Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002E0373

    Wspólne działanie rady z dnia 21 maja 2002 r. dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej

    Dz.U. L 134 z 22.5.2002, p. 1–2 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2002/373/oj

    32002E0373



    Dziennik Urzędowy L 134 , 22/05/2002 P. 0001 - 0002


    Wspólne działanie Rady

    z dnia 21 maja 2002 r.

    dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej

    (2002/373/WPZiB)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) 20 lipca 2000 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2000/456/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji do wspierania i ochrony misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republiką Czeczenii Federacji Rosyjskiej [1], które wygasło 31 grudnia 2000 r.

    (2) 26 lipca 2001 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2001/568/WPZiB [2] w celu zapewnienia dalszego wsparcia Unii Europejskiej dla działań na rzecz stabilizacji w regionie Kaukazu.

    (3) W okresie od 28 maja do 1 czerwca 2001 r. generał Sir Garry Johnson, działając w charakterze eksperta Unii Europejskiej, wykonał misję oceniającą, w wyniku której stwierdził, że w przypadku rozszerzenia mandatu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w sektorze Inguszetii powstanie potrzeba dodatkowego wsparcia ze strony UE.

    (4) 13 grudnia 2001 r. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podjęła decyzję o rozszerzeniu mandatu misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji celem obserwacji ruchu przez granicę między Gruzją a Inguską Republiką Federacji Rosyjskiej i składanie sprawozdań w tej sprawie,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

    Artykuł 1

    1. Unia Europejska zapewnia wsparcie w celu umocnienia zdolności władz Gruzji do zapewnienia, poprzez jej straż graniczną, wsparcia i ochrony misji obserwacyjnej OBWE na granicy Gruzji z Inguską Republiką Federacji Rosyjskiej, a także udziela stałej pomocy w odniesieniu do granicy Gruzji z Czeczeńską Republiką Federacji Rosyjskiej.

    2. W tym celu Unia Europejska udziela wsparcia finansowego misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji, w szczególności dla operacji monitorowania granicy, na pokrycie wydatków na niektóre urządzenia.

    Artykuł 2

    1. Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji jest odpowiedzialna za zakup i przekazanie urządzeń.

    2. Komisja zawrze z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie porozumienie finansowe dotyczące wykorzystania wsparcia finansowego udzielonego przez Unię Europejską w formie darowizny. Darowizna pokryje zakupy pozycji wybranych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zgodnie z potrzebami władz Gruzji na odcinkach gruzińskiej granicy z Inguszetią i Czeczenią.

    3. Komisja współpracuje, za pośrednictwem swego przedstawicielstwa w Tbilisi, z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w celu monitorowania i oceny faktycznej dostawy urządzeń gruzińskiej straży granicznej i dalszego wykorzystania tych urządzeń.

    4. Przy wykonywaniu swoich zadań Komisja będzie współpracować, stosownie do przypadku, z miejscowymi misjami dyplomatycznymi Państw Członkowskich.

    5. Komisja składa sprawozdania z wykonania niniejszego działania Radzie pod przewodnictwem Prezydencji, wspieranej przez sekretarza generalnego Rady, wysokiego przedstawiciela ds. WPZiB.

    Artykuł 3

    1. Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 100000 EUR.

    2. Zarządzanie wydatkami finansowanymi w ramach kwoty wymienionej w ust. 1 podlega wspólnotowym procedurom i zasadom mającym zastosowanie do budżetu.

    Artykuł 4

    Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia. Wygasa po upływie 12 miesięcy od zawarcia porozumienia finansowego między Komisją a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

    Artykuł 5

    Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 2002 r.

    W imieniu Rady

    R. De Miguel

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. L 183 z 22.7.2000, str. 3.

    [2] Dz.U. L 202 z 27.7.2001, str. 2.

    --------------------------------------------------

    Top