Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0734

    2005/734/WE: Decyzja Komisji z 19 października 2005 r. ustanawiająca środki bezpieczeństwa biologicznego w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 z ptaków dziko żyjących na drób i inne ptaki żyjące w niewoli oraz przewidująca system wczesnego wykrywania na obszarach szczególnego ryzyka (notyfikowana jako dokument nr C(2005) 4163) (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    Dz.U. L 274 z 20.10.2005, p. 105–107 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Dz.U. L 349M z 12.12.2006, p. 472–474 (MT)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/02/2017; Uchylony przez 32017D0263

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/734/oj

    20.10.2005   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 274/105


    DECYZJA KOMISJI

    z dnia 19 października 2005 r.

    ustanawiająca środki bezpieczeństwa biologicznego w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 z ptaków dziko żyjących na drób i inne ptaki żyjące w niewoli oraz przewidująca system wczesnego wykrywania na obszarach szczególnego ryzyka

    (notyfikowana jako dokument nr C(2005) 4163)

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    (2005/734/WE)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego (1), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Środki przewidziane w dyrektywie Rady nr 92/40/EWG z dnia 19 maja 1992 r. wprowadzającej wspólnotowe środki zwalczania influenzy drobiu (2) powinny zapewniać ochronę zdrowia zwierząt oraz przyczyniać się do rozwoju sektora drobiu.

    (2)

    Po wybuchu wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 po raz pierwszy w południowo-wschodniej Azji w grudniu 2003 r. Komisja przyjęła kilka decyzji w celu ochrony przed przenoszeniem tej choroby do Wspólnoty z państw trzecich, w których wystąpiła. Wyżej wymienione decyzje stanowią że, z zastrzeżeniem ograniczonych wyjątków, zakazuje się przywozu do Wspólnoty z przedmiotowych krajów żywego drobiu, innych żywych ptaków, mięsa drobiowego i niektórych innych produktów pochodzenia drobiowego, mięsa i produktów mięsnych z dzikich i hodowlanych zwierząt łownych, trofeów myśliwskich z ptaków oraz jaj i produktów z jaj.

    (3)

    Działania określone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 745/2004 z dnia 16 kwietnia 2004 r. ustanawiającym środki w odniesieniu do przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do indywidualnego spożycia (3) odnoszą się wyraźnie do mięsa i produktów mięsnych z dzikich i hodowlanych zwierząt łownych.

    (4)

    Rozporządzenie Komisji (WE) nr 745/2004 wprowadza wobec wszystkich Państw Członkowskich wymóg zwrócenia uwagi pasażerów na ustanowione zasady na wszystkich wyznaczonych punktach wjazdu na teren UE. Państwa Członkowskie powinny w szczególności zapewnić, by pasażerowie przybywający z państw, w których wystąpiła ptasia grypa byli odpowiednio poinformowani. Informacje należy umieszczać w formie wyraźnych ogłoszeń w dobrze widocznych miejscach. Operatorzy międzynarodowego transportu pasażerskiego powinni zapewnić, by wszyscy pasażerowie przewożeni na teren Wspólnoty byli wystarczająco informowani o warunkach zdrowotnych zwierząt, mających zastosowanie w przypadku przywozu do Wspólnoty produktów pochodzenia zwierzęcego.

    (5)

    Ponieważ istnieje ryzyko szerzenia wirusa grypy A podtyp H5N1 przez dzikie ptaki, a w szczególności ptaki migrujące, Komisja przyjęła również decyzje 2005/731/WE (4), 2005/732/WE (5) i 2005/726/WE (6) przewidujące dodatkowy nadzór nad drobiem domowym i dzikim ptactwem w związku z ptasią grypą.

    (6)

    Prawodawstwo wspólnotowe, zwłaszcza dyrektywa 90/425/EWG i 92/40/EWG ustanawia ogólne wymogi dotyczące utrzymania maksymalnej gotowości do zwalczania choroby, a w szczególności wdrażania wetrynaryjnej kontroli i środków bezpieczeństwa biologicznego.

    (7)

    Wysoce zjadliwą grypę ptaków spowodowaną przez wirus grypy A podtyp H5N1 potwierdzono niedawno w Turcji. Dowody i molekularne dane epidemiologiczne zdecydowanie wskazują na to, że wirus ptasiej grypy został przeniesiony do tego kraju przez ptaki migrujące ze Środkowej Azji.

    (8)

    Przypadki ptasiej grypy zostały również potwierdzone w Rumunii na terenie fermy drobiu w obszarze o wysokim zagęszczeniu ptaków migrujących.

    (9)

    W celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 przez dzikie ptaki do ferm drobiu i innych pomieszczeń gospodarskich gdzie ptaki są trzymane w niewoli właściwe jest wzmocnienie już istniejących wspólnotowych środków zapobiegania temu ryzyku.

    (10)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji powinny uwzględniać ryzyko i nie ograniczać się do działań średnioterminowych jak te wdrażane w ramach krajowych planów działań na wypadek zagrożenia ptasią grypą lub rzekomym pomorem drobiu w przypadku wybuchu choroby.

