EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0408

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/408 ( 2015. gada 11. marts ) par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1107/2009 attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 80. panta 7. punkta īstenošanu un aizstājamo vielu saraksta izveidošanu Dokuments attiecas uz EEZ

OV L 67, 12.3.2015, p. 18–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 31/07/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/408/oj

12.3.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 67/18


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2015/408

(2015. gada 11. marts)

par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1107/2009 attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 80. panta 7. punkta īstenošanu un aizstājamo vielu saraksta izveidošanu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 21. oktobra Regulu (EK) Nr. 1107/2009 par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū, ar ko atceļ Padomes Direktīvas 79/117/EEK un 91/414/EEK (1), un jo īpaši tās 78. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Darbīgās vielas ir jāatzīst par aizstājamām vielām, ja tās atbilst vienam vai vairākiem kritērijiem, kas izklāstīti Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 4. punktā.

(2)

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 80. panta 7. punktu Komisijai jāizveido to Padomes Direktīvas 91/414/EEK (2) I pielikumā iekļauto vielu saraksts, kuras atbilst Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 4. punktā izklāstītajiem kritērijiem, turpmāk “aizstājamo vielu saraksts”.

(3)

Lai nodrošinātu Savienības politikas konsekvenci attiecībā uz darbīgajām vielām, kam ir īpašības, kas atbilst aizstājamo vielu kritērijiem, un lai piemērotu šādām vielām vienlīdzīgu attieksmi, Komisijai minētajā sarakstā būtu jāiekļauj arī darbīgās vielas, kas ir apstiprinātas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 80. panta 1. punkta pārejas noteikumiem.

(4)

No informācijas, kas sniegta vai nu pārskata ziņojumā, vai Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes secinājumos (3), vai novērtējuma ziņojuma projektā un ar to saistītajos papildinājumos, un salīdzinošās izvērtēšanas ziņojumos, vai arī klasifikācijā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1272/2008 (4), bija iespējams identificēt vielas, kuras atbilst kritērijiem, kas noteikti Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 4. punktā. Šie dokumenti attiecīgā gadījumā sniedz informāciju par piemērojamo pieļaujamo diennakts devu (ADI), akūto standartdevu (ARfD) vai pieļaujamo iedarbības līmeni uz lietotāju (AOEL), informāciju par noturīgu, bioakumulatīvu un toksisku (PBT) vielu īpašībām, informāciju par būtisko iedarbību, kas minēta Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 4. punkta trešajā ievilkumā, par neaktīvo izomēru proporciju, par vielām, kas saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1272/2008 klasificētas kā kancerogēnas 1.A un 1.B kategorijas vielas, reproduktīvajai sistēmai toksiskas 1.A vai 1.B kategorijas vielas un vielas, kam ir endokrīnās sistēmas darbības traucējumus izraisošas īpašības. Pamatojoties uz minēto informāciju, tika konstatēts, ka šīs regulas pielikumā norādītās vielas atbilst vienam vai vairākiem kritērijiem, kas izklāstīti Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 4. punktā. Informācija ir konsolidēta, un to var atrast atbalsta instrumentā, kas paredzēts aizstājamo vielu saraksta izveidei un pieejams Komisijas tīmekļa vietnē (5).

(5)

Darbīgo vielu 1-metilciklopropēna, amitrola, diklofopa, dimetoāta, etoprofosa, fenamifosa, fipronila, fluometurona, haloksifopa-P, metama, oksamila, sulkotriona un triazoksīda pieļaujamā diennakts deva (ADI) ir ievērojami zemāka nekā lielākajai daļai apstiprināto darbīgo vielu attiecīgajā vielu grupā/lietojuma kategorijā. Darbīgo vielu dimoksistrobīna, fenamifosa, metomila un oksamila akūtā standartdeva (ARfD) ir ievērojami zemāka nekā lielākajai daļai apstiprināto darbīgo vielu attiecīgajā vielu grupā/lietojuma kategorijā. Darbīgo vielu amitrola, bromadiolona, difenakuma, dimetoāta, dikvata, etoprofosa, fenamifosa, flukvinkonazola, metama, sulkotriona, triazoksīda un varfarīna pieļaujamais iedarbības līmenis uz lietotāju (AOEL) ir ievērojami zemāks nekā lielākajai daļai apstiprināto darbīgo vielu attiecīgajā vielu grupā/lietojuma kategorijā. Tāpēc ir lietderīgi iekļaut minētās darbīgās vielas aizstājamo vielu sarakstā.

(6)

Darbīgās vielas lufenurons, oksifluorfēns un hinoksifēns atbilst kritērijiem, lai tās uzskatītu par noturīgām un bioakumulatīvām vielām. Darbīgās vielas amitrols, bifentrīns, bromukonazols, hlortolurons (bez stereoķīmijas), vara savienojumi (vara hidroksīda, vara oksihlorīda, vara oksīda, Bordo šķidruma un tribāziska vara sulfāta formā), ciprokonazols, ciprodinils, difenokonazols, diflufenikāns, dimoksistrobīns, dikvats, epoksikonazols, fenbutatīnoksīds, fludioksonils, flufenacets, fluopikolīds, flukvinkonazols, haloksifops-P, imazamokss, imazosulfurons, izoproturons, izopirazāms, lenacils, lufenurons, metkonazols, metribuzīns, metsulfuronmetils, miklobutanils, nikosulfurons, oksadiazons, oksifluorfēns, paklobutrazols, pirimikarbs, prohlorāzs, propikonazols, propoksikarbazons, prosulfurons, hinoksifēns, tebukonazols, tebufēnpirads, tepraloksidīms, triallāts, triasulfurons un cirams atbilst kritērijiem, lai tās uzskatītu par noturīgām un toksiskām vielām. Darbīgās vielas aklonifēns, difenakums, esfenvalerāts, etofenprokss, etoksazols, famoksadons, lambda-cihalotrīns, lufenurons, oksifluorfēns, pendimetalīns un hinoksifēns atbilst kritērijiem, lai tās uzskatītu par bioakumulatīvām un toksiskām vielām. Tāpēc ir lietderīgi iekļaut minētās darbīgās vielas aizstājamo vielu sarakstā.

