EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2569

Padomes Lēmums (ES) 2022/2569 (2022. gada 14. novembris) par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām Pušu konferences 19. sesijā (Cites CoP 19) (Panama, Panama, 2022. gada 14.–25. novembris), un par to, lai vienu sugu iekļautu Cites III papildinājumā

ST/13685/2022/INIT

OV L 330, 23.12.2022, p. 186–232 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2569/oj

23.12.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 330/186


PADOMES LĒMUMS (ES) 2022/2569

(2022. gada 14. novembris)

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām Pušu konferences 19. sesijā (Cites CoP 19) (Panama, Panama, 2022. gada 14.–25. novembris), un par to, lai vienu sugu iekļautu Cites III papildinājumā

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 192. panta 1. punktu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (Cites(1), kurai Savienība pievienojās ar Padomes Lēmumu (ES) 2015/451 (2), stājās spēkā 1975. gada 1. jūlijā. Cites Savienībā ir īstenota ar Padomes Regulu (EK) Nr. 338/97 (3).

(2)

Ievērojot Cites XI panta 3. punktu, Pušu konference (CoP) var cita starpā pieņemt lēmumus grozīt Cites papildinājumus.

(3)

Ievērojot Cites XVI pantu, jebkura Cites Puse var iesniegt Cites sekretariātam to sugu sarakstu iekļaušanai Cites III papildinājumā, kuras minētā Puse noteikusi par kontroles objektu savā jurisdikcijā, lai novērstu vai ierobežotu izmantošanu, un kuru tirdzniecības kontrolei nepieciešama sadarbība ar citām Pusēm.

(4)

CoP 19. sesijā, kas norisināsies no 2022. gada 14. novembra līdz 25. novembrim (Cites CoP 19), ir jāpieņem lēmumi par 52 priekšlikumiem grozīt Cites papildinājumus, kā arī par vairākiem citiem Cites īstenošanas un interpretācijas jautājumiem.

(5)

Ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā ir jāieņem Cites CoP 19, jo paredzētie Cites papildinājumu grozījumi Savienībai būs saistoši un vairāki citi lēmumi varēs būtiski ietekmēt Savienības tiesiskā regulējuma saturu, jo īpaši Komisijas Regulu (EK) Nr. 865/2006 (4) un Komisijas Īstenošanas regulu (ES) Nr. 792/2012 (5).

(6)

Savienības ierosinātās nostājas, kas CoP jāieņem attiecībā uz dažādajiem priekšlikumiem, pamatā ir analīze pēc būtības, ko eksperti veikuši, kā Cites noteikts, ņemot vērā labākos pieejamos zinātniskos pierādījumus, kā arī to saskanību ar attiecīgajiem Savienības noteikumiem un rīcībpolitikām,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Nostāja, kas Savienības vārdā ir jāieņem attiecībā uz jautājumiem, kas ir Savienības kompetencē, Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām Pušu konferences 19. sesijā (Cites CoP 19), ir izklāstīta šā lēmuma I un II pielikumā.

2. pants

Ja 1. pantā minēto nostāju varētu ietekmēt jauna zinātniska vai tehniska informācija, kas kļūst zināma pēc šā lēmuma pieņemšanas, bet pirms Cites CoP19 vai tās laikā, vai ja minētās sanāksmes laikā tiek izvirzīti pārskatīti vai jauni priekšlikumi, par kuriem Savienības nostājas vēl nav, Savienības nostāju izstrādā koordinējot to uz vietas pirms Pušu konference tiek aicināta lemt par minētajiem priekšlikumiem. Šādos gadījumos Savienības nostāja ir saskaņā ar principiem, kas izklāstīti šā lēmuma pielikumos.

3. pants

Savienība iekļaušanai Cites III papildinājumā iesniedz sugu, kas norādīta šā lēmuma IIa pielikumā.

4. pants

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

Briselē, 2022. gada 14. novembrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

J. BORRELL FONTELLES


(1)  OV L 75, 19.3.2015., 4. lpp.

(2)  Padomes Lēmums (ES) 2015/451 (2015. gada 6. marts) par Eiropas Savienības pievienošanos Konvencijai par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (Cites) (OV L 75, 19.3.2015., 1. lpp.).

(3)  Padomes Regula (EK) Nr. 338/97 (1996. gada 9. decembris) par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību (OV L 61, 3.3.1997., 1. lpp.).

(4)  Komisijas Regula (EK) Nr. 865/2006 (2006. gada 4. maijs), ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus attiecībā uz Padomes Regulas (EK) Nr. 338/97 par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību, ieviešanu (OV L 166, 19.6.2006., 1. lpp.).

(5)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 792/2012 (2012. gada 23. augusts), ar ko paredz noteikumus par to atļauju, sertifikātu un citu dokumentu veidlapu paraugiem, kas paredzēti Padomes Regulā (EK) Nr. 338/97 par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību, un groza Komisijas Regulu (EK) Nr. 865/2006 (OV L 242, 7.9.2012., 13. lpp.).


I PIELIKUMS

Savienības nostāja par galvenajiem jautājumiem, kas pārrunājami Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) Līgumslēdzēju pušu konferences 19. sesijā (Panama, Panama, 2022. gada 14.–25. novembris)

A.   Vispārīgi apsvērumi

1.

Savienība CITES uzskata par starptautisku konvenciju, kam ir izšķirīga nozīme biodaudzveidības saglabāšanā un savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanā.

2.

CITES Līgumslēdzēju pušu konferences 19. sesijā (CoP19) Savienībai būtu jāieņem vērienīga nostāja, kas ir saskaņā ar relevantajām Savienības rīcībpolitikām un starptautiskajām saistībām, jo īpaši ar 15. ilgtspējīgas attīstības mērķi attiecībā uz savvaļas dzīvniekiem un augiem, Savienības nostāju (1) Konvencijas par bioloģisko daudzveidību CoP15 attiecībā uz gaidāmo globālo biodaudzveidības satvaru laikposmam pēc 2020. gada, CITES stratēģisko redzējumu un ANO Ģenerālās asamblejas Rezolūciju Nr. 75/311 par savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību. Savienības nostājai turklāt vajadzētu palīdzēt sasniegt mērķus, kas ES līmenī nosprausti Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam, ES rīcības plānā savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai, ES pieejā tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības veicināšanai un Eiropas zaļajā kursā.

3.

Savienības prioritātēm CITES CoP19 vajadzētu būt šādām:

CITES instrumentus pilnībā izmantot tam, lai, īstenojot zinātnē balstītu pieeju, reglamentētu starptautisko tirdzniecību ar apdraudēto sugu dzīvniekiem un augiem, kas tiek tirgoti ilgtnespējīgos apjomos; un

pastiprināt starptautiskās sabiedrības vēršanos pret savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību;

3.a

Savienībai CITES CoP19 būtu jānodrošina, ka tiek pilnīgi respektēts ES kā Konvencijas līgumslēdzējas puses statuss un tiesības.

4.

Savienības nostājā būtu jāņem vērā, kādā mērā CITES mehānismi var sekmēt sugu saglabāšanās stāvokļa uzlabošanu, un jāatzīst to valstu darbs, kuras ir ieviesušas iedarbīgus saglabāšanas pasākumus. Savienībai būtu jānodrošina, ka CoP19 pieņemtie lēmumi pilnībā atraisa CITES efektivitāti, līdz minimumam samazinot nevajadzīgu administratīvo slogu un rodot praktiskus, izmakslietderīgus un lietojamus risinājumus īstenošanas un uzraudzības problēmām.

5.

Līgumslēdzēju pušu konference ir CITES pārvaldības struktūra, taču vairākus CITES CoP19 pieņemtos lēmumus īstenos Pastāvīgā komiteja, kas ir galvenā Līgumslēdzēju pušu konferences palīgstruktūra. Tāpēc Savienības nostājai CITES CoP19 būtu jāievirza arī ES pieeja Pastāvīgās komitejas 75. un 76. sanāksmē, kas notiks tieši pirms un pēc CoP19.

B.   Konkrēti jautājumi

6.

Izskatīšanai CITES CoP19 ir iesniegti piecdesmit divi priekšlikumi grozīt CITES pielikumus. Trīspadsmit no šiem priekšlikumiem galvenā ierosinātāja vai līdzierosinātāja ir Savienība, un Savienībai, protams, būtu jāatbalsta arī to pieņemšana.

6.a

Savienības nostāja par priekšlikumiem attiecībā uz CITES pielikumu grozījumiem būtu jābalsta uz attiecīgo sugu saglabāšanas statusu un tirdzniecības esošo vai iespējamo ietekmi uz minēto sugu statusu. Šajā sakarā atbilstoši Rezolūcijai Conf. 9.24 par I un II pielikuma grozīšanas kritērijiem, novērtējot priekšlikumus par iekļaušanu sarakstā, būtu jāņem vērā nozīmīgākie un uzticamākie zinātniskie ieteikumi.

6.b

Īpaša uzmanība būtu jāveltī to sugu areāla valstu viedoklim, uz kurām attiecas minētie priekšlikumi. Turklāt Savienība uzskata, ka principā atbalstāmi būtu CITES Dzīvnieku komitejas, Augu komitejas un Pastāvīgās komitejas darbā sagatavotie priekšlikumi par CITES pielikumu grozīšanu. Būtu jāņem vērā arī tas, kā priekšlikumus vērtē CITES sekretariāts un IUCN/Traffic (2), un – attiecībā uz komerciāli izmantojamām jūras sugām – Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) īpašās ekspertu grupas novērtējums.

7.

Kā noteikts Padomes 2022. gada 16. jūnija Lēmumā 2022/982 (3), Savienība iestājas par šādu sugu iekļaušanu šādos pielikumos:

Physignathus cocincinus (Āzijas ūdensagāma) – II pielikumā,

Cuora galbinifrons (Indoķīnas slēdzējbruņrupucis) – I pielikumā,

Laotriton laoensis (Laosas tritons) – II pielikumā, un attiecībā uz savvaļā iegūtiem īpatņiem, kurus tirgo komerciālos nolūkos, noteikt nulles eksporta kvotu,

Agalychnis lemur (lemurkokvarde) – II pielikumā, un attiecībā uz savvaļā iegūtiem īpatņiem, kurus tirgo komerciālos nolūkos, noteikt nulles gada eksporta kvotu,

visas II pielikumā vēl neiekļautās Sphyrnidae spp. (āmurhaizivju) sugas – II pielikumā,

Thelenota ananas, T. anax, T. rubralineata (jūrasgurķi) – II pielikumā,

Khaya spp. (Āfrikas mahagoni) (Āfrikas populācijas) – II pielikumā ar norādi #17,

Afzelia spp. (mahagoni) (Āfrikas populācijas) – II pielikumā ar norādi #17,

Dipteryx spp. – II pielikumā ar norādi #17 (arī sēklas),

Handroanthus spp. (ipes koki), Tabebuia spp. un Roseodendron spp. – II pielikumā ar norādi #17,

Pterocarpus spp. (pterokarpi) (Āfrikas populācijas) – II pielikumā ar norādi #17,

Rhodiola spp. CITES II pielikumā ar norādi #2.

Savienība ir nolēmusi kā līdzatbalstītāja iestāties arī par Panamas priekšlikumu II pielikumā iekļaut vairākas Carcharhinidae spp. (rekviēmhaizivju) dzimtas sugas.

8.

Savienība atzīmē, ka pēdējos gados, arī ar Savienības finansiālo atbalstu, ir paveikts nozīmīgs darbs CITES īstenošanai vajadzīgās kapacitātes veidošanā, arī attiecībā uz jūras sugām. Savienība atbalsta labāku koordināciju starp CITES un citiem daudzpusējiem vides nolīgumiem un organizācijām, piemēram, reģionālajām zvejniecības pārvaldības organizācijām un citām relevantām struktūrām, kas rīkojas katra savu pilnvaru ietvaros, ar mērķi uzlabot pārvaldību un komplementaritāti.

9.

Savienība atzīmē, ka CITES lielāka uzmanība tiek pievērsta kokmateriālu sugām, un to atspoguļo arī Savienības priekšlikumi Līgumslēdzēju pušu konferences 19. sesijā CITES II pielikumā iekļaut vēl jaunas koku sugas. CITES ir ļoti svarīga loma mežu saglabāšanā, un Savienība atbalsta spēcīgāku un saskaņotāku CITES un citu ar mežu saistītu organizāciju rīcību un procesu saskanību.

10.

Savienības nostājai par priekšlikumiem, kas saistīti ar savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību, būtu jāatspoguļo ES visaptverošā pieeja savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības nepieļaušanai – novērst tās pamatcēloņus, stiprināt savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanas tiesiskos un rīcībpolitiskos satvarus, sekmīgi panākt spēkā esošo noteikumu izpildi un veicināt globālas partnerības nolūkā pievērsties savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai, tajā pašā laikā atzīstot, ka pēdējos gados savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības novēršanas jomā starptautiskā kopiena ir paveikusi būtisku darbu.

11.

Saskaņā ar šīm prioritātēm Savienība atbalsta to, ka ar CITES starpniecību tiek uzlabota to sugu aizsardzība, kuru īpatņi Eiropas Savienībā pašlaik tiek vai nu importēti nelegāli, vai arī importēti ilgtnespējīgos apjomos. Tāpēc Savienība atbalsta priekšlikumus grozīt pielikumus attiecībā uz dažādām rāpuļu un abinieku sugām, it sevišķi vairākām bruņurupuču sugām, kuru īpatņi ES tiek importēti kā mājdzīvnieki.

12.

Turklāt Savienībai būtu jāveicina iniciatīvas, kas palīdz palielināt relevanto iestāžu kapacitāti, apmainīties ar informāciju un paraugpraksēm, lai varētu labāk īstenot CITES un uzlabotu sadarbību starp izcelsmes, tranzīta un galamērķa valstīm.

13.

Šajā sakarā Savienība atzīmē priekšlikumus, kas aicina izveidot īpašus fondus par labu noteiktām pusēm. Savienība uzskata, ka jauni fondi būtu jāveido tikai pienācīgi pamatotos gadījumos, balstoties uz rūpīgu to lietderības un pievienotās vērtības analīzi. Piekļuve finansējumam nebūtu jāierobežo tā, ka to var saņemt tikai noteiktas puses vai pušu grupas.

