Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE1186

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o typovom schvaľovaní motorových vozidiel s vodíkovým pohonom, ktorým sa mení a dopĺňa smernica 2007/46/ES KOM(2007) 593 v konečnom znení – 2007/0214 (COD)

    Ú. v. EÚ C 27, 3.2.2009, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.2.2009   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 27/1


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o typovom schvaľovaní motorových vozidiel s vodíkovým pohonom, ktorým sa mení a dopĺňa smernica 2007/46/ES“

    KOM(2007) 593 v konečnom znení – 2007/0214 (COD)

    (2009/C 27/01)

    Rada sa 14. novembra 2007 rozhodla podľa článku 95 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

    „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o typovom schvaľovaní motorových vozidiel s vodíkovým pohonom, ktorým sa mení a dopĺňa smernica 2007/46/ES“

    Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 11. júna 2008. Spravodajcom bol pán IOZIA.

    Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 446. plenárnom zasadnutí 9. a 10. júla 2008 (schôdza 9. júla) prijal 117 hlasmi za, pričom 5 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

    1.   Závery a odporúčania

    1.1

    EHSV víta obsah návrhu nariadenia KOM(2007) 593 v konečnom znení a stanovenie harmonizovaných predpisov na úrovni Spoločenstva o typovom schvaľovaní vozidiel s vodíkovým pohonom. Výbor podporuje výber jediného celoeurópskeho konania platného vo všetkých členských štátoch, pretože je jednoduchšie a menej náročné než osobitné schvaľovanie vo všetkých 27 členských štátoch, ktoré by okrem toho zrejme viedlo k deformácii hospodárskej súťaže a segmentácii vnútorného trhu.

    1.2

    Význam tohto opatrenia je zrejmý: napriek predpokladanému výraznému nárastu predaja vozidiel s vodíkovým pohonom neexistuje pre takéto vozidlá typové schvaľovanie ani na európskej úrovni, ani na úrovni jednotlivých členských štátov. Predbežné úpravy, ktoré prijali jednotlivé členské štáty, sa navzájom výrazne odlišujú.

    1.3

    EHSV považuje rýchle prijatie nariadenia za potrebné, pretože poskytne stabilný referenčný rámec pre podniky pôsobiace v uvedenom odvetví, a preto môže podporiť významné investície, ktoré sú nevyhnutné pre technologický vývoj v oblasti využívania vodíka. EHSV už v nedávnych stanoviskách na túto tému privítal rozhodnutie týkajúce sa tohto využívania a konštatoval, že vodík napriek obmedzeniam, ktoré dnes ešte pretrvávajú, predstavuje výzvu pre budúcnosť.

    1.4

    Stanovenie predpisov Spoločenstva v oblasti harmonizácie je dôležité pre zaručenie bezpečnosti užívateľov. Vzhľadom na predpokladané ďalšie rozšírenie týchto vozidiel – podľa odhadov Komisie by do roku 2020 mohlo byť v prevádzke 1 milión vozidiel s vodíkovým pohonom – je zvýšenie dôvery užívateľov nevyhnutným predpokladom tohto vývoja.

    1.5

    Dôležitým príkladom, ktorý demonštruje platnosť a reálnosť tohto cieľa, je neustále rastúci počet taxíkov s hybridným pohonom v New Yorku. Zmysluplná komunálna politika tam umožňuje prepojenie ekologického povedomia a ochrany životného prostredia s trhovou logikou. Tým sa aj dokladá, že pokusy vytvoriť umelé prekážky pri vývoji tejto technológie sú často založené na obrane tradičných záujmov.

    1.6

    Tento cieľ treba dosiahnuť aj preto, lebo len prostredníctvom rozhodných opatrení zameraných na nahradenie fosílnych palív možno presadzovať cieľ, ktorý je v súlade s politikou Spoločenstva v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a boja proti klimatickým zmenám. Tento cieľ možno dosiahnuť prostredníctvom čoraz širšieho využívania vodíka, biopalív druhej generácie a iných palív z obnoviteľných zdrojov.

