Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0131

2007/131/EK: Komisijas Lēmums ( 2007. gada 21. februāris ) par atļauju Kopienā harmonizēti izmantot radiofrekvenču spektru iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija (izziņots ar dokumenta numuru K(2007) 522) (Dokuments attiecas uz EEZ)

OV L 55, 23.2.2007, p. 33–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OV L 219M, 24.8.2007, p. 282–285 (MT)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/05/2019; Atcelts ar 32019D0785

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/131(1)/oj

23.2.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 55/33


KOMISIJAS LĒMUMS

(2007. gada 21. februāris)

par atļauju Kopienā harmonizēti izmantot radiofrekvenču spektru iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija

(izziņots ar dokumenta numuru K(2007) 522)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2007/131/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 7. marta Lēmumu Nr. 676/2002/EK par normatīvo bāzi radiofrekvenču spektra politikai Eiropas Kopienā (Radiofrekvenču spektra lēmums) (1), un jo īpaši tā 4. panta 3. punktu,

tā kā:

(1)

Eiropas Padome ir atzinusi, cik svarīga izaugsmei un nodarbinātībai ir visietverošas informācijas sabiedrības izveide, kas balstās uz informācijas un sakaru tehnoloģiju (IST) plašu izmantošanu valsts iestādēs, mazos un vidējos uzņēmumos un mājsaimniecībās (2). Komisija iniciatīvā i2010 uzsvēra, ka IST ir konkurētspējas, izaugsmes un nodarbinātības galvenais virzītājspēks (3).

(2)

IST izvēršanai būtiski svarīgi ir izveidot Kopienā informācijas sabiedrības iekārtu un saziņas līdzekļu pakalpojumu atklātu un konkurētspējīgu vienoto tirgu. Elektronisko sakaru pakalpojumu un iekārtu tiesiskais regulējums Kopienā var uzlabot konkurētspēju un veicināt konkurenci IST nozarē, cita starpā, nodrošinot jaunu tehnoloģiju savlaicīgu ieviešanu.

(3)

Ultraplatjoslas tehnoloģiju, kam parasti raksturīgs ļoti zemas jaudas izstarojums ļoti platā radiofrekvenču spektra joslā, varētu izmantot daudzos sakaru, mērīšanas, pozicionēšanas, medicīnas, novērošanas un attēlveidošanas lietojumos, kas dotu labumu dažādās Kopienas politikas jomās, tostarp informācijas sabiedrības jomā un iekšējā tirgū. Šajā kontekstā ir svarīgi izveidot reglamentējošus nosacījumus, kas veicinās ekonomiski dzīvotspējīgu tirgu izveidi ultraplatjoslas tehnoloģiju lietojumiem, kad radīsies komerciālas iespējas.

(4)

Ultraplatjoslas tehnoloģiju lietojumu savlaicīgu izvēršanu un ieviešanu Kopienā atbalstīs ar radiofrekvenču spektra izmantošanas noteikumu harmonizēšanu visā Kopienā, tādējādi izveidojot šo lietojumu efektīvu vienoto tirgu, kā rezultātā tiks panākti apjomradīti ietaupījumi un priekšrocības patērētājiem.

(5)

Lai gan ultraplatjoslas signālu jauda parasti ir ļoti zema, pastāv iespēja, ka tie varētu radīt kaitīgus traucējumus pašreizējiem radiosakaru dienestiem, un šī problēma ir jārisina. Tādēļ tiesiskajā regulējumā radiofrekvenču spektra izmantošanai ultraplatjoslas tehnoloģijas vajadzībām jāņem vērā tiesības uz aizsardzību pret kaitīgiem traucējumiem (tostarp radioastronomijas, Zemes izpētes mākslīgo pavadoņu un izplatījuma pētniecības sistēmu piekļuve radiofrekvenču spektram) un jālīdzsvaro vēsturiski izveidojušos dienestu intereses salīdzinājumā ar vispārējo politikas mērķi nodrošināt labvēlīgus nosacījumus jaunu tehnoloģiju ieviešanai sabiedrības interesēs.

(6)

Uz radiofrekvenču spektra izmantošanu attiecas Kopienas tiesību aktu prasības sabiedrības veselības aizsardzības jomā, jo īpaši Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Direktīva 2004/40/EK par minimālajām drošības un veselības aizsardzības prasībām attiecībā uz darba ņēmēju pakļaušanu riskam, ko rada fizikāli faktori (elektromagnētiskie lauki) (4) un Padomes 1999. gada 12. jūlija Ieteikums par ierobežojumiem plašas sabiedrības pakļaušanai elektromagnētisko lauku (0 Hz līdz 300 GHz) iedarbībai (5). Radioiekārtu atbilstību veselības aizsardzības prasībām nodrošina šo iekārtu atbilstība pamatprasībām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 9. marta Direktīvu 1999/5/EK par radioiekārtām un telekomunikāciju termināla iekārtām [telesakaru galiekārtām] un to atbilstības savstarpējo atzīšanu (“RTTI direktīva”) (6).