(7)

Darbīgās vielas mekoprops un metalaksils satur ievērojamu neaktīvo izomēru proporciju. Tāpēc ir lietderīgi iekļaut minētās darbīgās vielas aizstājamo vielu sarakstā.

(8)

Darbīgās vielas karbendazīms, epoksikonazols, flumioksazīns, glufosināts, linurons, oksadiargils, kvizalofops-P (variants tefuril-kvizalofops-P) un varfarīns saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1272/2008 ir jāklasificē kā 1.A vai 1.B kategorijas reproduktīvajai sistēmai toksiskas vielas. Tāpēc ir lietderīgi iekļaut minētās darbīgās vielas aizstājamo vielu sarakstā.

(9)

Vēl nav pieņemti pasākumi attiecībā uz konkrētiem zinātniskiem kritērijiem, pēc kuriem nosaka endokrīnās sistēmas darbības traucējumus izraisošas īpašības, kā minēts Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 3.6.5. punkta pirmajā daļā, tāpēc saskaņā ar minētā punkta trešo daļu bija jānosaka, vai var uzskatīt, ka vielai ir šādas īpašības. Saskaņā ar minēto noteikumu darbīgās vielas hlortolurons (bez stereoķīmijas), dimoksistrobīns, epoksikonazols, molināts, profoksidims, tepraloksidīms un tiakloprīds ir uzskatāmas par vielām, kurām piemīt endokrīnās sistēmas darbības traucējumus izraisošas īpašības, kas var nelabvēlīgi ietekmēt cilvēku veselību. Tāpēc ir lietderīgi iekļaut minētās darbīgās vielas aizstājamo vielu sarakstā.

(10)

Dalībvalstīm un ieinteresētajām personām būtu jānodrošina pietiekams laiks, lai tās varētu pielāgoties šīs regulas noteikumiem.

(11)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Aizstājamās vielas

Darbīgās vielas, kas iekļautas Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā, kuras atbilst Regulas (EK) Nr. 1107/2009 II pielikuma 4. punktā izklāstītajiem kritērijiem, ir šīs regulas pielikuma sarakstā ietvertās darbīgās vielas.

Šā panta pirmā daļa attiecas arī uz darbīgajām vielām, kas ir apstiprinātas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 pārejas pasākumiem 80. panta 1. punktā.

2. pants

Pārejas pasākumi

Šīs regulas 1. pants un pielikums neattiecas uz pieteikumiem augu aizsardzības līdzekļu atļauju piešķiršanai, kas iesniegti līdz 2015. gada 1. augustam.

3. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2015. gada 11. martā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 309, 24.11.2009., 1. lpp.

(2)  Padomes 1991. gada 15. jūlija Direktīva 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū (OV L 230, 19.8.1991., 1. lpp.).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/publications/efsajournal.htm

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 16. decembra Regula (EK) Nr. 1272/2008 par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu un ar ko groza un atceļ Direktīvas 67/548/EEK un 1999/45/EK un groza Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (OV L 353, 31.12.2008., 1. lpp.).

(5)  http://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/index_en.htm


PIELIKUMS

 

1-metilciklopropēns

 

aklonifēns

 

amitrols

 

bifentrīns

 

bromadiolons

 

bromukonazols

 

karbendazīms

 

hlortolurons (bez stereoķīmijas)

 

vara savienojumi (vara hidroksīda, vara oksihlorīda, vara oksīda, Bordo šķidruma un tribāziska vara sulfāta formā)

 

ciprokonazols

 

ciprodinils

 

diklofops

 

difenakums

 

difenokonazols

 

diflufenikāns

 

dimetoāts

 

dimoksistrobīns

 

dikvats

 

epoksikonazols

 

esfenvalerāts

 

etoprofoss

 

etofenprokss

 

etoksazols

 

famoksadons

 

fenamifoss

 

fenbutatīnoksīds

 

fipronils

 

fludioksonils

 

flufenacets

 

flumioksazīns

 

fluometurons

 

fluopikolīds

 

flukvinkonazols

 

glufosināts

 

haloksifops-P

 

imazamokss

 

imazosulfurons

 

izoproturons

 

izopirazāms

 

lambda-cihalotrīns

 

lenacils

 

linurons

 

lufenurons

 

mekoprops

 

metalaksils

 

metams

 

metkonazols

 

metomils

 

metribuzīns

 

metsulfuronmetils

 

molināts

 

miklobutanils

 

nikosulfurons

 

oksadiargils

 

oksadiazons

 

oksamils

 

oksifluorfēns

 

paklobutrazols

 

pendimetalīns

 

pirimikarbs

 

prohlorāzs

 

profoksidims

 

propikonazols

 

propoksikarbazons

 

prosulfurons

 

hinoksifēns

 

kvizalofops-P (variants tefuril-kvizalofops-P)

 

sulkotrions

 

tebukonazols

 

tebufēnpirads

 

tepraloksidīms

 

tiakloprīds

 

triallāts

 

triasulfurons

 

triazoksīds

 

varfarīns

 

cirams


Top