Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0231

    Padomes Lēmums (KĀDP) 2023/231 (2023. gada 2. februāris) par palīdzības pasākumu saskaņā ar Eiropas Miera mehānismu nolūkā atbalstīt Ukrainas bruņotos spēkus, ko apmāca Eiropas Savienības militārās palīdzības misija Ukrainas atbalstam

    ST/5333/2023/INIT

    OV L 32, 3.2.2023, p. 64–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 27/11/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/231/oj

    3.2.2023   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 32/64


    PADOMES LĒMUMS (KĀDP) 2023/231

    (2023. gada 2. februāris)

    par palīdzības pasākumu saskaņā ar Eiropas Miera mehānismu nolūkā atbalstīt Ukrainas bruņotos spēkus, ko apmāca Eiropas Savienības militārās palīdzības misija Ukrainas atbalstam

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 28. panta 1. punktu un 41. panta 2. punktu,

    ņemot vērā Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)

    Ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2021/509 (1) ir izveidots Eiropas Miera mehānisms (EMM), ar ko dalībvalstis finansē Savienības darbības, kuras tiek veiktas kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) ietvaros, lai, ievērojot Līguma 21. panta 2. punkta c) apakšpunktu, saglabātu mieru, novērstu konfliktus un stiprinātu starptautisko drošību. Jo īpaši, ievērojot Lēmuma (KĀDP) 2021/509 1. panta 2. punkta b) apakšpunkta i) punktu, EMM ir jāizmanto, lai finansētu palīdzības pasākumus, piemēram, darbības nolūkā stiprināt tādas trešo valstu un reģionālo un starptautisko organizāciju spējas, kas saistītas ar militāriem un aizsardzības jautājumiem.

    (2)

    Dialoga un sadarbības padziļināšana drošības un aizsardzības jomā ir viens no galvenajiem mērķiem, kas ietverts Asociācijas nolīgumā starp Savienību un Ukrainu (2). Ciešāka sadarbība kopējās drošības un aizsardzības politikas (KDAP) jomā un saskaņošana ar KĀDP starp Savienību un Ukrainu bija viens no Eiropas Savienības un Ukrainas 2020. gada 6. oktobra 22. samita rezultātiem, kas tika vēl vairāk nostiprināta Eiropas Savienības un Ukrainas 23. samitā, kas notika Kijivā 2021. gada 12. oktobrī.

    (3)

    Krievijas agresija pret Ukrainu, kas notiek kopš 2014. gada, krasi saasinājās 2022. gada februārī ar neprovocēto iebrukumu Ukrainā. Ukrainas bruņotie spēki (UBS) turpina aizstāvēt Ukrainas teritoriālo integritāti un ar pieejamajiem ierobežotajiem resursiem aizsargāt savus civiliedzīvotājus.

    (4)

    2022. gada 30. septembrī Ukrainas ārlietu ministrs un aizsardzības ministrs kopīgi pauda gandarījumu par Savienības atbalstu UBS un lūdza Savienību sākt Eiropas Savienības militārās palīdzības misiju Ukrainas atbalstam (EUMAM Ukraine), lai stiprinātu UBS spējas.

    (5)

    Padome 2022. gada 17. oktobrī pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2022/1968 par Eiropas Savienības militārās palīdzības misiju Ukrainas atbalstam (3). Kā uzsvērts minētajā lēmumā, misija ir daļa no ES integrētās pieejas atbalsta sniegšanai Ukrainai, kas ietver palīdzības pasākumus, ar ko tiek atbalstīti UBS.

    (6)

    EUMAM Ukraine tiks uzticēta palīdzības pasākuma īstenošana. Tai ir jābūt atbildīgai par atlīdzināšanu par individuālajiem apmācību komplektiem un jebkādu citu ekipējumu un krājumiem, kas nav paredzēti nāvējoša spēka pielietošanai un ko dalībvalstis nodrošina apmācības pasākumu atbalstam. Būs nepieciešama cieša koordinācija starp ES Militāro štābu, EUMAM Ukraine un citiem misijas štābiem, kā arī starp apmācības pasākumos iesaistītajām dalībvalstīm.

    (7)

    Saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2022/1968 11. panta 3. punktu individuālos apmācību komplektus vairs nav jāuzskata par kopējām izmaksām, ja tie ir nodrošināti saskaņā ar EMM palīdzības pasākumu.

    (8)

    Palīdzības pasākums ir jāīsteno, ņemot vērā Lēmumā (KĀDP) 2021/509 izklāstītos principus un prasības, jo īpaši atbilstību Padomes Kopējai nostājai 2008/944/KĀDP (4),un saskaņā ar noteikumiem par EMM ietvaros finansēto ieņēmumu un izdevumu izpildi.

