Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R0129

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 129/2003 z dnia 24 stycznia 2003 r. ustanawiające szczegółowe zasady ustalania rozmiaru oczek i grubości sznurka sieci rybackich

Dz.U. L 22 z 25.1.2003, p. 5–14 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/06/2008; Uchylony przez 32008R0517

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/129/oj

32003R0129



Dziennik Urzędowy L 022 , 25/01/2003 P. 0005 - 0014


Rozporządzenie Komisji (WE) nr 129/2003

z dnia 24 stycznia 2003 r.

ustanawiające szczegółowe zasady ustalania rozmiaru oczek i grubości sznurka sieci rybackich

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 850/98 z dnia 30 marca 1998 r. w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez techniczne środki dla ochrony młodocianych stadiów organizmów morskich [1], ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 973/2001 [2], w szczególności jego art. 48,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (EWG) nr 2108/84 z dnia 23 lipca 1984 r. ustanawiające szczegółowe zasady ustalania rozmiaru oczek sieci rybackich [3], zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2550/97, zostało znacznie zmienione i w związku z tym, iż konieczne są dalsze zmiany, powinno zostać zastąpione niniejszym rozporządzeniem w interesie przejrzystości i racjonalności.

(2) W celu zapewnienia zgodności z technicznymi środkami ochrony zasobów połowowych, konieczne jest ustanowienia szczegółowych zasad ustalania rozmiaru oczek i grubości sznurka sieci rybackich.

(3) Do celów procedury kontrolnej konieczne jest ustalenie rodzajów stosowanych urządzeń pomiarowych oraz sposobu ich stosowania, sposobu wybierania sieci do pomiaru, metody mierzenia każdej z nich, sposobu obliczania rozmiaru oczek sieci, procedury wyboru sznurków sieci do oceny grubości sznurka, oraz ustalenie przebiegu procedury kontrolnej.

(4) Konieczne jest ustalenie warunków, według których procedura kontrolna stwierdza, że grubość sznurka sieci rybackich przekracza maksymalną dopuszczalną grubość.

(5) Jeżeli kapitan statku kwestionuje wynik pomiaru w czasie kontroli, należy przewidzieć dalszy i ostateczny pomiar.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zasobów Połowowych i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł 1

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia będą miały zastosowanie następujące definicje:

a) "narzędzia połowowe czynne": włoki, niewody duńskie i podobne sieci ciągnione;

b) "narzędzia połowowe bierne": sieci skrzelowe, sieci oplątujące, sieci trójścienne, które mogą składać się z jednej lub więcej oddzielnych sieci przywiązanych do górnych, dolnych i łączących lin oraz które mogą być wyposażone w przyrządy kotwiczne, pływające i nawigacyjne.

ROZDZIAŁ II

ROZMIAR OCZEK CZYNNYCH NARZĘDZI POŁOWOWYCH

Artykuł 2

Przyrząd do ustalania rozmiaru oczek

1. Przyrządy stosowane do ustalania rozmiaru oczek mają grubość 2 mm, są płaskie, wykonane z trwałego materiału i zachowujące pierwotny kształt. Posiadają one albo ciąg boków o równoległych krawędziach połączonych pośrednimi, zbiegającymi się krawędziami o zbieżności jeden do ośmiu po każdej stronie, albo tylko zbiegające się krawędzie o zbieżności jeden do ośmiu po każdej stronie. W najwęższym końcu posiadają otwór.

2. Przyrządy pomiarowe są oznakowane "przyrząd WE". Każdy przyrząd na powierzchni czołowej posiada oznakowanie szerokości w milimetrach zarówno w części o krawędziach równoległych, jeżeli takie występują, i na części zbieżnej. W przypadku tej ostatniej, szerokości oznakowana jest co 1 mm, a w regularnych odstępach pojawia się wskazanie szerokości. Wzór urządzeń pomiarowych pokazany jest w załączniku I.

Artykuł 3

Stosowanie urządzeń pomiarowych w sieciach o oczkach romboidalnych

1. W przypadku sieci o oczkach romboidalnych, sieć zostaje rozciągnięta w kierunku długiej przekątnej oczek, jak pokazano w załączniku II.

