Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nielegalny handel dziką fauną i florą – plan działania UE

Nielegalny handel dziką fauną i florą – plan działania UE

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat Komisji Europejskiej (COM(2016) 87 final) – Plan działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

  • Niniejszy komunikat ustanawia plan zwalczania nielegalnego handlu dziką fauną i florą (tj. nielegalnego pozyskiwania, transportu i dystrybucji zwierząt i ich pochodnych) zarówno w UE, jak i na poziomie globalnym.
  • Działania te mają zmobilizować wszystkie unijne kanały współpracy dyplomatycznej, handlowej i rozwojowej w celu ukrócenia jednej z najbardziej zyskownych działalności przestępczych na świecie.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Plan działania składa się z 32 środków realizowanych przez UE i każdy z 28 krajów UE w latach 2016–2020. Plan działania skupia się na trzech podstawowych aspektach:

  • 1.

    Zapobieganie nielegalnemu handlowi i ograniczanie popytu i podaży dzikiej fauny i flory. Na przykład:

    • Komisja Europejska planuje wydać wytyczne mające na celu wstrzymanie wywozu przedkonwencyjnej kości słoniowej z UE. Kraje UE z kolei wydadzą jedynie świadectwa dla wewnątrzunijnego handlu starymi wyrobami z kości słoniowej na podstawie kryteriów określonych w wytycznych,
    • Komisja i Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa dopilnują, by odniesienia do nielegalnego handlu dziką fauną i florą znalazły się w unijnej polityce i narzędziach zwalczania korupcji (zwłaszcza w dialogu z kluczowymi krajami spoza UE otrzymującymi unijne wsparcie budżetowe).
  • 2.

    Skuteczniejsze wdrażanie obowiązujących przepisów i walka ze zorganizowaną przestępczością. Na przykład:

    • Komisja, Europol i Eurojust będą dążyć do poprawy współpracy pomiędzy krajami UE w przypadkach transgranicznego, nielegalnego handlu dziką fauną i florą,
    • Komisja, Wysoki Przedstawiciel i kraje UE będą wspierać budowanie zdolności egzekwowania prawa w kluczowych krajach pochodzenia i przeznaczenia, w tym na terenach chronionych.
  • 3.

    Zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami pochodzenia, przeznaczenia i tranzytu. Na przykład:

    • Komisja i Wysoki Przedstawiciel będą dążyć do zapewnienia większego, skuteczniejszego i bardziej strategicznie ukierunkowanego wsparcia krajom rozwijającym się w celu walki z nielegalnym handlem,
    • wraz z krajami UE Komisja i Wysoki Przedstawiciel będą pogłębiać dialog z kluczowymi krajami pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, w tym z lokalnymi społecznościami wiejskimi, społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym.

KONTEKST

Nielegalny handel dziką fauną i florą stanowi jedną z najbardziej dochodowych działalności przestępczych na świecie. Ma to druzgocący wpływ na bioróżnorodność i zasadę państwa prawa ze względu na bliskie związki z korupcją. Ten rodzaj przestępczości odgrywa coraz większą rolę w finansowaniu bojówek i grup terrorystycznych.

UE jest obszarem przeznaczenia, pochodzenia i tranzytu w nielegalnym handlu dziką fauną i florą. W każdym z powyższych przypadków UE odgrywa zasadniczą rolę w zwalczaniu takich praktyk.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Komisji Europejskiej dotyczącej podejścia UE do zwalczania nielegalnego handlu dziką fauną i florą.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Plan działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą (COM(2016) 87 final z 26.2.2016)

AKTY POWIĄZANE

Dokument roboczy służb Komisji: Analiza i dowody popierające plan działania UE na rzecz zwalczania nielegalnego handlu dziką fauną i florą, towarzyszący dokumentowi: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Plan działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą (SWD(2016) 38 final z 26.2.2016)

Zacieśnianie współpracy z sektorami gospodarczymi w celu zwalczania nielegalnego handlu dziką fauną i florą– sprawozdanie końcowe. Sprawozdanie dla DG WE ds. Środowiska,13 listopada 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016

Top