Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1329

    Nariadenie Komisie (EÚ) 2023/1329 z 29. júna 2023, ktorým sa mení príloha II k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008, pokiaľ ide o používanie polyglycerolpolyricínoleátu (E 476), a príloha k nariadeniu Komisie (EÚ) č. 231/2012, pokiaľ ide o špecifikácie glycerolu (E 422), polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475) a polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) (Text s významom pre EHP)

    C/2023/4285

    Ú. v. EÚ L 166, 30.6.2023, p. 66–75 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1329/oj

    30.6.2023   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 166/66


    NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/1329

    z 29. júna 2023,

    ktorým sa mení príloha II k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008, pokiaľ ide o používanie polyglycerolpolyricínoleátu (E 476), a príloha k nariadeniu Komisie (EÚ) č. 231/2012, pokiaľ ide o špecifikácie glycerolu (E 422), polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475) a polyglycerolpolyricínoleátu (E 476)

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 zo 16. decembra 2008 o prídavných látkach v potravinách (1), a najmä na jeho článok 10 ods. 3 a článok 14,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1331/2008 zo 16. decembra 2008, ktorým sa ustanovuje spoločný postup schvaľovania prídavných látok v potravinách, potravinárskych enzýmov a potravinárskych aróm (2), a najmä na jeho článok 7 ods. 5,

    keďže:

    (1)

    V prílohe II k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 sa stanovuje zoznam Únie obsahujúci prídavné látky schválené na používanie v potravinách a podmienky ich používania.

    (2)

    V nariadení Komisie (EÚ) č. 231/2012 (3) sa stanovujú špecifikácie prídavných látok v potravinách, ktoré sú uvedené v prílohách II a III k nariadeniu (ES) č. 1333/2008.

    (3)

    Zoznam Únie obsahujúci prídavné látky v potravinách a špecifikácie sa môžu aktualizovať v súlade so spoločným postupom uvedeným v článku 3 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1331/2008 buď na podnet Komisie, alebo po podaní žiadosti.

    (4)

    Glycerol (E 422), polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475) a polyglycerolpolyricínoleát (E 476) sú látky povolené v súlade s prílohami II a III k nariadeniu (ES) č. 1333/2008.

    (5)

    Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vydal 15. marca 2017 vedecké stanovisko k prehodnoteniu glycerolu (E 422) ako prídavnej látky v potravinách (4), v ktorom dospel k záveru, že nie je potrebné vyčísliť jeho prijateľný denný príjem a že táto prídavná látka v potravinách nepredstavuje pri oznámených spôsoboch použitia žiadne bezpečnostné riziko. Úrad odporučil niekoľko úprav špecifikácií látky E 422 stanovených v nariadení (EÚ) č. 231/2012, ako aj to, aby mu bolo poskytnutých viac informácií o spôsoboch použitia a používaných množstvách.

    (6)

    Komisia uverejnila 23. novembra 2018 verejnú výzvu na predkladanie technických údajov o prídavnej látke v potravinách glycerol (E 422), ktorá bola zameraná na potreby získavania údajov identifikované úradom.

    (7)

    Po predložení údajov zainteresovanými prevádzkovateľmi podnikov Komisia požiadala úrad, aby poskytol vedecké stanovisko, ktorým by sa potvrdilo, že technické údaje poskytnuté zainteresovanými prevádzkovateľmi podnikov sú primeraným podkladom pre zmenu špecifikácií prídavnej látky v potravinách glycerol (E 422), ktorou sa špecifikácie podľa odporúčania úradu majú zosúladiť so súčasnými normami.

    (8)

    Úrad vo svojom vedeckom stanovisku prijatom 18. mája 2022 (5) dospel k záveru, že súčasné špecifikácie glycerolu (E 422) treba upraviť najmä tak, že sa znížia najvyššie prípustné množstvá toxických prvkov (arzén, olovo, ortuť a kadmium), že sa vypustí metóda identifikácie na základe tvorby akroleínu pri zahrievaní, ako aj skúška na prítomnosť akroleínu, že sa zahrnie najvyššie prípustné množstvo akroleínu a upraví definícia glycerolu (E 422).

