Kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím (do 8. septembra 2021)
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Nariadenie (ES) č. 428/2009 – režim EÚ na kontrolu vývozov, prepravy, sprostredkovania a tranzitu položiek s dvojakým použitím
Poznámka: Nariadením (EÚ) 2021/821 sa prepracúva a zrušuje nariadenie (ES) č. 428/2009. Ako je však stanovené v článku 31 nariadenia (EÚ) 2021/821, v prípade žiadostí o povolenie podaných pred 9. septembrom 2021 sa naďalej uplatňujú príslušné pravidlá nariadenia (ES) č. 428/2009.
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
- Ustanovuje sa v ňom jednotný systém Európskej únie (EÚ) na kontrolu vývozu, prepravy, tranzitu a sprostredkovania* položiek s dvojakým použitím*. Zámerom tohto systému je zabezpečiť, aby EÚ dodržiavala svoje medzinárodné záväzky a povinnosti, najmä v súvislosti s nešírením zbraní (teda predchádzaním rozširovaniu jadrových zbraní).
- Stanovuje sa ním spoločný kontrolný zoznam EÚ a pravidlá jeho uplatňovania. Na vývoz položky s dvojakým použitím z EÚ do krajiny mimo EÚ je potrebné vývozné povolenie.
HLAVNÉ BODY
- Položky s dvojakým použitím sú tovary a technológie, ktoré sa dajú použiť na civilné, ale aj vojenské účely vrátane položiek, ktoré môžu pomáhať pri výrobe jadrových zbraní alebo iných jadrových výbušných zariadení.
- Obchod s položkami s dvojakým použitím predstavuje nezanedbateľný podiel vonkajšieho obchodu EÚ. Najnovšie údaje potvrdzujú, že objem kontrolovaného vývozu položiek s dvojakým použitím z EÚ dosiahol až 85 miliárd eur.
Zoznam položiek s dvojakým použitím EÚ
- V prílohe I nariadenia je uvedený zoznam položiek s dvojakým použitím, ktoré vyžadujú povolenie. Prostredníctvom delegovaných aktov prijatých Európskou komisiou sa príloha I každý rok aktualizuje, aby sa zosúladila s medzinárodnými pravidlami a záväzkami prijatými v rámci:
- Vývoz určitých položiek s dvojakým použitím, ktoré nie sú uvedené v prílohe I, môže podliehať povoleniu, ak je opodstatnené domnievať sa, že sú určené na použitie v súvislosti s programom biologických, chemických, jadrových zbraní alebo balistických rakiet alebo na vojenské použitie v krajinách, na ktoré sa vzťahuje zbrojné embargo.
- Vo výnimočných prípadoch môžu členské štáty EÚ nariadiť dodatočné kontroly položiek, ktoré nie sú v zozname, z dôvodov verejnej bezpečnosti alebo ľudských práv.
- Krajiny EÚ uplatňujú obmedzenia aj na sprostredkovateľské služby v súvislosti s položkami s dvojakým použitím a na ich tranzit cez EÚ.
- S výnimkou niektorých citlivých položiek uvedených v prílohe IV k nariadeniu (ako sú elektricky budené výbušné detonátory) sa v rámci EÚ môže s položkami s dvojakým použitím voľne obchodovať.
Vývozné povolenia
Existujú štyri kategórie vývozných povolení, ako je uvedené ďalej v texte:
- Všeobecné vývozné povolenia EÚ umožňujú vývoz určitých položiek s dvojakým použitím do určitých krajín a za určitých podmienok (pozri prílohu II k nariadeniu). Vzťahujú sa napríklad na:
- vývozy určitých položiek s dvojakým použitím do krajín, ako sú Austrália, Japonsko, Kanada, Nórsko, Nový Zéland, Spojené štáty americké a Švajčiarsko,
- vývozy určitých položiek s dvojakým použitím po oprave/výmene,
- dočasné vývozy niektorých položiek s dvojakým použitím na výstavy/veľtrhy,
- vývozy určitých telekomunikačných položiek a chemických látok do určitých destinácií.
- Členské štáty môžu vydať národné všeobecné vývozné povolenia, ak sú v súlade s existujúcimi všeobecnými vývoznými povoleniami EÚ a nevzťahujú sa na položky uvedené v prílohe II k nariadeniu (napr. urán alebo ľudské a živočíšne patogény, ako sú niektoré vírusy vrátane eboly).
- Rámcové licencie vydávajú vnútroštátne orgány jednému vývozcovi a môžu sa vzťahovať na viacero položiek do viacerých krajín alebo viacerým koncovým používateľom.
- Individuálne licencie vydávajú vnútroštátne orgány jednému vývozcovi a vzťahujú sa na vývoz jednej alebo viacerých položiek s dvojakým použitím jednému koncovému používateľovi alebo príjemcovi v krajine mimo EÚ.
Sieť orgánov kontroly vývozu
V nariadení sa zriaďuje sieť príslušných orgánov kontroly vývozu, ktoré koordinuje koordinačná skupina pre položky s dvojakým použitím. Slúži na výmenu informácií o kontrolách vývozov a vytváranie nástrojov na podporu ich vykonávania.
Preskúmanie politiky kontroly vývozu
- Podľa nariadenia musí Komisia vykonať preskúmanie politiky kontroly vývozu EÚ. V októbri 2013 Komisia predložila Európskemu parlamentu a Európskej rade správu o posúdení vykonávania a vplyvu. Konštatuje, že súčasný režim kontroly vývozu síce zabezpečuje pevné právne a inštitucionálne základy, no mal by sa zmodernizovať, aby sa vytvorili moderné spôsobilosti kontroly, ktoré bude EÚ potrebovať v budúcnosti.
- V apríli 2014 bolo prijaté oznámenie, v ktorom sa predstavuje dlhodobá vízia strategickej kontroly vývozu EÚ a identifikujú sa konkrétne možnosti politiky na modernizáciu systému kontroly vývozu. V roku 2015 Komisia vykonala posúdenie vplyvu a v septembri 2016 predstavila legislatívny návrh na modernizáciu kontroly vývozu EÚ.
Zrušenie nariadenia (ES) č. 428/2009
Nariadením (EÚ) 2021/821 sa prepracúva a zrušuje nariadenie (ES) č. 428/2009 s účinnosťou od 9. septembra 2021.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 27. augusta 2009.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Sprostredkovanie. Činnosť sprostredkovateľov, ktorí kupujú a predávajú v mene iných osôb.
Položky s dvojakým použitím. Položky, ktoré sa môžu použiť na civilné aj vojenské účely, napríklad urán, ktorý sa môže použiť na výrobu energie aj v jadrových zbraniach.
HLAVNÝ DOKUMENT
Nariadenie Rady (ES) č. 428/2009 z 5. mája 2009, ktorým sa stanovuje režim Spoločenstva na kontrolu vývozov, prepravy, sprostredkovania a tranzitu položiek s dvojakým použitím (Ú. v. EÚ L 134, 29.5.2009, s. 1 – 269)
Následné zmeny nariadenia (ES) č. 428/2009 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
SÚVISIACE DOKUMENTY
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/821 z 20. mája 2021, ktorým sa stanovuje režim Únie na kontrolu vývozov, sprostredkovania, technickej pomoci, tranzitu a transferu položiek s dvojakým použitím (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 206, 11.6.2021, s. 1 – 461)
Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu – Preskúmanie politiky kontroly vývozu: záruka bezpečnosti a konkurencieschopnosti v meniacom sa svete [COM(2014) 244 final z 24. apríla 2014]
Posledná aktualizácia 22.10.2021