Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez rekreacyjne jednostki pływające i skutery wodne

Zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez rekreacyjne jednostki pływające i skutery wodne

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2013/53/UE w sprawie rekreacyjnych jednostek pływających i skuterów wodnych

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

  • Dyrektywa aktualizuje przepisy w zakresie projektowania i wytwarzania łodzi motorowych i jednostek żaglowych.
  • Ma ona również na celu zapewnienie, że dzięki stosowaniu jednolitych standardów na rynku Unii Europejskiej (UE) zapanuje uczciwa konkurencja na zbyt takich wyrobów.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywa ta ustanawia wymagania dla wytwórców, importerów i dystrybutorów jednostek pływających oraz rozbudowuje przepisy przyjęte w 2003 r., które ustalają graniczne wielkości emisji spalin (tlenku węgla, węglowodorów, tlenków azotu oraz cząstek stałych) oraz poziomów hałasu, odzwierciedlające rozwój technologiczny, skutkujący poprawą efektów działalności środowiskowej.

Kategorie projektowe

Biorąc pod uwagę dostosowanie do warunków nawigacyjnych, takich jak zakresy siły wiatru i istotna wysokość fal, nowa dyrektywa wyszczególnia kategorie projektowe (A, B, C i D) dla łodzi.

Oznakowanie CE

Wszystkie jednostki pływające, wyznaczone części i silniki napędowe podlegają znakowaniu zgodności CE, co ma wskazywać, że dany produkt jest zgodny z istotnymi przepisami UE. W przypadku jednostki pływającej znak zgodności CE umieszczany jest na tabliczce znamionowej umocowanej oddzielnie od numeru identyfikacyjnego jednostki, a w przypadku silnika napędowego oznakowanie CE umieszczane jest bezpośrednio na silniku.

Inne zasadnicze wymagania to:

  • numer identyfikacyjny dla każdej jednostki pływającej i obowiązek umieszczania tabliczki znamionowej,
  • obowiązek projektowania jednostki w taki sposób, by minimalizować ryzyko wypadnięcia za burtę i umożliwić łatwy powrót z wody na pokład,
  • dobra widoczność we wszystkich kierunkach dla operatora w normalnych warunkach,
  • instrukcja obsługi na piśmie wydawana w zestawie z jednostką pływającą, by zapewnić jej bezpieczne użytkowanie,
  • stosowna struktura, stabilność i pływalność zgodna z kategorią projektową danej jednostki,
  • urządzenie do awaryjnego zatrzymania dla przyczepnych silników napędowych kontrolowanych sterownicą.

Akty wykonawcze

Komisja Europejska jest upoważniona do przyjmowania aktów wykonawczych. Rozporządzenie wykonawcze 2017/1 w sprawie identyfikacji jednostek pływających wyjaśnia definicje składników identyfikacji jednostek pływających. Wprowadza również procedury przydzielania i administrowania numerami identyfikacyjnymi jednostek pływających. Decyzje wykonawcze dotyczące publikacji wykazu norm zharmonizowanych* dotyczących rekreacyjnych jednostek pływających i skuterów wodnych są regularnie publikowane i aktualizowane (patrz również normalizacja).

Uchylenie

Uchyla ona dyrektywę 94/25/WE ze skutkiem od 18 stycznia 2016 r.

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 18 stycznia 2016 r. Przepisy mają zastosowanie od 18 stycznia 2016 r.

KLUCZOWE POJĘCIA

Normy zharmonizowane. Normy europejskie przyjęte na podstawie wniosku Komisji o stosowanie prawodawstwa harmonizacyjnego UE.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/53/UE z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie rekreacyjnych jednostek pływających i skuterów wodnych i uchylająca dyrektywę 94/25/WE (Dz.U. L 354, 28.12.2013, s. 90–131).

Kolejne zmiany dyrektywy 2013/53/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2017/1 z dnia 3 stycznia 2017 r. dotyczące procedur identyfikacji jednostek pływających zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/53/UE w sprawie rekreacyjnych jednostek pływających i skuterów wodnych (Dz.U. L 1 z 4.1.2017, s. 1–5).

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022

Top