Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2564

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2022/2564 (2022. gada 16. augusts), ar kuru groza Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2021/2064, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1380/2013 papildina, dažām demersālajām zvejniecībām Adrijas jūrā un Vidusjūras dienvidaustrumu daļā nosakot de minimis atbrīvojumu no izkraušanas pienākuma

    C/2022/5698

    OV L 330, 23.12.2022, p. 126–129 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/2564/oj

    23.12.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 330/126


    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2022/2564

    (2022. gada 16. augusts),

    ar kuru groza Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2021/2064, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1380/2013 papildina, dažām demersālajām zvejniecībām Adrijas jūrā un Vidusjūras dienvidaustrumu daļā nosakot de minimis atbrīvojumu no izkraušanas pienākuma

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1380/2013 (2013. gada 11. decembris) par kopējo zivsaimniecības politiku un ar ko groza Padomes Regulas (EK) Nr. 1954/2003 un (EK) Nr. 1224/2009 un atceļ Padomes Regulas (EK) Nr. 2371/2002 un (EK) Nr. 639/2004 un Padomes Lēmumu 2004/585/EK (1), un jo īpaši tās 15. panta 7. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2017/86 (2) izveido izmetumu plānu dažām bentiskajām [demersālajām] zvejniecībām, kas darbojas Vidusjūrā, un minētais plāns bija piemērojams no 2017. gada 1. janvāra līdz 2019. gada 31. decembrim.

    (2)

    Lai novērstu nesamērīgas nevēlamu nozveju apstrādes izmaksas, ar Deleģēto regulu (ES) 2017/86 attiecībā uz bentiskajām [demersālajām] sugām tika noteikts de minimis atbrīvojums. Minētā deleģētā regula zaudēja spēku 2021. gada 31. decembrī. Ar Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2021/2064 (3) tika noteikts jauns de minimis atbrīvojums. Attiecībā uz demersālajām sugām atbrīvojums noteikts līdz 2023. gada 31. decembrim, bet attiecībā uz demersālajās zvejniecībās gūtajām mazo pelaģisko sugu piezvejām – tikai līdz 2022. gada 31. decembrim.

    (3)

    Horvātija, Itālija un Slovēnija (augsta līmeņa grupa “Adriatica”) un Grieķija, Itālija, Kipra un Malta (augsta līmeņa grupa “Sudestmed”) ir tiešā veidā ieinteresētas attiecīgi Adrijas jūras un Vidusjūras dienvidaustrumu daļas zvejniecību pārvaldībā. 2022. gada 1. maijā un 2022. gada 6. jūnijā augsta līmeņa grupas “Adriatica” un “Sudestmed” lūdza pagarināt de minimis atbrīvojumu, kas Deleģētajā regulā (ES) 2021/2064 noteikts attiecībā uz demersālajās zvejniecībās gūtām mazo pelaģisko sugu piezvejām. Abas grupas savu lūgumu pamatoja arī ar zinātniskiem pierādījumiem.

    (4)

    Zinātniskos pierādījumus 2022. gada 16.–20. maijā novērtēja Zivsaimniecības zinātnes, tehnikas un ekonomikas komiteja (ZZTEK) (4).

    (5)

    2022. gada 8. jūlijā augsta līmeņa grupas “Adriatica” un “Sudestmed” saistībā ar izkraušanas pienākumu iesniedza atjauninātu kopīgo ieteikumu par de minimis atbrīvojuma pagarināšanu par vienu gadu.

    (6)

    Komisija atzīmē, ka Adrijas jūrā un Vidusjūras dienvidaustrumu daļā mazās pelaģiskās sugas tiek nozvejotas vienlaikus un ļoti atšķirīgos daudzumos, un tas apgrūtina vienkrājuma pieejas piemērošanu. Turklāt šīs sugas tiek nozvejotas ar nelieliem zvejas kuģiem un izkrautas daudzās dažādās izkraušanas vietās, kuras ir izkaisītas gar piekrasti. Rezultātā nevēlamu nozveju apstrādes izmaksas ir nesamērīgi lielas.

    (7)

    ZZTEK atzinusi, ka mazo pelaģisko sugu piezvejas apjomu samazināt spētu grunts traļu zvejas piepūles vispārēja samazināšana un zvejas ierobežojumu apgabalu noteikšana par demersālajām zvejniecībām pastāvīgi slēgtiem apgabaliem.

    (8)

    ZZTEK turklāt piebilst, ka zinātniskajos pierādījumos ietvertā kombinētā de minimis pieeja aptver plašu sugu grupu ar visai dažādiem izmetumu rādītājiem, bet, ņemot vērā Adrijas jūras un Vidusjūras dienvidaustrumu daļas zvejniecību sarežģītību, šāds plašs tvērums ir pareizs.

