Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0157

    Padomes Īstenošanas regula (ES) Nr. 157/2010 ( 2010. gada 22. februāris ), ar ko pēc termiņa beigu pārskatīšanas atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 384/96 11. panta 2. punktam piemēro galīgo antidempinga maksājumu dažu Ķīnas Tautas Republikas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam

    OV L 49, 26.2.2010, p. 1–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2010/157/oj

    26.2.2010   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 49/1


    PADOMES ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) Nr. 157/2010

    (2010. gada 22. februāris),

    ar ko pēc termiņa beigu pārskatīšanas atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 384/96 11. panta 2. punktam piemēro galīgo antidempinga maksājumu dažu Ķīnas Tautas Republikas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 1225/2009 (2009. gada 30. novembris) par aizsardzību pret importu par dempinga cenām no valstīm, kas nav Eiropas Kopienas dalībvalstis (1), ar kuru atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 384/96 (1995. gada 22. decembris) par aizsardzību pret importu par dempinga cenām no valstīm, kas nav Eiropas Kopienas dalībvalstis (2) (“pamatregula”), un jo īpaši Regulas (EK) Nr. 1225/2009 11. panta 2. punktu,

    ņemot vērā priekšlikumu, ko Eiropas Komisija (“Komisija”) iesniedza pēc apspriešanās ar Padomdevēju komiteju,

    tā kā:

    A.   PROCEDŪRA

    1.   Spēkā esošie pasākumi

    (1)

    Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 119/97 (3) Padome dažu Ķīnas Tautas Republikas (ĶTR) izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam noteica galīgo antidempinga maksājumu robežās no 32,5 % līdz 39,4 %. Šīs maksājumu likmes bija piemērojamas tiem gredzenveida stiprinājuma mehānismiem, kuriem nebija 17 vai 23 gredzenu, savukārt uz gredzenveida stiprinājuma mehānismiem ar 17 vai 23 gredzeniem attiecās maksājums, kas ir vienāds ar starpību starp viszemāko importa cenu (EUR 325 par 1 000 vienībām un neto cenu, kurā ietilpst piegāde līdz ES robežai, pirms nodokļu nomaksas, ja pēdējā minētā cena ir zemāka par viszemāko importa cenu).

    (2)

    Pēc pārskatīšanas izmeklēšanas saskaņā ar pamatregulas 12. pantu Padome ar Regulu (EK) Nr. 2100/2000 (4) grozīja un paaugstināja minētos maksājumus dažiem gredzenveida stiprinājuma mehānismiem, kuriem nav 17 vai 23 gredzenu. Grozītie maksājumi svārstījās no 51,2 % līdz 78,8 %.

    (3)

    Pēc divu Savienības ražotāju pieprasījuma 2002. gada janvārī (5) tika uzsākta termiņa beigu pārskatīšana atbilstīgi pamatregulas 11. panta 2. punktam, un Padome ar Regulu (EK) Nr. 2074/2004 (6) pagarināja piemērojamo antidempinga pasākumu īstenošanu par četriem gadiem.

    (4)

    Pēc izmeklēšanas, kas saskaņā ar pamatregulas 13. pantu tika veikta par pasākuma iespējamu apiešanu, Padome ar Regulu (EK) Nr. 1208/2004 (7) galīgos antidempinga pasākumus attiecināja arī uz dažu no Vjetnamas ievestu gredzenveida stiprinājuma mehānismu importu neatkarīgi no tā, vai tie ir deklarēti kā Vjetnamas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismi.

    (5)

    Pēc izmeklēšanas, kas saskaņā ar pamatregulas 13. pantu tika veikta par pasākuma iespējamu apiešanu, Padome ar Regulu (EK) Nr. 33/2006 (8) galīgos antidempinga pasākumus attiecināja arī uz dažu no Laosas Tautas Demokrātiskās Republikas ievestu gredzenveida stiprinājuma mehānismu importu neatkarīgi no tā, vai tie ir deklarēti kā Laosas Tautas Demokrātiskās Republikas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismi.

    (6)

    Visbeidzot, 2008. gada augustā Padome ar Regulu (EK) Nr. 818/2008 (9) pasākumus sāka attiecināt arī uz nedaudz pārveidotiem gredzenveida stiprinājuma mehānismiem, jo tika konstatēta pasākumu apiešana.

    2.   Pārskatīšanas pieprasījums

    (7)

    Pēc paziņojuma par dažu ĶTR izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam piemērojamo spēkā esošo antidempinga pasākumu gaidāmajām termiņa beigām (10) publicēšanas Komisija 2008. gada 4. septembrī saņēma pieprasījumu pārskatīt šos pasākumus saskaņā ar pamatregulas 11. panta 2. punktu.

    (8)

    Pieprasījumu iesniedza Savienības ražotājs Ring Alliance Ringbuchtechnik GmbH (“pieprasījuma iesniedzējs”), kura produkcija veido lielāko daļu, šajā gadījumā vairāk nekā 50 %, no Savienības kopējās gredzenveida stiprinājuma mehānismu produkcijas. Pieprasījums tika pamatots ar to, ka pasākumu izbeigšana, iespējams, var izraisīt dempinga un Savienības ražošanas nozarei nodarītā kaitējuma turpināšanos un atkārtošanos.

    (9)

    Pēc apspriešanās ar Padomdevēju komiteju, konstatējot, ka ir pietiekami pierādījumi, lai uzsāktu pārskatīšanu saskaņā ar pamatregulas 11. panta 2. punktu, Komisija uzsāka pārskatīšanu (11).

    3.   Izmeklēšana

    a)   Procedūra

    (10)

    Komisija oficiāli informēja ražotājus eksportētājus, importētājus un lietotājus, kas saskaņā ar pieejamo informāciju ir ieinteresētās personas, eksportētājvalsts pārstāvjus, pieprasījumu iesniegušo Savienības ražotāju un vienu citu zināmu Savienība ražotāju par termiņa beigu pārskatīšanas uzsākšanu. Ieinteresētajām personām tika dota iespēja rakstveidā paust savu viedokli un pieprasīt, lai tās uzklausa paziņojumā par procedūras sākšanu noteiktajā termiņā.

    (11)

    Visām personām, kas iepriekš minētajā termiņā šādu pieprasījumu bija iesniegušas un bija norādījušas īpašus iemeslus, kāpēc tās būtu jāuzklausa, piedāvāja iespēju tikt uzklausītām.

    (12)

    Anketas tika nosūtītas visām tām personām, kas bija oficiāli informētas par pārskatīšanas uzsākšanu, kā arī tām, kuras pieprasīja anketu paziņojumā par pārskatīšanas uzsākšanu noteiktajā termiņā. Turklāt saziņa noritēja ar vienu ražotāju Taizemē (paredzētā analogā valsts), kurš saņēma anketu.

    (13)

    Atbildes uz anketas jautājumiem tika saņemtas no viena ĶTR ražotāja eksportētāja, kurš neeksportē gredzenveida stiprinājuma mehānismus uz Eiropas Savienību (ES), un tā saistītā uzņēmuma Taizemē, pieprasījumu iesniegušā Savienības ražotāja, trīs savstarpēji nesaistītiem importētājiem un viena ar sūdzības iesniedzēju saistīta lietotāja. Otrs Savienības ražotājs nesadarbojās šajā izmeklēšanā, un viens nesaistīts importētājs tikai iesniedza apsvērumus.

    (14)

    Visas iesaistītās personas tika informētas par būtiskiem faktiem un apsvērumiem, pamatojoties uz kuriem tika paredzēts ieteikt galīgo antidempinga maksājumu piemērošanu. Tām bija dots laiks, kurā tās pēc informācijas paziņošanas varēja iesniegt apsvērumus. Personu piezīmes ņēma vērā un vajadzības gadījumā izdarīja grozījumus secinājumos.

    b)   Ieinteresētās personas un pārbaudes apmeklējumi

    (15)

    Komisijas dienesti meklēja un pārbaudīja visu informāciju, ko uzskatīja par vajadzīgu, lai noteiktu dempinga un kaitējuma turpināšanās vai atkārtošanās iespējamību un ES intereses. Pārbaudes apmeklējumus veica šādos uzņēmumos:

    i)

    Savienības ražotājs, kas iesniedza pieprasījumu:

    Ring Alliance Ringbuchtechnik GmbH, Vīne, Austrija;

    ii)

    eksportētājvalsts ražotājs:

    Wah Hing Stationery Manufactory Ltd (WHS), Guandžou, un tā saistītais uzņēmums Wah Hing Stationery Manufactory Ltd (WHS), Honkonga, ĶTR;

    iii)

    nesaistīts importētājs ES:

    Giardini S.r.l., Settimo Milanese, Itālija.

    c)   Izmeklēšanas periods

    (16)

    Izmeklēšana par dempinga turpināšanos vai atkārtošanos attiecās uz laikposmu no 2007. gada 1. oktobra līdz 2008. gada 30. septembrim (“pārskatīšanas izmeklēšanas periods”). Kaitējuma turpināšanās vai atkārtošanās iespējamības noteikšanai būtisko tendenču izvērtējums attiecās uz laikposmu no 2005. gada 1. janvāra līdz pārskatīšanas izmeklēšanas perioda beigām (“attiecīgais periods”).

