EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0680

Komisijas Lēmums (ES) 2018/680 (2018. gada 2. maijs), ar ko nosaka kritērijus ES ekomarķējuma piešķiršanai telpu uzkopšanas pakalpojumiem (izziņots ar dokumenta numuru C(2018) 2503) (Dokuments attiecas uz EEZ. )

C/2018/2503

OV L 114, 4.5.2018, p. 22–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 30/03/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2018/680/oj

4.5.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 114/22


KOMISIJAS LĒMUMS (ES) 2018/680

(2018. gada 2. maijs),

ar ko nosaka kritērijus ES ekomarķējuma piešķiršanai telpu uzkopšanas pakalpojumiem

(izziņots ar dokumenta numuru C(2018) 2503)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 25. novembra Regulu (EK) Nr. 66/2010 par ES ekomarķējumu (1) un jo īpaši tās 8. panta 2. punktu,

apspriedusies ar Eiropas Savienības Ekomarķējuma komiteju,

tā kā:

(1)

Regulā (EK) Nr. 66/2010 paredzēti noteikumi, kā izveidot brīvprātīgo ES ekomarķējuma shēmu un tajā piedalīties nolūkā popularizēt preces un pakalpojumus ar ļoti labiem ekoloģiskajiem raksturlielumiem.

(2)

Regula (EK) Nr. 66/2010 paredz, ka ir jānosaka konkrēti ES ekomarķējuma kritēriji katrai produktu grupai.

(3)

Priekšlikumu izstrādāt ES ekomarķējuma kritērijus telpu uzkopšanas pakalpojumiem iesniedza profesionālo uzkopšanas pakalpojumu nozares pārstāvji. Tāpēc Komisija uzsāka un vadīja šādu kritēriju izstrādi.

(4)

Ir lietderīgi noteikt ES ekomarķējuma kritērijus telpu uzkopšanas pakalpojumiem nolūkā veicināt vidi mazietekmējošu tīrīšanas līdzekļu un piederumu izmantošanu un apmācīt personālu par vidiskajiem jautājumiem, vidiskās pārvaldības sistēmas pamatiem un atkritumu pareizu šķirošanu.

(5)

ES ekomarķējuma kritērijiem telpu uzkopšanas pakalpojumiem un ar tiem saistītajām novērtēšanas un verifikācijas prasībām vajadzētu būt spēkā piecus gadus no šā lēmuma paziņošanas dienas, ņemot vērā šai produktu grupai raksturīgo inovācijas ciklu.

(6)

Neatņemama ES ekomarķējuma reģistrācijas numuru daļa ir produktu grupai atbilstošais kods. Lai kompetentās iestādes varētu piešķirt ES ekomarķējuma reģistrācijas numuru telpu uzkopšanas pakalpojumiem, kas atbilst ES ekomarķējuma kritērijiem, šai produktu grupa ir jāpiešķir kods.

(7)

Šā lēmuma noteikumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 66/2010 16. pantu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1.   Produktu grupā “telpu uzkopšanas pakalpojumi” ietilpst regulāri, profesionāli komerciālu, institucionālu un citu publiski pieejamu ēku un privātu mājokļu iekštelpu uzkopšanas pakalpojumi. Uzkopšanas pakalpojumus var sniegt šādās zonās (bet ne tikai): biroju telpas, sanitārās telpas, publiski pieejamas slimnīcu telpas, piemēram, gaiteņi, uzgaidāmās telpas un atpūtas telpas.

2.   Te ietilpst arī tādu stikla virsmu tīrīšana, kuras var aizsniegt bez īpaša aprīkojuma vai mašīnām.

3.   Produktu grupā neietilpst dezinfekcija, uzkopšana ražošanas objektos vai uzkopšana, kuras vajadzībām tīrīšanas līdzekļus nodrošina klients.

2. pants

Šajā lēmumā izmanto šādas definīcijas:

1)

“regulāri profesionāli uzkopšanas pakalpojumi” ir profesionāli uzkopšanas pakalpojumi, ko sniedz vismaz reizi mēnesī, izņemot stiklu tīrīšanu, ko uzskata par regulāru, ja to veic vismaz reizi trijos mēnešos;

2)

“neatšķaidīti tīrīšanas līdzekļi” ir līdzekļi, kuri pirms lietošanas ir jāatšķaida un kuru atšķaidījuma attiecība ir vismaz 1:100;

3)

“tīrīšanas piederumi” ir atkārtoti izmantojami tīrīšanas piederumi, piemēram, lupatas, vīkšķi (mopi) un ūdens spaiņi;

4)

“mikrošķiedra” ir sintētiska šķiedra, kuras pavediens ir smalkāks par vienu DEN vai deciteksu;

5)

“pieteikuma iesniedzēja telpas” ir vieta, kur pieteikuma iesniedzējs veic administratīvos un organizatoriskos uzdevumus saistībā ar savu darbību;

6)

“telpu uzkopšanas darbi, kam piešķirts ES ekomarķējums” ir darbi, ko personāls veic, sniedzot regulārus, profesionālus telpu uzkopšanas pakalpojumus.

3. pants

1.   Lai pakalpojumam saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 66/2010 piešķirtu ES ekomarķējumu, tam jāietilpst produktu grupā “telpu uzkopšanas pakalpojumi”, kas definēta šā lēmuma 1. pantā, un jāatbilst šā lēmuma pielikumā izklāstītajām saistītajām novērtēšanas un verifikācijas prasībām, kā arī šādiem nosacījumiem:

a)

tas atbilst visiem šā lēmuma pielikumā izklāstītajiem obligātajiem kritērijiem;

b)

tas atbilst tik daudziem šā lēmuma pielikumā izklāstītajiem neobligātajiem kritērijiem, lai savāktu vismaz 14 punktu;

c)

uzskaiti attiecībā uz šiem pakalpojumiem kārto atsevišķi no citiem pakalpojumiem, ko sniedz tas pats operators, bet kas neietilpst šā lēmuma darbības jomā, tostarp citiem telpu uzkopšanas pakalpojumiem, kas neatbilst šajā lēmumā izklāstītajām prasībām.

2.   Operators, kam piešķirts ES ekomarķējums telpu uzkopšanas pakalpojumiem, nesniedz citus pakalpojumus, ko neaptver ES ekomarķējums, izņemot gadījumus, kad ES ekomarķējuma aptvertos telpu uzkopšanas pakalpojumus sniedz operatora iecirknis, meitasuzņēmums, filiāle vai nodaļa, kas ir skaidri nodalīta un ved atsevišķu uzskaiti.

Telpu uzkopšanas pakalpojumiem izdotā ES ekomarķējuma licence neattiecas ne uz kādiem citiem šā operatora sniegtiem pakalpojumiem, kas neietilpst šā lēmuma darbības jomā, tostarp citiem telpu uzkopšanas pakalpojumiem, kas neatbilst šajā lēmumā izklāstītajām prasībām, un šādus citus pakalpojumus nedrīkst tirgot kā tādus, kam šāda licence ir.

3.   Ja operators, kam piešķirts ES ekomarķējums telpu uzkopšanas pakalpojumiem, šādu pakalpojumu sniegšanā izmanto apakšuzņēmumus, arī tiem ir jābūt saņēmušiem ES ekomarķējuma licenci telpu uzkopšanas pakalpojumiem.

4. pants

Produktu grupas “telpu uzkopšanas pakalpojumi” kritēriji un ar tiem saistītās novērtēšanas un verifikācijas prasības ir spēkā piecus gadus no šā lēmuma paziņošanas dienas.

