Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0009

    2010/9/UE: Decyzja Komisji z dnia 6 stycznia 2010 r. w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące krzesełek do kąpieli, akcesoriów kąpielowych oraz wanienek i stelaży przeznaczonych dla niemowląt i dzieci zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (notyfikowana jako dokument nr C(2009) 10290) Tekst mający znaczenie dla EOG

    Dz.U. L 3 z 7.1.2010, p. 23–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/9(1)/oj

    7.1.2010   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 3/23


    DECYZJA KOMISJI

    z dnia 6 stycznia 2010 r.

    w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące krzesełek do kąpieli, akcesoriów kąpielowych oraz wanienek i stelaży przeznaczonych dla niemowląt i dzieci zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

    (notyfikowana jako dokument nr C(2009) 10290)

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    (2010/9/UE)

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (1), w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. a),

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Dyrektywa 2001/95/WE stanowi, że normy europejskie są ustanawiane przez europejskie organy normalizacyjne. Normy te powinny stanowić gwarancję, że produkty spełniają ogólne wymogi bezpieczeństwa przewidziane w dyrektywie.

    (2)

    Zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE produkt uważa się za bezpieczny, w odniesieniu do zagrożeń i kategorii zagrożeń objętych normami krajowymi, jeżeli spełnia dobrowolne normy krajowe będące transpozycją norm europejskich.

    (3)

    W 2006 r. Komisja, we współpracy z organami krajowymi, krajowymi organami normalizacyjnymi, organizacjami konsumenckimi, organizacjami ds. bezpieczeństwa produktów, podmiotami gospodarczymi i laboratoriami badawczymi, zleciła badanie (2) obejmujące ocenę bezpieczeństwa kilku artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci, stosowanych powszechnie w pielęgnacji niemowląt oraz dzieci do 5 roku życia.

    (4)

    W odniesieniu do tych produktów zgromadzono w ramach badania statystyki wypadków i obrażeń ciała z UE i innych regionów świata oraz dokonano kompleksowej oceny ryzyka w oparciu o identyfikację głównych zagrożeń i ocenę scenariuszy narażenia.

    (5)

    Zakres przedmiotowy badania obejmował produkty takie jak, między innymi, krzesełka do kąpieli, akcesoria kąpielowe i wanienki, ze stelażem i bez stelaża. Ustalono, że produkty te, wykorzystywane do kąpieli niemowląt i dzieci, stwarzają poważne ryzyko wypadków, przede wszystkim utonięcia, które to wypadki z uwagi na młody wiek użytkowników często mają charakter śmiertelny.

    (6)

    Jak konsekwentnie dowodzą dane i statystyki z wypadków, ryzyko utonięcia związane jest z tym, że ostrzeżenia i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa użytkowania produktów są niewystarczające, niejednoznaczne i niezauważalne, a także z niedostateczną odpornością i wytrzymałością konstrukcyjną tych produktów. Statystyki i konkretne przypadki ukazują ponadto, że użytkowanie tych produktów i niedostateczny nadzór ze strony opiekuna stwarza także ryzyko przewrócenia się, obrażeń ciała oraz połknięcia drobnych części.

    (7)

    Mimo że dostępne są obszerne informacje z całego świata dotyczące wypadków podczas kąpieli dzieci, takich jak utonięcia czy obrażenia ciała, to nie potwierdzono występowania bezpośredniej korelacji między użytkowaniem akcesoriów kąpielowych a wypadkami, w tym śmiertelnymi. Naukowcy i literatura naukowa na świecie są zgodni co do tego, że nie ma rozstrzygających dowodów na istnienie związku między wzrostem liczby wypadków a użytkowaniem akcesoriów kąpielowych (3). Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, na podstawie zaobserwowanych ostatnio tendencji rosnących w zakresie sprzedaży krzesełek do kąpieli przy jednoczesnym spadku liczby wypadków i utonięć podczas kąpieli, że stosowanie takich krzesełek ma „pewien niewielki efekt ochronny” (4).