    B.   ATTIECĪGAIS RAŽOJUMS UN LĪDZĪGAIS RAŽOJUMS

    1.   Attiecīgais ražojums

    (17)

    Attiecīgais ražojums ir ražojums, kas definēts Regulā (EK) Nr. 2074/2004, t. i., konkrēti gredzenveida stiprinājuma mehānismi, ko veido divas taisnstūra tērauda plāksnes vai stieples ar vismaz četriem pusgredzeniem, kuri izgatavoti no mehānismiem piestiprinātas tērauda stieples un kurus kopā tur tērauda virsma. Tos var atvērt, atvelkot pusgredzenus vienu no otra vai arī ar šim mehānismam piestiprinātu nelielu tērauda atsperes ierīci. Gredzeni var būt dažāda veida – visbiežāk izmantota apaļa un D veida forma (“attiecīgais ražojums”). Gredzenveida stiprinājuma mehānismus pašlaik klasificē ar KN kodu ex 8305 10 00. Ar tādu pašu KN kodu klasificētie sviras loka mehānismi (“SLM”) nav uzskatāmi par attiecīgo ražojumu.

    (18)

    Gredzenveida stiprinājuma mehānismus lieto papīra, kartona un ar plastmasu pārklātu mapju, prezentācijas un citu mapju izgatavošanai.

    (19)

    Pārskatīšanas izmeklēšanas periodā ES teritorijā tika pārdots liels skaits dažādu veidu gredzenveida stiprinājuma mehānismu. Atšķirības starp šiem veidiem noteica pēc pamatnes platuma, mehānisma tipa, gredzenu skaita, atvēršanas sistēmas, nominālās papīra ietilpības, gredzenu diametra, formas, garuma un izvietojuma. Ņemot vērā, ka visiem gredzenveida stiprinājuma mehānismu veidiem ir vienādas galvenās fiziskās un tehniskās īpašības, kā arī to, ka zināmā mērā tie ir savstarpēji aizvietojami, tika konstatēts, ka šīs procedūras mērķiem visi gredzenveida stiprinājuma mehānismi veido vienu vienotu ražojumu.

    2.   Līdzīgais ražojums

    (20)

    Tika konstatēts, ka ĶTR un Savienības nozares ražotiem un ES tirgū pārdotiem gredzenveida stiprinājuma mehānismiem ir vienādas fiziskās un tehniskās pamatīpašības un lietošanas veidi.

    (21)

    Tādējādi tika secināts, ka ĶTR izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismi un Savienības nozares ražotie un ES tirgū pārdotie gredzenveida stiprinājuma mehānismi ir līdzīgi ražojumi pamatregulas 1. panta 4. punkta nozīmē.

    C.   DEMPINGA TURPINĀŠANĀS VAI ATKĀRTOŠANĀS IESPĒJAMĪBA

    (22)

    Saskaņā ar pamatregulas 11. panta 2. punktu tika pārbaudīts, vai esošo pasākumu termiņa beigas var izraisīt dempinga turpināšanos vai atkārtošanos.

    1.   Iepriekšējas piezīmes

    (23)

    Izmeklēšanā nesadarbojās neviens no tiem Ķīnas gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražotājiem, kas eksportē šos mehānismus uz ES. No izmeklēšanas pieprasījumā minētajiem četriem Ķīnas uzņēmumiem sadarbojās tikai viens, kā arī tā saistītais Taizemē izvietotais uzņēmums. Pārējie trīs eksporta uzņēmumi nesniedza atbildes uz anketas jautājumiem. Vienīgais Ķīnas ražotājs, kurš sadarbojās, neeksportēja attiecīgo ražojumu uz ES, bet eksportēja to uz citiem trešo valstu tirgiem. Tā kā pārskatīšanas izmeklēšanas periodā nesadarbojās neviens no Ķīnas ražotājiem, kuri eksportēja gredzenveida stiprinājuma mehānismus uz ES, secinājumi par dempingu bija jāpamato ar Komisijai no citiem avotiem pieejamo informāciju saskaņā ar pamatregulas 18. panta noteikumiem. Šajā gadījumā tika uzskatīts, ka visvairāk pamatoto un atbilstīgāko informāciju par eksportu sniedza Eurostat. Kad tas bija praktiski iespējams, ņemot vērā arī izmeklēšanas termiņa ierobežojumus, šo informāciju salīdzināja ar to, kas saņemta no vienīgā Ķīnas ražotāja, kurš sadarbojās šajā izmeklēšanā, bet neeksportēja gredzenveida stiprinājuma mehānismus uz ES, un ar Ķīnas eksporta statistikas datiem. Tomēr, tā kā Ķīnas ražotāji eksportētāji nav snieguši uzņēmumu datus par daudzumu un apjomu, Eurostat datus joprojām uzskata par vienīgajiem pieejamajiem aptuvenajiem datiem par Ķīnas eksportu uz ES, pat ja Eurostat norādītais cenu absolūtais līmenis šķiet pārāk augsts salīdzinājumā ar importa cenām, kas minētas Ķīnas eksporta statistikā un Eurostat datos, kuri sniegti par citām trešām valstīm.

    2.   Dempinga turpināšanās

    a)   Analogā valsts

    (24)

    Tā kā ĶTR ekonomika ir pārejas ekonomika un saskaņā ar pamatregulas 2. panta 7. punkta a) apakšpunkta noteikumiem, normālā vērtība bija jānosaka, pamatojoties uz cenu vai salikto normālo vērtību, kas iegūta atbilstīgā trešā valstī ar tirgus ekonomiku (“analogā valsts”), vai uz cenu, par kādu šī analogā valsts pārdod preces uz citām valstīm, tostarp Savienību, vai, ja tas nav iespējams, izmantojot jebkuru citu saprātīgu pamatu, tostarp cenu, kāda Savienībā ir faktiski samaksāta vai ir maksājama par līdzīgu preci, šo cenu vajadzības gadījumā atbilstīgi koriģējot, lai ietvertu saprātīgu peļņas normu.

    (25)

    Iepriekšējā izmeklēšanā Indiju izraudzījās par analogo valsti. Šajā sakarā būtu jānorāda, ka par pašreizējās procedūras uzsākšanu Komisija informēja vienīgo Indijas ražotāju, kas sadarbojās iepriekšējā izmeklēšanā, bet attiecīgā persona atteicās sadarboties. Termiņa beigu pārskatīšanas pieprasījumā normālās vērtības noteikšanai Taizeme tika ierosināta kā analogā valsts. Šo izvēli apstrīdēja konkrētas procedūrā iesaistītās personas, kas apgalvoja, ka par atbilstīgo analogo valsti būtu jāizmanto Indija.

    (26)

    Attiecībā uz Taizemi viens Taizemes ražotājs piekrita sadarboties. Tāpēc Komisija izvērtēja iespēju izmantot no Taizemes iegūtos datus, lai noteiktu normālo vērtību attiecībā uz ĶTR. Šādā saistībā būtu jānorāda, ka konkrētā ražojuma vietējā tirdzniecība Taizemē nenotika. Tāpēc jebkura normālā vērtība attiecībā uz Taizemi būtu jānosaka, pamatojoties uz 2. panta 6. punkta c) apakšpunktu.

    (27)

    Turklāt, salīdzinot attiecīgā ražojuma vidējās eksporta cenas līmeni, kad ražojums tika eksportēts no Taizemes, ar attiecīgā ražojuma vidējo eksporta cenu, kad ražojums tika eksportēts no ĶTR, saskaņā ar Eurostat datiem varēja secināt, ka Ķīnas ražojumu cenas bija augstākas nekā Taizemes ražojumiem. Šādā saistībā būtu jānorāda, ka ir ievērojams dažādu tādu ražojuma veidu klāsts, kuri uzskatāmi par attiecīgo ražojumu, un cenas var atšķirties atkarībā no ražojuma veida. Tā kā ĶTR ražotāji eksportētāji nesadarbojās, nebija iespējams precīzi noteikt to tirdzniecībai uz ES eksportēto ražojumu sastāvu un salīdzināt ar Taizemes ražotāju eksportētāju ražojumu klāstu. Tādēļ, tā kā nekas neliecināja, ka ievērojamo eksporta cenu atšķirību var saistīt ar jebkuru citu faktoru, tika secināts, ka pastāv atšķirība starp ražojumu klāstu, ko uz ES eksportējuši Ķīnas ražotāji, un to ražojumu klāstu, ko uz ES eksportējuši Taizemes ražotāji eksportētāji. Faktiski, pamatojoties uz eksporta cenu atšķirībām ražojumiem, kurus no Taizemes un ĶTR eksportē uz Eiropas Savienību, un izmantojot vislabākos pieejamos datus, tika secināts, ka no ĶTR eksportē dārgākus, sarežģītākus ražojumu veidus un šā iemesla dēļ normālās vērtības noteikšanai attiecībā uz ĶTR nav piemēroti izmantot datus no Taizemes.