    1.7

    Konkrétny záväzok v oblasti technologického výskumu je základný príspevok k tejto dlhodobej stratégii. EHSV preto žiada realizáciu cielených výskumných programov bezprostredne po plynulom schválení nariadenia KOM(2007) 571, na základe ktorého sa plánuje realizácia spoločnej technologickej iniciatívy založením spoločného podniku na palivové články a vodík (1). Výbor podporuje nové výskumné programy, ktoré sa zameriavajú na prieskum nových spôsobov výroby a využívania vodíka, a pripája sa k požiadavke podnikov a výskumných ústavov v oblasti vodíkovej technológie, aby Rada a Parlament urýchlili schvaľovanie príslušných návrhov.

    1.8

    EHSV vyzýva Komisiu, aby sa už teraz zaoberala problémom zodpovedajúcej kapilárnej distribučnej siete, pretože dostupnosť bezpečných a efektívnych technológií skladovania a dostatočná distribúcia sú nevyhnutným predpokladom rozširovania vozidiel poháňaných plynnou zmesou.

    1.9

    V prvej fáze by sa týmito opatreniami malo podporiť rozširovanie skvapalneného plynu (LPG) a zemného plynu na celom území EÚ, čo by predstavovalo bezprostredné a realistické východisko pri plánovanom znižovaní využívania fosílnych palív, no tieto alternatívy sú v mnohých členských štátoch rozšírené len nedostatočne, resp. sa vôbec neponúkajú ako pohonná látka. Po tejto prvej fáze hľadania nových, bezpečnejších a účinnejších technológií v oblasti skladovania a distribúcie by sa mal uskutočniť prechod k medzifáze distribúcie plynných zmesí a vodíka, až sa napokon prejde k poslednej fáze distribúcie vodíka.

    1.10

    Pre EHSV má zásadný význam zaoberať sa konkrétne otázkou, ako možno získať dôveru budúcich užívateľov a ako možno odstrániť pochybnosti, ktoré ešte pretrvávajú v súvislosti s využívaním vodíka. Je preto potrebné pripraviť podrobné informačné programy s jednoznačným a zdôvodneným posolstvom, ktoré potvrdia, že táto technológia už dnes zodpovedá aktuálnym bezpečnostným normám konvenčných vozidiel.

    1.11

    V prípade návrhu súhlasí EHSV s voľbou nariadenia ako právneho nástroja, pretože na základe súčasného uplatňovania predpisov vo všetkých členských štátoch sa zabezpečia rovnaké podmienky pre všetkých výrobcov tohto odvetvia.

    1.12

    Výbor ďalej víta návrh vypracovať a zrealizovať základné predpisy v komitologickom konaní a víta, že pri zavádzaní všetkých predpisov sa plánuje prechodné obdobie, pretože ich uplatňovanie je pre podniky odvetvia spojené s určitou komplexnosťou.

    1.13

    EHSV podporuje účasť Európy na iniciatíve Global Coordination Group (GCG) na stanovenie celosvetových noriem pre typové schvaľovanie (Global Technological Regulation – GTR) a pripisuje jej veľký význam. Výbor však zdôrazňuje, že vypracovanie tejto dohody nesmie byť prekážkou tohto legislatívneho konania. Postavenie Európy vo všetkých medzinárodných grémiách sa upevňuje existenciou vlastných právnych nástrojov, ako aj prostredníctvom skúseností s uplatňovaním ustanovení Spoločenstva. Tým sa zároveň zabráni tomu, aby sa prijali celosvetové predpisy pre vozidlá s vodíkovým pohonom, ktoré by sa opierali len o jediné, dnes dostupné skúsenosti jednej krajiny (Japonsko).

    1.14

    Európske skúsenosti na základe úpravy Spoločenstva a dôležité výsledky, ktoré sa dosiahnu na základe určitého a konštantného záväzku v oblasti technologického výskumu, môžu podstatne prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti podnikov, ktoré už dnes pôsobia v automobilovom priemysle, ak sa navyše zohľadní, že nové technológie a palivá možno v budúcnosti získajú významné trhové podiely.

    1.15

    Vzhľadom na uvedené aspekty sú podľa názoru výboru potrebné odvážne a rýchle rozhodnutia, ktoré budú v súlade s dlhodobou strategickou perspektívou a ktoré budú vychádzať z predpokladu, že vodík bude o nejaký čas zohrávať kľúčovú úlohu.