13.a

Vairāki priekšlikumi, kas iesniegti CITES CoP19, pievēršas jautājumiem, kuri saistīti ar ilgtspējīgu izmantošanu, iztikas līdzekļiem, pirmiedzīvotājiem un vietējām kopienām. Savienībai būtu jāatbalsta šādi priekšlikumi tiktāl, ciktāl tie palīdz nodrošināt, ka attiecīgie jautājumi CITES tiek pienācīgi risināti. Tomēr, būtu jānovērš tādu papildu procesu vai struktūru izveide, kas rada būtiskas izmaksas un neskaidrus ieguvumus vai dublēšanās risku.

14.

Savienībai ir svarīgi nodrošināt, ka visas rezolūcijas, norādes un atrunas tiek saprastas un interpretētas vienādi. Neraugoties uz pašreizējo noteikumu pozitīvo ietekmi, ziloņu malumedniecības un nelikumīgas ziloņkaula tirdzniecības apkarošana joprojām ir prioritāte, kā arī nepieciešamība nodrošināt ilgtspējīgus risinājumus cilvēkiem, kas dzīvo ziloņu tuvumā, un savvaļas dzīvniekiem un augiem kopumā. Tādēļ Savienībai būtu īpaši jāiestājas par to, lai tiktu precizēti dzīvu ziloņu tirdzniecības noteikumi, konkrētāk, Rezolūcija Conf. 11.20 (Rev. CoP18) un Rezolūcija Conf. 10.10 (Rev. CoP18). Pastāvīgās komitejas 74. sanāksmē Savienība un tās dalībvalstis pauda vēlmi izveidot vienotu satvaru dzīvu Āfrikas ziloņu tirdzniecībai, kura pamatā būtu CITES satvars un caurredzama un pamatīga zinātniskā caurskatīšana. Dzīvu Āfrikas ziloņu tirdzniecības nosacījumu saskaņošanai un tādu darbību veicināšanai, kas tieši risina ziloņu un ziloņkaula nelikumīgas tirdzniecības problēmu, vajadzētu būt Savienības prioritātei visos CoP19 darba kārtības punktos, kas saistīti ar ziloņiem.

15.

Savienība atzīmē, ka līgumslēdzējas puses ir nākušas klajā ar vairākiem priekšlikumiem, kas attiecas uz likumīgu ziloņkaula un degunradža ragu tirdzniecību. Savienība apzinās finansiālo slogu, kas saistīts ar apdraudēto sugu aizsardzību, jo īpaši to aizsardzību pret savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību un iespējamu cilvēku un savvaļas dzīvnieku konfliktu, un šajā sakarā sniedz atbalstu areāla valstīm. CITES satvarā starptautiskā komerciālā tirdzniecība ar ziloņkaulu un degunradža ragiem patlaban ir aizliegta. Savienība uzskata, ka šādas tirdzniecības atkalatļaušanas priekšnosacījumi nav izpildīti, un CoP19 iesniegtos priekšlikumus šādu tirdzniecību atsākt neatbalsta. Attiecībā uz vietējiem ziloņkaula un degunradžu ragu tirgiem, kuri sekmē nelikumīgo tirdzniecību, Savienībai arī turpmāk jāatbalsta samērīgi, iedarbīgi un pārredzami ar labākajiem pieejamajiem pierādījumiem pamatoti pasākumi, kas ietilpst Konvencijas tvērumā.

16.

Savienība atzīst, ka starptautiskā savvaļas dzīvnieku un augu tirdzniecība un globālā biodaudzveidības samazināšanās var radīt zoonožu parādīšanās un izplatīšanās risku. Savienība arī atzīst, ka pastāv saikne starp nelikumīgu tirdzniecību, no vienas puses, un sliktu dzīvnieku labturību, no otras puses, kas palielina slimību izplatīšanās risku. CITES saskaņā ar tās pilnvarām vajadzētu turpināt pildīt savu lomu iespējamo dzīvnieku un cilvēka veselības apdraudējumu mazināšanā. Neviena organizācija viena pati nevar atrisināt daudzās problēmas, kuru ietekmē var parādīties un izplatīties ar savvaļas dzīvniekiem saistītas slimības. Savienība uzskata, ka, pateicoties Konvencijas likumīgās tirdzniecības režīma stimuliem un jo īpaši Konvencijas funkcijai atturēt no nelikumīgas tirdzniecības, tā var palīdzēt samazināt zoonožu izplatīšanās risku. Tāpēc Savienībai saskaņā ar pieeju “Viena veselība” būtu CITES jāmudina stiprināt aktīvu sadarbību ar citām starpvaldību organizācijām, to vidū tām, kas saistītas ar dzīvnieku vai sabiedrības veselību, tirdzniecību, pārtiku un transportu. Savienība stingri atbalsta Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas un CITES vēlreiz apstiprināto apņemšanos sadarboties dzīvnieku veselības un labklājības jautājumos visā pasaulē, lai aizsargātu biodaudzveidību un aizsargātu dzīvniekus.

17.

Sakarā ar savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības krīzi kombinācijā ar CITES tvēruma paplašināšanu – tajā ietver jaunas sugas un tai pievienojas jaunas līgumslēdzējas puses – pēdējos gados CITES paspārnē rit vairāk darbību un CITES sekretariāta darba slodze ir ievērojami pieaugusi. Savienībai šīs pārmaiņas būtu jāņem vērā, lemjot par tās prioritātēm CoP19 un CITES sekretariāta turpmāko budžetu.

(1)  ST 13975/22 (https://www.consilium.europa.eu/media/59787/st13975-en22.pdf)

(2)  Starptautiskā Dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (IUCN) un TRAFFIC ir specializējušās savvaļas dzīvnieku un augu tirdzniecības jautājumos un pirms katras Līgumslēdzēju pušu konferences sniedz padziļinātu novērtējumu par priekšlikumiem grozīt CITES pielikumus.

(3)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/PDF/?uri=uriserv:OJ.L_.2022.167.01.0095,01.LAV


II PIELIKUMS

Savienības nostāja par dažiem priekšlikumiem, kas pārrunājami Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) Līgumslēdzēju pušu konferences 19. sesijā (Panama, Panama, 2022. gada 14.–25. novembris)

“+”

nostāja ir labvēlīga

“–“

nostāja ir nelabvēlīga

“0”

nostāja ir nav formulēta, jo nav vajadzīgās informācijas

“(+)”

varētu atbalstīt, ja būtu pieejama papildu informācija un/vai ja priekšlikums tiktu grozīts

“(-)”

ir iebildumi, kurus varētu atsaukt, ja tiktu iesniegti papildu pierādījumi un/vai ja priekšlikums tiktu būtiski grozīts

1.    Darba dokumenti

Nr.

Darba kārtības punkts

Iesniedzējs  (1)

Piezīmes

Nostāja

Atklāšanas ceremonija

 

Dokumenta nav.

 

Ievadvārdi

 

Dokumenta nav.

 

Administratīvie un finansiālie jautājumi

1.

Sesijas priekšsēdētāja, viņa vietnieka un I un II komitejas priekšsēdētāju ievēlēšana

 

Dokumenta nav.

Par kandidātiem jau ir panākta vienošanās.

 

2.

Darba kārtības apstiprināšana

CoP19 dok. Nr. 2

Sekr.

panākta vienošanās

+

3.

Darba programmas pieņemšana

CoP19 dok. Nr. 3

Sekr.

panākta vienošanās

+

4.

Pušu konferences reglaments Pastāvīgās komitejas ziņojums

 

 

 

 

4.1.

CoP19 dok. Nr. 4.1

PK

Atbalstīt ieteiktos noteikuma Nr. 7 grozījumus. Atbalstīt ieteiktos noteikuma Nr. 25.5 un 25.6 grozījumus. Uzsvērt, ka balsošanas kārtības mainīšana pieļaujama tikai izņēmuma gadījumā un ar pienācīgu sesijas priekšsēdētāja pamatojumu.

+

 

4.2.

Noteikuma Nr. 26 grozīšanas priekšlikums

CoP19 dok. Nr. 4.2

Botsvāna un Zimbabve

Priekšlikumu noraidīt, jo tas ir pretrunā Konvencijas XV pantam. Princips, ka katrai Pusei ir viena balss, ir fundamentāls un nav apspriežams. Šī izmaiņa izraisītu ļoti sarežģītas sarunas pirms katra balsojuma un radītu praktiskas problēmas populācijas novērtēšanai pēc iespējas tuvāk CoP konferences sesijām, lai atspoguļotu situāciju.

-

5.

Pilnvaru komiteja

 

 

 

 

5.1.

Pilnvaru komitejas izveidošana

 

Dokumenta nav.

 

 

5.2.

Pilnvaru komitejas ziņojums

 

Dokumenta nav.

 

6.

Novērotāju klātbūtnes apstiprināšana

CoP19 dok. Nr. 6

 

 

 

7.

Sekretariāta, kā arī pušu konferences sesiju administratīvā vadīšana, finanses un budžets

 

 

 

 

7.1.

Sekretariāta administrācija

CoP19 dok. Nr. 7.1

Sekr.

 

 

 

7.2.

UNEP izpilddirektora ziņojums par administratīvajiem un citiem jautājumiem

CoP19 dok. Nr. 7.2

UNEP

 

 

 

7.3.

Finanšu pārskati par 2020.–2022. gadu

CoP19 dok. Nr. 7.3

Sekr.

 

 

 

7.4.

Budžets un darba programma 2023.–2025. gadam

CoP19 dok. Nr. 7.4

Sekr.

 

 

 

7.5.

Piekļuve finansējumam

CoP19 dok. Nr. 7.5

PK

Nav nostājas

 

 

7.6.

Sponsorēto delegātu projekts

CoP19 dok. Nr. 7.6

Sekr.

Piekrist Sekretariāta priekšlikumam nepaplašināt programmu tā, lai tajā kopumā iekļautu Pastāvīgās komitejas un Dzīvnieku un augu komiteju sanāksmes, jo ar šādu paplašinātu programmu saistītais administratīvais darbs Sekretariātam radītu nesamērīgu slogu. Tomēr piekrist ierosinātajai ierobežotajai programmas paplašināšanai, attiecinot to uz tiesīgajām Pusēm saskaņā ar XIII panta procedūrām. Atbalstīt ierosinātos grozījumus Rezolūcijā Conf 17.3. un lēmuma projektā.

+

8.

Konvencijas valodu stratēģija

CoP19 dok. 8

Sekr.

ES var atbalstīt 2. risinājumu un ir gatava apspriest dažus 3. varianta elementus, ja tie tiek finansēti no brīvprātīgām iemaksām. Ir jāņem vērā būtiski ar budžetu un kavēšanos saistīti jautājumi, kā arī iespējamā ietekme uz CITES īstenošanu un izpildi, kā aprakstīts dokumenta Nr. 8 12. punkta a) apakšpunktā. Visās Pušu konferences sesijas darba grupās ir jāiekļauj pārstāvji no visiem reģioniem, ne tikai no Pusēm, kuru oficiālās valodas ir arābu, ķīniešu un krievu valoda, jo jebkurš lēmums ietekmēs visu Pušu budžetu.

(-)

Stratēģiski jautājumi

9.

Komiteju ziņojumi un ieteikumi

 

 

 

 

9.1.

Pastāvīgā komiteja

 

 

 

 

 

9.1.1.

Priekšsēdētāja ziņojums

CoP19 dok. Nr. 9.1.1

PK

Ņemt vērā dokumentu un atbalstīt lēmumu projektus, tostarp Sekretariāta ierosinājumus.

+

 

 

9.2.1.

Jaunu reģionālo pārstāvju un viņu aizstājēju ievēlēšana

 

Dokumentu nav.

 

 

9.2.

Dzīvnieku komiteja

 

 

 

 

 

9.2.1.

Priekšsēdētāja ziņojums

CoP19 dok. Nr. 9.2.1

DzK

Ņemt vērā dokumentu un atbalstīt lēmumu projektus.

+

 

 

9.2.2.

Jaunu reģionālo pārstāvju un viņu aizstājēju ievēlēšana

 

Dokumentu nav.

 

 

9.3.

Augu komiteja

 

 

 

 

 

9.3.1.

Priekšsēdētāja ziņojums

CoP19 dok. Nr. 9.3.1

AK

Ņemt vērā dokumentu.

 

 

 

9.3.2.

Jaunu reģionālo pārstāvju un viņu aizstājēju ievēlēšana

 

Dokumentu nav.

 

10.

CITES stratēģiskais redzējums

CoP19 dok. 10

PK

Atbalstīt lēmumu kopumu. Rādītājus varētu vēl mainīt atkarībā no tā, kā attīstīsies globālais biodaudzveidības satvars laikposmam pēc 2020. gada.

(+)

11.

I pielikuma sugas

CoP19 dok. Nr. 11

DzK, AK

Atbalstīt priekšlikumu ar dažiem grozījumiem lēmumu projektos, kas jāierosina ES, vienlaikus saglabājot gatavību apspriest Sekretariāta ierosinātos pielāgojumus ierosinātajā procesā un citus grozījumus, ja tos ierosina citas Puses.

+

12.

Pasaules ziņojums par tirdzniecību ar savvaļas augiem un dzīvniekiem

CoP19 dok. Nr. 12

Dienvidāfrika

Doma par ziņojumu un starpsesiju darba grupu kopumā ir atbalstāma. Tomēr priekšlikumā joprojām pastāv neskaidrības. Tādējādi priekšlikumu var atbalstīt vienīgi ar nosacījumu, ka ir pieejami ārēji resursi, ja process ir sācies ar virkni lēmumu, lai sekmīgāk definētu ziņojumu nolūkā par to lemt pušu konferences 20. sesijā, vai – ja priekšlikums jau šīs CoP19 laikā tiek būtiski uzlabots – lai ieviestu lielāku skaidrību par tā saturu.

(+)

13.

Pirmiedzīvotāju un vietējo kopienu iesaiste

CoP19 dok. Nr. 13

PK

Atbalstīt ieteikumu pieņemt pārskatītos lēmumus, kas ietverti dokumenta 1. pielikumā, un veicināt konkrētus ierosinājumus par pirmiedzīvotāju un vietējo kopienu līdzdalību CITES.

