EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1940

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/1940 z dnia 13 lipca 2017 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 w odniesieniu do treści i formatu świadectw zootechnicznych wydawanych dla zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych, umieszczanych w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym zwierząt z rodziny koniowatych (Tekst mający znaczenie dla EOG. )

C/2017/4565

Dz.U. L 275 z 25.10.2017, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/1940/oj

25.10.2017   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 275/1


ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/1940

z dnia 13 lipca 2017 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 w odniesieniu do treści i formatu świadectw zootechnicznych wydawanych dla zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych, umieszczanych w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym zwierząt z rodziny koniowatych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylające niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt („rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt”) (1), w szczególności jego art. 32 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu (UE) 2016/1012 określono zootechniczne i genealogiczne zasady handlu zwierzętami hodowlanymi oraz ich wprowadzania na terytorium Unii. Rozporządzenie (UE) 2016/1012 stosuje się od dnia 1 listopada 2018 r.

(2)

W art. 30 rozporządzenia (UE) 2016/1012 określono zasady dotyczące wydawania, treści i formatu świadectw zootechnicznych towarzyszących zwierzętom hodowlanym i ich materiałowi biologicznemu wykorzystywanemu do rozrodu („świadectwo zootechniczne”). Artykuł ten stanowi, że w przypadku gdy zwierzęta hodowlane czystorasowe, które zostały wpisane do księgi hodowlanej prowadzonej przez związek hodowców, są przedmiotem obrotu, oraz w przypadku gdy te zwierzęta hodowlane czystorasowe mają zostać wpisane do innej księgi hodowlanej, tym zwierzętom hodowlanym muszą towarzyszyć świadectwa zootechniczne.

(3)

Art. 30 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2016/1012 stanowi, że świadectwa zootechniczne muszą zawierać informacje określone w odpowiednich częściach i rozdziałach załącznika V do tego rozporządzenia. Art. 32 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1012 stanowi, że na zasadzie odstępstwa od art. 30 ust. 6 tego rozporządzenia w przypadku zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych informacje określone w części 2 rozdział I w załączniku V do tego rozporządzenia należy umieszczać w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym zwierząt z rodziny koniowatych oraz że należy przyjąć akty delegowane dotyczące treści i formatu takich dokumentów identyfikacyjnych.

(4)

W części 2 rozdział I w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2016/1012 określono zasady dotyczące informacji, które należy umieszczać w świadectwach zootechnicznych dla zwierząt hodowlanych czystorasowych. Informacje te mają obejmować system identyfikacji i indywidualny numer identyfikacyjny nadawany zwierzęciu hodowlanemu czystorasowemu zgodnie z przepisami unijnego prawa o zdrowiu zwierząt dotyczącymi identyfikacji i rejestracji zwierząt należących do danych gatunków.

(5)

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (2) określono wymagania dotyczące identyfikowalności utrzymywanych zwierząt lądowych i materiału biologicznego. Art. 114 tego rozporządzenia stanowi, że podmioty, które utrzymują koniowate, mają zapewnić, aby te zwierzęta były indywidualnie zidentyfikowaneprzy pomocy niepowtarzalnego kodu zapisanego w komputerowej bazie danych, o której mowa w tym rozporządzeniu, oraz przy pomocy poprawnie wypełnionego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego. W celu jak największego ujednolicenia, pod względem treści i procedury administracyjnej, świadectwa zootechnicznego z tymże unikalnym dożywotnim dokumentem identyfikacyjnym, w rozporządzeniu (UE) 2016/1012 przewidziano przyjęcie aktów delegowanych w odniesieniu do formatu i treści unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego dla zwierząt z rodziny koniowatych.

(6)

Konieczne jest zatem określenie treści i formatu świadectwa zootechnicznego, które ma być umieszczane w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym dla zwierząt z rodziny koniowatych, za pomocą którego koniowate mają być identyfikowane zgodnie z art. 114 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2016/429 i który musi cały czas towarzyszyć zwierzętom hodowlanym czystorasowym z rodziny koniowatych, również wtedy, gdy są one przedmiotem obrotu w obrębie Unii.