    (8)

    W przypadku żadnego z wymienionych trzech rodzajów produktów nie ma stosownych norm europejskich. Dlatego konieczne jest określenie szczegółowych wymogów zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2001/95/WE, umożliwiających zwrócenie się do organów normalizacyjnych o opracowanie stosownych norm w celu zmniejszenia ryzyka związanego z użytkowaniem krzesełek do kąpieli, akcesoriów kąpielowych i wanienek (w tym także ze stelażem) przy kąpieli niemowląt i dzieci. Normy takie powinny być opracowane zgodnie z procedurą określoną w dyrektywie 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (5). Zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy 2001/95/WE odniesienie do przyjętej normy powinno zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    (9)

    Po opracowaniu stosownych norm, z zastrzeżeniem, że Komisja postanowi opublikować odniesienie do nich w Dzienniku Urzędowym, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 4 ust. 2 dyrektywy 2001/95/WE, należy przyjąć, że krzesełka do kąpieli, akcesoria kąpielowe i wanienki (w tym także ze stelażem) produkowane zgodnie z takimi normami spełniają, w odniesieniu do wymogów bezpieczeństwa objętych normami, ogólne wymogi bezpieczeństwa określone w dyrektywie 2001/95/WE.

    (10)

    W celu podniesienia obecnego poziomu bezpieczeństwa użytkowania tych produktów konieczne jest podjęcie stosownych działań w zakresie normalizacji i zapewnienie rodzicom i dorosłym opiekunom informacji na temat przeznaczenia i bezpiecznego użytkowania takich produktów.

    (11)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu powołanego na mocy art. 15 dyrektywy 2001/95/WE,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Definicje

    Dla celów niniejszej decyzji:

    „krzesełka do kąpieli niemowląt” oznaczają produkty, które pozwalają utrzymać dziecko w pozycji siedzącej w czasie kąpieli; produkty takie przeznaczone są wyłącznie dla dzieci, które są w stanie samodzielnie siedzieć w pozycji wyprostowanej i nie należy ich stosować, w przypadku gdy dziecko zaczyna podciągać się do pozycji stojącej,

    „akcesoria kąpielowe dla niemowląt” oznaczają produkty, które pozwalają utrzymać dziecko w pozycji półleżącej lub leżącej w czasie kąpieli; produkty takie przeznaczone są dla dzieci od narodzin do momentu, w którym dziecko jest w stanie samodzielnie siedzieć w pozycji wyprostowanej,

    „wanienki dla niemowląt i dzieci” oznaczają produkty przeznaczone do kąpieli dzieci od narodzin do 12 miesiąca życia; produkty takie mogą być stosowane jako produkty samodzielne, umieszczone w zwykłej wannie, na jej krawędzi lub na podłodze, bądź też w połączeniu ze stelażem.

    Artykuł 2

    Wymogi

    Szczegółowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów, o których mowa w art. 1, jakie spełniać muszą normy europejskie zgodnie z art. 4 dyrektywy 2001/95/WE, określone są w załączniku do niniejszej decyzji.

    Artykuł 3

    Publikacja

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Sporządzono w Brukseli dnia 6 stycznia 2010 r.

    W imieniu Komisji

    José Manuel BARROSO

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 11 z 15.1.2002, s. 4.

    (2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

    (3)  „Drowning of babies in bath seats: do they provide false reassurance?”, Royal Society for the Prevention of Accidents (Zjednoczone Królestwo), luty 2005 r.

    http://www.rospa.com/productsafety/info/bathseats_drowning.pdf

    (4)  Comments to CPSC on Advance Notice of Proposed Rulemaking on baths seats and rings by Harvard School of Public Health — Department of Health Policy and Management, maj 2001 r. http://www.cpsc.gov/LIBRARY/FOIA/foia01/pubcom/commenta.pdf

    (5)  Dz.U. L 204 z 21.7.1998, s. 37.


    ZAŁĄCZNIK

    Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa dotyczące krzesełek do kąpieli

    RYZYKO: Głównym ryzykiem, jakie stwarza produkt, jest ryzyko utonięcia.

    1.   WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA

    (1)   Ogólne wymogi bezpieczeństwa

    Artykuły nie powinny stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci i opiekunów wtedy, gdy są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci. Należy uwzględnić umiejętności dzieci oraz ich opiekunów, zwłaszcza w przypadku artykułów, które ze względu na swoje funkcje, rozmiary i cechy szczególne, są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 10 miesięcy. Etykiety na artykułach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę użytkowników lub ich opiekunów na zagrożenia i ryzyko uszkodzenia ciała związane z użytkowaniem artykułów oraz sposób uniknięcia takich zagrożeń i ryzyka.

