Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1201

    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2023/1201 (2023. gada 21. jūnijs) par dažu Komisijas procedūru izpildes kārtību atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2022/2065 (“Digitālo pakalpojumu aktam”)

    C/2023/3946

    OV L 159, 22.6.2023, p. 51–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1201/oj

    22.6.2023   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 159/51


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2023/1201

    (2023. gada 21. jūnijs)

    par dažu Komisijas procedūru izpildes kārtību atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2022/2065 (“Digitālo pakalpojumu aktam”)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/2065 (2022. gada 19. oktobris) par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu un ar ko groza Direktīvu 2000/31/EK (Digitālo pakalpojumu aktu) (1) un jo īpaši tās 83. panta pirmās daļas a), b) un c) punktu,

    aicinājusi visas ieinteresētās personas iesniegt piezīmes,

    apspriedusies ar Digitālo pakalpojumu komiteju,

    tā kā:

    (1)

    Regula (ES) 2022/2065 pilnvaro Komisiju pieņemt īstenošanas aktus par praktisku kārtību, kas attiecas uz dažiem minētās regulas noteiktās procedūras aspektiem. Saskaņā ar labas pārvaldības principu un juridiskas noteiktības principu ir jāizklāsta noteikumi par Komisijas pilnvarām veikt inspekciju uz Regulas (ES) 2022/2065 69. panta pamata un nepieciešamās pārraudzības darbības uz minētās regulas 72. panta pamata. Nepieciešami arī noteikumi par to, kā Komisijas provizorisko konstatējumu adresāti īsteno Regulas (ES) 2022/2065 79. pantā noteiktās tiesības uz uzklausīšanu un piekļuvi Komisijas lietas materiāliem.

    (2)

    Inspekciju sakarā Regulas (ES) 2022/2065 69. panta 2. punkta f) un g) apakšpunkts pilnvaro Komisijas amatpersonas un citas personas, kuras Komisija pilnvarojusi veikt inspekciju, lūgt jebkuram attiecīgā ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātāja pārstāvim vai darbiniekam vai attiecīgā gadījumā citām attiecīgajām personām, kas minētas minētās regulas 67. panta 1. punktā, paskaidrojumus par faktiem vai dokumentiem, kas saistīti ar inspekcijas priekšmetu un mērķi, un pierakstīt atbildes. Tajā pašā inspekciju sakarā Regulas (ES) 2022/2065 69. panta 2. punkta g) apakšpunkts pilnvaro Komisijas amatpersonas un citus pavadītājus, ko pilnvarojusi Komisija, uzdot tādam pārstāvim vai darbiniekam jautājumus, kas attiecas uz inspekcijas priekšmetu un mērķi, un pierakstīt atbildes. Uz Regulas (ES) 2022/2065 74. panta 2. punkta c) apakšpunkta pamata tādiem nodrošinātājiem vai personām var piespriest naudassodus, ja tās Komisijas noteiktajā termiņā nepārlabo nepatiesu, nepilnīgu vai maldinošu atbildi, ko uz inspekcijas jautājumiem sniedzis to pārstāvis vai darbinieks. Tādēļ ir nepieciešams sniegt tādiem nodrošinātājiem un personām paskaidrojumu pierakstus un ieviest procedūru, kas tiem ļauj pārlabot, grozīt vai papildināt sniegtos paskaidrojumus, arī tāda pārstāvja vai darbinieka paskaidrojumus, kurš tos sniedzis bez pilnvarojuma to darīt. Pārstāvja vai darbinieka paskaidrojumiem jāpaliek Komisijas lietas materiālos tā, kā tie pierakstīti inspekcijā.

    (3)

