EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R2105

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2105 z 9. decembra 2019, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 474/2006, pokiaľ ide o zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v rámci Únie (Text s významom pre EHP)

C/2019/8849

Ú. v. EÚ L 318, 10.12.2019, p. 79–95 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/2105/oj

10.12.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 318/79


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2019/2105

z 9. decembra 2019,

ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 474/2006, pokiaľ ide o zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v rámci Únie

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 zo 14. decembra 2005 o vytvorení zoznamu Spoločenstva týkajúceho sa leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Spoločenstva, a o informovaní cestujúcich v leteckej doprave o totožnosti prevádzkujúceho leteckého dopravcu, ktorým sa zrušuje článok 9 smernice 2004/36/ES (1), a najmä na jeho článok 4 ods. 2,

keďže:

(1)

Nariadením Komisie (ES) č. 474/2006 (2) sa vytvára zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie.

(2)

Podľa článku 4 ods. 3 nariadenia (ES) č. 2111/2005 niektoré členské štáty a Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (ďalej len „EASA“) oznámili Komisii informácie, ktoré sú dôležité v súvislosti s aktualizáciou uvedeného zoznamu. Dôležité informácie poskytli aj tretie krajiny a medzinárodné organizácie. Na základe uvedených informácií by sa zoznam mal aktualizovať.

(3)

Komisia informovala všetkých dotknutých leteckých dopravcov, a to buď priamo, alebo prostredníctvom orgánov, ktoré zodpovedajú za regulačný dohľad nad týmito dopravcami, o základných skutočnostiach a okolnostiach, ktoré budú podkladom pre rozhodnutie o uložení zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie alebo o úprave podmienok zákazu vykonávania leteckej dopravy uloženého leteckému dopravcovi, ktorý je zaradený do zoznamov v prílohách A alebo B k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(4)

Komisia umožnila dotknutým leteckým dopravcom nahliadnuť do dokumentov poskytnutých členskými štátmi, predložiť písomné pripomienky a predniesť ústne stanovisko Komisii a výboru zriadenému nariadením (ES) č. 2111/2005 (ďalej len „Výbor pre leteckú bezpečnosť“).

(5)

Komisia informovala Výbor pre leteckú bezpečnosť o prebiehajúcich spoločných konzultáciách v rámci nariadenia (ES) č. 2111/2005 a nariadenia Komisie (ES) č. 473/2006 (3) s príslušnými orgánmi a leteckými dopravcami z Arménska, Bieloruska, Dominikánskej republiky, Gabonu, Indonézie, Moldavska, Rovníkovej Guiney a Ruska. Komisia informovala Výbor pre leteckú bezpečnosť aj o stave bezpečnosti letectva v Angole, Iraku, Kirgizskej republike, Kongu (Brazzaville), Malajzii, Nepále, Turkménsku a Venezuele.

(6)

Agentúra EASA informovala Komisiu a Výbor pre leteckú bezpečnosť o technických posúdeniach vykonaných na účely počiatočného hodnotenia a priebežného monitorovania oprávnení prevádzkovateľov z tretích krajín (ďalej len „TCO“) vydaných na základe ustanovení nariadenia Komisie (EÚ) č. 452/2014 (4).

(7)

Agentúra EASA takisto informovala Komisiu a Výbor pre leteckú bezpečnosť o výsledkoch analýzy inšpekcií na odbavovacej ploche vykonaných v rámci programu hodnotenia bezpečnosti zahraničných lietadiel (ďalej len „SAFA“) v súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 965/2012 (5).

(8)

EASA ďalej informovala Komisiu a Výbor pre leteckú bezpečnosť o projektoch technickej pomoci realizovaných v tretích krajinách, ktoré podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy podľa nariadenia (ES) č. 474/2006. EASA poskytla informácie o plánoch a žiadostiach o ďalšiu technickú pomoc a spoluprácu v záujme zlepšenia administratívnej a technickej spôsobilosti úradov civilného letectva v tretích krajinách s cieľom pomôcť vyriešiť nesúlad s platnými medzinárodnými bezpečnostnými normami v oblasti civilného letectva. Členské štáty boli vyzvané, aby na tieto žiadosti reagovali bilaterálne v spolupráci s Komisiou a EASA. V tejto súvislosti Komisia opätovne zdôraznila, aké užitočné je poskytovať medzinárodnej leteckej komunite informácie o technickej pomoci, ktorú Únia a jej členské štáty poskytujú tretím krajinám v záujme zlepšenia bezpečnosti letectva na celom svete, a to najmä prostredníctvom partnerstva v oblasti pomoci pri implementácii bezpečnosti letectva (Aviation Safety Implementation Assistance Partnership, ASIAP) Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO).

(9)

Eurocontrol poskytol Komisii a Výboru pre leteckú bezpečnosť aktualizované informácie o stave výstražných funkcií SAFA a TCO, ako aj aktuálne štatistiky výstražných správ o leteckých dopravcoch, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy.

Leteckí dopravcovia Únie

(10)

V nadväznosti na analýzu agentúry EASA týkajúcu sa informácií z inšpekcií na odbavovacej ploche, ktoré sa uskutočnili v lietadlách leteckých dopravcov Únie, a informácií z normalizačných inšpekcií, ktoré vykonala agentúra EASA, ako aj z osobitných inšpekcií a auditov, ktoré vykonali národné letecké úrady, niektoré členské štáty prijali určité opatrenia na presadzovanie a informovali o nich Komisiu a Výbor pre leteckú bezpečnosť. Bulharsko informovalo Komisiu a Výbor pre leteckú bezpečnosť o opatreniach, ktoré prijalo v súvislosti s leteckými dopravcami s osvedčením získaným v Bulharsku.

(11)

Členské štáty opakovane zdôraznili, že sú pripravené vykonať to, čo bude potrebné, ak by relevantné bezpečnostné informácie poukazovali na bezprostredné bezpečnostné riziká v dôsledku nedodržiavania príslušných bezpečnostných noriem zo strany leteckých dopravcov Únie.

