Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D2014

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2021/2014 zo 17. novembra 2021, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2021/1073, ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a pravidlá pre vykonávanie rámca dôvery pre digitálny COVID preukaz EÚ zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 (Text s významom pre EHP)

C/2021/8350

Ú. v. EÚ L 410, 18.11.2021, p. 180–196 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2021/2014/oj

18.11.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 410/180


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2021/2014

zo 17. novembra 2021,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2021/1073, ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a pravidlá pre vykonávanie rámca dôvery pre digitálny COVID preukaz EÚ zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 zo 14. júna 2021 o rámci pre vydávanie, overovanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ) s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19 (1), a najmä na jeho článok 9 ods. 1 a 3,

keďže:

(1)

V nariadení (EÚ) 2021/953 sa stanovuje digitálny COVID preukaz EÚ, ktorý má slúžiť ako dôkaz, že bola osoba zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, má negatívny výsledok testu alebo prekonala infekciu, aby si držitelia takéhoto preukazu mohli počas pandémie COVID-19 ľahšie uplatňovať svoje právo na voľný pohyb.

(2)

Aby bolo možné používať digitálny COVID preukaz EÚ v celej Únii, Komisia prijala vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2021/1073 (2), ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a pravidlá upravujúce vypĺňanie, bezpečné vystavovanie a overovane digitálnych COVID preukazov EÚ, zabezpečenie ochrany osobných údajov, stanovenie spoločnej štruktúry jedinečného identifikátora potvrdenia a vystavovanie platného, zabezpečeného a interoperabilného čiarového kódu.

(3)

Mnohé členské štáty už oznámili, že po štandardnej primárnej vakcinačnej sérii (čo je vakcinačná séria určená na zabezpečenie dostatočnej ochrany v počiatočnom štádiu) začnú podávať, resp. už začali podávať ďalšie dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19, a to najmä osobám, ktorých odozva na primárnu vakcinačnú sériu nemusela byť adekvátna, a že zvažujú posilňovacie dávky pre osoby, ktorých odozva na primárne očkovanie bola adekvátna. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb uverejnilo v tejto súvislosti 1. septembra 2021 predbežný dokument o verejnom zdraví posudzujúci podávanie dodatočných dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 (3).

(4)

Výbor pre lieky na humánne použitie Európskej agentúry pre lieky dospel 4. októbra 2021 k záveru, že dodatočná dávka vakcín Comirnaty a Spikevax proti ochoreniu COVID-19 sa môže podávať osobám s vážne oslabeným imunitným systémom, a to aspoň 28 dní po ich druhej dávke (4). Výbor takisto vyhodnotil údaje týkajúce sa vakcíny Comirnaty, ktoré poukazujú na zvýšenie hladiny protilátok v prípade, že sa posilňovacia dávka podá približne šesť mesiacov po druhej dávke u osôb vo veku 18 až 55 rokov. Na základe týchto údajov dospel výbor k záveru, že podanie posilňovacej dávky vakcíny Comirnaty možno zvážiť aspoň šesť mesiacov po druhej dávke u ľudí starších ako 18 rokov. Ako uviedla Európska agentúra pre lieky, vnútroštátne orgány verejného zdravotníctva môžu vydávať oficiálne odporúčania týkajúce sa používania posilňovacích dávok, pričom zohľadnia nové údaje o účinnosti a obmedzené údaje o bezpečnosti. Informácie o vakcínach Comirnaty (5) a Spikevax (6) boli zodpovedajúcim spôsobom aktualizované tak, aby zahŕňali tieto odporúčania.

(5)

Aby sa zabránilo rozdielnym, zmätočným alebo technicky nekompatibilným prístupom medzi členskými štátmi, je potrebné prijať jednotné pravidlá, pokiaľ ide o vypĺňanie potvrdení o očkovaní uvedených v článku 3 ods. 1 písm. a) nariadenia (EÚ) 2021/953, ktoré sa vystavujú po podaní takýchto dodatočných dávok.

(6)

Podľa článku 5 nariadenia (EÚ) 2021/953 sa má po podaní každej dávky vystaviť potvrdenie o očkovaní, musí sa v ňom jasne uviesť, či bola alebo nebola ukončená vakcinačná séria, a musí obsahovať počet dávok podaných držiteľovi. Podľa prílohy k uvedenému nariadeniu má potvrdenie o očkovaní obsahovať ako dátové polia poradové číslo v sérii dávok, ako aj celkový počet dávok v sérii. Všetky pravidlá upravujúce spôsob vypĺňania potvrdení o očkovaní vystavených po podaní dodatočných dávok, ktoré boli prijaté prostredníctvom vykonávacieho aktu, musia byť v súlade s požiadavkami stanovenými v nariadení (EÚ) 2021/953.

(7)

V potvrdeniach o očkovaní vystavených pre dávky primárnej vakcinačnej série by sa mala uvádzať úplná vakcinácia po dokončení štandardnej primárnej série, a to aj v prípadoch, keď sa odporúča neskoršie podanie dodatočných dávok. V potvrdeniach o očkovaní vystavených pre dodatočné dávky podané po štandardnej primárnej vakcinačnej sérii by sa mal uvádzať počet dávok podaných držiteľovi, ako sa stanovuje v článku 5 ods. 2 písm. b) nariadenia (EÚ) 2021/953, ako aj celkový počet dávok v rámci série, pričom sa započítavajú dávky primárnej vakcinácie, ako aj všetky dodatočné dávky.

(8)

Osobitná pozornosť by sa mala venovať situácii zraniteľných skupín, ktorým sa môžu dodatočné dávky podávať prednostne. Ak sa členský štát rozhodne podávať dodatočné dávky len určitým podskupinám obyvateľstva, mohol by zvážiť, či potvrdenia o očkovaní uvádzajúce podanie takýchto dodatočných dávok nebude vystavovať len na požiadanie, a nie automaticky, keďže článok 5 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/953 ponúka členským štátom možnosť vybrať si medzi týmito dvoma alternatívami. Pokiaľ sa dodatočné dávky podávajú len určitej podskupine obyvateľstva, osoby patriace do tejto podskupiny by pri uplatňovaní svojho práva na voľný pohyb počas pandémie COVID-19 nemali mať povinnosť predkladať potvrdenie o podaní dodatočnej dávky. Namiesto toho by mali mať možnosť použiť potvrdenie, ktoré získali po dokončení primárnej vakcinačnej série.

