Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2480

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/2480 (2022. gada 14. decembris), ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1025/2012 attiecībā uz Eiropas standartizācijas organizāciju lēmumiem par Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem (Dokuments attiecas uz EEZ)

PE/58/2022/REV/1

OV L 323, 19.12.2022, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2480/oj

19.12.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 323/1


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) 2022/2480

(2022. gada 14. decembris),

ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1025/2012 attiecībā uz Eiropas standartizācijas organizāciju lēmumiem par Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 114. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

tā kā:

(1)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1025/2012 (3) ir paredzēti noteikumi par Eiropas standartu un Eiropas standartizācijas nodevumu izstrādi produktiem un pakalpojumiem, ar kuriem atbalsta Savienības tiesību aktus un politiku.

(2)

Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1025/2012 10. pantu Komisija var pieprasīt vienai vai vairākām Eiropas standartizācijas organizācijām izstrādāt Eiropas standartu vai Eiropas standartizācijas nodevumu.

(3)

Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem ir svarīga nozīme iekšējā tirgū un patērētāju aizsardzībā. Standarti ne tikai reglamentē produktu un pakalpojumu tehniskos aspektus, bet tie arī ir svarīgi darba ņēmējiem, patērētājiem un videi. Piemēram, saskaņotos standartus var izmantot, lai radītu pieņēmumu, ka produkti, ko paredzēts darīt pieejamus tirgū, atbilst pamatprasībām, kuras minētajiem produktiem noteiktas attiecīgajos Savienības saskaņošanas tiesību aktos, turklāt tiek nodrošināta produktu un pakalpojumu kvalitāte un drošums patērētājiem un aizsargāta vide.

(4)

Iepriekš ir mainījusies Eiropas standartizācijas organizāciju prakse attiecībā uz to iekšējo pārvaldību un lēmumu pieņemšanas procedūrām. Minēto izmaiņu rezultātā Eiropas standartizācijas organizācijas ir paplašinājušas sadarbību ar starptautiskajām un Eiropas ieinteresētajām personām. Šāda sadarbība ir vērtējama atzinīgi, jo tā veicina pārredzamu, atklātu un objektīvu standartizācijas procesu, kas balstīts uz konsensu. Tomēr, kad Eiropas standartizācijas organizācijas izpilda standartizācijas pieprasījumus, lai atbalstītu Savienības tiesību aktus un politiku, ir būtiski rūpēties par to, lai to iekšējos lēmumos tiktu ņemtas vērā Savienības intereses, politikas mērķi un vērtības, kā arī sabiedrības intereses kopumā.

(5)

Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1025/2012 5. un 6. pantu būtiska nozīme ir pareizai procedūrai un attiecīgo ieinteresēto personu interešu līdzsvarotai pārstāvībai, tostarp to ieinteresēto personu interešu pārstāvībai, kas cita starpā pārstāv MVU un vides, sociālās un patērētāju intereses, un tāpēc būtu jānodrošina šāda procedūra un pārstāvība. Eiropas standartizācijas organizācijās būtu jāņem vērā visu attiecīgo ieinteresēto personu viedokļi un ieguldījums. Turklāt, pieņemot lēmumus par Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem, kas pieprasīti saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1025/2012 10. panta 1. punktu, būtu jāņem vērā valstu standartizācijas iestāžu rīkotajās valsts līmeņa apspriedēs paustie viedokļi.

(6)

Valstu standartizācijas iestādēm ir būtiska nozīme standartizācijas sistēmā gan Savienības līmenī saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1025/2012, gan dalībvalstu līmenī. Tāpēc valstu standartizācijas iestādes ir vispiemērotākās, lai nodrošinātu, ka Eiropas standartizācijas organizācijās tiek pienācīgi ņemtas vērā Savienības intereses, politikas mērķi un vērtības, kā arī sabiedrības intereses kopumā. Tāpēc ir jāstiprina to loma Eiropas standartizācijas organizāciju lēmējinstitūcijās, kad minētās institūcijas pieņem lēmumus par Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem, ko pieprasījusi Komisija saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1025/2012 10. panta 1. punktu, neskarot nozīmīgo lomu, ko sabiedrības interesēm un tirgus vajadzībām atbilstīgu un efektīvu standartu izstrādē pilda plašāks ieinteresēto personu loks.

