EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2011/141/16

Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej dotyczącej Pisco

OJ C 141, 12.5.2011, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.5.2011   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 141/16


PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ PISCO

2011/C 141/16

WPROWADZENIE

Dnia 27 lipca 2009 r. Republika Peru złożyła wniosek o rejestrację „Pisco” jako chronionego oznaczenia geograficznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 110/2008 Komisja sprawdza zgodność wniosku z tym rozporządzeniem w terminie 12 miesięcy od daty złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.

Wniosek został pod tym kątem sprawdzony i zgodnie z art. 17 ust. 6 służby Komisji poinformowały na 101. posiedzeniu Komitetu ds. Napojów Spirytusowych w dniu 17 listopada 2010 r., że wniosek spełnia wymogi rozporządzenia.

Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej zostają zatem opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C.

Zgodnie z art. 17 ust. 7 osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes może w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji podstawowej specyfikacji dokumentacji technicznej zgłosić zastrzeżenia do umieszczenia oznaczenia geograficznego w załączniku III ze względu na niespełnienie warunków przewidzianych tym rozporządzeniem. Zastrzeżenie, które musi być należycie uzasadnione, przedkłada się Komisji w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej lub z załączonym tłumaczeniem na jeden z tych języków.

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ PISCO

1.   Nazwa: Pisco

2.   Kategorie napojów spirytusowych: Okowita z wytłoków z owoców

3.   Opis: Okowita produkowana za pomocą fermentacji owoców winorośli (Vitis vitifera).

Istnieją trzy rodzaje Pisco, rozróżniane ze względu na rodzaj winogron (odmiany aromatyczne lub niearomatyczne) używanych w produkcji oraz poziom fermentacji moszczu winogronowego.

—   Pisco Puro: powstaje z jednej odmiany winorośli pisco; rozróżnia się Pisco Puro produkowane winogron aromatycznych i Pisco Puro produkowane z winogron niearomatycznych.

—   Pisco Acholado: powstaje z mieszanki różnych odmian winorośli pisco, przed fermentacją lub po destylacji.

—   Pisco Mosto Verde: produkt destylacji świeżego moszczu winogronowego z winogron pisco, które zostały poddane przerwanej fermentacji.

4.   Cechy fizyko-chemiczne:

 

Objętościowa zawartość alkoholu w 20/20 °C (%) minimalna 38,0 maksymalna 48,0

 

Zawartość suchej masy w 100 °C (g/l): 0,6

 

Składniki lotne oraz kongenery (mg/100 ml A.A):

Estry, wyrażone jako całkowita zawartość estrów: minimalnie 10, maksymalnie 330

Mrówczan etylu: 0

Octan etylu: minimalnie 10, maksymalnie 280

Octan izoamylu: 0

 

Furfural: maksymalnie 5

 

Aldehydy, takie jak aldehyd octowy: minimalnie 3, maksymalnie 60

 

Alkohole wyższe, wyrażone jako całkowita zawartość alkoholi wyższych: minimalnie 60, maksymalnie 350

 

Kwasowość lotna, wyrażona w kwasie octowym: maksymalnie 200

 

Alkohol metylowy

Pisco Puro i Mosto Verde produkowane z winogron niearomatycznych: minimalnie 4, maksymalnie 100

Pisco Puro i Pisco Mosto Verde produkowane z winogron aromatycznych i Pisco Acholado: minimalnie 4, maksymalnie 150.

5.   Obszar geograficzny: Wszystkie etapy produkcji Pisco, od uprawy winorośli do przetwarzania winogron oraz butelkowania produktu końcowego przeprowadzane są na „obszarze produkcji Pisco”, który znajduje się w następujących departamentach i prowincjach Republiki Peru:

6.   Metoda produkcji:

 

Zbiór winogron ma miejsce do marca do kwietnia i w całości przeprowadzany jest ręcznie.

 

Rozdrabnianie i usuwanie szypułek. Winogrona przeznaczone do użycia do produktu końcowego są rozdrabniane i pozbawiane szypułek. Na ten proces składa się rozbijanie winogron w celu ekstrakcji soku – ale bez rozdrabniania pestek, i usunięcie szypułek winogron. Usuwanie szypułek jest istotnym elementem procesu służącego do uzyskania sfermentowanego moszczu winogronowego do produkcji napoju objętego ochroną w ramach ChOG.

 

Przelewanie wina do zbiorników oraz maceracja. Proces ten obejmuje umieszczenie moszczu w zbiornikach fermentacyjnych. W celu uzyskania odpowiedniej głębi smaku wina bazowego, skórka winogron jest macerowana moszczem winogronowym w zbiornikach fermentacyjnych. Czas maceracji zależy od cech danej odmiany.

 

Tłoczenie. Kiedy maceracja zostaje zakończona, wyciska się wytłoki z winogron.

 

Fermentacja. Fermentacja przeprowadzana jest w pojemnikach, które mogą być kadziami fermentacyjnymi z betonu w większych centrach produkcyjnych, lub tradycyjnymi dużymi glinianymi słojami lub dzbanami w mniejszych centrach produkcyjnych.