2. Przyrząd opisany w art. 2 wkłada się najwęższym końcem do otworu oczka prostopadle do płaszczyzny sieci.

3. Przyrząd wkłada się do otworu oczka albo przy użyciu siły manualnej, albo stosując ciężarek lub dynamometr, do momentu zatrzymania na zbieżnych krawędziach przez opór sieci.

Artykuł 4

Stosowanie urządzeń pomiarowych w sieciach o oczkach kwadratowych

1. W przypadku sieci o oczkach kwadratowych, sieć najpierw rozciąga się w kierunku jednej przekątnej, a następnie w kierunku drugiej przekątnej oczek, jak pokazano w załączniku II.

2. Procedurę przewidzianą w art. 3 ust. 2 i 3 stosuje się do pomiaru w każdym kierunku przekątnej sieci o oczkach kwadratowych.

Artykuł 5

Wybór oczek

1. Oczka do pomiaru stanowią szereg 20 kolejnych oczek wybranych w kierunku długiej osi sieci.

2. Z wyjątkiem sieci o oczkach kwadratowych, oczek położonych w odległości mniejszej niż 50 cm od zszycia, sznurów lub sznurówki worka włoka nie mierzy się. Odległość tę mierzy się prostopadle do zszycia, sznurów lub sznurówki worka włoka, przy czym sieć rozciągnięta jest w kierunku pomiaru. Nie mierzy się również żadnego oczka, które było reperowane, rozerwane lub posiada przyłączenia do sieci umieszczone na tym oczku.

3. W drodze odstępstwa od ust. 1, oczka wybrane do pomiaru nie muszą być oczkami kolejnymi, jeżeli tak wynika z zastosowania ust. 2.

Artykuł 6

Pomiar każdego oczka

1. Sieci mierzy się wyłącznie w stanie mokrym i niezamarzniętym.

2. Wielkość każdego oczka romboidalnego równa się szerokości przyrządu w punkcie, gdzie przyrząd zostało zatrzymane, w przypadku stosowania przyrządów zgodnie z art. 3.

3. Wielkość każdego oczka kwadratowego równa się szerokości przyrządu w punkcie, gdzie przyrząd został zatrzymany przy pomiarze obu przekątnych zgodnie z art. 4.

Jeżeli występuje różnica w pomiarze między przekątnymi poszczególnych oczek, przy obliczaniu rozmiaru oczek sieci bierze się pod uwagę największą przekątną oczek kwadratowych.

Artykuł 7

Ustalanie rozmiaru oczek

Rozmiar oczek sieci równa się arytmetycznej średniej w milimetrach łącznej liczby oczek wybranych i zmierzonych zgodnie z art. 5 i 6, przy czym średnią arytmetyczną zaokrągla się w górę do całego milimetra.

Artykuł 8

Procedura kontrolna

1. Inspektor mierzy jedną serię 20 oczek, wybranych zgodnie z art. 5, wkładając przyrząd ręcznie bez stosowania ciężarków lub dynamometru.

Rozmiar oczek sieci ustala się następnie zgodnie z art. 7.

2. Jeżeli obliczenie rozmiaru oczek sieci pokazuje, że rozmiar oczek nie jest zgodny z obowiązującymi przepisami, wówczas mierzy się dwie dodatkowe serie 20 oczek wybranych zgodnie z art. 5.

Rozmiar oczek sieci następnie przelicza się zgodnie z art. 7, biorąc pod uwagę wszystkie 60 zmierzonych oczek. Bez uszczerbku dla przepisów art. 9, wynik równa się rozmiarowi oczek sieci.

Artykuł 9

Pomiar w przypadku wystąpienia sporu

1. Jeżeli kapitan statku kwestionuje rozmiar oczek sieci ustalony zgodnie z art. 8, taki pomiar nie jest brany pod uwagę w ustaleniu rozmiaru oczek sieci i sieć zostaje ponownie zmierzona.