    (28)

    Turklāt Taizemes uzņēmums bija saistīts ar vienīgo Ķīnas gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražotāju, kurš sadarbojās. Komisija pārbaudīja, vai abu uzņēmumu savstarpējā saistība var ietekmēt normālās vērtības noteikšanu. Jāatgādina, ka iepriekšējās izmeklēšanās (proti, divās izmeklēšanās par varbūtējo apiešanu) tika konstatēts, ka Taizemes uzņēmums tika nodibināts kā Ķīnas ražotāja uzņēmējdarbības raksturīga veida atbilde uz antidempinga pasākumu piemērošanu attiecīgajam ražojumam. Šo secinājumu apstiprina pašreizējā izmeklēšana, kā sīkāk paskaidrots 38. apsvērumā. Ņemot vērā šo ciešo saikni starp Ķīnas un Taizemes ražotājiem, tika uzskatīts par atbilstīgu neizmantot informāciju, ko ierosinātajā analogajā valstī sniedza vienīgais uzņēmums, kurš sadarbojās. Tāpēc, ņemot vērā iepriekš minētos faktorus un saskaņā ar pamatregulas 2. panta 7. punkta a) apakšpunktu, Taizemi neuzskatīja par normālās vērtības noteikšanai piemērotu analogo valsti.

    (29)

    Ņemot vērā iepriekš izklāstītos faktus par Taizemi, iepriekš izmantotās analogās valsts (Indijas) jebkāda veida sadarbības trūkumu, kā arī to, ka izmeklēšanā nesadarbojās neviens gredzenveida stiprinājuma mehānismus uz Eiropas Savienību eksportējošais Ķīnas uzņēmums, tika uzskatīts par atbilstīgu normālo vērtību noteikt, izmantojot jebkādu citu saprātīgu pamatojumu, t. i., cenas, kas faktiski samaksātas vai maksājamas Savienībā par līdzīgu ražojumu.

    b)   Normālā vērtība

    (30)

    Ņemot vērā iepriekš izklāstītos faktus, tika nolemts normālo vērtību noteikt, pamatojoties uz Savienības ražošanas nozares cenām saskaņā ar pamatregulas 2. panta 7. punkta a) apakšpunkta noteikumiem, t. i., pamatojoties uz cenām, kas faktiski samaksātas vai maksājamas Savienībā par līdzīgu ražojumu. Tādējādi normālā vērtība tika aprēķināta, pamatojoties uz datiem, kas pārbaudīti pieprasījumu iesniegušā Savienības ražotāja telpās. Konstatēja, ka šā ražotāja līdzīgā ražojuma tirdzniecība iekšējā tirgū bija reprezentatīva salīdzinājumā ar attiecīgo ražojumu, kuru uz ES eksportēja no ĶTR. Tā kā Savienības ražošanas nozares pārdošanas cenas radīja zaudējumus, tās bija atbilstīgi jākoriģē, lai iekļautu samērīgu peļņas normu, kā paredzēts pamatregulas 2. panta 7. punkta a) apakšpunktā. Tādēļ tika izmantota samērīga peļņas norma 5 % apmērā, ko uzskata par samērīgu šāda veida uzņēmējdarbībai.

    c)   Eksporta cena

    (31)

    Saskaņā ar pamatregulas 18. pantu un tā kā Ķīnas ražotāji eksportētāji nesadarbojās, eksporta cenu aprēķināja, izmantojot Eurostat datus.

    d)   Salīdzinājums

    (32)

    Normālo vērtību salīdzināja ar eksporta cenu, izmantojot EXW cenas. Lai nodrošinātu taisnīgu normālās vērtības un eksporta cenas salīdzinājumu un saskaņā ar pamatregulas 2. panta 10. punktu, tika izdarītas atbilstīgas korekcijas, lai ņemtu vērā atšķirības, kas ietekmē cenas un cenu salīdzinājumu. Vajadzības gadījumā koriģēja transporta, apdrošināšanas un citu ar transportēšanu saistīto izmaksu starpību.

    e)   Dempinga starpība

    (33)

    Ņemot vērā iepriekš minēto un tā kā nebija citas ticamas informācijas, Ķīnas valsts vienotā dempinga starpība tika aprēķināta 20,7 % apmērā, kas izriet no svērto vidējo vērtību salīdzināšanas un ko izsaka procentos no CIF cenas uz ES robežas pirms nodokļu nomaksas.

    f)   Secinājums par dempingu

    (34)

    Izmeklēšanā tika konstatēts dempings pārskatīšanas izmeklēšanas periodā. Šāda secinājuma pamatā bija: i) eksporta cenas, kas noteiktas pēc Eurostat datiem iepriekš 23. apsvērumā izskaidroto iemeslu dēļ, un ii) normālā vērtība, kas noteikta, izmantojot Savienības ražošanas nozares cenas saskaņā ar pamatregulas 2. panta 7. punkta a) apakšpunkta noteikumiem 24. līdz 29. apsvērumā izskaidroto iemeslu dēļ.

    3.   Dempinga atkārtošanās

    (35)

    Papildus dempinga esības analīzei pārskatīšanas izmeklēšanas periodā tika pārbaudīta arī dempinga atkārtošanās iespējamība. Tā kā Ķīnas ražotāji eksportētāji nesadarbojās, izņemot vienu uzņēmumu, kurš eksportēja tikai uz valstīm, kas nav ES dalībvalstis, un tā kā trūka publiski pieejamas informācijas, turpmākie secinājumi ir pamatoti galvenokārt ar faktiem, kas pieejami saskaņā ar pamatregulas 18. pantu, proti, Eurostat datiem, vienīgā tā uzņēmuma informāciju, kurš sadarbojās, Ķīnas statistikas datiem un pārskatīšanas pieprasījumu.

    (36)

    Šajā nolūkā tika analizēti šādi elementi: a) Ķīnas ražotāju eksportētāju neizmantotā jauda un rīcība no apjomu un cenu viedokļa un b) ES tirgus pievilcība Ķīnas eksportētājiem no cenu un apjomu viedokļa.

    a)   Ķīnas ražotāju neizmantotā jauda un rīcība

    (37)

    Būtu jāatceras – tā kā ražotāji eksportētāji, izņemot WHS, nesadarbojās, informācija par ražošanu ĶTR, neizmantotu ražošanas jaudu un Ķīnas iekšzemes tirdzniecības apjomu bija pieejama tikai par ražotāju, kurš sadarbojās.

    (38)

    Vienīgais Ķīnas ražotājs, kurš sadarbojās, laikā no 2005. gada līdz pārskatīšanas izmeklēšanas periodam bija ievērojami samazinājis savu ražošanas jaudu (precīzus skaitļus konfidencialitātes dēļ nedrīkst izpaust). Tomēr šis Ķīnas ražotājs ir spējīgs atkal paplašināt savu ražošanas jaudu. Patiesi, šo samazināto ražošanas jaudu varētu nekavējoties un bez grūtībām atjaunot, ņemot vērā, ka šim ražotājam izmantotās ražotnes tuvumā joprojām pieder tukša rūpnieciska ražotne. Šajā ražotnē Ķīnas ražotājs varētu īsā laikā, t. i., sešos mēnešos, atjaunot gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanas līniju, izmantojot pašlaik citām ražošanas vajadzībām lietoto aprīkojumu, ko var atkal pielāgot, lai palielinātu kopējo gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanu. Šādā saistībā arī būtu jānorāda, ka šis Ķīnas ražotājs neveic tirdzniecību vietējā tirgū un tam nav nepārprotamu plānu uzsākt šādu tirdzniecību tuvākajā nākotnē. Tātad, pasākumus atceļot, šis ražotājs spētu ātri palielināt ražošanas apjomu un novirzīt to uz jebkuru eksporta tirgu (tostarp ES tirgu, kurā tas pašlaik savu produkciju nepārdod). Uzņēmums arī apstiprināja, ka antidempinga pasākumu atcelšanas gadījumā tas slēgtu sava saistītā Taizemes uzņēmuma ražotni un atkal pārceltu visu gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanu uz Ķīnu. Uzņēmums, kurš sadarbojās, neveica lielus ieguldījumus, kas viegli izskaidrojams – tam bija saistītais uzņēmums Taizemē, nelieli ieguldījumi, kas parasti ir vajadzīgi šāda veida ražošanai, un īss laikposms, kas vajadzīgs iekārtu pielāgošanai gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanas vajadzībām.

    (39)

    Attiecībā uz Ķīnas ražotājiem, kas nesadarbojās, secināts, ka ĶTR rīcībā joprojām ir neizmantota jauda. To pamato fakts, ka kopējais Ķīnas eksports ir krities un nav informācijas, kas liecinātu par ĶTR jaudas mazināšanos. Turklāt būtu jānorāda, ka gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanas jomā izmantojamo iekārtu un aprīkojuma, kura vispārējais pielietojums ir daudzveidīgs, pielāgošanai vajadzīgs īss sagatavošanās laiks un jaudu viegli var atjaunot, ņemot vērā gredzenveida stiprinājuma mehānismu tirgus attīstības tendences.