    (9)

    Preto je vhodné špecifikácie glycerolu (E 422) zmeniť. Definícia tejto prídavnej látky v potravinách by sa mala zmeniť tak, že sa obmedzí na výrobné procesy, v prípade ktorých úrad posúdil údaje. Súčasné najvyššie prípustné množstvá toxických prvkov by sa mali znížiť v súlade s vedeckým stanoviskom úradu, pričom by sa mali zohľadniť úrovne, ktoré sa v súčasnosti dajú dosiahnuť uplatňovaním správnej výrobnej praxe. Metóda identifikácie glycerolu na základe tvorby akroleínu pri zahrievaní by sa mala vypustiť vzhľadom na to, že obsah glycerolu v látke E 422 sa má stanoviť vhodnou analytickou metódou. Skúška na prítomnosť akroleínu by sa mala vypustiť a v súlade s vedeckým stanoviskom úradu by sa malo zahrnúť najvyššie prípustné množstvo akroleínu v číselnom vyjadrení s prihliadnutím na úroveň, ktorú možno v súčasnosti dosiahnuť uplatňovaním správnej výrobnej praxe.

    (10)

    Vzhľadom na to, že úrad nezistil bezprostredné zdravotné riziko spojené s prítomnosťou toxických prvkov a akroleínu, je vhodné počas prechodného obdobia povoliť používanie prídavnej látky v potravinách glycerol (E 422), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred dátumom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

    (11)

    Z rovnakých dôvodov je vhodné, aby sa potraviny obsahujúce prídavnú látku v potravinách glycerol (E 422), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred dátumom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, mohli počas prechodného obdobia naďalej uvádzať na trh a zostať na trhu až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    (12)

    Úrad vydal 20. decembra 2017 vedecké stanovisko k prehodnoteniu polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475) ako prídavnej látky v potravinách (6), v ktorom dospel k záveru, že ich prijateľný denný príjem nie je potrebné vyčísliť a že táto prídavná látka v potravinách nepredstavuje pri oznámených spôsoboch použitia a používaných množstvách žiadne bezpečnostné riziko. Úrad odporučil určité úpravy špecifikácií látky E 475 stanovených v nariadení (EÚ) č. 231/2012.

    (13)

    Komisia uverejnila 23. novembra 2018 verejnú výzvu na predkladanie technických údajov o prídavnej látke v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorá bola zameraná na potreby získavania údajov identifikované úradom.

    (14)

    Po predložení údajov zainteresovanými prevádzkovateľmi podnikov Komisia požiadala úrad, aby poskytol vedecké stanovisko, ktorým by sa potvrdilo, že technické údaje poskytnuté zainteresovanými prevádzkovateľmi podnikov sú primeraným podkladom pre zmenu špecifikácií prídavnej látky v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorou sa špecifikácie podľa odporúčania úradu majú zosúladiť so súčasnými normami.

    (15)

    Úrad vo svojom vedeckom stanovisku prijatom 1. apríla 2022 (7) dospel k záveru, že súčasné špecifikácie polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475) treba upraviť najmä tak, že sa znížia najvyššie prípustné množstvá toxických prvkov, zahrnú sa najvyššie prípustné množstvá nečistôt a zložiek vzbudzujúcich obavy o bezpečnosť a že sa upraví definícia polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475).

    (16)

    Preto je vhodné špecifikácie polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475) zmeniť. Definícia tejto prídavnej látky v potravinách by sa mala zmeniť tak, aby sa glycerol používaný na výrobu prídavnej látky v potravinách obmedzil na glycerol, ktorý je v súlade so špecifikáciami prídavnej látky v potravinách (E 422). Súčasné najvyššie prípustné množstvá toxických prvkov by sa mali znížiť a najvyššie prípustné množstvá pre sumu 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrenú ako 3-MCPD), glycidylestery mastných kyselín (vyjadrené ako glycidol) a kyselinu erukovú by sa mali stanoviť v súlade s vedeckým stanoviskom úradu a s prihliadnutím na úroveň, ktorá sa v súčasnosti dá dosiahnuť uplatňovaním správnej výrobnej praxe.