(7)

W art. 31 rozporządzenia (UE) 2016/1012 ustanowiono odstępstwa od wymogów dotyczących wydawania, treści i formatu świadectw zootechnicznych dla handlu zwierzętami hodowlanymi. Artykuł ten stanowi, że w przypadku gdy wyniki oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej są publicznie dostępne na stronie internetowej, w świadectwie zootechnicznym – zamiast podawania tych wyników – można podać odniesienie do strony internetowej, na której są one dostępne. Tę możliwość należy odzwierciedlić w określonych w niniejszym rozporządzeniu wymogach dotyczących świadectwa zootechnicznego do celów handlu zwierzętami hodowlanymi czystorasowymi z rodziny koniowatych.

(8)

W części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2016/1012 określono dodatkowe wymogi dla związków hodowców zakładających lub prowadzących księgi hodowlane dla zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych. Zgodnie z częścią 3 pkt 1 tego załącznika zwierzęta hodowlane czystorasowe z rodziny koniowatych wpisywane są do księgi hodowlanej jedynie wówczas, jeżeli są one identyfikowane poprzez świadectwo pokrycia oraz, jeżeli wymaga tego program hodowlany, jako „źrebię przed odłączeniem od matki”. Na zasadzie odstępstwa od tego przepisu państwo członkowskie lub – jeżeli to państwo tak postanowi – jego właściwy organ mogą zezwolić związkowi hodowców na wpisanie zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych do księgi hodowlanej prowadzonej przez ten związek hodowców w przypadku, gdy zwierzęta te identyfikuje się za pomocą jakiejkolwiek innej odpowiedniej metody zapewniającej przynajmniej taki sam stopień pewności co świadectwo pokrycia, takiej jak kontrola pochodzenia oparta na analizie DNA lub analizie ich grupy krwi, pod warunkiem że zezwolenie takie jest zgodne z zasadami ustanowionymi przez związek hodowców, który prowadzi księgę hodowlaną pochodzenia dla tej rasy.

(9)

Uwzględniając wymogi określone w części 3 pkt 1 w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2016/1012, w ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu przepisach dotyczących treści świadectw zootechnicznych dla zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych należy odzwierciedlić informacje o świadectwie pokrycia, o identyfikacji jako „źrebię przed odłączeniem od matki” i o wynikach kontroli pochodzenia.

(10)

W celu zapewnienia niepowtarzalności i ciągłości identyfikacji zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych – oraz zgodnie z wymaganiami określonymi w części 1 rozdział I pkt 1 lit. c) i pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/1012 – świadectwo zootechniczne do celów handlu powinno obejmować niepowtarzalny kod, o którym mowa w art. 114 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429, oraz imię takich zwierząt jako część ich danych identyfikacyjnych.

(11)

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/262 (3) zawiera wymóg, aby instytucja wydająca, w tym organizacje lub stowarzyszenia, które ustanowiły lub prowadzą księgi stadne dla zarejestrowanych koniowatych, nadawała każdemu zwierzęciu z rodziny koniowatych niepowtarzalny dożywotni numer, w którym w postaci kodu alfanumerycznego zestawia się informacje dotyczące danego zwierzęcia z rodziny koniowatych oraz bazy danych i kraju, w którym informacje tego rodzaju są po raz pierwszy rejestrowane. Ten niepowtarzalny dożywotni numer musi być zgodny z systemem Uniwersalnego Dożywotniego Numeru Konia (UELN).

(12)

System UELN został uzgodniony na poziomie światowym przez najważniejsze organizacje zajmujące się hodowlą koni i organizacją zawodów. Został on opracowany z inicjatywy Światowej Federacji Hodowców Koni Sportowych (WBFSH), Międzynarodowego Komitetu Ksiąg Stadnych (ISBC), Światowej Organizacji Konia Arabskiego (WAHO), Europejskiej Konferencji Organizacji Konia Arabskiego (ECAHO), Międzynarodowej Konferencji Konia Angloarabskiego (CIAA), Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) oraz Europejskiej Unii Kłusaków (UET), a z informacjami o systemie można zapoznać się na stronie internetowej UELN (4).