    (40)

    Attiecībā uz vienīgā Ķīnas ražotāja, kas sadarbojās, ražojumu eksportēšanu pārdošanai trešās valstīs būtu jānorāda, ka tas sniedza tikai nepilnīgu informāciju, kas liecina, ka tā pārdošanas apjoms laikā no 2006. gada līdz pārskatīšanas izmeklēšanas periodam palielinājās aptuveni par 10 %. Tajā pašā laikā tā vidējā eksporta cena ražojumiem eksportam uz trešām valstīm palielinājās par 0,7 %.

    (41)

    Attiecībā uz Ķīnas kopējā uz citām valstīm veiktā eksporta attīstību tika izpētīta pieejamā Ķīnas statistika, lai noteiktu no Ķīnas eksportēto ražojumu apjomus un cenas. Šie dati liecina, ka laikā no 2004. gada līdz pārskatīšanas izmeklēšanas periodam gredzenveida stiprinājuma mehānismu eksports no Ķīnas ievērojami samazinājās. Pēc Ķīnas statistikas datiem, 2004. gadā no Ķīnas eksportēto gredzenveida stiprinājuma mehānismu apjoms bija apmēram 198 miljoni vienību, kas samazinājās līdz 89 miljoniem vienību pārskatīšanas izmeklēšanas periodā. Savukārt vidējā pārdošanas cena laikā no 2004. līdz 2007. gadam strauji samazinājās, pārskatīšanas izmeklēšanas periodā sasniedzot tikai nedaudz zemāku līmeni nekā 2004. gadā. Tas, ka Ķīnas eksportēto gredzenveida stiprinājuma mehānismu apjoms pārskatīšanas izmeklēšanas periodā bija tikai 45 % no attiecīgā apjoma 2004. gadā, lai gan to vidējā eksporta cena pārskatīšanas izmeklēšanas periodā bija par 7 % zemāka nekā 2004. gadā, liecina, ka visiem Ķīnas ražotājiem neatkarīgi no tā, vai tie izmeklēšanā sadarbojas, ir spēcīgs stimuls atkal sasniegt savus iepriekšējos eksporta rādītājus, ņemot vērā to pieejamo jaudu un pēdējos desmit gados vērojamo eksporta cenu pieauguma tendenci. Šajos apstākļos ir pamats uzskatīt, ka antidempinga pasākumu atcelšanas gadījumā ES tirgus kļūs par ļoti pievilcīgu mērķi visiem Ķīnas eksportētājiem, kas var ievērojamā apjomā sākt eksportu uz ES tirgu.

    b)   ES tirgus pievilcīgums

    (42)

    Pirms antidempinga maksājumu piemērošanas ES bija ĶTR otrais nozīmīgākais gredzenveida stiprinājuma mehānismu eksporta tirgus kopējā apjoma izteiksmē. Pēc antidempinga maksājumu piemērošanas. Kopš antidempinga pasākumi ieviesti, pagarināti pēc divām izmeklēšanām par varbūtēju pasākumu apiešanu un 2008. gadā – pārskatīti, lai paplašinātu to darbības jomu, ĶTR tirgus daļa ir pastāvīgi samazinājusies. Tirgus daļa attiecīgajā periodā saglabājās būtībā stabila un pārskatīšanas izmeklēšanas periodā tikai nedaudz samazinājās līdz 3,2 % (– 0,4 %). Tomēr, ņemot vērā ES tirgus apjomu – otru nozīmīgāko pēc ASV – un izrietošo pieprasījumu, ES tirgus ir kļuvis par svarīgu mērķi salīdzinājumā ar citiem Ķīnas eksporta tirgiem. Ķīnas ražotāju agrāko klātbūtni ES tirgū un tirgus nozīmīgumu var uzskatīt par nepārprotamu apliecinājumu tam, ka Ķīnas ražotāji nākotnē centīsies atgūt tirgus daļas ES.

    (43)

    Turklāt ir skaidras norādes, ka ieinteresētās personas Ķīnā rūpīgi seko pašreizējai izmeklēšanai un apsver iespēju sākt eksportu uz ES. Šādā saistībā būtu jānorāda, ka pēc procedūras uzsākšanas Komisija saņēma jautājumus no kāda Ķīnas ražotāja, kas nebija minēts pieprasījumā uzsākt termiņa beigu pārskatīšanu, ar norādi, ka uzņēmums ir nodibināts 2005. gadā, ka tas ražo gredzenveida stiprinājuma mehānismus un plāno tos eksportēt uz ES no 2009. gada. Šis uzņēmums sākotnēji apsvēra iespēju sadarboties izmeklēšanā, bet nesniedza atbildi uz attiecīgās anketas jautājumiem. Iepriekš minētais apstiprina, ka ES joprojām ir Ķīnas ražotājiem pievilcīgs tirgus pat ar pašreizējiem antidempinga pasākumiem, un tādēļ šo pasākumu atcelšana ievērojami veicinās viņu iniciatīvu sākt, palielināt vai atsākt eksportu uz ES.

    (44)

    ES kā gredzenveida stiprinājuma mehānismu tirgus vēsturisko nozīmīgumu un pievilcīgumu apliecina arī atkārtoti iepriekšējie centieni apiet vai mīkstināt spēkā esošos antidempinga pasākumus. Patiesi, kopš antidempinga pasākumu pret ĶTR piemērošanas Ķīnas eksportētāji pastāvīgi cenšas tos apiet un absorbēt, lai piekļūtu ES tirgum. Jāatgādina, ka pašreizējie pasākumi tika paplašināti 2000. gadā antiabsorbcijas procedūrā, tika piemēroti arī Vjetnamai un Laosai attiecīgi pasākumu apiešanas darbības rezultātā 2004. un 2006. gadā un grozīti 2008. gadā saistībā ar attiecīgā ražojuma definīciju un arī tāpēc, ka bija vērojama apiešanas darbība, veicot nelielus ražojumu pārveidojumus.

    (45)

    Analizējot cenas, redzams, ka saskaņā ar Ķīnas statistikas datiem vidējā Ķīnas eksporta cena uz trešo valstu tirgiem ir augstāka nekā vidējā Ķīnas eksporta cena ražojumiem eksportam uz ES, bet tā joprojām ir ievērojami zemāka par vidējām Indijas un Taizemes, t. i., Ķīnas eksportētāju potenciālo tiešo konkurentu, cenām ES tirgū. Attiecīgie Ķīnas eksporta dati liecina, ka Ķīnas ražotājiem jau ir pietiekami stabils stāvoklis lielākajā daļā pārējo tirgu atšķirībā no to pašreizējās darbības ES. Tādējādi ir skaidrs, ka ES tirgus būs finansiāli pievilcīgs mērķis Ķīnas eksportētājiem, jo tie varēs pārdot ražojumus par augstākām cenām ES, neapdraudot savu ražojumu pārdošanu citur pasaulē, un joprojām piedāvāt zemākas cenas nekā to galvenie konkurenti ES, pārdodot ražojumus par dempinga cenām.

    c)   Tirdzniecības aizsardzības pasākumi, ko piemēro trešās valstis

    (46)

    Neviena no trešām valstīm nepiemēro tirdzniecības aizsardzības pasākumus pret ĶTR izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importu.

    4.   Secinājums

    (47)

    Izmeklēšana liecina, ka gan ražotāja eksportētāja, kurš sadarbojās, gan, visticamāk, arī pārējo Ķīnas ražotāju eksportētāju rīcībā ir ievērojama neizmantota jauda, ņemot vērā viņu eksporta apjoma būtisko samazināšanos laikposmā no 2004. gada līdz pārskatīšanas izmeklēšanas periodam. Tā arī apliecina, ka Ķīnas ieinteresētās personas pastāvīgi interesējas par ienākšanu ES tirgū. Turklāt vienīgais ražotājs, kas sadarbojās, antidempinga pasākumu atcelšanas gadījumā var viegli pārvietot savu ražošanas jaudu no Taizemes atpakaļ uz Ķīnu.

    (48)

    Tā kā Ķīnas ražotājiem eksportētājiem ir neizmantota jauda un daudzveidīgi pielietojamas iekārtas un aprīkojums, ļoti iespējams, ka antidempinga pasākumu atcelšanas gadījumā ES tirgū var atsākties ievērojama ĶTR ražojumu daudzuma imports. ES tirgus pašlaik ir vienīgais pasaulē, kurā piemēro antidempinga pasākumus, un konstatētie fakti liecina, ka Ķīnas eksportētāji noteikti centīsies pēc iespējas drīzāk atgūt iepriekšējās tirgus daļas, izmantojot savā labā nepieciešamo jaudas pielāgojamību. Šo secinājumu apliecina fakts, ka Ķīnas eksportētāji varētu atļauties pārdot ražojumus par cenām, kas ir zemākas nekā visu viņu konkurentu piedāvātās cenas ES tirgū, un jau ir apliecinājuši šādu rīcību pārskatīšanas izmeklēšanas periodā.