(7)

Komisija saskaņā ar Radiofrekvenču spektra lēmuma 4. panta 2. punktu ir piešķīrusi Eiropas Pasta un telesakaru administrāciju konferencei (turpmāk “CEPT”) trīs pilnvarojumus (7) veikt visu nepieciešamo darbu, lai izstrādātu vispiemērotākos tehniskos un darbības kritērijus uz ultraplatjoslas tehnoloģiju pamatotu lietojumu harmonizētai ieviešanai Eiropas Savienībā.

(8)

Šis lēmums pamatots uz tehniskajiem pētījumiem, ko CEPT veica saskaņā ar EK pilnvarojumu. Šajā saderības izpētē cita starpā ietverts pieņēmums, ka iekārtas, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, galvenokārt darbosies telpās un ka tās pārtrauks pārraidi pēc desmit sekundēm, ja vien nesaņems apstiprinājumu no attiecīgās uztveršanas iekārtas, ka pārraidītais signāls tiek uztverts. Bez tam videosignālus pārraidīs, galvenokārt izmantojot augsti efektīvu kodēšanu.

(9)

Iekārtu, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, uz ko attiecas šis lēmums, izmantojumā ārpus telpām nav jāietver izmantojums fiksētā vietā ārpus telpām vai pieslēgšana fiksētai antenai ārpus telpām, vai izmantojums transportlīdzekļos. Šādu izmantojumu iespējamie izraisītie traucējumi vēl jāpēta.

(10)

Iekārtas, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, uz ko attiecas šis lēmums, ietilpst RTTI direktīvas darbības jomā. Tomēr uz radiofrekvenču joslu izmantošanu iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija un kuras paredzētas gaisa satiksmes vadības sakariem gaisa kuģos un dzīvības drošības lietojumiem kuģos, neattiecas RTTI direktīva, un jebkuru šādu iekārtu izmantojumu minētajos nolūkos, kas attiecas uz dzīvības drošību, jānosaka ar atbilstīgu nozarei specifisku regulējumu.

(11)

Saskaņā ar RTTI direktīvu Eiropas Komisija ir piešķīrusi Eiropas standartizācijas organizācijām pilnvarojumu (M/329) izveidot harmonizētu standartu kopumu, kas attiecas uz ultraplatjoslas lietojumiem, kuri atzīstami saskaņā ar minēto direktīvu, un kā rezultātā rodas pieņēmums par atbilstību minētās direktīvas prasībām.

(12)

Atbilstīgi EK pilnvarojumam M/329 ETSI izstrādā Eiropas standartus, piemēram, harmonizēto standartu EN 302 065 ultraplatjoslas tehnoloģijai, kurā ņems vērā iespējamo kopējo ietekmi, ja šāda ietekme varētu izraisīt kaitīgus traucējumus, un CEPT veikto saderības izpēti. Harmonizētie standarti laika gaitā jāatjaunina un jāattīsta, lai nodrošinātu aizsardzību jaunizveidotiem dienestiem, kuriem vēl nav piešķirtas radiofrekvenču joslas.

(13)

Bez tam, ja dalībvalsts uzskata, ka iekārtas, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, uz ko attiecas RTTI direktīva un jebkurš no atbilstīgi pieņemtiem harmonizētiem standartiem, neatbilst iepriekšminētās direktīvas prasībām, var piemērot aizsardzības pasākumus attiecīgi saskaņā ar direktīvas 9. un 5. pantu.

(14)

Iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, uz ko attiecas šis lēmums, radiofrekvenču spektru jāatļauj izmantot uz beztraucējumu un bezaizsardzības pamata, un tādēļ uz šādu izmantojumu attiecas 5. panta 1. punkts Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 7. marta Direktīvā 2002/20/EK par elektronisko komunikāciju [elektronisko sakaru] tīklu un pakalpojumu atļaušanu (8).