    Atbilstoši Regulas (ES) 2022/2065 72. pantam Komisija var veikt darbības, kas nepieciešamas minētās regulas faktiskas īstenošanas un pareizas izpildes uzraudzībai. Šim nolūkam Komisijai vajadzīga iespēja uzdot ļoti lielu tiešsaistes platformu un ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājiem nodrošināt piekļuvi un skaidrojumus par savām datubāzēm un algoritmiem, ja tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu faktisku Regulas (ES) 2022/2065 izpildi. Piekļuve tādām datubāzēm var izpausties kā iespēja Komisijai tādas datubāzes pārmeklēt ar vaicājumiem, ja tas vajadzīgs Regulas (ES) 2022/2065 faktiskas īstenošanas un pareizas izpildes uzraudzībai. Šajā regulā apzīmējums “datubāze” interpretējams tā, ka attiecas uz visiem attiecīgiem datu aktīviem, kas attiecīgajam ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātājam pieejami neatkarīgi no tā, vai tiem var piekļūt vienotā datubāzē. Kad Komisija tādu piekļūšanu prasa pārraudzības vajadzībām, tai arī jāvar noteikt tehniskās saskarnes, kas var atvieglot piekļuvi datubāzēm un algoritmiem, piemēram, lietotņu saskarnes (API) vai citus tehniskas piekļuves līdzekļus, ieskaitot reāllaika piekļuvi un/vai līdzekļus piekļūšanai lieliem datu apjomiem. Šajā sakarā Komisijai vajadzīga arī iespēja prasīt, lai tādi nodrošinātāji saskaņā ar Komisijas noteiktajiem noteikumiem saglabā nepieciešamos dokumentus. Lai nodrošinātu, ka Komisijai ir zināšanas un lietpratība, kas nepieciešama, veicot uzdevumus saskaņā ar Regulu (ES) 2022/2065, Komisijai jāvar iecelt ārējus ekspertus un revidentus, kas tai palīdzētu veikt pārraudzības uzdevumus. Tādiem ekspertiem un revidentiem vajadzīga neatkarība no attiecīgā nodrošinātāja un lietpratība un zināšanas, kas nepieciešamas, palīdzot Komisijai. Tālab ir jānosaka tādu ekspertu un revidentu neatkarības un lietpratības prasības.

    (4)

    Regulas (ES) 2022/2065 79. panta 1. punktā ir noteikts, ka pirms lēmuma pieņemšanas saskaņā ar minētās regulas 73. panta 1. punktu vai 74. vai 76. pantu, Komisijai ir ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātājam vai citai Regulas 2022/2065 67. panta 1. punktā minētai personai, kurai tā darījusi zināmus provizoriskos konstatējumus, jādod iespēja tikt uzklausītai par minētajiem konstatējumiem un pasākumiem, ko Komisija plāno minēto konstatējumu sakarā. Tādiem nodrošinātājiem un personām Komisijas noteiktā termiņā rakstiski jāpauž viedoklis, lai procesa efektivitāti un lietderību var saskaņot ar iespēju izmantot tiesības uz uzklausīšanu. Provizorisko konstatējumu adresātam jābūt tiesībām īsi izklāstīt attiecīgos faktus un iesniegt pierādījumus. Lai nodrošinātu taisnīgu un efektīvu tiesvedību, Regulas (ES) 2022/2065 faktisku un pilnīgu izpildi un juridisko noteiktību visām attiecīgajām personām, ir jāizklāsta noteikumi par rakstisko piezīmju formu un maksimālo apjomu un par valodu lietošanu.

    (5)

    Regulas (ES) 2022/2065 79. panta 4. punktā ir noteikts, ka Komisijai jāpiešķir piekļuve lietas materiāliem personām, uz kurām attiecas tās procedūra. Lai gan provizorisko konstatējumu adresātam vienmēr jāsaņem no Komisijas visu provizoriskajos konstatējumos minēto dokumentu nekonfidenciālās redakcijas, Komisijai jābūt iespējai katrā gadījumā atsevišķi lemt, kāda procedūra piemērojama piekļūšanai papildinformācijai lietas materiālos. Piešķirot piekļuvi lietas materiāliem, Komisijai jānodrošina komercnoslēpuma un citas konfidenciālas informācijas aizsardzība. Komisijai jāvar prasīt, lai personas, kuras izskatīšanas gaitā iesniedz vai ir iesniegušas informāciju vai dokumentus, identificē komercnoslēpumu un citādu konfidenciālu informāciju. Pirms Komisija informāciju dara pieejamu savu provizorisko konstatējumu adresātam, tai par katru dokumentu atsevišķi jāizvērtē, vai nepieciešamība izpaust informāciju nolūkā pilnvērtīgi īstenot tiesības uz uzklausīšanu ir lielāka par kaitējumu, ko informācijas vai dokumentu iesniedzējam var nodarīt izpaušana,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    I NODAĻA

    DARBĪBAS JOMA

    1. pants

    Priekšmets un darbības joma

    Šī regula nosaka, kā praksē veicamas:

    a)

    inspekcijas atbilstoši Regulas (ES) 2022/2065 69. pantam un pārraudzības darbības, kas noteiktas atbilstoši minētās regulas 72. pantam;

    b)

    Regulas (ES) 2022/2065 79. pantā paredzēto tiesību uz uzklausīšanu un informācijas izpaušanas nosacījumu īstenošana.