    (49)

    Pamatojoties uz visiem atzinumiem un notikumiem, iespējams, ka Ķīnas eksportētāju uz ES veiktā eksporta atsākšanas gadījumā eksporta produkcijas cenas būs zemākas par normālo vērtību. Attiecīgi secināms, ka pašreizējo pasākumu atcelšanas gadījumā eksports no Ķīnas par dempinga cenām, visticamāk, atkārtotos.

    D.   SAVIENĪBAS RAŽOŠANAS NOZARES DEFINĪCIJA

    (50)

    Pārskatīšanas izmeklēšanas periodā gredzenveida stiprinājuma mehānismus ES ražoja šādi ražotāji:

    Ring Alliance Ringbuchtechnik GmbH, Vīne, Austrija,

    Industria Meccanica Lombarda srl, Ofanengo, Itālija.

    (51)

    Pirmais ražotājs ir pieprasījuma iesniedzējs un sadarbojās izmeklēšanā. Otrs (mazākais) Savienības ražotājs nesadarbojās. Izmeklēšanā secināts, ka pieprasījuma iesniedzējs pārskatīšanas izmeklēšanas periodā ražoja vairāk nekā 50 % no kopējās gredzenveida stiprinājuma mehānismu produkcijas Savienībā. Tāpēc uzskatāms, ka šis ražotājs veido attiecīgo Savienības ražošanas nozari pamatregulas 4. panta 1. punkta un 5. panta 4. punkta nozīmē. Turpmāk tekstā tā minēta kā “Savienības ražošanas nozare”. Pieprasījuma iesniedzējs un tā meitasuzņēmumi nav saistīti ar Ķīnas ražotājiem eksportētājiem.

    (52)

    Būtu jānorāda, ka iepriekš Savienības ražošanas nozari sākotnēji veidoja divi dažādi ražotāji (Koloman Handler – Austrija un Robert Krause – Vācija), kuri bankrotēja un kurus pārņēma Austrijas grupa. Šie uzņēmumi tika būtiski pārstrukturēti, un pašreizējais uzņēmums Ring Alliance Ringbuchtechnik GmbH tika nodibināts 2003. gadā, t. i., aptuveni divus gadus pirms attiecīgā perioda. Tā galvenais birojs atrodas Austrijā, bet ražošana notiek Ungārijā.

    E.   SITUĀCIJA ES TIRGŪ

    1.   Patēriņš ES tirgū

    (53)

    No Savienības ražotāja, kas sadarbojās izmeklēšanā, uz anketas jautājumiem saņemtās atbildes tika izmantotas, lai noteiktu Savienības ražošanas nozares gredzenveida stiprinājuma mehānismu tirdzniecības apjomu ES tirgū. Tika izmantota arī cita pieejamā informācija, lai aprēķinātu tā Savienības ražotāja tirdzniecības apjomu, kas nav iekļauts Savienības ražošanas nozares definīcijā.

    (54)

    Dati par importa apjomiem tika iegūti no Eurostat statistikas, izņemot datus par importu no Taizemes, kurus ieguva no anketas atbildēm, ko saņēma vienlaikus notiekošajā antidempinga procedūrā attiecībā uz šo valsti.

    (55)

    Pamatojoties uz minēto, jāsecina, ka gredzenveida stiprinājuma mehānismu patēriņš ES attiecīgajā periodā samazinājās par 4 % no aptuveni 170–180 miljoniem vienību 2005. gadā līdz 165–175 miljoniem vienību pārskatīšanas izmeklēšanas periodā (12).

    2.   Imports no attiecīgās valsts

    a)   Importa apjoms un tirgus daļa

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Importa apjoms

    100

    49

    41

    43

    Tirgus daļa (%)

    7,0 %

    3,8 %

    3,2 %

    3,2 %

    (56)

    Lai noteiktu attiecīgā ražojuma kopējo importa apjomu no ĶTR, par atbilstīgu uzskatīja to valstu importa iekļaušanu, uz kurām saskaņā ar pamatregulas 13. panta 3. punktu attiecināti arī spēkā esošie antidempinga pasākumi, proti, Vjetnamas un Laosas (sk. iepriekš 4. un 5. apsvērumu). Uzskatīja, ka no šīm valstīm faktiski tika veikts ĶTR izcelsmes ražojumu imports. Pamatojoties uz minēto, konstatēja, ka kopējais gredzenveida stiprinājuma mehānismu importa apjoms attiecīgajā periodā samazinājās vairāk nekā par 50 %. Tādā pašā apjomā šajā laikā samazinājās tirgus daļa. Tomēr būtu jānorāda, ka minētie skaitļi ietver tikai tos nosūtītos ražojumus, kas importēti no Laosas 2005. gadā, un tie veidoja pusi no importa apjoma šajā gadā. Jāatzīmē, ka izmeklēšana par pasākumu apiešanu attiecībā uz gredzenveida stiprinājuma mehānismu importu no Laosas tika uzsākta 2005. gada aprīlī.

    (57)

    ĶTR tirgus daļa 2006. gadā samazinājās no 7,0 % līdz 3,8 % un kopš tā laika saglabājas nemainīga (aptuveni 3 %). Būtu jānorāda, ka saistībā ar iepriekšējo termiņa beigu pārskatīšanu ĶTR tirgus daļa samazinājās no 14,8 % 1998. gadā līdz 1,9 % 2001. gadā, t. i., Ķīnas gredzenveida stiprinājuma mehānismu tirgus daļa pašlaik ir lielāka nekā tā perioda beigās, kurš tika izvērtēts iepriekšējā termiņa beigu pārskatīšanā.

    b)   Attiecīgā ražojuma importa cena/cenas samazinājums

    (58)

    Tikai viens no trim importētājiem, kuri sadarbojās, pārskatīšanas izmeklēšanas periodā importēja gredzenveida stiprinājuma mehānismus no ĶTR. Šā importa apjoms bija ļoti mazs salīdzinājumā ar kopējo importu no ĶTR, un to veidoja tādi mehānismi ar 17 un 23 gredzeniem, kuriem piemēroja minimālo importa cenu. Tāpēc tos nevarēja izmantot kā tipisku pamatu. Pēc Eurostat statistikas datiem, ĶTR izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importa cenas attiecīgajā periodā kritās par 5 %, un Ķīnas cenas bija aptuveni par 10 % zemākas nekā Savienības ražošanas nozares cenas (neņemot vērā antidempinga maksājumus). Tomēr Eurostat norādītais cenu absolūtais līmenis šķiet diezgan augsts salīdzinājumā ar importa cenām, kas minētas Ķīnas eksporta statistikas datos un Eurostat datos par citām trešām valstīm. Kā norādīts iepriekš, iespējams, ka pasākumu atcelšanas gadījumā Ķīnas eksporta cenas būtu jāpielāgo ārvalstu konkurentu (Taizemes un Indijas) cenām, un uz šīs bāzes cenu samazinājuma likme būtu daudz ievērojamāka.

    c)   Imports no citām trešām valstīm

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Indija

    52,9 %

    48,3 %

    44,9 %

    43,3 %

    Taizeme

    11,5 %

    12,2 %

    7,9 %

    13,0 %

    Honkonga

    0,2 %

    0,0 %

    5,1 %

    4,9 %

    Citas

    1,2 %

    2,7 %

    4,4 %

    1,7 %

    (59)

    Attiecībā uz importu no citām trešām valstīm būtu jānorāda, ka Indijas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu imports samazinās, savukārt Taizemes izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu imports pārskatīšanas izmeklēšanas periodā ir nedaudz palielinājies un ir augstāks salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. Honkonga tāpat kā citas valstis eksportē gredzenveida stiprinājuma mehānismus uz ES, bet par to nav sniegti dati un papildu informācija nav pieejama.

    3.   Savienības ražošanas nozares ekonomiskais stāvoklis  (13)

    a)   Ražošanas apjoms, ražošanas jauda un jaudas izmantojums

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Ražošana

    100

    102

    118

    119

    Ražošanas jauda

    100

    91

    100

    103

    Jaudas izmantojums (%)

    59 %

    66 %

    70 %

    68 %

    (60)

    Attiecīgajā periodā ražošana palielinājās gandrīz par 20 %, bet jauda saglabājās salīdzinoši nemainīga. Tādējādi jaudas izmantojuma tendence bija līdzīga ražošanas tendencei, pieaugot par deviņiem procentu punktiem.