    (2)   Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa

    Wymogi chemiczne

    Krzesełka do kąpieli spełniają wymogi określone w odpowiednich przepisach prawodawstwa UE.

    Właściwości palne i cieplne

    W celu wyeliminowania ryzyka oparzenia gorącą wodą płynącą z kranu, opiekunów należy poinstruować, by zwracali uwagę na temperaturę wody oraz uniemożliwili dziecku dostęp do kranu.

    Właściwości fizyczne i mechaniczne

    Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach

    Artykuły zaprojektowane i wykonane są tak, by zapobiec:

    w możliwie największym zakresie, uwięzieniu palców,

    uwięzieniu nóg w otworze, przez który się dziecko się wśliznęło, powodującym, że dziecko jest zanurzone.

    Zagrożenia stwarzane przez części ruchome

    Artykuły o konstrukcji składanej posiadają mechanizm składania, który nie może zostać uruchomiony przez dziecko lub w sposób przypadkowy przez opiekuna. Montaż produktu nie jest możliwy bez uruchomienia mechanizmu blokującego. Nie dopuszcza się możliwości zmiany odstępów spowodowanej ruchami dziecka, w szczególności przy przesunięciu się masy ciała, tak by zapobiec poważnemu przygnieceniu. Siedziska obrotowe muszą być w miarę możliwości skonstruowane tak, by podczas ich użytkowania niemożliwe było przygniecenie lub skaleczenie dziecka.

    Ryzyko przewrócenia się

    W celu zmniejszenia ryzyka przewrócenia się, którego następstwem może być utonięcie, artykuł i jego mocowanie do wanny muszą być w stanie wytrzymać wewnętrzne i zewnętrzne siły, którymi oddziałuje dziecko, mogące spowodować przewrócenie artykułu. W szczególności artykuł nie może przewrócić się, kiedy dziecko pochyla się w dowolnym kierunku, próbuje stanąć lub popycha siedzisko.

    Ryzyko udławienia

    W celu zmniejszenia ryzyka udławienia artykuł nie może składać się z drobnych części, które dają się oddzielić w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które w całości mogą zmieścić się w ustach dziecka. W celu zmniejszenia ryzyka udławienia materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, w szczególności gryząc.

    Ryzyko uduszenia

    Artykuł nie może posiadać naklejek z tworzyw sztucznych, które mogą dać się oderwać w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, ani żadnych innych nieprzepuszczalnych osłon krzesełka do kąpieli, które mogą zasłonić zarówno ust.a, jak i nos dziecka, stwarzając tym samym zagrożenie uduszeniem. Opakowanie, w którym znajdują się artykuły, nie może stwarzać zagrożenia uduszeniem poprzez zablokowanie dróg oddechowych ust i nosa.

    Ryzyko połknięcia

    W celu zmniejszenia ryzyka połknięcia artykuł nie może składać się z oddzielnych lub drobnych części, które dają się oddzielić w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą przedostać się do przełyku.

    Niebezpieczne krawędzie

    Dostępne krawędzie zaprojektowane są w taki sposób, by zapobiec powstaniu skaleczeń i ran; w szczególności tyczy się to krawędzi będących w bezpośredniej styczności ze skórą dziecka.

    Wytrzymałość konstrukcji

    Elementy zabezpieczające (przyssawki lub inne elementy) niezbędne do zamocowania produktu muszą zachować swe parametry przez cały okres użytkowania produktu.

    W celu zapobieżenia pęknięciu elementów składowych i związanej z tym możliwości obrażeń ciała, artykuły muszą być w stanie wytrzymać naprężenia mechaniczne, którym będą poddawane podczas użytkowania.

    Zabezpieczenie

    W celu zapobieżenia uduszeniu w wyniku utonięcia artykuły zaprojektowane są w taki sposób, by dziecko mogło być w nich umieszczone wyłącznie w pozycji siedzącej. W konstrukcji należy uwzględnić stosowne dane antropometryczne, właściwe dla danego przedziału wiekowego. Zabezpieczenie powinno umożliwić szybkie wyjęcie dziecka w nagłych wypadkach.