    1.16

    EHSV vyzýva Komisiu, aby zvážila návrh na označovanie vozidiel s vodíkovým pohonom, ktoré by sa mohlo chápať ako určitý druh stigmatizácie, lebo tieto autá by sa mohli vnímať ako „nebezpečné“, hoci v rámci bezpečnostných testov sa im potvrdia výsledky, ktoré sa budú zhodovať s výsledkami vozidiel poháňaných inými pohonnými látkami. Namiesto tohto označovania považuje EHSV za zmysluplnejšie označovať pri všetkých vozidlách druh paliva, čo umožní ich jednoznačnú identifikáciu.

    1.17

    EHSV odporúča Komisii, aby vzhľadom na chýbajúcu distribučnú sieť povolila aj malé zariadenia na vlastnú výrobu vodíka zo zemného plynu (napr. tzv. „home energy station“ a pod.), aby sa uľahčilo rozširovanie vozidiel s vodíkovým pohonom. To by mohol byť prvý krok k uspokojeniu nového dopytu po vodíku. Pritom sa bude naďalej sledovať cieľ výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov energie, napríklad bioplynu, a fotolýzou alebo elektrolýzou s využitím elektriny, ktorá sa získala z obnoviteľných zdrojov.

    2.   Úvod

    2.1

    Príslušné nariadenie [KOM(2007) 593 v konečnom znení] vychádza z konštatovania, že na európskej úrovni neexistujú predpisy o typovom schvaľovaní vozidiel s vodíkovým pohonom, hoci sa predpokladá výrazný nárast predaja vozidiel vybavených touto technológiou.

    2.2

    Ani v jednotlivých členských štátoch EÚ v súčasnosti nejestvujú predpisy, ktoré by upravovali oblasti upravené návrhom nariadenia.

    Platné právne predpisy týkajúce sa celej oblasti typového schvaľovania neobsahujú všeobecné predpisy o vozidlách s vodíkovým pohonom, aj vzhľadom na ich odlišné vlastnosti v porovnaní s vozidlami poháňanými tradičnými pohonnými látkami.

    2.3

    Niektoré členské štáty prijali predbežné ustanovenia, ktoré sa navzájom výrazne odlišujú. Pretrvávanie tejto situácie vedie nevyhnutne k rôznym schvaľovacím konaniam v jednotlivých členských štátoch a následne k segmentácii vnútorného trhu. Tým by sa eliminovala konkrétna možnosť, že táto technológia prispeje k ochrane životného prostredia.

    2.4

    Týmto návrhom nariadenia sa má teda zabezpečiť hladké fungovanie vnútorného trhu a má sa zabrániť tomu, aby do cestnej premávky v jednotlivých členských štátoch boli pripustené vozidlá na základe rôznych právnych úprav, čo by mohlo viesť k nerovnováhe medzi výrobcami a prípadným obchodným prekážkam vo vnútornom obchode v rámci EÚ.

    2.5

    Vytvorilo by to prekážku rozvoja technológií zameraných na využívanie vodíka v Európe. Je dôležité presadzovať konkrétne opatrenia a trendy v rámci tejto technológie, ktorá predstavuje jednu z najdôležitejších alternatív k využívaniu fosílnych zdrojov energie. Fosílne zdroje pokrývajú v súčasnosti ešte stále 98 % potreby energie v oblasti verejnej a súkromnej dopravy a predstavujú 50 % primárnych zdrojov energie. Bez rozhodných diverzifikačných opatrení sa tento podiel zvýši až na 73 %.

    2.6

    Spolu s najdôležitejšími výskumnými programami 7. rámcového programu v tejto oblasti predstavuje toto nariadenie dôležitý krok k harmonizácii bezpečnostnej úrovne pri využívaní vodíka v porovnaní s tradičnými technológiami. Okrem toho môže prispieť k vytvoreniu konsenzu potenciálnych užívateľov.

    2.7

    Stanovenie harmonizovaných prepisov Spoločenstva pre typové schvaľovanie vozidiel s vodíkovým pohonom je nepochybne rozhodujúcim krokom na zabezpečenie potrebného konsenzu užívateľov. Vytvorenie kladného postoja k využívaniu vodíka na základe dôvery je nevyhnutné na rýchle uvedenie vozidiel poháňaných alternatívnymi pohonnými látkami na trh, vozidiel, ktoré sa vyznačujú extrémne nízkymi emisiami skleníkových plynov, čo je nevyhnutné na účinnú a konkrétnu ochranu životného prostredia.