(13)

Nie można podjąć decyzji w sprawie formatu i treści indywidualnego numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w części 1 rozdział I pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/1012, dopóki akty delegowaneokreślające szczegółowe wymagania dotyczące środków i metod identyfikacji, w tym ich stosowania i wykorzystywania, nie zostaną przyjęte zgodnie z art. 118 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429. W świadectwie zootechnicznym należy jednak zapewnić puste miejsca na wprowadzenie niepowtarzalnego dożywotniego numeru nadawanego zwierzętom hodowlanym czystorasowym z rodziny koniowatych zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262.

(14)

Do dnia 21 kwietnia 2021 r., który stanowi datę rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2016/429, stosowanie części I świadectwa zootechnicznego określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia jest nieobowiązkowe, jeżeli unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny zwierząt z rodziny koniowatych zawiera sekcję V wzoru dokumentu identyfikacyjnego określonego w części 1 załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/262.

(15)

Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od dnia 1 listopada 2018 r. zgodnie z datą rozpoczęcia stosowania przewidzianą w rozporządzeniu (UE) 2016/1012,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Treść i format świadectwa zootechnicznego stanowiącego część unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych, o którym mowa w art. 32 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1012 („świadectwo zootechniczne”), przedstawia się w sposób określony w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych wydawany zgodnie z art. 114 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2016/429 zawiera części I i II świadectwa zootechnicznego, które spełniają następujące warunki:

a)

część I jest sekcją unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego ustanowionego zgodnie z art. 118 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2016/429;

b)

część II:

(i)

jest częścią sekcji, o której mowa w lit. a) niniejszego artykułu, w którym to przypadku więcej niż jedną spośród stron przedstawiających tę część II przeznacza się na aktualizacje informacji; albo

(ii)

jeżeli zezwala na to właściwy organ zgodnie z art. 32 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/1012, załącza się do unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, w którym to przypadku jest ona powiązana z częścią I, o której mowa w lit. a) niniejszego artykułu, poprzez wprowadzenie indywidualnego numeru identyfikacyjnego, zwanego „niepowtarzalnym kodem” w art. 114 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429.

Artykuł 3

1.   Począwszy od dnia 1 listopada 2018 r. sekcję V dokumentu identyfikacyjnego wydawanego dla zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262 wypełnia się zgodnie z art. 9 ust. 2 tego rozporządzenia, a w razie potrzeby, do celów art. 30 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/1012, uzupełnia się ją częścią II świadectwa zootechnicznego opisaną w art. 2 lit. b) ppkt (ii) niniejszego rozporządzenia.

2.   Część II świadectwa zootechnicznego załącza się do unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego wydawanego zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262 i jest ona powiązana ze świadectwem pochodzenia określonym w części 1 sekcja V w załączniku I do tego rozporządzenia poprzez wprowadzenie niepowtarzalnego dożywotniego numeru zdefiniowanego w art. 2 lit. o) tego rozporządzenia.

Artykuł 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 listopada 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2017 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 66.

(2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1).

(3)  Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/262 z dnia 17 lutego 2015 r. określające, na podstawie dyrektyw Rady 90/427/EWG i 2009/156/WE, zasady dotyczące metod identyfikacji koniowatych (rozporządzenie w sprawie paszportu konia) (Dz.U. L 59 z 3.3.2015, s. 1).

(4)  http://www.ueln.net


ZAŁĄCZNIK

Świadectwo zootechniczne

do celów handlu zwierzętami hodowlanymi czystorasowymi z rodziny koniowatych (Equus caballus i Equus asinus), zgodnie z załącznikiem V część 2 rozdział I do rozporządzenia (UE) 2016/1012

CZĘŚĆ I

1.

Nazwa wydającego związku hodowców lub właściwego organu

(podać dane kontaktowe oraz odniesienie do strony internetowej, jeżeli istnieje)

2.

Nazwa księgi hodowlanej

3.

Nazwa rasy

4.

Imię i nazwa handlowa zwierzęcia (1) oraz kod państwa urodzenia (2)

5.1.

Indywidualny numer identyfikacyjny (3)

6.

Numer w księdze hodowlanej (5)

5.2.

Niepowtarzalny dożywotni numer (4)

☐☐☐-☐☐☐-☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐

7.