Leteckí dopravcovia z Arménska

(12)

Leteckí dopravcovia z Arménska neboli ešte nikdy zaradení do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(13)

Agentúra EASA ako súčasť svojho procesu udeľovania oprávnení prevádzkovateľom z tretích krajín vykonala v júli 2019 návštevu arménskeho výboru pre civilné letectvo (ďalej len „CAC“) a dvoch leteckých dopravcov Taron Avia LLC a Atlantis European Airways.

(14)

Po tejto návšteve agentúra EASA dospela k záveru, že CAC nepostupoval systematicky zavedeným postupom osvedčovania pri aktualizácii prevádzkových špecifikácií týchto leteckých dopravcov. CAC navyše nebol schopný poskytnúť záruky, že systematicky posudzoval systémy manažmentu bezpečnosti, systémy zachovania letovej spôsobilosti a organizácie údržby leteckých dopravcov, ktorým udelil osvedčenie. CAC okrem toho nedisponoval kapacitami na identifikáciu prípadov významného porušenia medzinárodných bezpečnostných noriem zo strany leteckých dopravcov.

(15)

V nadväznosti na zistenia EASA počas jej procesu udeľovania oprávnení TCO Komisia listom z 11. októbra 2019 informovala CAC o viacerých bezpečnostných obavách v súvislosti s leteckými dopravcami zaregistrovanými v Arménsku a vyzvala výbor CAC a leteckého dopravcu Taron Avia LLC na vypočutie pred výborom pre leteckú bezpečnosť v súlade s článkom 7 nariadenia (ES) č. 2111/2005.

(16)

Komisia, EASA a výbor CAC zorganizovali 7. novembra 2019 v Bruseli technické stretnutie. Počas tohto stretnutia výbor CAC poskytol informácie o svojich činnostiach dohľadu vrátane plánov reorganizácie, náboru a odbornej prípravy technického personálu, ako aj o zlepšení svojich kapacít v oblasti dohľadu. Výbor CAC informoval Komisiu, že na základe zistení EASA v súvislosti s procesom udeľovania oprávnení TCO v prípade Taron Avia LLC v júli 2019, výbor CAC rozhodol 7. novembra 2019 o zrušení osvedčenia leteckého prevádzkovateľa (ďalej len „AOC“) tohto leteckého dopravcu. Vzhľadom na to, že Taron Avia LLC následne ukončil svoju činnosť, nebolo už potrebné vyzvať leteckého dopravcu na vypočutie pred Výborom pre leteckú bezpečnosť.

(17)

Na základe aktuálne dostupných informácií vrátane výsledkov posúdenia TCO agentúrou EASA, inšpekcií na odbavovacej ploche vykonaných členskými štátmi v rámci programu SAFA, ako aj informácií, ktoré poskytol výbor CAC, Komisia usudzuje, že výbor CAC by mal ďalej rozvíjať svoje kapacity inšpekcií u leteckých dopravcov, za ktorých nesie zodpovednosť z hľadiska osvedčovania a dohľadu.

(18)

Počas vypočutia pred Výborom pre leteckú bezpečnosť, ktoré sa konalo 20. novembra 2019, výbor CAC predložil prehľad svojej organizácie a štruktúry vrátane podrobných údajov o pracovníkoch pridelených na oddelenie letovej spôsobilosti a letovej prevádzky. Výbor CAC poskytol podrobné informácie o opatreniach prijatých v súvislosti s viacerými leteckými dopravcami zaregistrovanými v Arménsku, o odbornej príprave inšpektorov a o jej budúcom vývoji vrátane plánov na nábor nových inšpektorov. Komisia zdôraznila svoje očakávanie, že tak ako v prípade všetkých orgánov civilného letectva by mal výbor CAC vydávať AOC a zaraďovať lietadlá do svojho registra, len ak je plne schopný vykonávať nad nimi dohľad.

(19)

Výbor CAC okrem toho zdôraznil plánované zbližovanie s regulačným rámcom Únie v dôsledku uzavretia a vykonávania Dohody o spoločnom leteckom priestore medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi a Arménskom.

(20)

V rámci vypočutia sa výbor CAC zaviazal priebežne Komisiu informovať o svojich činnostiach dohľadu a prijatých krokoch na ďalšie zvyšovanie bezpečnosti civilného letectva v Arménsku, a najmä na ďalší rozvoj a realizáciu arménskeho národného bezpečnostného programu.

(21)

Komisia má v úmysle za pomoci agentúry EASA a s podporou členských štátov zorganizovať hodnotiacu návštevu Únie v Arménsku s cieľom overiť, či výbor CAC pri udeľovaní osvedčení leteckým dopravcom a pri dohľade nad nimi dodržiava príslušné medzinárodné bezpečnostné normy. Táto hodnotiaca návšteva na mieste sa zameria na výbor CAC a vybraných arménskych leteckých dopravcov.

(22)

Zatiaľ čo jednotlivé identifikované nedostatky bude treba napraviť, ich povaha však nie je dôvodom na zaradenie všetkých leteckých dopravcov z Arménska do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(23)

Podľa momentálne dostupných informácií v súlade so spoločnými kritériami stanovenými v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že v tomto štádiu neexistujú dôvody na zmenu zoznamu arménskych leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie.

(24)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Arménsku, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Arménsku, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

(25)

Ak by z akýchkoľvek relevantných bezpečnostných informácií vyplynulo, že v dôsledku nedodržania medzinárodných bezpečnostných noriem hrozia bezprostredné bezpečnostné riziká, Komisia by mohla byť nútená prijať ďalšie opatrenia v súlade s nariadením (ES) č. 2111/2005.

Leteckí dopravcovia z Bieloruska

(26)

Leteckí dopravcovia z Bieloruska neboli ešte nikdy zaradení do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(27)

V súvislosti s bezpečnostnými nedostatkami, ktoré zistila EASA v rámci postupu udeľovania oprávnenia TCO, Komisia začala 17. septembra 2018 konzultácie s bieloruským úradom letectva (ďalej len „AD-BLR“) podľa článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 473/2006.

