EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XX0108(05)

Uradno obvestilo Švicarske konfederacije Evropski komisiji o uporabi določb člena 37 Uredbe (ES) št. 562/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o Zakoniku Skupnosti o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah)

OJ C 3, 8.1.2009, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.1.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 3/11


Uradno obvestilo Švicarske konfederacije Evropski komisiji o uporabi določb člena 37 Uredbe (ES) št. 562/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o Zakoniku Skupnosti o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah)

(2009/C 3/06)

I.   Člen 4(3) – Kazni za nezakonit prehod zunanjih meja izven mejnih prehodov ali izven določenega delovnega časa

V skladu s členom 37 v povezavi s členom 4(3) Uredbe (ES) št. 562/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2006 o Zakoniku Skupnosti o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah), Švicarska konfederacija uradno obvešča Komisijo, da se vsak tuji državljan, ki v Švico vstopa ali jo zapusti, ne da bi pri tem prečkal zakonit mejni prehod, kaznuje z zaporom do enega leta ali denarno kaznijo (člen 115(1)(d) zveznega zakona o tujcih, LEtr; RS 142.20). V primeru takojšnje izvršitve zavrnitve ali izgona lahko sodnik opusti pregon tujega državljana (člen 115(4) LEtr).

Člen 115 LEtr se glasi:

„Nezakoniti vstop, zapustitev in bivanje ter opravljanje dobičkonosne dejavnosti brez dovoljenja

1.   Z zaporno kaznijo do enega leta ali z denarno kaznijo se kaznuje kdor:

(a)

krši določbe o vstopu v Švico (člen 5);

(b)

nezakonito prebiva v Švici, zlasti po izteku bivanja, za katero ni potrebno dovoljenje, ali dovoljenega bivanja;

(c)

opravlja dobičkonosno dejavnost brez dovoljenja;

(d)

vstopi v Švico ali jo zapusti, ne da bi prečkal zakonit mejni prehod (člen 7).

2.   Z enako kaznijo se kaznuje tujec, ki po izstopu iz Švice ali tranzitnega območja na švicarskem letališču, vstopi ali se pripravlja na vstop na nacionalno ozemlje druge države, pri tem pa krši veljavne določbe te države o vstopu vanjo.

3.   Z globo se kaznuje oseba, ki prekršek stori iz malomarnosti.

4.   V primeru takojšnje zavrnitve vstopa ali izgona tujega državljana, ki je v državo nezakonito vstopil ali iz nje izstopil, se opusti njegov pregon, zoper njega se ne uvede postopka ali se mu ne izreče kazni.“.

II.   Člen 21(c) – Možnost države članice, da z zakonodajo določi obveznost posedovanja ali nošenja dokazil in listin

V skladu s členom 37 v povezavi s členom 21(c) Uredbe (ES) št. 562/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2006 o Zakoniku Skupnosti o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah), Švicarska konfederacija uradno obvešča, da v švicarski zakonodaji ni predvidena obveznost tujih državljanov, da posedujejo ali nosijo dokazila in listine.

III.   Člen 21(d) – Obveznost državljanov tretjih držav, da se prijavijo na ozemlju katere koli države članice

V skladu s členom 37 v povezavi s členom 21(d) Uredbe (ES) št. 562/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2006 o Zakoniku Skupnosti o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah), Švicarska konfederacija uradno obvešča, da se od tujih državljanov načeloma zahteva, da svojo prisotnost na ozemlju Švice prijavijo v skladu s členi 10 do 17 zveznega zakona o tujcih z dne 16. decembra 2005 (LEtr; RS 142.20). Te obveznosti so oproščene naslednje osebe:

tuji državljani, ki ne opravljajo dobičkonosne dejavnosti in ki v Švici prebivajo do tri mesece. Stanodajalci, ki jih nastanijo proti plačilu, pa jih morajo v skladu s členom 16 LEtr prijaviti pristojnemu kantonskemu organu,

tuji državljani, ki opravljajo čezmejno dejavnost ali v Švici opravljajo dobičkonosno dejavnost za tujega delodajalca, pod pogojem, da dejavnost opravljajo manj kot osem dni v koledarskem letu (člen 14 LEtr in člen 14 odloka o sprejemu, bivanju in opravljanju dobičkonosne dejavnosti, OASA; RS 142.201). V spodnjih sektorjih pa vseeno ostaja obveznost pridobitve dovoljenja in prijave: gradbeništvo, nizke gradnje in zaključna dela, restavriranje, gostinske storitve ter čiščenje objektov in opreme ali čiščenje v gospodinjstvih, nadzor in varnost, dejavnost trgovskih potnikov in spolna industrija.

Nacionalne določbe, ki se nanašajo na člen 21(d) Zakonika o schengenskih mejah so:

Zvezni zakon o tujcih (LEtr) z dne 16. decembra 2005; RS 142.20

„POGLAVJE 4

Dovoljenje in prijava

Člen 10

Dovoljenje za prebivanje brez opravljanja dobičkonosne dejavnosti

1.   Vsak tujec, ki ne opravlja dobičkonosne dejavnosti, lahko v Švici brez dovoljenja biva tri mesece, razen če je v vizumu določen krajši čas.