Dane identyfikacyjne zwierzęcia (1)  (6)

7.1.

Kod transpondera (1)

System odczytu (jeżeli jest inny niż ISO 11784) (1)

Kod kreskowy (1)

☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐

7.2.

Alternatywna metoda weryfikacji tożsamości (1)

8.

Data urodzenia zwierzęcia

(w formacie dd/mm/rrrr)

9.

Państwo urodzenia zwierzęcia

10.

Imię i nazwisko, adres oraz adres e-mail (1) hodowcy

11.

Rodowód (7)  (8)

11.1.

Ojciec

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

11.1.1.

Dziadek ze strony ojca

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

11.1.1.1. (1)

Pradziadek ze strony ojca

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

 

11.1.1.2. (1)

Prababka ze strony ojca

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

11.1.2.

Babka ze strony ojca

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

11.1.2.1. (1)

Pradziadek ze strony ojca

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

11.1.2.2. (1)

Prababka ze strony ojca

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

11.2.

Matka

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

11.2.1.

Dziadek ze strony matki

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

11.2.1.1. (1)

Pradziadek ze strony matki

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

11.2.1.2. (1)

Prababka ze strony matki

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

11.2.2.

Babka ze strony matki

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

11.2.2.1. (1)

Pradziadek ze strony matki

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

11.2.2.2. (1)

Prababka ze strony matki

Numer i sekcja w księdze hodowlanej

 

 

12.1.

Sporządzono w:

(wpisać miejsce wydania)

12.2.

Sporządzono w dniu:

(wpisać datę wydania w formacie dd/mm/rrrr)

 

12.3.

Imię i nazwisko oraz funkcja osoby podpisującej:

(wpisać wielkimi literami imię i nazwisko oraz funkcję osoby  (9) upoważnionej przez wydający związek hodowców lub właściwy organ do podpisania tej części świadectwa zootechnicznego)

12.4.

Podpis


CZĘŚĆ II

1.1.

Indywidualny numer identyfikacyjny (1)

1.2.

Niepowtarzalny dożywotni numer (2) ☐☐☐-☐☐☐-☐☐☐☐☐☐☐☐☐

2.

Dane identyfikacyjne zwierzęcia (3)

2.1.

Kod transpondera (4) ☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐ ☐☐☐

System odczytu (jeżeli jest inny niż ISO 11784) (4)

Kod kreskowy (4)

3.

Płeć

2.2.

Alternatywna metoda weryfikacji tożsamości (3)

4.

Klasa w ramach głównej sekcji księgi hodowlanej (4)

5.

Imię i nazwisko, adres oraz adres e-mail (4) właściciela (7)

4.1.

Nazwa księgi hodowlanej (5)

4.2.

Klasa w ramach sekcji głównej (6)

6.

Dodatkowe informacje (4)  (8)  (9)

6.1.

Wyniki oceny wartości użytkowej

6.2.

Aktualne wyniki oceny genetycznej przeprowadzonej ostatnio w dniu:

(wpisać datę w formacie dd/mm/rrrr)

6.3.

Wady genetyczne i szczególne cechy genetyczne zwierzęcia w odniesieniu do programu hodowlanego

6.4.

System weryfikacji tożsamości i wynik (4)  (10)  (11)

6.5.

Wyniki kontroli pochodzenia (4)  (10)  (12)

7.

Unasiennianie/krycie (13)  (14)

7.1.

Data (w formacie dd/mm/rrrr)

7.2.

Nr świadectwa pokrycia (15)

7.3.

Dane identyfikacyjne samca-dawcy

7.3.1.

Indywidualny numer identyfikacyjny (1)

7.3.2.

Niepowtarzalny dożywotni numer (2) ☐☐☐-☐☐☐-☐☐☐☐☐☐☐☐☐

7.3.3.

System weryfikacji tożsamości i wynik (4)  (10)  (11)

7.3.4.

Wyniki kontroli pochodzenia (4)

8.1.

Sporządzono w:

(wpisać miejsce wydania)

8.2.

Sporządzono w dniu:

(wpisać datę wydania w formacie dd/mm/rrrr)

 

8.3.