    Zagrożenia wynikające z oddziaływania przez dziecko na mechanizm zabezpieczający artykułów

    W celu wykluczenia ryzyka utonięcia mechanizm zabezpieczający nie może dać się uruchomić przez dziecko lub w sposób przypadkowy przez opiekuna.

    Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu

    W ostrzeżeniach i instrukcjach użytkowania wyraźnie zamieszczona jest informacja, że:

    opiekun musi przez cały czas mieć kontakt z dzieckiem,

    do utonięcia może dojść w bardzo krótkim czasie i w bardzo płytkiej wodzie (± 2 cm),

    artykuł nie zapewnia dodatkowego zabezpieczenia w zakresie zagrożeń związanych z wodą i podczas używania krzesełek do kąpieli zdarzały się utonięcia.

    Ostrzeżenia i informacje powinny być umieszczone w sposób zwracający uwagę na opakowaniu, na produkcie i w punkcie sprzedaży i powinny być uzupełnione piktogramami.

    Etykieta ostrzegawcza powinna być trwała i pozostawać widoczna, gdy dziecko będzie znajdowało się na krzesełku.

    Zamieszcza się przeznaczone dla opiekunów informacje na temat przedziału wiekowego dzieci, w którym występuje narażenie (5–10 miesięcy).

    Higiena

    Krzesełka do kąpieli skonstruowane są w taki sposób, by możliwe było ich umycie i wysuszenie.

    Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa dotyczące akcesoriów kąpielowych

    RYZYKO: Głównym ryzykiem, jakie stwarza produkt, jest ryzyko utonięcia.

    2.   WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA

    (1)   Ogólne wymogi bezpieczeństwa

    Artykuły nie powinny stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci i opiekunów wtedy, gdy są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci. Należy uwzględnić umiejętności dzieci oraz ich opiekunów, zwłaszcza w przypadku artykułów, które ze względu na swoje funkcje, rozmiary i cechy szczególne, są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 9 miesięcy. Etykiety na artykułach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę użytkowników lub opiekunów na zagrożenia i ryzyko uszkodzenia ciała w związku z użytkowaniem artykułów oraz sposób uniknięcia takich zagrożeń i ryzyka.

    (2)   Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa

    Wymogi chemiczne

    Akcesoria kąpielowe dla niemowląt spełniają wymogi określone w odpowiednich przepisach prawodawstwa UE.

    Właściwości palne i cieplne

    W celu wyeliminowania ryzyka oparzenia gorącą wodą płynącą z kranu, opiekunów należy poinstruować, by zwracali uwagę na temperaturę wody oraz uniemożliwili dziecku dostęp do kranu.

    Właściwości fizyczne i mechaniczne

    Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach

    Artykuły zaprojektowane i wykonane są tak, by zapobiec uwięzieniu palców.

    Uduszenie

    Artykuły zaprojektowane i wykonane są tak, by niemożliwe było uduszenie.

    Ryzyko przewrócenia się

    W celu zmniejszenia ryzyka przewrócenia się, którego następstwem może być utonięcie, artykuł i jego mocowanie do wanny muszą być w stanie wytrzymać wewnętrzne i zewnętrzne siły, którymi oddziałuje dziecko, mogące spowodować przewrócenie artykułu. W szczególności artykuł nie może przewrócić się, kiedy dziecko pochyla się w dowolnym kierunku, próbuje stanąć lub popycha siedzisko.

    Ryzyko udławienia

    W celu zmniejszenia ryzyka udławienia artykuł nie może składać się z drobnych części, które dają się oddzielić w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które w całości mogą zmieścić się w ustach dziecka. W celu zmniejszenia ryzyka udławienia materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, w szczególności gryząc.

    Ryzyko uduszenia

    Artykuł nie może posiadać naklejek z tworzyw sztucznych, które mogą dać się oderwać w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, ani innych nieprzepuszczalnych osłon akcesoriów kąpielowych, które mogą zasłonić zarówno usta, jak i nos dziecka, stwarzając tym samym zagrożenie uduszeniem. Opakowanie, w którym znajdują się artykuły, nie może stwarzać zagrożenia uduszeniem poprzez zablokowanie dróg oddechowych ust i nosa.