+

14.

Iztikas līdzekļi

CoP19 dok. Nr. 14

PK

Atbalstīt pārskatīto lēmumu pieņemšanu un lēmuma Nr. 18.37 un 18.36 svītrošanu.

+

15.

CITES piedāvāti lauku kopienu līdzdalības mehānismi

CoP19 dok. Nr. 15

Svatini, Namībija un Zimbabve

Neatbalstīt priekšlikumu kā neatkarīgu dokumentu. Kaut arī temats ir svarīgs, CITES satvarā jau darbojas divi atsevišķi procesi, kuru uzmanības centrā ir pirmiedzīvotāji un vietējās kopienas (sk. darba kārtības 13. un 14. punktu).

Lai attiecībā uz pirmiedzīvotāju un vietējo un lauku kopienu iesaisti nodrošinātu lielāku efektivitāti un konsekvenci, iesniedzējiem priekšlikums būtu jāsaskaņo ar darba kārtības 13. un 14. punktā minētajiem procesiem un rezultāts jāiesniedz izskatīšanai attiecīgajā darba grupā vai – pēc vajadzības – abās darba grupās.

(-)

16.

Spēju veidošana

CoP19 dok. Nr. 16

PK

Atbalstīt rezolūcijas projektu un priekšlikumu kopumu, kura mērķis ir turpināt būvēt integrētu spēju veidošanas sistēmu. Varētu būt vajadzīgi daži sīki precizējumi, jo īpaši attiecībā uz rezolūcijas projekta 2.b punkta tvērumu. Atbalstīt Sekretariāta ierosinātās izmaiņas.

+

17.

Sadarbība ar organizācijām un daudzpusējiem vidiskajiem nolīgumiem

 

 

 

 

17.1.

Sadarbība ar citām biodaudzveidības jomas konvencijām

CoP19 dok. Nr. 17.1

PK

Atbalstīt, jo ir jāturpina stiprināt biodaudzveidības jomā noslēgto daudzpusējo vidisko nolīgumu sinerģija, un ir lietderīgi, ka PK turpina pārraudzīt šos jautājumus. Piekrist pārskatītajiem un jaunajiem lēmumu projektiem, kas izklāstīti dokumenta pielikumos, un atbalstīt darbu pie partnerības stratēģijas.

+

 

17.2.

Vispārējās augu aizsardzības stratēģijas satvarā īstenojamā sadarbība

CoP19 dok. Nr. 17.2

AK

Atbalstīt jaunus lēmumu projektus, cita starpā Sekretariāta ierosinājumu šajā procesā iekļaut Pastāvīgo komiteju.

+

 

17.3.

Sadarbība ar Starpvaldību zinātnes un politikas

platformu biodaudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu jomā

CoP19 dok. Nr. 17.3

PK

Atbalstīt dokumenta I pielikumā pievienotos lēmumu projektus.

+

 

17.4.

Kopīgā CITES un Bonnas konvencijas iniciatīva, kas veltīta Āfrikas plēsējiem

CoP19 dok. Nr. 17.4

Sekr.

Atbalstīt šo lēmuma projektu, kurš atbilstoši DzK un vairāku novērotājorganizāciju ieteiktajam paredz nodot DzK relevanto informāciju un attiecīgi konsultēt Sekretariātu par Āfrikas plēsēju iniciatīvu.

+

 

17.5.

Starptautiskais pret dzīvo dabu vērstu noziegumu apkarošanas konsorcijs

CoP19 dok. Nr. 17.5

Sekr.

Atbalstīt lēmumu projektu pieņemšanu un lēmuma Nr. 18.3 svītrošanu.

+

18.

ANO Pasaules dzīvās dabas diena

CoP19 dok. Nr. 18

Sekr.

Atbalstīt Pasaules dzīvās dabas dienai veltītā lēmuma Nr. 18.38 svītrošanu, jo tas ir jau īstenots.

+

19.

CITES un meži

CoP19 dok. Nr. 19

Sekr.

Priekšlikumu atbalstīt; ierosināt izmaiņas, lai uzlabotu sinerģiju un izvairītos no dublēšanās ar citiem starptautiskiem ar mežiem saistītiem procesiem un instrumentiem. Ieteikt attiecīgā pētījuma darba uzdevumu apspriest ar AK (vienkāršības labad to varētu darīt ar priekšsēdētāja starpniecību).

(+)

20.

Kokaugu sugu programma

CoP19 dok. Nr. 20

Sekr.

Atbalstīt lēmumu projektus. ES uzskata, ka programma sniedz gaidītos rezultātus, un mudina visas Puses balstīties uz programmas rezultātiem un turpināt sniegt ieguldījumu CITES īstenošanā attiecībā uz sarakstā iekļautajām koku sugām.

+

21.

ETIS programmas izskatīšana

CoP19 dok. Nr. 21

PK

Var atbalstīt lielāko daļu ieteikumu, cita starpā Sekretariāta ierosinātās redakcionālās izmaiņas, izņemot ETIS datu iesniegšanas datuma maiņu, kas varētu vājināt procesu, ņemot vērā laika nobīdi starp analīzē izmantotajiem datiem un ziņošanu Pušu konferencei. Tādēļ iebilst pret 1. pielikuma 4. iedaļas otrās daļas pievienošanu, bet atbalstīt ICCWC un ETIS sadarbības stiprināšanu un no gada ziņojumiem par nelikumīgu tirdzniecību gūto datu apmaiņu ar ETIS.

Atbalstīt Sekretariāta ierosinājumu pieņemt sekretariātam un Pastāvīgajai komitejai adresētu lēmuma projektu, lai izstrādātu skaidrus kritērijus Pušu iedalīšanai kategorijās.

(+)

22.

MIKE un ETIS programmas

CoP19 dok. Nr. 22

PK

Atbalstīt priekšlikumu, cita starpā ierosināto jauno Sekretariāta tekstu lēmumam Nr. 19.BB a), tomēr būtu jāuzsver, ka lielāka uzmanība būtu jāpievērš MIKE un ETIS ilgtermiņa finansiālajai dzīvotspējai. ES ir gatava Sekretariāta priekšlikumam lēmumu Nr. 19.AA iekļaut lēmumā par finansējumu un darba izmaksu programmu.

+

23.

CITES nozīme ar savvaļas dzīvniekiem saistītās starptautiskās tirdzniecības radītā nākotnes zoonožu riska mazināšanā

CoP19 dok. Nr. 23

 

 

 

 

23.1.

Pastāvīgās komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 23.1

PK

Atzinīgi novērtēt starpsesiju darba grupas veikumu. Atbalstīt ierosinātos lēmumus un grozījumus Rezolūcijā Conf. 10.21 (Rev. CoP16) par dzīvu īpatņu pārvadāšanu.

+

 

23.2.

Pieeja “Viena veselība” un CITES :

ar savvaļas dzīvniekiem saistītās tirdzniecības radītie riski cilvēka un dzīvnieku veselībai

CoP19 dok. 23.2

Kotdivuāra, Gabona, Gambija, Libērija, Nigēra, Nigērija un Senegāla

Iebilst pret elementiem, kas pārsniedz CITES. Atbalstīt dažus rezolūcijas projektā iekļautos elementus, piemēram, starptautisku definīciju izmantošanu un sadarbību ar dzīvnieku un sabiedrības veselības aizsardzības iestādēm, un ierosināt to iekļaušanu lēmumu projektos, kas ierosināti dokumentā Nr. 23.1, nevis kā daļu no procesa virzībā uz rezolūcijas izstrādi, bet kā lēmumus, kas pieņemti CoP19.

(-)

24.

Covid-19 pandēmijas ietekme uz konvencijas īstenošanu

CoP19 dok. Nr. 24

Sekr.

Atbalstīt ieteikumus, kurus Sekretariāts ierosinājis, lai nodrošinātu, ka CITES (starp)sesiju darbs var notikt arī ārkārtas operacionālos apstākļos.

+

25.

Dzimumu līdztiesību veicinošs rīcības plāns

CoP19 dok. Nr. 25

Panama

Atbalstīt ar dzimumu līdztiesību saistītu jautājumu efektīvu pētīšanu un risināšanu. Atbalstīt ierosināto rezolūciju, kurā tomēr ir vajadzīgi turpmāki grozījumi. Ierosināt Pušu konferencei uzsākt starpsesiju procesu, lai apsvērtu rezolūcijas īstenošanas pamatnostādņu nepieciešamību un saturu, un sniegt ieteikumus PK/CoP20.

(+)

Interpretēšanas un īstenošanas jautājumi

Pastāvošās rezolūcijas un lēmumi

 

 

 

26.

Rezolūciju pārskatīšana

CoP19 dok. Nr. 26

Sekr.

Atbalstīt izmaiņu izdarīšanu rezolūcijās un lēmuma Nr. 14.81 svītrošanu tad, ja tiek pieņemtas relevantās izmaiņas Rezolūcijā Conf.14.8 (Rev. CoP17). Būtu jāsaskaņo ar dokumentā Nr. 32 ierosināto grozījumu.

+

27.

Lēmumu izskatīšana

CoP19 dok. Nr. 27

 

Atbalstīt sekretariāta ierosinājumus. Dot priekšroku Nr. 18.55 nesvītrot, jo īstenošana vēl nav pabeigta. Apsvērt, vai līdz Pušu konferencei ir īstenots Nr. 18.193.

+

Vispārēja atbilstība un izpildes panākšana

 

 

 

28.

Ar konvencijas īstenošanu saistītie valstu tiesību akti

CoP19 dok. Nr. 28

Sekr.

Atbalstīt to lēmumu projektu pieņemšanu, kas ietverti CoP19 dok. Nr. 28 1. pielikumā, un ierosināt lēmumā Nr. 19.EEh iekļaut iespējamu ziņošanu pastāvīgās komitejas regulārajām sanāksmēm. Atbalstīt lēmumu Nr. 18.62–18.67 svītrošanu un vienoties par provizorisko budžetu, kā paredzēts 2. pielikumā.

+

29.

Ar CITES saistītie atbilstības jautājumi

 

 

 

 

29.1.

XIII panta un CITES noteiktajām atbilstības procedūrām veltītās

Rezolūcijas Conf. 14.3 (Rev. CoP18) īstenošana

CoP19 dok. Nr. 29.1

Sekr.

Ņemt vērā informāciju, kas sniegta dokumentā par XIII panta un Rezolūcijas Conf. 14.3. (Rev. CoP 18) īstenošanu. Iesaistīties diskusijā par ieteikumu saskaņā ar 42. punkta b) apakšpunktu, lai vajadzības gadījumā atbalstītu paātrināto procedūru, un saskaņā ar 42. punkta c) apakšpunktu, lai Pastāvīgā komiteja varētu uzlabot atbilstības jautājumu izskatīšanu, ņemot vērā citus iespējamos līdzekļus Pastāvīgās komitejas darba kārtības samazināšanai.

0

 

29.2.

Makdonalda totoaba (Totoaba macdonaldi)

CoP19 dok. Nr. 29.2

 

 

 

 

 

29.2.1.

Sekretariāta ziņojums

CoP19 dok. Nr. 29.2.1

Sekr.

Atbalstīt pārskatītu un jaunu lēmumu projektu (18.292–18.295 un 19.CC un 19.DD) pieņemšanu CoP19 dok. Nr. 29.2.1 3. pielikumā. Mudināt Meksiku veikt efektīvus pasākumus Kalifornijas cūkdelfīna aizsardzībai. Dokumenti Nr. 29.2.1 un 29.2.2 ir ļoti līdzīgi, un tie būtu jāapvieno vienā dokumentā, iespējams, par sākuma punktu izmantojot Sekretariāta ziņojumu.

+

 

 

29.2.2.

Uz CoP19 atjaunotie un atjauninātie lēmumi

CoP19 dok. Nr. 29.2.2

Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt dokumenta saturu, kas tomēr pārklājas ar Sekretariāta dokumentu Nr. 29.2.1. Abi dokumenti būtu jāapvieno.

(+)

 

29.3.

Melnkoki (Diospyros spp.) un palisandri / rožkoki (Dalbergia spp.)

CoP19 dok. Nr. 29.3

Sekr., konsultējoties ar PK priekšsēdētāju

Atbalstīt lēmumu projektus; jo īpaši, kas prasa Madagaskarai bloķēt visus krājumus un Pusēm nepieļaut komerciālos nolūkos veiktu Diospyros spp. (#5) un Dalbergia spp. (#15) eksemplāru (re)eksportēšanu no Madagaskaras tik ilgi, kamēr Madagaskara attiecībā uz šīm sugām nacionālā līmenī nav izdarījusi Sekretariātu apmierinošu iegādes likumīguma un sugas neapdraudētības konstatējumu.

+

30.

Atbilstības jautājumos pieejamās palīdzības programma

CoP19 dok. Nr. 30

PK

Atbalstīt lēmumus par atbilstības jautājumos pieejamās palīdzības programmas īstenošanu.

+

31.

Valsts mēroga pārskati par būtisku tirdzniecību CoP19 dok. Nr. 31

PK, iekļauti arī DzK un AK

priekšsēdētāju ierosinātie lēmumu projekti

Atbalstīt, jo ir jāizvērtē, vai problēmas, kas atzīmētas par Madagaskaru sagatavotajā valsts mēroga pārskatā par būtisku tirdzniecību, tiek risinātas pietiekami aktīvi.

+

32.

Rezolūcijas Conf. 11.3 (Rev. CoP18) par atbilstību un izpildes panākšanu pārskatīšana

CoP19 dok. Nr. 32

PK

Atbalstīt Rezolūcijas Conf. 11.3 (Rev. CoP18) ierosināto grozījumu pieņemšanu ar nelielām redakcionālām izmaiņām.

+

33.

Izpildes panākšanas jautājumi

CoP19 dok. Nr. 33

Sekr.

Ieteikumus atbalstīt, uzsverot, cik svarīgi ir arī turpmāk gādāt, lai konvencijas noteikumu izpilde valstu un starptautiskajā līmenī tiktu aktīvi panākta: vissvarīgāk ir, lai izpildes panākšanas iestāžu spējas būtu pietiekamas un šo iestāžu struktūrvienības – specializējušās. Uzsvērt arī to, cik svarīgi ir pievērsties finanšu plūsmām, kas izriet no savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības.