    (17)

    Keďže sa zavádzajú nové výrobné technológie, v dôsledku ktorých sa prídavná látka v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475) vyrába s nižším obsahom glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol), je vhodné poskytnúť výrobcom prídavných látok v potravinách prechodné obdobie na dosiahnutie maximálneho množstva glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) v prídavnej látke v potravinách (E 475) na úrovni 5 mg/kg. Vzhľadom na to, že glycidylestery mastných kyselín sú genotoxické a karcinogénne, by sa však od dátumu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia mal uplatňovať stredného maximálneho množstva glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) na úrovni 10 mg/kg.

    (18)

    Vzhľadom na to, že úrad nezistil bezprostredné zdravotné riziko spojené s prítomnosťou toxických prvkov, 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD), esterov mastných kyselín 3-MCPD, kyseliny erukovej a glycidylesterov mastných kyselín, je vhodné počas prechodného obdobia povoliť používanie prídavnej látky v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred dátumom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, a povoliť, aby sa potraviny obsahujúce takúto prídavnú látku v potravinách naďalej uvádzali na trh počas rovnakého prechodného obdobia a aby na trhu zostali až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    (19)

    Z rovnakých dôvodov a vzhľadom na znížený obsah glycidylesterov mastných kyselín by sa malo povoliť používanie prídavnej látky v potravinách polyglycerolových esterov mastných kyselín (E 475), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh po dátume nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia a ktorá vyhovuje strednému maximálnemu množstvu glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol), až do vyčerpania zásob a malo by sa povoliť, aby sa potraviny obsahujúce takúto prídavnú látku v potravinách mohli uvádzať na trh a zostať na trhu až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    (20)

    Úrad vydal 24. marca 2017 vedecké stanovisko k prehodnoteniu polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) ako prídavnej látky v potravinách (8). Úrad dospel k záveru, že na základe súboru údajov možno zvýšiť prijateľný denný príjem na 25 mg/kg telesnej hmotnosti na deň. Úrad odporučil určité úpravy špecifikácií látky E 476 stanovených v nariadení (EÚ) č. 231/2012.

    (21)

    Komisia uverejnila 23. novembra 2018 verejnú výzvu na predkladanie technických údajov o prídavnej látke v potravinách polyglycerolpolyricínoleát (E 476), ktorá bola zameraná na potreby získavania údajov identifikované úradom.

    (22)

    Dňa 18. marca 2020 bola predložená žiadosť o povolenie používania polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) ako emulgátora v zmrzlinách v prípade tukovej a olejovej emulzie typu voda v oleji a v emulgovaných omáčkach s obsahom tuku viac ako 20 %. Komisia žiadosť následne v zmysle článku 4 nariadenia (ES) č. 1331/2008 sprístupnila členským štátom.

    (23)

    Polyglycerolpolyricínoleát (E 476) dokáže vytvárať stabilné emulzie typu voda v oleji s menšími rozmermi kvapôčok, ktoré možno zmraziť, čím vzniknú jemné, krémové zmrzliny, ktorých výrobný proces si vyžaduje menej energie a ktoré sa v mraziarenskom dodávateľskom reťazci vyznačujú zvýšenou stabilitou. Umožňuje používať v zmrzlinách nízkonasýtené tuky a oleje a nižšie množstvá cukrov. Množstvo polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) potrebné na dosiahnutie želanej technologickej funkcie je 4 000 mg/kg.