    (9)

    Padome atkārtoti apstiprina apņēmību aizsargāt, veicināt un īstenot cilvēktiesības, pamatbrīvības un demokrātijas principus un stiprināt tiesiskumu un labu pārvaldību atbilstīgi Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtiem, Vispārējai cilvēktiesību deklarācijai un starptautiskajām tiesībām, jo īpaši starptautiskajām cilvēktiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Izveide, mērķi, darbības joma un ilgums

    1.   Ar šo tiek izveidots palīdzības pasākums par labu Ukrainai (“saņēmējs”), kas finansējams no Eiropas Miera mehānisma (EMM) (“palīdzības pasākums”).

    2.   Palīdzības pasākuma mērķis ir sniegt atbalstu Ukrainas bruņoto spēku (UBS) spēju veidošanai, ko veic Eiropas Savienības militārās palīdzības misija Ukrainas atbalstam (EUMAM Ukraine), lai UBS varētu aizstāvēt Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti, kā arī aizsargāt civiliedzīvotājus pret notiekošo militāro agresiju.

    3.   Lai sasniegtu 2. punktā izklāstīto mērķi, ar palīdzības pasākumu finansē to, ka dalībvalstis nodrošina:

    a)

    ekipējumu un krājumus, kas nav paredzēti nāvējoša spēka pielietošanai, kā vajadzīgs, lai atbilstu EUMAM Ukraine operacionālajām prasībām, un kā to pieprasījusi Ukraina; un

    b)

    pakalpojumus, tostarp a) apakšpunktā minēto pozīciju, kuras dalībvalstis ir darījušas pieejamas, transportēšanu, glabāšanu, uzturēšanu un remontu, apmācību vajadzībām EUMAM Ukraine ietvaros.

    4.   Kad apmācība ir pabeigta vai EUMAM Ukraine ir beigusies, saskaņā ar šo palīdzības pasākumu nodrošinātā ekipējuma un krājumu, kas nav paredzēti nāvējoša spēka pielietošanai, glabāšanu nodod atpakaļ saņēmējam. Pamatojoties uz Ukrainas vajadzībām, pozīcijas individuālajos komplektos var nodot atpakaļ saņēmējam pēc tam, kad tie tikuši izmantoti apmācībā.

    5.   Palīdzības pasākuma ilgums ir 24 mēneši no šā lēmuma pieņemšanas dienas vai līdz datumam, kad zaudē spēku lēmums, ar ko izveido EUMAM Ukraine, atkarībā no tā, kurš datums ir agrāks.

    2. pants

    Finanšu noteikumi

    1.   Finanšu atsauces summa, kas paredzēta ar palīdzības pasākumu saistīto izdevumu segšanai, ir 45 000 000 EUR.

    2.   Visus izdevumus pārvalda saskaņā ar noteikumiem par ieņēmumu un izdevumu izpildi darbībām, ko finansē no EMM.

    3.   Saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 29. panta 5. punktu operāciju administrators pēc šā lēmuma pieņemšanas var aicināt veikt iemaksas līdz 45 000 000 EUR apmērā. Līdzekļus, ko operāciju administrators aicinājis iemaksāt, izmanto tikai tam, lai maksātu izdevumus robežās, ko ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509 izveidotā komiteja apstiprinājusi saistītajā grozošajā budžetā, kas atbilst palīdzības pasākumam.

    4.   Izdevumi, kas saistīti ar palīdzības pasākuma īstenošanu, ir attiecināmi no EUMAM Ukraine sākšanas dienas. Izdevumi, kas saistīti ar individuālajiem apmācību komplektiem, ir attiecināmi saskaņā ar šo palīdzības pasākumu no šā lēmuma spēkā stāšanās dienas.

    3. pants

    Vienošanās ar saņēmēju

    1.   Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos (“Augstais pārstāvis”) panāk nepieciešamās vienošanās ar saņēmēju, lai nodrošinātu, ka tas kā nosacījumu atbalsta sniegšanai saskaņā ar palīdzības pasākumu ievēro šajā lēmumā noteiktās prasības un nosacījumus.