(28)

V nadväznosti na vypočutie pred Výborom pre leteckú bezpečnosť 3. apríla 2019 Výbor pre leteckú bezpečnosť uznal pokrok, ktorý dosiahol AD-BLR pri vykonávaní medzinárodných bezpečnostných noriem, zároveň však stanovil, že AD-BLR by sa mal usilovať o ďalšie zlepšenie svojich kapacít dohľadu nad bezpečnosťou.

(29)

Komisia, EASA a zástupcovia AD-BLR zorganizovali 5. novembra 2019 technické stretnutie. Účelom tohto stretnutia bolo preskúmať plán nápravných opatrení, ktoré zaviedol AD-BLR, ako aj súvisiace opatrenia AD-BLR na zabezpečenie účinného súladu jeho systému dohľadu nad bezpečnosťou s medzinárodnými bezpečnostnými normami. Na stretnutí sa ukázala potreba, aby AD-BLR poskytol Komisii bližšie vysvetlenie niektorých prijatých opatrení. Komisii boli tieto dodatočné informácie doručené 14. novembra 2019.

(30)

Komisia takisto požiadala AD-BLR, aby preskúmal plán nápravných opatrení a hlbšie analyzoval hlavné príčiny bezpečnostných nedostatkov zistených počas hodnotiacej návštevy Únie na mieste v marci 2019, s cieľom diskutovať o nich v prvom štvrťroku 2020 na ďalšom technickom stretnutí v Bruseli.

(31)

Dňa 20. novembra 2019 poskytla Komisia Výboru pre leteckú bezpečnosť informácie od AD-BLR, a to informácie o pokroku dosiahnutom pri zavádzaní príslušného inšpektorátu pre oblasť letectva, zriadení oddelenia kvality, stave programu opätovného udeľovania osvedčení leteckým dopravcom, ktorí získali osvedčenie od AD-BLR, ako aj o opatreniach prijatých na zlepšenie programu dohľadu. Komisia takisto informovala Výbor pre leteckú bezpečnosť, že situácia v oblasti civilného letectva v Bielorusku je naďalej predmetom dôkladného skúmania.

(32)

V súlade so spoločnými kritériami stanovenými v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že v tomto štádiu neexistujú dôvody na zmenu zoznamu bieloruských leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie.

(33)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Bielorusku, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Bielorusku, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

(34)

Ak by z akýchkoľvek relevantných bezpečnostných informácií vyplynulo, že v dôsledku nedodržania medzinárodných bezpečnostných noriem hrozia bezprostredné bezpečnostné riziká, Komisia by mohla byť nútená prijať ďalšie opatrenia v súlade s nariadením (ES) č. 2111/2005.

Leteckí dopravcovia z Dominikánskej republiky

(35)

Leteckí dopravcovia z Dominikánskej republiky neboli ešte nikdy zaradení do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(36)

V súvislosti s bezpečnostnými nedostatkami, ktoré zistila EASA v rámci postupu udeľovania oprávnenia TCO, a na základe analýzy inšpekcií na odbavovacej ploche vykonaných v rámci programu SAFA Komisia začala 15. apríla 2019 konzultácie s Instituto Dominicano de Aviación Civil (Dominikánsky úrad civilného letectva, ďalej len „IDAC“) podľa článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 473/2006.

(37)

Komisia, EASA, zástupca jedného členského štátu a zástupcovia IDAC zorganizovali 10. októbra 2019 technické stretnutie. IDAC na tomto stretnutí poskytol Komisii všeobecné informácie o sektore letectva v Dominikánskej republike, personálnom zabezpečení činností dohľadu a spôsobe vykonávania takýchto činností. Diskutovalo sa aj o ťažkostiach počas procesu udeľovania oprávnenia TCO, na ktoré narazili niektorí leteckí dopravcovia najmä v dôsledku bezpečnostných nedostatkov, ako aj o zisteniach z inšpekcií na odbavovacej ploche v rámci programu SAFA. IDAC informoval Komisiu o prebiehajúcich nápravných opatreniach na odstránenie hlavných príčin bezpečnostných nedostatkov, ktoré zistila EASA. IDAC informoval konkrétne o prebiehajúcich opatreniach v súvislosti s odbornou prípravou personálu.

(38)

Na tomto stretnutí IDAC informoval aj o úrovni vykonávania národného bezpečnostného programu v Dominikánskej republike. IDAC v presvedčení, že jeho činnosti sa vykonávajú v plnom súlade s medzinárodnými bezpečnostnými normami, vyzval Úniu na hodnotiacu návštevu na mieste. Komisia skutočne považuje za potrebné vykonať pred ďalším zasadnutím Výboru pre leteckú bezpečnosť hodnotiacu návštevu Únie na mieste.

(39)

Hoci Komisia a EASA na základe analýzy informácií získaných z dokumentov a na technickom stretnutí zistili rôzne nedostatky, nemajú takú povahu, ktorá by odôvodňovala zaradenie leteckých dopravcov z Dominikánskej republiky do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(40)

Podľa momentálne dostupných informácií v súlade so spoločnými kritériami stanovenými v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že v tomto štádiu neexistujú dôvody na zmenu zoznamu leteckých dopravcov z Dominikánskej republiky, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie.

(41)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Dominikánskej republike, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Dominikánskej republike, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

(42)

Ak by z akýchkoľvek relevantných bezpečnostných informácií vyplynulo, že v dôsledku nedodržania medzinárodných bezpečnostných noriem hrozia bezprostredné bezpečnostné riziká, Komisia by mohla byť nútená prijať ďalšie opatrenia v súlade s nariadením (ES) č. 2111/2005.

