EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004E0694

Wspólne stanowisko Rady 2004/694/WPZiB z dnia 11 października 2004 r. w sprawie dalszych środków wspierających skuteczne wykonanie mandatu Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ)

Dz.U. L 315 z 14.10.2004, p. 52–53 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
Dz.U. L 142M z 30.5.2006, p. 465–466 (MT)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/10/2010; Uchylony przez 32010D0603

ELI: http://data.europa.eu/eli/compos/2004/694/oj

14.10.2004   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 315/52


WSPÓLNE STANOWISKO RADY 2004/694/WPZiB

z dnia 11 października 2004 r.

w sprawie dalszych środków wspierających skuteczne wykonanie mandatu Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Unię Europejską, a w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniu 30 marca 2004 r., Rada przyjęła wspólne stanowisko 2004/293/WPZiB (1) odnawiające środki wspierające skuteczne wykonanie mandatu Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ) w formie środków ograniczających przyjęcie osób prowadzących działania, które pomagają osobom pozostającym na wolności unikać w dalszym ciągu odpowiedzialności za zbrodnie, za które zostały oskarżone przez MTKJ lub osób, które zachowują się w sposób, który może utrudnić MTKJ skuteczne wykonywanie jego mandatu.

(2)

Rada powtórnie wyraziła potrzebę zintensyfikowania wysiłków w celu doprowadzenia Radovana Karadzica, Ratko Mladica i Ante Gotovina przed MTKJ.

(3)

W celu uzupełnienia środków zalecanych przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych (UNSCR) 1503 przyjętą 28 sierpnia 2003 r., przeciwko podmiotom indywidualnym, grupom lub organizacjom pomagającym oskarżonym przebywającym na wolności oraz uwzględniając fakt, że ta rezolucja wzywa wszystkie państwa do zintensyfikowania współpracy z MTKJ w szczególności, jeżeli chodzi o Radovana Karadzica, Ratko Mladica i Ante Gotovina, Rada uważa zamrożenie środków tych osób za odpowiednie jako część ogólnego wysiłku UE mającego na celu zapobieganie udzielaniu im wszelkiej pomocy i doprowadzeniu ich przed MTKJ.

(4)

Rada odnowi lub zmieni, tam gdzie to stosowne te środki, jeżeli osoba, której aktywa zostały zamrożone przebywa na wolności.

(5)

Działanie ze strony Wspólnoty jest niezbędne w celu zastosowania tych środków,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł 1

1.   Wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze należące do osób fizycznych wymienionych w załączniku, które zostały oskarżone przez MTKJ są zamrożone.

2.   Żadne fundusze ani zasoby gospodarcze nie są udostępnione, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz osoby fizycznej wymienionej w załączniku.

3.   Możliwe jest ustanowienie wyjątków dla następujących funduszy lub zasobów gospodarczych

a)

koniecznych do pokrycia podstawowych wydatków, w tym płatności za środki spożywcze, wynajem lub kredyt hipoteczny, lekarstwa i leczenie, podatki, składki ubezpieczeniowe i opłaty na rzecz przedsiębiorstw użyteczności publicznej;

b)

przeznaczonych wyłącznie na pokrycie rozsądnych kosztów honorariów oraz zwrotów poniesionych wydatków związanych ze świadczeniem usług prawniczych;

c)

przeznaczonych wyłącznie na pokrycie kosztów lub opłat za obsługę związaną z przetrzymywaniem zamrożonych funduszy lub utrzymywaniem zasobów gospodarczych;

d)

niezbędnych do pokrycia kosztów nadzwyczajnych.

4.   Ustęp 2 nie stosuje się dodatkowo do zamrożonych kont:

a)

odsetek lub innych dochodów należnych na tych rachunkach; lub

b)

płatności należnych z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które powstały przed dniem, w którym rachunki te zaczęły podlegać środkom ograniczającym,

pod warunkiem, że wszelkie takie odsetki, inne dochody i płatności na rachunkach podlegają ust. 1.

Artykuł 2

Rada, działając na wniosek Państw Członkowskich lub Komisji, w miarę potrzeb, przyjmuje zmiany wykazu zawartego w załączniku.

Artykuł 3

W celu zmaksymalizowania wpływu wspomnianego powyżej środka Unia Europejska zachęca państwa trzecie do przyjęcia środków ograniczających podobnych do tych zawartych w niniejszym wspólnym stanowisku.

Artykuł 4

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia. Stosuje się je przez okres 12 miesięcy. Jest przedmiotem ciągłego przeglądu. Jest odnawiane lub zmieniane, tam gdzie stosowne, jeżeli Rada uzna, że jego cele nie zostały osiągnięte.

Artykuł 5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 października 2004 r.

W imieniu Rady

B. R. BOT

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 94 z 31.3.2004, str. 65.


ZAŁĄCZNIK

Wykaz osób, o których mowa w art. 1

1.

Radovan Karadžić

urodzony 19.6.1945 r., w gminie Savnik, Serbia i Czarnogóra

2.

Ratko Mladić

urodzony 12.3.1942 r., w gminie Kalinovnik, Bośnia i Hercegowina

3.

Ante Gotovina

urodzony 12.10.1955, na wyspie Pasman, w gminie Zadar, Republika Chorwacji


Top