    (61)

    Tomēr jaudas izmantojuma līmenis pārskatīšanas izmeklēšanas periodā bija zemāks par 2001. gadā, proti, iepriekšējās termiņa beigu pārskatīšanas izmeklēšanas periodā, sasniegto līmeni. Jaudas izmantojuma īpatsvars tad bija no 70 % līdz 75 %.

    b)   Krājumi

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Krājumi perioda beigās

    100

    95

    119

    143

    (62)

    Attiecīgajā periodā Savienības ražošanas nozares krājumi kopumā palielinājās par 43 %. Ievērojamu gredzenveida stiprinājuma mehānismu produkcijas daļu veido standarta ražojumi, tāpēc Savienības ražošanas nozarei ir jāsaglabā noteikts krājumu līmenis, lai spētu ātri apmierināt savu klientu pieprasījumu. Jebkurš perioda beigu krājumu pieaugums, pārsniedzot vidējo līmeni, liecina par grūtībām pārdot ražojumus (vietējā un eksporta tirgū). Būtu jāņem vērā arī pārdošanas sezonalitāte – pārdošanai lielāka nozīme ir gada pēdējā ceturksnī, kas vienlaikus ir skolas laika sākums.

    c)   Pārdošanas apjoms, tirgus daļa un pieaugums

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Pārdošanas apjoms

    100

    113

    118

    123

    Tirgus daļas

    24,4 %

    30,2 %

    31,5 %

    31,1 %

    (63)

    Savienības ražošanas nozarē pārdošana ES tirgū attiecīgajā periodā pieauga par 23 % un tirgus daļas palielinājās no 24,4 % līdz 31,1 %, t. i., gandrīz par septiņiem procentu punktiem. Šis tirgus daļu palielinājums liecina, ka Savienības ražošanas nozares pieaugums pārsniedza patēriņa attīstību.

    (64)

    Tomēr tirgus daļas absolūtais līmenis saglabājās zemāks nekā 2001. gadā – iepriekšējā izmeklēšanas periodā, kad tas sasniedza aptuveni 40 %.

    d)   Pārdošanas cenas un izmaksas

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Pārdošanas cenas

    100

    88

    88

    88

    (65)

    Savienības ražošanas nozares vidējā svērtā pārdošanas cena attiecīgajā periodā samazinājās par 12 %. Būtu jānorāda, ka pēdējos gados izejmateriāla (tērauda) cenas palielinājās atbilstīgi vispārējai cenu pieauguma tendencei pasaulē un ka tērauda izmaksas veido apmēram 40 % no kopējām vienības izmaksām. Pārdošanas cenas radīja zaudējumus no 2006. gada.

    e)   Rentabilitāte, ienākumi no ieguldījumiem un naudas plūsma

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Rentabilitāte

    100

    – 646

    –62

    – 115

    Ienākumi no neto aktīviem

    100

    –72

    – 103

    –53

    Naudas plūsma

    100

    56

    42

    – 131

    (66)

    Savienības ražošanas nozare joprojām darbojās rentabli 2005. gadā, bet nākamajā gadā situācija ievērojami pasliktinājās pasākumu apiešanas rezultātā, tādēļ 2006. gadā pasākumi tika paplašināti un 2008. gadā tika noteikta ražojuma definīcija. Lai gan rentabilitāte 2007. gadā uzlabojās, pārskatīšanas izmeklēšanas laikā Savienības ražošanas nozare joprojām nespēja sasniegt peļņas un zaudējumu slieksni un darbojās ar zaudējumiem. Pārskatīšanas izmeklēšanas laikā zaudējumi bija nelieli.

    (67)

    Naudas plūsma un peļņa no neto aktīviem pārsvarā attīstījās atbilstīgi tādai pašai tendencei. Šādā finanšu stāvoklī pieprasījuma iesniedzējam, kas pārstāv Savienības ražošanas nozari, bez šaubām būtu grūti palielināt kapitālu ārpus grupas.

    f)   Ieguldījumi un spēja piesaistīt kapitālu

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Ieguldījumi (EUR)

    100

    190

    85

    80

    (68)

    Kaut arī ieguldījumi samazinājās, proti, par 20 % attiecīgajā periodā, tomēr Savienības ražošanas nozare uzturēja noteiktu ieguldījumu līmeni, lai saglabātu konkurētspēju. Šādi ieguldījumi bija jaunas iekārtas ražošanas procesa uzlabošanai un konkurētspējas palielināšanai.

    (69)

    Kā norādīts 66. apsvērumā, ņemot vērā Savienības ražošanas nozares neapmierinošo finanšu stāvokli, var secināt, ka tās spēja palielināt kapitālu no neatkarīgiem avotiem bija ievērojami traucēta.

    g)   Nodarbinātība, produktivitāte un algas

     

    2005

    2006

    2007

    Pārsk. izmekl. periods

    Nodarbinātība

    100

    94

    105

    104

    Produktivitāte

    100

    109

    113

    114

    Kopējās algas

    100

    102

    107

    111

    Algas

    100

    109

    102

    106

    (70)

    Attiecīgajā periodā nodarbinātība (pilna laika vienībās) pieauga par 4 % un produktivitāte, izteikta tūkstošos vienību uz darbinieku attiecīgajā periodā, uzlabojās par 14 %; vispārējās darbaspēka izmaksas palielinājās par 11 %, kas lielā mērā izskaidrojams ar nodarbinātības rādītāju palielināšanos; vidējais algas palielinājums uz darbinieku joprojām bija diezgan ierobežots.

    h)   Faktiskās dempinga starpības lielums

    (71)

    Pamatojoties uz labākajiem pieejamiem faktiem, izmeklēšanā pārskatīšanas izmeklēšanas periodā tika konstatēts dempings 20,7 % apmērā, kas ir diezgan ievērojams rādītājs.

    4.   Secinājums

    (72)

    Savienības ražošanas nozare ir pārstrukturējusies un zināmā mērā guvusi labumu no pasākumu piemērošanas pret importu par dempinga cenām. Tās ekonomiskais stāvoklis pēdējos gados ir patiesi uzlabojies – ražošanā, pārdošanā, tirgus daļu jomā un nodarbinātībā ir vērojamas pozitīvas tendences.

    (73)

    Tomēr, neraugoties uz iepriekš minēto pozitīvo attīstību, ražošanas nozare nevarēja pilnībā atgūties no tai iepriekš nodarītā kaitējuma. Par to galvenokārt liecina finanšu rādītāji – rentabilitātes, naudas plūsmas un peļņas no neto aktīviem dati joprojām norāda uz kaitējuma iezīmēm. Turklāt nozare nespēja sasniegt iepriekš panākto pārdošanas un ražošanas līmeni. Tas būtu jāvērtē, ņemot vērā arī faktu, ka noteiktā izvērtētā perioda daļā pasākumu efektivitāti mazināja arī iepriekš izklāstītā pasākumu apiešana.

    (74)

    Lai gan Savienības ražošanas nozares ekonomiskais stāvoklis uzlabojās, attiecīgajā periodā tas joprojām bija nestabils.

    F.   KAITĒJUMA TURPINĀŠANĀS VAI ATKĀRTOŠANĀS IESPĒJAMĪBA

    (75)

    Savienības ražošanas nozare pārstrukturēja savu darbību un guva labumu no antidempinga pasākumiem. Tomēr, lai gan šos pasākumus pirmoreiz piemēroja 1997. gadā, pilnīgu iedarbību tie guva pēc absorbcijas un apiešanas prakses seku novēršanas. Kaut arī Savienības ražošanas nozares stāvoklis uzlabojās, tas joprojām ir nestabils un viegli ietekmējams.

    (76)

    Šādos apstākļos ir piemēroti analizēt būtiska kaitējuma atkārtošanās iespējamību, lai noskaidrotu, vai pasākumu atcelšanas gadījumā prognozētā attīstība ĶTR izcelsmes ražojumu importa apjomu un cenu izteiksmē turpinātu pasliktināt nozares stāvokli un radītu būtisku kaitējumu.

    1.   Dempinga importa prognozētā pieauguma ietekme uz Savienības ražošanas nozari

    (77)

    Jāatgādina, ka Ķīnas rīcībā ir ievērojama neizmantotā jauda un ka gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanu var viegli palielināt līdz lielam apjomam. Šīs atziņas pamatā ir iepriekš minētie secinājumi, ka Ķīnas ražotājs, kurš vienīgais sadarbojās, var viegli atjaunot savu pašlaik samazināto ražošanas jaudu un pat slēgt savu ražotni Taizemē, lai ražošanu pārvietotu atpakaļ uz Ķīnu. Turklāt citiem Ķīnas ražotājiem, kuri nesadarbojās, ir ievērojama neizmantotā jauda vai arī tie šādu jaudu varētu viegli atjaunot, ņemot vērā īso sagatavošanās laiku, kas vajadzīgs, lai pielāgotu gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražošanai nepieciešamās iekārtas, un to, ka aprīkojuma vispārējais pielietojums ir daudzveidīgs.

    (78)

    Ar lielu ticamību konstatēts, ka pasākumu atcelšanas gadījumā jebkurš gredzenveida stiprinājuma mehānismu produkcijas pieaugums lielā apjomā tiktu eksportēts uz ES. Šis konstatējums balstās uz faktu, ka ES tirgus joprojām ir ievērojams apjoma izteiksmē un vēsturiski ir bijis svarīgs tirgus Ķīnas eksportētājiem, kuri noteikti censtos atgūt zaudētās tirgus daļas. Par ES tirgus pievilcīgumu Ķīnas eksportētājiem nepārprotami liecināja arī daudzkārtējie mēģinājumi izvairīties no spēkā esošajiem antidempinga pasākumiem. Pasākumi tiešām tika absorbēti, apieti ar trešo valstu starpniecību un pat nedaudz pārveidojot ražojumus.

