Wybierz funkcje eksperymentalne, które chcesz wypróbować

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Dokument 52016AE2295

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par informācijas apmaiņas mehānisma izveidi sakarā ar starpvaldību nolīgumiem un nesaistošiem aktiem starp dalībvalstīm un trešām valstīm enerģētikas jomā un par Lēmuma Nr. 994/2012/ES atcelšanu” (COM(2016) 53 final)

    OV C 487, 28.12.2016, str. 81—85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.12.2016   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 487/81


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par informācijas apmaiņas mehānisma izveidi sakarā ar starpvaldību nolīgumiem un nesaistošiem aktiem starp dalībvalstīm un trešām valstīm enerģētikas jomā un par Lēmuma Nr. 994/2012/ES atcelšanu”

    (COM(2016) 53 final)

    (2016/C 487/13)

    Ziņotājs:

    Vladimír NOVOTNÝ

    Atzinuma pieprasījums no

    Eiropas Komisijas, 16.2.2016.

    Padomes, 2.3.2016.

    Eiropas Parlamenta, 7.3.2016.

    Juridiskais pamats

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 194. panta 2. punkts un 304. pants

    Atbildīgā specializētā nodaļa

    Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētā nodaļa

    Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

    7.9.2016.

    Pieņemts plenārsesijā

    21.9.2016.

    Plenārsesija Nr.

    519

    Balsojuma rezultāts

    (par/pret/atturas)

    139/0/4

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1.

    EESK atzinīgi vērtē Komisijas priekšlikumu un priekšlikumu jaunam lēmumam kopumā un uzskata, ka tas ir solis uz priekšu, lai stiprinātu juridisko noteiktību saistībā ar ieguldījumiem enerģētikas nozarē un attiecīgajiem infrastruktūras projektiem un lai palielinātu pārredzamību jautājumos par gāzes piegādes drošību un uzlabotu iekšējā enerģijas tirgus darbību.

    1.2.

    EESK atbalsta starptautisku nolīgumu ar trešām valstīm enerģētikas jomā novērtēšanu, izmantojot ex ante mehānismu, jo tas ir līdzeklis, lai novērstu iespējamo risku, ka noslēgtie nolīgumi neatbilst Savienības tiesībām un iekšējā enerģijas tirgus prasībām. Tajā pašā laikā komiteja uzskata, ka šajā gadījumā preventīvie pasākumi ir efektīvāks līdzeklis nekā pasākumi stāvokļa uzlabošanai a posteriori.

    1.3.

    EESK ierosina paziņošanas un pārbaudes procedūru pirms (ex ante) starptautisku nolīgumu noslēgšanas enerģētikas jomā attiecināt vienīgi uz nolīgumiem par gāzes piegādi dalībvalstīm, jo gāze ir sensiblākais enerģijas pamatprodukts, kuras piegāde parasti ietver vairākas ES dalībvalstis.

    1.4.

    EESK uzskata, ka lēmuma pārskatīšana būtu jāattiecina tikai uz to pamatnolīgumu izstrādi, kuri tieši ietekmē ES iekšējo tirgu un/vai enerģijas piegādes drošību, un Komisijai būtu jānovērtē vienīgi tai iesniegtā starpvaldību nolīguma projekta atbilstība Savienības tiesībām.

    1.5.

    Konfidenciālas informācijas aizsardzības stiprināšana visā starpvaldību nolīguma sagatavošanas procesā ir noteicošais faktors, lai veiksmīgi ieviestu ierosinātās paziņošanas un pārbaudes procedūras attiecībā uz starptautiskajiem nolīgumiem enerģētikas jomā, kuri pašlaik tiek sagatavoti vai par kuriem notiek sarunas.

    1.6.

    EESK uzskata, ka pārējie nolīgumi enerģētikas jomā būtu jāvērtē, izmantojot līdz šim spēkā esošās juridiskās un administratīvās ex post procedūras. EESK iesaka vienlaikus paredzēt iespēju brīvprātīgi iesniegt šādus nolīgumus ex ante novērtēšanai, ja to pieprasa attiecīgā dalībvalsts.

    1.7.

    EESK uzskata, ka priekšlikumā paredzētajam divpadsmit nedēļu termiņam, kas Komisijai noteikts negatīva atzinuma sagatavošanai, ja nolīguma projekts neatbilst Savienības tiesībām, ir jābūt maksimālajam termiņam. Pēc šā termiņa beigām uzskatāms, ka Komisija ir apstiprinājusi ierosināto nolīgumu un sarunas par attiecīgā starpvaldību nolīguma noslēgšanu var turpināties.

    2.   Ievads

    2.1.