    (24)

    Polyglycerolpolyricínoleát (E 476) umožňuje aj zníženie obsahu oleja v emulgovaných omáčkach (napr. majonéza alebo šalátové dresingy) bez negatívneho účinku na pocit v ústach. V súčasnosti povolené maximálne množstvo 4 000 mg/kg nepostačuje v prípade výrobkov s obsahom tuku vyšším ako 20 %. Používané množstvo polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) potrebné na dosiahnutie želanej technologickej funkcie vo výrobkoch s obsahom tuku vyšším ako 20 % je 8 000 mg/kg.

    (25)

    Po predložení údajov zainteresovanými prevádzkovateľmi podnikov v reakcii na verejnú výzvu na predkladanie technických údajov a po predložení žiadosti o rozšírenie používania polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) Komisia požiadala úrad, aby poskytol vedecké stanovisko, ktorým by sa potvrdilo, že technické údaje poskytnuté zainteresovanými prevádzkovateľmi podnikov sú primeraným podkladom pre zmenu špecifikácií prídavnej látky v potravinách polyglycerolpolyricínoleát (E 476), ktorou sa špecifikácie podľa odporúčania úradu majú zosúladiť so súčasnými normami.

    (26)

    Úrad vo svojom vedeckom stanovisku prijatom 30. marca 2022 (9) dospel k záveru, že navrhované rozšírenie používania nepredstavuje bezpečnostné riziko. Úrad takisto dospel k záveru, že súčasné špecifikácie polyglycerolpolyricínoleátu (E 476) treba upraviť najmä tak, že sa znížia najvyššie prípustné množstvá toxických prvkov, zahrnú sa najvyššie prípustné množstvá nečistôt vzbudzujúcich obavy o bezpečnosť a že sa upraví definícia polyglycerolpolyricínoleátu (E 476).

    (27)

    Preto je vhodné povoliť polyglycerolpolyricínoleát (E 476) v kategórii potravín 03 Zmrzliny v maximálnom množstve 4 000 mg/kg, zvýšiť povolené najvyššie prípustné množstvo v kategórii potravín 12.6 Omáčky v prípade emulgovaných omáčok s obsahom tuku najmenej 20 % na 8 000 mg/kg a zmeniť jeho špecifikácie na základe vedeckého stanoviska úradu. Definícia tejto prídavnej látky v potravinách by sa mala zmeniť tak, aby sa glycerol používaný na výrobu prídavnej látky v potravinách obmedzil na glycerol, ktorý je v súlade so špecifikáciami prídavnej látky v potravinách (E 422). Súčasné najvyššie prípustné množstvá toxických prvkov by sa mali znížiť a najvyššie prípustné množstvá pre sumu 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrenú ako 3-MCPD) a glycidylestery mastných kyselín (vyjadrené ako glycidol) by sa mali stanoviť v súlade s vedeckým stanoviskom úradu a s prihliadnutím na úroveň, ktorá sa v súčasnosti dá dosiahnuť uplatňovaním správnej výrobnej praxe.

    (28)

    Vzhľadom na to, že úrad nezistil bezprostredné zdravotné riziko spojené s prítomnosťou toxických prvkov, 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD), esterov mastných kyselín 3-MCPD a glycidylesterov mastných kyselín, je vhodné počas prechodného obdobia povoliť používanie prídavnej látky v potravinách polyglycerolpolyricínoleát (E 476), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred dátumom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

    (29)

    Z rovnakých dôvodov je vhodné, aby sa potraviny obsahujúce prídavnú látku v potravinách polyglycerolpolyricínoleát (E 476), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred dátumom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, mohli počas prechodného obdobia naďalej uvádzať na trh a zostať na trhu až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    (30)

    Nariadenie (ES) č. 1333/2008 a nariadenie (EÚ) č. 231/2012 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

    (31)

    Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Príloha II k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 sa mení v súlade s prílohou I k tomuto nariadeniu.

    Článok 2

    Príloha k nariadeniu (EÚ) č. 231/2012 sa mení v súlade s prílohou II k tomuto nariadeniu.