+

34.

Gada ziņojumi par nelikumīgu tirdzniecību

CoP19 dok. Nr. 34

Sekr.

Atbalstīt izmaiņas Rezolūcijā Conf. 11.17 (Rev. CoP18) un lēmuma Nr. 18.75 un Nr. 18.76 par gada ziņojumiem par nelikumīgu tirdzniecību svītrošanu.

Kopumā atbalstīt ierosinātos lēmumu Nr. 19.AA un 19.BB projektus ar dažiem precizējumiem un grozījumiem.

+

35.

CITES sarakstā iekļauto kokaugu sugu eksemplāru nelikumīgas tirdzniecības jautājumu uzdevumgrupa

CoP19 dok. Nr. 35

PK

Atbalstīt ieteikumus: a) pieņemt zināšanai dokumentu un arī ierosināto grozījumu lēmuma Nr. 19.CC projektā par kokmateriālu un citu koksnes izstrādājumu identificēšanu (AK izklāstījusi CoP19 dok. Nr. 44.2); b) svītrot lēmumu Nr. 18.79 un 18.80 par izpildes panākšanu.

+

36.

Atbalstīt pret dzīvo dabu vērstu noziegumu apkarošanu Rietumāfrikā un Centrālajā Āfrikā

 

 

 

 

36.1.

Pastāvīgās komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 36.1

PK

Dokumenti Nr. 36.1 un 36.2 būtu jāapvieno. Vispārēja vienošanās par to, ka ir vajadzīgs atbalsts noziegumu pret dzīvo dabu īstenošanai. Tomēr, lai izvairītos no dublēšanās ar esošajām darbībām un ņemot vērā to, ka fonda izveide, šķiet, ir ilgstošs process, kam būtu vajadzīgi ievērojami finanšu resursi un cilvēkresursi, atbalstīt Sekretariāta ieteikumus, kas sniegti dokumentā Nr. 36.1. Mudināt citas Puses, valsts, starpvaldību un nevalstiskās organizācijas un ieinteresētās personas sniegt atbalstu šiem apakšreģioniem.

(+)

 

36.2.

Noziegumi pret dzīvo dabu un CITES izpildes panākšanas atbalsts

Rietumāfrikā un Centrālajā Āfrikā

CoP19 dok. Nr. 36.2

Kotdivuāra, Gambija, Libērija, Nigēra, Nigērija un Senegāla

Ierosinājums apvienot dokumentus Nr. 36.1 un 36.2; piezīmes sniegtas dokumentā Nr. 36.1.

(-)

37.

Ar internetu saistīti noziegumi pret dzīvo dabu

CoP19 dok. Nr. 37

Sekr.

Atbalstīt attiecīgās izmaiņas Rezolūcijā Conf. 11.3 (Rev. CoP18) un lēmumu projektos. Ierosināt, ka līdztekus paraugpraksei būtu jānorāda arī pušu pieņemtie valsts tiesību akti (jāpapildina ierosinātais lēmums Nr. 19.AA). Būtu jāsaskaņo ar dokumentā Nr. 32 ierosināto grozījumu.

+

38.

Pieprasījuma samazināšana ar mērķi apkarot nelikumīgu tirdzniecību

CoP19 dok. Nr. 38

PK

Atbalstīt metodisku norādījumu pieņemšanu CoP19. Atbalstīt arī lēmumu projektu un Rezolūcijas Conf. 17.4. grozījumu pieņemšanu, lai uzlabotu minēto norādījumu pieejamību Pusēm visās CITES darba valodās, un mudināt Puses šos norādījumus izmantot.

+

39.

Tādu īpatņu/eksemplāru iekšzemes tirgi, kurus bieži tirgo nelikumīgi

CoP19 dok. Nr. 39

PK

Ieteikumus atbalstīt. Būtu jāsaskaņo ar dokumentā Nr. 32 ierosināto grozījumu.

+

Tirdzniecības regulējums

 

 

 

40.

Metodiski norādījumi par to, kā konstatēt iegādes likumīgumu

CoP19 dok. Nr. 40

PK

Jāprecizē daži “Ātrās rokasgrāmatas par to, kā konstatēt iegādes likumīgumu” un lēmuma Nr. 19.BB a) elementi. ES nostāja tiks pilnveidota, tiklīdz būs pieejams atjauninātais Sekretariāta sagatavotais dokuments, kurā būs atspoguļoti darbsemināra par iegādes likumīgumu (2022. gada augusts) rezultāti.

(+)

41.

Elektroniskās sistēmas un informācijas tehnoloģijas un atļauju autentifikācija un kontrole

CoP19 dok. Nr. 41

PK

Atbalstīt atļauju autentifikācijai un kontrolei veltītā pētījuma pabeigšanu. Atbalstīt ierosinātos grozījumus Rezolūcijā Conf. 12.3 (Rev. CoP18) par atļaujām un sertifikātiem ar CITES sekretariāta grozījumiem un papildus ierosināt lielāku nozīmi piešķirt sistēmām ar centrmezgla arhitektūru. Atbalstīt ierosinātos grozījumus Rezolūcijā Conf.11.3 (Rev. CoP18) par atbilstību un izpildes panākšanu, jo īpaši lai ļautu muitai piekļūt pārvaldības iestāžu datubāzēs esošajai informācijai. Atbalstīt lēmumu projektus par riska novērtēšanu un analīzi un lēmumu projektus par elektroniskajām sistēmām un informācijas tehnoloģijām.

+

42.

CITES atļaujās un sertifikātos norādītie darījuma mērķa kodi

CoP19 dok. Nr. 42

PK

Piekrist ierosinātajiem relevanto rezolūciju grozījumiem un atbalstīt ierosināto lēmumu projektu pieņemšanu, lai atjaunotu starpsesiju apvienoto darba grupu, kura turpinātu izskatīt to, kā Puses lieto darījuma mērķa kodus, un turpinātu arī diskusiju par mērķa kodiem P un T.

+

43.

Sugas neapdraudētības konstatējums

 

 

 

 

43.1.

Augu komitejas un Dzīvnieku komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 43.1

DzK, AK

Atbalstīt lēmumu projektus, par kuriem panākta vienošanās 31.DzK un 25.AK.

+

 

43.2.

Sugas neapdraudētības konstatējuma izdarīšana attiecībā uz II pielikuma sugām, kuru īpatņi iegūti jūras vidē, kas nav nevienas valsts jurisdikcijā

CoP19 dok. Nr. 43.2

Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

Lēmumu projektus atbalstīt, jo tie atbilst pastāvošajai iniciatīvai stiprināt CITES un zvejniecību sinerģijas, lai tādējādi uzlabotu CITES sarakstā iekļauto un apdraudēto haizivju un raju sugu saglabāšanu.

+

44.

Materiālu identificēšana

 

 

 

 

44.1.

Rezolūcijas Conf11.19 (Rev. CoP16) izskatīšana

CoP19 dok. Nr. 44.1

PK

Ieteikumus atbalstīt.

+

 

44.2.

Kokmateriālu un citu koksnes izstrādājumu identificēšana

CoP19 dok. Nr. 44.2

AK

Atbalstīt lēmumu projektus, jo gadu gaitā savākto plašo informāciju būtu lietderīgi apkopot.

+

45.

Kaviāra tirdzniecībā izmantojama marķēšanas sistēma

CoP19 dok. Nr. 45

PK

Atbalstīt ierosinātos lēmumu projektus un lēmuma Nr. 18.146 svītrošanu.

Rosināt izveidot PK starpsesiju darba grupu, kas darbu varētu sākt, kad Sekretariāts būs darījis pieejamu savu analīzi un ieteikumus.

+

46.

Akmenskoraļļu tirdzniecība

CoP19 dok. Nr. 46

Eiropas Savienība un tās dalībvalstis

Dokumentu iesniegusi ES un tās dalībvalstis.

+

47.

Ar biotehnoloģijas metodēm iegūti īpatņi/eksemplāri

CoP19 dok. Nr. 47

PK, Sekr.

Atbalstīt ieteikumus, speciālistu sanāksmei vajadzētu būt par pamatu, lai izstrādātu skaidrību par definīcijām un saglabāšanas jautājumiem, ko darba grupa varētu izmantot vēlāk. Sanāksmei būtu jākalpo par darba grupas pamatu, un tādēļ tai jānotiek iepriekš.

+

48.

Jēdziena “piemēroti un pieņemami galamērķi” definēšana

CoP19 dok. Nr. 48

PK

Atbalstīt abu nesaistošo vadlīniju dokumentu apstiprināšanu.

Atbalstīt 3. pielikumā iekļauto lēmuma projektu, tostarp CITES sekretariāta grozījumus.

+

49.

Ievešana no jūras

CoP19 dok. Nr. 49

PK

Atbalstīt ierosinātos lēmumus.

Paust ES+ dalībvalstu dziļās bažas par to, ka netiek īstenoti CITES noteikumi par IFS un citu CITES sarakstā iekļauto sugu tirdzniecību no apgabaliem, kas ir ārpus valstu jurisdikcijas.

ES+ dalībvalstis uzsver – lai sekmīgi īstenotu CITES noteikumus par jūras sugām, būtiska ir efektīva sadarbība starp CITES un zvejniecības iestādēm.

+

50.

Rīkošanās ar konfiscētajiem īpatņiem/eksemplāriem

CoP19 dok. Nr. 50

PK

Atbalstīt 74.PK ieteiktos CoP19 lēmumu projektus un lēmumu Nr. 18.159–18.164 svītrošanu.

+

51.

Leoparda (Panthera pardus) medību trofeju kvotas

CoP19 dok. Nr. 51

PK

Atbalstīt Rezolūcijas Conf. 10.14 (Rev. CoP16) 1. punkta a) apakšpunkta grozīšanu. Ierosināt grozījumus Sekretariāta ierosinātajos lēmumos, lai nodrošinātu eksporta kvotu (tostarp medību kvotu) regulāru pārskatīšanu.

(+)

52.

Dzīvu īpatņu transportēšana:

pārvadāšanas noteikumu īstenošanas uzlabošana

CoP19 dok. Nr. 52

Kanāda, Kotdivuāra, Kenija, Meksika, Nigērija, Senegāla un Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt ierosinātos lēmumus un izmaiņas rezolūcijās, jo īpaši attiecībā uz piekļuvi IATA regulējumam. Precizēt, kāds ir pirmās (nebūtiskās) izmaiņas (norādes “neatkarīgi no transportēšanas veida” pievienošana) mērķis Rezolūcijā Conf. 10.21, un apsvērt, kāda ir iespējamā ietekme uz vadlīnijām transportam, kas nav gaisa transports. Gatavība apspriest Pušu vai attiecīgo ieinteresēto personu ieteikumus, kā uzlabot ierosināto izmaiņu īstenošanas iespējas, nesamazinot priekšlikuma vērienīgumu.

+

Atvieglojumi un īpaši tirdzniecības noteikumi

 

 

 

53.

Tādu dzīvnieku un augu īpatņu/eksemplāru tirdzniecībai veltīto CITES noteikumu izskatīšana, kuri nav iegūti savvaļā

CoP19 dok. Nr. 53

PK

Atbalstīt starpsesiju darba turpināšanu, jo risināmie jautājumi ir sarežģīti un attiecīgās darba grupas mandāta laiks nebija pietiekams, lai apspriestu visus ieplānotos punktus. Tekstā, jo īpaši I pielikumā, ir vajadzīgi būtiski uzlabojumi, lai tekstu padarītu skaidrāku un konkrētāku, kā arī lai pievērstos CITES sekretariāta paustajām bažām. Saskaņā ar Sekretariāta nostāju iestāties par to, lai līdz CoP20 atliktu Rezolūcijas Nr. 10.16 grozījumu pieņemšanu, taču tos var pieņemt CoP19, ja tiks panākta vienošanās par būtiskiem uzlabojumiem.

(-)

54.

Dzīvnieku īpatņu, kuri deklarēti par tādiem, kas izaudzēti nebrīvē, tirdzniecības pārskatam veltītās Rezolūcijas Conf. 17.7 pārskatīšana.

CoP19 dok. Nr. 54

Sekr., rīkojoties PK vārdā un konsultējoties ar DzK priekšsēdētāju

Vispārējs atbalsts, bet ir vajadzīgas dažas izmaiņas rezolūcijas grozījumu formulējumā 1. pielikumā un lēmumu projektos, jo īpaši, lai atspoguļotu 75.PK (13.11.2022.) un 2022. gada jūnijā notikušā semināra rezultātus. Atbalstīt 2. pielikumā pievienotos lēmumu projektus.

(+)

55.

Tādu operāciju reģistrēšana, kurās komerciāliem mērķiem nebrīvē audzē I pielikuma sugu dzīvniekus

CoP19 dok. Nr. 55

Amerikas Savienotās Valstis

Iebilst pret dažām dokumentā izklāstītā pamatojuma daļām un stingri iebilst pret dažām ierosinātajām izmaiņām. Kopumā atbalstīt ideju, ka reģistrācijā norādītās preces tiek publiskotas CITES tīmekļa vietnē. Ir iebildumi pret priekšlikumu, ka papildu precēm ir vajadzīga jauna reģistrācija. Saglabāt atvērtību attiecībā uz izslēdzošu pieejai, t. i., reģistrācijas procesa paplašināšanu, attiecinot to arī uz precēm, kas ir nepārprotami izslēgtas no reģistrācijas. Ar šiem grozījumiem priekšlikumu var pieņemt.

(-)

56.

Metodiski norādījumi par jēdzienu "mākslīgi pavairots"

CoP19 dok. Nr. 56

AK

Atbalstīt 1. pielikumā izklāstīto lēmumu projektu pieņemšanu. Tā kā jautājumi par akvilāriju, pirmkoda Y izmantošanu un citi jautājumi provizorisko vadlīniju izstrādes procesā joprojām nav atrisināti, iebilst pret jebkādām iespējamām pamatnostādņu pārskatīšanas pilnvaru izmaiņām, kas varētu vājināt pašreizējos standartus attiecībā uz pirmkodu “A”, “Y” un plantāciju definīciju.

+

57.