    “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam, ar ko izveido informācijas apmaiņas mehānismu attiecībā uz starpvaldību nolīgumiem starp dalībvalstīm un trešām valstīm enerģētikas jomā” ir daļa no Eiropas Komisijas “ziemas paketes”, kas virzīta uz enerģijas piegādes drošību enerģētikas savienības projekta ietvaros. Galvenā uzmanība minētajā paketē pievērsta gāzes piegādēm no trešām valstīm.

    2.2.

    Komisija 2015. gadā pārskatīja spēkā esošo 2012. gada 25. oktobra Lēmumu Nr. 994/2012/ES par starpvaldību nolīgumiem, ar ko izveido informācijas apmaiņas mehānismu attiecībā uz starpvaldību nolīgumiem starp dalībvalstīm un trešām valstīm enerģētikas jomā, un novērtēja tā efektivitāti.

    2.3.

    No novērtējuma ziņojuma izriet, ka, pēc Komisijas domām, pašreizējie lēmumi neatbilst vienam no galvenajiem mērķiem, proti, nodrošināt starpvaldību nolīgumu atbilstību Savienības tiesībām. Komisija norāda trīs galvenos šīs problēmas cēloņus:

    Komisijai iepriekš netiek paziņots par starpvaldību nolīgumiem, palielinot tādējādi risku, ka nolīgumi tiek izstrādāti tā, ka tie neatbilst ES tiesībām,

    dažos starpvaldību nolīgumos paredzētie juridiskie mehānismi, kas dotu iespēju tos grozīt vai atcelt, nav pietiekami,

    trūkst pārredzamības notiekošajās sarunās par starpvaldību nolīgumiem vai par to aizstāšanas ietekmi.

    2.4.

    Komisija ir izstrādājusi priekšlikumu lēmumam, ar kuru atceļ Lēmumu Nr. 994/2012/ES un kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas, lai ņemtu vērā secinājumus, kas izriet no minētā lēmuma pārskatīšanas. Pārskatīšanai ir divi galvenie mērķi:

    nodrošināt starpvaldību nolīgumu atbilstību Savienības tiesībām, lai garantētu iekšējā tirgus efektīvu darbību un stiprinātu ES enerģētisko drošību,

    palielināt starpvaldību nolīgumu ar trešām valstīm pārredzamību, lai paaugstinātu ES enerģijas piegādes rentabilitāti un pastiprinātu dalībvalstu savstarpējo solidaritāti.

    3.   Komisijas dokuments

    3.1.

    Pārskatītajā lēmuma priekšlikumā ietverti šādi elementi:

    3.1.1.

    Paziņošanas pienākumi attiecībā uz starpvaldību nolīgumiem:

    dalībvalsts pienākums informēt Komisiju par nodomu sākt sarunas ar trešo valsti par jauna starpvaldību nolīguma noslēgšanu gāzes piegādes jomā vai pašreizējā nolīguma grozīšanu,

    pēc tam, kad ir paziņots par sarunām, būtu jāinformē Komisija par nolīguma sagatavošanas gaitu,

    Komisijas dienesti var ieteikt dalībvalstīm, kā novērst, pirmkārt, starpvaldību nolīguma noteikumu savstarpējo neatbilstību un, otrkārt, to neatbilstību Savienības tiesību aktiem, Padomes nostājai Savienības politikas jautājumos vai Eiropadomes secinājumiem, ja dalībvalsts informējusi Komisiju par sarunām,

    dalībvalsts pienākums paziņot Komisijai starpvaldību nolīguma vai grozījuma projektu ar visiem pievienotajiem dokumentiem tiklīdz puses sarunās panākušas vienošanos par visiem galvenajiem elementiem, lai Komisija varētu veikt priekšpārbaudi,

    dalībvalsts pienākums paziņot Komisijai starpvaldību nolīgumu vai grozījumus ar visiem pievienotajiem dokumentiem pēc ratifikācijas,

    dalībvalsts pienākums paziņot Komisijai visus esošos starpvaldību nolīgumus vai grozījumus ar visiem pievienotajiem dokumentiem,

    uz uzņēmumu savstarpējiem nolīgumiem paziņošanas pienākums neattiecas, taču tos var brīvprātīgi iesniegt Komisijai,

    Komisijas pienākums lietot saņemto informāciju un dokumentus kopīgi ar citām dalībvalstīm saskaņā ar datu konfidencialitātes noteikumiem.

    3.1.2.