    II NODAĻA

    KOMISIJAS INSPEKCIJAS UN PĀRRAUDZĪBAS DARBĪBAS

    2. pants

    Inspekcijās sniegtie skaidrojumi

    1.   Skaidrojumus, ko Komisija vai pavadītājas personas pieprasa saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 69. panta 2. punkta f) un g) apakšpunktu, sniedz tikai ļoti lielas tiešsaistes platformas nodrošinātāja, ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātāja vai attiecīgā gadījumā citu minētās regulas 67. panta 1. punktā minēto personu pilnvarotie pārstāvji vai darbinieki. Sniegtos skaidrojumus Komisijas amatpersonas vai pavadītājas personas var pierakstīt jebkādā formā.

    2.   Pēc inspekcijas saskaņā ar 1. punktu izdarīto pierakstu kopiju dara pieejamu ļoti lielas tiešsaistes platformas nodrošinātājam, ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātājam vai citai Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā minētai personai, uz kuru attiecas minētā inspekcija.

    3.   Gadījumos, kad pārstāvim vai darbiniekam, kas minēts 1. punktā, ir pieprasīti un sniegti paskaidrojumi, bet minētais pārstāvis vai darbinieks nav bijis pilnvarots sniegt paskaidrojumus nodrošinātāja vai attiecīgās personas vārdā, Komisija nosaka termiņu, kurā attiecīgais nodrošinātājs vai persona var Komisijai iesniegt minētā pārstāvja vai darbinieka sniegto paskaidrojumu pārlabojumus, grozījumus vai papildinājumus. Pārlabojumus, grozījumus vai papildinājumus pievieno skaidrojumiem, kas pierakstīti atbilstoši šā panta 1. punktam.

    4.   Iespēja ļoti lielas tiešsaistes platformas nodrošinātājam, ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātājam vai attiecīgā gadījumā citām Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā minētām personām darīt Komisijai zināmus pārlabojumus, grozījumus vai papildinformāciju skaidrojumos, kas sniegti saskaņā ar 3. punktu, neskar Komisijas pilnvaras piemērot naudassodus un periodiskus soda maksājumus saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 74. respektīvi 76. pantu.

    3. pants

    Pārraudzības darbības

    1.   Ja Komisija ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājam uzdod tai piešķirt piekļuvi minētā nodrošinātāja datubāzēm vai algoritmiskām sistēmām saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 72. panta 1. punktu, Komisija var specificēt tehniskos līdzekļus vai saskarnes, ar kuriem ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātāji piekļuvi sniedz.

    2.   Ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātāji, kuriem uzdots sniegt piekļuvi saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 72. panta 1. punktu, to dara laicīgi un efektīvi, ļaujot Komisijai piekļūt visai informācijai attiecīgajās datubāzēs un visai informācijai par attiecīgo algoritmu, kas ir nepieciešama, lai varētu novērtēt, kā attiecīgais nodrošinātājs īsteno un izpilda Regulu (ES) 2022/2065.

    3.   Ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātāji, kuriem uzdots sniegt piekļuvi saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 72. panta 1. punktu, izpilda šīs regulas 7. panta prasības.

    4.   Ja Komisija ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājam uzliek pienākumu saglabāt visus dokumentus, kas vajadzīgi, lai novērtētu Regulas (ES) 2022/2065 īstenošanu un pareizu izpildi saskaņā ar minētās regulas 72. panta 1. punktu, Komisija nosaka saglabāšanas noteikumus, ieskaitot saglabājamo dokumentu laikposmu un tvērumu, uz kuriem attiecas šis pienākums. Kad nepieciešams, minēto laikposmu var pagarināt, lai varētu novērtēt Regulas (ES) 2022/2065 īstenošanu un pareizu izpildi.