2.   Tujec, ki namerava v državi bivati dlje časa, ne da bi opravljal dobičkonosno dejavnost, mora imeti za to dovoljenje. Zanj mora pred vstopom v Švico zaprositi pristojni organ v kraju, kjer namerava prebivati. Pri tem se upošteva izjema iz člena 17(2).

Člen 11

Dovoljenje za prebivanje z opravljanjem dobičkonosne dejavnosti

1.   Vsak tujec, ki namerava v Švici opravljati dobičkonosno dejavnost, mora imeti za to dovoljenje, ne glede na trajanje bivanja. Zanj mora zaprositi pristojni organ v kraju, kjer namerava opravljati dejavnost.

2.   Dobičkonosna dejavnost je vsaka dejavnost, ki jo oseba opravlja kot zaposlena ali samostojno, za katero se navadno prejema prihodek, čeprav se opravlja zastonj.

3.   V primeru dejavnosti, ki jo oseba opravlja kot zaposlena, za dovoljenje zaprosi delodajalec.

Člen 12

Obveznost prijave prihoda

1.   Vsak tujec, ki mora pridobiti dovoljenje za začasno prebivanje, stalno prebivanje ali dovoljenje za nastanitev, mora svoj prihod prijaviti pristojnemu organu v kraju bivanja ali dela v Švici pred koncem bivanja, za katero dovoljenje ni potrebno, ali pred začetkom opravljanja dobičkonosne dejavnosti.

2.   Če se nastani v novem kantonu ali v novi občini, mora svoj prihod prijaviti pristojnemu organu v novem kraju bivanja.

3.   Zvezni svet določi roke, v katerih je treba prijaviti prihod.

Člen 13

Postopka izdaje dovoljenj in prijave prihoda

1.   Vsak tujec mora ob prijavi prihoda pokazati veljavni dokument o istovetnosti. Zvezni svet določi izjeme in priznane dokumente o istovetnosti.

2.   Pristojni organ lahko zahteva predložitev izpiska iz sodnega registra matične države ali države izvora ali drugih dokumentov, ki jih zahteva postopek.

3.   Tujec lahko prihod prijavi, šele ko poseduje vse dokumente, ki jih za podelitev dovoljenja zahteva pristojni organ.

Člen 14

Odstopanja

Zvezni svet lahko določi ugodnejše določbe glede obveznosti pridobitve dovoljenja ali prijave prihoda, zlasti da bi olajšal opravljanje začasnih čezmejnih storitev.

Člen 15

Obveznost prijave odhoda

Vsak tujec, ki ima dovoljenje, mora odhod iz Švice ali odhod v drug kanton ali drugo občino prijaviti pristojnemu organu v kraju, kjer prebiva.

Člen 16

Obveznost stanodajalca

Oseba, ki proti plačilu nastani tujca, mora slednjega prijaviti pristojnemu kantonskemu organu.

Člen 17

Ureditev bivanja med čakanjem na odločbo

1.   Tujec, ki zakonito vstopi v Švico, da bi tam začasno prebival, in ki naknadno vloži prošnjo za dovoljenje za stalno prebivanje, mora na odločbo počakati v tujini.

2.   Pristojni kantonski organ lahko tujcu dovoli bivanje v Švici med postopkom, če so pogoji za sprejem očitno izpolnjeni.“.

Odlok o sprejemu, bivanju in opravljanju dobičkonosne dejavnosti (OASA) z dne 24. oktobra 2007; RS 142.201

„Člen 14

Čezmejna dobičkonosna dejavnost, ki ne prekorači osmih dni

1.   Tujci, ki opravljajo čezmejno dejavnost (člen 3) ali ki v Švici opravljajo dobičkonosno dejavnost za tujega delodajalca, morajo imeti dovoljenje, če to dejavnost opravljajo dlje kot osem dni v koledarskem letu.

2.   Če dejavnost traja dlje kot predvideno, je treba pred iztekom osmih dni o tem dati izjavo. Potem ko je izjava dana, se lahko dobičkonosna dejavnost nadaljuje do podelitve dovoljenja, kolikor pristojni organ ne sprejme drugačne odločitve.

3.   Tujci morajo imeti dovoljenje za opravljanje čezmejne dobičkonosne dejavnosti v enem od spodnjih sektorjev, ne glede na trajanje bivanja:

(a)

gradbeništvo, nizke gradnje in zaključna dela;

(b)

restavriranje, gostinske storitve ter čiščenje objektov in opreme ali čiščenje v gospodinjstvih;

(c)

nadzor in varnost;

(d)

dejavnost trgovskih potnikov v smislu člena 2(1)(a) in (b) zveznega zakona z dne 23. marca 2001 o dejavnosti trgovskih potnikov;

(e)

spolna industrija.“.


Top