    3.   Návrh Komisie

    3.1

    S navrhovaným nariadením o vozidlách s vodíkovým pohonom sa majú stanoviť platné predpisy pre typové schvaľovanie týchto vozidiel v celej EÚ.

    3.2

    Navrhované nariadenie predpokladá zmenu rámcovej smernice 2007/46/ES. Prostredníctvom nej sa majú do systému typového schvaľovania v ES v plnej miere integrovať vozidlá tried M1, M2, M3 a N1, N2, N3 (2) s vodíkovým pohonom a vozidlá s vodíkovým pohonom sa majú zohľadniť vo všetkých smerniciach a nariadeniach týkajúcich sa schvaľovania.

    3.3

    Právnym základom navrhovaného nariadenia je článok 95 Zmluvy o ES.

    Zásada subsidiarity sa zachováva v plnej miere, pretože politické ciele stanovené na úrovni Spoločenstva nemožno dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov a toto konanie predchádza vzniku obchodných prekážok.

    Návrh okrem toho zachováva zásadu proporcionality, pretože neprekračuje ciele hladko fungujúceho vnútorného trhu a vysokej úrovne bezpečnosti a ochrany životného prostredia.

    3.4

    Komisia navrhuje zvoliť ako právny nástroj nariadenie, pretože vzhľadom na aktuálnosť ustanovení obsiahnutých v návrhu sa zdá byť potrebné, aby sa nečakalo na transpozíciu do národného práva jednotlivých členských štátov. Vyčkávanie by viedlo k rôznym lehotám pri prispôsobovaní schvaľovacích predpisov a prípadne aj k výrazným zmenám v zákonoch, ktoré sú výsledkom transpozície.

    3.5

    Tento návrh bol preskúmaný v rámci rozsiahleho konzultačného procesu, na ktorom sa zúčastnili všetky zainteresované strany. V rámci pracovnej skupiny „Vodík“ sa do tohto vyhodnocovania zapojili národné orgány, výrobcovia vozidiel, výrobcovia náhradných dielcov a združenia odvetvia.

    3.6

    Zvažovali sa štyri možnosti:

    neprijímať žiadne opatrenia, t. j. zachovať súčasnú právnu situáciu,

    vydať právne predpisy na úrovni členských štátov,

    vydať právne predpisy na úrovni Európskej únie,

    neregulačný prístup.

    3.7

    Potom bol vymenovaný poradca, ktorý vyhodnotil odpovede vzhľadom na bezpečnosť, technológiu a náklady spojené s rôznymi alternatívami. Výsledky boli predložené na posúdenie najdôležitejším podnikom automobilového priemyslu, ktoré pracujú na vodíkovej technológii.

    3.8

    Z tohto rozsiahleho konzultačného procesu jednoznačne vyplynulo, že najlepším riešením je právna úprava typového schvaľovania vozidiel s vodíkovým pohonom na úrovni Spoločenstva.

    3.9

    Aby sa toto rozhodnutie zdôvodnilo, predložila Komisia štúdiu (3), ktorá preukázala, že zavedenie prísneho systému typového schvaľovania je najjednoduchším riešením a je zároveň oveľa lacnejšie v porovnaní s 27 rozličnými schvaľovacími konaniami v jednotlivých členských štátoch.

    3.10

    Poradcovo hodnotenie bolo predložené Komisii, ktorá na základe jeho práce vypracovala príslušný legislatívny návrh, ktorý v súčasnosti prechádza jednotlivými inštitúciami.

    3.11

    Podľa názoru Komisie môže toto nariadenie zaručiť potrebnú bezpečnosť užívateľov vozidiel s vodíkovým pohonom a rozhodujúcim spôsobom prispieť k ochrane životného prostredia.

    3.12

    Napokon sa stanovuje, že 36 mesiacov po nadobudnutí účinnosti uvedeného nariadenia musia na základe testov vodíkových systémov všetky súčiastky vedúce vodík a všetky zodpovedajúce materiály vyhovovať v plnej miere ustanoveniam tohto nariadenia.