Leteckí dopravcovia z Rovníkovej Guiney

(43)

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Rovníkovej Guinei, boli v roku 2006 zaradení do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(44)

V októbri 2017 sa uskutočnila hodnotiaca návšteva Únie na mieste v Rovníkovej Guinei, počas ktorej sa hodnotila práca leteckého úradu Autoridad Aeronáutica de Guinea Ecuatorial (ďalej len „AAGE“). Vykonali sa aj návštevy dvoch aktívne pôsobiacich leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rovníkovej Guinei, konkrétne CEIBA Intercontinental a Cronos Airlines. Počas hodnotiacej návštevy Únie na mieste sa zistila potreba ďalších zlepšení s cieľom aktualizovať systém dohľadu nad bezpečnosťou v súlade s najnovšími zmenami medzinárodných bezpečnostných noriem. Na tento účel vypracoval AAGE plán nápravných opatrení.

(45)

V decembri 2018 vyjadril AAGE Komisii svoj záujem o znovuotvorenie dialógu o zmene prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006, pokiaľ ide o všetkých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rovníkovej Guinei. Dňa 12. februára 2019 zaslala Komisia úradu AAGE list so žiadosťou o podrobnú správu o vykonávaní plánu nápravných opatrení a o všetky ďalšie relevantné informácie poukazujúce na pokrok AAGE pri riešení jeho bezpečnostných nedostatkov. AAGE poskytol informácie v období medzi 11. júlom a 20. augustom 2019. Tie však boli neúplné, preto Komisia 10. septembra 2019 informovala AAGE o neúplnosti poskytnutých informácií. Dňa 17. septembra 2019 AAGE zaslal viac informácií týkajúcich sa dopravcu CEIBA Intercontinental a 28. októbra 2019 týkajúcich sa dopravcu Cronos Airlines, ako aj informácie o organizácii, personáli a činnostiach dohľadu AAGE.

(46)

EASA dospela 6. novembra 2019 k záveru, že boli poskytnuté všetky požadované dokumenty a že z týchto informácií vyplývajú zlepšenia činností dohľadu v rámci systému dohľadu nad bezpečnosťou AAGE vrátane posilnených činností dohľadu nad dvoma komerčnými leteckými dopravcami CEIBA Intercontinental a Cronos Airlines. EASA však tiež dospela k záveru, že naďalej panujú pochybnosti o schopnosti AAGE napraviť nedostatky udržateľným spôsobom.

(47)

V súlade so spoločnými kritériami stanovenými v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že v tomto štádiu neexistujú dôvody na zmenu zoznamu leteckých dopravcov z Rovníkovej Guiney, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie.

(48)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Rovníkovej Guinei, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rovníkovej Guinei, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

Leteckí dopravcovia z Gabonu

(49)

V roku 2008 (6) boli všetci dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Gabone, zaradení do prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006 s výnimkou dopravcov Gabon Airlines a Afrijet, ktorí boli zaradení do prílohy B k uvedenému nariadeniu.

(50)

Konzultácie medzi Komisiou a príslušnými orgánmi Gabonu, t. j. Agence Nationale de l’Aviation Civile („ANAC Gabon“), pokračovali s cieľom monitorovať pokrok orgánu ANAC Gabon pri zabezpečovaní súladu jeho systému dohľadu nad bezpečnosťou letectva s medzinárodnými bezpečnostnými normami.

(51)

Z auditu ICAO v januári 2019 vyplynul záver, že ANAC Gabon dosiahol mieru účinného uplatňovania medzinárodných bezpečnostných noriem 72,6 %, čo je nárast oproti miere 26,1 % dosiahnutej v roku 2016.

(52)

Od 14. do 18. októbra 2019 sa v Gabone uskutočnila hodnotiaca návšteva Únie v priestoroch ANAC Gabon a v priestoroch dvoch leteckých dopravcov, ktorí sú v súčasnosti držiteľmi osvedčenia, a to Afrijet Business Service a Solenta Aviation Gabon.

(53)

Počas návštevy ANAC Gabon preukázal, že v posledných rokoch dosiahol značný pokrok, a najmä že je schopný udržiavať a presadzovať riadny regulačný systém. Zdá sa, že vnútroštátne predpisy sa pravidelne aktualizujú v prípade prijatia nových zmien noriem a odporúčaných postupov ICAO. ANAC Gabon predložil dôkaz o tom, že zaviedol spoľahlivý postup prijímania a odbornej prípravy jeho personálu. Personál je riadne kvalifikovaný a motivovaný, hoci problémom naďalej zostáva získavanie skúseností. ANAC Gabon by mal zabezpečiť, aby sa do praxe zaviedla účinná správa kompetencií potrebných na výkon jeho činností. ANAC Gabon predložil dôkazy o tom, že osvedčovanie leteckých dopravcov sa uskutočňuje v súlade s postupmi ICAO a že všetky činnosti sú riadne zdokumentované. Z dôkazov tiež vyplýva, že ANAC Gabon má kapacity na dohľad nad leteckými činnosťami v Gabone a na riešenie zistených bezpečnostných nedostatkov.

(54)

Na základe návštev dvoch leteckých dopravcov, ktorí sú v súčasnosti držiteľmi osvedčenia v Gabone, sa dospelo k záveru, že obaja dopravcovia majú pod kontrolou zachovanie letovej spôsobilosti a vykonávajú prevádzkové činnosti v súlade s príslušnými medzinárodnými bezpečnostnými normami. Náhodný výber iných činností však odhalil niekoľko menších nedostatkov, pričom žiaden z nich nemá bezprostredný vplyv na bezpečnosť letectva.

(55)

Dňa 20. novembra 2019 Komisia a Výbor pre leteckú bezpečnosť vypočuli ANAC Gabon a leteckých dopravcov Afrijet Business Service a Solenta Aviation Gabon.