    5.   Ja Komisija ieceļ ārējos ekspertus vai revidentus, kas tai palīdz pārraudzīt, kā ļoti lielu tiešsaistes platformu un ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātāji faktiski īsteno un izpilda Regulu (ES) 2022/2065 saskaņā ar minētās regulas 72. panta 2. punktu, Komisija nodrošina, ka minētie eksperti un revidenti ir neatkarīgi no attiecīgā nodrošinātāja un viņiem ir pierādīta lietpratība un zināšanas jautājumā, kurā tie palīdz Komisijai.

    6.   Lai nodrošinātu neatkarību saskaņā ar 5. punktu, Komisija, saskaņā ar minēto punktu norīkojot ekspertus vai revidentus, ņem vērā attiecīgo ārējo ekspertu vai revidentu kopīga īpašuma, pārvaldes, vadības, personāla vai resursu pastāvēšanu un līgumattiecību ar attiecīgo ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātāju pastāvēšanu 24 mēnešu laikposmā pirms procedūras, kuru Komisija izpilda. Norīkotais eksperts vai revidents visu norīkojuma laiku paliek neatkarīgs.

    7.   Lai nodrošinātu, ka ekspertiem un revidentiem ir saskaņā ar 5. punktu vajadzīgā lietpratība un zināšanas, Komisija, saskaņā ar minēto punktu norīkojot ekspertu vai revidentu, ņem vērā eksperta pierādīto lietpratību jautājumā, kurā viņš palīdz Komisijai, vai revidenta pierādītu formālo kompetenci veikt revīzijas jautājumā, kurā viņš palīdz Komisijai.

    III NODAĻA

    TIESĪBAS UZ UZKLAUSĪŠANU UN PIEKĻŪŠANU LIETAS MATERIĀLIEM

    4. pants

    Rakstiskas piezīmes par provizoriskiem konstatējumiem

    1.   Regulas (ES) 2022/2065 73. panta 2. punktā, 74. panta 3. punktā un 76. pantā minēto provizorisko konstatējumu adresāts var Komisijas noteiktā termiņā kodolīgi un atbilstoši šīs regulas pielikumā noteiktajai dokumentu formai un apjomam rakstiski paust Komisijai savu viedokli par minētajiem konstatējumiem un pasākumiem, ko Komisija to sakarā plāno, un iesniegt pierādījumus, kas to balsta. Komisijai nav pienākuma ņemt vērā rakstiskas piezīmes, kas saņemtas pēc minētā termiņa.

    2.   Komisijai atbilstoši 1. punktam iesniegtā informācija ir pareiza un pilnīga un nav maldinoša. To izklāsta skaidrā, labi strukturētā un saprotamā veidā.

    3.   1. punktā minētās rakstiskās piezīmes ir vienā no Savienības oficiālajām valodām. Pavaddokumentus iesniedz oriģinālvalodā, un, ja oriģinālvaloda nav neviena no Savienības oficiālajām valodām, tiem pievieno precīzu tulkojumu kādā no Savienības oficiālajām valodām.

    4.   1. punktā minētajās rakstiskajās piezīmēs ievēro šīs regulas pielikumā noteikto formu un lappušu limitu. Komisija pēc pamatota lūguma var provizorisko konstatējumu adresātam atļaut minēto lappušu limitu pārsniegt, ja un tādā mērā, kādā adresāts pamato, ka objektīvi nav iespējams vai ir pārāk grūti attiecīgos īpaši sarežģītos juridiskos vai faktiskos jautājumus aprakstīt, ievērojot lappušu limitu.

    5.   Dokumentus, datubāzes vai citādu informāciju Komisijai iesniedz saskaņā ar šīs regulas 7. pantu.

    6.   Informācijai, ko Komisijai iesniedz saskaņā ar 1. punktu, pievieno rakstisku apstiprinājumu, ka personas, kuras iesniedz minēto informāciju, ir pilnvarotas rīkoties attiecīgo provizorisko konstatējumu adresāta vārdā.

    7.   Komisija attiecīgo provizorisko konstatējumu adresātam vai tā pārstāvjiem nekavējoties rakstiski apstiprina saskaņā ar 1. punktu iesniegtās informācijas saņemšanu.

