Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62010CN0595

Vec C-595/10 P: Odvolanie podané 16. decembra 2010 : Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska proti rozsudku Všeobecného súdu (siedma komora) z  30. septembra 2010 vo veci T-85/09, Yassin Abdullah Kadi/Európska komisia

Ú. v. EÚ C 72, 5.3.2011, p. 10–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 72/10


Odvolanie podané 16. decembra 2010: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska proti rozsudku Všeobecného súdu (siedma komora) z 30. septembra 2010 vo veci T-85/09, Yassin Abdullah Kadi/Európska komisia

(Vec C-595/10 P)

2011/C 72/17

Jazyk konania: angličtina

Účastníci konania

Odvolateľ: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (v zastúpení: E. Jenkinson, splnomocnený zástupca, D. Beard a M. Wood, baristers)

Ďalší účastníci konania: Yassin Abdullah Kadi, Európska komisia, Rada Európskej únie, Francúzska republika

Návrhy odvolateľa

Odvolateľ sa domáha, aby Súdny dvor:

zrušil ako celok rozhodnutie Všeobecného súdu vo veci T-85/09,

zamietol žalobu Yassina Abdullaha Kadiho o zrušenie nariadenia 881/2002 (1) v rozsahu, v akom sa ho týka,

zaviazal Yassina Abdullaha Kadiho na náhradu trov konania Spojeného kráľovstva v konaní pred Súdnym dvorom.

Odvolacie dôvody a hlavné tvrdenia

Záver Všeobecného súdu, podľa ktorého možno v plnom rozsahu preskúmať opatrenia EÚ, ktorými sa presne vykonávajú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, je v rozpore s ustanoveniami Zmlúv EÚ a judikatúrou súdov EÚ. Je v priamom rozpore s históriou a účelom EÚ, najmä s vývojom právomoci v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Charta OSN zaväzuje členské štáty, aby plnili v nej stanovené záväzky. Tieto záväzky majú prednosť pred záväzkami, ktoré môžu vyplynúť z medzinárodnej zmluvy. Medzi tieto záväzky patria aj záväzky uložené rezolúciami Bezpečnostnej rady zameranými na boj proti medzinárodnému terorizmu.

Predovšetkým vzhľadom na články 3 ods. 5 a 21 ZEÚ a článok 351 ZFEÚ má záväzok členských štátov EÚ dodržiavať rozhodnutia Bezpečnostnej rady prednosť pred záväzkami, ktoré môžu vyplynúť zo Zmlúv EÚ.

EÚ musí považovať ustanovenia Charty OSN a rozhodnutí Bezpečnostnej rady OSN prijatými na ich základe za záväzné.

Preskúmavanie opatrení EÚ, ktorými sa vykonávajú rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN, súdmi Únie je nezlučiteľné so záväzným účinkom rozhodnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Vzhľadom na to, že akékoľvek preskúmavanie opatrení EÚ, ktorými sa presne vykonávajú rezolúcie Bezpečnostnej rady, je nevhodné, súdy Únie musia brať náležitý ohľad na povahu a účel Charty OSN a úlohu Bezpečnostnej rady ako najvyššieho orgánu povereného zabezpečovaním medzinárodného mieru a bezpečnosti. Vzhľadom na povahu Bezpečnostnej rady a dôležitú úlohu, ktorú zastáva, so zreteľom na vytvorenie a fungovanie Úradu ombudsmana a s prihliadnutím na zhrnutie dôvodov, ktoré sa poskytlo Komisii a Yassinovi Abdullahovi Kadimu, nie je dôvod na zrušenie nariadenia 881/2002 v rozsahu, v akom sa týka Yassina Abdullaha Kadiho.


(1)  Ú. v. ES L 139, s. 9; Mim. vyd. 18/001, s. 294.


Top