(56)

Na tomto vypočutí ANAC Gabon predložil Komisii a Výboru pre leteckú bezpečnosť systém zavedený na zabezpečenie dohľadu nad bezpečnosťou leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Gabone. Vysvetlil, že pokrok pri účinnom uplatňovaní medzinárodných bezpečnostných noriem, ktorý bol preukázaný v rámci auditu ICAO v roku 2019, bol výsledkom série opatrení prijatých od roku 2012. ANAC Gabon zdôraznil svoje odhodlanie pokračovať v zlepšovaní a informoval Komisiu a Výbor pre leteckú bezpečnosť o zavedení plánu nápravných opatrení, ktorý vypracoval v reakcii na výsledky hodnotiacej návštevy Únie na mieste v októbri 2019. Tento plán obsahuje aj strategické ciele do budúcnosti, ako je vytvorenie národného bezpečnostného programu, certifikácia systému kvality a ďalšie zlepšovanie účinného uplatňovania medzinárodných bezpečnostných noriem. Všetky tieto zmeny majú pozitívny charakter. Z dôvodu očakávaného nárastu činnosti v oblasti civilného letectva v Gabone však ANAC Gabon bude musieť prijať osobitné zmierňujúce opatrenia, najmä pokiaľ ide o personálne zabezpečenie organizácie a úroveň požadovaných odborných znalostí.

(57)

Počas vypočutia spoločnosť Afrijet Business Service poskytla prehľad svojej organizácie a štruktúry, aktuálneho lietadlového parku a plánov rozvoja tratí, ako aj kľúčové prvky systému manažmentu bezpečnosti leteckého dopravcu vrátane postupu identifikácie nebezpečenstva a zmierňovania rizík.

(58)

Spoločnosť Solenta Aviation Gabon predložila prehľad svojej organizácie a štruktúry, aktuálneho lietadlového parku a plánov rozvoja tratí, ako aj kľúčové prvky systému manažmentu bezpečnosti leteckého dopravcu vrátane postupu identifikácie nebezpečenstva a zmierňovania rizík. Zdôraznila záväzok neustále zlepšovať svoju úroveň bezpečnosti, pričom objasnila najmä komplexnosť prevádzkových činností, ktoré vykonáva ako letecký dopravca, a manažmentu posádky, vrátane postupov riadenia bezpečnosti používaných na zaistenie bezpečnej prevádzky. Doplnila, že uvedené prevádzkové činnosti podliehajú dôkladnému skúmaniu zo strany ANAC Gabon.

(59)

Na základe spoločných kritérií stanovených v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie, by sa mal zmeniť tak, aby boli všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Gabone, vyňatí z prílohy A a prílohy B k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(60)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Gabone, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Gabone, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

(61)

Ak by z akýchkoľvek relevantných bezpečnostných informácií vyplynulo, že v dôsledku nedodržania medzinárodných bezpečnostných noriem hrozia bezprostredné bezpečnostné riziká, Komisia by mohla byť nútená prijať ďalšie opatrenia v súlade s nariadením (ES) č. 2111/2005.

Leteckí dopravcovia z Indonézie

(62)

Leteckí dopravcovia z Indonézie boli v júni 2018 vyňatí z prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006 zmenenému vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) 2018/871 (7). V záujme ďalšieho monitorovania systému dohľadu nad bezpečnosťou v Indonézii Komisia a indonézske generálne riaditeľstvo civilného letectva („indonézske DGCA“) pokračovali v konzultáciách podľa článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 473/2006. V tejto súvislosti indonézske DGCA poskytlo Komisii listom z 27. septembra 2019 informácie a aktualizáciu o činnostiach dohľadu nad bezpečnosťou v období od marca 2019 do septembra 2019. Popri aktualizácii plánu nápravných opatrení v dôsledku hodnotiacej návštevy Únie na mieste v marci 2018 zahŕňali informácie, ktoré poskytlo indonézske DGCA, aj aktualizovaný zoznam držiteľov AOC, registrovaných lietadiel, nehôd, vážnych incidentov a udalostí v leteckej doprave, ako aj opatrenia na presadzovanie prijaté indonézskym DGCA.

(63)

Indonézske DGCA zároveň informovalo Komisiu o stave nápravných opatrení prijatých v nadväznosti na koordinovanú validačnú misiu ICAO, ktorá prebehla v roku 2017, z ktorého vyplýva priebežné zlepšovanie najmä v oblasti letovej spôsobilosti.

(64)

Po preskúmaní doručených informácií a dokumentácie sa Komisia domnieva, že väčšina vysvetlení týkajúcich sa plánu nápravných opatrení, vážnych incidentov a opatrení na presadzovanie je primeraná. Niektoré zistenia v pláne nápravných opatrení tak boli uzavreté a návrh nových termínov na uzavretie bol akceptovaný.

(65)

Dňa 29. októbra 2019 bola vydaná záverečná správa o nehode letu JT610 spoločnosti Lion Air. V rámci svojich priebežných monitorovacích činností v súvislosti s Indonéziou Komisia požiada indonézske DGCA, aby naďalej poskytovalo súvisiace informácie, najmä pokiaľ ide o opatrenia v nadväznosti na bezpečnostné odporúčania uvedené v správe.

(66)

V súlade so spoločnými kritériami stanovenými v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že v tomto štádiu neexistujú dôvody na zmenu zoznamu leteckých dopravcov z Indonézie, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie.

(67)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Indonézii, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Indonézii, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

(68)

Ak by z akýchkoľvek relevantných bezpečnostných informácií vyplynulo, že v dôsledku nedodržania medzinárodných bezpečnostných noriem hrozia bezprostredné bezpečnostné riziká, Komisia by mohla byť nútená prijať ďalšie opatrenia v súlade s nariadením (ES) č. 2111/2005.

Leteckí dopravcovia z Moldavska

(69)

V apríli 2019 (8) bol s výnimkou troch leteckých dopravcov (Air Moldova, Fly One a Aerotranscargo) všetkým leteckým dopravcom, ktorí získali osvedčenie v Moldavsku, uložený úplný zákaz vykonávania leteckej dopravy najmä z dôvodu neschopnosti moldavského Úradu civilného letectva (CAAM) vykonávať a presadzovať príslušné medzinárodné bezpečnostné normy.

(70)

Počas hodnotiacej návštevy Únie na mieste uskutočnenej vo februári 2019 bola zistená nízka úroveň vykonávania medzinárodných bezpečnostných noriem, pričom v súvislosti s predpismi, postupmi a praxou úradu CAAM bolo vznesených viacero pripomienok.