    (11)

    W celu zapewnienia właściwego wdrażania niniejszej decyzji Państwa Członkowskie powinny poinformować Komisję najpóźniej do dnia 5 listopada 2005 r. o podjętych środkach. Wyżej wymienione środki i, w razie potrzeby, niniejsza decyzja zostaną przeanalizowane przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 10–11 listopada 2005 r.

    (12)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Środki bezpieczeństwa biologicznego

    1.   Państwa Członkowskie podejmą właściwe i konkretne środki w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 (dalej zwanej „ptasią grypą”) z ptaków dziko żyjących na drób i inne ptaki żyjące w niewoli, z uwzględnieniem kryteriów i czynników ryzyka określonych w załączniku I do niniejszej decyzji.

    2.   W zależności od określonej sytuacji epidemiologicznej środki ustanowione w ust. 1 powinny być w szczególności skierowane na:

    a)

    zapobieganie bezpośredniemu i pośredniemu kontaktowi ptaków dziko żyjących, w szczególności ptactwa wodnego z drobiem i innymi ptakami, w szczególności kaczkami i gęsiami;

    b)

    odizolowanie domowych kaczek i gęsi od innego drobiu.

    3.   Państwa Członkowskie zadbają o to, by kontrole zdrowia zwierząt na fermach drobiu były prowadzone w sposób zapewniający zgodność z przepisami niniejszej decyzji.

    Artykuł 2

    Systemy wczesnego wykrywania

    1.   Państwa Członkowskie wprowadzą system wczesnego wykrywania na obszarach swych terytoriów uznanych za obszary szczególnego ryzyka przeniesienia ptasiej grypy, z uwzględnieniem kryteriów określonych w załączniku II do niniejszej decyzji.

    2.   Systemy wczesnego wykrywania mają na celu szybkie informowanie właściwych organów weterynaryjnych przez właścicieli lub hodowców o wszelkich objawach ptasiej grypy u drobiu i ptaków żyjących w niewoli.

    3.   W szczególności w takiej sytuacji należy uwzględniać kryteria określone w załączniku II.

    Artykuł 3

    Państwa Członkowskie wprowadzą zmiany do ustawodawstwa krajowego w sposób zapewniający zgodność z niniejszą decyzją oraz bezzwłocznie poinformują społeczeństwo o przyjętych środkach. W celu zapewnienia właściwego wdrażania niniejszej decyzji Państwa Członkowskie powinny bezzwłocznie poinformować Komisję o podjętych środkach.

    Artykuł 4

    Niniejsza decyzja obowiązuje do dnia 31 stycznia 2006 r.

    Artykuł 5

    Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 19 października 2005 r.

    W imieniu Komisji

    Markos KYPRIANOU

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/33/EWG (Dz.U. L 315 z 19.11.2002, str. 14).

    (2)  Dz.U. L 167 z 22.6.1992, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 2003 r.

    (3)  Dz.U. L 122 z 26.4.2004, str. 1.

    (4)  Patrz str. 93 Dz.U.

    (5)  Patrz str. 95 Dz.U.

    (6)  Dz.U. L 273 z 19.10.2005, str. 21.


    ZAŁĄCZNIK I

    Kryteria i czynniki ryzyka, które należy uwzględnić w przypadku stosowania środków określonych w art. 1 w indywidualnych fermach drobiu

    CZĘŚĆ I

    Czynniki ryzyka przenoszenia wirusa na drób

    lokalizacja gospodarstwa wzdłuż ścieżki migracji ptaków, zwłaszcza przylatujących z obszarów Środkowej i Wschodniej Azji, Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego;

    odległość gospodarstwa od mokradeł, stawów, bagien, jezior lub rzek, w których mogą skupiać się migrujące ptaki wodne;

    lokalizacja ferm drobiu na obszarach o wysokim zagęszczeniu ptaków migrujących, w szczególności ptaków wodnych;

    drób lub inne ptaki żyjące w niewoli w gospodarstwach na wolnym powietrzu lub w innych pomieszczeniach, gdzie trudno zapobiec kontaktowi między dzikimi ptakami i drobiem lub innymi ptakami żyjącymi w niewoli.

    CZĘŚĆ II

    Dodatkowe czynniki ryzyka w przypadku szerzenia się wirusa wewnątrz gospodarstwa i między gospodarstwami

    lokalizacja ferm drobiu na obszarach o wysokim zagęszczeniu ferm drobiu;

    intensywne przemieszczanie się drobiu lub innych ptaków żyjących w niewoli, przemieszczanie się osób i pojazdów na terenie gospodarstw, a także inny bezpośredni i pośredni kontakt między gospodarstwami.


    ZAŁĄCZNIK II

    Kryteria, które należy uwzględnić w przypadku ferm drobiu o celu handlowym w przypadku stosowania środka określonego w art. 2

    zmniejszenie spożycia pasz i wody o ponad 20 %,

    zmniejszenie produkcji jaj o ponad 5 % przez okres przynajmniej 2 dni,

    wskaźnik umieralności wyższy niż 3 % tygodniowo,

    wszelkie objawy kliniczne lub zmiany pośmiertne stwarzające podejrzenie ptasiej grypy.


    Top