    Ryzyko połknięcia

    W celu zmniejszenia ryzyka połknięcia artykuł nie może składać się z oddzielnych lub drobnych części, które dają się oddzielić w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą przedostać się do przełyku.

    Niebezpieczne krawędzie

    Dostępne krawędzie zaprojektowane są w taki sposób, by zapobiec powstaniu skaleczeń i ran; w szczególności tyczy się to krawędzi będących w bezpośredniej styczności ze skórą dziecka.

    Wytrzymałość konstrukcji

    W celu zapobieżenia pęknięciu elementów składowych i związanej z tym możliwości obrażeń ciała, artykuły muszą być w stanie wytrzymać naprężenia mechaniczne, którym będą poddawane podczas użytkowania.

    Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu

    W ostrzeżeniach i instrukcjach użytkowania wyraźnie zamieszczona jest informacja, że:

    opiekun musi przez cały czas mieć kontakt z dzieckiem,

    do utonięcia może dojść w bardzo krótkim czasie i w bardzo płytkiej wodzie,

    maksymalny poziom wody, aby zapobiec przedostaniu się wody do ust dziecka,

    artykuł nie zapewnia dodatkowego bezpieczeństwa w zakresie zagrożeń związanych z wodą i podczas używania akcesoriów kąpielowych zdarzały się utonięcia.

    Ostrzeżenia i informacje powinny być umieszczone w sposób zwracający uwagę na opakowaniu, na produkcie i w punkcie sprzedaży i powinny być uzupełnione piktogramami.

    Etykieta ostrzegawcza powinna być trwała i pozostawać widoczna, gdy dziecko będzie znajdowało się w obrębie akcesorium kąpielowego.

    Udostępnia się opiekunom informacje na temat przedziału wiekowego dzieci, w którym są one narażone (od urodzenia do 9 miesięcy).

    Higiena

    Artykuły skonstruowane są w taki sposób, by łatwo dawały się wyczyścić i wysuszyć.

    Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa dotyczące wanienek dla niemowląt i stelaży do wanienek

    RYZYKO: Głównym ryzykiem, jakie stwarza produkt, jest ryzyko utonięcia i przewrócenia się, w przypadku gdy wanienka dla niemowląt spadnie ze stelaża lub oparcia.

    3.   WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA

    (1)   Ogólne wymogi bezpieczeństwa

    Artykuły nie powinny stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci i opiekunów wtedy, gdy są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci. Należy uwzględnić umiejętności dzieci oraz opiekunów, zwłaszcza w przypadku artykułów, które ze względu na swoje funkcje, rozmiary i cechy szczególne, są przeznaczone do użytku przez dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. Etykiety na artykułach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę użytkowników lub ich opiekunów na zagrożenia i ryzyko uszkodzenia ciała w związku z użytkowaniem artykułów oraz sposób uniknięcia takich zagrożeń i ryzyka.

    (2)   Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa

    Wymogi chemiczne

    Wanienki dla niemowląt i stelaże do wanienek spełniają wymogi określone w odpowiednich przepisach prawodawstwa UE.

    Właściwości palne i cieplne

    W celu wyeliminowania ryzyka oparzenia gorącą wodą płynącą z kranu, opiekunów należy poinstruować, by zwracali uwagę na temperaturę wody oraz uniemożliwili dziecku dostęp do kranu.

    Właściwości fizyczne i mechaniczne

    Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach

    Artykuły zaprojektowane i wykonane są tak, by zapobiec w jak największym zakresie uwięzieniu palców.

    Uduszenie

    Artykuły zaprojektowane i wykonane są tak, by niemożliwe było uduszenie.

    Zagrożenia stwarzane przez części ruchome

    Artykuły o konstrukcji składanej posiadają mechanizm składania, który nie może zostać uruchomiony przez dziecko lub w sposób przypadkowy przez opiekuna. Montaż produktu nie jest możliwy bez uruchomienia mechanizmu blokującego. Nie dopuszcza się możliwości zmiany odstępów spowodowanej ruchami dziecka, w szczególności przy przesunięciu się masy ciała, tak by zapobiec przygnieceniu.