No savvaļā ievāktām sēklām vai sporām izaudzēti augu eksemplāri, kurus uzskata par mākslīgi pavairotiem

CoP19 dok. Nr. 57

AK, konsultējoties ar PK priekšsēdētāju

Atbalstīt lēmumu Nr. 18.179–18.181 svītrošanu, jo attiecīgais darbs ir pabeigts.

+

Ar konkrētām sugām saistīti jautājumi

58.

Rietumāfrikā mītošie vanagu dzimtas (Accipitridae spp.) putni

CoP19 dok. Nr. 58

PK, konsultējoties ar Sekr.

Piekrist lēmumu Nr. 18.186–18.192 aizstājošo lēmumu Nr. 19.AA–19.FF projektu pieņemšanai.

+

59.

Nelikumīga gepardu tirdzniecība (Acinonyx jubatus)

CoP19 dok. Nr. 59

Etiopija

Atbalstīt ieteikumus, jo nelikumīga tirdzniecība ir tūlītējs drauds. Ieteikt iekļaut Ziemeļrietumu Āfrikas un Irānas pasugas visos apsvērumos par nelikumīgas tirdzniecības apkarošanu, ciktāl tas ir nepieciešams, un izveidot mehānismu, lai informētu un stiprinātu Lielo kaķveidīgo uzdevumgrupas darbu. Turklāt ieteikumi CoP20 būtu jāsniedz 78.PK, nevis 77.PK.

(+)

60.

Abinieku (Amphibia spp.) saglabāšana

CoP19 dok. Nr. 60

DzK

Atbalstīt ieteikumus, jo nav savākts pietiekami daudz datu par starptautisko tirdzniecību ar dažādu sugu abiniekiem.

+

61.

Zuši (Anguilla spp.)

CoP19 dok. Nr. 61

PK, konsultējoties ar DzK priekšsēdētāju

Atbalstīt PK ieteikumu pieņemt 1. pielikumā pievienotos lēmumu Nr. 19.AA–19.DD projektus.

+

62.

Akvilāriju koksni ražojošie taksoni

(Aquilaria spp. un Gyrinops spp.)

 

 

 

 

62.1.

Augu komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 62.1

AK

Atbalstīt lēmuma projektu tikai tādā redakcijā, kādā to grozījis Sekretariāts. Uzsvērt, ka Rezolūcijas Nr. 16.10 un citu attiecīgu rezolūciju pārskatīšanā ir jāņem vērā jaunā informācija no dokumenta Nr. 62.2, tajā piedāvātā pētījuma un informācijas dokumenta CoP19 Inf.5. Tomēr skaidri norādīt, ka attiecībā uz mākslīgās pavairošanas definīcijām un specifikācijām nedrīkst vājināt Rezolūciju Nr. 10.13 par Konvencijas īstenošanu attiecībā uz kokaugu sugām un potenciāli arī citas rezolūcijas.

(+)

 

62.2.

Akvilāriju koksnes un CITES kopīgā vēsture un problemātika

CoP19 dok. Nr. 62.2

Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

Atbalstīt vai izteikt atzinību par apkopotās informācijas lietderību. Pieprasīt, lai ierosināto pētījumu potenciālie rezultāti tiktu ņemti vērā, veicot jebkādu Rezolūcijas Nr. 16.10 pārskatīšanu, atbilstoši lēmuma projektam dokumentā Nr. 62.1.

(+)

63.

Bosvēlijas (Boswellia spp.)

CoP19 dok. Nr. 63

AK

Atbalstīt. Lēmumu projekti piedāvā racionālu veidu, kā turpināt aizpildīt zināšanu robus un dot Pusēm iespēju vēlāk nākt klajā ar priekšlikumiem par šo sugu iekļaušanu sarakstā.

+

64.

Jūras bruņrupuči (Cheloniidae spp. un Dermochelyidae spp.)

 

 

 

 

64.1.

Sekretariāta un Pastāvīgās komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 64.1

PK, Sekr.

Atbalstīt jauno Sekretariāta priekšlikumu iekļaut dažus lēmumu projektus jaunā rezolūcijā par jūras bruņurupučiem, kā ierosināts dokumentā Nr. 64.2, un atjaunot lēmumu Nr. 18.217 (Rev. CoP19). Divas jūras bruņrupuču sugas ir kritiski apdraudētas, viena ir apdraudēta, un visi IUCN veiktie novērtējumi prognozē negatīvu populācijas attīstības tendenci. Jāpieliek lielākas pūles, lai nepieļautu, ka stāvoklis turpina pasliktināties un sugas izmirst. Atbalstīt apvienošanu ar 64.2.

(+)

 

64.2.

Jūras bruņrupuču saglabāšana

CoP19 dok. Nr. 64.2

Brazīlija, Kolumbija, Kostarika, Peru un Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt jauno rezolūciju ar Sekretariāta ierosinātajiem grozījumiem. Atbalstīt apvienošanu ar 64.1.

(+)

65.

Haizivis un rajas (Elasmobranchii spp.)

CoP19 dok. Nr. 65

PK, DzK, konsultējoties

ar Sekr. un DzK

Atbalstīt Pastāvīgās komitejas un Dzīvnieku komitejas ieteikumu pieņemt dokumenta 4. pielikumā pievienoto lēmumu Nr. 19.AA–19.FF projektu. Ilgtermiņa finansējums ir būtisks, lai sniegtu vajadzīgo atbalstu jūras sugu sarakstu īstenošanai, un tāpēc lēmuma Nr. 19.BB darbībai nevajadzētu būt atkarīgai no ārējā finansējuma pieejamības.

+

66.

Ziloņi (Elephantidae spp.)

 

 

 

 

66.1.

Rezolūcijas Conf. 10.10 (Rev. CoP18) par ziloņu tirdzniecību īstenošana

CoP19 dok. Nr. 66.1

Sekr. pēc PK pieprasījuma

Atbalstīt 1. pielikumā minēto lēmumu kopumu, kas saistīts ar vietējo ziloņkaula tirgu slēgšanu. Atbalstīt 2. pielikumā iekļautos lēmumu projektus, kas saistīti ar mamutu ziloņkaula tirdzniecību, tostarp CITES sekretariāta ierosināto izmaiņu. Atbalstīt 3. pielikumā iekļautos lēmumu projektus par Āzijas ziloņu tirdzniecību. Atbalstīt 4. pielikumā iekļautos lēmumu projektus, kas saistīti ar praktiskiem norādījumiem par ziloņkaula krājumiem.

+

 

66.2.

Ziloņkaula krājumi

 

 

 

 

 

66.2.1.

Ziloņkaula krājumi:

Rezolūcijas Conf. 10.10 (Rev. CoP18) par ziloņu tirdzniecību īstenošana

CoP19 dok. Nr. 66.2.1

Benina, Burkinafaso, Ekvatoriālā Gvineja, Etiopija, Gabona, Kenija,

Libērija, Nigēra, Senegāla un Togo

Atzīt, ka ir vajadzīga pienācīga ziņošana, bet piekrist Sekretariāta viedoklim, ka ziņošana par ziloņkaula krājumiem un tehniskā atbalsta sniegšana saistībā ar krājumu apsaimniekošanu, kā noteikts Rezolūcijas par ziloņu tirdzniecību Conf. 10.10 (Rev. CoP18) 7. punkta e) apakšpunktā un 11. punktā, ir samērīga, ja Puses pienācīgi to īsteno, un ka ir pietiekami ar jaunajiem lēmumu projektiem, kas iekļauti CoP19 dokumenta Nr. 66.1 4. pielikumā.

Iebilst pret ierosināto jauno lēmuma Nr. 19AA un BB projektu, bet atbalstīt Sekretariāta ierosināto grozīto lēmumu kopumu.

(-)

 

 

66.2.2.

Tāda fonda izveide, kas areāla valstīm kļūst pieejams pēc ziloņkaula krājumu padarīšanas par komerciāli neizmantojamiem

CoP19 dok. Nr. 66.2.2

Kenija

ES kopumā atbalsta ziloņkaula padarīšanu par komerciāli neizmantojamu, bet uzskata, ka katrai Pusei ir suverēnas tiesības nolemt, kā tā pārvalda savus krājumus, ja vien šī pārvaldīšana ir pienācīga. Jautājums rodas par to, vai ir vajadzīgs tāds institucionalizēts finansēšanas process, kas atbalsta vienu no metodēm, kā par komerciāli neizmantojamiem padarīt tikai viena tipa konfiscētos ziloņu cilmes produktus. Iebilst pret priekšlikumu tādā redakcijā, kādā tas ir, piemērotāka būtu visu Āfrikas ziloņu areāla valstu kopīga pieeja.

(-)

 

66.3.

Rezolūcijas Conf. 10.10 (Rev. CoP18) īstenošanas aspekti attiecībā uz ziloņkaula iekšzemes tirgu slēgšanu

CoP19 dok. Nr. 66.3

Benina, Burkinafaso, Ekvatoriālā Gvineja, Etiopija, Gabona, Libērija,

Nigēra, Senegāla un Togo

ES atbalsta lēmuma Nr. 19.AA projektu, bet apšauba vajadzību pēc izmaiņām, kas ieviestas lēmuma Nr. 19.BB un 19.CC projektā, jo nav skaidrs, uz kādu citu attiecīgas pieejamās informācijas veidu ir atsauce. Mēs varam atbalstīt lēmumu Nr. 19.DD tādā redakcijā, kādā to pārskatījis Sekretariāts.

(-)

 

66.4.

Tirdzniecība ar dzīviem Āfrikas ziloņiem

 

 

 

 

 

66.4.1.

Starptautiskā tirdzniecība ar dzīviem Āfrikas ziloņiem: Rezolūcijas Conf. 10.10 (Rev. CoP18) par ziloņu tirdzniecību ierosinātā pārskatīšana

CoP19 dok. Nr. 66.4.1

Benina, Burkinafaso, Ekvatoriālā Gvineja, Etiopija, Gabona, Libērija, Nigēra,

Senegāla un Togo

Dokumenta mērķis ir saskanīgs ar ES mērķi (sk. dok. Nr. 66.4.2), proti, dzīvu ziloņu tirdzniecību ar retiem izņēmumiem pieļaut tikai in situ saglabāšanas programmās. Palikt atvērtiem diskusijai, kurā ar priekšlikuma iesniedzēju apspriestu mērķa sasniegšanai vajadzīgo turpmāko rīcību. Tomēr iebilst pret vairākiem priekšlikuma elementiem: attiecībā uz dažādajiem priekšlikuma elementiem (2. norādes interpretācija, īpaši noteikumi par tirdzniecību ar dzīviem Āfrikas ziloņiem, pārvietošanu ex situ pieļaujot tikai izņēmuma kārtā, kā arī nesaistoši metodiskie norādījumi par izmitināšanu un aprūpi un par ieguvumiem, ko dod saglabāšana in situ) ir vajadzīgs plašāks risinājums.

(-)

 

 

66.4.2.

Satvara precizēšana: Eiropas Savienības priekšlikums

CoP19 dok. Nr. 66.4.2

Eiropas Savienība un tās dalībvalstis

Dokumentu iesniegusi ES un tās dalībvalstis.

+

 

66.5.

Nelikumīgas ziloņu nogalināšanas monitoringa (MIKE) ziņojums

CoP19 dok. Nr. 66.5

Sekr.

Ziņojumu pieņemt zināšanai.

 

 

66.6.

Ziņojums par ziloņu tirdzniecības informācijas sistēmu (ETIS)

CoP19 dok. Nr. 66.6

Sekr.

Ziņojumu pieņemt zināšanai.

 

 

66.7.

Nacionālo ziloņkaula rīcības plānu procesa izskatīšana

CoP19 dok. Nr. 66.7

Malāvija, Senegāla un Amerikas Savienotās Valstis

ES būtu izskatīšanas process jāatbalsta ar noteikumu, ka tas tiek vērsts uz dokumentā identificētajiem konkrētajiem jautājumiem, ne obligāti uz visu procesu, un procesu potenciāli nevājinot.

(+)

67.

CITES Lielo kaķveidīgo (Felidae spp.) uzdevumgrupa

CoP19 dok. Nr. 67

PK

Atbalstīt ierosinātos lēmumu projektus par CITES Lielo kaķveidīgo uzdevumgrupas darba uzdevumu un darbošanās veidu (abi pārskatīti), par ko panākta vienošanās 74.PK, pat ja ir nepieciešami daži grozījumi saskaņā ar dokumentu Nr. 59 un 73.2, un atbalstīt lēmuma Nr. 18.245 un 18.248 svītrošanu.

+

68.

Āzijas lielie kaķveidīgie (Felidae spp.)

CoP19 dok. Nr. 68

Sekr., konsultējoties ar PK priekšsēdētāju

Vispārējs atbalsts dokumentam. Tiks ierosināti dokumenta Nr. 19.AA uzlabojumi, lai uzlabotu informācijas apmaiņu par kriminālistikas pētījumu projektiem, cita starpā ģenētiskām un citām metodēm.

+

69.

Jūraszirdziņi (Hippocampus spp.)

 

 

 

 

69.1.

Pastāvīgās komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 69.1

PK

Atbalstīt PK ieteikumu pieņemt dokumenta 1. pielikumā pievienoto lēmumu Nr. 19.AA–19.CC projektu. Jo īpaši atbalstīt ekspertu darbsemināra organizēšanu, lai apspriestu CITES īstenošanu un izpildi attiecībā uz Hippocampus spp. tirdzniecību.

+

 

69.2.

Turpmākie soļi, kas vajadzīgi, lai sekmīgi īstenotu jūraszirdziņu iekļaušanu II pielikuma sarakstā

CoP19 dok. Nr. 69.2

Maldīvija, Monako, Nigērija, Peru, Senegāla, Šrilanka, Togo, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste un Amerikas Savienotās Valstis

Ierosināja priekšlikuma iesniedzējiem apsvērt dokumenta apvienošanu ar dokumentu Nr. 69.1, jo abiem dokumentiem ir līdzīgi mērķi. Svarīgi jautājumi, kas būtu jāpatur, ir jūraszirdziņu iekļaušana ierosinātajā NDF darbseminārā (69.2.) un ekspertu darbsemināra organizēšana, lai apspriestu CITES īstenošanu un izpildi attiecībā uz Hippocampus spp. tirdzniecību.

(+)

70.

