EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0706

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2022/706 (2022. gada 5. maijs), ar ko paredz noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1313/2013/ES piemērot attiecībā uz kritērijiem un procedūrām, ar ko atzinīgi novērtē ilggadēju darbu un ievērojamus ieguldījumus Savienības civilās aizsardzības mehānismā (izziņots ar dokumenta numuru C(2022) 2884) (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2022/2884

OV L 132, 6.5.2022, p. 102–106 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/706/oj

6.5.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 132/102


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2022/706

(2022. gada 5. maijs),

ar ko paredz noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1313/2013/ES piemērot attiecībā uz kritērijiem un procedūrām, ar ko atzinīgi novērtē ilggadēju darbu un ievērojamus ieguldījumus Savienības civilās aizsardzības mehānismā

(izziņots ar dokumenta numuru C(2022) 2884)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1313/2013/ES (2013. gada 17. decembris) par Savienības civilās aizsardzības mehānismu (1) un jo īpaši tā 32. panta 1. punkta hb) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Lai atzinīgi novērtētu un godinātu ilggadēju darbu un ievērojamus ieguldījumus Savienības civilās aizsardzības mehānismā (“Savienības mehānisms”), Lēmumā Nr. 1313/2013/ES ir paredzēts, ka Komisija attiecīgajiem saņēmējiem var piešķirt medaļas.

(2)

Lai varētu piešķirt šādas Savienības mehānisma medaļas (“UCPM medaļas”), Komisijai būtu jānosaka kritēriji un procedūras, ar ko atzīst ilggadēju darbu un ievērojamus ieguldījumus Savienības mehānismā.

(3)

Ņemot vērā to, ka no Savienības mehānisma tiek sniegta starpnozaru palīdzība, UCPM medaļas būtu jāpiešķir Savienības un trešo valstu pilsoņiem, tostarp civilās aizsardzības personālam, katastrofu pārvarēšanas personālam, dalībvalstu militārajam personālam vai citu attiecīgo iestāžu vai struktūru personālam par Savienības mehānismā sniegto ieguldījumu. UCPM medaļas var piešķirt fiziskām personām vai moduļiem, tostarp intervences vienībām, tehniskās palīdzības un atbalsta vienībām (TAST) un citām reaģēšanas spējām, kas reģistrētas Kopīgā ārkārtējo situāciju sakaru un informācijas sistēmā (CECIS).

(4)

Lai aptvertu visa katastrofu pārvarēšanas cikla darbības, ilgtermiņa apņemšanās un ārkārtas ieguldījumu Savienības mehānismā atzinīgas novērtēšanas un godināšanas materiālajam tvērumam būtu jāietver novēršanas, sagatavotības un reaģēšanas darbības.

(5)

Saskaņā ar Lēmuma Nr. 1313/2013/ES 20.a panta 3. punktu Komisijai būtu jāpiešķir divu veidu UCPM medaļas: medaļa par ilggadēju darbu un medaļa par ievērojamu ieguldījumu. Tādēļ ir jānosaka atbilstības kritēriji katra medaļas veida piešķiršanai.

(6)

Tā kā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu (ES) 2019/420 (2) Savienības mehānismā tika ieviestas UCPM medaļas, laikposms, kas jāņem vērā, nosakot iespējamo UCPM medaļu saņēmēju atbilstību, būtu jānosaka, ņemot vērā tā pieņemšanas datumu, proti, 2019. gada 21. martu.

(7)

Komisijai un dalībvalstīm vajadzētu būt tiesīgām nominēt potenciālos saņēmējus. Lai novērtētu potenciālos saņēmējus, visas šādas nominācijas būtu jāizvērtē medaļu piešķiršanas padomei, kuras sastāvā vajadzētu būt Komisijas pārstāvjiem. Medaļu piešķiršanas padomei būtu jāsanāk kopā, lai sniegtu Komisijai ieteikumus par UCPM medaļām.

(8)

Lai pienācīgi godinātu saņēmējus, UCPM medaļas būtu jāpiešķir oficiālā ceremonijā, piemēram, Eiropas Civilās aizsardzības forumā vai citās oficiālās ceremonijās uz ad hoc pamata.

(9)

Lai nodrošinātu iekļaušanu un veicinātu līdztiesību, pieņemot lēmumu par UCPM medaļu piešķiršanu, būtu jāņem vērā dzimumu līdzsvars un ģeogrāfiskais sadalījums.

(10)

Lai nodrošinātu pārredzamību, Komisijai būtu jāuztur piešķirto UCPM medaļu reģistrs.