    4.   Verejná diskusia

    4.1

    V rámci verejnej diskusie, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia Komisie, vedy, výrobcov automobilov zaoberajúcich sa vývojom áut poháňaných vodíkom, európske zväzy, spotrebitelia a výrobcovia palivových článkov, boli predložené dôležité príspevky a informácie o najnovších technologických trendoch.

    4.2

    Bol zdôraznený význam informačných kampaní pre širokú verejnosť a iniciatív, prebiehajúcich už niekoľko rokov, napr. v Ríme (H2 Roma), podporujúcich dialóg medzi výrobcami a občanmi, vysvetľujúcich technologický vývoj a vytvárajúcich atmosféru dôvery voči technológii, ktorú väčšina ľudí vníma zatiaľ ako nebezpečnú. Účastníci prejavili veľký záujem o úlohu EHSV, ktorý by mohol fungovať ako kultúrny sprostredkovateľ.

    4.3

    Výrobcovia a spotrebitelia zdôraznili, že je potrebné, aby sa ľudia mohli spoľahnúť na bezpečnosť vozidiel a infraštruktúr na skladovanie a distribúciu, ale aj na dostupnosť vodíka. Je potrebné pokračovať vo výskume a jeho podpore. Boli privítané najaktuálnejšie iniciatívy EÚ na podporu palivových článkov v rámci rozhodnutia o financovaní spoločnej technologickej iniciatívy.

    4.4

    Počas testov sa zistilo, že vozidlá s vodíkovým pohonom majú už dnes akčný rádius až do 600 km. Ďalšie testy sa pripravujú.

    4.5

    V diskusii sa prejavilo, že auto poháňané vodíkom je už dnes technologickou realitou. Na jeho uvedenie na trh však chýbajú nevyhnutné hospodárske a spoločenské predpoklady. Vďaka nariadeniu o typovom schvaľovaní sa prekoná prvá prekážka.

    5.   Všeobecné pripomienky

    5.1

    EHSV víta obsah tohto návrhu stanoviska a stanovenie harmonizovaných predpisov v oblasti typového schvaľovania vozidiel s vodíkovým pohonom, keďže tento postup predstavuje pokrok v porovnaní so súčasnou situáciou. Ak nebude existovať žiadna právna úprava, povedie to nevyhnutne k zrejmým deformáciám hospodárskej súťaže a segmentácii vnútorného trhu. Nariadenie sa musí bezpodmienečne prijať rýchlo, aj zo zrejmých dôvodov bezpečnosti a ochrany životného prostredia.

    5.2

    Podľa názoru EHSV vedie neexistencia stabilného referenčného rámca nevyhnutne k tomu, že sa nezrealizujú významné investície, ktoré sú potrebné na rozvoj technológií na využívanie vodíka ako zdroja energie pre automobil budúcnosti.

    5.3

    Predmetné nariadenie je v súlade s politickými opatreniami Spoločenstva zameranými na trvalo udržateľný rozvoj a boj proti klimatickým zmenám, ktoré vzhľadom na všeobecné ciele Lisabonskej stratégie predstavujú základ iniciatív Spoločenstva a významne k nim prispievajú.

    5.4

    EHSV je hlboko presvedčený o tom, že bez rýchleho a rozsiahleho vývoja vozidiel s vodíkovým pohonom a bez postupného nahradzovania fosílnych pohonných látok budú ekologické výhody pomerne obmedzené a v každom prípade budú mať malý kvantitatívny dosah. Výbor naproti tomu zdôrazňuje, že je potrebné podporovať trvalú ekologickú udržateľnosť a rozhodný boj proti klimatickým zmenám. Tento cieľ možno prípadne dosiahnuť využívaním vodíka, biopalív druhej generácie a iných pohonných látok z obnoviteľných energetických zdrojov.

    5.5

    Podľa názoru EHSV poskytuje využívanie vodíka a zapojenie do výskumu v oblasti palivových článkov a vodíka realistickú alternatívu na zvrátenie súčasného vývoja. Tento sa vyznačuje tým, že dopyt po energii sa uspokojuje na prvom mieste fosílnymi zdrojmi energie, ktoré dnes predstavujú 85 – 90 % celosvetovej ponuky energie. Pri každom odhade budúceho vývoja treba vychádzať z toho, že zásoby fosílnych palív sa budú zmenšovať a ich cena neustále narastať.