Dalberģiju kokmateriālu sugas [Leguminosae (Fabaceae)]

CoP19 dok. Nr. 70

AK

Atbalstīt lēmumu projektus, par kuriem attiecībā uz rožkokiem vienojusies AK.

+

71.

Zvīņneši (Manis spp.)

 

 

 

 

71.1.

Pastāvīgās komitejas ziņojums PK un DzK ziņojums

CoP19 dok. Nr. 71.1

PK, konsultējoties ar DzK priekšsēdētāju

Atbalstīt ieteikumus, tomēr varētu vēl pievienot elementus, kas minēti dok. Nr. 71.2.

+

 

71.2.

Ierosinātie Rezolūcijas Conf. 17.10 grozījumi

CoP19 dok. Nr. 71.2

Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

Atbalstīt ierosinātos grozījumus, jo, lai novērstu nelikumīgu tirgošanos ar zvīņnešiem, ir jādara vairāk. Atbalstīt dokumentu Nr. 71.1 un 71.2 konsolidēto tekstu, kā to ierosinājis Sekretariāts.

+

72.

Āfrikas lauvas (Panthera leo)

CoP19 Dok. Nr. 72

Sekr., konsultējoties ar PK priekšsēdētāju

Atbalstīt DzK ierosinājumu turpināt starpsesiju darbu saistībā ar Āfrikā mītošajiem lauvām (Panthera leo) un jaunā lēmuma pieņemšanu.

+

73.

Jaguāri (Panthera onca)

 

 

 

 

73.1.

Pastāvīgās komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 73.1

PK

Atbalstīt Sekretariāta ierosināto lēmuma Nr. 18.251 un 18.253 svītrošanu un pieņemt šā dokumenta 1. pielikumā pievienotos lēmumu projektus par jaguāriem.

+

 

73.2.

Ierosinātie grozījumi jaguāriem veltītajos lēmumu projektos, par kuriem panākta vienošanās 74.PK

CoP19 dok. Nr. 73.2

Kostarika, Salvadora, Meksika un Peru

Principā atbalstīt lēmumu projektus, ja svītro lēmumu Nr. 19.DD b) (lūgums novērtēt nepieciešamību pēc īpašas rezolūcijas par jaguāriem, kuru ES neatbalstīja CoP18). Izveidot mehānismu, lai informētu un stiprinātu Lielo kaķveidīgo uzdevumgrupas darbu.

(+)

74.

Dziedātājputnu (Passeriformes spp.) tirdzniecība un saglabāšanas pārvaldība

CoP19 dok. Nr. 74

DzK

Atbalstīt Dzīvieku Komitejas ieteikumus atjaunot lēmumu Nr. 18.256–18.259 par dziedātājputnu (Passeriformes spp.) tirdzniecību un saglabāšanas pārvaldību, jo ir kļuvis pieejams finansējums.

+

75.

Degunradži (Rhinocerotidae spp.)

CoP19 dok. Nr. 75

PK, Sekr.

Atbalstīt Pastāvīgās komitejas un Sekretariāta sagatavoto dokumentu un izmaiņas Rezolūcijā Conf. 9.14 (CoP17), kā arī 3. pielikumā izklāstīto lēmumu kopumu. Apsvērt, vai daži no elementiem lēmumā Nr. 18.110, kas adresēts Pusēm un ko ierosināts svītrot, būtu jāsaglabā Rezolūcijā Nr. 9.14 (CoP17) vai lēmumos.

+

76.

Saigas (Saiga spp.)

CoP19 dok. Nr. 76

PK

Atbalstīt DzK ierosinātos lēmumus ar Sekr. izdarītajiem grozījumiem.

+

77.

Milzu spārngliemezis (Strombus gigas)

CoP19 dok. Nr. 77

Sekr.

Atbalstīt šā dokumenta 1. pielikumā pievienoto lēmumu Nr. 19.AA–19.DD projektu pieņemšanu un lēmumu Nr. 18.275.–18.280 svītrošanu, izņemot lēmumu Nr. 18.278b, kurš būtu jāpatur.

(+)

78.

Sauszemes un saldūdens bruņurupuči (Testudines spp.),

CoP19 dok. Nr. 78

Sekr.

Piekrist, ka lēmumi Nr. 18.286.–18.291. ir īstenoti un tos var atcelt. Ierosināt turpinošu lēmumu, kas prasa, lai Madagaskara iesniedz visaptverošu saglabāšanas stratēģiju par savām apdraudētajām bruņrupuču sugām.

+

79.

Āfrikas kokaugu sugas

CoP19 dok. Nr. 79

AK

Atbalstīt. Nepieciešama 25.AK 28. dokumenta pielikumā pievienotā Āfrikas kokaugu sugu saraksta un ar to saistīto CITES procesu atjaunināšana.

+

80.

Jūras dekoratīvās zivis

CoP19 dok. Nr. 80

DzK

Atbalstīt šā dokumenta 1. pielikumā pievienoto lēmumu Nr. 19.AA–19.BB projektu pieņemšanu un lēmumu Nr. 18.263–18.265 atcelšanu.

+

81.

Neotropiskās (Centrālamerikas un Dienvidamerikas) kokaugu sugas

CoP19 dok. Nr. 81

AK

Atbalstīt. Nepieciešama 25.AK 29. dokumenta pielikumā pievienotā kokaugu neotropisko sugu saraksta un ar to saistīto CITES procesu atjaunināšana.

+

82.

Ārstniecības un aromātisko augu tirdzniecība

CoP19 dok. Nr. 82

AK

Atbalstīt, bet pieprasīt, lai jebkāda iespējama jauna rezolūcija aptvertu ne tikai zāles, bet arī visu citu veidu produktus, kuros ir ārstniecības un aromātisko augu sastāvdaļas.

+

83.

Izmiršanas riskam pakļauto sugu identificēšana CITES Pušu vajadzībām

CoP19 dok. Nr. 83

Gambija, Libērija, Nigēra, Nigērija un Senegāla

Iebilst pret projektu rezolūcijai, ar ko izveido jaunu datubāzi, jo pietiek ar pastāvošo IUCN Sarkano grāmatu. Iebilst arī pret 2. pielikumā iekļautajiem lēmumu projektiem to pašreizējā redakcijā; tomēr atzīt, ka dažām areāla valstīm ir vajadzīga tehniska palīdzība, lai izstrādātu priekšlikumus to sugu iekļaušanai sarakstā, kuras apdraud starptautiskā tirdzniecība un kuras vēl nav iekļautas CITES pielikumos.

-

Pielikumu kārtošana

 

 

 

84.

Standarta nomenklatūra

 

 

 

 

84.1.

Augu komitejas un Dzīvnieku komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 84.1

DzK, AK, ko sagatavojuši to nomenklatūras speciālisti

Atbalstīt dokumentā Nr. 84.1 norādīto ierosināto lēmumu pieņemšanu un CoP18 lēmumu atjaunošanu un atbalstīt pārskatītās rezolūcijas Conf. 12.11 (Rev. CoP18) pieņemšanu attiecībā uz augiem un dzīvniekiem.

+

 

84.2.

Dipteryx spp. standarta nomenklatūra

CoP19 dok. Nr. 84.2

Eiropas Savienība un tās dalībvalstis

Dokumentu iesniegusi ES un tās dalībvalstis.

+

 

84.3.

Khaya spp. standarta nomenklatūra

CoP19 dok. Nr. 84.3

Eiropas Savienība un tās dalībvalstis

Dokumentu iesniegusi ES un tās dalībvalstis.

+

 

84.4.

Rhodiola spp. standarta nomenklatūra

CoP19 dok. Nr. 84.4

Eiropas Savienība un tās dalībvalstis

Dokumentu iesniegusi ES un tās dalībvalstis.

+

85.

Norādes

 

 

 

 

85.1.

Pastāvīgās komitejas ziņojums

CoP19 dok. Nr. 85.1

PK

Atbalstīt PK iesniegto dokumentu un atbalstīt atkārtotu darba grupas izveidošanu.

+

 

85.2.

CITES sarakstā iekļauto kokaugu sugu eksemplāru tirdzniecības informācijas sistēma

CoP19 dok. Nr. 85.2

PK, Sekr.

Atbalstīt, jo ir svarīgi apzināt esošo darbu un uz tā balstīties, vienlaikus izvairoties no ITTO darba dublēšanās.

+

 

85.3.

Neoficiāls pašreizējo un ierosināto norāžu pārskatīšanas mehānisms

CoP19 dok. Nr. 85.3

PK priekšsēdētājs, konsultējoties ar Sekr.

Atbalstīt ierosināto lēmumu par neoficiālu izskatīšanas mehānismu, kas attiektos uz pašreizējām un ierosinātajām norādēm.

+

86.

II papildinājuma orhideju eksemplārus saturoša produkcija

CoP19 dok. Nr. 86

PK

Atbalstīt lēmumu projektu pieņemšanu un lēmumu Nr. 18.327–18.330 svītrošanu.

+

87.

Grozījumi Rezolūcijā Conf. 9.24 (Rev. CoP17)

 

 

 

 

87.1.

Ierosinātie grozījumi Rezolūcijā Conf. 9.24 (Rev. CoP17)

CoP19 dok. Nr. 87.1

Botsvāna, Kambodža, Svatini, Namībija, Zimbabve

Iebilst pret Rezolūcijas Nr. 9.24 atkārtotu izskatīšanu. Palikt atvērtiem diskusijai par dažiem priekšlikuma elementiem, kas neietilpst Rezolūcijas Nr. 9.24 darbības jomā.

-

 

87.2.

CITES pielikumos iekļautās ūdens organismu sugas:

priekšlikumi par jaunu pieeju haizivju un raju iekļaušanai sarakstā

CoP19 dok. Nr. 87.2

Senegāla

Zemsvītras piezīme ““Noplicināšanās” definīcijas piemērošana komerciāli izmantotām ūdenī mītošām sugām”, kas ietverta Rezolūcijas Conf. 9.24 (rev CoP17) 5. pielikumā, attiecas uz “komerciāli izmantotām ūdenī mītošām sugām”, kas ir neskaidrs formulējums, kurš izraisa pārpratumus. ES piekrīt, ka zemsvītras piezīme ir jāpārskata, un tā var atbalstīt sesijas laikā paredzētas darba grupas izveidi vai starpsesiju procesu, lai apspriestu labāko turpmāko rīcību attiecībā uz visiem ūdens taksoniem ar lēnu augšanas ātrumu un zemu vairošanās iznākumu (ne tikai haizivīm un rajām).

(+)

88.

Pēc Pušu konferences 18. sesijas iesniegtās atrunas

CoP19 dok. Nr. 88

Sekr.

Atbalstīt Sekretariāta priekšlikumus par jaunu 1. punkta h) apakšpunktu Rezolūcijā Nr. 11.21 (Rev. CoP18), kā arī jaunu 2. punkta f) apakšpunktu Rezolūcijā Nr. 4.6 (Rev. CoP18) kā iespējamu alternatīvu ES teksta priekšlikumiem par to pašu jautājumu dokumenta Nr. 66.4 14 punktā, ņemot vērā, ka Sekretariāta priekšlikumiem ir tāds pats nolūks un mērķis.

Sākotnējais atbalsts, lai tiktu pieņemti citi grozījumi, ko Sekretariāts ierosinājis Rezolūcijā Conf. 11.21, Rezolūcijā Conf. 4.6 (Rev. CoP18) un Rezolūcijā Conf. 4.25 (Rev. CoP 18), tomēr var ierosināt dažas izmaiņas tekstā, lai tekstu uzlabotu, jo īpaši, lai aptvertu dalītas iekļaušanas sarakstā (split-listing) gadījumu Rezolūcijā Conf. 4.25 (Rev. CoP18); lai piemērotu Rezolūcijas Conf. 4.25 (Rev. CoP18) noteikumus arī augiem, kā arī lai pārliecinātos par to, ka izmaiņās, kas ierosinātas Rezolūcijā Conf. 4.6 (Rev. CoP18), ir ņemta vērā saikne starp grozošo rezolūciju procesiem un to norāžu grozīšanu, kuros tās ir minētas.

(+)

Pielikumu grozīšanas priekšlikumi

89.

I un II pielikuma grozīšanas priekšlikumi

 

Priekšlikumi par iekļaušanu sarakstā pievienoti šā dokumenta 2. daļā.

 

 

89.1.

Sekretariāta novērtējums par I un II pielikuma grozīšanas priekšlikumiem

CoP19 dok. Nr. 89.1

 

 

 

 

89.2.

Pušu piezīmes

CoP19 dok. Nr. 89.2

Sekr.

 

 

 

89.3.

Oficiālo konsultantu piezīmes

CoP19 dok. Nr. 89.3

 

 

 

Sesijas slēgšana

90.

Pušu konferences nākamās kārtējās sesijas laiks un vieta

 

Dokumenta nav.

 

91.

Noslēguma piezīmes (novērotāji, Puses, CITES ģenerālsekretārs, uzņemošās valsts valdība)

 

Dokumenta nav.

 

2.    Priekšlikumi par iekļaušanu sarakstā

Nr.

Taksons / informācija

Priekšlikums

Iesniedzējs

Piezīmes

Nostāja

FAUNA – MAMMALIA

1.

Hippopotamus amphibious (nīlzirgs)

II – I

No II pielikuma pārvietot uz I pielikumu.

Benina, Burkinafaso, Centrālāfrikas Republika, Gabona, Gvineja, Libērija, Mali, Nigēra, Senegāla, Togo

Iebilst. Populācija neatbilst kritērijiem, kas jāizpilda, lai to varētu iekļaut I pielikuma sarakstā.

Atzīt, ka dažos reģionos ir jāpastiprina sugu saglabāšana, un saglabāt gatavību apspriest turpmāko virzību saistībā ar iekļaušanu II pielikuma sarakstā.

-

2.

Ceratotherium simum simum (baltais degunradzis) (Namībijas populācija)

I – II

Pārvietot Namībijas populāciju no I pielikuma uz II pielikumu un pievienot šādu norādi:

“Tikai nolūkā atļaut starptautisko tirdzniecību ar:

a)

dzīviem dzīvniekiem (vienīgi saglabāšanai in situ); un

b)

medību trofejām.

Visus pārējos īpatņus uzskata par I pielikumā iekļautas sugas īpatņiem un attiecīgi regulē to tirdzniecību.”

