EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62018CA0266

Sprawa C-266/18: Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 3 kwietnia 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybieprejudycjalnym złożony przez Sąd Okręgowy w Poznaniu — Polska) — Aqua Med sp. z o.o./Irena Skóra (Odesłanie prejudycjalne — Ochrona konsumentów — Dyrektywa 93/13/EWG — Nieuczciwe warunki w umowach zawieranych z udziałem konsumentów — Artykuł 1 ust. 2 — Zakres stosowania dyrektywy — Klauzula ustalająca właściwość miejscową konkretnego sądu w oparciu o odesłanie do przepisów ogólnych — Artykuł 6 ust. 1 — Przeprowadzana z urzędu kontrola abuzywności klauzul — Artykuł 7 ust. 1 — Obowiązki i uprawnienia sądu krajowego)

Dz.U. C 206 z 17.6.2019, p. 14–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.6.2019   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 206/14


Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 3 kwietnia 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybieprejudycjalnym złożony przez Sąd Okręgowy w Poznaniu — Polska) — Aqua Med sp. z o.o./Irena Skóra

(Sprawa C-266/18) (1)

(Odesłanie prejudycjalne - Ochrona konsumentów - Dyrektywa 93/13/EWG - Nieuczciwe warunki w umowach zawieranych z udziałem konsumentów - Artykuł 1 ust. 2 - Zakres stosowania dyrektywy - Klauzula ustalająca właściwość miejscową konkretnego sądu w oparciu o odesłanie do przepisów ogólnych - Artykuł 6 ust. 1 - Przeprowadzana z urzędu kontrola abuzywności klauzul - Artykuł 7 ust. 1 - Obowiązki i uprawnienia sądu krajowego)

(2019/C 206/17)

Język postępowania: polski

Sąd odsyłający

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca środek odwoławczy: Aqua Med sp. z o.o.

Druga strona postępowania: Irena Skóra

Sentencja

1)

Artykuł 1 ust. 2 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że z zakresu stosowania rzeczonej dyrektywy nie jest wyłączony warunek umowy, taki jak sporny w postępowaniu głównym, który w kontekście ustalenia sądu właściwego dla rozpoznania sporu pomiędzy stronami umowy w sposób ogólny odsyła do właściwego prawa krajowego.

2)

Artykuł 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że nie stoi ona na przeszkodzie przepisom proceduralnym, do których odsyła warunek umowy, umożliwiającym przedsiębiorcy wytaczającemu przeciwko konsumentowi powództwo o wykonanie umowy wybór pomiędzy sądem właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego a sądem właściwym ze względu na miejsce wykonania umowy, chyba że wybór forum miejsca wykonania umowy powoduje zastosowanie wobec konsumenta uregulowań proceduralnych, które mogłyby w nadmiernym stopniu ograniczyć przyznane mu przez unijny porządek prawny prawo do skutecznego środka prawnego, czego zweryfikowanie należy do sądu krajowego.


(1)  Dz.U. C 249 z 16.7.2018.


Top