Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0709

    Rozporządzenie Komisji (WE) nr 709/2009 z dnia 5 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 43/2009 w odniesieniu do limitów połowowych dla okowiela w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIa i IV

    Dz.U. L 204 z 6.8.2009, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/709/oj

    6.8.2009   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 204/12


    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 709/2009

    z dnia 5 sierpnia 2009 r.

    zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 43/2009 w odniesieniu do limitów połowowych dla okowiela w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIa i IV

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 43/2009 z dnia 16 stycznia 2009 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2009 rok i związane z nimi warunki dla pewnych stad ryb i grup stad ryb, stosowane na wodach terytorialnych Wspólnoty oraz w odniesieniu do statków wspólnotowych na wodach, na których wymagane są ograniczenia połowowe (1), w szczególności jego art. 5 ust. 5,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Wstępne limity połowowe dla stada okowiela w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIa i IV zostały określone w załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 43/2009.

    (2)

    Zgodnie z art. 5 ust. 5 wspomnianego rozporządzenia Komisja może zmienić te limity połowowe w świetle informacji naukowych zebranych w pierwszej połowie 2009 r.

    (3)

    Biorąc pod uwagę informacje naukowe zebrane w pierwszej połowie 2009 r., należy ustalić ostateczne limity połowowe dla okowiela w przedmiotowych obszarach.

    (4)

    Według Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa połowy w 2009 r. do wielkości 157 000 ton w obszarach ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIa i IV odpowiadałyby śmiertelności połowowej 0,6 i powinny zapewnić utrzymanie stada powyżej limitów zapobiegawczych.

    (5)

    Stado okowiela w Morzu Północnym jest dzielone z Norwegią, lecz w chwili obecnej nie jest jednak zarządzane wspólnie przez obie strony. Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny być zgodne z konsultacjami przeprowadzonymi z Norwegią zgodnie z postanowieniami zawartymi w uzgodnionym protokole z dnia 10 grudnia 2008 r. na temat wniosków konsultacji dotyczących połowów prowadzonych przez Wspólnotę Europejską i Norwegię.

    (6)

    W związku z tym udział Wspólnoty w całkowitych dopuszczalnych połowach (TAC) okowiela w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIa oraz IV należy ustalić na poziomie 75 % ze 157 000 ton.

    (7)

    Zgodnie z art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 43/2009 limity połowowe dla stada witlinka w obszarach ICES IIIa oraz IV, a także w wodach WE obszaru ICES IIa, dla stada plamiaka w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIIb, IIIc oraz IIId i dla stada plamiaka w obszarze ICES IV oraz w wodach WE obszaru ICES IIa mogą zostać zmienione przez Komisję wskutek przeglądu limitów połowowych stada okowiela, w celu uwzględnienia przyłowów przemysłowych tych stad w ramach połowów okowiela. Wspomniany przegląd spowoduje jednak zmniejszenie ilości plamiaka i witlinka wyładowywanych w celu spożycia przez ludzi i zwiększy ilości tych ryb wyładowywanych do celów przemysłowych. Z tego powodu korzystniejsze jest utrzymanie niezmienionych limitów połowowych dla tych stad i wstrzymanie połowów okowiela w chwili osiągnięcia poziomów przyłowów plamiaka i witlinka odpowiadających obecnym szacunkom.

    (8)

    Limity połowowe dla stad witlinka i plamiaka w obszarach ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIIb, IIIc i IIId powinny pozostać na niezmienionym poziomie przez pozostałą część 2009 r., również ze względu na ograniczenie połowów okowiela w tych obszarach i przy braku jakichkolwiek nowych prognoz dla przyłowów plamiaka i witlinka podczas innych połowów przemysłowych odbywających się w tych obszarach.

    (9)

    Okowiel jest gatunkiem żyjącym krótko. W związku z tym nowe limity połowowe powinny zostać wprowadzone w życie jak najszybciej, w celu zapewnienia ciągłości połowów tego stada.

    (10)

    Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik IA do rozporządzenia (WE) nr 43/2009.

    (11)

    Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 43/2009 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 5 sierpnia 2009 r.

    W imieniu Komisji

    Joe BORG

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 22 z 26.1.2009, s. 1.


    ZAŁĄCZNIK

    W załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 43/2009 pozycja dotycząca stada okowiela w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIa i IV otrzymuje brzmienie:

    „Gatunek

    :

    Okowiel

    Trisopterus esmarki

    Obszar

    :

    IIIa; wody WE obszaru IIa oraz IV

    NOP/2A3A4.

    Dania

    116 642 (1)

    Analityczne TAC.

    Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

    Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

    Stosuje się art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

    Niemcy

    22 (1)  (2)

    Niderlandy

    86 (1)  (2)

    WE

    116 750

    Norwegia

    1 000 (3)

    TAC

    n.d.


    (1)  Kwotę można poławiać, jedynie jeśli przyłowy witlinka w obszarach ICES IIIa, IV oraz w wodach WE obszaru ICES IIa, oraz przyłowy plamiaka w obszarze ICES IIIa oraz w wodach WE obszarów ICES IIIb, IIIc, IIId i IV oraz wodach WE obszaru ICES IIa nie przekraczają szacowanych ilości przyłowów przemysłowych określonych w przypisach do tabel limitów połowowych tych stad.

    (2)  Kwotę można poławiać wyłącznie w wodach WE obszarów ICES IIa, IIIa i IV.

    (3)  Kwotę można poławiać wyłącznie w obszarze ICES IV i VIa na północ od 56°30′N.”


    Top