    5. pants

    Piekļuve lietas materiāliem

    1.   Pēc pieprasījuma Komisija piešķir piekļuvi lietas materiāliem saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 73. panta 2. punktu, 74. panta 3. punktu vai 76. pantu sniegto provizorisko konstatējumu adresātam (“adresāts”). Piekļuvi lietas materiāliem nepiešķir pirms provizorisko konstatējumu paziņojuma.

    2.   Nodrošinot piekļuvi lietas materiāliem, Komisija izsniedz adresātam visus provizoriskajos konstatējumos minētos dokumentus, ar aizklājumiem, kas saskaņā ar 6. pantu izdarīti nolūkā aizsargāt komercnoslēpumu vai citādu konfidenciālu informāciju.

    3.   Neskarot 4. punktu, Komisija nodrošina piekļuvi arī visiem tās lietas materiālos esošajiem dokumentiem, bez kādiem aizklājumiem, saskaņā ar izpaušanas nosacījumiem, kas nosakāmi Komisijas lēmumā. Informācijas izpaušanas nosacījumus nosaka šādi:

    a)

    piekļuvi dokumentiem piešķir tikai ierobežotam skaitam noteiktu ārēju juridisko un ekonomisko padomdevēju un ārēju tehnisku ekspertu, kurus adresāts ir iesaistījis, un viņu vārdi iepriekš paziņojami Komisijai;

    b)

    minētie noteiktie ārējie juridiskie un ekonomiskie padomdevēji un ārējie tehniskie eksperti ir uzņēmumi vai uzņēmumu darbinieki vai ir stāvoklī, kas ir līdzinās uzņēmuma darbinieku stāvoklim. Viņiem visiem saistoši ir informācijas izpaušanas nosacījumi;

    c)

    dienā, kad Komisija pieņem lēmumu, kurā izklāstīti informācijas izpaušanas nosacījumi, konkrēto ārējo juridisko un ekonomisko padomdevēju un tehnisko ekspertu sarakstā iekļautās personas nedrīkst būt ar adresātu darba attiecībās vai stāvoklī, kas līdzinās adresāta darbinieku stāvoklim. Ja izskatīšanas laikposmā vai trīs gadu laikā pēc Komisijas veiktās izskatīšanas beigām konkrētais ārējais juridiskais vai ekonomiskais padomdevējs vai ārējais tehniskais eksperts stājas tādās attiecībās ar adresātu vai citiem uzņēmumiem, kuri darbojas tajos pašos tirgos, kur adresāts, tad konkrētais ārējais juridiskais vai ekonomiskais padomdevējs vai ārējais tehniskais eksperts un adresāts nekavējoties informē Komisiju par attiecīgo attiecību noteikumiem. Konkrētais ārējais juridiskais vai ekonomiskais padomdevējs vai ārējais tehniskais eksperts Komisijai arī garantē, ka viņam vairs nav piekļuves informācijai vai lietas materiālos esošiem dokumentiem, kuriem saskaņā ar a) apakšpunktu viņam ir bijusi piekļuve un kurus Komisija nav darījusi pieejamus adresātam. Tie arī Komisijai garantē, ka turpinās ievērot šā punkta d) apakšpunktā minētās prasības.

    d)

    Konkrētais ārējais juridiskais un ekonomiskais padomdevējs un ārējais tehniskais eksperts nevienu no iesniegtajiem dokumentiem un to saturu neizpauž nevienai fiziskai vai juridiskai personai, kura nav parakstījusi informācijas izpaušanas nosacījumus, un nevienu no iesniegtajiem dokumentiem un to saturu neizmanto mērķiem, kuri nav tālāk 5. panta 9. punktā norādītie.

    e)

    Izpaušanas nosacījumos Komisija nosaka izpaušanas tehniskos līdzekļus un ilgumu. Izpaušana var notikt elektroniski vai (attiecībā uz dažiem vai visiem dokumentiem) Komisijas telpās.

    4.   Ārkārtējos apstākļos Komisija var nolemt nepiešķirt piekļuvi kādiem dokumentiem vai piešķirt piekļuvi daļēji aizklātiem dokumentiem saskaņā ar 3. punktā minētajiem informācijas izpaušanas nosacījumiem, ja tā konstatē, ka kaitējums, ko attiecīgajam dokumentu iesniedzējam var nodarīt izpaušana saskaņā ar minētajiem nosacījumiem, kopumā pārsniegtu labumu, ko, īstenojot tiesības uz uzklausīšanu, dotu visa dokumenta izpaušana.