    5.6

    V stanovisku (4), ktoré EHSV schválil, sa v plnej miere podporuje iniciatíva Komisie KOM(2007) 571 v konečnom znení, na základe ktorej sa rozhodlo o poskytnutí 470 mil. EUR na spoločnú technologickú iniciatívu. Založením spoločného podniku na palivové články a vodík a rozsiahlou výskumnou iniciatívou môžu Komisia, členské štáty a priemysel prepojiť svoje zdroje a nasadiť ich v programoch v strategických odvetviach na diverzifikáciu a budúcu ponuku energie.

    5.7

    V ďalšom stanovisku – na tému „Kombinácia energetických zdrojov v doprave“ (5) – považuje EHSV za nevyhnutné „prudké zvýšenie financovania výskumu v oblasti výroby a využívania vodíka“ a preto sa pripája „k požiadavke podnikov a výskumných ústavov zapojených do rozvoja využívania vodíka, aby Rada a Európsky parlament urýchlili proces schvaľovania návrhu“.

    5.8

    Palivové články premieňajú energiu a umožňujú citeľné zníženie emisií skleníkových plynov a iných škodlivín. Čo sa týka biomasy, EHSV v stanovisku uvedenom vyššie pozorne preskúmal pokrok dosiahnutý v oblasti katalyzátorov pre palivové články a konštatuje, že predstavujú sľubnú technológiu na dodávky čistej energie pre vozidlá.

    5.9

    EHSV potvrdzuje, že využívanie vodíka pri postupnom nahrádzaní fosílnych palív predstavuje potrebný a žiadaný prechod, a zdôrazňuje, že uvedenie vozidiel s vodíkovým pohonom do prevádzky možno dosiahnuť len prostredníctvom významných investícií do všetkých výskumných oblastí týkajúcich sa tejto problematiky. Z tohto dôvodu EHSV víta a podporuje výskumné programy na konsolidáciu tejto stratégie.

    5.10

    EHSV zastáva názor, že rovnako dôležitý problém výrazných nákladov tohto procesu nesmie byť prekážkou vývoja tejto technológie, a s veľkým záujmom študuje každý program na preskúmanie nových spôsobov ekologickej výroby vodíka, keďže v súčasnosti sa vyše 90 % vodíka vyrába zo zemného plynu, ktorý je dôležitý, ale obmedzene dostupný zdroj energie.

    5.11

    EHSV zdôrazňuje, že pri vyhodnocovaní nákladov v súvislosti s každým technologickým pokrokom nemožno vzťahovať enormné potrebné zdroje len na oblasť súkromných automobilov, aj keď kvantitatívne významnú, ale že v rámci dlhodobej strategickej perspektívy treba zohľadniť aj budúci úžitok, ktorý môže vyplývať z ďalšieho využívania vodíka. Táto budúca oblasť využívania siaha od verejnej a súkromnej dopravy cez nákladnú dopravu a železničnú a námornú dopravu až po možné využívanie vodíka v elektrárňach, hoci toto je dlhodobejší cieľ.

    5.12

    EHSV je hlboko presvedčený o tom, že v prípade zodpovedajúceho rozvoja týchto dôležitých výskumných programov a potrebnej politickej a hospodárskej podpory všetkých zainteresovaných strán sa môže stať doprava pomocou vozidiel čiastočne alebo úplne poháňaných vodíkom relatívne rýchlo realitou.

    5.13

    Konkrétnym príkladom tohto pozitívneho vývoja je neustále rastúci počet taxíkov s hybridným pohonom v New Yorku. Zmysluplná komunálna politika tam umožňuje prepojenie ekologického povedomia a ochrany životného prostredia s trhovou logikou. Tým sa aj dokladá, že pokusy vytvoriť umelé prekážky pri vývoji tejto technológie sú často založené na obrane tradičných záujmov.

    5.14

    EHSV už vo všetkých stanoviskách na túto tému privítal rozhodnutie využívať vodík, ktoré napriek obmedzeniam známym v súčasnosti predstavuje výzvu pre budúcnosť. Výbor so záujmom sleduje najaktuálnejšie plány iniciatív, ktoré prostredníctvom využívania alternatívnych technológií na výrobu a zásobovanie pripravujú cestu využívaniu vodíka v oblasti pohonu vozidiel.