5. pants

Administratīviem mērķiem produktu grupai “telpu uzkopšanas pakalpojumi” piešķir kodu “052”.

6. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2018. gada 2. maijā

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Karmenu VELLA


(1)  OV L 27, 30.1.2010., 1. lpp.


PIELIKUMS

ES EKOMARĶĒJUMA KRITĒRIJI UN NOVĒRTĒŠANAS UN VERIFIKĀCIJAS PRASĪBAS PRODUKTU GRUPAI “TELPU UZKOPŠANAS PAKALPOJUMI”

PAMATINFORMĀCIJA

KRITĒRIJI

Kritēriji ES ekomarķējuma piešķiršanai produktu grupai “Telpu uzkopšanas pakalpojumi”

Obligātie kritēriji

M1 kritērijs.

Vidi mazietekmējošu tīrīšanas līdzekļu izmantošana

M2 kritērijs.

Tīrīšanas līdzekļu dozēšana

M3 kritērijs.

Mikrošķiedras izstrādājumu izmantošana

M4 kritērijs.

Personāla apmācība

M5 kritērijs.

Vidiskās pārvaldības sistēmas pamati

M6 kritērijs.

Cieto atkritumu šķirošana pieteikuma iesniedzēja telpās

M7 kritērijs.

Informācija ES ekomarķējumā

Izvēles kritēriji

O1 kritērijs.

Vidi mazietekmējošu tīrīšanas līdzekļu plaša izmantošana (līdz 3 punktiem)

O2 kritērijs.

Koncentrētu, neatšķaidītu tīrīšanas līdzekļu izmantošana (līdz 3 punktiem)

O3 kritērijs.

Mikrošķiedras izstrādājumu plaša izmantošana (līdz 3 punktiem)

O4 kritērijs.

Vidi mazietekmējošu tīrīšanas līdzekļu izmantošana (līdz 4 punktiem)

O5 kritērijs.

Putekļsūcēju energoefektivitāte (3 punkti)

O6 kritērijs.

Pakalpojumu sniedzēja EMAS reģistrācija vai ISO 14001 sertifikācija (līdz 5 punktiem)

O7 kritērijs.

Cieto atkritumu apsaimniekošana uzkopjamos objektos (2 punkti)

O8 kritērijs.

Pakalpojumu kvalitāte (līdz 3 punktiem)

O9 kritērijs.

Pieteikuma iesniedzējam piederošie vai tā nomātie transportlīdzekļi (līdz 5 punktiem)

O10 kritērijs.

Pieteikuma iesniedzējam piederošo vai tā nomāto veļas mazgāšanas mašīnu efektivitāte (līdz 4 punktiem)

O11 kritērijs.

Ekomarķēti pakalpojumi un citi ekomarķēti produkti (līdz 5 punktiem)

O12 kritērijs.

Klientam piegādātās patēriņa preces un elektriskie roku žāvētāji (līdz 3 punktiem)

NOVĒRTĒŠANA UN VERIFIKĀCIJA

Konkrētas novērtēšanas un verifikācijas prasības ir norādītas pie katra kritērija atsevišķi.

Gadījumos, kad pieteikuma iesniedzējam jāiesniedz deklarācijas, dokumentācija, analīžu rezultāti, testēšanas protokoli vai citi pierādījumi par atbilstību kritērijiem, tos atkarībā no situācijas var sagatavot pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i), un/vai to apakšuzņēmējs(-i).

Kompetentās iestādes priekšroku dod apliecinājumiem, ko izdevušas iestādes, kuras ir akreditētas atbilstoši attiecīgajam testēšanas un kalibrēšanas laboratoriju saskaņotajam standartam, un pārbaudījušas iestādes, kuras ir akreditētas atbilstoši attiecīgajam izstrādājumus, procesus un pakalpojumus sertificējošo iestāžu saskaņotajam standartam. Akreditāciju veic saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 765/2008 (1).

Informāciju, kas izgūta no vidiskajām deklarācijām, kuras iesniegtas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1221/2009 (2), uzskata par iepriekšējā punktā minētajiem apliecinājumiem līdzvērtīgu pierādījumu.

Attiecīgos gadījumos drīkst izmantot citas testēšanas metodes, nevis tās, kuras ir norādītas attiecībā uz katru kritēriju, ja kompetentā iestāde, kas novērtē pieteikumu, atzīst šādas metodes par līdzvērtīgām.

Attiecīgos gadījumos kompetentās iestādes drīkst pieprasīt iesniegt apliecinošus dokumentus un drīkst veikt neatkarīgas pārbaudes.

Kompetentās iestādes apmeklē pieteikuma iesniedzēja telpas un vismaz vienu reizi pirms ekomarķējuma piešķiršanas apseko kādu uzkopjamo objektu, kur tobrīd tiek sniegti uzkopšanas pakalpojumi.

Pēc ES ekomarķējuma licences saņemšanas pieteikuma iesniedzējs kompetentajām iestādēm periodiski iesniedz to uzkopjamo objektu sarakstu, kuros tas sniedz uzkopšanas pakalpojumus ar ES ekomarķējumu, un norāda pirmo un pēdējo darba dienu katrā objektā. Starplaiki starp paziņojumiem par jauniem uzkopjamiem objektiem nav ilgāki par četriem mēnešiem, izņemot gadījumus, kad pieteikuma iesniedzējs nav uzņēmies jaunus līgumus. Periodā, uz kuru ir piešķirts ES ekomarķējums, kompetentā iestāde var periodiski apsekot pieteikuma iesniedzēja telpas vai uzkopjamo objektu.

Priekšnoteikums ir tāds, ka pakalpojumiem jāatbilst visām tās valsts (valstu) juridiskajām prasībām, kur tiek sniegti “telpu uzkopšanas pakalpojumi”. Konkrētāk, uzņēmumam jādarbojas un jābūt reģistrētam atbilstoši valsts vai vietējiem normatīvajiem aktiem, un tā darbiniekiem jābūt legāli nodarbinātiem un apdrošinātiem. Tas nozīmē, ka darbiniekiem ir valsts normatīvajiem aktiem atbilstošs un derīgs rakstisks līgums, viņi saņem vismaz valstī vai reģionā ar koplīgumiem noteikto minimālo algu (ja koplīgumu nav, darbinieki saņem vismaz valstī vai reģionā noteikto minimālo algu), un viņu darba stundas atbilst valsts tiesību aktiem.

Pieteikuma iesniedzējs pakalpojumu atbilstību šīm prasībām deklarē un pierāda (neskarot valsts tiesību aktus par datu aizsardzību) ar neatkarīgu verifikāciju vai dokumentāliem pierādījumiem (tādi ir, piemēram, rakstiskas sociālās politikas eksemplārs, līgumu kopijas, izziņas par darba ņēmēju reģistrāciju valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā, pašvaldības nodarbinātības iestādes vai aģentūras oficiāla dokumentācija/reģistrs, kur reģistrēts darba ņēmēju skaits un vārdi).

Objektu apsekojuma laikā var pēc nejaušības principa iztaujāt darbiniekus.

OBLIGĀTIE KRITĒRIJI

M1 kritērijs.   Vidi mazietekmējošu tīrīšanas līdzekļu izmantošana

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem produktiem, ko tieši izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums. Pieteikuma iesniedzējam jāizpilda gan M1 (a), gan M1 (b) kritērijs.

