držiteľom povolenia. Musí oň požiadať na príslušnom orgáne v plánovanom mieste práce.

2.   Za zárobkovú činnosť sa považuje každá činnosť zamestnanca alebo činnosť samostatnej zárobkovo činnej osoby, z ktorej obyčajne plynie zisk, a to aj napriek tomu, že sa vykonáva bezplatne.

3.   V prípade činnosti zamestnanca predloží žiadosť o povolenie zamestnávateľ.

Článok 12

Povinnosť ohlásiť príchod

1.   Každý cudzí štátny príslušník, ktorý je povinný získať povolenie na krátkodobý pobyt alebo povolenie na krátkodobé usadenie sa, musí ohlásiť svoj príchod na príslušnom orgáne v mieste svojho pobytu alebo práce vo Švajčiarsku, a to pred skončením pobytu, na ktorý sa povolenie nevzťahuje, alebo pred začatím zárobkovej činnosti.

2.   V prípade, že sa usadí v novom kantóne alebo v novej obci, je povinný nahlásiť svoj príchod príslušnému orgánu v novom mieste pobytu.

3.   Federálna rada stanoví lehoty, v ktorých musí byť príchod nahlásený.

Článok 13

Postup udeľovania povolení a ohlasovania príchodu

1.   Každý cudzí štátny príslušník musí pri hlásení svojho príchodu predložiť platný preukaz. Federálna vláda určí výnimky a uznávané preukazy.

2.   Príslušný orgán môže požadovať predloženie výpisu z registra trestov krajiny pôvodu alebo krajiny, odkiaľ cudzí štátny príslušník prichádza, alebo iných dokladov, ktoré sa vyžadujú v rámci postupu.

3.   Cudzí štátny príslušník ohlási svoj príchod až po získaní všetkých dokladov, ktoré vyžaduje príslušný orgán na udelenie povolenia.

Článok 14

Výnimky

Federálna rada môže stanoviť výhodnejšie ustanovenia súvisiace s povinnosťou získať povolenie alebo ohlásiť svoj príchod, najmä v snahe zjednodušiť dočasné cezhraničné poskytovanie služieb.

Článok 15

Povinnosť ohlásiť odchod

Každý cudzí štátny príslušník, ktorý je držiteľom povolenia, je povinný ohlásiť svoj odchod zo Švajčiarska alebo svoj odchod do iného kantónu alebo obce príslušnému orgánu v mieste svojho pobytu.

Článok 16

Povinnosť ubytovateľa

Každý, kto ubytuje cudzieho štátneho príslušníka za úhradu, musí túto skutočnosť nahlásiť príslušnému kantonálnemu orgánu.

Článok 17

Ustanovenie upravujúce pobyt pred vydaním rozhodnutia

1.   Cudzí štátny príslušník, ktorý legálne vstúpi na územie Švajčiarska za účelom prechodného pobytu a ktorý neskôr predloží žiadosť o povolenie na trvalý pobyt, musí počkať na rozhodnutie v zahraničí.

2.   Príslušný kantonálny úrad môže cudziemu štátnemu príslušníkovi počas postupu povoliť zdržiavať sa vo Švajčiarsku, pokiaľ zjavne splnil podmienky vstupu.“

Nariadenie týkajúce sa povoľovania vstupu, pobytu a vykonávania zárobkovej činnosti (NVPZČ) z 24. októbra 2007; RS 142.201

„Článok 14

Cezhraničná zárobková činnosť nepresahujúca osem dní

1.   Cudzí štátni príslušníci, ktorí vo Švajčiarsku poskytujú cezhraničné služby (článok 3) alebo vykonávajú zárobkovú činnosť na základe poverenia zahraničného zamestnávateľa, musia vlastniť povolenie, pokiaľ v kalendárnom roku vykonávajú činnosť viac ako osem dní.

2.   Ak činnosť trvá dlhšie, ako sa plánovalo, pred uplynutím lehoty ôsmich dní sa musí podať priznanie. Po podaní priznania sa môže v zárobkovej činnosti pokračovať do udelenia povolenia, pokiaľ príslušný orgán neprijme iné rozhodnutie.

3.   Cudzí štátni príslušníci musia mať povolenie nezávisle od trvania svojho pobytu, pokiaľ vykonávajú zárobkovú činnosť v niektorom z týchto odvetví:

a)

stavebníctvo, stavebné inžinierstvo a pomocná stavebná výroba;

b)

stravovacie služby, hotelierstvo a priemyselné čistenie a upratovanie a upratovanie domácností;

c)

dozor a bezpečnosť;

d)

podomový obchod v zmysle článku 2 ods. 1 písm. a) a b) federálneho zákona z 23. marca 2001 o podomovom obchode;

e)

sexuálny priemysel.“


Top