(9)

Zároveň je dôležité, aby sa v potvrdeniach o očkovaní, ktoré sa osobám patriacim do takýchto skupín vystavia po podaní dodatočných dávok, správne zaznamenal aj počet dávok, ktoré im boli podané. Po prvé, nariadením (EÚ) 2021/953 sa všetkým osobám priznáva právo získať po podaní každej dávky potvrdenie o očkovaní, v ktorom sa uvádza počet dávok, ktoré im boli podané. Po druhé, členské štáty môžu na účely voľného pohybu prípadne obmedziť obdobie uznávania potvrdení o očkovaní vystavených po dokončení primárnej vakcinačnej série, ak bude vedecky dokázané, že ochrana poskytnutá primárnou vakcinačnou sériou po určitom období klesne pod určitú úroveň. Keby sa zraniteľným skupinám neposkytla možnosť získať potvrdenie o očkovaní po podaní dodatočnej dávky, na jeho získanie by bolo potrebné podniknúť ďalšie administratívne kroky, hneď ako by sa stal dôležitejším pre ich voľný pohyb, čo by mohlo viesť k prekážkam pre tento voľný pohyb.

(10)

Okrem toho by sa mali podrobnejšie objasniť pravidlá upravujúce vypĺňanie digitálneho COVID preukazu EÚ. Osobitné súbory hodnôt uplatňujúce zavedené pravidlá kódovania by sa mali zverejniť.

(11)

S cieľom zabezpečiť interoperabilitu digitálneho COVID preukazu EÚ by sa prostredníctvom schémy zápisu objektu v jazyku JavaScript (JavaScript Object Notation, JSON) mala vymedziť spoločná koordinovaná dátová štruktúra pre údaje, ktoré sa majú zahrnúť do potvrdení uvedených v článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/953.

(12)

Vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2021/1073 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(13)

V súlade s článkom 42 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1725 (7) sa uskutočnili konzultácie s európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov, ktorý vydal 18. októbra 2021 formálne pripomienky (8).

(14)

Vzhľadom na potrebu rýchleho vykonania zmenených technických špecifikácií pre digitálny COVID preukaz EÚ by toto rozhodnutie malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie

(15)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného na základe článku 14 nariadenia (EÚ) 2021/953,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2021/1073 sa mení takto:

1.

Článok 4 sa nahrádza takto:

„Článok 4

Pravidlá správy certifikátov verejného kľúča v súvislosti s bránou digitálneho COVID preukazu EÚ, ktorými sa podporujú aspekty interoperability rámca dôvery, sa uvádzajú v prílohe IV.“

2.

Dopĺňajú sa tieto články 5 a 6:

„Článok 5

Spoločná koordinovaná dátová štruktúra pre údaje, ktoré sa majú zahrnúť do potvrdení uvedených v článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/953 s použitím schémy zápisu objektu v jazyku JavaScript (JavaScript Object Notation, JSON), je stanovená v prílohe V k tomuto rozhodnutiu.

Článok 6

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.“

3.

Príloha II sa nahrádza textom v prílohe I k tomuto rozhodnutiu.

4.

Príloha III sa mení v súlade s prílohou II k tomuto rozhodnutiu.

5.

Text v prílohe III k tomuto rozhodnutiu sa dopĺňa ako príloha V.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 17. novembra 2021

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)   Ú. v. EÚ L 211, 15.6.2021, s. 1.

(2)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2021/1073 z 28. júna 2021, ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a pravidlá pre vykonávanie rámca dôvery pre digitálny COVID preukaz EÚ zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 (Ú. v. EÚ L 230, 30.6.2021, s. 32).

(3)  https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/covid-19-public-health-considerations-additional-vaccine-doses

(4)  https://www.ema.europa.eu/en/news/comirnaty-spikevax-ema-recommendations-extra-doses-boosters

(5)  https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_en.pdf

(6)  https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/spikevax-previously-covid-19-vaccine-moderna-epar-product-information_en.pdf

(7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1725 z 23. októbra 2018 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov inštitúciami, orgánmi, úradmi a agentúrami Únie a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 45/2001 a rozhodnutie č. 1247/2002/ES (Ú. v. EÚ L 295, 21.11.2018, s. 39).

(8)  https://edps.europa.eu/system/files/2021-10/2021-0943 %20Formal_comments_EUDCC_en.pdf


PRÍLOHA I

„PRÍLOHA II

PRAVIDLÁ NA ÚČELY VYPĹŇANIA DIGITÁLNEHO COVID PREUKAZU EÚ

Cieľom všeobecných pravidiel týkajúcich sa súborov hodnôt, ktoré sa stanovujú v tejto prílohe, je zabezpečiť interoperabilitu na sémantickej úrovni a umožniť jednotné technické vykonávanie digitálneho COVID preukazu EÚ. Prvky uvedené v tejto prílohe možno použiť v troch odlišných kontextoch (očkovanie/testovanie/prekonanie ochorenia), ako sa stanovuje v nariadení (EÚ) 2021/953. V tejto prílohe sa uvádzajú len prvky, pri ktorých sa vyžaduje sémantická normalizácia prostredníctvom kódovaných súborov hodnôt.

Za preklad kódovaných prvkov do svojho úradného jazyka zodpovedajú príslušné členské štáty.

Pre všetky dátové polia, ktoré nie sú uvedené v nasledujúcich opisoch súborov hodnôt, sa kódovanie opisuje v prílohe V.

Ak z akéhokoľvek dôvodu nemožno použiť uprednostňované systémy kódov uvedené ďalej, môžu sa použiť iné medzinárodné systémy kódov, pričom sa zverejní usmernenie k spôsobu priradenia kódov z iného systému kódov k uprednostňovanému systému kódov. Vo výnimočných prípadoch sa môže použiť text (zobrazované názvy) ako záložný mechanizmus, keď vo vymedzených súboroch hodnôt nie je k dispozícii vhodný kód.

Členské štáty, ktoré vo svojich systémoch používajú iné kódovanie, priradia takéto kódy k opísaným súborom hodnôt. Za každé takéto priradenie zodpovedajú členské štáty.

Keďže niektoré súbory hodnôt založené na systémoch kódov stanovených v tejto prílohe, ako napríklad súbory hodnôt na kódovanie vakcín a rýchlych antigénových testov, sa často menia, Komisia ich s podporou siete elektronického zdravotníctva a Výboru pre zdravotnú bezpečnosť uverejňuje a pravidelne aktualizuje. Aktualizované súbory hodnôt sa zverejnia na príslušnom webovom sídle Komisie, ako aj na webovej stránke siete elektronického zdravotníctva. História zmien sa sprístupní.