(7)

Eiropas standartizācijas organizāciju lēmējinstitūcijās var piedalīties ne tikai valstu standartizācijas iestādes, bet cita starpā arī pievienošanās valstu, kandidātvalstu un tādu citu valstu standartizācijas organizācijas, kuras oficiāli kļuvušas par attiecīgo Eiropas standartizācijas organizāciju dalībniecēm un ir noslēgušas nolīgumu ar Savienību, lai nodrošinātu regulējuma konverģenci. Lai izvairītos no tā, ka minētās organizācijas tiek izslēgtas no dalības attiecīgo lēmējinstitūciju darbā, ir tikai jānosaka, ka lēmumus minētajās institūcijās attiecībā uz Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem, kas pieprasīti saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1025/2012 10. panta 1. punktu, pieņem vienīgi valstu standartizācijas struktūru pārstāvji, neuzliekot nekādas citas prasības Eiropas standartizācijas organizāciju lēmējinstitūciju darbam. Trešo valstu nacionālo standartizācijas organizāciju dalībai Eiropas standartizācijas organizāciju darbā nebūtu jāliedz pieņemt lēmumus par Komisijas pieprasītajiem Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem, ja šādu lēmumu atbalsta tikai dalībvalstu un EEZ valstu standartizācijas iestādes.

(8)

Lai prasība, ka lēmumus Eiropas standartizācijas organizāciju lēmējinstitūcijās attiecībā uz Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem, ko Komisija pieprasījusi saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1025/2012 10. panta 1. punktu, pieņemtu vienīgi valstu standartizācijas struktūru pārstāvji, būtu efektīva, ir jānosaka, ka Komisijai šādi pieprasījumi būtu jāiesniedz tikai tādai Eiropas standartizācijas organizācijai, kas atbilst minētajai prasībai.

(9)

Standartizācijas procedūras ietver lēmumus, kuriem nepieciešamas īpašas darba plūsmas, kas būtu jāuzskata par atsevišķiem darba uzdevumiem. Šādus darba uzdevumus ierosina vai nu lai izstrādātu jaunu, vai lai pārskatītu, apvienotu, grozītu vai labotu spēkā esošu Eiropas standartu vai Eiropas standartizācijas nodevumu.

(10)

Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Regula (ES) Nr. 1025/2012.

(11)

Lai Eiropas standartizācijas organizācijas vajadzības gadījumā varētu pielāgot savu iekšējo reglamentu, lai tas atbilstu šīs regulas prasībām, tās piemērošana būtu jāatliek,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (ES) Nr. 1025/2012 10. pantu groza šādi:

1)

panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

“1.   Komisija var savas kompetences ietvaros, kas noteikti Līgumos, pieprasīt, lai viena vai vairākas Eiropas standartizācijas organizācijas noteiktā termiņā izstrādātu Eiropas standarta vai Eiropas standartizācijas nodevuma projektu, ar noteikumu, ka attiecīgā Eiropas standartizācijas organizācija atbilst 2.a punkta prasībām. Eiropas standarti un Eiropas standartizācijas nodevumi ir vērsti uz tirgu, tajos ņem vērā sabiedrības intereses, kā arī politikas mērķus, kas skaidri minēti Komisijas pieprasījumā, un tie balstās uz konsensu. Komisija nosaka prasības attiecībā uz pieprasītā dokumenta saturu un tā pieņemšanas termiņu.”

;

2)

iekļauj šādu punktu:

“2.a   Neskarot citus konsultatīvus atzinumus, katra Eiropas standartizācijas organizācija nodrošina, ka turpmāk minētos lēmumus par Eiropas standartiem un Eiropas standartizācijas nodevumiem, kas minēti 1. punktā, pieņem vienīgi attiecīgās organizācijas kompetentās lēmējinstitūcijas nacionālo standartizācijas struktūru pārstāvji:

a)

lēmumus par standartizācijas pieprasījumu pieņemšanu un atteikšanu;

b)

lēmumus par jaunu darba uzdevumu pieņemšanu, kas vajadzīgi standartizācijas pieprasījuma izpildei; un

c)

lēmumus par Eiropas standartu vai Eiropas standartizācijas nodevumu pieņemšanu, pārskatīšanu un atsaukšanu.”

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2023. gada 9. jūlija.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Strasbūrā, 2022. gada 14. decembrī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētāja

R. METSOLA

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

M. BEK


(1)   OV C 323, 26.8.2022., 43. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta 2022. gada 22. novembra nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2022. gada 8. decembra lēmums.

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1025/2012 (2012. gada 25. oktobris) par Eiropas standartizāciju, ar ko groza Padomes Direktīvas 89/686/EEK un 93/15/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 94/9/EK, 94/25/EK, 95/16/EK, 97/23/EK, 98/34/EK, 2004/22/EK, 2007/23/EK, 2009/23/EK un 2009/105/EK un ar ko atceļ Padomes Lēmumu 87/95/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1673/2006/EK (OV L 316, 14.11.2012., 12. lpp.).


Top