Botsvāna, Namībija

Aizsardzības statusa pazemināšanas bioloģiskie kritēriji šķiet izpildīti. Tomēr bažas rada dati par vairošanos un populācijas struktūru, kā arī par faktisko populācijas lielumu un populācijas sadrumstalotību. Tālab var atbalstīt dzīvu dzīvnieku pārvietošanu uz II pielikumu vienīgi saglabāšanai in situ un uz vietām, kas ir sugas dabiskajā un vēsturiskajā areālā. Piesardzības nolūkos nevar atbalstīt pārvietošanu uz II pielikumu, kas atļautu tirdzniecību ar medību trofejām, jo ir pierādīts, ka degunradžu ragi, kuru izcelsme ir medību trofejas, nokļūst nelikumīgajā tirdzniecībā, un, tos iekļaujot II pielikumā, pazeminātos importējošo Pušu veikto medību trofeju pārbaužu līmenis.

(-)

3.

Ceratotherium simum simum (baltais degunradzis) (Svatini populācija)

Izņemt pašreizējo norādi pie II pielikuma ieraksta par Svatini populāciju

Svatini

Iebilst. Populācija joprojām atbilst kritērijiem attiecībā uz iekļaušanu II pielikumā, bet ierosinātā norādes svītrošana neatbilstu piesardzības nosacījumiem, kas izklāstīti Rezolūcijas Conf. 9.24 4. pielikuma A punkta 2. apakšpunkta a) punktā. Degunradža ragu tirdzniecības atsākšana šobrīd dotu nepareizu signālu, ņemot vērā malumedniecības un nelikumīgās tirdzniecības augsto līmeni. Tā apdraudētu arī pieprasījumu mazinošo rīcību, ko attiecībā uz šo sugu īsteno daudzas puses.

-

4.

Loxodonta africana (Āfrikas zilonis) (Botsvānas, Namībijas, Dienvidāfrikas un Zimbabves populācijas)

Grozīt 2. norādi par Botsvānas, Namībijas, Dienvidāfrikas un Zimbabves populācijām.

Ierosinātie grozījumi parādīti ar teksta svītrojumu palīdzību.

Atļauta ir tikai:

a)

medību trofeju tirdzniecība nekomerciālā nolūkā;

b)

dzīvu dzīvnieku tirdzniecība, ja dzīvniekus izved uz piemērotiem un pieņemamiem galamērķiem, kas definēti Rezolūcijā Conf. 11.20 (Rev. CoP17) (Botsvāna un Zimbabve), vai ja tirdzniecība notiek saskaņā ar in situ sugas aizsardzības programmām (Namībija un Dienvidāfrika);

c)

ādu tirdzniecība;

d)

apmatojuma tirdzniecība;

e)

ādas izstrādājumu tirdzniecība komerciālā vai nekomerciālā nolūkā (Botsvāna, Namībija, Dienvidāfrika un Zimbabve);

f)

individuāli marķētu, sertificētu un gatavos juvelierizstrādājumos iestrādātu ziloņkaula rotu jeb ekipu tirdzniecība nekomerciālā nolūkā (Namībija) un ziloņkaula grebumu tirdzniecība nekomerciālā nolūkā (Zimbabve);

g)

tirdzniecība ar reģistrētu neapstrādātu ziloņkaulu (Botsvāna, Namībija, Dienvidāfrika un Zimbabve; veseli triekņi un to gabali), ja ievēro šādus nosacījumus:

i)

tirgo vienīgi no reģistrētiem valdības krājumiem, kuru izcelsme ir konkrētajā valstī (izņemot atsavinātu vai nezināmas izcelsmes ziloņkaulu),

ii)

pārdod tikai tirdzniecības partneriem, kurus sekretariāts pēc apspriešanās ar Pastāvīgo komiteju verificējis, šādi nodrošinot, ka valsts tiesību aktu noteiktais regulējums un iekšzemes tirdzniecības kontroles ir pietiekamas, lai nepieļautu importētā ziloņkaula reeksportēšanu un lai tiktu ievērotas visas Rezolūcijas Conf. 10.10 (Rev. CoP17) prasības par vietējo ražošanu un tirdzniecību,

iii)

netirgo, pirms sekretariāts nav verificējis datus par potenciālajām importētājvalstīm un reģistrētajiem valdības krājumiem,

iv)

tirdzniecības ieņēmumus izmanto tikai un vienīgi ziloņu saglabāšanai, vietējo kopienu saglabāšanas un attīstības programmām ziloņu areālā vai tā tuvumā; un

Pēc Sekretariāta ierosinājuma Pastāvīgā komiteja var nolemt minēto tirdzniecību daļēji vai pilnībā pārtraukt, ja eksportējošās vai importējošās valstis neievēro noteikumus vai ja ir pierādīts, ka šī tirdzniecība nelabvēlīgi ietekmē citas ziloņu populācijas.

Visus pārējos īpatņus uzskata par I pielikumā iekļautas sugas īpatņiem un attiecīgi regulē to tirdzniecību.

Zimbabve

Iebilst pret pašreizējo redakciju, jo ierosināto izmaiņu rezultātā atsāktos ziloņkaula starptautiskā tirdzniecība, tāpēc izmaiņas neatbilst Rezolūcijas Conf. 9.24 4. pielikumā noteiktajiem piesardzības pasākumiem. Ja CoP19 tiktu panākta vienošanās par sekām, ko radītu atruna attiecībā uz norādes satura izmaiņām (paliktu spēkā iepriekšējā norāde), un norādes izmaiņas aprobežotos ar to daļu svītrošanu, kuras attiecas uz kādreizējo vienreizējo pārdevumu un ir kļuvušas liekas, un/vai uz rezolūciju apzīmējošās atsauces svītrošanu tādā veidā, kas atbilst ES ierosinātajam dokumentam Nr. 66.4.2, ES balsojums varētu būt labvēlīgs.

(-)

5.

Loxodonta africana (Āfrikas zilonis) (Botsvānas, Namībijas, Dienvidāfrikas un Zimbabves populācijas)

II – I

Botsvānas, Namībijas, Dienvidāfrikas un Zimbabves populācijas no II pielikuma pārvietot uz I pielikumu.

Burkinafaso, Ekvatoriālā Gvineja, Mali, Senegāla

Minētās četras populācijas neatbilst I pielikuma kritērijiem.

-

6.

Cynomys mexicanus (Meksikas suņmurkšķis)

I – II

No I pielikuma pārvietot uz II pielikumu.

Meksika

I pielikuma kritēriji vairs nav izpildīti. Kopš suga 1975. gadā iekļauta CITES I pielikumā, reģistrēti tikai divi starptautiski tirdzniecības darījumi (abos gadījumos runa ir par zinātniskiem mērķiem paredzētiem paraugiem). Meksikas tiesībaizsardzības iestāde (PROFEPA) ziņo, ka 2013.–2019. gada laikposmā valstī konfiscēti deviņi īpatņi. Nav oficiāli reģistrētu šīs sugas īpatņu pārdošanas gadījumu, tāpat kā nepastāv nacionāls vai starptautisks tirgus, kas varētu apdraudēt savvaļas populācijas.

+

FAUNA – AVES

7.

Branta canadensis leucopareia (Aleutu zoss)

I – II

No I pielikuma pārvietot uz II pielikumu.

Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt priekšlikumu. Šīs pasugas populācija 1960. gados bija uz izmiršanas sliekšņa, bet nu ir atguvusies līdz 162 000 populācijai, ko labi pārvalda ar reglamentētām medībām. Par nelikumīgas tirdzniecības gadījumiem nav ziņots,

+

8.

Kittacincla malabarica (Žagatstrazds)

Iekļaut II pielikumā.

Malaizija, Singapūra

Atbalstīt priekšlikumu, jo suga atbilst II pielikuma kritērijiem. Šī dziedātājputnu suga ir viena no vērtīgākajām Dienvidaustrumāzijas dekoratīvo putnu tirdzniecībā un viena no tām, kuras visbiežāk tiek izmantotas putnu dziedāšanas sacensībās.

+

9.

Pycnonotus zeylanicus (zeltgalvas bulbuls)

II – I

No II pielikuma pārvietot uz I pielikumu.

Malaizija, Singapūra, Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt priekšlikumu. Suga atbilst Rezolūcijas Conf. 9.24 (Rev. CoP17) 1. pielikuma bioloģiskajiem kritērijiem.

+

10.

Phoebastria albatrus (īsastes albatross)

I – II

No I pielikuma pārvietot uz II pielikumu.

Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt priekšlikumu, jo starptautiskā tirdzniecība šo sugu vairs neapdraud un pieprasījums vairs nav liels. Tomēr populācija joprojām ir ļoti maza un neaizsargāta, tāpēc ASV un citas areāla valstis būtu jāmudina nodrošināt, ka tiek veikti pienācīgi saglabāšanas pasākumi, kas populāciju padarītu stabilu un augošu.

+

FAUNA – REPTILIA

11.

Caiman latirostris (platpurna kaimans) (Brazīlijas populācija)

I – II

Brazīlijas populāciju no I pielikuma pārvietot uz II pielikumu.

Brazīlija

Atbalstīt, jo kopš 1990. gadiem šī suga daudzās vietās ir plaši izplatīta un bagātīga, un tuvākajā nākotnē tā nav pakļauta izzušanas riskam. Piesardzības pasākumi saskaņā ar Rezolūcijas Nr. 9.24 (rev.) 4. pielikuma A.2.a).ii) punktu ir izpildīti, un to saglabāšana I papildinājumā saskaņā ar Konvencijas II panta 1. punktu nebūtu pamatota.

+

12.

Crocodylus porosus (šķautņainais krokodils) (Palavanas salu (Filipīnas) populācija)

I – II

Palavanas salu (Filipīnas) populāciju no I pielikuma pārvietot uz II pielikumu un attiecībā uz savvaļas īpatņiem noteikt nulles eksporta kvotu.

Filipīnas

Atbalstīt, jo suga nav nedz vietējā mērogā, nedz globāli apdraudēta, un nulles eksporta kvota savvaļas īpatņiem nodrošina piesardzības pasākumu saskaņā ar Rezolūcijas Nr. 9.24 (rev.) 4. pielikuma A.2.a.iii) punktu.

+

13.

Crocodylus siamensis (Siāmas krokodils) (Taizemes populācija)

I – II

Taizemes populāciju no I pielikuma pārvietot uz II pielikumu un attiecībā uz savvaļas īpatņiem noteikt nulles kvotu.

Taizeme

Iebilst, jo savvaļas populācija joprojām ir ļoti maza un tai draud izmiršana. I pielikuma bioloģiskie kritēriji joprojām ir izpildīti.

-

14.

Physignathus cocincinus (Āzijas ūdensagāma)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Eiropas Savienība, Vjetnama

ES priekšlikums

+

15.

Cyrtodactylus jeyporensis (Gekons)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Indija

Atbalstīt, jo šķiet, ka II pielikuma kritēriji ir izpildīti. Suga ir ierobežota tikai dažās vietās, un tās populācija, visticamāk, ir neliela. Sugu pašlaik neapdraud izmiršana, bet, ņemot vērā populācijas lielumu, tirdzniecības pieprasījums ir pietiekami liels, lai apdraudētu sugas izdzīvošanu.

+

16.

Tarentola chazaliae (Gekonveidīgais)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Mauritānija, Senegāla

Šo sugu vismaz laiku pa laikam tirgo lielā skaitā, kas var apdraudēt vietējās populācijas un areāla nepārtrauktību. Tirdzniecības regulējums saskaņā ar II pielikumu ir nepieciešams, lai novērstu kaitējošu tirdzniecību, kas var apdraudēt sugas.

+

17.

Phrynosoma platyrhinos (Dzelkšņķirzaka)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Amerikas Savienotās Valstis

Iebilst, jo kritēriji nav ievēroti. Tirdzniecības līmenis pēdējos gados ir samazinājies, un nekas neliecina par populācijas samazināšanos, kas varētu apdraudēt sugas tuvākajā nākotnē.

-

18.

Phrynosoma spp. (dzelkšņķirzakas)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Meksika

Priekšlikumu pašreizējā redakcijā nevar atbalstīt, bet var apsvērt dažu tādu sugu iekļaušanu sarakstā, kuras atbilst kritērijiem.

(-)

19.

Tiliqua adelaidensis (Scinks)

0 – I

Iekļaut I pielikumā.

Austrālija

Atbalstīt. Suga atbilst vairākiem iekļaušanas kritērijiem, kas norādīti 1. pielikuma B un C punktā.

+

20.

Epicrates inornatus (Puertoriko gludlūpu žņaudzējčūska)

I – II

No I pielikuma pārvietot uz II pielikumu.

Amerikas Savienotās Valstis

Atbalstīt priekšlikumu. Šī suga vairs nav apdraudēta, un pieprasījums ir zems. Tāpēc šī suga vairs neatbilst I pielikuma kritērijiem.

+

21.

Crotalus horridus (Klaburčūska)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Amerikas Savienotās Valstis

Iebilst, jo starptautiskā tirdzniecība ir tik zema, ka tā nevar apdraudēt šo bieži sastopamo un plaši izplatīto sugu, un sarakstā iekļaušanas kritēriji nav izpildīti.

-

22.

Chelus fimbriata un C. orinocensis (Čūskkakla bruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Brazīlija, Kolumbija, Kostarika, Peru

Priekšlikuma dati par likumīgi un nelikumīgi tirgotu īpatņu izcelsmi ir nekonsekventi, un nav datu par šābrīža populāciju. Pašreizējā redakcijā priekšlikums nepierāda nedz to, ka minēto sugu izdzīvošana vispār ir apdraudēta, nedz arī to, ka šādu apdraudējumu rada tirdzniecība. Priekšlikumu varētu atbalstīt tad, ja iesniedzēji varētu pierādīt, ka nelikumīgi tirgotie īpatņi ir iegūti savvaļā un/vai ka ar audzētavu starpniecību tiek legalizēti nelikumīgi audzēti īpatņi, un tas nav novēršams citādi kā vien ar sugas iekļaušanu II pielikumā. ES nostāja tiks izstrādāta galīgajā redakcijā, kad no Peru būs saņemta papildu informācija.

(+)

23.

