EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D1859

Padomes Lēmums (ES) 2016/1859 (2016. gada 13. oktobris) par augstākā līmeņa trīspusējo sociālo lietu sanāksmi par izaugsmi un nodarbinātību un ar ko atceļ Lēmumu 2003/174/EK

OV L 284, 20.10.2016, p. 27–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/1859/oj

20.10.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 284/27


PADOMES LĒMUMS (ES) 2016/1859

(2016. gada 13. oktobris)

par augstākā līmeņa trīspusējo sociālo lietu sanāksmi par izaugsmi un nodarbinātību un ar ko atceļ Lēmumu 2003/174/EK

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 352. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta piekrišanu,

saskaņā ar īpašu likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)

Līguma par Eiropas Savienību (LES) 3. panta 3. punktā noteikts, ka viens no Savienības mērķiem ir darbība, kas vērsta uz sociālo tirgus ekonomiku ar augstu konkurētspēju, kuras mērķis ir panākt pilnīgu nodarbinātību un sociālo attīstību.

(2)

Nosakot un īstenojot savu politiku un darbības, Savienībai ir jāņem vērā to sociālā dimensija, jo īpaši prasības, kas saistītas ar augsta nodarbinātības līmeņa veicināšanu, atbilstīga sociālās aizsardzības līmeņa nodrošināšanu, sociālās atstumtības apkarošanu, kā arī ar izglītības, apmācības un cilvēku veselības aizsardzības augstu līmeni saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 9. pantu.

(3)

Savienība atzīst un veicina sociālo partneru nozīmi Savienības līmenī un veicina dialogu starp tiem, vienlaikus respektējot arī viņu autonomiju saskaņā ar LESD 152. pantu. Lai veicinātu augsta līmeņa saskaņotību ar Eiropas sociālajiem partneriem jautājumos, kas saistīti ar Lisabonas 2000. gada 23. un 24. marta Eiropadomes izstrādāto vispārējo stratēģiju, ar Padomes Lēmumu 2003/174/EK (1), tika izveidota augstākā līmeņa trīspusējā sociālo lietu sanāksme par izaugsmi un nodarbinātību (“augstākā līmeņa sanāksme”). Augstākā līmeņa sanāksme tagad atzīta LESD 152. pantā kā neatņemama sociālā dialoga daļa Savienības līmenī.

(4)

Savienība un tās dalībvalstis ir apņēmušās sadarboties saistībā ar stratēģiju “Eiropa 2020”, kas ir integrēta stratēģija, kura izstrādāta, lai palielinātu Savienības izaugsmes un nodarbinātības potenciālu laikposmā no 2010. gada līdz 2020. gadam (“stratēģija “Eiropa 2020””). Stratēģijas “Eiropa 2020” mērķis ir palielināt koordināciju starp valstu un Savienības politiku. Turklāt Savienība ir atzinusi nepieciešamību uzlabot sociālo partneru līdzdalību un iesaistīšanos minētajā stratēģijā, lai sociālajiem partneriem dotu iespēju sniegt aktīvu ieguldījumu minētās stratēģijas mērķu īstenošanā.

(5)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1175/2011 (2) uzsvērts, ka Eiropas pusgada satvarā sociālie partneri attiecīgos gadījumos tiek iesaistīti darbā ar galvenajiem politikas jautājumiem saskaņā ar LESD un valsts tiesisko regulējumu un politisko sistēmu.

(6)

Savos 2013. gada 28. jūnija secinājumos Eiropadome norādīja, ka ekonomiskās un monetārās savienības sociālā dimensija būtu jāstiprina, un uzsvēra, ka sociālajiem partneriem un sociālajam dialogam šajā kontekstā ir īpaši svarīga nozīme. Tāpēc Komisija savā 2013. gada 2. oktobra paziņojumā “Par ekonomiskās un monetārās savienības sociālās dimensijas pastiprināšanu” apskatīja jautājumu par sociālā dialoga veicināšanu valsts un Savienības līmenī un nāca klajā ar priekšlikumu pārskatīt Lēmumu 2003/174/EK, norādot, ka augstākā līmeņa sanāksme ir iespēja sociālos partnerus iesaistīt Eiropas pusgada procesā.