    Článok 3

    Prídavná látka v potravinách glycerol (E 422), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred 20. júlom 2023 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám arzénu, olova, ortuti, kadmia alebo akroleínu uplatniteľným od 20. júla 2023, sa môže pridávať do potravín v súlade s prílohami II a III k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 do 20. januára 2024.

    Potraviny obsahujúce prídavnú látku v potravinách glycerol (E 422), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred 20. júlom 2023 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám arzénu, olova, ortuti, kadmia alebo akroleínu uplatniteľným od 20. júla 2023, sa môžu naďalej uvádzať na trh do 20. januára 2024 a môžu sa naďalej predávať až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    Prídavná látka v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred 20. júlom 2023 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám arzénu, olova, ortuti, kadmia, sumy 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrenej ako 3-MCPD), kyseliny erukovej alebo glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) uplatniteľným od 20. júla 2023, sa môže pridávať do potravín v súlade s prílohami II a III k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 do 20. januára 2024.

    Potraviny obsahujúce prídavnú látku v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred 20. júlom 2023 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám arzénu, olova, ortuti, kadmia, sumy 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrenej ako 3-MCPD), kyseliny erukovej alebo glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) uplatniteľným od 20. júla 2023, sa môžu naďalej uvádzať na trh do 20. januára 2024 a môžu sa naďalej predávať až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    Prídavná látka v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh po 20. júli 2023 a až do 20. januára 2024 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) uplatniteľným od 20. januára 2024, sa môže pridávať do potravín v súlade s prílohami II a III k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 až do vyčerpania zásob.

    Potraviny obsahujúce prídavnú látku v potravinách polyglycerolové estery mastných kyselín (E 475), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh po 20. júlom 2023 a až do 20. januára 2024 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) uplatniteľným od 20. januára 2024, sa môžu naďalej uvádzať na trh a predávať až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    Prídavná látka v potravinách polyglycerolpolyricínoleát (E 476), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred 20. júlom 2023 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám arzénu, olova, ortuti, kadmia, sumy 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrenej ako 3-MCPD) alebo glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) uplatniteľným od 20. júla 2023, sa môže pridávať do potravín v súlade s prílohami II a III k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 do 20. januára 2024.

    Potraviny obsahujúce prídavnú látku v potravinách polyglycerolpolyricínoleát (E 476), ktorá bola v súlade s právnymi predpismi uvedená na trh pred 20. júlom 2023 a ktorá nevyhovuje najvyšším prípustným množstvám arzénu, olova, ortuti, kadmia, sumy 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrenej ako 3-MCPD) alebo glycidylesterov mastných kyselín (vyjadrených ako glycidol) uplatniteľným od 20. júla 2023, sa môžu naďalej uvádzať na trh do 20. januára 2024 a môžu sa naďalej predávať až do dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

    Článok 4

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 29. júna 2023

    Za Komisiu

    predsedníčka

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 16.

    (2)  Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 1.

    (3)  Nariadenie Komisie (EÚ) č. 231/2012 z 9. marca 2012, ktorým sa ustanovujú špecifikácie prídavných látok uvedených v prílohách II a III k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 (Ú. v. EÚ L 83, 22.3.2012, s. 1).

    (4)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2017) 15(3):4720.

    (5)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2022) 20(6):7353.

    (6)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2017) 15(12):5089.

    (7)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2022) 20(5):7308.

    (8)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2017) 15(3):4743.

    (9)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2022) 20(5):7294.


    PRÍLOHA I

    Časť E prílohy II k nariadeniu (ES) č. 1333/2008 sa mení takto:

    1.

    V kategórii 03 (Zmrzliny) sa za položku E 473 – 474 vkladá táto položka:

     

    „E 476

    Polyglycerolpolyricínoleát

    4 000

     

    okrem sorbetov“.

    2.

    V kategórii 12.6 (Omáčky) sa položka E 476 (Polyglycerolpolyricínoleát) nahrádza takto:

     

    „E 476

    Polyglycerolpolyricínoleát

    4 000

     

    len emulgované omáčky s obsahom tuku nižším ako 20 %

     

    E 476

    Polyglycerolpolyricínoleát

    8 000

     

    len emulgované omáčky s obsahom tuku 20 % alebo vyšším“.