(71)

Dňa 24. októbra 2019 sa konalo technické stretnutie medzi zástupcami Komisie, agentúry EASA a úradom CAAM. Úrad CAAM na stretnutí poskytol informácie o opatreniach prijatých na vypracovanie vnútroštátneho legislatívneho rámca, ktorý bude v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými normami, a zameraných na zlepšenie systému dohľadu nad bezpečnosťou v Moldavsku vrátane krokov prijatých v súvislosti so zavedením posilnenej funkcie riadenia kvality v úrade.

(72)

Úrad CAAM poskytol aj informácie o novej príručke riadenia úradu, kontrolnom zozname analýzy nedostatkov národného bezpečnostného programu spolu s národnou bezpečnostnou politikou, ako aj o stave zavádzania systému manažmentu bezpečnosti pre moldavských leteckých dopravcov. Okrem toho úrad CAAM informoval Komisiu, že na základe výsledkov auditov a inšpekcií vykonaných u leteckých dopravcov zaregistrovaných v Moldavsku boli pozastavené štyri AOC, z ktorých dve boli obnovené a dve s konečnou platnosťou zrušené, konkrétne v prípade CA Î.M „TANDEM AERO“ SRL a CA „OSCAR JET“ SRL.

(73)

Na základe spoločných kritérií stanovených v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia usudzuje, že zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie, by sa mal zmeniť tak, aby boli leteckí dopravcovia CA Î.M „TANDEM AERO“ SRL a CA „OSCAR JET“ SRL odstránení z prílohy A k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(74)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie v Moldavsku, skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche u všetkých leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Moldavsku, podľa nariadenia (EÚ) č. 965/2012.

(75)

Ak by z akýchkoľvek relevantných bezpečnostných informácií vyplynulo, že v dôsledku nedodržania medzinárodných bezpečnostných noriem hrozia bezprostredné bezpečnostné riziká, Komisia by mohla byť nútená prijať ďalšie opatrenia v súlade s nariadením (ES) č. 2111/2005.

Leteckí dopravcovia z Ruska

(76)

Komisia, agentúra EASA a príslušné orgány členských štátov v uplynulom období naďalej dôsledne monitorovali úroveň bezpečnosti leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rusku a ktorí prevádzkujú lety v Únii, a to aj prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche, ktoré sa majú vykonávať v prípade určitých ruských leteckých dopravcov v súlade s nariadením (EÚ) č. 965/2012.

(77)

Zástupcovia Komisie, EASA a členských štátov sa 25. októbra 2019 stretli so zástupcami Ruského federálneho úradu pre leteckú dopravu (ruský FATA) s cieľom preskúmať úroveň bezpečnosti leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rusku, na základe správ o inšpekciách na odbavovacej ploche vykonaných v období od 19. marca 2019 do 4. októbra 2019 a identifikovať prípady, kde by mal ruský FATA posilniť svoje činnosti dohľadu.

(78)

Preskúmanie inšpekcií na odbavovacej ploche v rámci programu SAFA u leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rusku, neodhalilo žiadne významné alebo opakujúce sa bezpečnostné nedostatky. Na stretnutí ruský FATA informoval Komisiu o opatreniach prijatých na zabezpečenie súladu leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rusku, s požiadavkami na jazykovú spôsobilosť anglického jazyka, ako ich definuje ICAO.

(79)

Podľa momentálne dostupných informácií vrátane informácií, ktoré poskytol ruský FATA, Komisia usudzuje, že ruský FATA má v tomto štádiu potrebné schopnosti a ochotu riešiť bezpečnostné nedostatky. Z týchto dôvodov Komisia dospela k záveru, že vypočutie ruských leteckých úradov alebo leteckých dopravcov, ktorí získali osvedčenie v Rusku, pred Výborom pre leteckú bezpečnosť nie je potrebné.

(80)

V súlade so spoločnými kritériami stanovenými v prílohe k nariadeniu (ES) č. 2111/2005 Komisia preto usudzuje, že v tomto štádiu neexistujú dôvody na zmenu zoznamu leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Únie, spočívajúcu v zahrnutí leteckých dopravcov z Ruska.

(81)

Členské štáty by mali naďalej overovať, či leteckí dopravcovia z Ruska skutočne dodržiavajú príslušné medzinárodné bezpečnostné normy, a to prioritným vykonávaním inšpekcií na odbavovacej ploche v súlade s nariadením (EÚ) č. 965/2012.

(82)

Ak by uvedené inšpekcie poukázali na bezprostredné bezpečnostné riziko v dôsledku nedodržiavania medzinárodných bezpečnostných noriem, Komisia môže uložiť niektorým ruským leteckým dopravcom zákaz vykonávať leteckú dopravu a zaradiť ich do prílohy A alebo B k nariadeniu (ES) č. 474/2006.

(83)

Nariadenie (ES) č. 474/2006 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(84)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru pre leteckú bezpečnosť zriadeného nariadením (ES) č. 2111/2005,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (ES) č. 474/2006 sa mení takto:

1.

Príloha A sa nahrádza textom uvedeným v prílohe I k tomuto nariadeniu.

2.

Príloha B sa nahrádza textom uvedeným v prílohe II k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 9. decembra 2019

Za Komisiu

v mene predsedníčky

Adina VĂLEAN

členka Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 344, 27.12.2005, s. 15.

(2)  Nariadenie Komisie (ES) č. 474/2006 z 22. marca 2006 o vytvorení zoznamu Spoločenstva týkajúceho sa leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Spoločenstva, uvedeného v kapitole II nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 (Ú. v. EÚ L 84, 23.3.2006, s. 14).

(3)  Nariadenie Komisie (ES) č. 473/2006 z 22. marca 2006, ktorým sa stanovujú implementačné pravidlá pre zoznam leteckých dopravcov Spoločenstva, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Spoločenstva, uvedený v kapitole II nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 (Ú. v. EÚ L 84, 23.3.2006, s. 8).