M1 (a).   Produkti ar ES ekomarķējumu un citu ISO I tipa marķējumu

Vismaz 50 % (pēc pirkuma apjoma) no visiem gadā izmantotajiem tīrīšanas līdzekļiem (izņemot mitrās salvetes, citus iepriekš samitrinātus produktus un līdzekļus, ko veļas mazgāšanas laikā izmanto grīdas mazgāšanas vīkšķu (mopu) impregnēšanai un kopšanai) ir piešķirts vai nu ES ekomarķējums cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem saskaņā ar Komisijas Lēmumu (ES) 2017/1217 (3), vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (produktu komercnosaukumus un apjomu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādus tīrīšanas līdzekļus izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums. Ja izmanto produktus ar ES ekomarķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ES ekomarķējuma sertifikāta kopiju un/vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju, kas apliecina tā piešķiršanu saskaņā ar Komisijas Lēmumu (ES) 2017/1217.

Ja izmanto produktus ar citu ISO I tipa marķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ISO I tipa marķējuma sertifikāta kopiju vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju.

M1 (b).   Bīstamas vielas

i)

Produkti, kam nav piešķirts ne ES ekomarķējums cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem, ne cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums, nekādā koncentrācijā nesatur vielas, kas uzskaitītas pie cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem paredzētā ES ekomarķējuma kritērija 4(a)(i).

ii)

Produkti, kam nav piešķirts ne ES ekomarķējums cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem, ne cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums, nekādā koncentrācijā nesatur vielas, kas uzskaitītas pie cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem paredzētā ES ekomarķējuma kritērija 4(a)(ii), tādos daudzumos, kas pārsniedz pie šī kritērija norādītos limitus.

iii)

Produkti, kam nav piešķirts ne ES ekomarķējums cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem, ne cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums, nedrīkst būt klasificēti kā akūti toksiski, kā tādi, kam ir toksiska ietekme uz īpašu mērķorgānu, kā elpceļu vai ādas sensibilizatori vai kā tādi, kam ir kancerogēna, mutagēna vai toksiska ietekme uz reproduktīvo funkciju, vai kā bīstami ūdens videi atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr. 1272/2008 (4) un atbilstīgi interpretācijai saskaņā ar tabulā norādītajiem bīstamības apzīmējumiem.

Mitrās salvetes un citi iepriekš samitrināti produkti atbilst šai prasībai.

Bīstamības klases, uz kurām attiecas ierobežojumi, un to kategorizācija

Akūts toksiskums

1. un 2. kategorija

3. kategorija

H300 Norijot iestājas nāve

H301 Toksisks, ja norīts

H310 Nonākot saskarē ar ādu, iestājas nāve

H311 Toksisks, ja nonāk saskarē ar ādu

H330 Ieelpojot iestājas nāve

H331 Toksisks ieelpojot

H304 Var izraisīt nāvi, ja norīts vai iekļūst elpceļos

EUH070 Toksisks saskarē ar acīm

Toksiska ietekme uz konkrētu mērķorgānu

1. kategorija

2. kategorija

H370 Izraisa orgānu bojājumus

H371 Var izraisīt orgānu bojājumus

H372 Izraisa orgānu bojājumus ilgstošas vai atkārtotas iedarbības rezultātā

H373 Var izraisīt orgānu bojājumus ilgstošas vai atkārtotas iedarbības rezultātā

Elpceļu un ādas sensibilizācija

1.A kategorija

1.B kategorija

H317 Var izraisīt alerģisku ādas reakciju

H317 Var izraisīt alerģisku ādas reakciju

H334 Ja ieelpo, var izraisīt alerģiju vai astmas simptomus, vai apgrūtinātu elpošanu

H334 Ja ieelpo, var izraisīt alerģiju vai astmas simptomus, vai apgrūtinātu elpošanu

Kancerogēna, mutagēna vai toksiska ietekme uz reproduktīvo funkciju

1.A un 1.B kategorija

2. kategorija

H340 Var izraisīt ģenētiskus bojājumus

H341 Ir aizdomas, ka var izraisīt ģenētiskus bojājumus

H350 Var izraisīt vēzi

H351 Ir aizdomas, ka izraisa vēzi

H350i Ieelpojot var izraisīt vēzi

 

H360F Var kaitēt auglībai

H361f Ir aizdomas, ka var kaitēt auglībai

H360D Var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

H361d Ir aizdomas, ka var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

H360FD Var negatīvi ietekmēt auglību. Var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

H361fd Ir aizdomas, ka kaitē auglībai. Ir aizdomas, ka var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

H360Fd Var negatīvi ietekmēt auglību. Ir aizdomas, ka var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

H362 Var radīt kaitējumu ar krūti barotam bērnam

H360Df Var kaitēt nedzimušam bērnam. Ir aizdomas, ka negatīvi ietekmē auglību

 

Bīstams ūdens videi

1. un 2. kategorija

3. un 4. kategorija

H400 Ļoti toksisks ūdens organismiem

H412 Kaitīgs ūdens organismiem ar ilglaicīgām sekām

H410 Ļoti toksisks ūdens organismiem ar ilglaicīgām sekām

H413 Var radīt ilglaicīgas kaitīgas sekas ūdens organismiem

H411 Toksisks ūdens organismiem ar ilglaicīgām sekām

 

Bīstams ozona slānim

H420 Bīstams ozona slānim

 

Novērtēšana un verifikācija

Apakškritērija i) un ii) punkts: pieteikuma iesniedzējs iesniedz parakstītu atbilstības deklarāciju, ko papildina ar piegādātāju deklarācijām, kurās apstiprināts, ka produkta sastāvā uzskaitīto vielu vai nu nav vispār nekādā koncentrācijā, vai tās ir koncentrācijā, kas nepārsniedz noteiktos limitus.

Apakškritērija iii) punkts: pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstības deklarāciju, ko papildina ar drošības datu lapām par visiem produktiem, kam nav piešķirts ne ES ekomarķējums cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem, ne cits ISO I tipa marķējums.

M2 kritērijs.   Tīrīšanas līdzekļu dozēšana

Personālam, kas veic telpu uzkopšanas darbus, kam piešķirts ES ekomarķējums, vai nu uzkopjamā objektā, vai pieteikuma iesniedzēja telpās ir pieejamas izmantotajiem tīrīšanas līdzekļiem piemērotas dozēšanas un atšķaidīšanas ierīces (piem., automatizēti dozatori, mērkrūzes/mērvāciņi, manuāli dozatori, izsmidzinātāji). Viņiem ir pieejamas arī attiecīgas instrukcijas par pareizajām dozām un atšķaidīšanu.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, ko papildina ar pieejamo ierīču sarakstu un pienācīgu dokumentāciju, kur redzami norādījumi, kas uzkopējiem sniegti par pareizu dozēšanu un atšķaidīšanu.

M3 kritērijs.   Mikrošķiedras izstrādājumu izmantošana

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem atkārtoti izmantojamiem tīrīšanas piederumiem no tekstilmateriāliem, ko tieši izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

Vismaz 50 % no gadā izmantotajiem tīrīšanas tekstilpiederumiem (piem., drānas, mazgāšanas vīkšķi (mopi)) ir izgatavoti no mikrošķiedras.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (izstrādājumu veidu un daudzumu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādus tīrīšanas tekstilpiederumus izmanto un kuri tīrīšanas tekstilpiederumi ir izgatavoti no mikrošķiedras.