(11)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi Lēmuma Nr. 1313/2013/ES 33. panta 1. punktā minētā civilās aizsardzības komiteja,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Priekšmets

Šajā lēmumā ir izklāstīti kritēriji un procedūras Savienības civilās aizsardzības mehānisma medaļu (“UCPM medaļas”) piešķiršanai, lai atzinīgi novērtētu un godinātu ilggadēju darbu un ievērojamus ieguldījumus Savienības civilās aizsardzības mehānismā (“Savienības mehānisms”).

2. pants

Definīcijas

Šajā lēmumā piemēro šādas definīcijas:

1)

“persona ar labu reputāciju” ir persona, kurai nav nekādu iepriekšēju kriminālsodāmību;

2)

“ārkārtēja drosme” ir izcila drosme vai izturība, kas pārsniedz gaidīto un kas tiek parādīta darbībā;

3)

“ārkārtēji izcils sniegums” ir ļoti augsts sasnieguma līmenis, kas pārsniedz parastos sasniegumus.

3. pants

UCPM medaļu veidi

1.   Komisija piešķir šādu divu veidu UCPM medaļas:

a)

medaļa par ilggadēju darbu;

b)

medaļa par ievērojamu ieguldījumu.

2.   Medaļu saņēmējiem nav tiesību uz finansiālu labumu.

3.   Katru no šiem UCPM medaļas veidiem var piešķirt tikai vienu reizi vienai un tai pašai fiziskai personai, moduļiem, intervences vienībām, tehniskās palīdzības un atbalsta vienībām un citām reaģēšanas spējām. Tās var piešķirt pēc nāves.

4. pants

Attiecināmība

1.   Par ieguldījumu Savienības mehānismā UCPM medaļas var piešķirt šādām fiziskām personām:

a)

dalībvalstu vai Savienības mehānismā iesaistīto valstu civilās aizsardzības un katastrofu pārvarēšanas jomā strādājošajiem personāla locekļiem;

b)

citu iestāžu, vienību vai struktūru locekļiem, kas sniedz ieguldījumu Savienības mehānisma darbībās;

c)

Savienības pilsoņiem vai trešo valstu pilsoņiem.

Šīm fiziskām personām ir jābūt ar labu reputāciju.

2.   Par ieguldījumu Savienības mehānismā UCPM medaļas var piešķirt šādām vienībām:

a)

moduļiem, kas izveidoti saskaņā ar Lēmumu Nr. 1313/2013/ES;

b)

intervences vienībām, kā definēts Komisijas Īstenošanas lēmuma 2014/762/ES (3) 2. panta 4. punktā;

c)

tehniskās palīdzības un atbalsta vienībām, kā definēts Īstenošanas lēmuma 2014/762/ES 2. panta 5. punktā;

d)

cita veida reaģēšanas spējām, kā minēts Lēmuma Nr. 1313/2013/ES 9. panta 4. punktā.

Minētās vienības reģistrē Kopīgā ārkārtējo situāciju sakaru un informācijas sistēmā (CECIS).

3.   Savienības darbinieki, uz kuriem attiecas Eiropas Savienības Civildienesta noteikumi un Savienības Pārējo darbinieku nodarbināšanas kārtība, kas noteikti Padomes Regulā (EEK, Euratom, EOTK) Nr. 259/68 (4), nav tiesīgi saņemt UCPM medaļas.

5. pants

Attiecināmības periods

Attiecināmības periods UCPM medaļu piešķiršanai sākas 2019. gada 21. martā.

6. pants

Medaļa par ilggadēju darbu

UCPM medaļu par ilggadēju darbu var piešķirt 4. panta 1. un 2. punktā minētajiem atbilstīgajiem saņēmējiem, kuri atbilst vienam no šādiem nosacījumiem:

a)

viņi ir vismaz trīs reizes izvietoti Savienības mehānisma reaģēšanas operācijās;

b)

tie ir apliecinājuši ilgtermiņa profesionālu apņemšanos īstenot Savienības mehānisma novēršanas vai sagatavotības darbības. Laikposmus, ko atbilstīgie saņēmēji velta šādām darbībām, uzskata par viņu apņemšanās apstiprinājumu.

7. pants

Medaļa par ievērojamu ieguldījumu

UCPM medaļu par ievērojamu ieguldījumu var piešķirt 4. panta 1. un 2. punktā minētajiem atbilstīgajiem saņēmējiem, kuri atbilst vienam no šādiem nosacījumiem:

a)

tie ir pierādījuši ārkārtēju drosmi, ārkārtēji izcilu sasniegumu vai darbību, kas pārsniedz to, ko varētu pamatoti sagaidīt Savienības mehānisma ietvaros veiktas reaģēšanas operācijas laikā;

b)

tie ir devuši ārkārtīgi izcilu sniegumu Savienības mehānisma izstrādē kopumā.