1.   Ochorenie alebo pôvodca ochorenia, na ktoré sa potvrdenie vzťahuje/ochorenie alebo pôvodca ochorenia, ktoré držiteľ prekonal: ochorenie COVID-19 (vírus SARS-CoV-2 alebo niektorý z jeho variantov)

Má sa používať v potvrdení 1, 2 a 3.

Používajú sa tieto kódy:

Kód

Zobrazenie

Názov systému kódov

URL systému kódov

OID systému kódov

Verzia systému kódov

840539006

COVID-19

SNOMED CT

http://snomed.info/sct

2.16.840.1.113883.6.96

2021-01-31

2.   Vakcína alebo profylaxia proti ochoreniu COVID-19

Uprednostňovaný systém kódov: SNOMED CT alebo klasifikácia ATC.

Má sa používať v potvrdení 1.

Medzi príklady kódov, ktoré sa použijú z uprednostňovaných systémov kódov, patrí kód SNOMED CT 1119305005 (vakcína s antigénmi proti vírusu SARS-CoV-2), 1119349007 (vakcína mRNA proti vírusu SARS-CoV-2) alebo J07BX03 (vakcíny proti ochoreniu COVID-19).

Komisia s podporou siete elektronického zdravotníctva uverejní a pravidelne aktualizuje súbor hodnôt, v ktorom sa určujú kódy, ktoré sa majú používať podľa systémov kódov stanovených v tomto oddiele. Keď sa vyvinú a začnú používať nové typy vakcín, súbor hodnôt sa rozšíri.

3.   Vakcinačná látka proti ochoreniu COVID-19

Uprednostňované systémy kódov (v uprednostňovanom poradí):

register liekov Únie pre vakcíny s povolením pre celú EÚ (čísla povolení),

celosvetový register vakcín, napríklad register, ktorý by mohla zriadiť Svetová zdravotnícka organizácia,

v ostatných prípadoch názov vakcinačnej látky. Ak názov obsahuje medzery, nahradia sa spojovníkom (-).

Názov súboru hodnôt: Vakcína.

Má sa používať v potvrdení 1.

Príkladom kódu, ktorý sa použije z uprednostňovaných systémov kódov, je EU/1/20/1528 (Comirnaty). Príklad názvu vakcíny, ktorý sa má použiť ako kód: Sputnik-V (označuje Sputnik V).

Komisia s podporou siete elektronického zdravotníctva uverejní a pravidelne aktualizuje súbor hodnôt, v ktorom sa určujú kódy, ktoré sa majú používať podľa systémov kódov stanovených v tomto oddiele.

Vakcíny sa kódujú pomocou existujúceho kódu z uverejneného súboru hodnôt, aj keď sa ich názvy v jednotlivých krajinách líšia. Dôvodom je, že zatiaľ neexistuje celosvetový register vakcín, ktorý by zahŕňal všetky v súčasnosti používané vakcíny. Príklad:

V prípade vakcíny „COVID-19 Vaccine Moderna Intramuscular Injection“, čo je názvov vakcíny Spikevax v Japonsku, použite kód EU/1/20/1507, keďže takto sa táto vakcína nazýva v EÚ.

Ak to v danom prípade nie je možné alebo vhodné, v uverejnenom súbore hodnôt sa uvedenie samostatný kód.

4.   Držiteľ povolenia na uvedenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na trh alebo jej výrobca

Uprednostňovaný systém kódov:

kód organizácie podľa EMA (systém SPOR pre normu ISO IDMP),

celosvetový register držiteľov povolenia na uvedenie vakcíny na trh alebo výrobcov vakcín, napríklad register, ktorý by mohla zriadiť Svetová zdravotnícka organizácia,

v ostatných prípadoch názov organizácie. Ak názov obsahuje medzery, nahradia sa spojovníkom (-).

Má sa používať v potvrdení 1.

Príkladom kódu, ktorý sa použije z uprednostňovaného systému kódov, je ORG-100001699 (AstraZeneca AB). Príklad názvu organizácie, ktorý sa má použiť ako kód: Sinovac-Biotech (označuje Sinovac Biotech).

Komisia s podporou siete elektronického zdravotníctva uverejní a pravidelne aktualizuje súbor hodnôt, v ktorom sa určujú kódy, ktoré sa majú používať podľa systémov kódov stanovených v tomto oddiele.

Rôzne pobočky toho istého držiteľa povolenia na uvedenie na trh alebo toho istého výrobcu použijú existujúci kód z uverejneného súboru hodnôt.

Vo všeobecnosti platí, že v prípade tej istej vakcinačnej látky sa použije kód označujúci držiteľa povolenia na jej uvedenie na trh v EÚ, keďže zatiaľ neexistuje medzinárodne dohodnutý register výrobcov vakcín alebo držiteľov povolenia na ich uvedenie na trh. Príklady:

V prípade organizácie „Pfizer AG“, ktorá je držiteľom povolenia na uvedenie na trh pre vakcínu „Comirnaty“ používanú vo Švajčiarsku, použite kód ORG-100030215 označujúci spoločnosť BioNTech Manufacturing GmbH, keďže táto spoločnosť je držiteľom povolenia na uvedenie vakcíny Comirnaty na trh v EÚ.

V prípade organizácie „Zuellig Pharma“, ktorá je držiteľom povolenia na uvedenie na trh pre vakcínu proti ochoreniu COVID-19 Moderna (Spikevax) používanú na Filipínach, použite kód ORG-100031184 označujúci spoločnosť Moderna Biotech Spain S.L., keďže táto spoločnosť je držiteľom povolenia na uvedenie vakcíny Spikevax na trh v EÚ.

Ak to v danom prípade nie je možné alebo vhodné, v uverejnenom súbore hodnôt sa uvedenie samostatný kód.

5.   Poradie v sérii dávok, ako aj celkový počet dávok v sérii

Má sa používať v potvrdení 1.

Dve polia:

1.

Poradie v sérii vakcinačných dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 (N),

2.

Celkový počet dávok vo vakcinačnej sérii (C).