    2.   Šā panta 1. punktā minētās vienošanās ietver noteikumus, kas saņēmējam uzliek pienākumu nodrošināt to, ka:

    a)

    UBS vienības, kas saņem atbalstu saskaņā ar palīdzības pasākumu, ievēro attiecīgās starptautiskās tiesības, jo īpaši starptautiskās cilvēktiesības un starptautiskās humanitārās tiesības;

    b)

    visi saskaņā ar palīdzības pasākumu sniegtie aktīvi tiek pienācīgi un efektīvi izmantoti nolūkos, kādos tie tika sniegti;

    c)

    visi saskaņā ar palīdzības pasākumu sniegtie aktīvi tiek pienācīgi uzturēti, lai nodrošinātu to lietojamību un funkcionālu pieejamību visā to dzīves ciklā;

    d)

    nekādi saskaņā ar palīdzības pasākumu sniegtie aktīvi to dzīves cikla beigās netiek nozaudēti vai, nesaņemot saskaņā ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509 izveidotās Mehānisma komitejas piekrišanu, nodoti tādām personām vai vienībām, ko neparedz 1. punktā minētās vienošanās.

    3.   Šā panta 1. punktā minētās vienošanās ietver noteikumus par saskaņā ar palīdzības pasākumu sniegtā atbalsta apturēšanu un izbeigšanu gadījumā, ja tiek konstatēts, ka saņēmējs nepilda 2. punktā izklāstītos pienākumus.

    4. pants

    Īstenošana

    1.   Augstais pārstāvis ir atbildīgs par šā lēmuma īstenošanas nodrošināšanu saskaņā ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509 un noteikumiem par to ieņēmumu un izdevumu izpildi, kurus finansē no EMM, atbilstoši integrētajai metodiskajai sistēmai nepieciešamo pasākumu un kontroļu novērtēšanai un identificēšanai attiecībā uz palīdzības pasākumiem saskaņā ar EMM.

    2.   EUMAM Ukraine veic šā lēmuma 1. panta 3. punktā minētās darbības, kuras saistītas ar atlīdzināšanu par dalībvalstu nodrošināto ekipējumu un krājumiem, kas nav paredzēti nāvējoša spēka pielietošanai, un ar to pārraudzību.

    5. pants

    Pārraudzība, kontrole un izvērtēšana

    1.   Augstais pārstāvis pārrauga to, kā saņēmējs ievēro 3. pantā izklāstītos pienākumus. Šo pārraudzību izmanto, lai nodrošinātu izpratni par 3. pantā noteikto pienākumu nepildīšanas kontekstu un riskiem, un lai palīdzētu novērst šādu nepildīšanu, tostarp saskaņā ar palīdzības pasākumu atbalstīto UBS vienību izdarītus starptautisko cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumus.

    2.   Ekipējuma kontroli pēc nosūtīšanas organizē tādā veidā, kas ir saskaņā ar integrēto metodisko sistēmu nepieciešamo pasākumu un kontroļu novērtēšanai un identificēšanai attiecībā uz palīdzības pasākumiem saskaņā ar EMM.

    3.   Augstais pārstāvis pēc palīdzības pasākuma pabeigšanas veic galīgo izvērtēšanu, lai novērtētu, vai palīdzības pasākums ir sniedzis ieguldījumu 1. panta 2. punktā izvirzīto mērķu sasniegšanā.

    6. pants

    Ziņošana

    Īstenošanas laikposmā Augstais pārstāvis saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 63. pantu sniedz Politikas un drošības komitejai (PDK) pusgada ziņojumus par palīdzības pasākuma īstenošanu. Saskaņā ar minētā lēmuma 38. pantu operāciju administrators ar misijas komandiera atbalstu regulāri informē Mehānisma komiteju, kas izveidota ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509, par ieņēmumu un izdevumu izpildi.

    7. pants

    Apturēšana un izbeigšana

    1.   PDK saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 64. pantu var nolemt pilnībā vai daļēji apturēt palīdzības pasākuma īstenošanu.

    2.   PDK var arī ieteikt Padomei izbeigt palīdzības pasākumu.

    8. pants

    Stāšanās spēkā

    Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

    Briselē, 2023. gada 2. februārī

    Padomes vārdā –

    priekšsēdētāja

    J. ROSWALL


    (1)  Padomes Lēmums (KĀDP) 2021/509 (2021. gada 22. marts), ar ko izveido Eiropas Miera mehānismu un atceļ Lēmumu (KĀDP) 2015/528 (OV L 102, 24.3.2021., 14. lpp.).

    (2)  Asociācijas nolīgums starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 161, 29.5.2014., 3. lpp.).

    (3)  Padomes Lēmums (KĀDP) 2022/1968 (2022. gada 17. oktobris) par Eiropas Savienības militārās palīdzības misiju Ukrainas atbalstam (EUMAM Ukraine) (OV L 270, 18.10.2022., 85. lpp.).

    (4)  Padomes Kopējā nostāja 2008/944/KĀDP (2008. gada 8. decembris), ar ko izveido kopīgus noteikumus, kas reglamentē militāru tehnoloģiju un ekipējuma eksporta kontroli (OV L 335, 13.12.2008., 99. lpp.).


    Top