Fermentacja może być przeprowadzana bez maceracji lub przy częściowej lub całkowitej maceracji wytłoków winogronowych, w zależności od rodzaju Pisco produkowanego w danej partii. Po procesie maceracji następuje proces zwany tradycyjnie „wyjmowaniem z kadzi”, na który składa się oddzielanie stałej części moszczu, tj. wytłoków winogronowych (skórek i pestek) od cieczy (soku ze sfermentowanych winogron), co pozwala na dokończenie fermentacji.

 

Destylacja. Cechą charakterystyczną Pisco jest to, że powstaje ono za pomocą bezpośredniej i przerywanej destylacji. W jej trakcie oddziela się jego zbędne części, pozostawiając wyłącznie centralną część produktu, określaną jako „ciało” lub też „serce”. Moszcz podgrzewany jest w małych aparaturach do destylacji, wykonanych z miedzi lub cyny.

 

Dojrzewanie lub „leżakowanie”. Alkohol musi być przechowywany w odpowiednich pojemnikach przez minimum trzy miesiące przed jego butelkowaniem. Przed butelkowaniem produktu przeprowadza się proces filtracji z użyciem filtrów czyszczących w celu wyeliminowania zawieszonych cząsteczek.

7.   Związek produktu z obszarem geograficznym: Klimat południowego wybrzeża Peru, gdzie znajduje się obszar produkcji Pisco, jest suchy ze względu na tamtejsze prądy morskie. Naturalna wilgotność pojawia się jedynie podczas rzadkich opadów deszczu oraz mgieł w okresie zimowym. Niska wilgotność oraz mała częstotliwość opadów atmosferycznych w ciągu roku dostarcza optymalnych warunków uprawy winorośli, które po zbiorze są wysokiej jakości i nadają się znakomicie do produkcji przedmiotowego napoju.

Średnia roczna maksymalna temperatura na obszarze produkcji Pisco waha się między 30,8 °C a 24,4 °C. Średnia minimalna temperatura waha się między 16,7 °C a 11,6 °C, podczas gdy średnia temperatura roczna osiąga wartości między 22,4 °C a 18,5 °C. Ten dość dziwny gradient temperatury pozwala winorośli osiągnąć maksymalną dojrzałość fizjologiczną i technologiczną, co z kolei umożliwia odpowiednią fermentację moszczu. Ze względu na fakt, że winogrona gromadzą w sobie odpowiednią ilość cukrów, drożdże wytwarzają więcej alkoholu, co z kolei powoduje wysoką zawartość alkoholu w produkcie w trakcie jego destylacji.

Obszar produkcji Pisco charakteryzuje się występowaniem mieszanych gleb (gleb gliniastych, piaszczystych oraz wapnistych, w równych proporcjach) oraz gleb bardzo piaszczystych, natomiast woda używana do nawadniania tego terenu pochodzi z powodzi, jako że obszary te znajdują się w niedalekiej odległości od łańcucha górskiego Andów. Ten sposób nawadniania winnic skutkuje wysoką jakością winogron.

Do wymienionych wcześniej elementów należy dodać metody uprawy winorośli przez producentów w należących do nich winnicach oraz tradycyjny sposób wytwarzania produktu, który zawdzięcza swoją unikalność połączeniu sztuki, zwyczajów i cennego doświadczenia.

8.   Wymogi ustanowione przez prawodawstwo krajowe: Pisco podlega ochronie w Republice Peru jako oznaczenie pochodzenia na mocy Resolución Directoral no 072087-DIPI wydanego przez INDECOPI dnia 12 grudnia 1990 r.

Procedura administracyjna, którą musi przejść producent przed INDECOPI w celu uzyskania zezwolenia na używanie przedmiotowego oznakowania, obejmuje wymóg udowodnienia, że wytwarzany przez niego produkt spełnia wymogi peruwiańskiej normy technicznej 211.001:2006.

9.   Wnioskodawca: Instituto nacional de defensa de la competencia y de la protección de la propiedad intelectual «INDECOPI», calle De la Prosa, 138 — San Borja, Lima, Perú.

10.   Organ nadzorczy: Comisión nacional del Pisco «CONAPISCO», Calle Uno Oeste 060. Urb. Corpac — San Isidro, Lima, Perú.

11.   Etykietowanie: Przed wprowadzeniem do sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym należy dopilnować, by oznakowanie wina było zgodne ze specyfikacjami technicznymi obowiązującymi na podstawie norm NTP 210.027/2004, NTP 209.038/2003 i NMP 001/1995.

Na etykiecie musi znaleźć się nazwa odmiany winorośli Pisco oraz adres winnicy. Miejsce produkcji można umieścić również pod pozycją „Zona de Producción”, ale jedynie w przypadku gdy Pisco jest wytwarzane i butelkowane na obszarze produkcji Pisco i obszarze pochodzenia winorośli Pisco użytych do jego produkcji.


Top