    PRÍLOHA II

    Príloha k nariadeniu (EÚ) č. 231/2012 sa mení takto:

    1.

    Položka týkajúca sa prídavnej látky v potravinách E 422 Glycerol sa nahrádza takto:

    E 422 GLYCEROL

    Synonymá

    Glycerín; glycerín

    Definícia

    Glycerol sa získava len z rastlinných olejov a tukov, buď priamo, alebo zo surového glycerolu získaného ako vedľajší produkt pri výrobe bionafty, a podrobuje sa procesom čistenia, ktoré zahŕňajú destiláciu a iné fázy čistenia na získanie rafinovaného glycerolu.

    Einecs

    200-289-5

    Chemický názov

    1,2,3-propántriol; glycerol; trihydroxypropán

    Chemický vzorec

    C3H8O3

    Molekulová hmotnosť

    92,10

    Rozbor

    Najmenej 98 % glycerolu ako anhydrid

    Opis

    Číra bezfarebná sirupovitá hygroskopická kvapalina s jemným charakteristickým zápachom, ktorý nie je prenikavý ani nepríjemný

    Identifikácia

     

    Špecifická hmotnosť (25 °C/25 °C)

    Najmenej 1,257

    Index lomu

    [n]D 20 medzi 1,471 a 1,474

    Čistota

     

    Voda

    Najviac 5 % (metóda Karla Fischera)

    Sulfátový popol

    Najviac 0,01 %, stanovené pri 800 ± 25 °C

    Butántrioly

    Najviac 0,2 %

    Akroleín

    Najviac 3 mg/kg

    Mastné kyseliny a estery

    Najviac 0,1 % ako kyselina maslová

    Chlórované zlúčeniny

    Najviac 30 mg/kg (ako chlór)

    3-monochlóropropán-1,2-diol (3-MCPD)

    Najviac 0,1 mg/kg

    Arzén

    Najviac 0,1 mg/kg

    Olovo

    Najviac 0,1 mg/kg

    Ortuť

    Najviac 0,1 mg/kg

    Kadmium

    Najviac 0,1 mg/kg“.

    2.

    Položka týkajúca sa prídavnej látky v potravinách E 475 Estery polyglycerolu s mastnými kyselinami sa nahrádza takto:

    E 475 POLYGLYCEROLOVÉ ESTERY MASTNÝCH KYSELÍN

    Synonymá

    Estery polyglycerolu mastných kyselín; polyglycerínové estery esterov mastných kyselín

    Definícia

    Polyglycerolové estery mastných kyselín vznikajú esterifikáciou polyglycerolu s jedlými tukmi a olejmi alebo s mastnými kyselinami, ktoré sa nachádzajú v jedlých tukoch a olejoch. Polyglycerolový podiel tvorí prevažne di-, tri- a tetraglycerol a obsahuje najviac 10 % polyglycerolov zodpovedajúcich heptaglycerolu alebo vyšších.

    Polyglycerol sa získava z glycerolu, ktorý je v súlade so špecifikáciami E 422.

    Einecs

     

    Chemický názov

     

    Chemický vzorec

     

    Molekulová hmotnosť

     

    Rozbor

    Ester mastných kyselín celkovo najmenej 90 %

    Opis

    Svetložlté až jantárové, olejovité až veľmi viskózne kvapaliny; svetlohnedé až strednohnedé, tvárne alebo mäkké tuhé látky a svetlohnedé až hnedé tvrdé voskovité tuhé látky

    Identifikácia

     

    Skúška na prítomnosť glycerolu

    Vyhovuje skúške

    Skúška na prítomnosť polyglycerolov

    Vyhovuje skúške

    Skúška na prítomnosť mastných kyselín

    Vyhovuje skúške

    Rozpustnosť

    Estery sú v rozpätí od vysoko hydrofilných po vysoko lipofilné, ale ako trieda majú tendenciu dispergovať vo vode a rozpúšťať sa v organických zlúčeninách a olejoch