5.1.   Primárna vakcinačná séria

Ak sa osobe podávajú dávky primárnej vakcinačnej série, t. j. vakcinačnej série určenej na zabezpečenie dostatočnej ochrany v počiatočnom štádiu, (C) musí vyjadrovať celkový počet dávok štandardnej primárnej vakcinačnej série (napr. 1 alebo 2, v závislosti od typu podanej vakcíny). Zahŕňa to aj možnosť použitia kratšej série (C = 1), ak sa vo vakcinačnom protokole používanom členským štátom stanovuje podanie jedinej dávky 2-dávkovej vakcíny osobám, ktoré boli už predtým infikované vírusom SARS-CoV-2. Dokončená primárna vakcinačná séria sa preto označí ako N/C = 1. Napríklad:

Označenie 1/1 by znamenalo, že sa dokončila primárna 1-dávková vakcinačná séria, resp. že sa dokončila primárna séria pozostávajúca z jednej dávky 2-dávkovej vakcíny podanej osobe, ktorá prekonala ochorenie, v súlade s vakcinačným protokolom používaným členským štátom;

Označenie 2/2 by znamenalo, že sa dokončila primárna 2-dávková vakcinačná séria.

Ak je primárna vakcinačná séria rozšírená, napríklad v prípade osôb s vážne oslabeným imunitným systémom, alebo ak nebol dodržaný odporúčaný interval medzi primárnymi dávkami, všetky takéto dávky sa kódujú ako dodatočné dávky patriace do oddielu 5.2.

5.2.   Dodatočné dávky

Ak sa osobe podávajú dávky po primárnej vakcinačnej sérii, takéto dodatočné dávky (X) sa v príslušných potvrdeniach vyjadria zvýšením počtu podaných dávok (N) a celkového počtu dávok (C) [výsledok bude (N + X)/(C + X)]. Napríklad:

Označenie 2/2 by znamenalo, že bola podaná dodatočná dávka po prvej 1-dávkovej vakcinačnej sérii, resp. že bola podaná dodatočná dávka po dokončení primárnej série pozostávajúcej z jednej dávky 2-dávkovej vakcíny podanej osobe, ktorá prekonala ochorenie, v súlade s vakcinačným protokolom používaným členským štátom;

Označenie 3/3 by znamenalo, že bola podaná dodatočná dávka po primárnej 2-dávkovej vakcinačnej sérii.

Dodatočné dávky podané po dokončení primárnej vakcinačnej série sa preto označia ako (N+X)/(C+X) = 1.

Potvrdenia o očkovaní vystavené do 31. decembra 2021 sa naďalej akceptujú, aj keď sa riadia odlišným pravidlom pre kódovanie poradia v sérii dávok alebo celkového počtu dávok v sérii. Na tento účel je možné prijať technické opatrenia.

V medziach právneho rámca stanoveného nariadením (EÚ) 2021/953 môžu členské štáty prijať opatrenia na riešenie situácie zraniteľných skupín, ktorým sa môžu dodatočné dávky podávať prednostne. Ak sa napríklad členský štát rozhodne podávať dodatočné dávky len určitým podskupinám obyvateľstva, môže sa v súlade s článkom 5 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/953 rozhodnúť, že vystaví potvrdenia o očkovaní uvádzajúce podanie takýchto dodatočných dávok len na požiadanie, a nie automaticky. Ak sa takéto opatrenia prijmú, členské štáty informujú dotknuté osoby o takýchto opatreniach, ako aj o tom, že môžu naďalej používať potvrdenie získané po dokončení štandardnej primárnej vakcinačnej série.

6.   Členský štát alebo tretia krajina, kde bola podaná vakcína/kde sa vykonal test

Uprednostňovaný systém kódov: kódy krajiny podľa normy ISO 3166.

Má sa používať v potvrdení 1, 2 a 3.

Obsah súboru hodnôt: úplný zoznam kódov pozostávajúcich z dvoch písmen, k dispozícii ako súbor hodnôt vymedzených v rámci FHIR (http://hl7.org/fhir/ValueSet/iso3166-1-2). Ak očkovanie alebo test vykonala medzinárodná organizácia (ako napríklad UNHCR alebo WHO), no nie sú k dispozícii žiadne informácie o krajine, použije sa kód organizácie. Komisia s podporou siete elektronického zdravotníctva takéto dodatočné kódy uverejní a pravidelne aktualizuje.

7.   Typ testu

Má sa používať v potvrdení 2 a, ak sa prostredníctvom delegovaného aktu zavedie podpora pre vydávanie potvrdení o prekonaní ochorenia na základe iných typov testov, než je test NAAT, tak aj v potvrdení 3.

Používajú sa tieto kódy:

Kód

Zobrazenie

Názov systému kódov

URL systému kódov

OID systému kódov

Verzia systému kódov

LP6464-4

Amplifikácia nukleových kyselín s použitím sondy na detekciu

LOINC

http://loinc.org

2.16.840.1.113883.6.1

2.69

LP217198-3

Rýchly imunologický test

LOINC

http://loinc.org

2.16.840.1.113883.6.1

2.69

8.   Výrobca a obchodný názov použitého testu (voliteľné pre test NAAT)

Má sa používať v potvrdení 2.

Obsah súboru hodnôt zahŕňa výber rýchlych antigénových testov, ako sa uvádzajú v spoločnom a aktualizovanom zozname rýchlych antigénových testov na COVID-19 vytvorenom na základe odporúčania Rady 2021/C 24/01, ktorý odsúhlasil Výbor pre zdravotnú bezpečnosť. Zoznam vedie Spoločné výskumné centrum v databáze diagnostických pomôcok a testovacích metód in vitro zameraných na COVID-19 na adrese: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices/hsc-common-recognition-rat

V prípade tohto systému kódov sa použijú príslušné polia, ako je identifikátor testovacej pomôcky, názov testu a výrobca, a to podľa štruktúrovaného formátu Spoločného výskumného centra, ktorý je k dispozícii na adrese: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices

9.   Výsledok testu

Má sa používať v potvrdení 2.