    (79)

    Visbeidzot, ir konstatēts, ka turpmāks gredzenveida stiprinājuma mehānismu importa uz ES pieaugums nelabvēlīgi ietekmēs Savienības ražošanas nozares stāvokli. Kā minēts iepriekš, pasākumu atcelšanas gadījumā paredzams, ka no ĶTR importēto gredzenveida stiprinājuma mehānismu apjoms būs ievērojams. Turklāt šāds imports, visticamāk, radīs nozīmīgu cenu spiedienu ES tirgū un tādējādi arī Savienības ražošanas nozarē, uz ko norāda analīze par cenu līmeni ES un trešo valstu tirgos. Patiesi, Eurostat dati liecina, ka Ķīnas ražojumu pašreizējās cenas ir aptuveni par 10 % zemākas nekā ES ražojumu cenas (bez antidempinga maksājumiem), un tās pašlaik ir daudz augstākas nekā Ķīnas potenciālo konkurentu (Indijas un Taizemes) ražojumu vidējā cena ES tirgū. Ja pasākumus atceltu un Ķīnas ražotāji varētu eksportēt visu veidu gredzenveida stiprinājuma mehānismus, nepiemērojot Eiropas Savienībā antidempinga maksājumus, ir ļoti iespējams, ka šie ražotāji – vismaz noteiktā apjomā – pielāgotu savas cenas konkurentu cenām. Par to liecina arī Ķīnas ražojumu (zemās) cenas trešo valstu tirgū, kā norādīts Ķīnas eksporta statistikas datos. Nepiemērojot nekādus pasākumus, ES tirgus kļūtu par Ķīnas eksportētājiem ļoti pievilcīgu tirgu.

    2.   Secinājums par kaitējuma atkārtošanās iespējamību

    (80)

    Pamatojoties uz iepriekš minēto, ir ticams, ka antidempinga pasākumu termiņa nepagarināšana ĶTR izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam izraisīs strauju importa apjoma palielināšanu Eiropas Savienībā par ļoti zemām cenām un tādējādi samazinās vispārējo cenu līmeni ES tirgū. Būtu jānorāda, ka gredzenveida stiprinājuma mehānismu tirgus ražojumu lielākā daļa ir augsti standartizēta, un tādējādi cena ir galvenais izšķirošais faktors.

    (81)

    Tā kā Savienības ražošanas nozare ir nestabila, ĶTR ražojumu importa par dempinga cenām ievērojams pieaugums apvienojumā ar nozīmīgu cenu samazinājumu neapšaubāmi būtiski ietekmētu tās stāvokli. Tas radītu būtisku kaitējumu un iznīcinātu nozares pārstrukturēšanās centienus.

    G.   EIROPAS SAVIENĪBAS INTERESES

    1.   Ievads

    (82)

    Tika pārbaudīts, vai nav pārliecinošu iemeslu, kas ļauj secināt, ka spēkā esošo antidempinga pasākumu atjaunošana nav ES interesēs. Šādā nolūkā un saskaņā ar pamatregulas 21. pantu, pamatojoties uz visām iesniegtajām liecībām, tika apsvērta pasākumu atjaunošanas ietekme uz visām šajā procedūrā iesaistītajām personām un pasākumu termiņa beigu sekas.

    (83)

    Lai novērtētu pasākumu iespējamās saglabāšanas ietekmi, visām ieinteresētajām personām tika dota iespēja paust savu viedokli saskaņā ar pamatregulas 21. panta 2. punktu. Kā jau minēts, uz anketas jautājumiem atbildēja tikai ES ražotāji, kas sadarbojās, un trīs savstarpēji nesaistīti importētāji. Arī viens nesaistīts importētājs un viens lietotājs iesniedza apsvērumus, neatbildot uz anketas jautājumiem.

    2.   Savienības ražošanas nozares intereses

    (84)

    Kad 1995. gadā tika iesniegta pirmā antidempinga sūdzība, Savienības ražošanas nozari veidoja divi ražotāji – Austrijas uzņēmums Koloman Handler GmbH un Vācijas uzņēmums Robert Krause GmbH & Co. Abi uzņēmumi darbojās ES tirgū ilgu laiku, bet tiem bija jāpārvar ievērojamas finansiālas grūtības – arī negodīgi tirgotu importēto ražojumu dēļ.

    (85)

    Uzņēmumu ekonomiskais stāvoklis bija tik slikts, ka abiem bija jāiesniedz bankrota pieteikums. Robert Krause GmbH iesniedza bankrota pieteikumu 1998. gadā, un tā pārņēmēja uzņēmumam to pašu nācās darīt 2002. gadā, savukārt Koloman Hander kļuva par maksātnespējīgu 2001. gadā. Abus uzņēmumus pārņēma cits uzņēmums, proti, SX Bürowaren Produktions- und Handels GmbH, kuru savukārt iegādājās Ring Alliance Ringbuchtechnik GmbH – sūdzības iesniedzējs šajā pārskatīšanas procedūrā.

    (86)

    Kopš tā laika darbība ir pārstrukturēta, lai uzlabotu konkurenci pasaules mērogā, bet jo īpaši sūdzības iesniedzēja galvenajā, t. i., ES, tirgū.

    (87)

    Uzņēmuma Bensons – vispāratzīta gredzenveida stiprinājuma mehānismu tirgotāja – iegāde kopā ar Nīderlandē, Singapūrā, Apvienotajā Karalistē un ASV izvietotajiem uzņēmumiem nepārprotami liecina par Savienības ražošanas nozares vēlmi nostiprināt tās piekļuvi tirgum visā pasaulē un pārstrukturēšanās centienu nopietnību.

    (88)

    Sūdzības iesniedzēja centieni ir bijuši sekmīgi – vismaz daļēji, kā var spriest pēc uzņēmuma ekonomiskā stāvokļa analīzes. Pēdējos gados vērojams ražošanas, pārdošanas apjoma un tirgus daļas, kā arī nodarbinātības pieaugums.

    (89)

    Tomēr nozares centieni uzlabot savu stāvokli ir iedragāti, ņemot vērā, ka pasākumi, kas piemēroti pret negodīgu importu, ir zaudējuši efektivitāti absorbcijas un apiešanas dēļ. Tādējādi, lai gan situācija ir būtiski uzlabojusies, nozares stāvoklis joprojām ir nestabils, par ko liecina finanšu rādītāju attīstība.

    (90)

    Tāpēc nozari joprojām var viegli ietekmēt no ĶTR par pazeminātām un dempinga cenām importēto ražojumu pieaugums. Ir acīmredzams, ka pasākumu atcelšanas gadījumā nozarei atkal rastos nopietnas grūtības, kas var veicināt tās galīgu izzušanu. Ar pārstrukturēšanās centieniem Savienības ražošanas nozare pierādīja, ka tā ir dzīvotspējīga un joprojām var nodrošināt piedāvājumu ievērojamā ES tirgus daļā, bet tai ir vajadzīga efektīva papildu aizsardzība pret importu par dempinga cenām, lai sasniegtu stabilu un attīstīties spējīgu stāvokli.

    (91)

    Pamatojoties uz izklāstīto, secināts, ka Savienības ražošanas nozares interesēs ir saglabāt pasākumus uz nākamo piecu gadu termiņu.

    3.   Importētāju intereses

    (92)

    Šajā izmeklēšanā piedalījās četri savstarpēji nesaistīti importētāji, bet tikai trīs no viņiem atbildēja uz anketas jautājumiem. Tomēr tie vairs neveica gredzenveida stiprinājuma mehānismu importu no ĶTR, izņemot vienu, kurš importēja tikai mehānismus ar 17 un 23 gredzeniem par minimālo importa cenu. Divi no viņiem iebilda pret izmeklēšanu un apstrīdēja 10 gadus spēkā esošos antidempinga pasākumus, bet trešā nostāja bija samērā neitrāla, un viņš norādīja, ka pašreizējie pasākumi viņu neietekmē.

    (93)

    Importētāji galvenokārt sūdzējās par piedāvājuma ierobežotajiem avotiem ES tirgū, ņemot vērā no ĶTR importētajiem ražojumiem piemēroto antidempinga pasākumu apjomu un nozīmīgo Savienības ražošanas nozares tirgus daļu, kā arī faktu, ka tai pieder svarīgs gredzenveida stiprinājuma mehānismu izplatītājs ES tirgū, kuram, iespējams, ir zināma ekskluzivitāte attiecībā uz Indijas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu produkciju.

    (94)

    Šādā saistībā būtu jānorāda, ka pašlaik ES tirgū ir dažādi piedāvājuma avoti – Savienības ražošanas nozare, otrs ES ražotājs vai arī citi avoti, kas nav ĶTR, piemēram, Taizeme.