    Komisijas veiktais novērtējums:

    Komisijas pienākums veikt starpvaldību nolīguma vai grozījumu projekta ex ante novērtējumu un sešu nedēļu laikā informēt dalībvalsti par šaubām par saderību ar Savienības tiesību aktiem, it īpaši iekšējā enerģijas tirgus tiesību aktiem un Savienības konkurences tiesībām,

    Komisijas saistošs pienākums divpadsmit nedēļu laikā pēc paziņošanas datuma informēt dalībvalsti par tās viedokli attiecībā uz starpvaldību nolīguma vai grozījumu atbilstību Savienības tiesību aktiem,

    dalībvalsts nedrīkst noslēgt piedāvāto starpvaldību nolīgumu un apstiprināt grozījumus līdz brīdim, kad Komisija savā atzinumā informē dalībvalsti par varbūtējām šaubām. Noslēdzot piedāvāto starpvaldību nolīgumu vai apstiprinot tajā grozījumus, dalībvalsts maksimāli ņem vērā attiecīgos Komisijas secinājumus un ieteikumus,

    Komisijas pienākums deviņu mēnešu laikā pēc paziņošanas veikt esošo starpvaldību nolīgumu vai grozījumu ex post novērtējumu un informēt dalībvalstis, ja rodas šaubas par šo nolīgumu atbilstību Savienības tiesību aktiem.

    3.1.3.

    Paziņošanas pienākumi un Komisijas novērtējums par nesaistošiem aktiem:

    dalībvalsts pienākums iesniegt Komisijai esošos un turpmākos nesaistošos aktus un visus pievienotos dokumentus,

    Komisija var veikt iesniegtā nesaistošā akta ex post novērtēšanu un informēt dalībvalsti, ja tā uzskata, ka šā nesaistošā akta īstenošanas pasākumi varētu neatbilst Savienības tiesību aktiem,

    Komisija ierosina, ka izmaksu ziņā visefektīvākais, iedarbīgākais un samērīgākais ir tāds risinājums, ar kuru paredzēts par obligātu prasību noteikt ex ante novērtējumu, ko sagatavo Komisija. Dalībvalstīm jau agrīnā posmā būtu jāinformē Komisija par visām notiekošajām sarunām par starpvaldību nolīgumu gāzes piegādes jomā un jāiesniedz Komisijai ar to saistīti priekšlikumi, lai tā varētu sagatavot ex ante novērtējumu.

    3.2.

    Pēc Komisijas domām, šis lēmums varētu sekmēt:

    lielāku juridisko noteiktību, kas veicina ieguldījumus,

    efektīvu darbību iekšējā enerģijas tirgū, kurā nav segmentācijas un ir spēcīgāka konkurence,

    lielāku pārredzamību saistībā ar piegādes drošību visās dalībvalstīs.

    4.   Vispārīgas piezīmes

    4.1.

    EESK 2012. gadā jau pievērsās jautājumam par nolīgumiem enerģētikas jomā saistībā Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmuma Nr. 994/2012/ES sagatavošanu (1). Savā atzinumā komiteja norādīja, ka enerģētikas nolīgumos ir jāņem vērā gan stratēģiski, gan komerciāli apsvērumi, vienlaikus ievērojot proporcionalitātes un pārredzamības principus.

    4.2.

    Komiteja pauda nožēlu, ka lēmuma projekts neattiecas uz enerģētikas nozares privāto struktūru nozīmīgiem tirdzniecības nolīgumiem, kuri aptver vairākas dalībvalstis un kuri varētu būt pretrunā Savienības tiesībām. Komiteja norādīja uz draudiem, kas varētu rasties, ja stratēģisko partnerattiecību dēļ tiktu uzspiesta tādu modeļu ieviešana, kuru pamatā ir intereses, kas nesakrīt ar ES interesēm un var būt kaitējošas.

    4.3.

    Eiropas darba devēju organizācijas – nozīmīgi sociālā dialoga partneri, kā arī organizētas pilsoniskās sabiedrības pārstāvji atturīgi vērtēja priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam, ar ko pārskata Lēmumu 994/2012/ES. Darba devēju apvienības apgalvo, ka pašreizējais ex post mehānisms ir pietiekams. Tās uzsvēra, ka novērtējums būtu jāveic par nolīgumiem, kuri ietekmē iekšējo enerģijas tirgu vai energoapgādes drošību.

    4.4.

    Pilsoniskās sabiedrības organizācijas un vairākas dalībvalstis izvirzīja prasību par saukšanu pie atbildības sensitīvas informācijas noplūdes gadījumā un prasību nodrošināt pietiekamu komerciālo interešu aizsardzību. Tās arī piekrita, ka darbības joma nebūtu jāattiecina uz privāto struktūru nolīgumiem un uz nolīgumiem, kas balstīti uz Euratom mehānismiem, un izvirzīja prasību, lai visā Lēmuma 994/2012/ES pārskatīšanas gaitā tiktu ievērota darījumdarbības un tirdzniecības brīvība, komercnoslēpuma aizsardzība un tiesības uz labu pārvaldību.

    4.5.