    Čistota

     

    Sulfátový popol

    Najviac 0,5 % (800 ± 25 °C)

    Kyseliny iné ako mastné kyseliny

    Menej ako 1 %

    Voľné mastné kyseliny

    Najviac 6 % odhadom ako kyselina olejová

    Glycerol a polyglycerol celkovo

    Najmenej 18 % a najviac 60 %

    Voľný glycerol a polyglycerol

    Najviac 7 %

    Arzén

    Najviac 0,1 mg/kg

    Olovo

    Najviac 0,3 mg/kg

    Ortuť

    Najviac 0,1 mg/kg

    Kadmium

    Najviac 0,1 mg/kg

    Suma 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD vyjadrená ako 3-MCPD

    Najviac 2,5 mg/kg

    Glycidylestery mastných kyselín vyjadrené ako glycidol

    Najviac 10 mg/kg. Uplatňuje sa od 20. júla 2023 do 20. januára 2024.

    Najviac 5 mg/kg. Uplatňuje sa od 20. januára 2024.

    Kyselina eruková

    Najviac 2 %

    Kritériá čistoty sa vzťahujú na sodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselín bez prídavných látok, prítomnosť týchto látok však môže dosahovať najviac úroveň 6 % (vyjadrené ako oleát sodný).

    3.

    Položka týkajúca sa prídavnej látky v potravinách E 476 Polyglycerolpolyricínoleát sa nahrádza takto:

    E 476 POLYGLYCEROLPOLYRICÍNOLEÁT

    Synonymá

    Glycerolestery mastných kyselín kondenzovaného ricínového oleja; polyglycerolestery polykondenzovaných mastných kyselín ricínového oleja; polyglycerolestery interesterifikovanej kyseliny ricínolejovej; PGPR

    Definícia

    Polyglycerolpolyricínoleát sa pripravuje esterifikáciou polyglycerolu s kondenzovanými mastnými kyselinami ricínového oleja. Ricínový olej používaný na výrobu polyglycerolpolyricínoleátu neobsahuje ricín.

    Polyglycerol sa získava z glycerolu, ktorý je v súlade so špecifikáciami E 422.

    Einecs

     

    Chemický názov

     

    Chemický vzorec

     

    Molekulová hmotnosť

     

    Rozbor

     

    Opis

    Číra, veľmi viskózna kvapalina

    Identifikácia

     

    Rozpustnosť

    Nerozpustný vo vode a v etanole; rozpustný v éteri, uhľovodíkoch a halogénovaných uhľovodíkoch

    Skúška na prítomnosť glycerolu

    Vyhovuje skúške

    Skúška na prítomnosť polyglycerolov

    Vyhovuje skúške

    Skúška na prítomnosť kyseliny ricínolejovej

    Vyhovuje skúške

    Index lomu

    [n]D 65 medzi 1,4630 a 1,4665

    Čistota

     

    Polyglyceroly

    Polyglycerolová časť sa musí skladať z najmenej 75 % di-, tri- a tetraglycerolov a musí obsahovať najviac 10 % polyglycerolov zodpovedajúcich heptaglycerolu alebo vyšších ako heptaglycerol

    Hydroxylové číslo

    V rozmedzí od 80 do 100

    Číslo kyslosti

    Najviac 6

    Arzén

    Najviac 0,1 mg/kg

    Olovo

    Najviac 0,1 mg/kg

    Ortuť

    Najviac 0,1 mg/kg

    Kadmium

    Najviac 0,1 mg/kg

    Suma 3-monochlórpropándiolu (3-MCPD) a esterov mastných kyselín 3-MCPD (vyjadrená ako 3-MCPD)

    Najviac 2,5 mg/kg

    Glycidylestery mastných kyselín (vyjadrené ako glycidol)

    Najviac 1 mg/kg“.


    Top