M4 kritērijs.   Darbinieku apmācība

Pieteikuma iesniedzējs nodrošina, ka uzkopējiem, kas veic telpu uzkopšanas darbus, kam piešķirts ES ekomarķējums, un darba pārraugiem ir pieejama informācija (t. sk. rakstiskas procedūras vai rokasgrāmatas) un apmācība. Apmācība aptver šādus jautājumus (ja tie skar darbiniekam uzticētos pienākumus).

Darbiniekiem izskaidro, kas ir ES ekomarķējums un kā tas ietekmē uzkopšanas pakalpojumus.

 

Tīrīšanas līdzekļi

Darbiniekus apmāca, kā katrā uzkopšanas darbā pareizi dozēt tīrīšanas līdzekļus.

Darbiniekus apmāca, kāda ir pareiza atšķaidījuma attiecība (ja izmanto koncentrētus tīrīšanas līdzekļus) un kā izmantot piemērotu dozatoru.

Darbiniekus apmāca, kā pienācīgi glabāt tīrīšanas līdzekļus.

Apmācība ietver arī to, kā sašaurināt tīrīšanas līdzekļu klāstu, jo tas ļauj mazināt risku, ka tīrīšanas līdzekļi tiktu izmantoti pārlieku lielos daudzumos vai nepareizi.

 

Energotaupība

Darbiniekus apmāca līdzekļu atšķaidīšanai izmantot aukstu ūdeni, izņemot gadījumus, kad ražotājs ir norādījis citādi.

Vajadzības gadījumā darbiniekus apmāca, kā izvēlēties piemērotāko ciklu un temperatūru, darbojoties gan ar industriālajām, gan ar sadzīves veļas mazgājamām mašīnām.

Vajadzības gadījumā darbiniekus apmāca pēc darbu pabeigšanas izslēgt apgaismojumu.

 

Ūdenstaupība

Darbiniekus apmāca pēc vajadzības izmantot mikrošķiedras izstrādājumus, lai tā samazinātu ūdens un tīrīšanas līdzekļu patēriņu.

 

Atkritumi

Darbiniekus apmāca izmantot izturīgus un atkārtoti izmantojamus tīrīšanas piederumus un mazāk izmantot vienreizlietojamus tīrīšanas piederumus (piem., cimdus), ja tas nekaitē personāla drošībai un nav pretrunā ar higiēnas prasībām.

Darbiniekus apmāca pareizi izliet notekūdeņus.

Darbiniekus īpaši apmāca atkritumu apsaimniekošanā, lai palīdzētu tiem izpildīt attiecīgi M6 un O7 kritērija prasības. Apmācība aptver cieto atkritumu apsaimniekošanu gan paša uzņēmuma telpās, gan uzkopjamos objektos.

 

Veselības aizsardzība un drošība

Darbiniekus informē par veselības, drošības un vides jautājumiem, kas saistīti ar uzkopšanas darbiem, un aicina pārņemt labo praksi. Te ietilpst šāda informācija:

drošības datu lapas un apiešanās ar ķimikālijām,

ergonomika un piemērojamie valsts tiesību akti par arodveselību un drošību,

atkārtoti lietojamu cimdu novilkšana, tīrīšana un glabāšana (attiecīgā gadījumā) un

ceļu satiksmes drošība un ekobraukšana (attiecas uz tiem pieteikuma iesniedzējiem, kam ir pašiem savi darbinieki, kuru pienākumos saistībā ar uzkopšanas pakalpojumiem ietilpst arī transportlīdzekļu vadīšana).

Visi jaunie pastāvīgie un pagaidu darbinieki pienācīgu apmācību saņem sešu nedēļu laikā kopš darba attiecību sākuma. Vismaz reizi gadā darbiniekiem sniedz atjauninātu informāciju par visiem pie šī kritērija minētajiem aspektiem. Lai gan šādai informēšanai nav jāatkārto visiem darbiniekiem sniegtā sākotnējā apmācība, tai jāaptver visi uzskaitītie vidiskie jautājumi un jānodrošina, ka attiecīgajiem darbiniekiem ir pilnīga skaidrība par saviem pienākumiem.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, kam pievieno informāciju par gada apmācības programmu (datums un veids (sākotnējā vai atkārtotā apmācība)) un tās saturu, kā arī norāda, kuri darbinieki ir apmeklējuši mācības. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz arī kopijas no visām ar mācībām saistītajām procedūrām un darbiniekiem sniegtās informācijas. Darbinieku apmācības datumu un veidu reģistrē: tas ir pierādījums, ka šāda apmācība par jaunumiem ir notikusi.

Ja apmācības kursu organizē iekšējās apmācības shēmas ietvaros, dokumentāciju (piem., apmācības sertifikātu) un apmācības kursa saturu var iesniegt kā atbilstības pierādījumu ar nosacījumu, ka apmācībā ir iztirzāti pie šā kritērija minētie temati.

Ja uzņēmums pastāvīgi vai uz laiku pārņem darbiniekus no cita uzkopšanas pakalpojumu sniedzēja un ja šie darbinieki iepriekšējā gadā tikuši apmācīti, nav vajadzīgs rīkot jaunu apmācību, ja ir iespējams uzrādīt dokumentāciju, kas apliecina dalību apmācības programmā (piem., apmācības sertifikāts) un iztirzātos tematus.

M5 kritērijs.   Vidiskās pārvaldības sistēmas pamati

Pieteikuma iesniedzējs ir ieviesis vidiskās pārvaldības sistēmas minimālās prasības, proti, tam ir

vides politika, kurā apzināti visbūtiskākie tiešie un netiešie vides ietekmējumi un organizācijas politika attiecībā uz šiem ietekmējumiem,

rūpīgi izstrādāta rīcības programma, kas nodrošina, ka uzņēmuma vides politika tiek piemērota sniegtajiem pakalpojumiem. Rīcības programmā nosaka vidiskā veikuma mērķrādītājus attiecībā uz resursu izmantošanu (piem., izmantot mazāk tīrīšanas līdzekļu) un pasākumus, kā samazināt ietekmi uz vidi. Mērķrādītāju un pasākumu nospraušanā balstās uz ievāktajiem datiem par resursu izmantošanu un citiem vidiskajiem aspektiem (piem., atkritumu radīšanu),

iekšējais izvērtēšanas process, kurš noris katru gadu un kurā izvērtē, kā organizācijai sokas ar rīcības programmā izvirzīto mērķrādītāju sasniegšanu. Izvērtēšanas rezultātus organizācijas vadība izmanto, lai pastāvīgi uzlabotu veikumu, resp., atjauninātu vides politiku un rīcības programmu.

Ar organizācijas vides politiku un to, kā tai veicies ar mērķrādītāju sasniegšanu, sabiedrība var iepazīties pieteikuma iesniedzēja telpās.

Tiek ņemti vērā klientu komentāri un atsauksmes, kuras apkopo, izmantojot anketas vai kontrolsarakstus.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, kam pievieno kopijas no vides politikas dokumenta, rīcības programmas, izvērtēšanas ziņojuma un procedūrām, kas ieviestas, lai ņemtu vērā klientu komentārus un atsauksmes. Izvērtēšanas ziņojumā iekļauj sarakstu ar visām veicamajām korektīvajām darbībām, un to dara pieejamu kompetentajai iestādei cik iespējams drīz pēc brīža, kad iesniegts pieteikums ES ekomarķējuma saņemšanai. Pēc kompetentās iestādes pieprasījuma iesniedz atjauninātu dokumentāciju, lai tā pierādītu atbilstību periodā, uz kuru piešķirts marķējums.