(4)  Nariadenie Komisie (EÚ) č. 452/2014 z 29. apríla 2014, ktorým sa stanovujú technické požiadavky a administratívne postupy týkajúce sa letovej prevádzky prevádzkovateľov z tretích krajín podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 216/2008 (Ú. v. EÚ L 133, 6.5.2014, s. 12).

(5)  Nariadenie Komisie (EÚ) č. 965/2012 z 5. októbra 2012, ktorým sa ustanovujú technické požiadavky a administratívne postupy týkajúce sa leteckej prevádzky podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 216/2008 (Ú. v. EÚ L 296, 25.10.2012, s. 1).

(6)  Nariadenie Komisie (ES) č. 715/2008 z 24. júla 2008, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Komisie (ES) č. 474/2006 o vytvorení zoznamu Spoločenstva týkajúceho sa leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Spoločenstva (Ú. v. EÚ L 197, 25.7.2008, s. 36).

(7)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2018/871 zo 14. júna 2018, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 474/2006, pokiaľ ide o zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v rámci Únie (Ú. v. EÚ L 152, 15.6.2018, s. 5).

(8)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/618 z 15. apríla 2019, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 474/2006, pokiaľ ide o zoznam leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v rámci Únie (Ú. v. EÚ L 106, 17.4.2019, s. 1).


PRÍLOHA I

Príloha A k nariadeniu (ES) č. 474/2006 sa nahrádza takto:

„PRÍLOHA A

ZOZNAM LETECKÝCH DOPRAVCOV, KTORÍ PODLIEHAJÚ ZÁKAZU VYKONÁVANIA LETECKEJ DOPRAVY V RÁMCI ÚNIE, S VÝNIMKAMI (1)

Názov právneho subjektu leteckého dopravcu uvedený v jeho AOC (a jeho obchodný názov, ak je odlišný)

Číslo osvedčenia leteckého prevádzkovateľa (AOC) alebo číslo prevádzkovej licencie

Trojmiestne označenie ICAO

Štát prevádzkovateľa

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iránska islamská republika

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigéria

AIR ZIMBABWE (PVT) LTD

177/04

AZW

Zimbabwe

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od afganských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Afganská islamská republika

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganská islamská republika

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganská islamská republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od angolských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, s výnimkou dopravcov TAAG Angola Airlines a Heli Malongo, vrátane

 

 

Angolská republika

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angolská republika

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

Neznáme

Angolská republika

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angolská republika

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Neznáme

Angolská republika

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Neznáme

Angolská republika

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Neznáme

Angolská republika

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angolská republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od orgánov Konžskej republiky zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Konžská republika

AERO SERVICE

RAC06-002

RSR

Konžská republika

CANADIAN AIRWAYS CONGO

RAC06-012

Neznáme

Konžská republika

EMERAUDE

RAC06-008

Neznáme

Konžská republika

EQUAFLIGHT SERVICES

RAC 06-003

EKA

Konžská republika

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Konžská republika

EQUATORIAL CONGO AIRLINES S.A.

RAC 06-014

Neznáme

Konžská republika

MISTRAL AVIATION

RAC06-011

Neznáme

Konžská republika

TRANS AIR CONGO

RAC 06-001

TSG

Konžská republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od orgánov Konžskej demokratickej republiky (KDR) zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Konžská demokratická republika (KDR)

AIR FAST CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0112/2011

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

AIR KASAI

409/CAB/MIN/TVC/0053/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

AIR KATANGA

409/CAB/MIN/TVC/0056/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

AIR TROPIQUES

409/CAB/MIN/TVC/00625/2011

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

BLUE AIRLINES

106/CAB/MIN/TVC/2012

BUL

Konžská demokratická republika (KDR)

BLUE SKY

409/CAB/MIN/TVC/0028/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

BUSY BEE CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0064/2010

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

409/CAB/MIN/TVC/0050/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

CONGO AIRWAYS

019/CAB/MIN/TVC/2015

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

DAKOTA SPRL

409/CAB/MIN/TVC/071/2011

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

DOREN AIR CONGO

102/CAB/MIN/TVC/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

GOMAIR

409/CAB/MIN/TVC/011/2010

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

KIN AVIA

409/CAB/MIN/TVC/0059/2010

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

KORONGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/001/2011

KGO

Konžská demokratická republika (KDR)

MALU AVIATION

098/CAB/MIN/TVC/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

MANGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/009/2011

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

SERVE AIR

004/CAB/MIN/TVC/2015

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

SERVICES AIR

103/CAB/MIN/TVC/2012

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

SWALA AVIATION

409/CAB/MIN/TVC/0084/2010

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

TRANSAIR CARGO SERVICES

409/CAB/MIN/TVC/073/2011

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

WILL AIRLIFT

409/CAB/MIN/TVC/0247/2011

Neznáme

Konžská demokratická republika (KDR)

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od džibutských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Džibutsko

DAALLO AIRLINES

Neznáme

DAO

Džibutsko

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od orgánov Rovníkovej Guiney zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Rovníková Guinea

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Rovníková Guinea

Cronos AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Neznáme

Rovníková Guinea

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od eritrejských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Eritrea

ERITREAN AIRLINES

AOC č. 004

ERT

Eritrea

NASAIR ERITREA

AOC č. 005

NAS

Eritrea

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od orgánov Kirgizskej republiky zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Kirgizská republika

AIR BISHKEK (bývalý EASTOK AVIA)

15

EAA

Kirgizská republika

AIR MANAS

17

MBB

Kirgizská republika

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgizská republika

CENTRAL ASIAN AVIATION SERVICES (CAAS)

13

CBK

Kirgizská republika

HELI SKY

47

HAC

Kirgizská republika

AIR KYRGYZSTAN

03

LYN

Kirgizská republika

MANAS AIRWAYS

42

BAM

Kirgizská republika

S GROUP INTERNATIONAL

(bývalý S GROUP AVIATION)