    Ryzyko przewrócenia się

    W celu zapewnienia odpowiedniej stabilności wanienka wraz ze stelażem zaprojektowane i wykonane są w taki sposób, by wytrzymać zarówno masę ciała dziecka, jak i wody kąpielowej. Wanienka wraz ze stelażem nie mogą przewrócić się pod wpływem siły wynikającej z ruchów dziecka lub przypadkowego ruchu opiekuna. W szczególności artykuł nie może przewrócić się, kiedy dziecko pochyla się w dowolnym kierunku lub próbuje stanąć.

    Ryzyko udławienia

    W celu zmniejszenia ryzyka udławienia artykuł nie może składać się z drobnych części, które dają się oddzielić w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które w całości mogą zmieścić się w ustach dziecka. W celu zmniejszenia ryzyka udławienia materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, w szczególności gryząc.

    Ryzyko uduszenia

    Artykuł nie może posiadać naklejek z tworzyw sztucznych, które mogą dać się oderwać w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, ani innych nieprzepuszczalnych osłon wanienki, które mogą zasłonić zarówno usta, jak i nos dziecka, stwarzając tym samym zagrożenie uduszeniem. Opakowanie, w którym znajdują się artykuły, nie może stwarzać zagrożenia uduszeniem poprzez zablokowanie dróg oddechowych ust i nosa.

    Ryzyko połknięcia

    W celu zmniejszenia ryzyka połknięcia artykuł nie może składać się z oddzielnych lub drobnych części, które dają się oddzielić w wyniku siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą przedostać się do przełyku.

    Niebezpieczne krawędzie

    Dostępne krawędzie zaprojektowane są w taki sposób, by zapobiec powstaniu skaleczeń i ran; w szczególności tyczy się to krawędzi będących w bezpośredniej styczności ze skórą dziecka.

    Wytrzymałość konstrukcji

    W celu zapobieżenia rozpadnięciu się lub pęknięciu elementów składowych i związanej z tym możliwości obrażeń ciała, artykuły muszą być w stanie wytrzymać naprężenia mechaniczne, którym będą poddawane podczas użytkowania. W celu zapobieżenia pogorszeniu się właściwości elementów składowych i związanej z tym możliwości obrażeń ciała, materiał stosowany w produkcji wanienek i stelaży muszą cechować własności gwarantujące zachowanie parametrów przez cały okres użytkowania produktu, w szczególności biorąc pod uwagę zmiany temperatury.

    Zagrożenia związane z połączeniem dwu oddzielnych elementów

    Mechanizm mocujący wanienkę do stelaża musi być w stanie wytrzymać naprężenia mechaniczne, którym poddawany będzie podczas użytkowania. W przypadku stelaży i wanienek sprzedawanych oddzielnie w ostrzeżeniach i instrukcji użytkowania określone są produkty, które można bezpiecznie stosować z takimi stelażami i wanienkami.

    Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu

    W ostrzeżeniach i instrukcjach użytkowania wyraźnie zamieszczona jest informacja, że:

    opiekun musi przez cały czas mieć kontakt z dzieckiem,

    do utonięcia może dojść w bardzo krótkim czasie i w bardzo płytkiej wodzie (± 2 cm),

    artykuł nie zapewnia dodatkowego zabezpieczenia w zakresie zagrożeń związanych z wodą i podczas używania wanienek do kąpieli zdarzały się utonięcia.

    Ostrzeżenia i informacje powinny być umieszczone w sposób zwracający uwagę na opakowaniu, na produkcie i w punkcie sprzedaży i powinny być uzupełnione piktogramami.

    Etykieta ostrzegawcza powinna być trwała i pozostawać widoczna, gdy dziecko będzie w wanience.

    Zamieszcza się przeznaczone dla opiekunów informacje na temat przedziału wiekowego dzieci, w którym są one narażone (poniżej 12 miesięcy).

    Na wanienkach zamieszczone jest ostrzeżenie mające zapobiec montowaniu przez opiekunów wanienek w pozycji podwyższonej w połączeniu z artykułami takimi jak stoliki.

    Higiena

    Artykuły skonstruowane są w taki sposób, by łatwo dawały się umyć i wysuszyć.


    Top