(15)

Lai nodrošinātu šajā lēmumā paredzēto nosacījumu ilgstošu atbilstību un, ņemot vērā straujās izmaiņas radiofrekvenču spektra vidē, valstu pārvaldes iestādēm, ja iespējams, jāuzrauga radiofrekvenču spektra izmantošana iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, lai varētu aktīvi pārskatīt šo lēmumu. Šādā pārskatīšanā jāņem vērā tehnoloģiju attīstība un tirgus situācijas izmaiņas un jāpārbauda, vai sākotnējie pieņēmumi par iekārtu, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, darbību radiofrekvenču diapazonā, kas norādīts šajā lēmumā, vēl arvien atbilst patiesajai situācijai.

(16)

Lai nodrošinātu esošo dienestu pienācīgu aizsardzību, šajā lēmumā jāparedz nosacījumi, kas uzskatāmi par piemērotiem šobrīd darbojošos dienestu aizsardzībai.

(17)

Piemēroti traucējumu mazināšanas paņēmieni (tostarp “atklāšanas un izvairīšanās” (detect-and-avoid) vai “zema darbības cikla” (low-duty-cycle) metode), kurus pašlaik pēta un izstrādā CEPT un ETSI atbilstīgi attiecīgiem EK pilnvarojumiem, jāiekļauj harmonizētajos standartos atbilstīgi RTTI direktīvai, kad tie būs nostabilizējušies un būs pierādīta to spēja nodrošināt aizsardzību, kas līdzvērtīga šajā lēmumā noteiktajiem emisijas līmeņiem.

(18)

Jāierobežo darbības termiņš nosacījumiem, kas attiecas uz iekārtu, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, darbību 4,2 līdz 4,8 GHz frekvenču joslā bez piemērotiem traucējumu mazināšanas paņēmieniem, un pēc 2010. gada 31. decembra šie nosacījumi jāaizstāj ar vairāk ierobežojošiem nosacījumiem, jo ir paredzams, ka šāda veida iekārtas ilgtermiņā darbosies vienīgi frekvenču joslā virs 6 GHz.

(19)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Radiofrekvenču spektra komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Šā lēmuma mērķis ir atļaut Kopienā izmantot radiofrekvenču spektru iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, un harmonizēt šāda izmantojuma nosacījumus.

Šo lēmumu piemēro, neskarot Direktīvu 1999/5/EK (RTTI direktīva) un jebkurus citus Kopienas noteikumus, ar ko atļauj izmantot radiofrekvenču spektru konkrētu veidu iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija.

2. pants

Šajā lēmumā:

1)

“Iekārtas, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija,” ir iekārtas, kurās kā sastāvdaļa vai kā palīgierīce ietverta maza darbības attāluma radiosakaru tehnoloģija, ar kā palīdzību paredzēts apzināti ģenerēt un pārraidīt augstfrekvences enerģiju, kas izkliedēta frekvenču joslā, kuras platums ir lielāks nekā 50 MHz un kura var daļēji sakrist ar vairākām frekvenču joslām, kas sadalītas radiosakaru dienestiem.

2)

“Beztraucējumu un bezaizsardzības” nozīmē, ka nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus jebkuram radiosakaru dienestam un nedrīkst prasīt šo iekārtu aizsardzību no kaitīgiem traucējumiem, ko rada radiosakaru dienesti.

3)

“Telpās” nozīmē ēku iekšienē vai vietās, kur ekranizācija parasti nodrošinās nepieciešamo vājinājumu, lai aizsargātu radiosakaru dienestus pret kaitīgiem traucējumiem.

4)

“Autotransporta līdzeklis” ir jebkurš transportlīdzeklis, kā definēts Padomes Direktīvā 70/156/EEK (9).

5)

“Dzelzceļa transportlīdzeklis” ir jebkurš transportlīdzeklis, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 91/2003 (10).

6)

“EIRP” ir ekvivalentā izotropi izstarotā jauda.

7)

“Vidējais EIRP blīvums” ir vidējā jauda, kas izmērīta 1 MHz izšķirtspējas platā joslā, ar vidējo kvadrātisko vērtību detektoru un vidējošanas laiku 1 ms vai mazāk.

8)

“Galotnes EIRP blīvums” ir galotnes līmenis raidījumā, kuru fiksē 50 MHz platā joslā, centrētā uz frekvenci, kur parādās augstākā vidējā izstarotā jauda. Ja šo līmeni izmēra x MHz platā joslā, tas ir jāsamazina, izmantojot koeficientu 20log(50/x)dB.

9)

“Maksimālais EIRP blīvums” ir signāla augstākā intensitāte, kas izmērīta jebkurā virzienā un jebkurā noteiktās joslas frekvencē.