(7)

Kopš augstākā līmeņa sanāksmes izveides ar Lēmumu 2003/174/EK tā ir pildījusi savu pamatfunkciju – nodrošināt augsta līmeņa saskaņotību. Tā ir devusi pozitīvu ieguldījumu Savienības līmeņa sociālā dialoga pilnveidošanā saskaņā ar Lisabonas stratēģiju laikposmā no 2000. gada līdz 2010. gadam un saskaņā ar stratēģiju “Eiropa 2020”.

(8)

Kopīgajā deklarācijā par sociālo partneru iesaistīšanu Eiropas ekonomikas pārvaldībā, ko 2013. gada 24. oktobrī no darba ņēmēju puses parakstīja Eiropas Arodbiedrību konfederācija (EAK) un no darba devēju puses – Eiropas Biznesa konfederācija (BUSINESSEUROPE), Eiropas Darba devēju un sabiedrisko pakalpojumu uzņēmumu centrs (CEEP) un Eiropas Amatniecības, mazo un vidējo uzņēmumu asociācija (UEAPME), Eiropas sociālie partneri aicināja Eiropas pusgada procesā saskaņoti apspriesties ar sociālajiem partneriem un apstiprināja savu atbalstu augstākā līmeņa sanāksmei.

(9)

Augstākā līmeņa sanāksmes uzdevumi un dalībnieku sastāvs būtu jāpielāgo, lai ņemtu vērā institucionālās pārmaiņas, kas ieviestas ar Lisabonas līgumu, jo īpaši Eiropadomes priekšsēdētāja amata izveidi, kā noteikts LES 15. pantā.

(10)

Šis lēmums neskar valstu sistēmu darba attiecību un sociālā dialoga jomā organizēšanu un darbību.

(11)

LESD šā lēmuma pieņemšanai neparedz citas pilnvaras kā tās, kas paredzētas LESD 352. pantā.

(12)

Lēmums 2003/174/EK tādēļ būtu jāatceļ,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Uzdevums

Augstākā līmeņa trīspusējās sociālo lietu sanāksmes par izaugsmi un nodarbinātību uzdevums ir atbilstīgi LESD un LES, un pienācīgi ņemot vērā Savienības iestāžu un struktūru pilnvaras, nodrošināt to, ka pastāv nepārtraukta saskaņotība starp Eiropadomi, Padomi, Komisiju un sociālajiem partneriem. Augstākā līmeņa sanāksme ļauj Eiropas sociālajiem partneriem sava sociālā dialoga kontekstā sniegt ieguldījumu Eiropas Savienības izaugsmes un nodarbinātības stratēģijas dažādo elementu īstenošanā. Tā palīdz veicināt sinerģijas, Eiropadomei, Padomei, Komisijai un sociālajiem partneriem īstenojot rīcību, kas vērsta uz izaugsmes veicināšanu, nodarbinātības augstu līmeni, atbilstīgas sociālās aizsardzības nodrošināšanu, sociālās atstumtības apkarošanu, kā arī izglītības, apmācības un cilvēku veselības aizsardzības augstu līmeni. Šim nolūkam tā balstās uz sākotnējo stadiju darbu un apspriešanām, kas notiek starp Padomi, Komisiju un sociālajiem partneriem dažādajos saskaņošanas forumos par ekonomikas, sociāliem un nodarbinātības jautājumiem.

2. pants

Dalība

1.   Augstākā līmeņa sanāksmē piedalās Eiropadomes un Komisijas priekšsēdētāji un pašreizējā Padomes prezidentvalsts, divas nākamās prezidentvalstis un sociālie partneri, kas tiek pārstāvēti visaugstākajā līmenī. Augstākā līmeņa sanāksmē piedalās arī trīs Padomes prezidentvalstu ministri un komisārs, kas atbild par nodarbinātības un sociālajām lietām. Atkarībā no darba kārtības augstākā līmeņa sanāksmē var arī tikt uzaicināti piedalīties citi ministri no trim Padomes prezidentvalstīm un citi komisāri.