    5.   Saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 79. panta 4. punktu tiesības piekļūt Komisijas lietas materiāliem neattiecas uz iekšējiem Komisijas un dalībvalstu kompetento iestāžu dokumentiem. Līdzīga aizsardzība var attiekties uz Komisijas saraksti ar citām publiskās varas iestādēm, ieskaitot citas ES vai ārpussavienības valstu iestādes, un citādiem slepeniem dokumentiem.

    6.   Noteiktais ārējais juridiskais un ekonomiskais padomdevējs un ārējais tehniskais eksperts, kas minēti 3. punktā, nedēļas laikā pēc tam, kad saskaņā ar izpaušanas nosacījumiem saņemta piekļuve, var iesniegt Komisijai argumentētu pieprasījumu saņemt piekļuvi nekonfidenciālai Komisijas lietas materiālos esoša dokumenta redakcijai, kas vēl nav izsniegta adresātam saskaņā ar 2. punktu, nolūkā nekonfidenciālo redakciju darīt pieejamu adresātam vai izpaušanas nosacījumus papildus attiecināt arī uz citiem noteiktiem ārējiem juridiskiem un ekonomiskiem padomdevējiem vai ārējiem tehniskiem ekspertiem. Papildu piekļuvi var piešķirt tikai izņēmuma kārtā un ar noteikumu, ka tā ir nepieciešama, lai pienācīgi īstenotu adresāta tiesības uz uzklausīšanu.

    7.   4.–6. punkta piemērošanas vajadzībām Komisija var attiecīgos dokumentus iesniegušajai personai prasīt iesniegt to nekonfidenciālu redakciju, saskaņā ar 6. pantu.

    8.   Ja Komisija uzskata, ka pieprasījums saskaņā ar 6. punktu ir pamatots tādā ziņā, ka dod adresātam tiesību uz uzklausīšanu faktiskas izmantošanas iespēju, Komisija pieprasa, lai attiecīgos dokumentus iesniegusī persona piekrīt, ka attiecībā uz tiem adresātam tiek darīta pieejama nekonfidenciāla redakcija vai ka izpaušanas nosacījumi tiek attiecināti uz noteiktām personām vai uzņēmumiem.

    9.   Ja attiecīgos dokumentus iesniegusī puse nepiekrīt, Komisija pieņem lēmumu, kurā izklāsta attiecīgo dokumentu izpaušanas nosacījumus.

    10.   Dokumentus, kas iegūti, saskaņā ar šo pantu piekļūstot lietas materiāliem, izmanto tikai attiecīgajās procedūrās, kurās piešķirta piekļuve minētajiem dokumentiem, vai tiesvedības vai administratīvām procedūrās, kas saistītas ar Regulas (ES) 2022/2065 piemērošanu sakarā ar minētajām procedūrām.

    11.   Lai izvairītos no pārmērīgas kavēšanās vai administratīvas slodzes, jebkurā procedūras brīdī Komisija var nevis nodrošināt piekļuvi lietas materiāliem saskaņā ar iepriekš 3. punktā paredzēto metodi vai apvienojumā ar šo metodi, bet dot piekļuvi dažiem vai visiem dokumentiem, kuros ir aizklājumi saskaņā ar 6. panta 3. punktu.

    IV NODAĻA

    VISPĀRĪGI UN NOBEIGUMA NOTEIKUMI

    6. pants

    Konfidenciālas informācijas identificēšana un aizsardzība

    1.   Ja Regulā (ES) 2022/2065 vai šīs regulas 5. pantā nav noteikts citādi, ievākto vai iegūto informāciju un dokumentus Komisija neizpauž un nedara pieejamus tādā mērā, kādā tajos ir fizisku vai juridisku personu komercnoslēpums vai citāda konfidenciāla informācija.