    5.15

    Vzhľadom na perspektívu tohto vývoja EHSV ešte raz žiada Komisiu, aby sa zaoberala problémom primeranej kapilárnej distribučnej siete pre alternatívne palivá na území EÚ, počínajúc vybudovaním distribučnej siete pre stlačený zemný plyn, ktorá je v niektorých členských štátoch EÚ zastúpená len slabo a v niektorých neexistuje vôbec – odhliadnuc od niektorých pozitívnych príkladov, ako napr. Poľsko.

    5.16

    Oblasť skladovania a distribúcie poskytuje konkrétny príklad cieleného zamerania výskumu v tejto oblasti. Nevyhnutnosť inovatívnych technológií v oblasti distribúcie plynných pohonných látok má pre rozšírenie nových vozidiel základný a zásadný význam, a to pre prechodné obdobie prípadných plynných zmení, ako aj pre konečný cieľ vodíkového pohonu.

    5.17

    V tejto oblasti treba uvažovať o dostupnosti stále účinnejších a bezpečnejších distribučných systémov založených na skúsenostiach oboch zariadení, ktoré v súčasnosti v Európe existujú (v Mantove v Taliansku a v Mníchove v Nemecku). Výskum sa musí zameriavať na technologicky stále pokrokovejšie systémy, ktoré sa snažia dosiahnuť vysoký štandard v oblasti bezpečnosti a ochrany životného prostredia.

    5.18

    Z tohto dôvodu zastáva EHSV názor, že dosiahnutie vysokého štandardu bezpečnosti a efektivity pri skladovaní a distribúcií plynných pohonných látok má v súčasnej fáze rozhodujúci význam. Vyžaduje si to rozsiahly program na rozširovanie zariadení na LPG a zemný plyn na celom území EÚ ako bezprostredný a realistický cieľ v súvislosti s postupným znižovaním využívania fosílnych palív v prechodnej fáze, až keď sa napokon zrealizuje distribúcia vodíka. Technológie na skladovanie a distribúciu plynu a vodíka sú veľmi podobné, a preto môže byť vývoj zariadení pre plyn výhodný pre ďalší vývoj vodíkovej technológie.

    5.19

    EHSV si je vedomý toho, že využívanie vodíka je ešte spojené s problémami s nákladmi a otázkami bezpečnosti, ktoré súvisia v pochybnosťami vzniknutými v minulosti. Tieto problémy treba úplne prekonať na základe dôkladných prieskumov zrealizovaných v rôznych štátoch a využívanie vodíkovej technológie sa musí prispôsobiť bezpečnostným normám konvenčných technológií. Ak sa dosiahne tento cieľ, bude prostredníctvom podpory rozsiahlych a špecifických informačných programov možné získať dôveru budúcich užívateľov, čo je nevyhnutné pre definitívny prielom pri využívaní tejto technológie.

    5.20

    EHSV považuje aj na nevyhnutné, aby vodíkovú stratégiu dopĺňal rozsiahly informačný program, ktorý sa zameria na súčasnú nedôveru budúcich spotrebiteľov – ktorí vnímajú vodík ako produkt spojený s vysokým rizikom – a ktorý túto nedôveru prekoná.

    5.21

    Tento veľmi podrobný informačný program musí sprostredkovať jednoznačné posolstvo: už dnes dosiahlo využívanie vodíka vysoký bezpečnostný štandard vozidiel s konvenčným pohonom, a to aj pri prípadných nehodách. To je rozhodujúci faktor pre dôveryhodnosť prognózy Komisie, na základe ktorej bude do roku 2020 na cestách EÚ v prevádzke minimálne 1 milión vodíkových áut.

    5.22

    Toto nariadenie na stanovenie harmonizovaných predpisov na úrovni Spoločenstva na typové schvaľovanie vozidiel s vodíkovým pohonom je prvým krokom na dosiahnutie a zachovanie tohto konsenzu. Nariadenie treba preto podporiť, aj na základe zásadnej úvahy, že využívanie vodíka predstavuje rozhodujúci príspevok k ochrane životného prostredia, pretože pri tomto type pohonu sa neuvoľňujú skleníkové plyny, ani škodliviny s obsahom uhlíka.