    (9)

    Bez tam ZZTEK ieskatā, nosakot individuālus de minimis atbrīvojumus, kas aptver tikai vienu sugu, rastos daudz atsevišķu atbrīvojumu, kuru izpildi būtu sarežģīti uzraudzīt.

    (10)

    Augsta līmeņa grupa “Adriatica” ir iesniegusi atjauninātus zinātniskos pierādījumus par nevēlamu nozveju apstrādes izmaksu nesamērīgumu. Lai gan ZZTEK atzīmē, ka izmaksu pieauguma aprēķini ir sniegti, tā uzsver, ka ir grūti novērtēt slieksni, kuru pārkāpjot izmaksas kļūst nesamērīgas. Turklāt ZZTEK atzīst, ka vispārējo situāciju pasliktinājis nesenais degvielas izmaksu pieaugums. Bez tam ZZTEK norāda uz jaunajiem selektivitātes projekta rezultātiem un to, ka ir jāturpina pētīt selektivitātes ierīču iespējas, lai selektivitātes uzlabošana un ekonomisko zaudējumu samazināšana nostātos līdzsvarā. Visbeidzot ZZTEK norāda, ka par prioritāti jānosaka nevēlamu nozveju apjoma samazināšana, izmantojot selektīvus zvejas rīkus vai nosakot aizsargājamas jūras teritorijas.

    (11)

    Komisija atzinīgi vērtē augsta līmeņa grupas “Adriatica” apņemšanos prioritāri pievērsties selektivitātei un zvejniecību telpiskajiem ierobežojumiem, lai tādējādi panāktu nevēlamu nozveju apjoma mazināšanos. Tāpēc Komisija uzskata, ka selektivitātes un izmaksu nesamērīguma sakarā paveiktais attaisno pašreizējā atbrīvojuma pagarināšanu par vienu gadu, ievērojot ierosināto procentuālo apmēru.

    (12)

    Atjauninātie zinātniskie pierādījumi, kurus sniegusi augsta līmeņa grupa “Adriatica”, ir tādi, ka tiek ierosināts de minimis atbrīvojumu attiecībā uz anšovu (Engraulis encrasicolus), sardīni (Sardina pilchardus), makrelēm (Scomber spp.) un stavridām (Trachurus spp.) pagarināt, 2023. gadā to attiecinot uz ne vairāk kā 5 % no šo sugu gada kopējām piezvejām, kas gūtas ar kuģiem, kuri izmanto grunts traļus (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX).

    (13)

    ZZTEK uzskata, ka izmetumu rādītājs šai zvejniecībai ir ļoti ievērojams, tomēr selektivitātes projekti vēl turpinās.

    (14)

    Komisija uzskata, ka sniegtie pierādījumi ir pietiekami, lai pašreizējo atbrīvojumu pagarinātu par vienu gadu, ievērojot ierosināto procentuālo apmēru. Augsta līmeņa grupai “Adriatica” būtu jāiesniedz papildu dati, kas iegūti patlaban notiekošajos projektos.

    (15)

    Augsta līmeņa grupa “Sudestmed” ir iesniegusi atjauninātus zinātniskos pierādījumus par nevēlamu nozveju apstrādes izmaksu nesamērīgumu. Lai gan ZZTEK atzīmē, ka izmaksu pieauguma aprēķini ir sniegti, tā uzsver, ka ir grūti novērtēt slieksni, kuru pārkāpjot izmaksas kļūst nesamērīgas. Turklāt ZZTEK atzīst, ka vispārējo situāciju pasliktinājis nesenais degvielas izmaksu pieaugums. ZZTEK ņēma vērā, ka vēl turpinās pētījumi, kuriem jānoslēdzas 2023. gadā. Vēl ZZTEK norādīja, ka par prioritāti jānosaka nevēlamu nozveju apjoma samazināšana, izmantojot selektīvus zvejas rīkus vai nosakot aizsargājamas jūras teritorijas.

    (16)

    Komisija atzinīgi vērtē augsta līmeņa grupas “Sudestmed” apņemšanos prioritāri pievērsties selektivitātei un zvejniecību telpiskajiem ierobežojumiem, lai tādējādi panāktu nevēlamu nozveju apjoma mazināšanos. Tāpēc Komisija uzskata, ka selektivitātes un izmaksu nesamērīguma sakarā paveiktais attaisno pašreizējā atbrīvojuma pagarināšanu par vienu gadu, ievērojot ierosināto procentuālo apmēru.

    (17)

    Atjauninātie zinātniskie pierādījumi, kurus sniegusi augsta līmeņa grupa “Sudestmed”, ir tādi, ka tiek ierosināts de minimis atbrīvojumu attiecībā uz anšovu (Engraulis encrasicolus), sardīni (Sardina pilchardus), makrelēm (Scomber spp.) un stavridām (Trachurus spp.) pagarināt, 2023. gadā to attiecinot uz ne vairāk kā 5 % no šo sugu gada kopējām piezvejām, kas gūtas ar kuģiem, kuri izmanto grunts traļus (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX).