Pieteikuma iesniedzējus, kas reģistrējušies EMAS un/vai ir sertificēti saskaņā ar ISO 14001, un pieteikuma iesniedzējus, kas ir daļa no organizācijas, kura reģistrējusies EMAS un/vai ir sertificēta saskaņā ar ISO 14001, uzskata par tādiem, kas ir izpildījuši šo kritēriju, ja tiek kā atbilstības pierādījumu iesniedz EMAS reģistrāciju un/vai ISO 14001 sertifikātu.

M6 kritērijs.   Cieto atkritumu šķirošana pieteikuma iesniedzēja telpās

Šis kritērijs attiecas tikai uz cietajiem atkritumiem, kas rodas pieteikuma iesniedzēja telpās.

Pieteikuma iesniedzējs nodrošina iespējas tā telpās radušos cietos atkritumus sašķirot pienācīgās atkritumu plūsmās (kategorijās), lai atkritumus pēc tam nosūtītu apstrādei (piem., pārstrādei, sadedzināšanai) vai likvidēšanai atbilstīgi vietējai vai valsts atkritumu apsaimniekošanas praksei un iespējām.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstības deklarāciju, ko papildina apraksts par dažādajām cieto atkritumu kategorijām, ko vāc un šķiro pieteikuma iesniedzēja telpās. Sniedz arī norādes par dažādajām cieto atkritumu plūsmām, ko tālākai apstrādei vai likvidēšanai pieņem pašvaldības un/vai privātās aģentūras (saskaņā ar attiecīgiem līgumiem).

M7 kritērijs.   Informācija ES ekomarķējumā

Komisijas norādījumi par to, kā izmantojams neobligātais marķējums ar tekstlodziņu, atrodami: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/logo_guidelines.pdf

Neobligātajā marķējumā ar tekstlodziņu ir šāds teksts:

“[operators 3. panta 2. punkta nozīmē] aktīvi cenšas sniegt vidi saudzējošus telpu uzkopšanas pakalpojumus, proti:

tiek izmantoti tīrīšanas līdzekļi ar ekomarķējumu,

darbinieki ir īpaši apmācīti,

ir ieviesta vidiskās pārvaldības sistēma.”

Novērtēšana un verifikācija

Nolūkā izpildīt šo kritēriju pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstības deklarāciju, kurā norādīts, kādā veidā logotipu iecerēts izvietot.

IZVĒLES KRITĒRIJI

O1 kritērijs.   Vidi mazietekmējošu tīrīšanas līdzekļu plaša izmantošana (līdz 3 punktiem)

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem produktiem, ko tieši izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

Pieteikuma iesniedzējam punktus piešķir, pamatojoties uz to, cik lielam procentuālajam apjomam no iepirktajiem, gadā izmantotajiem tīrīšanas līdzekļiem (izņemot mitrās salvetes un citus iepriekš samitrinātus produktus) ir piešķirts ES ekomarķējums cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums, proti:

vismaz 65 %: 1 punkts,

vismaz 75 %: 2 punkti,

vismaz 95 %: 3 punkti.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (produktu komercnosaukumus un apjomu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādus tīrīšanas līdzekļus izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums. Ja izmanto produktus ar ES ekomarķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ES ekomarķējuma sertifikāta kopiju un/vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju, kas apliecina piešķiršanu saskaņā ar Komisijas Lēmumu (ES) 2017/1217. Ja izmanto produktus ar citu ISO I tipa marķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ISO I tipa marķējuma sertifikāta kopiju vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju.

O2 kritērijs.   Koncentrētu, neatšķaidītu tīrīšanas līdzekļu izmantošana (līdz 3 punktiem)

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem produktiem, ko tieši izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

Pieteikuma iesniedzējam punktus piešķir, pamatojoties uz to, cik lielam procentuālajam apjomam no iepirktajiem, gadā izmantotajiem tīrīšanas līdzekļiem (izņemot mitrās salvetes, citus iepriekš samitrinātus produktus un līdzekļus, ko veļas mazgāšanas laikā izmanto grīdas mazgāšanas vīkšķu (mopu) impregnēšanai un kopšanai) minimālais atšķaidījums ir 1:100, proti:

vismaz 15 %: 1 punkts,

vismaz 30 %: 2 punkti,

vismaz 50 %: 3 punkti.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (līdzekļu komercnosaukumus un apjomu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādus tīrīšanas līdzekļus izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus. Par katru produktu iesniedz dokumentāciju, kur norādīts atšķaidījums (drošības datu lapas, lietošanas pamācības vai tamlīdzīgi dokumenti). Ja produktu var izmantot dažādos atšķaidījumos, norāda visbiežāk izmantoto atšķaidījumu (to, kas norādīts iekšējās instrukcijās darbiniekiem). Lietošanai gatavu produktu atšķaidījumu skaita kā 1.

O3 kritērijs.   Mikrošķiedras izstrādājumu plaša izmantošana (līdz 3 punktiem)

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem atkārtoti lietojamiem tīrīšanas piederumiem no tekstilmateriāliem, ko tieši izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

Pieteikuma iesniedzējam punktus piešķir, pamatojoties uz to, cik liels procentuālais apjoms no gadā izmantotajiem tīrīšanas tekstilpiederumiem (piem., lupatas, vīkšķi (mopi)) ir izgatavoti no mikrošķiedras, proti:

vismaz 65 %: 1 punkts,

vismaz 75 %: 2 punkti,

vismaz 95 %: 3 punkti.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (izstrādājumu veidu un daudzumu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādus tīrīšanas tekstilpiederumus izmanto un kuri tīrīšanas tekstilpiederumi ir izgatavoti no mikrošķiedras.

O4 kritērijs.   Vidi mazietekmējošu tīrīšanas piederumu izmantošana (līdz 4 punktiem)

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem tīrīšanas piederumiem, ko tieši izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

O4 (a).   Grīdas mazgāšanas vīkšķi (mopi) (līdz 2 punktiem)

Pieteikuma iesniedzējam punktus piešķir, pamatojoties uz to, cik lielam procentuālajam apjomam no gadā izmantotajiem vīkšķiem (mopiem) ir piešķirts ES ekomarķējums tekstilmateriāliem vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums, proti:

vismaz 20 %: 1 punkts,

vismaz 50 %: 2 punkti.

O4 (a).   Lupatas (līdz 2 punktiem)

Pieteikuma iesniedzējam punktus piešķir, pamatojoties uz to, cik lielam procentuālajam apjomam no gadā izmantotajām lupatām ir piešķirts ES ekomarķējums tekstilmateriāliem vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums, proti:

vismaz 20 %: 1 punkts,

vismaz 50 %: 2 punkti.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (izstrādājumu veidu un daudzumu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādus tīrīšanas piederumus izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums. Ja izmanto piederumus ar ES ekomarķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ES ekomarķējuma sertifikāta kopiju un/vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju, kas apliecina piešķiršanu saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2014/350/ES (5). Ja izmanto līdzekļus ar citu ISO I tipa marķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ISO I tipa marķējuma sertifikāta kopiju vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju.

O5 kritērijs.   Putekļsūcēju energoefektivitāte (3 punkti)

Šis kritērijs attiecas tikai uz putekļsūcējiem, kas ietilpst Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 665/2013 (6) darbības jomā. Minētās regulas darbības jomā neietilpst slapjtīres, slapjtīres un saustīres, ar akumulatoru darbināmi, robotizēti, rūpniecības un iebūvēti putekļsūcēji, grīdvirsmu spodrinātāji un āra putekļsūcēji.