45

IND

Kirgizská republika

SKY BISHKEK

43

BIS

Kirgizská republika

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgizská republika

SKY WAY AIR

39

SAB

Kirgizská republika

TEZ JET

46

TEZ

Kirgizská republika

VALOR AIR

07

VAC

Kirgizská republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od libérijských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad

 

 

Libéria

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od líbyjských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Líbya

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Líbya

AIR LIBYA

004/01

TLR

Líbya

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Líbya

GHADAMES AIR TRANSPORT

012/05

GHT

Líbya

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Líbya

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Líbya

PETRO AIR

025/08

PEO

Líbya

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od moldavských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, s výnimkou dopravcov Air Moldova, Fly One a Aerotranscargo, vrátane

 

 

Moldavská republika

Î.M „VALAN ICC“ SRL

MD009

VLN

Moldavská republika

CA „AIM AIR“ SRL

MD015

AAM

Moldavská republika

CA „AIR STORK“ SRL

MD018

MSB

Moldavská republika

Î M „MEGAVIATION“ SRL

MD019

ARM

Moldavská republika

CA „PECOTOX-AIR“ SRL

MD020

PXA

Moldavská republika

CA „TERRA AVIA“ SRL

MD022

TVR

Moldavská republika

CA „FLY PRO“ SRL

MD023

PVV

Moldavská republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od nepálskych orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Nepálska republika

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Neznáme

Nepálska republika

AIR KASTHAMANDAP

051/2009

Neznáme

Nepálska republika

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepálska republika

FISHTAIL AIR

017/2001

Neznáme

Nepálska republika

GOMA AIR

064/2010

Neznáme

Nepálska republika

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepálska republika

MAKALU AIR

057A/2009

Neznáme

Nepálska republika

MANANG AIR PVT LTD

082/2014

Neznáme

Nepálska republika

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Neznáme

Nepálska republika

MUKTINATH AIRLINES

081/2013

Neznáme

Nepálska republika

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepálska republika

SAURYA AIRLINES

083/2014

Neznáme

Nepálska republika

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepálska republika

SIMRIK AIR

034/2000

Neznáme

Nepálska republika

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepálska republika

SITA AIR

033/2000

Neznáme

Nepálska republika

TARA AIR

053/2009

Neznáme

Nepálska republika

YETI AIRLINES DOMESTIC

037/2004

NYT

Nepálska republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od orgánov Svätého Tomáša a Princovho ostrova zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Svätý Tomáš a Princov ostrov

AFRICA’S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Svätý Tomáš a Princov ostrov

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Svätý Tomáš a Princov ostrov

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od sierraleonských orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Sierraleonská republika

AIR RUM, LTD

Neznáme

RUM

Sierraleonská republika

DESTINY AIR SERVICES, LTD

Neznáme

DTY

Sierraleonská republika

HEAVYLIFT CARGO

Neznáme

Neznáme

Sierraleonská republika

ORANGE AIR SIERRA LEONE LTD

Neznáme

ORJ

Sierraleonská republika

PARAMOUNT AIRLINES, LTD

Neznáme

PRR

Sierraleonská republika

SEVEN FOUR EIGHT AIR SERVICES LTD

Neznáme

SVT

Sierraleonská republika

TEEBAH AIRWAYS

Neznáme

Neznáme

Sierraleonská republika

Všetci leteckí dopravcovia, ktorí získali osvedčenie od sudánskych orgánov zodpovedných za regulačný dohľad, vrátane

 

 

Sudánska republika

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Sudánska republika

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudánska republika

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudánska republika

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudánska republika

GREEN FLAG AVIATION

17

Neznáme

Sudánska republika

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudánska republika

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudánska republika

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudánska republika

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudánska republika

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudánska republika

SUN AIR

51

SNR

Sudánska republika

TARCO AIR

56

TRQ

Sudánska republika


(1)  Leteckým dopravcom uvedeným v prílohe A by sa mohlo povoliť vykonávať dopravné práva tým, že použijú lietadlo prenajaté s posádkou od leteckého dopravcu, ktorý nepodlieha zákazu vykonávania leteckej dopravy, za predpokladu, že sú splnené príslušné bezpečnostné normy.


PRÍLOHA II

Príloha B k nariadeniu (ES) č. 474/2006 sa nahrádza takto:

„PRÍLOHA B

ZOZNAM LETECKÝCH DOPRAVCOV, KTORÝCH VYKONÁVANIE LETECKEJ DOPRAVY PODLIEHA PREVÁDZKOVÝM OBMEDZENIAM V RÁMCI ÚNIE (1)

Názov právneho subjektu leteckého dopravcu uvedený v jeho AOC (a jeho obchodný názov, ak je odlišný)

Číslo osvedčenia leteckého prevádzkovateľa (AOC)

Trojmiestne označenie ICAO

Štát prevádzkovateľa

Obmedzenie pre typ lietadla

Registrové značky a prípadne sériové výrobné čísla lietadiel podliehajúcich obmedzeniu

Štát registrácie

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Komory

Všetky lietadlá s výnimkou: LET 410 UVP.

Všetky lietadlá s výnimkou: D6-CAM (851336).

Komory

IRAN AIR

FS100

IRA

Iránska islamská republika

Všetky lietadlá typu Fokker F100 a typu Boeing B747.

Lietadlá typu Fokker F100, ako sa uvádza v AOC; lietadlá typu Boeing B747, ako sa uvádza v AOC.

Iránska islamská republika

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Kórejská ľudovodemokratická republika

Všetky lietadlá s výnimkou: 2 lietadiel typu TU-204.

Všetky lietadlá s výnimkou: P-632, P-633.

Kórejská ľudovodemokratická republika


(1)  Leteckým dopravcom uvedeným v prílohe B by sa mohlo povoliť vykonávať dopravné práva tým, že použijú lietadlo prenajaté s posádkou od leteckého dopravcu, ktorý nepodlieha zákazu vykonávania leteckej dopravy, za predpokladu, že sú splnené príslušné bezpečnostné normy.


Top