Používajú sa tieto kódy:

Kód

Zobrazenie

Názov systému kódov

URL systému kódov

OID systému kódov

Verzia systému kódov

260415000

Prítomnosť nezistená

SNOMED CT

http://snomed.info/sct

2.16.840.1.113883.6.96

2021-01-31

260373001

Prítomnosť zistená

SNOMED CT

http://snomed.info/sct

2.16.840.1.113883.6.96

2021-01-31


PRÍLOHA II

Oddiel 3 prílohy III k vykonávaciemu rozhodnutiu (EÚ) 2021/1073 sa nahrádza takto:

„3.   Všeobecné požiadavky

Vo vzťahu k UCI sa vyžaduje splnenie týchto súhrnných požiadaviek:

1.

znaková sada: povoľujú sa len alfanumerické znaky veľkých písmen US-ASCII (‚A‘ až ‚Z‘, ‚0‘ až ‚9‘); s dodatočnými osobitnými oddeľovacími znakmi z dokumentu RFC3986 (1), konkrétne {‚/‘, ‚#‘, ‚:‘};

2.

maximálna dĺžka: tvorcovia sa musia snažiť dodržať dĺžku 27 – 30 znakov (2);

3.

predpona verzie: vzťahuje sa na verziu schémy UCI. Predpona verzie pre túto verziu dokumentu je ‚01‘; predpona verzie je zložená z dvoch číslic;

4.

predpona krajiny: kód krajiny sa určuje na základe normy ISO 3166-1. Dlhšie kódy [napr. 3 a viac znakov (napríklad ‚UNHCR‘)] sú vyhradené na budúce použitie;

5.

prípona kódu/kontrolný súčet:

5.1

Členské štáty môžu využiť kontrolný súčet, keď je pravdepodobné, že môže dôjsť k prenosu, prepisu (človekom) alebo k iným znehodnoteniam (napríklad pri použití v tlačenej podobe).

5.2

Na kontrolný súčet sa nemožno spoliehať pri overovaní platnosti potvrdenia a technicky nie je súčasťou identifikátora, ale slúži na overenie integrity kódu. Týmto kontrolným súčtom je zhrnutie celého UCI v digitálnom/elektronickom prenosovom formáte podľa normy ISO-7812-1 (LUHN-10) (3). Kontrolný súčet je od zvyšku UCI oddelený znakom ‚#‘.

Zabezpečí sa spätná kompatibilita: členské štáty, ktoré postupom času zmenia štruktúru svojich identifikátorov (v rámci hlavnej verzie, v súčasnosti stanovenej na v1), zabezpečia, že akékoľvek dva identické identifikátory sa vzťahujú na rovnaké potvrdenie/vyhlásenie o očkovaní. Inými slovami, členské štáty nemôžu identifikátory opätovne používať.“


(1)  rfc3986 (ietf.org)

(2)  Na používanie QR kódov by členské štáty mohli zvážiť dodatočný súbor znakov do celkovej dĺžky 72 znakov (vrátane 27 – 30 znakov samotného identifikátora), ktorý sa môže použiť na poskytnutie ďalších informácií. Špecifikáciu týchto informácií vymedzia členské štáty.

(3)  Luhnov algoritmus modulu N je rozšírením Luhnovho algoritmu (známeho aj ako algoritmus modulu 10), ktorý funguje pre číselné kódy a používa sa napríklad na výpočet kontrolného súčtu kreditných kariet. Týmto rozšírením sa umožní, aby algoritmus fungoval so sekvenciami hodnôt na akomkoľvek základe (v našom prípade abecedné znaky).‘


PRÍLOHA III:

„PRÍLOHA V

SCHÉMA ZÁPISU OBJEKTU V JAZYKU JAVASCRIPT (JAVASCRIPT OBJECT NOTATION, JSON)

1.   Úvod

V tejto prílohe sa stanovuje technická štruktúra údajov pre digitálne COVID preukazy EÚ, ktorá je znázornená ako schéma JSON. V tomto dokumente sa uvádzajú konkrétne pokyny k jednotlivým dátovým poliam.

2.   Umiestnenie a verzie schémy JSON

Autentická oficiálna schéma JSON pre digitálne COVID preukazy EÚ je k dispozícii na adresehttps://github.com/ehn-dcc-development/ehn-dcc-schema. Iné umiestnenia nie sú autentické, ale môžu sa použiť na prípravu nadchádzajúcich revízií.

Súčasná verzia, ktorá je stanovená v tejto prílohe a podporili ju všetky krajiny, ktoré v súčasnosti generujú preukazy, sa na uvedenej URL adrese zobrazuje ako východisková verzia.

Nadchádzajúcu ďalšiu verziu, ktorú musia k stanovenému dátumu podporiť všetky krajiny, možno nájsť na uvedenej URL adrese ako označenú verziu, ktorá je podrobnejšie opísaná v súbore Readme.

3.   Spoločné štruktúry a všeobecné požiadavky

Digitálny COVID preukaz EÚ sa nesmie vystaviť, pokiaľ z dôvodu chýbajúcich informácií nemožno všetky dátové polia správne vyplniť v súlade s touto špecifikáciou. Nesmie sa to však vykladať tak, že je tým ovplyvnená povinnosť členských štátov vystavovať digitálne COVID preukazy EÚ.

Informácie sa môžu vo všetkých poliach vypĺňať pomocou úplného súboru znakov UNICODE 13.0 kódovaných pomocou UTF-8, pokiaľ nie sú osobitne obmedzené na súbory hodnôt alebo užšie súbory znakov.

Spoločná štruktúra je takáto:

‚JSON‘: {

‚ver‘: <informácie o verzii>,

‚nam‘: {

<informácie o mene osoby>

},

‚dob‘: <dátum narodenia>,

‚v‘ alebo ‚t‘ alebo ‚r‘: [

{<vakcinačná dávka alebo informácie o teste alebo informácie o prekonaní, jeden zápis>}

]

}

Podrobné informácie o jednotlivých skupinách a poliach sú uvedené v ďalších oddieloch.

3.1.   Verzia

Uvedú sa informácie o verzii. Správa verzií sa riadi sémantickou správou verzií (semver: https://semver.org). Pri generovaní preukazu sa musí použiť jedna z oficiálne vydaných verzií (súčasná verzia alebo jedna zo starších oficiálne vydaných verzií). Podrobnejšie informácie sú uvedené v oddieleJSON Schema location.

ID poľa

Názov poľa

Pokyny

ver

Verzia schémy

Zodpovedá identifikátoru verzie schémy, ktorá bola použitá na vygenerovanie digitálneho COVID preukazu EÚ.

Príklad:

‚ver‘: ‚1.3.0‘

3.2.   Meno osoby a dátum narodenia

Meno osoby je celé úradné meno osoby, ktoré sa zhoduje s menom uvedeným v cestovných dokladoch. Identifikátor štruktúry je nam. Zadá sa presne 1 (jedno) meno osoby.