2. W ponownym pomiarze stosuje się ciężarek lub dynamometr doczepiony do przyrządu.

Wyboru ciężarka lub dynamometru dokonuje inspektor.

Ciężarek umieszcza się w otworze na najwęższym końcu przyrządu za pomocą haczyka. Dynamometr można albo umieścić w otworze na najwęższym końcu przyrządu albo przyłożyć w najszerszym końcu przyrządu.

Dokładność ciężarka lub dynamometru jest certyfikowana przez właściwy organ krajowy.

3. Dla sieci o rozmiarze oczek 35 mm lub mniej, ustalonym zgodnie z art. 8, przykłada się siłę równą 19,61 niutonom (równoważną masie 2 kilogramów), a dla pozostałych sieci siłę 49,03 niutonów (równoważną masie 5 kilogramów).

4. Do celów ustalenia rozmiaru oczek sieci zgodnie z art. 7 przy użyciu ciężarka lub dynamometru mierzy się tylko jedną serię 20 oczek.

5. Wynik tego pomiaru jest ostateczny.

ROZDZIAŁ III

ROZMIAR OCZEK BIERNYCH NARZĘDZI POŁOWOWYCH

Artykuł 10

Przyrząd do ustalania rozmiaru oczek

1. Przyrząd do pomiaru oczek jest wykonany z trwałego materiału i zachowuje pierwotny kształt. Wzór urządzania pokazany jest w załączniku III.

2. Przy rozciągnięciu, przyrząd do pomiaru oczek może mierzyć rozmiar oczek do 300 mm. Przyrząd jest wyskalowany co 1, 5 i 10 milimetrów.

3. Przyrządy pomiarowe spełniające wymogi ust. 1 i 2 są oznakowane "przyrząd WE".

4. Szczęki przyrządu do pomiaru otworów oczek mają grubość co najmniej 1 mm, ale nie więcej niż 3 mm i posiadają zaokrąglone krawędzie.

5. Przy mierzeniu naciągniętej siatki nie stosuje się innej siły oprócz ręcznego rozciągnięcia przyrządu.

Artykuł 11

Wybór oczek

1. Inspektor wybiera dwadzieścia oczek z sieci. W przypadku sieci trójściennych, oczka wybiera się z części sieci posiadającej najmniejsze oczka.

2. W żadnych okolicznościach wybór nie może obejmować następujących oczek:

a) oczka na górze lub na dole osadki zamocowanej do liny lub ramy albo innych przyłączeń;

b) oczka wchodzące w skład dwóch oczek marlinek i sznurów;

c) oczka rozerwane lub zreperowane.

Artykuł 12

Pomiar każdego oczka

1. Sieci mierzy się w stanie odmrożonym.

2. Inspektor mierzy otwór każdego oczka wkładając przyrząd w kierunku, który jest dłuższy, przy czym oczko rozciąga się ręcznie aż jego krawędzie są proste i napięte.

Artykuł 13

Ustalanie rozmiaru oczek

Rozmiar oczek sieci równa się arytmetycznej średniej w milimetrach, zaokrąglonej w górę do całego milimetra, sumy wyników pomiaru każdego z wybranych i zmierzonych oczek.

Artykuł 14

Procedura kontrolna

Inspektor mierzy jedną serię 20 oczek wybranych zgodnie z art. 11. Rozmiar oczek sieci ustala się następnie zgodnie z art. 13.

Artykuł 15

Pomiar w przypadku wystąpienia sporu

Jeżeli kapitan kwestionuje wynik pomiaru, inspektor jeszcze raz wybierze i zmierzy 20 oczek w innej części sieci zgodnie z przepisami art. 11–14. Rozmiar oczek sieci zostaje następnie przeliczony zgodnie z art. 13, biorąc pod uwagę wszystkie 40 zmierzonych oczek. Wynik tego pomiaru jest ostateczny.

ROZDZIAŁ IV

GRUBOŚĆ SZNURKA

Artykuł 16

Przyrząd do ustalania grubości sznurka

1. Przyrządy do ustalania grubości sznurka są wykonane z trwałego, niekorodującego materiału. Wzór przyrządu jest przedstawiony w załączniku IV.