Vismaz 40 % (noapaļojot uz augšu līdz veselam skaitlim) no pieteikuma iesniedzējam piederošajiem vai nomātajiem putekļsūcējiem, ko izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums, iegādes brīdī atbilst vismaz šādām Deleģētajā regulā (ES) Nr. 665/2013 noteiktajām energoefektivitātes klasēm:

pirms 2017. gada 1. septembra iegādāti putekļsūcēji – A klase,

pēc 2017. gada 1. septembra iegādāti putekļsūcēji – A+ klase.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz dokumentāciju, kas apliecina, ka ir izpildītas prasības par energoefektivitātes klasi (piemēram, rēķinu par putekļsūcēja iegādi un saskaņā ar Deleģētās regulas (ES) Nr. 665/2013 III pielikumu sagatavoto datu lapu, kā arī saraksts ar visiem putekļsūcējiem, ko izmanto, sniedzot pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

O6 kritērijs.   Pakalpojumu sniedzēja EMAS reģistrācija vai ISO 14001 sertifikācija (līdz 5 punktiem)

Pieteikuma iesniedzējs ir reģistrēts Savienības vides vadības un audita sistēmā (EMAS) (5 punkti) vai sertificēts atbilstoši ISO 14001 (3 punkti).

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs kā pierādījumu par atbilstību šim kritērijam iesniedz EMAS reģistrāciju vai ISO 14001 sertifikātu.

O7 kritērijs.   Cieto atkritumu apsaimniekošana uzkopjamos objektos (2 punkti)

Šis kritērijs ir piemērojams tikai tādos gadījumos, kad pieteikuma iesniedzēja klienti nodrošina uzkopējiem iespējas sašķirot atkritumus attiecīgās cieto atkritumu plūsmās, un tikai tādiem atkritumiem, kas uzkopjamos objektos rodas, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums (piem., tīrīšanas līdzekļu vienreizlietojams iepakojums, patēriņa preču iepakojums), un priekššķirotiem cietajiem atkritumiem (piem., atkritumus iepriekš šķiro klienta darbinieki).

Uzkopēji šķiro pakalpojuma sniegšanas gaitā radušos cietos atkritumus un sašķirotos un priekššķirotos atkritumus nogādā piemērotās tvertnēs uzkopjamā objektā vai tā tuvumā. Tā rīkojas allaž, ja klients ir nodrošinājis līdzekļus (piem., atkritumu tvertnes atšķirīgām cieto atkritumu plūsmām), kā sašķirotās atkritumu plūsmās nosūtīt apstrādei (piem., pārstrādei, sadedzināšanai) vai likvidēšanai atbilstīgi vietējai vai valsts atkritumu apsaimniekošanas praksei un iespējām un/vai noslēgtajiem līgumiem ar atkritumu pārstrādātājiem.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstības deklarāciju, kā arī aprakstu par pašvaldības akceptētajām dažādajām cieto atkritumu plūsmām un/vai attiecīgos līgumus ar pārstrādes uzņēmumiem attiecībā uz katru uzkopjamo objektu.

O8 kritērijs.   Pakalpojumu kvalitāte (līdz 3 punktiem)

Ja pieteikuma iesniedzējs ir izpildījis tālāk izklāstītās prasības, tam piešķir 2 punktus, bet, ja tam ir ISO 9001 vai Nordic INSTA 800 sertifikācija – 3 punktus.

Pieteikuma iesniedzējs ir iecēlis pakalpojumu pārzini un ieviesis tālāk minētās procedūras, kā uzraudzīt, novērtēt un uzlabot uzkopšanas kvalitāti. Pārzinis var būt infrastruktūras pārzinis, priekšstrādnieks vai koordinators, kam uzticēts organizēt un pārraudzīt tīrīšanu.

Pieteikuma iesniedzējs ir ieviesis:

procedūras, kā uzraudzīt, novērtēt un uzlabot pieteikuma iesniedzēja veiktās uzkopšanas kvalitāti (sīkāks izklāsts seko),

pasākumus, kā uzlabot uzkopšanas kvalitāti, piemēram, pamatojoties uz klientu apmierinātības apsekojumiem.

Bez tam pieteikuma iesniedzējs sagatavo vadības parakstītas rakstiskas instrukcijas, kurās iztirzāti veicamie darbi. Šīs rakstiskās instrukcijas nodod uzkopējiem un ar tām var iepazīties pieteikuma iesniedzēja telpās un/vai uzkopjamos objektos.

Rakstiskās instrukcijas satur vismaz šādu informāciju:

darba uzdevuma apraksts (piem., biroju, sanitāro telpu, logu tīrīšana),

kvalitāte (piem., vajadzīgā tīrības pakāpe, standartizēts kontrolsaraksts),

biežums (piem., reizi nedēļā),

tīrāmie priekšmeti (piem., galds, krēsls, izlietne),

izmantojamie paņēmieni (piem., dažādu zonu vai priekšmetu tīrīšanai izmantojamais aprīkojums un paņēmieni).

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs ISO 9001 vai INSTA 800 sertifikātu vai atbilstības deklarāciju, kam pievieno:

dokumentu, kurā norādīts, kurš vadītājs atbildīgs par šī kritērija izpildi (var izmantot struktūrshēmu, kurā redzama pieteikuma iesniedzēja organizācijas struktūra un norādīts vadītājs),

uzņēmuma dokumentāciju, kur atspoguļotas ar tīrīšanas kvalitāti saistītās procedūras. Piezīme: ja šīs procedūras atbilst prasībām standartā EN 13549 (Tīrīšanas pakalpojumi – Pamatprasības un rekomendācijas kvalitātes noteikšanas sistēmām) un/vai kādā reģionālā kvalitātes vadības standartā (piem., INSTA800: Uzkopšanas kvalitāte – mērīšanas sistēma uzkopšanas kvalitātes novērtēšanai un ranžēšanai), pieteikuma iesniedzējs var iesniegt atbilstības sertifikātu,

rakstiskas darba instrukcijas, kuras parakstījusi pieteikuma iesniedzēja vadība un kurās iztirzāti pakalpojumā ietilpstošie darba uzdevumi.

O9 kritērijs.   Pieteikuma iesniedzējam piederošie vai tā nomātie transportlīdzekļi (līdz 5 punktiem)

Šis kritērijs attiecas tikai uz tiem pieteikuma iesniedzējam piederošiem un/vai tā nomātiem transportlīdzekļiem, ko izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums. Pie šiem transportlīdzekļiem pieder ar cilvēka muskuļu spēku darbināmi transportlīdzekļi (kravas velosipēdi), hibrīdvelosipēdi, ko darbina cilvēka muskuļu spēks kombinācijā ar elektroenerģiju (elektriskie kravas velosipēdi), vieglie pasažieru vai komerciālie transportlīdzekļi, ko izmanto vadītāji, pārraugi, uzkopēji, inspektori un visas citas personas, kas kādā ziņā iesaistītas uzkopšanas pakalpojumu sniegšanā.

Apakškritērijs O9 (a) attiecas arī uz hibrīdtransportlīdzekļiem, bet ne uz elektrotransportlīdzekļiem.

Apakškritērijs O9 (b) attiecas uz nulles emisiju transportlīdzekļiem.

Šis kritērijs neattiecas uz privātiem transportlīdzekļiem, ko izmanto pakalpojumu sniegšanā.