2.   Sociālo partneru pārstāvjus dala divās vienāda dalībnieku skaita delegācijās, vienā ir 10 darba ņēmēju pārstāvji un otrā – 10 darba devēju pārstāvji, kurās ir ņemta vērā vajadzība nodrošināt dzimumu līdzsvaru.

3.   Abās delegācijās ir Eiropas starpnozaru organizāciju pārstāvji, kas pārstāv vai nu vispārējās intereses, vai uzraudzības un vadības personāla un mazo un vidējo uzņēmumu konkrētākas intereses Eiropas līmenī.

Tehnisko koordināciju darba ņēmēju delegācijā nodrošina Eiropas Arodbiedrību konfederācija (EAK), un darba devēju delegācijā – Eiropas Biznesa konfederācija (BUSINESSEUROPE). Paužot viedokli, EAK un BUSINESSEUROPE nodrošina, ka pilnā mērā tiek ņemti vērā arī specializēto un nozaru organizāciju paustie uzskati, un attiecīgā gadījumā savās delegācijās iekļauj pārstāvjus no dažām šādām organizācijām.

3. pants

Sagatavošanās

1.   Augstākā līmeņa sanāksmes darba kārtību kopīgi nosaka Padome, Komisija un darba ņēmēju un darba devēju starpnozaru organizācijas, kas piedalās sanāksmes darbā. Šajā nolūkā notiek sagatavošanas sanāksmes, kurās piedalās Padome, Komisija, EAK un BUSINESSEUROPE.

2.   Darba kārtības jautājumus apspriež Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju tiesību aizsardzības padomes sanāksmē, attiecīgos gadījumos balstoties uz Padomes darba sagatavošanas struktūru ieguldījumu.

3.   Komisija nodrošina sekretariāta atbalstu augstākā līmeņa sanāksmei. Sekretariāts jo īpaši nodrošina dokumentu savlaicīgu izplatīšanu. Sanāksmju sagatavošanas un rīkošanas vajadzībām augstākā līmeņa sanāksmes sekretariāts nodibina pienācīgus kontaktus ar EAK un BUSINESSEUROPE, kas abi ir atbildīgi par savu attiecīgo delegāciju koordināciju.

4. pants

Darbība

1.   Augstākā līmeņa sanāksme notiek vismaz divreiz gadā. Sanāksmes notiek pavasarī un rudenī pirms attiecīgajām Eiropadomes sesijām.

2.   Augstākā līmeņa sanāksmi kopīgi vada Eiropadomes priekšsēdētājs un Komisijas priekšsēdētājs, piedaloties pašreizējai Padomes prezidentvalstij.

3.   Augstākā līmeņa sanāksmes sasauc līdzpriekšsēdētāji pēc savas ierosmes, apspriežoties ar sociālajiem partneriem.

4.   Eiropadomes priekšsēdētājs par augstākā līmeņa sanāksmes diskusijām un darba rezultātiem ziņo Eiropadomei.

5. pants

Informācija

Līdzpriekšsēdētāji izstrādā augstākā līmeņa sanāksmes apspriežu kopsavilkumu, lai par tām informētu attiecīgās Padomes struktūras, Eiropas Parlamentu un plašu sabiedrību.

6. pants

Atcelšana

Lēmumu 2003/174/EK atceļ no 2016. gada 21. oktobra.

7. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2016. gada 13. oktobrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

J. RICHTER


(1)  Padomes Lēmums 2003/174/EK (2003. gada 6. marts), ar ko izveido augstākā līmeņa trīspusējo sociālo lietu sanāksmi par izaugsmi un nodarbinātību (OV L 70, 14.3.2003., 31. lpp.).

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1175/2011 (2011. gada 16. novembris), ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 1466/97 par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu (OV L 306, 23.11.2011., 12. lpp.).


Top