3. pants

Dalībvalstis pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc šā lēmuma stāšanās spēkā atļauj izmantot radiofrekvenču spektru uz beztraucējumu un bezaizsardzības pamata iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, ja šādas iekārtas atbilst šā lēmuma pielikumā izklāstītajiem nosacījumiem un ja tās izmanto vai nu telpās, vai, ja iekārtas izmanto ārpus telpām, tās nav piesaistītas fiksētai instalācijai, fiksētai infrastruktūrai, fiksētai antenai ārpus telpām, autotransporta līdzeklim vai dzelzceļa transportlīdzeklim.

4. pants

Dalībvalstis rūpīgi uzrauga pielikumā norādīto radiofrekvenču joslu izmantojumu iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, jo īpaši attiecībā uz 3. pantā paredzēto nosacījumu ilgstošu atbilstību, un ziņo Komisijai par rezultātiem, lai ļautu savlaicīgi pārskatīt šo lēmumu.

5. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Brisele, 2007. gada 21. februārī

Komisijas vārdā

Komisijas locekle

Viviane REDING


(1)  OV L 108, 24.4.2002., 1. lpp.

(2)  Eiropas Padomes 2005. gada 23. marta Secinājumi 7619/1/05, 1. redakcija.

(3)  COM(2005) 229.

(4)  OV L 159, 30.4.2004., 1. lpp.

(5)  OV L 199, 30.7.1999., 59. lpp.

(6)  OV L 91, 7.4.1999., 10. lpp. Direktīvā grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 1882/2003 (OV L 284, 31.10.2003., 1. lpp.).

(7)  Pilnvarojums CEPT harmonizēt radiofrekvenču spektra izmantošanu ultraplatjoslas sistēmu vajadzībām Eiropas Savienībā (“1. pilnvarojums”); pilnvarojums CEPT izstrādāt nosacījumus, kas nepieciešami radiofrekvenču spektra harmonizētai izmantošanai ultraplatjoslas sistēmu vajadzībām Eiropas Savienībā (“2. pilnvarojums”); pilnvarojums CEPT izstrādāt nosacījumus tādu radiofrekvenču spektra lietojumu, kas pamatojas uz ultraplatjoslas (UWB) tehnoloģiju, harmonizētai ieviešanai Eiropas Savienībā (“3. pilnvarojums”).

(8)  OV L 108, 24.4.2002., 21. lpp.

(9)  OV L 42, 23.2.1970., 1. lpp.

(10)  OV L 14, 21.1.2003., 1. lpp.


PIELIKUMS

1.   Maksimālais eirp blīvums, ja neizmanto piemērotus traucējumu mazināšanas paņēmienus

Frekvenču josla

(GHz)

Maksimālais vidējais EIRP blīvums

(dBm/MHz)

Maksimālais galotnes EIRP blīvums

(dBm/50 MHz)

zem 1,6

–90,0

–50,0

1,6 līdz 3,4

–85,0

–45,0

3,4 līdz 3,8

–85,0

–45,0

3,8 līdz 4,2

–70,0

–30,0

4,2 līdz 4,8

–41,3

(līdz 2010. gada 31. decembrim)

0,0

(līdz 2010. gada 31. decembrim)

–70,0

(pēc 2010. gada 31. decembra)

–30,0

(pēc 2010. gada 31. decembra)

4,8 līdz 6,0

–70,0

–30,0

6,0 līdz 8,5

–41,3

0,0

8,5 līdz 10,6

–65,0

–25,0

virs 10,6

–85,0

–45,0

2.   Piemēroti traucējumu mazināšanas paņēmieni

3,4 līdz 4,8 GHz frekvenču joslā ir atļauts maksimālais vidējais EIRP blīvums – 41,3 dBm/MHz, ja piemēro zema darbības cikla (low duty cycle) ierobežojumu, kad visu pārraidīto signālu summa ir mazāka nekā 5 % no laika katrā sekundē un mazāka nekā 0,5 % no laika katrā stundā, un ja katrs pārraidītais signāls nepārsniedz 5 milisekundes.

Iekārtām, kurās izmantota ultraplatjoslas tehnoloģija, var arī atļaut izmantot radiofrekvenču spektru ar citām EIRP robežvērtībām, nekā norādīts šā pielikuma 1. punktā ietvertajā tabulā, ja tiek izmantoti citi piemēroti traucējumu mazināšanas paņēmieni nekā šā punkta pirmajā daļā norādītie, kā rezultātā iekārta nodrošina aizsardzības līmeni, kas ir vismaz līdzvērtīgs aizsardzības līmenim, kuru nodrošina ar šā pielikuma 1. punktā ietvertajā tabulā norādītajām robežvērtībām.


Top