O9 (a).   Transportlīdzekļi, kas atbilst Eiropas emisiju standartam Euro 6 (1 punkts)

Vismaz 50 % (noapaļojot uz augšu līdz veselam skaitlim) no pieteikuma iesniedzējam piederošajiem vai nomātajiem transportlīdzekļiem, ko izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums, atbilst Eiropas emisiju standartam Euro 6 vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz attiecīgu dokumentāciju, kurā redzams, kādus transportlīdzekļus izmanto uzkopšanas pakalpojumu sniegšanā, tas, vai tie ir pieteikuma iesniedzēja īpašumā vai tiek nomāti, un tas, kuri transportlīdzekļi atbilst standartam Euro 6. Par atbilstības pierādījumu var izmantot transportlīdzekļu reģistrācijas apliecības kopā ar atbilstības deklarācijām.

O9 (b).   Nulles emisiju transportlīdzekļi (2 punkti)

Vismaz 10 % (noapaļojot uz augšu līdz veselam skaitlim) no pieteikuma iesniedzējam piederošajiem vai nomātajiem transportlīdzekļiem, ko izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums, ir nulles emisiju transportlīdzekļi (tas noteikts Eiropas Jaunā braukšanas cikla (NEDC) testos, kuri aprakstīti Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 715/2007 (7)), ar cilvēka muskuļu spēku darbināmi transportlīdzekļi (kravas velosipēdi) vai hibrīdvelosipēdi, ko darbina cilvēka muskuļu spēks kombinācijā ar elektroenerģiju (elektriskie kravas velosipēdi).

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz attiecīgu dokumentāciju, kurā redzams, kādus transportlīdzekļus izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums, tas, vai tie ir pieteikuma iesniedzēja īpašumā vai tiek nomāti, un tas, kuri transportlīdzekļi ir nulles emisiju transportlīdzekļi. Par atbilstības pierādījumu var izmantot transportlīdzekļu reģistrācijas apliecības kopā ar ražotāja dokumentāciju, kur redzami NEDC testu rezultāti.

O9 (c).   Uzņēmuma transporta plāns (2 punkti)

Pakalpojumu sniedzējs sagatavo uzņēmuma transporta plānu nolūkā līdz minimumam samazināt degvielas patēriņu, izvirzīt degvielas patēriņa samazināšanas mērķrādītāju (katram uzkopjamam objektam) un kārtot transportlīdzekļu parka ikgadējās apkopes uzskaiti.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz uzņēmuma transporta plāna kopiju, jaunāko degvielas patēriņa samazināšanas mērķrādītāju un ziņas par gada degvielas patēriņa dinamiku atkarībā no uzkopjamo objektu skaita. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz transportlīdzekļu parka apkopes plāna kopiju. Par atbilstības pierādījumu var izmantot transportlīdzekļu apkopes grāmatiņas.

O10 kritērijs.   Pieteikuma iesniedzējam piederošo vai tā nomāto veļas mazgāšanas mašīnu efektivitāte (līdz 4 punktiem)

Šis kritērijs attiecas tikai uz pieteikuma iesniedzējam piederošām vai tā nomātām veļas mazgāšanas mašīnām, kuras atrodas vai nu pieteikuma iesniedzēja telpās, vai uzkopjamos objektos un kurās mazgā lupatas, vīkšķus (mopus) un darbinieku formas, ko izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums.

Apakškritērijs O10 (a) ir piemērojams tikai tad, ja izmanto tādas sadzīves veļas mazgāšanas mašīnas, uz ko attiecas Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 1061/2010 (8) un Komisijas Regula (ES) Nr. 1015/2010 (9).

O10 (a).   Energomarķējums (līdz 2 punktiem)

Pieteikuma iesniedzējam punktus piešķir, pamatojoties uz to, kāds sadzīves veļas mazgājamo mašīnu procentuālais apjoms (noapaļojot uz augšu līdz veselam skaitlim) ir ar ES energoefektivitātes klasi A++ vai A+++, kas noteikta saskaņā ar Deleģēto regulu (ES) Nr. 1061/2010:

vismaz 50 % ir A++ klases veļas mazgājamās mašīnas: 1 punkts,

vismaz 90 % ir A++ klases veļas mazgājamās mašīnas: 2 punkti,

vismaz 50 % ir A+++ klases veļas mazgājamās mašīnas: 2 punkti.

O10 (b).   Ūdens lietošanas efektivitāte (2 punkti)

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas: pieteikuma iesniedzējam piederošo vai tā nomāto sadzīves veļas mazgājamo mašīnu ūdens patēriņš ir vienāds ar vai zemāks par ūdens patēriņa kritērijiem, kas izklāstīti Regulas (ES) Nr. 1015/2010 IV pielikumā. Atbilstību kritērijiem mēra saskaņā ar standartu EN 60456, izmantojot standarta mazgāšanas ciklu (60 °C, kokvilnas programma).

Ražojuma apakšgrupa

Ūdens patēriņš [litri/ciklā]

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 3 kg

39

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 3,5 kg

39

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 4,5 kg

40

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 5 kg

39

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 6 kg

37

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 7 kg

43

Sadzīves veļas mazgājamās mašīnas ar nominālo ietilpību 8 kg

56

UN

Komerciālām vajadzībām izmantojamas veļas mazgājamās mašīnas: pieteikuma iesniedzējam piederošo vai tā nomāto komerciālo veļas mazgājamo mašīnu ūdens patēriņš ir ≤ 7 l uz 1 kg mazgājamās veļas.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz gada datus (saraksts ar visām tam piederošām sadzīves veļas mazgājamām mašīnām, kurās mazgā mazgā lupatas, vīkšķus (mopus) un darbinieku formas, ko izmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums) un dokumentāciju, kur norādīta esošo sadzīves veļas mazgājamo mašīnu energoefektivitātes klase.

Kā pierādījumu par atbilstību šai prasībai var izmantot datu lapu, kas sagatavota saskaņā ar Deleģētas regulas (ES) Nr. 1061/2010 II pielikumu.

Ja iepriekš minētā dokumentācija nav pieejama, atbilstību kritērijam O10(b) var pierādīt, iesniedzot dokumentāciju par gada kopējo ūdens patēriņu. Tādā gadījumā pieņem, ka gadā ir pavisam 220 standarta mazgāšanas cikli.

O11 kritērijs.   Ekomarķēti pakalpojumi un citi ekomarķēti produkti (līdz 5 punktiem)

Šis kritērijs attiecas uz ekomarķētu pakalpojumu un/vai produktu izmantošanu; tie ir pakalpojumi un/vai produkti, ko tieši neizmanto, sniedzot telpu uzkopšanas pakalpojumus, kam piešķirts ES ekomarķējums, bet ko pieteikuma iesniedzējs izmanto ikdienas darbā, kas saistīts ar telpu uzkopšanas pakalpojumiem, kam piešķirts ES ekomarķējums. Te ietilpst (bet ne tikai) ārpakalpojumi (piem., veļas mazgāšana, automobiļu mazgāšana), ko pieteikuma iesniedzējs uzticējis trešai pusei. Tas var attiekties uz tādiem produktiem kā veļas mazgāšanas līdzekļi, trauku mazgāšanas līdzekļi vai biroja papīrs.

O11 (a) kritērijs.   Ekomarķēti pakalpojumi (līdz 2 punktiem)

100 % no ārpakalpojuma tiek uzticēti pakalpojumu sniedzējam, kura sniegtajiem pakalpojumiem ir piešķirts ES ekomarķējums vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums (1 punkts par katru pakalpojumu, kopā ne vairāk kā 2 punkti).