    (95)

    Turklāt, lai gan pašreizējo pasākumu līmenis tiešām ir salīdzinoši augsts, būtu jāatceras, ka pasākumus paplašināja pēc izmeklēšanas, kurā tika secināts, ka tos absorbē Ķīnas eksportētāji. Tāpēc pasākumu pašreizējais līmenis ir pilnīgi pamatots.

    (96)

    Kopš pasākumu piemērošanas un paplašināšanas imports no ĶTR ir ievērojami samazinājies un pārskatīšanas izmeklēšanas periodā veidoja tikai nelielu daļu no ES tirgus. Tomēr importētāji ir pielāgojušies situācijai un mainījuši piedāvājuma avotus. Pat atzīstot, ka pasākumu atcelšanas gadījumā importētājiem būtu vairāk piedāvājuma avotu, jo pašlaik importētāji neimportē ĶTR izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismus, pasākumu saglabāšana neradītu nelabvēlīgu ietekmi uz šo importētāju ekonomisko stāvokli.

    (97)

    Tādēļ secināts, ka spēkā esošo pasākumu saglabāšana būtiski neietekmēs importētājus.

    4.   Lietotāju intereses

    (98)

    Vienīgais lietotājs, kas atbildēja uz anketas jautājumiem, minēja argumentus par labu pasākumu termiņa pagarināšanai, apgalvojot, ka ES ražotajiem gredzenveida stiprinājuma mehānismiem ir daudz labāka kvalitāte nekā no ĶTR importētajiem.

    (99)

    Kāds cits lietotājs izteica dažas piezīmes, bet neiesniedza pierādījumus to pamatojumam. Tas rosina secināt, ka pasākumu īstenošana lietotājus būtiski neietekmēja. Antidempinga pasākumu saglabāšanas rezultātā lietotāju stāvoklis, visticamāk, nepasliktināsies.

    5.   Izejmateriālu ražošanas nozares intereses

    (100)

    Tērauda stiepļu un lokšņu piegādātāji Savienības ražošanas nozarei pārdod nelielu daļu no sava saražotā apjoma, un tos šīs procedūras rezultāti neietekmē. Neviens no tiem nenorādīja uz sevi kā ieinteresētu personu.

    6.   Konkurenci un tirdzniecību kropļojoša ietekme

    (101)

    Par iespējamo antidempinga pasākumu termiņa beigu ietekmi uz konkurenci ES būtu jānorāda, ka ir tikai daži pasaules mēroga gredzenveida stiprinājuma mehānismu ražotāji, kas lielākoties ir Ķīnas vai Ķīnas kontrolēti ražotāji eksportētāji. Tādēļ pārējo dažu Ķīnas uzņēmumu kontrolē neesošu ražotāju pazušana radīs negatīvu ietekmi uz konkurenci ES.

    7.   Secinājums par ES interesēm

    (102)

    Ņemot vērā iepriekš minētos apstākļus un apsvērumus, jāsecina, ka nav pārliecinošu iemeslu pret pašreizējo antidempinga pasākumu saglabāšanu.

    H.   PAZIŅOŠANA UN ANTIDEMPINGA PASĀKUMI

    (103)

    Visas iesaistītās personas tika informētas par būtiskajiem faktiem un apsvērumiem, pamatojoties uz kuriem bija plānots ieteikt saglabāt pašreizējos pasākumus. Pēc šā paziņojuma minētajām personām tika dots laiks izteikt apsvērumus un iesniegt prasības. Attiecīgi iesniegtie viedokļi tika analizēti, bet būtiskie fakti un apsvērumi, kas pamatoja lēmumu saglabāt pašreizējos antidempinga pasākumus, to rezultātā nemainījās.

    (104)

    No iepriekš minētā izriet, ka saskaņā ar pamatregulas 11. panta 2. punktu dažu Ķīnas Tautas Republikas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam piemērotie un ar Regulu (EK) Nr. 2074/2004 ieviestie antidempinga pasākumi būtu jāsaglabā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    1.   Ar šo piemēro galīgo antidempinga maksājumu dažu tādu Ķīnas Tautas Republikas izcelsmes gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam, kas pašlaik tiek klasificēti ar KN kodu ex 8305 10 00.

    2.   Šā panta nozīmē gredzenveida stiprinājuma mehānismus veido divas taisnstūra tērauda plāksnes vai stieples ar vismaz četriem pusgredzeniem, kas izgatavoti no tērauda plāksnēm piestiprinātas tērauda stieples un ko kopā tur tērauda virsma. Tos var atvērt, atvelkot pusgredzenus vienu no otra vai ar šim mehānismam piestiprinātu nelielu tērauda atsperes ierīci.

    3.   Galīgā neto cenai, kurā iekļauta piegāde līdz ES robežai, pirms nodokļu nomaksas piemērojamā antidempinga maksājuma likme ir šāda:

    a)

    mehānismiem ar 17 un 23 gredzeniem (TARIC kodi 8305100021, 8305100023, 8305100029 un 8305100035) maksājuma likme ir vienāda ar starpību starp minimālo importa cenu EUR 325 par 1 000 vienībām un neto cenu, kurā iekļauta piegāde līdz ES robežai, pirms nodokļu nomaksas;

    b)

    mehānismiem, kas nav ar 17 vai 23 gredzeniem (TARIC kodi 8305100011, 8305100013, 8305100019 un 8305100034):

     

    Maksājuma likme

    TARIC papildu kods

    Ķīnas Tautas Republika:

     

     

    World Wide Stationery Mfg, Honkonga, Ķīnas Tautas Republika

    51,2 %

    8934

    visi pārējie uzņēmumi

    78,8 %

    8900

    2. pants

    1.   Ar šo galīgo antidempinga maksājumu piemēro dažu tādu gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam, kurus pašlaik klasificē ar KN kodu ex 8305 10 00 un nosūta no Vjetnamas neatkarīgi no tā, vai tie ir deklarēti kā Vjetnamas izcelsmes mehānismi (TARIC kodi 8305100011 un 8305100021).

    2.   Ar šo galīgo antidempinga maksājumu piemēro dažu tādu gredzenveida stiprinājuma mehānismu importam, kurus pašlaik klasificē ar KN kodu ex 8305 10 00 un nosūta no Laosas Tautas Demokrātiskās Republikas neatkarīgi no tā, vai tie ir deklarēti kā Laosas Tautas Demokrātiskās Republikas izcelsmes mehānismi (TARIC kodi 8305100013 un 8305100023).

    3.   Šā panta nozīmē gredzenveida stiprinājuma mehānismus veido divas taisnstūra tērauda plāksnes vai stieples ar vismaz četriem tai piestiprinātiem pusgredzeniem, kas izgatavoti no tērauda stieples un ko satur kopā tērauda pārsegs. Tos var atvērt, atvelkot pusgredzenus vai ar mazu tērauda sprūdmehānismu, kas piestiprināts pie gredzenveida stiprinājuma mehānisma.

    4.   Galīgā antidempinga maksājuma likme, kas piemērojama neto cenai, kurā iekļauta piegāde līdz ES robežai, pirms nodokļu nomaksas, ir šāda:

    a)

    mehānismiem ar 17 un 23 gredzeniem (TARIC kodi 8305100021 un 8305100023) maksājuma likme ir vienāda ar starpību starp minimālo importa cenu EUR 325 par 1 000 vienībām un neto cenu, kurā iekļauta piegāde līdz ES robežai, pirms nodokļu nomaksas;

    b)

    mehānismiem, kas nav ar 17 vai 23 gredzeniem (TARIC kodi 8305100011 un 8305100013), maksājuma likme ir 78,8 %.

    3. pants

    Piemēro spēkā esošos noteikumus par muitas nodokļiem, ja nav noteikts citādi.

    4. pants

    Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    5. pants

    Šo regulu publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2010. gada 22. februārī

    Padomes vārdā

    priekšsēdētāja

    C. ASHTON


    (1)  OV L 343, 22.12.2009., 51. lpp.

    (2)  OV L 56, 6.3.1996., 1. lpp.

    (3)  OV L 22, 24.1.1997., 1. lpp.

    (4)  OV L 250, 5.10.2000., 1. lpp.

    (5)  OV C 21, 24.1.2002., 25. lpp.

    (6)  OV L 359, 4.12.2004., 11. lpp.

    (7)  OV L 232, 1.7.2004., 1. lpp.

    (8)  OV L 7, 12.1.2006., 1. lpp.

    (9)  OV L 221, 19.8.2008., 1. lpp.

    (10)  OV C 146, 12.6.2008., 33. lpp.

    (11)  OV C 310, 5.12.2008., 15. lpp.

    (12)  Norādīti tikai aptuveni rādītāji, lai aizsargātu vienīgā sūdzības iesniedzēja konfidencialitāti.

    (13)  Kad jāievēro konfidencialitāte, dati ir norādīti indeksa (1998 = 100) vai aptuvenos skaitļos.


    Top