8. pants

Nominēšana

1.   Komisija un dalībvalstis var medaļu piešķiršanas padomei nominēt kandidātus, lai piešķirtu:

a)

UCPM medaļas par ilggadēju darbu, pamatojoties uz 6. pantā noteiktajiem kritērijiem;

b)

UCPM medaļas par ievērojamu ieguldījumu, pamatojoties uz 7. pantā noteiktajiem kritērijiem.

2.   Komisija ar Ārkārtas reaģēšanas koordinēšanas centra starpniecību regulāri pārskata kandidatūras un ziņo medaļu piešķiršanas padomei, kad 6. pantā minētie kritēriji ir izpildīti.

9. pants

Medaļu piešķiršanas padome un piešķiršanas lēmums

1.   Tiek izveidota medaļu piešķiršanas padome, kas izskata nomēto kandidātu sarakstu, ko Komisija vai dalībvalstis iesniegušas saskaņā ar 8. pantu, un sniedz ieteikumus Komisijai attiecībā uz UCPM medaļu piešķiršanu.

2.   Medaļu piešķiršanas padomē ir trīs Komisijas pārstāvji.

3.   Komisija sasauc medaļu piešķiršanas padomi vismaz vienu mēnesi pirms 11. panta 1. punktā minētās ceremonijas rīkošanas.

Lemjot par UCPM medaļu piešķiršanu, medaļu piešķiršanas padome ņem vērā dzimumu līdzsvaru un ģeogrāfisko sadalījumu.

10. pants

Piešķirto UCPM medaļu atsaukšana un atteikšanās no tām

1.   Notiesājoša sprieduma vai jebkādas darbības, kas ir necienīga vai var kaitēt Savienības interesēm, gadījumā Komisija atsauc jebkuru no piešķirtajām UCPM medaļām.

2.   Saņēmēji patur tiesības atteikties no piešķirtās UCPM medaļas.

11. pants

UCPM medaļu apbalvošanas ceremonija

1.   UCPM medaļas piešķir Eiropas Civilās aizsardzības forumā vai attiecīgā gadījumā oficiālās ceremonijās uz ad hoc pamata.

2.   UCPM medaļas saņēmējiem vai to pārstāvjiem nodod Komisijas pārstāvis.

3.   Ja UCPM medaļas saņēmējs ir modulis, intervences vienība, tehniskās palīdzības un atbalsta vienība vai cita reaģēšanas spēja, UCPM medaļu nodod vienības vadītājam vai pārstāvim, kas to saņem attiecīgā moduļa, intervences vienības, tehniskās palīdzības un atbalsta vienības vai citu reaģēšanas spēju vārdā.

12. pants

Dizains un publiskais reģistrs tiešsaistē

1.   Komisija nosaka UCPM medaļu dizainu un modeli.

2.   Komisija uztur UCPM medaļu saņēmēju publisku reģistru tiešsaistē.

13. pants

UCPM medaļu nēsāšana

UCPM medaļu nēsāšanu reglamentē attiecīgie saņēmēja valsts noteikumi.

14. pants

Adresāti

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2022. gada 5. maijā

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Janez LENARČIČ


(1)  OV L 347, 20.12.2013., 924. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums (ES) 2019/420 (2019. gada 13. marts), ar ko groza Lēmumu Nr. 1313/2013/ES par Savienības civilās aizsardzības mehānismu (OV L 77 I, 20.3.2019., 1. lpp.).

(3)  Komisijas Īstenošanas lēmums (2014. gada 16. oktobris) 2014/762/ES, ar kuru paredz noteikumus par to, kā īstenot Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1313/2013/ES par Savienības civilās aizsardzības mehānismu, un atceļ Komisijas Lēmumu 2004/277/EK, Euratom un 2007/606/EK, Euratom (OV L 320, 6.11.2014., 1. lpp.).

(4)  Padomes Regula (EEK, Euratom, EOTK) Nr. 259/68 (1968. gada 29. februāris), ar ko nosaka Eiropas Kopienu Civildienesta noteikumus un Pārējo darbinieku nodarbināšanas kārtību, kā arī paredz īpašus Komisijas ierēdņiem uz laiku piemērojamus pasākumus (OV L 56, 4.3.1968., 1. lpp.).


Top