O11 (b) kritērijs.   Ekomarķēti produkti (līdz 3 punktiem)

100 % no kādas produkta grupas vienībām ir piešķirts ES ekomarķējums vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums (0,5 punkti par katru produktu grupu, kopā ne vairāk kā 3 punkti).

Piezīme. Šis kritērijs neattiecas uz tādiem ekomarķētiem produktiem kā lupatas un vīkšķi (mopi), kā arī uz patēriņa precēm, ko saskaņā ar līgumu piegādā klientiem. Šajā apakškritērijā ar “produktu grupu” saprot produktus, kā tie definēti ES ekomarķējuma kritērijos vai cita ISO I tipa marķējuma kritērijos (piem., “papīra produkti”, “veļas mazgāšanas līdzekļi”, “tekstilmateriāli”).

Novērtēšana un verifikācija

O11 (a).

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstošus pierādījumus par to, ka ārpakalpojumam ir piešķirts ISO I tipa sertifikāts, kā arī attiecīgos rēķinus.

O11 (b).

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz datus un dokumentāciju (tostarp attiecīgos rēķinus), kuros norādīti šo izmantoto produktu daudzumi, un attiecīgā ES ekomarķējuma vai ISO I tipa marķējuma sertifikātu kopijas un/vai iepakojuma etiķetes.

O12 kritērijs.   Klientam piegādātās patēriņa preces un elektriskie roku žāvētāji (līdz 3 punktiem)

Šo kritēriju piemēro tikai tad, ja pieteikuma iesniedzējs ir atbildīgs par uzkopjamos objektos izmantojamo patēriņu preču piegādi saskaņā ar vismaz vienu līgumu par uzkopšanas pakalpojumiem, kam piešķirts ES ekomarķējums. Šis kritērijs attiecas tikai uz patēriņa precēm un elektriskajiem roku žāvētājiem, ko piegādā saskaņā ar šādiem līgumiem:

O12 (a).   Roku ziepes (1 punkts)

Vismaz 70 % no gadā piegādātajām roku ziepēm (pēc tilpuma) ir piešķirts ES ekomarķējums noskalojamiem kosmētikas līdzekļiem saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2014/893/ES (10) vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums.

O12 (b).   Papīra preces (1 punkts)

Vismaz 90 % (pēc masas vai tilpuma) no gadā piegādātajām papīra precēm (personīgajai higiēnai un uzsūkšanai domāts papīrs) ir piešķirts ES ekomarķējums salvešpapīram saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2009/568/EK (11) vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums.

O12 (c).   Auduma dvieļi ruļļos (1 punkts)

Vismaz 50 % no gadā piegādātajiem auduma dvieļiem ruļļos (pēc skaita) ir piešķirts ES ekomarķējums tekstilizstrādājumiem saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2014/350/ES vai cits dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums tekstilizstrādājumiem vai auduma dvieļiem, ko piegādā dvieļu turētājos.

O12 (d).   Elektriskie roku žāvētāji (1 punkts)

Visi pieteikuma iesniedzēja piegādātie un uzturētie elektriskie roku žāvētāji ir aprīkoti ar tuvinājuma sensoriem vai tiem ir piešķirts dalībvalstīs nacionālā vai reģionālā līmenī oficiāli atzīts EN ISO 14024 I tipa ekomarķējums.

Novērtēšana un verifikācija

Pieteikuma iesniedzējs par katru līgumu, kas noslēgts par tādu pakalpojumu sniegšanu, kam piešķirts ES ekomarķējums, norāda, vai līgumā paredzēta patēriņa preču piegāde, iesniedz gada datus (līdzekļu komercnosaukumus un priekšmetu masu, tilpumu vai skaitu) un dokumentāciju (ieskaitot attiecīgus rēķinus vai objekta inventarizācijas aktus), kur norādīts, kādas patēriņa preces ir piegādātas. Ja izmanto produktus ar ES ekomarķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz ES ekomarķējuma sertifikāta kopiju un/vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju, kas apliecina tā piešķiršanu saskaņā ar:

Lēmumu 2014/893/ES,

Lēmumu 2009/568/EK,

Lēmumu 2014/350/ES.

Ja izmanto produktus ar citu ISO I tipa marķējumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz I tipa marķējuma sertifikāta kopiju vai uz iepakojuma izvietotā marķējuma kopiju.

Attiecībā uz elektriskajiem roku žāvētājiem pieteikuma iesniedzējs iesniedz dokumentāciju, no kuras redzams, kā tiek pildītas prasības (piem., uz iepakojuma izvietots marķējums vai tehniskā informācija, kas liecina, ka ir saņemts ISO I tipa marķējums vai žāvētājs ir aprīkots ar tuvinājuma sensoriem.


(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija Regula (EK) Nr. 765/2008, ar ko nosaka akreditācijas un tirgus uzraudzības prasības attiecībā uz produktu tirdzniecību un atceļ Regulu (EEK) Nr. 339/93 (OV L 218, 13.8.2008., 30. lpp.).

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 25. novembra Regula (EK) Nr. 1221/2009 par organizāciju brīvprātīgu dalību Kopienas vides vadības un audita sistēmā (EMAS), kā arī par Regulas (EK) Nr. 761/2001 un Komisijas Lēmumu 2001/681/EK un 2006/193/EK atcelšanu (OV L 342, 22.12.2009., 1. lpp.).

(3)  Komisijas 2017. gada 23. jūnija Lēmums (ES) 2017/1217, ar ko nosaka ES ekomarķējuma kritērijus cietā seguma tīrīšanas līdzekļiem (OV L 180, 12.7.2017., 45. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 16. decembra Regula (EK) Nr. 1272/2008 par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu un ar ko groza un atceļ Direktīvas 67/548/EEK un 1999/45/EK un groza Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (OV L 353, 31.12.2008., 1. lpp.).

(5)  Komisijas 2014. gada 5. jūnija Lēmums 2014/350/ES par ekoloģisko kritēriju noteikšanu ES ekomarķējuma piešķiršanai tekstilizstrādājumiem (OV L 174, 13.6.2014., 45. lpp.).

(6)  Komisijas 2013. gada 3. maija Deleģētā regula (ES) Nr. 665/2013, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2010/30/ES papildina attiecībā uz putekļsūcēju energomarķējumu (OV L 192, 13.7.2013., 1. lpp.).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 20. jūnija Regula (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (“Euro 5” un “Euro 6”) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai (OV L 171, 29.6.2007., 1. lpp.).

(8)  Komisijas 2010. gada 28. septembra Deleģētā regula (ES) Nr. 1061/2010, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2010/30/ES attiecībā uz sadzīves veļas mazgāšanas mašīnu energomarķējumu (OV L 314, 30.11.2010., 47. lpp.).

(9)  Komisijas 2010. gada 10. novembra Regula (ES) Nr. 1015/2010, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK īsteno attiecībā uz ekodizaina prasībām sadzīves veļas mazgāšanas mašīnām (OV L 293, 11.11.2010., 21. lpp.).

(10)  Komisijas 2014. gada 9. decembra Lēmums 2014/893/ES, ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus ES ekomarķējuma piešķiršanai noskalojamiem kosmētikas līdzekļiem (OV L 354, 11.12.2014., 47. lpp.).

(11)  Komisijas 2009. gada 9. jūlija Lēmums 2009/568/EK par ekoloģiskajiem kritērijiem Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai salvešpapīram (OV L 197, 29.7.2009., 87. lpp.).


Top