ID poľa

Názov poľa

Pokyny

nam/fn

Priezvisko(-á)

Priezvisko(-á) držiteľa

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom, v ktorom sa uvedú všetky priezviská. V prípade viacerých priezvisk sa tieto priezviská oddelia medzerou. Zložené mená vrátane tých, ktoré obsahujú spojovníky alebo podobné znaky, však musia zostať rovnaké.

Príklady:

‚fn‘: ‚Musterfrau-Gößinger‘

‚fn‘: ‚Musterfrau-Gößinger Müller‘

nam/fnt

Štandardizované priezvisko(-á)

Priezvisko(-á) držiteľa sa prepíše(-u) za použitia rovnakého dohovoru, aký sa použil v strojovo čitateľných cestovných dokladoch držiteľa (ako sú napríklad pravidlá vymedzené v časti 3 dokumentu ICAO č. 9303 ).

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom, v ktorom sa použijú iba znaky A – Z a <. Maximálna dĺžka: 80 znakov (podľa špecifikácií dokumentu ICAO č. 9303 ).

Príklady:

‚fnt‘: ‚MUSTERFRAU<GOESSINGER‘

‚fnt‘: ‚MUSTERFRAU<GOESSINGER<MUELLER‘

nam/gn

Rodné meno(-á)

Rodné meno(-á), ako napríklad rodné meno(-á) držiteľa.

Ak držiteľ nemá rodné mená, pole sa vynechá.

Vo všetkých ostatných prípadoch sa zadá presne 1 (jedno) pole s obsahom, v ktorom sa uvedú všetky rodné mená. V prípade viacerých rodných mien sa tieto mená oddelia medzerou.

Príklad:

‚gn‘: ‚Isolde Erika‘

nam/gnt

Štandardizované rodné meno(-á)

Rodné meno(-á) držiteľa sa prepíše(-u) za použitia rovnakého dohovoru, aký sa použil v strojovo čitateľných cestovných dokladoch držiteľa (ako sú napríklad pravidlá vymedzené v časti 3 dokumentu ICAO č. 9303 ).

Ak držiteľ nemá rodné mená, pole sa vynechá.

Vo všetkých ostatných prípadoch sa zadá presne 1 (jedno) pole s obsahom, v ktorom sa použijú iba znaky A – Z a <. Maximálna dĺžka: 80 znakov

Príklad:

‚gnt‘: ‚ISOLDE<ERIKA‘

dob

Dátum narodenia

Dátum narodenia držiteľa digitálneho COVID preukazu EÚ

Úplný alebo čiastočný dátum bez časového údaju, ktorý sa bude pohybovať v rozpätí vymedzenom od 1900-01-01 do 2099-12-31.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom, ak je známy úplný alebo čiastočný dátum narodenia. Ak dátum narodenia nie je známy ani čiastočne, pole sa nastaví ako prázdny reťazec „“. To by malo zodpovedať informáciám uvedeným v cestovných dokladoch.

Ak sú k dispozícii informácie o dátume narodenia, použije sa jeden z týchto formátov ISO 8601. Iné možnosti nie sú podporované.

RRRR-MM-DD

RRRR–MM

RRRR

(Overovacia aplikácia môže zobraziť chýbajúce časti dátumu narodenia za použitia dohovoru XX rovnako ako pri strojovo čitateľných cestovných dokladoch, napr. 1990-XX-XX.)

Príklady:

‚dob‘: ‚1979-04-14‘

‚dob‘: ‚1901-08‘

‚dob‘: ‚1939‘

‚dob‘: „“

3.3.   Skupiny so špecifickými informáciami o type potvrdenia

Schéma JSON podporuje tri skupiny zápisov, ktoré obsahujú špecifické informácie o type potvrdenia. Každý digitálny COVID preukaz EÚ obsahuje presne 1 (jednu) skupinu. Prázdne skupiny nie sú povolené.

Identifikátor skupiny

Názov skupiny

Zápisy

v

Skupina o očkovaní

Ak je k dispozícii, obsahuje presne 1 (jeden) zápis opisujúci presne 1 (jednu) dávku vakcíny (jednu dávku).

t

Skupina o vykonaní testu:

Ak je k dispozícii, obsahuje presne 1 (jeden) zápis opisujúci presne 1 (jeden) výsledok testu.

r

Skupina o prekonaní ochorenia

Ak je k dispozícii, obsahuje presne 1 (jeden) zápis opisujúci presne 1 (jedno) vyhlásenie o prekonaní ochorenia.

4.   Špecifické informácie o type potvrdenia

4.1.   Potvrdenie o očkovaní

Ak je k dispozícii skupina o očkovaní, obsahuje presne 1 (jeden) zápis opisujúci presne jednu očkovaciu udalosť (jednu dávku). Všetky prvky skupiny o očkovaní sú povinné, prázdne hodnoty nie sú podporované.

ID poľa

Názov poľa

Pokyny

v/tg

Ochorenie alebo pôvodca ochorenia, na ktoré sa potvrdenie vzťahuje: ochorenie COVID-19 (vírus SARS-CoV-2 alebo niektorý z jeho variantov)

Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt

disease-agent-targeted.json.

Tento súbor hodnôt má jediný zápis 840539006, ktorý je kódom pre COVID-19 v SNOMED CT (GPS).

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚tg‘: ‚840539006‘

v/vp

Vakcína alebo profylaxia proti ochoreniu COVID-19

Druh použitej vakcíny alebo profylaxie.

Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt

vaccine-prophylaxis.json..

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚vp‘: ‚1119349007‘ (vakcína mRNA proti vírusu SARS-CoV-2)

v/mp

Vakcinačná látka proti ochoreniu COVID-19

Liek používaný na túto špecifickú dávku vakcinácie. Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt

vaccine-medicinal-product.json.

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom. Príklad:

‚mp‘: ‚EU/1/20/1528‘ (Comirnaty)

v/ma

Držiteľ povolenia na uvedenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na trh alebo jej výrobca

Držiteľ povolenia na uvedenie na trh alebo výrobca, ak neexistuje žiadny držiteľ povolenia na uvedenie na trh. Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt

vaccine-medicinal-product.json.

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom. Príklad:

‚ma‘: ‚ORG-100030215‘ (Biontech Manufacturing GmbH)

v/dn

Poradie v sérii dávok

Poradové číslo (kladné celé číslo) dávky podanej počas tejto očkovacej udalosti. 1 pre prvú dávku, 2 pre druhú dávku atď. Podrobnejšie pravidlá sú uvedené v oddiele 5 prílohy II.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklady:

‚dn‘: ‚1‘ (prvá dávka)

‚dn‘: ‚2‘ (druhá dávka)

‚dn‘: ‚3‘ (tretia dávka)

v/sd

Celkový počet dávok v sérii.

