Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31993D0053

    Decyzja Komisji z dnia 21 grudnia 1992 r. ustanawiająca komitet naukowy dla określenia nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i świadectw o szczególnym charakterze

    Dz.U. L 13 z 21.1.1993, p. 16–17 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 05/02/2007; Uchylony przez 32007D0071

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1993/53/oj

    31993D0053



    Dziennik Urzędowy L 013 , 21/01/1993 P. 0016 - 0017
    Specjalne wydanie fińskie: Rozdział 3 Tom 48 P. 0018
    Specjalne wydanie szwedzkie: Rozdział 3 Tom 48 P. 0018


    Decyzja Komisji

    z dnia 21 grudnia 1992 r.

    ustanawiająca komitet naukowy dla określenia nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i świadectw o szczególnym charakterze

    (93/53/EWG)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    w ramach ochrony przez Wspólnotę określeń pochodzenia i oznaczeń geograficznych ich rejestracja może obejmować badanie problemów dotyczących ogólnego charakteru nazwy oraz czynniki, które mają być uwzględnione, gdy określane jest pochodzenie i oznaczenie geograficzne produktów rolnych i środków spożywczych z jednej strony, a z drugiej stosowanie kryteriów odnoszących się do uczciwej konkurencji w transakcjach handlowych oraz niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd konsumentów w znaczeniu art. 13 i 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92 [1] w przypadkach, gdy istnieje konflikt pomiędzy określeniem pochodzenia lub oznaczeniem geograficznym a znakiem towarowym, homonimami lub istniejącymi produktami, które są w legalnym obrocie;

    w ramach ochrony przez Wspólnotę świadectw o szczególnym charakterze ich rejestracja może pociągać za sobą badanie problemów dotyczących oceny tradycyjnego charakteru produktów rolnych i środków spożywczych;

    poszukiwanie rozwiązań dla takich problemów wymaga pomocy wysoko kwalifikowanych ekspertów o wykształceniu rolniczym lub prawniczym, w szczególności odznaczających się wiedzą z zakresu praw własności intelektualnej;

    dlatego też właściwe jest utworzenie komitetu naukowego dla wspomagania Komisji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Niniejszym ustanawia się komitet naukowy, zwany dalej "Komitetem", w celu wspomagania Komisji.

    Artykuł 2

    Zadaniem Komitetu jest badanie, na wniosek Komisji, wszystkich problemów technicznych związanych ze stosowaniem rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 i rozporządzenia Rady(EWG) nr 2082/92 [2] odnośnie do rejestracji nazw produktów rolnych i środków spożywczych oraz przypadków konfliktów pomiędzy Państwami Członkowskimi, w szczególności:

    1. czynników, które mają być brane pod uwagę podczas definiowania oznaczeń geograficznych oraz określania pochodzenia i wyjątków od nich, w szczególności wyjątkową reputację i renomę;

    2. ogólnego charakteru;

    3. oceny tradycyjnego charakteru;

    4. oceny kryteriów dotyczących uczciwej konkurencji w transakcjach handlowych oraz ryzyka wprowadzenia w błąd konsumentów w przypadkach konfliktu pomiędzy określeniem pochodzenia lub oznaczenia geograficznego a znakiem towarowym, homonimami lub istniejącymi produktami, które są w legalnym obrocie.

    Artykuł 3

    1. Członkowie Komitetu są mianowani przez Komisję spośród wysoko kwalifikowanych ekspertów o kompetencjach, określonych w art. 2.

    2. Komitet składa się z siedmiu członków i siedmiu kolejno zmieniających się członków upoważnionych do uczestniczenia w spotkaniach.

    Artykuł 4

    1. Komitet wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczącego spośród swych członków.

    Są oni wybierani zwykłą większością głosów.

    2. Komisja udostępnia sekretariat dla Komitetu.

    Artykuł 5

    Postępowanie Komitetu jest ważne tylko wtedy, gdy wszyscy jego członkowie są obecni. Komitet wydaje pozytywną opinię, gdy głosy za przeważą nad głosami przeciw. Gdy głosy za i przeciw rozkładają się równo, wstrzymanie się od głosu jest uważane za głos za.

    Artykuł 6

    1. Członkowie są mianowani na pięcioletnią kadencję, która jest odnawialna. Jednakże kadencja przewodniczącego i wiceprzewodniczącego trwa dwa lata. Nie mogą oni jednak być ponownie mianowani natychmiast po zakończeniu swych obowiązków pełnionych w ciągu dwóch dwuletnich, następujących po sobie okresów. Członkowie nie są wynagradzani za swoje usługi.

    2. Po wygaśnięciu okresu pięcio- lub dwuletniego, w zależności od sytuacji, członkowie, przewodniczący i wiceprzewodniczący nadal sprawują urząd do czasu ich zastąpienia lub odnowienia ich nominacji.

    3. Gdy członek, przewodniczący lub wiceprzewodniczący nie jest w stanie wykonywać swych obowiązków lub w przypadku jego rezygnacji zostanie zastąpiony w pozostałym okresie jego kadencji zgodnie z procedurą, określonej w art. 3 i 4, zależnie od sytuacji.

    Artykuł 7

    1. Komitet zbiera się na wniosek przedstawiciela Komisji.

    2. Przedstawiciel Komisji oraz wyżsi urzędnicy i inni zainteresowani pracownicy Komisji uczestniczą w zebraniach Komitetu.

    3. Przedstawiciel Komisji może zaprosić ważne osobistości o specjalnych kwalifikacjach w dziedzinie objętej badaniem do wzięcia udziału w tych zebraniach.

    Artykuł 8

    1. Postępowanie Komitetu odnosi się do spraw, co do których Komisja zwróciła się o opinię.

    Komisja może określić okres, w którym taka opinia musi być wydana.

    2. Gdy opinia, o którą wnioskowano, jest przedmiotem jednomyślnej zgody członków Komitetu, ustalą oni wspólne wnioski. Gdy brak jest jednomyślności, to różne stanowiska przyjęte w czasie postępowania są zamieszczone w sprawozdaniu sporządzonym w ramach obowiązków sekretariatu Komitetu.

    Artykuł 9

    Gdy przedstawiciel Komisji poinformuje członków Komitetu, że opinia, o którą wnioskowano, odnosi się do tematu o charakterze poufnym, członkowie mają obowiązek nieujawniania informacji, o jakiej dowiedzieli się poprzez pracę w ramach Komitetu.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1992 r.

    W imieniu Komisji

    Ray Mac Sharry

    Członek Komisji

    [1] Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 1.

    [2] Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 9.

    --------------------------------------------------

    Top