    2.   Konfiscējot dokumentus vai saņemot piekrišanu piekļuvei dokumentiem inspekcijās saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 69. pantu vai citādi saņemot dokumentus vai piekļuvi informācijai saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 72. pantu, Komisija informē attiecīgās ļoti lielās tiešsaistes platformas vai ļoti lielās tiešsaistes meklētājprogrammas, vai attiecīgā gadījumā citas attiecīgas fiziskas vai juridiskas personas, kas minētas Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā, ka piekļuve minētajai informācijai var tikt piešķirta atbilstoši šīs regulas 5. pantam. Jebkurā gadījumā, kad ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas vai attiecīgā gadījumā citas attiecīgās fiziskās vai juridiskās personas brīvprātīgi sniedz informāciju Komisijai saskaņā ar Regulu (ES) 2022/2065 vai šo regulu, tās piekrīt, ka piekļuve minētajai informācijai var tikt piešķirta atbilstoši šīs regulas 5. pantam.

    3.   Neskarot 2. punktu, Komisija var pieprasīt ļoti lielām tiešsaistes platformām vai ļoti lielām tiešsaistes meklētājprogrammām vai attiecīgā gadījumā citām attiecīgām fiziskām vai juridiskām personām, kas ir tās lietas materiālu dokumentu autori, identificēt dokumentus, paziņojumus vai to daļas, par kurām tās uzskata, ka tajās ir komercnoslēpums vai citādas konfidenciālas ziņas, un fiziskās un juridiskās personas, kuru sakarā minētās ziņas tiek uzskatītas par konfidenciālām. Komisija var arī attiecīgajām ļoti lielām tiešsaistes platformām vai ļoti lielām tiešsaistes meklētājprogrammām, vai attiecīgā gadījumā citām attiecīgajām fiziskajām vai juridiskajām personām, kas minētas Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā, nolikt termiņu, kurā identificēt Komisijas lēmuma daļas, kurās, pēc to domām, ir komercnoslēpums vai citādas konfidenciālas ziņas.

    4.   Komisija var nolikt termiņu, kurā attiecīgajam ļoti lielu tiešsaistes platformu un ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājam vai attiecīgā gadījumā Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā minētajai attiecīgajai fiziskajai vai juridiskajai personai:

    a)

    jāpamato savas prasības par komercnoslēpumu un citādu konfidenciālu informāciju par katru atsevišķu dokumentu un datubāzi vai dokumenta un datubāzes daļu;

    b)

    jāsniedz Komisijai to dokumentu un datubāzu nekonfidenciāla redakcija, kuros komercnoslēpumi un citāda konfidenciāla informācija ir aizklāta nepārprotami un izprotami;

    c)

    par katru aizklātu informācijas fragmentu jāsniedz kodolīgs nekonfidenciāls apraksts.

    5.   Ja ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātāji vai attiecīgā gadījumā Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā minētās attiecīgās fiziskās vai juridiskās persona neievēro 2. un 3. punktu, Komisija var uzskatīt, ka attiecīgajā informācijā nav komercnoslēpuma un citādas konfidenciālas informācijas.

    6.   Ja Komisija konstatē, ka noteiktu informāciju, kurai ļoti lielu tiešsaistes platformu vai ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātāji, vai attiecīgā gadījumā Regulas (ES) 2022/2065 67. panta 1. punktā minētās attiecīgās fiziskās vai juridiskās personas ir pieprasījušas konfidencialitāti, drīkst izpaust tāpēc, ka tajā nav komercnoslēpuma vai citādas konfidenciālas informācijas vai ka intereses to izpaust ir pārākas, tā informē attiecīgo fizisko vai juridisko personu par nodomu informāciju izpaust, ja nedēļas laikā nesaņems iebildumus. Ja attiecīgā fiziskā vai juridiskā persona iebilst, Komisija var pieņemt argumentētu lēmumu, kurā norāda datumu, pēc kura informācija tiks izpausta. Šis datums nav mazāk par nedēļu pēc paziņošanas datuma. Lēmumu paziņo attiecīgajiem nodrošinātājiem vai fiziskajām vai juridiskajām personām.

    7. pants

    Dokumentu nosūtīšana un saņemšana

    1.   Šīs regulas 2., 3. un 4. punkta noteiktā dokumentu, datubāzu un citādas informācijas nosūtīšana uz Komisiju un no tās notiek elektroniski. Komisija var izdot vai publicēt un regulāri atjaunināt nosūtīšanas un parakstīšanas līdzekļu tehniskās specifikācijas.