Celkový počet dávok (kladné celé číslo) vo vakcinačnej sérii. Podrobnejšie pravidlá sú uvedené v oddiele 5 prílohy II.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklady:

‚sd‘: ‚1‘ (v prípade 1-dávkovej primárnej vakcinačnej série)

‚sd‘: ‚2‘ (v prípade 2-dávkovej primárnej vakcinačnej série alebo v prípade dodatočnej dávky po 1-dávkovej primárnej vakcinačnej sérii)

‚sd‘: ‚3‘ (napr. v prípade dodatočných dávok po 2-dávkovej primárnej vakcinačnej sérii)

v/dt

Dátum očkovania

Dátum podania opísanej dávky vo formáte RRRR-MM-DD (celý dátum bez času). Iné formáty nie sú podporované.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom. Príklad:

‚dt‘: ‚2021-03-28‘

v/co

Členský štát alebo tretia krajina, v ktorom/ktorej bola vakcína podaná;

Krajina vyjadrená ako dvojpísmenový kód ISO3166 (ODPORÚČANÉ) alebo odkaz na medzinárodnú organizáciu zodpovednú za očkovaciu udalosť (ako je UNHCR alebo WHO). Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt country-2-codes.json.

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole.

Príklad:

‚co‘: ‚CZ‘

‚co‘: ‚UNHCR‘

v/is

Vystaviteľ potvrdenia

Názov organizácie, ktorá potvrdenie vystavila. Identifikátory sú povolené ako súčasť názvu, ale neodporúča sa ich samostatné používanie bez uvedenia názvu v podobe textu. Maximálne 80 znakov UTF-8.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom. Príklad:

‚is‘: ‚Ministry of Health of the Czech Republic‘

‚is‘: ‚Vaccination Centre South District 3‘

v/ci

Jedinečný identifikátor potvrdenia

Jedinečný identifikátor potvrdenia, ako sa uvádza v https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/ehealth/docs/vaccination-proof_interoperability-guidelines_en.pdf

Zahrnutie kontrolného súčtu je nepovinné. Môže sa doplniť predpona ‚URN:UVCI:‘ .

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklady:

‚ci‘: ‚URN:UVCI:01:NL:187/37512422923‘

‚ci‘: ‚URN:UVCI:01:AT:10807843F94AEE0EE5093FBC254BD813#B‘

4.2.   Potvrdenie o vykonaní testu

Ak je k dispozícii skupina o vykonaní testu, obsahuje presne 1 (jeden) zápis opisujúci presne jeden výsledok testu.

ID poľa

Názov poľa

Pokyny

t/tg

Ochorenie alebo pôvodca ochorenia, na ktoré sa potvrdenie vzťahuje: ochorenie COVID-19 (vírus SARS-CoV-2 alebo niektorý z jeho variantov)

Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt disease-agent-targeted.json.

Tento súbor hodnôt má jediný zápis 840539006, ktorý je kódom pre COVID-19 v SNOMED CT (GPS).

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚tg‘: ‚840539006‘

t/tt

Typ testu

Typ použitého testu na základe materiálu, na ktorý sa test zameriava. Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt test-type.json (na základe LOINC). Hodnoty mimo súboru hodnôt nie sú povolené.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚tt‘: ‚LP6464-4‘ (Amplifikácia nukleových kyselín s použitím sondy na detekciu)

‚tt‘: ‚LP217198-3‘ (Rýchly imunologický test)

t/nm

Názov testu (iba testy amplifikácie nukleových kyselín)

Názov použitého testu amplifikácie nukleových kyselín (NAAT). Názov by mal obsahovať názov výrobcu testu a obchodný názov testu oddelený čiarkou.

V prípade NAAT: toto pole je nepovinné.

V prípade RAT: pole sa nepoužije, pretože názov testu sa poskytuje nepriamo prostredníctvom identifikátora testovacieho zariadenia (t/ma).

Ak sa poskytne, pole nesmie byť prázdne.

Príklad:

‚nm‘: ‚ELITechGroup, SARS-CoV-2 ELITe MGB® Kit‘

t/ma

Identifikátor testovacieho zariadenia (len rýchle antigénové testy)

Identifikátor zariadenia na rýchly antigénový test (RAT) z databázy JRC. Súbor hodnôt (spoločný zoznam HSC):

All Rapid antigen tests in HSC common list (čitateľné ľudským okom).

https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices/hsc-common-recognition-rat (strojovo čitateľné, hodnoty poľa id_device zo zoznamu súboru hodnôt).

V krajinách EÚ/EHP môžu vystavitelia vystaviť potvrdenia len na testy, ktoré patria do aktuálne platného súboru hodnôt. Súbor hodnôt sa aktualizuje každých 24 hodín.

V potvrdeniach vystavených tretími krajinami sa môžu použiť hodnoty mimo súboru hodnôt, avšak identifikátory musia pochádzať aj napriek tomu z databázy JRC. Použitie iných identifikátorov, napríklad tých, ktoré poskytujú priamo výrobcovia testov, nie je povolené.

Overovacie aplikácie odhalia hodnoty, ktoré nepatria do aktualizovaného súboru hodnôt, a potvrdenia obsahujúce takéto súbory hodnôt zobrazia ako neplatné. Ak je niektorý identifikátor odstránený zo súboru hodnôt, potvrdenia, ktoré ho obsahujú, sa môžu akceptovať maximálne 72 hodín od dátumu odstránenia.

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

V prípade RAT: zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

V prípade NAAT: pole sa nesmie použiť, a to ani vtedy, ak je identifikátor testu NAA dostupný v databáze JRC.

Príklad:

‚ma‘: ‚344‘ (SD BIOSENSOR Inc, STANDARD F COVID-19 Ag FIA)

t/sc

Dátum a čas odberu testovanej vzorky

dátum a čas, keď sa odobrala testovaná vzorka. Čas zahŕňa informácie o časovom pásme. Hodnota nemá označovať čas, keď bol vyhotovený výsledok testu.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Použije sa jeden z týchto formátov ISO 8601. Iné možnosti nie sú podporované.

RRRR-MM-DDThh:mm:ssZ

RRRR-MM-DDThh:mm:ss[+-]hh.