    (18)

    ZZTEK uzskata, ka izmetumu rādītājs šai zvejniecībai ir ļoti ievērojams, tomēr nozveju apjoms ir ierobežots un joprojām turpinās selektivitātes projekti, kuru iznākumā izmetumu rādītājs samazināsies.

    (19)

    Komisija uzskata, ka sniegtie izmaksu nesamērīguma pierādījumi ir pietiekami, lai pašreizējo atbrīvojumu pagarinātu par vienu gadu, ievērojot ierosināto procentuālo apmēru. Augsta līmeņa grupai “Sudestmed” būtu jāiesniedz papildu dati, kas iegūti patlaban notiekošajos pētījumos.

    (20)

    Saistībā ar saviem atjauninātajiem zinātniskajiem pierādījumiem dalībvalstis ir no jauna apņēmušās palielināt zvejas rīku selektivitāti saskaņā ar pašreizējo pētniecisko programmu rezultātiem, lai tādējādi samazinātu un ierobežotu nevēlamas nozvejas un jo īpaši tādu īpatņu nozvejas, kas ir mazāki par minimālo saglabāšanas references izmēru.

    (21)

    Prasītie pasākumi ir saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1380/2013 15. panta 4. punkta c) apakšpunktu. Tāpēc Deleģētā regula (ES) 2021/2064 būtu attiecīgi jāgroza.

    (22)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi tiešā veidā ietekmē Savienības kuģu zvejas sezonas plānošanu un saistītās saimnieciskās darbības, tāpēc šai regulai būtu jāstājas spēkā tūlīt pēc tās publicēšanas. Tomēr juridiskās noteiktības labad šīs regulas piemērošana būtu jāsāk no vēlākas dienas,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    De minimis atbrīvojums

    Deleģētās regulas (ES) 2021/2064 3. pantu groza šādi:

    1)

    panta 1. punktu groza šādi:

    i)

    punkta a) apakšpunkta viii) punktu aizstāj ar šādu:

    “viii)

    attiecībā uz anšovu (Engraulis encrasicolus), sardīni (Sardina pilchardus), makrelēm (Scomber spp.) un stavridām (Trachurus spp.) – 2022. un 2023. gadā līdz ne vairāk kā 5 % no šo sugu gada kopējām piezvejām, kas gūtas ar kuģiem, kuri izmanto grunts traļus;”;

    ii)

    punkta b) apakšpunkta vii) punktu aizstāj ar šādu:

    “vii)

    attiecībā uz anšovu (Engraulis encrasicolus), sardīni (Sardina pilchardus), makrelēm (Scomber spp.) un stavridām (Trachurus spp.) – 2022. un 2023. gadā līdz ne vairāk kā 5 % no šo sugu gada kopējām piezvejām, kas gūtas ar kuģiem, kuri izmanto grunts traļus.”;

    2)

    panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

    “2.   Līdz 2022. gada un 2023. gada 1. maijam dalībvalstis, kas ir tiešā veidā ieinteresētas Adrijas jūras un Vidusjūras dienvidaustrumu daļas zvejniecību pārvaldībā, iesniedz Komisijai papildu datus, kuru pamatā ir patlaban notiekošie projekti un pētījumi, un jebkuru citu relevantu zinātnisko informāciju, kas pamato 1. punkta a) apakšpunkta viii) punktā un b) apakšpunkta vii) punktā noteikto atbrīvojumu. ZZTEK šos datus un informāciju izvērtē vēlākais līdz 2023. gada jūlijam.”

    2. pants

    Stāšanās spēkā un piemērošana

    Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2022. gada 16. augustā

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  OV L 354, 28.12.2013., 22. lpp.

    (2)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2017/86 (2016. gada 20. oktobris), ar kuru izveido izmetumu plānu dažām bentiskajām zvejniecībām, kas darbojas Vidusjūrā (OV L 14, 18.1.2017., 4. lpp.).

    (3)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/2064 (2021. gada 25. augusts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1380/2013 papildina, dažām demersālajām zvejniecībām Adrijas jūrā un Vidusjūras dienvidaustrumu daļā nosakot de minimis atbrīvojumu no izkraušanas pienākuma (OV L 421, 26.11.2021., 9. lpp.).

    (4)  Zivsaimniecības zinātnes, tehnikas un ekonomikas komiteja (ZZTEK). Par izkraušanas pienākumu un par Tehnisko pasākumu regulu sniegto kopīgo ieteikumu izvērtējums (STECF-22-05).


    Top