2. Kiedy szczęki są zamknięte, okrągły otwór ma średnicę, w milimetrach, oznaczoną na jednej ze szczęk po stronie otworu. Szczęki są zamknięte, kiedy powierzchnie obu wewnętrznych stron szczęk stykają się i leżą w tej samej płaszczyźnie.

3. Przyrządy zgodne z ust. 1 i 2 są oznakowane "przyrząd WE".

Artykuł 17

Wybór sznurków do oceny

1. Inspektor wybiera oczka z jakiejkolwiek części sieci, która podlega wymogom w zakresie maksymalnej dopuszczalnej grubości sznurka.

2. Nie wybiera się sznurka w oczkach, które są rozerwane lub były reperowane.

3. Jeżeli okaże się, że któreś z wybranych oczek było reperowane lub jest rozerwane, inspektor może wybrać oczka z innej części sieci.

Artykuł 18

Ocena sznurków

1. Sznurki ocenia się w stanie rozmrożonym.

2. Sznurki w sieciach o oczkach w kształcie rombów ocenia się jak pokazano w załączniku II, następująco:

a) w przypadku sieci o pojedynczych sznurkach, ocenia się sznurek po przeciwległych stronach 10 wybranych oczek;

b) w przypadku sieci o podwójnych sznurkach, ocenia się każdą splotkę sznurka po przeciwległych stronach pięciu wybranych oczek.

3. Sznurki w sieciach o oczkach w kształcie kwadratów ocenia się jak pokazano w załączniku II, następująco:

a) w przypadku sieci o pojedynczych sznurkach, ocenia się sznurek tylko po jednej stronie 20 wybranych oczek, przy czym w każdym oczku wybiera się tę samą stronę;

b) w przypadku sieci o podwójnych sznurkach, ocenia się każdą splotkę sznurka tylko po jednej stronie 10 wybranych oczek, przy czym w każdym oczku wybiera się tę samą stronę.

Artykuł 19

Procedura kontrolna ustalania grubości sznurka

1. Inspektor posługuje się przyrządem z okrągłym otworem o średnicy równej maksymalne dopuszczalnej grubości sznurka. Kiedy grubość sznurka nie pozwala na zamknięcie szczęk przyrządu lub sznurek nie przesuwa się łatwo przez otwór, kiedy szczęki są zamknięte, inspektor odnotowuje ocenę grubości sznurka jako ocenę negatywną (-).

2. Jeżeli wśród 20 ocenionych sznurków jest więcej niż pięć ocen negatywnych (-), inspektor jeszcze raz wybiera i ocenia dalszych 20 sznurków zgodnie z przepisami art. 17 i 18.

3. Jeżeli wśród 40 ocenionych sznurków jest więcej niż 10 ocen negatywnych (-), ustalona grubość sznurka przekracza maksimum dozwolone dla tej części sieci.

Artykuł 20

Ustalenie grubości sznurka w przypadku sporu

Jeżeli kapitan statku kwestionuje wynik oceny ustalonej zgodnie z art. 19, taka ocena nie jest brana pod uwagę w ustaleniu grubości sznurka.

Do celów ustalenia grubości sznurka inspektor jeszcze raz wybiera i mierzy 20 różnych sznurków w tej samej części sieci i jeżeli wśród wszystkich 20 ocenionych sznurków jest więcej niż pięć ocen negatywnych (-), ustalona grubość sznurka przekracza maksimum dozwolone dla tej części sieci. Wynik tego ustalenia jest ostateczny.

ROZDZIAŁ V

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 21

Uchylenie

Rozporządzenie (EWG) nr 2108/84 traci moc.

Odniesienia do uchylonego rozporządzenia uznaje się za odniesienia do niniejszego rozporządzenia i odczytuje się zgodnie z tabelą korelacji podaną w załączniku V.

Artykuł 22

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł 17–20 stosuje się od dnia 1 lipca 2003 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 stycznia 2003 r.