Imię i nazwisko oraz funkcja osoby podpisującej:

(wpisać wielkimi literami imię i nazwisko oraz funkcję osoby  (16) upoważnionej przez wydający związek hodowców lub właściwy organ do podpisania tej części świadectwa)

8.4.

Podpis


(1)  Nie wypełniać, jeśli nie dotyczy.

(2)  Wpisać kod państwa, jeżeli jest wymagany na mocy międzynarodowych porozumień w sprawie rasy.

(3)  Indywidualny numer identyfikacyjny zgodnie z częścią 1 rozdział I pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/1012, zwany „niepowtarzalnym kodem” w art. 114 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429.

(4)  Niepowtarzalny dożywotni numer zdefiniowany w art. 2 lit. o) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/262, jeżeli został nadany zgodnie z tym rozporządzeniem.

(5)  Wymagany, jeżeli jest inny niż indywidualny numer identyfikacyjny lub niepowtarzalny dożywotni numer nadany zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262.

(6)  Nie są wymagane, jeżeli część I świadectwa zootechnicznego stanowi integralną część unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego wydanego przez związek hodowców. Jeżeli unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262, podaje się niepowtarzalny dożywotni numer zdefiniowany w art. 2 lit. o) tego rozporządzenia.

(7)  W razie potrzeby podać dodatkowe pokolenia w części I pkt 11.

(8)  Wpisać indywidualny numer identyfikacyjny zgodnie z częścią 1 rozdział I pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/1012, zwany „niepowtarzalnym kodem” w art. 114 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429. Jeżeli indywidualny numer identyfikacyjny jest niedostępny albo inny niż numer, pod którym zwierzę jest wpisane do księgi hodowlanej, wpisać numer z księgi hodowlanej.

(9)  Osoba ta musi być przedstawicielem związku hodowców lub właściwego organu, o którym mowa w art. 30 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2016/1012.

(1)  Indywidualny numer identyfikacyjny zgodnie z częścią 1 rozdział I pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/1012, zwany „niepowtarzalnym kodem” w art. 114 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429.

(2)  Niepowtarzalny dożywotni numer zdefiniowany w art. 2 lit. o) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/262, jeżeli został nadany zgodnie z tym rozporządzeniem.

(3)  Te informacje nie są wymagane, jeżeli odpowiadają informacjom podanym w części I pkt 7, a części I i II stanowią integralną całość, niepodzielną i zawartą w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym lub do niego załączoną. Jeżeli unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262, podaje się niepowtarzalny dożywotni numer zdefiniowany w art. 2 lit. o) tego rozporządzenia.

(4)  Nie wypełniać, jeśli nie dotyczy.

(5)  Wymagana, jeżeli jest inna niż podana w części I pkt 2.

(6)  Niewymagana, jeżeli ta informacja jest podana w sekcji V dokumentu identyfikacyjnego wydanego zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/262.

(7)  Niewymagane, jeżeli aktualne informacje o właścicielu są dostępne w innych częściach unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego.

(8)  W razie potrzeby użyć dodatkowych kartek.

(9)  Jeżeli można uzyskać dostęp do tych informacji genetycznych na stronie internetowej, można zamiast nich podać odniesienie do tej strony, o ile zezwoli na to właściwy organ zgodnie z art. 32 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/1012.

(10)  Na podstawie analizy DNA lub analizy grupy krwi zwierzęcia.

(11)  Wymagane zgodnie z art. 22 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1012 w odniesieniu do zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych wykorzystywanych do pozyskiwania nasienia do sztucznego unasienniania. Informacje te mogą być wymagane przez związki hodowców zgodnie z art. 22 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/1012 w odniesieniu do zwierząt hodowlanych czystorasowych z rodziny koniowatych wykorzystywanych do pozyskiwania oocytów i zarodków.

(12)  Jeżeli są wymagane w ramach programu hodowlanego.

(13)  Wymagane w przypadku ciężarnych samic. Informacje można wskazać w odrębnym dokumencie.

(14)  Niepotrzebne skreślić.

(15)  Jeżeli nie dotyczy, podać wyniki kontroli pochodzenia w pkt 7.3.4.

(16)  Osoba ta musi być przedstawicielem związku hodowców lub właściwego organu, o którym mowa w art. 30 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2016/1012.


Top