Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 21982A0428(01)

    Wymiana listów między Wspólnotami Europejskimi a Światową Organizacją Zdrowia (WHO) ustanawiająca procedurę współpracy między tymi dwiema organizacjami

    Dz.U. L 300 z 28.10.1982, p. 20–22 (DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/exch_let/1982/725/oj

    21982A0428(01)



    Dziennik Urzędowy L 300 , 28/10/1982 P. 0020 - 0022
    Specjalne wydanie hiszpańskie: Rozdział 11 Tom 16 P. 0021
    Specjalne wydanie portugalskie Rozdział 11 Tom 16 P. 0021
    Specjalne wydanie fińskie: Rozdział 11 Tom 10 P. 0142
    Specjalne wydanie szwedzkie: Rozdział 11 Tom 10 P. 0142


    Wymiana listów

    między Wspólnotami Europejskimi a Światową Organizacją Zdrowia (WHO) ustanawiająca procedurę współpracy między tymi dwiema organizacjami

    (82/725/EWWiS, EWG, Euratom)

    Bruksela, dnia 28 kwietnia 1982 roku

    Szanowny Doktorze Mahler,

    W trakcie przeprowadzonych ostatnio rozmów między przedstawicielami naszych dwóch organizacji, wyłoniła się wyraźnie potrzeba zwiększenia współpracy i wzmocnienia istniejących mechanizmów konsultacyjnych.

    Mam zaszczyt zaproponować ustanowienie, w drodze wymiany listów, bliższych kontaktów i bardziej efektywnych stosunków roboczych między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia.

    Od szeregu lat rozwija się bardzo aktywna i korzystna dla obu stron współpraca między Regionalnym Komitetem dla Europy w Kopenhadze a Komisją. Współpraca ta została nawiązana przez wymianę listów z dnia 29 maja i 19 czerwca 1972 roku, którą niniejszym potwierdzamy.

    Obie nasze organizacje mają wspólne interesy w wielu dziedzinach odnoszących się do zdrowia, nie tylko w skali regionalnej, ale i światowej, w szczególności jeśli chodzi o światowy program rozwoju zdrowia, badania medyczne, zdrowie publiczne, ustanawianie kryteriów i norm zdrowia, w szczególności w dziedzinie środowiska ogólnego i środowiska pracy. Wszystko to świadczy o potrzebie rozszerzenia współpracy o bardziej globalnym charakterze.

    Z powyższych powodów uważam, że nadszedł czas na ustanowienie zasadniczych metod współpracy między naszymi dwiema organizacjami. Procedury te są wymienione w memorandum załączonym do niniejszego listu.

    Przez wzmocnienie i rozwijanie takiej współpracy unikniemy zbędnego powielania działań i pomożemy w skuteczniejszym osiąganiu celów stojących przed naszymi dwiema organizacjami, tj. postępu społecznego i promocji zdrowia.

    Chciałbym zaproponować, aby niniejszy list i dodatek do niego oraz wysłana przez Pana odpowiedź, były uważane za porozumienie ustanawiające stosunki między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia, które wejdą w życie z dniem Pańskiej odpowiedzi.

    Z poważaniem,

    Ivor Richard

    Członek Komisji

    Pan Dr H. Mahler,

    Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia,

    CH-1211 Genewa

    27

    MEMORANDUM

    określające uzgodnienia dotyczące współpracy między Światową Organizacją Zdrowia, a Wspólnotami Europejskimi

    1. Obie Strony odbywają regularnie wzajemne konsultacje w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dla osiągania ich celów w dziedzinie zdrowia i bardziej efektywnej koordynacji rozwoju i realizacji odnośnych programów prowadzonych przez każdą z organizacji.

    2. Komisja Wspólnot Europejskich zaprasza, w stosownych przypadkach, przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia do uczestniczenia w charakterze obserwatora w jej posiedzeniach dotyczących spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Światowej Organizacji Zdrowia i Wspólnot Europejskich.

    3. Światowa Organizacja Zdrowia zaprasza przedstawiciela Wspólnot Europejskich do uczestniczenia w charakterze obserwatora w sesjach jej Zgromadzenia Ogólnego, Rady Wykonawczej i Regionalnego Komitetu dla Europy i, w stosownych przypadkach, w pracach ich komitetów, odnoszących się do spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Wspólnot Europejskich i Światowej Organizacji Zdrowia.

    4. Obie Strony dokonują również niezbędnych uzgodnień dotyczących zapewnienia wzajemnego uczestnictwa w innych stosownych spotkaniach zwołanych pod ich przewodnictwem.

    5. Obie Strony zachęcają i ułatwiają wzajemną wymianę stosownych informacji i dokumentacji w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w ramach ich odpowiednich zakresów właściwości, mając na względzie zwiększenie efektywności ich wysiłków w tych dziedzinach.

    6. Światowa Organizacja Zdrowia, za pośrednictwem swojego dyrektora generalnego użycza Komisji Wspólnot Europejskich wszelkiego niezbędnego technicznego wsparcia, jakie może być wymagane w celach badania spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

    Procedura zwrotu przez Komisję wydatków poniesionych przez Światową Organizację Zdrowia jest ustalana w każdym przypadku na zasadzie wspólnego porozumienia.

    7. Obie Strony dokonują niezbędnych i leżących w ich kompetencji uzgodnień w celu zapewnienia efektywnego wprowadzenia w życie niniejszych postanowień, w szczególności:

    a) dokonują odpowiednich uzgodnień dla zapewnienia ścisłej współpracy i kontaktów między urzędnikami obu instytucji w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania;

    b) poprzez swoich odpowiednich przedstawicieli nadzorują postęp dokonujący się w zakresie ustanawiania efektywnej współpracy między obiema organizacjami.

    Genewa, dnia 2 czerwca 1982 roku.

    Szanowny Panie,

    Dziękuję za Pański list z dnia 28 kwietnia 1982 roku wraz z załączonym do niego memorandum określającym uzgodnienia dotyczące współpracy między Światową Organizacją Zdrowia, a Wspólnotami Europejskimi.

    Mam zaszczyt poinformować, że Światowa Organizacja Zdrowia wyraża pełną zgodę na propozycje zawarte w tych dokumentach i oczekuję rozszerzenia naszej współpracy i ustalenia bardziej efektywnych stosunków roboczych między naszymi dwiema organizacjami.

    Dlatego też, zgodnie z Pańską propozycją, Pański list z dnia 28 kwietnia i załączone do niego memorandum stanowi wraz z niniejszą odpowiedzią porozumienie ustanawiające stosunki między Wspólnotami Europejskimi a Światową Organizacją Zdrowia, które wchodzi w życie z dniem dzisiejszym.

    Szczerze oddany,

    GRD H. Mahler,

    Dyrektor Generalny

    Pan Ivor Richard,

    Członek Komisji Wspólnot Europejskich,

    B-1049 Bruksela.

    Bruksela, dnia 9 czerwca 1982 roku.

    Szanowny Doktorze Mahler,

    Dziękuję za Pański list z dnia 2 czerwca 1982 roku potwierdzający zgodę na propozycje dotyczące przyszłych stosunków między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia.

    Oczekuję kontynuacji współpracy między naszymi dwiema organizacjami.

    Z poważaniem,

    Ivor Richard

    Członek Komisji

    Pan Dr H. Mahler,

    Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia,

    CH-1211 Genewa

    27

    --------------------------------------------------

    Top