RRRR-MM-DDThh:mm:ss[+-]hhmm

RRRR-MM-DDThh:mm:ss[+-]hh:mm

Príklady:

‚sc‘: ‚2021-08-20T10:03:12Z‘ (čas UTC)

‚sc‘: ‚2021-08-20T12:03:12+02‘ (čas CEST)

‚sc‘: ‚2021-08-20T12:03:12+0200‘ (čas CEST)

‚sc‘: ‚2021-08-20T12:03:12+02:00‘ (čas CEST)

t/tr

Výsledok testu

Výsledok testu. Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt test-type.json (na základe SNOMED CT, GPS).

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚tr‘: ‚260415000‘ (nezistená prítomnosť)

t/tc

Testovacie centrum alebo zariadenie

Názov subjektu, ktorý test vykonal. Identifikátory sú povolené ako súčasť názvu, ale neodporúča sa ich samostatné používanie bez názvu v podobe textu. Maximálne 80 znakov UTF-8. Všetky ďalšie znaky by sa mali skrátiť. Názov nie je určený na automatizované overovanie.

V prípade testov NAAT: zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

V prípade testov RAT: toto pole je nepovinné. Ak sa poskytne, nesmie byť prázdne.

Príklad:

‚tc‘: ‚Test centre west region 245‘

t/co

Členský štát alebo tretia krajina, v ktorom/ktorej sa test vykonal

Krajina vyjadrená ako dvojpísmenový kód ISO3166 (ODPORÚČANÉ) alebo odkaz na medzinárodnú organizáciu zodpovednú za vykonanie testu (ako napríklad UNHCR alebo WHO). Ide o kódovanú hodnotu zo súboru hodnôt country-2-codes.json.

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole.

Príklady:

‚co‘: ‚CZ‘

‚co‘: ‚UNHCR‘

t/is

Vystaviteľ potvrdenia

Názov organizácie, ktorá potvrdenie vystavila. Identifikátory sú povolené ako súčasť názvu, ale neodporúča sa ich samostatné používanie bez uvedenia názvu v podobe textu. Maximálne 80 znakov UTF-8.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklady:

‚is‘: ‚Ministry of Health of the Czech Republic‘

‚is‘: ‚North-West region health authority‘

t/ci

Jedinečný identifikátor potvrdenia

Jedinečný identifikátor potvrdenia (UVCI), ako sa uvádza v vaccination-proof_interoperability-guidelines_en.pdf (europa.eu)

Zahrnutie kontrolného súčtu je nepovinné. Môže sa doplniť predpona „URN:UVCI:“ .

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklady:

‚ci‘: ‚URN:UVCI:01:NL:187/37512422923‘

‚ci‘: ‚URN:UVCI:01:AT:10807843F94AEE0EE5093FBC254BD813#B‘

4.3.   Potvrdenie o prekonaní ochorenia

Ak je k dispozícii skupina o prekonaní ochorenia, obsahuje presne 1 (jeden) zápis opisujúci presne jedno vyhlásenie o prekonaní ochorenia. Všetky prvky skupiny o prekonaní ochorenia sú povinné, prázdne hodnoty nie sú podporované.

ID poľa

Názov poľa

Pokyny

r/tg

Ochorenie alebo pôvodca ochorenia, ktoré držiteľ prekonal: ochorenie COVID-19 (vírus SARS-CoV-2 alebo niektorý z jeho variantov)

Kódovaná hodnota zo súboru hodnôt

disease-agent-targeted.json.

Tento súbor hodnôt má jediný zápis 840539006, ktorý je kódom pre COVID-19 v SNOMED CT (GPS).

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚tg‘: ‚840539006‘

r/fr

Dátum držiteľovho prvého pozitívneho výsledku testu NAAT

Dátum, keď bola odobratá vzorka na test NAAT s pozitívnym výsledkom, vo formáte RRRR-MM-DD (úplný dátum bez času). Iné formáty nie sú podporované.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚fr‘: ‚2021-05-18‘

r/co

Členský štát alebo tretia krajina, v ktorom/ktorej sa test vykonal

Krajina vyjadrená ako dvojpísmenový kód ISO3166 (ODPORÚČANÉ) alebo odkaz na medzinárodnú organizáciu zodpovednú za vykonanie testu (ako napríklad UNHCR alebo WHO). Ide o kódovanú hodnotu zo súboru hodnôt

country-2-codes.json.

Súbor hodnôt sa distribuuje z brány digitálneho COVID preukazu EÚ.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole.

Príklady:

‚co‘: ‚CZ‘

‚co‘: ‚UNHCR‘

r/is

Vystaviteľ potvrdenia

Názov organizácie, ktorá potvrdenie vystavila. Identifikátory sú povolené ako súčasť názvu, ale neodporúča sa ich samostatné používanie bez názvu v podobe textu. Maximálne 80 znakov UTF-8.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom. Príklad:

‚is‘: ‚Ministry of Health of the Czech Republic‘

‚is‘: ‚Central University Hospital‘

r/df

Potvrdenie platné od

Prvý dátum, ku ktorému sa potvrdenie považuje za platné. Dátum nesmie byť skorší ako dátum vypočítaný ako r/fr + 11 dní

Dátum sa uvedie vo formáte RRRR-MM-DD (úplný dátum bez času). Iné formáty nie sú podporované.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚df‘: ‚2021-05-29‘

r/du

Potvrdenie platné do

Posledný dátum, ku ktorému sa potvrdenie považuje za platné, pridelený vystavovateľom potvrdenia. Dátum nesmie byť neskorší ako dátum vypočítaný ako r/fr + 180 dní.

Dátum sa uvedie vo formáte RRRR-MM-DD (úplný dátum bez času). Iné formáty nie sú podporované.

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklad:

‚du‘: ‚2021-11-14‘

r/ci

jedinečný identifikátor potvrdenia

Jedinečný identifikátor potvrdenia (UVCI), ako sa uvádza v vaccination-proof_interoperability-guidelines_en.pdf (europa.eu)

Zahrnutie kontrolného súčtu je nepovinné. Môže sa doplniť predpona ,‚URN:UVCI:‘ .

Zadá sa presne 1 (jedno) pole s obsahom.

Príklady:

‚,ci‘: ‚URN:UVCI:01:NL:187/37512422923‘

‚ci‘: ‚URN:UVCI:01:AT:10807843F94AEE0EE5093FBC254BD813#B‘


Top