    Sabiedriskajā apspriešanā par šo lietu līdzīgus iebildumus izteica arī ieinteresētās personas, to skaitā Eiropas nozaru organizācijas un regulatoru apvienības. Tās cita starpā norādīja, ka Komisijas pavaddokumentos [SWD(2016) 28 final] nav pietiekami pamatotas bāzes un nozīmīgu skaitļos izteiktu argumentu, kas ļautu pamatoti secināt, ka ar pašreizējiem tiesību aktiem nevar sasniegt izvirzītos mērķus un tādēļ tie ir jāaizstāj ar jauniem tiesību aktiem. Nepilnības starptautiskajos nolīgumos varētu novērst, stingrāk piemērojot spēkā esošo lēmumu, nevis izstrādājot jaunu tiesību aktu.

    4.6.

    Lai panāktu pieņemamu kompromisu, EESK šajā atzinumā ņēmusi vērā organizētas pilsoniskās sabiedrības daļas komentārus un iebildumus, kas izklāstīti iepriekš, kā arī Komisijas argumentus un ES Enerģētikas Padomes secinājumus.

    4.7.

    Ņemot vērā Komisijas pieredzi attiecībā uz grūtībām veikt izmaiņas jau noslēgtajos starptautiskajos nolīgumos enerģētikas jomā, ja vēlāk atklājas, ka tie neatbilst Savienības tiesībām, EESK atbalsta priekšlikumu izmantot ex ante mehānismu kā līdzekli, lai novērstu Savienības tiesību un iekšējā enerģijas tirgus noteikumu pārkāpumu gadījumos, kas attiecas uz visu ES vai skar vairākas dalībvalstis.

    4.8.

    Tādēļ EESK uzskata, ka lēmuma pārskatīšana būtu jāattiecina tikai uz nozīmīgiem starpvaldību nolīgumiem ar trešām valstīm, kuri tieši ietekmē ES iekšējo tirgu un/vai enerģijas piegādes drošību, un Komisijai būtu jāvērtē tikai tā starpvaldību nolīguma projekta atbilstība Savienības tiesībām, kas tai iesniegts.

    4.9.

    Sarunās par mazāka mēroga un mazāk nozīmīgiem starpvaldību nolīgumiem nevajadzētu piešķirt īpašas pilnvaras Komisijai, ja tā sarunu gaitā palīdz kādai dalībvalstij. Tomēr tajā pašā laikā ir jāsaglabā iespēja dalībvalstīm pēc pieprasījuma saņemt no Komisijas konsultāciju pakalpojumus, lai novērstu nolīguma, par kuru notiek sarunas, neatbilstību Savienības tiesībām. Šādā gadījumā Komisijai būtu stingri jāievēro attiecīgās informācijas sniegšanas termiņi.

    5.   Īpašas piezīmes

    5.1.

    EESK uzskata, ka kontroles mehānisms arī turpmāk jāpiemēro tikai starptautiskajiem gāzes piegādes nolīgumiem.

    5.2.

    Komiteja piekrīt Komisijas viedoklim, ka izskatāmā lēmuma priekšlikumā ierosinātajiem pienākumiem nav jāattiecas uz nolīgumiem, ko noslēgušas privātās struktūras. Tomēr komiteja iesaka paredzēt iespēju izmantot ierosināto ex ante mehānismu attiecībā uz privātā sektora nolīgumiem, kuriem ir būtiska ietekme uz iekšējo enerģijas tirgu vai energoapgādes drošību. Taču ir jānosaka skaidri noteikumi šai procedūrai.

    5.3.

    EESK sagaida, ka tiks noteikta atbildība par komerciāli svarīgas informācijas noplūdi un šādi gadījumi tiks izskatīti krimināltiesību aspektā.

    5.4.

    EESK uzskata, ka nav nepieciešams un nav lietderīgi izskatāmo lēmumu piemērot juridiski nesaistošiem aktiem (priekšlikuma 2. pants).

    5.5.

    Komiteja apšauba Komisijas apgalvojumu, ka priekšlikums nekādi neietekmē ES budžetu. Ja ex ante mehānisms tiks piemērots arī privātā sektora nolīgumiem, var palielināties gan administratīvās izmaksas, gan administratīvais slogs. EESK rīcībā nav analīzes par to, kā jaunajā lēmumā tiks ievērots subsidiaritātes princips un piemērots proporcionalitātes princips.

    5.6.

    EESK atbalsta Komisijas priekšlikumu, ka Komisijas palīdzība arī turpmāk būs fakultatīva (priekšlikuma 4. pants), jo dalībvalsts sarunās ar trešo valsti Eiropas Komisijas palīdzībai nevajadzētu būt obligātai.

    Briselē, 2016. gada 21. septembrī

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Georges DASSIS


    (1)  OV C 68, 6.3.2012., 65. lpp.


    Góra