    2.   Elektroniski nosūtītus dokumentus paraksta ar vismaz vienu kvalificētu elektronisko parakstu, kas atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 910/2014 (2) prasībām.

    3.   Dokumentus, kas Komisijai nosūtīti elektroniski, uzskata par saņemtiem dienā, kad Komisija nosūta saņemšanas apstiprinājumu.

    4.   Attiecībā uz reāllaika vai gandrīz reāllaika informāciju, kuru kopīgo, piemēram, lietotņu saskarnēs vai ar līdzvērtīgiem līdzekļiem, Komisija nosaka informācijas kopīgošanas metodi un ilgumu.

    5.   Dokumentus, datubāzes un citādu informāciju, kas Komisijai nosūtīta elektroniski, uzskata par nesaņemtu, ja pastāv kāds no šiem apstākļiem:

    a)

    dokuments vai tā daļas nav izmantojamas darbā vai nav lietojamas;

    b)

    dokumentā ir vīrusi, ļaunprogrammatūra vai citādas briesmas;

    c)

    Komisija nevar pārbaudīt dokumentā esošā elektroniskā paraksta derīgumu.

    6.   Ja pastāv kāds no 5. punktā minētajiem apstākļiem, Komisija bez kavēšanās par to informē sūtītāju un dod viņam iespēju samērīgā termiņā paust savu viedokli un stāvokli labot.

    7.   Atkāpjoties no 1. punkta, ārkārtējos apstākļos, kuru dēļ elektroniska nosūtīšana nav iespējama vai ir pārāk grūta, dokumentus var Komisijai nosūtīt ierakstītā pasta sūtījumā. Minētos dokumentus uzskata par Komisijā saņemtiem dienā, kad tie piegādāti atbildīgā Komisijas dienesta adresē, kuru Komisija publicējusi savā vietnē.

    8.   Atkāpjoties no 1. punkta, ārkārtējos apstākļos, kuru dēļ elektroniska nosūtīšana nav iespējama vai ir pārāk grūta, dokumentus var Komisijai piegādāt personīgi. Minētos dokumentus uzskata par saņemtiem dienā, kad tie piegādāti atbildīgā Komisijas dienesta adresē, kuru Komisija publicējusi savā vietnē. Piegādi apstiprina Komisijas saņemšanas apstiprinājums.

    8. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2023. gada 21. jūnijā

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  OV L 277, 27.10.2022., 1. lpp.

    (2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 910/2014 (2014. gada 23. jūlijs) par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū un ar ko atceļ Direktīvu 1999/93/EK (OV L 257, 28.8.2014., 73. lpp.).


    PIELIKUMS

    Atbilstoši 4. pantam iesniegto piezīmju forma un apjoms

    Rakstiskās piezīmes, ko Komisijai iesniedz atbilstoši šīs regulas 4. pantam, iesniedz formā, kas ļauj Komisijai tās apstrādāt elektroniski un, galvenais, dara iespējamu šo dokumentu digitalizāciju un rakstzīmju pazīšanu.

    Tālab jāizpilda šīs prasības:

    a)

    tekstam jābūt A4 formāta lapā, viegli salasāmam un tikai vienā lapas pusē;

    b)

    papīra formā iesniegto dokumentu lapas ir saliktas kopā tā, lai būtu viegli atdalāmas (nav sašūtas vai citādi noturīgi savienotas ar līmi, skavām utt.);

    c)

    tekstam jābūt plaši izmantotā šriftā (kā Times New Roman, Courier vai Arial) ar rakstzīmju augstumu vismaz 12 pt pamattekstā un vismaz 10 pt zemsvītras piezīmēs, ar rindstarpu 1 un vismaz 2,5 cm malu lapas augšējā, apakšējā, kreisajā un labajā pusē (ne vairāk kā 4 700 rakstzīmju vienā lappusē);

    d)

    katra dokumenta lapām un rindkopām jābūt secīgi numurētām.

    Komisijai atbilstoši šīs regulas 4. pantam iesniegtās rakstiskās piezīmes nepārsniedz 50 lapas. Uz minētajām piezīmēm pievienotiem pielikumiem lappušu limits neattiecas, ja tiem ir tikai liecības un instrumenta funkcija un tie ir skaitā un apjomā samērīgi.


    Top