    5.23

    V prípade návrhu EHSV víta že sa ako právny nástroj zvolilo nariadenie, pretože na základe bezprostredného uplatňovania predpisov vo všetkých členských štátoch sa zabezpečia rovnaké podmienky pre všetkých výrobcov tohto odvetvia.

    5.24

    Výbor ďalej víta návrh vypracovať a zrealizovať základné predpisy v komitologickom konaní a víta, že pri zavádzaní všetkých predpisov sa plánuje prechodné obdobie, ktoré je pre výrobcov nevyhnutné a zohľadňuje komplexnosť tejto technológie, ktorá si vyžaduje dlhý čas pre svoje využitie.

    5.25

    EHSV podporuje účasť Európy spolu s Japonskom a USA na iniciatíve Global Coordination Group (GCG), ktorej cieľom je vypracovať celosvetový postup pre typové schvaľovanie vozidiel s vodíkovým pohonom, a pripisuje jej veľký význam.

    5.26

    Vypracovanie takejto dohody nesmie byť však prekážkou legislatívneho konania Spoločenstva, pretože uzavretie celosvetovej dohody si vyžaduje viac času než príslušné nariadenie EÚ. Ak bude EÚ disponovať špecifickým právnym nástrojom a nazbiera vlastné skúsenosti týkajúce sa využívania tejto technológie, posilní sa jej pozícia EÚ v tomto grémiu. Okrem toho sa tak zabráni, aby toto nariadenie záviselo od jediných skúseností, ktoré sa v tejto oblasti doposiaľ nazbierali – skúseností Japonska.

    5.27

    Významná úloha Európy v medzinárodných rozhodovacích grémiách je tiež dôležitým faktorom zachovania konkurencieschopnosti veľkých európskych výrobcov automobilov na európskej úrovni, ktorí nesmú stratiť kontakt s vývojom na trhu, pretože na tomto trhu má pre získanie vysokých budúcich trhových podielov kľúčový význam výrazná, aktuálna prítomnosť založená na vysokej technologickej úrovni.

    5.28

    Otázka typového schvaľovania predstavuje síce len jeden aspekt celej oblasti, je však rozhodujúcim krokom smerujúcim k dostupnosti alternatívnych pohonných látok, ktoré môžu vyriešiť nedostatok fosílnych palív v Európe a ktoré zároveň prinášajú veľké ekologické výhody. Európa bude okrem toho pripravená na obdobie postupného vyčerpávania tohto zdroja, ku ktorému s určitosťou príde, hoci ešte nepoznáme jeho presný okamih.

    5.29

    To všetko si vyžaduje odvážne rozhodnutia a dlhodobú strategickú víziu, ktorá by presahovala súčasnosť a ktorá by vychádzala z predpokladu, že využívanie vodíka bude zohrávať rozhodujúcu úlohu.

    V Bruseli 9. júla 2008

    predseda

    Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Ú. v. EÚ C 204, 9.8.2008, s. 19.

    (2)  

    Trieda M1 motorové vozidlá určené a skonštruované na prepravu osôb, s max. 8 miestami na sedenie, okrem miesta pre vodiča.

    Trieda M2 motorové vozidlá určené a skonštruované na prepravu osôb, s viac než 8 miestami na sedenie, okrem miesta pre vodiča, a s prípustnou celkovou hmotnosťou do 5 t.

    Trieda M3 motorové vozidlá určené a skonštruované na prepravu osôb, s viac než 8 miestami na sedenie, okrem miesta pre vodiča, a s prípustnou celkovou hmotnosťou nad 5 t.

    Trieda N1 motorové vozidlá určené a skonštruované na prepravu tovaru s prípustnou celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

    Trieda N2 motorové vozidlá určené a skonštruované na prepravu tovaru s prípustnou celkovou hmotnosťou nad 3,5 t.

    Trieda N3 motorové vozidlá určené a skonštruované na prepravu tovaru s prípustnou celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

    (3)  TRL Ltd – vedecko-technický poradca Komisie.

    (4)  Ú. v. EÚ C 204, 9.8.2008, s. 19.

    (5)  CESE 1104/2007 (TEN/297), bod 1.4. Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.


    Top