W imieniu Komisji

Franz Fischler

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 125 z 27.4.1998, str. 1.

[2] Dz.U. L 137 z 19.5.2001, str. 1.

[3] Dz.U. L 194 z 24.7.1984, str. 22.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK I

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK II

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK III

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK IV

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK V

Tabela korelacji

Rozporządzenie (EWG) nr 2108/84 | Niniejsze rozporządzenie |

Artykuł 1 ust. 1 | Artykuł 2 ust. 1 z wyjątkiem ostatniej części zdania drugiego |

Artykuł 1 ust. 2 | Artykuł 2 ust. 2 z wyjątkiem zdania ostatniego |

Artykuł 2 ust. 1 | Artykuł 3 ust. 1 z wyjątkiem pierwszej części zdania |

Artykuł 2 ust. 2 | Artykuł 3 ust. 2 |

Artykuł 2 ust. 3 | Artykuł 3 ust. 3 |

— | Artykuł 4 ust. 1 |

— | Artykuł 4 ust. 2 |

Artykuł 3 ust. 1 | Artykuł 5 ust. 1 |

Artykuł 3 ust. 2 | Artykuł 5 ust. 2 z wyjątkiem pierwszej części zdania pierwszego |

Artykuł 3 ust. 3 | Artykuł 5 ust. 3 |

Artykuł 3 ust. 4 | Artykuł 6 ust. 1 |

Artykuł 4 | Artykuł 6 ust. 2 z wyjątkiem pierwszej części zdania pierwszego w akapicie pierwszym i drugim |

— | Artykuł 6 ust. 3 |

Artykuł 5 | Artykuł 7 z wyjątkiem zdania ostatniego |

Artykuł 6 ust. 1 | Artykuł 8 ust. 1 |

— | Artykuł 8 ust. 2 z wyjątkiem pierwszej części zdania pierwszego |

Artykuł 6 ust. 2 | Artykuł 9 ust. 1 z wyjątkiem słowa ostatniego zdania ostatniego |

— | Artykuł 9 ust. 2 |

— | Artykuł 9 ust. 3 |

— | Artykuł 9 ust. 4 |

Artykuł 6a | Artykuł 1 lit. b) |

— | Artykuł 1 lit. a) |

Artykuł 6b ust. 1 | Artykuł 10 ust. 1 z wyjątkiem zdania ostatniego |

Artykuł 6b ust. 2 | Artykuł 10 ust. 2 |

Artykuł 6b ust. 3 | Artykuł 10 ust. 3 |

Artykuł 6b ust. 4 | Artykuł 10 ust. 4 |

Artykuł 6b ust. 5 | Artykuł 10 ust. 5 |

Artykuł 6c ust. 1 | Artykuł 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 z wyjątkiem drugiej części zdania drugiego |

Artykuł 6c ust. 2 | Artykuł 12 ust. 2 |

Artykuł 6c ust. 3 | Artykuł 13 |

Artykuł 6c ust. 4 | Artykuł 11 ust. 2 lit. a); b); c) z wyjątkiem pierwszej części zdania pierwszego |

— | Artykuł 14 |

Artykuł 6d | Artykuł 15 z wyjątkiem ostatniej części zdania pierwszego |

— | Artykuł 16 ust. 1 |

— | Artykuł 16 ust. 2 |

— | Artykuł 16 ust. 3 |

— | Artykuł 17 ust. 1 |

— | Artykuł 17 ust. 2 |

— | Artykuł 17 ust. 3 |

— | Artykuł 18 ust. 1 |

— | W art. 18 ust. 2 lit. a) i b) |

— | W art. 18 ust. 3 lit. a) i b) |

— | Artykuł 19 ust. 1 |

— | Artykuł 19 ust. 2 |

— | Artykuł 19 ust. 3 |

— | Artykuł 20 |

— | Artykuł 21 |

Artykuł 7 | Artykuł 22 z wyjątkiem zdania drugiego |

— | Załącznik I |

— | Załącznik II |

Załącznik | Załącznik III |

— | Załącznik IV |

— | Załącznik V |

--------------------------------------------------

Top