Macrochelys temminckii un Chelydra serpentine (Aligatorbruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Amerikas Savienotās Valstis

Iebilst pret priekšlikumu tādā redakcijā, kādā tas iesniegts, bet atbalstīt tikai Macrochelys temminckii iekļaušanu II pielikumā. Chelydra serpentina iekļaušana sarakstā saskaņā ar II.2.b pantu neveicinātu efektīvu kontroli pār tirdzniecību ar Macrochelys temminckii, radītu vēl izteiktākas problēmas attiecībā uz Chelydra rossingnonii un C. acutirostris un palielinātu tirdzniecības spiedienu uz šīm jutīgajām sugām.

(-)

24.

Graptemys barbouri, G. ernsti, G. gibbonsi, G. pearlensis un G. pulchra (Zāģmuguras bruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Amerikas Savienotās Valstis

Starptautiskā tirdzniecība ar visām piecām sugām ir tik zema un (gandrīz) tikai C izcelsmes vietā, ka nav paredzams, ka tā negatīvi ietekmēs šīs sugas. II pielikuma kritēriji nav izpildīti. Lai gan ir pierādīts, ka visas minētās sugas skar vairāki apdraudējumi, nekas neliecina, ka to vidū ir arī tirdzniecība.

(-)

25.

Batagur kachuga (Batagurs)

II – I

No II pielikuma pārvietot uz I pielikumu.

Indija

Atbalstīt priekšlikumu. Suga skaidri atbilst I pielikuma kritērijiem. Suga ir apdraudēta, un tās dabīgos biotopus aizsargāt ir sarežģīti.

+

26.

Cuora galbinifrons (Vjetnamas slēdzējbruņrupucis)

I – II

No II pielikuma pārvietot uz I pielikumu.

ES, Vjetnama

ES priekšlikums

+

27.

Rhinoclemmys spp. (Melnvēdera bruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Brazīlija, Kolumbija, Kostarika, Panama

Šķiet, ka tikai Rhinoclemmys pulcherrima un R. punctularia tiek tirgoti ar saglabāšanai relevantiem numuriem, bet Nikaragvas galvenais eksportētājs atļauj tirgot tikai nebrīvē audzētus īpatņus, un nav pierādījumu par saglabāšanas ziņā būtisku neatbilstību. Visas sugas var identificēt pēc to galvas, kakla un bruņu krāsas. Attiecīgi šķiet, ka II.2. panta a) vai b) apakšpunkts nav ievērots attiecībā uz visām sugām, un priekšlikums tādā redakcijā, kādā tas iesniegts, nav atbalstāms, bet varētu apsvērt iespēju atbalstīt samazinātu priekšlikumu.

(-)

28.

Claudius angustatus (Dūņu bruņrupucis)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Meksika

Atbalstīt priekšlikumu. Tā kā ir varbūtīgi, ka (ne)likumīga īpatņu vākšana savvaļā notiek sugas saglabāšanai relevantā apjomā, ir izpildīts 2.a pielikuma B kritērijs.

+

29.

Kinosternon spp. (Dūņu bruņrupuči)

0 – I

0 – II

Iekļaut Kinosternon cora un K. vogti I pielikumā un visas pārējās Kinosternon sugas – II pielikumā.

Brazīlija, Kolumbija, Kostarika, Salvadora, Meksika, Panama, Amerikas Savienotās Valstis

ES varētu atbalstīt šaurāku priekšlikumu, ja iesniedzēji to attiecinātu tikai uz sugām, par kurām var pierādīt, ka tās atbilst iekļaušanas kritērijiem un konkrēti ka šo sugu īpatņi tiek tirgoti nozīmīgā apjomā. Šķiet, ka K. cora un K. vogti I pielikuma kritērijiem atbilst. Vairākas šīs ģints sugas varētu iekļaut II pielikumā, bet daudzas citas nav apdraudētas un netiek ziņots arī par to tirdzniecību.

(-)

30.

Staurotypus salvinii and S. triporcatus (Dūņu bruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Salvadora, Meksika

Atbalstīt. Staurotypus triporcatus iekļaušana sarakstā ir pamatota, jo tirdzniecības pieprasījums ir liels. Nav skaidrs, vai Staurotypus salvinii atbilst II pielikuma bioloģiskajiem kritērijiem, bet šī suga ir grūti atšķirama no Staurotypus triporcatus, un tirdzniecība, visticamāk, šīs divas šķirnes nenošķir, tāpēc, visticamāk, tā atbilst līdzīguma kritērijam, kas noteikts Rezolūcijā Conf. 9.24 (2.b pielikuma A kritērijs).

+

31.

Sternotherus spp. (Dūņu bruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Amerikas Savienotās Valstis

Sternotherus depressus atbilstu kritērijiem iekļaušanai I pielikumā labāk nekā iekļaušanai II pielikumā. Vienīgā radniecīgā suga, kurai ir kāda līdzība ar S. depressus, ir S. intermedius, bet šī suga tirdzniecībā ir reti sastopama un nevar veicināt savvaļas dzīvnieku iegādi nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas nolūkā. Citas sugas tiek ievāktas un tirgotas lielā skaitā, taču nav pierādījumu, ka tas rada apdraudējumu. Lai gan priekšlikums pilnībā neatbilst kritērijiem iekļaušanai sarakstā, var apsvērt atbalstu samazinātam priekšlikumam, jo īpaši S. depressus iekļaušanai II pielikumā.

(+)

32.

Apalone spp. (Mīkstbruņrupuči)

0 – II

Iekļaut II pielikumā (izņemot I pielikumā iekļauto pasugu).

Amerikas Savienotās Valstis

2.a pielikuma B kritērijs varētu būt izpildīts, taču trūkst relevantu populācijas datu, tāpēc izvērtēt tirdzniecības ietekmi uz savvaļas populācijām ir grūti. Ir tikai nedaudzi malumedniecības pierādījumi par savvaļas Apalone spp. mīkstbruņrupučiem. Pamatojoties uz ļoti lielu pieprasījumu, būtu jāpiemēro piesardzības pasākumi un jāatbalsta priekšlikums.

+

33.

Nilssonia leithii (Mīkstbruņrupucis)

II – I

No II pielikuma pārvietot uz I pielikumu.

Indija

Atbalstīt priekšlikumu, jo I pielikuma kritēriji ir izpildīti. Krasa populācijas samazināšanās (vairāk nekā 90 % pēdējo 30 gadu laikā), kas, šķiet, turpinās. Viens no galvenajiem draudiem ir pieprasījums lietojumam pārtikā un tradicionālajā Āzijas medicīnā.

+

FAUNA – AMPHIBIA

34.

Centrolenidae spp. (stiklvardes)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Argentīna, Brazīlija, Kostarika, Kotdivuāra, Dominikānas Republika, Ekvadora, Salvadora, Gabona, Gvineja, Nigēra, Panama, Peru, Togo, Amerikas Savienotās Valstis

Ir skaidrs, ka II pielikuma kritērijiem nevar atbilst visa stiklvaržu dzimta ar tās 158 sugām. Tā kā kritēriji iekļaušanai sarakstā nav izpildīti, priekšlikums nebūtu jāatbalsta.

(-)

35.

Agalychnis lemur (lemurkokvarde)

0 – II

Iekļaut II pielikumā un attiecībā uz savvaļā iegūtiem īpatņiem, kurus tirgo komerciālos nolūkos, noteikt nulles gada eksporta kvotu.

Kolumbija, Kostarika, Eiropas Savienība, Panama

ES priekšlikums

+

36.

Laotriton laoensis (Laosas tritons)

0 – II

Iekļaut II pielikumā un attiecībā uz savvaļā iegūtiem īpatņiem, kurus tirgo komerciālos nolūkos, noteikt nulles eksporta kvotu.

Eiropas Savienība

ES priekšlikums

+

FAUNA – ELASMOBRANCHII (haizivis)

37.

Carcharhinidae spp. (rekviēmhaizivis Carcharhinus amblyrhynchos, C. obscurus, C. porosus, Glyphis gangeticus, Carcharhinus plumbeus, C. borneensis, C. hemiodon, C. leiodon, Negaprion acutidens, Carcharhinus perezi, Isogomphodon oxyrhynchus, Carcharhinus signatus, Nasolamia velox, Carcharhinus acronotus, C. dussumieri, C. obsolerus, C. cerdale, Lamiopsis tephrodes un L. temminckii)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Bangladeša, Kolumbija, Dominikānas Republika, Ekvadora, Salvadora, Eiropas Savienība, Gabona, Izraēla, Maldīvija, Panama, Senegāla, Seišelas, Šrilanka, Sīrijas Arābu Republika, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

Ierosināts kopā ar ES

+

38.

Sphyrnidae spp. (āmurhaizivis)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Brazīlija, Kolumbija, Ekvadora, Eiropas Savienība, Panama

ES priekšlikums

+

39.

Potamotrygon albimaculata, P. henlei, P. jabuti, P. leopoldi, P. marquesi, P. signata and P. wallacei (Dzeloņrajas)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Brazīlija

Nav skaidrs, vai iekļaušanas kritērijiem atbilst visas sugas un vai iekļaušana sarakstā palīdzēs apkarot nelikumīgu tirdzniecību. Līdzvērtības kritēriju piemērošana ir nekonsekventa.

(-)

40.

Rhinobatidae spp. (ģitārrajas)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Izraēla, Kenija, Panama, Senegāla

Atbalstīt, jo vairums šo sugu ir apdraudētas un pakļautas intensīvai zvejas noslodzei. Iekļaušana II pielikumā ne tikai nodrošinās to, ka starptautiskā tirdzniecība neapdraud šo sugu izdzīvošanu, bet arī ļaus ievākt labākus tirdzniecības datus. Ja tirdzniecība netiks regulēta, nākotnē vairākas sugas varētu nākties iekļaut I pielikumā.

+

41.

Hypancistrus zebra (Zīdējsams)

0 – I

Iekļaut I pielikumā.

Brazīlija

Pašreizējā redakcijā priekšlikums nebūtu jāatbalsta. Tomēr ES varētu atbalstīt priekšlikumu iekļaušanai II pielikumā. Iespējams, ka I pielikuma bioloģiskie kritēriji ir izpildīti, tomēr, kaut arī nelikumīga tirgošana no Brazīlijas acīmredzami notiek, nav skaidrs, kā tā ietekmē savvaļas populācijas.

(-)

FAUNA – HOLOTHUROIDEA

42.

Thelenota spp. (Jūrasgurķi)

0 – II

Iekļaut II pielikumā.

Eiropas Savienība, Seišelas, Amerikas Savienotās Valstis

ES priekšlikums

+

FLORA (AUGI)

43.

Apocynaceae, Cactaceae, Cycadaceae, Dicksoniaceae, Euphorbiaceae, Gnetaceae, Liliaceae, Magnoliaceae, Nepenthaceae, Orchidaceae, Papaveraceae, Podocarpaceae, Sarraceniaceae, Trochodendraceae, Zamiaceae, Zingiberaceae

Augu sugas ar norādi #1, #4, #14 un I pielikuma Orchidaceae spp. (orhideju) sugas

Norādi #1 grozīt, lai to lasītu šādā redakcijā: Visas daļas un to tām iegūtie produkti, izņemot: [...] b) in vitro iegūtus sējeņus vai audu kultūras, ko pārvadā sterilos konteineros;

Norādi #4 grozīt, lai to lasītu šādā redakcijā: Visas daļas un to tām iegūtie produkti, izņemot: [...] b) cietā vai šķidrā barotnē in vitro iegūtus sējeņus vai audu kultūras, ko pārvadā sterilos konteineros;

Norādi #14 grozīt, lai to lasītu šādā redakcijā: Visas daļas un to tām iegūtie produkti, izņemot: [...] b) in vitro iegūtus sējeņus vai audu kultūras, ko pārvadā sterilos konteineros; [...] f) gatavo produkciju, kas ir iepakota un derīga mazumtirdzniecībai; šis izņēmums neattiecas uz koksnes šķeldu, krellēm, lūgšanu krellēm un kokgriezumiem.

Norādi #14 franču valodā grozīt, f) punktu lasot šādā redakcijā: f) les produits finis conditionnés et prêts pour la vente au détail; cette dérogation ne s’applique pas aux dealaux en de bois, aux perles, aux grains de chapelets et aux gravures.

I pielikumā pie Orchidaceae iekavās norādīto tekstu grozīt, lai to lasītu šādi: ORCHIDACEAE Orhidejas (uz in vitro iegūtiem visu tālāk uzskaitīto I pielikuma sugu sējeņiem vai audu kultūrām, ko pārvadā sterilos konteineros, konvencijas noteikumus neattiecina tikai tad, ja attiecīgie eksemplāri ir “mākslīgi pavairoti” atbilstoši definīcijai, par kuru konvencijas Puses ir vienojušās).

Kanāda

Atbalstīt, jo grozījums ir vajadzīgs, lai CITES pielikumos un # sērijas norādēs saskaņotu formu, kādā parādās frāze “cietā vai šķidrā barotnē”.

+

FLORA – BIGNONIACEAE

44.

Handroanthus spp., Roseodendron spp. un Tabebuia spp. (trompeškoki)

0 – II

Iekļaut II pielikumā ar norādi #17 (Apaļkoki, zāģmateriāli, finieris, saplāksnis un transformēti kokmateriāli).

Kolumbija, Eiropas Savienība, Panama

ES priekšlikums

+

FLORA – CRASSULACEAE

45.

Rhodiola spp. (lielziedu rodiola, rodiola)

0 – II

Iekļaut II pielikumā ar norādi #2 (Visas daļas un no tām iegūtie produkti, izņemot: a) sēklas un ziedputekšņus un b) gatavo produkciju, kas ir iepakota un derīga mazumtirdzniecībai.)

Ķīna, Eiropas Savienība, Ukraina, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste, Amerikas Savienotās Valstis

ES priekšlikums

+

FLORA – LEGUMINOSAE

46.

Afzelia spp.

(Āfrikas populācijas) (Āfrikas mahagoni)

0 – II

Iekļaut II pielikumā visas Āfrikas populācijas ar norādi #17 (Apaļkoki, zāģmateriāli, finieris, saplāksnis un transformēti kokmateriāli).

Benina, Kotdivuāra, Eiropas Savienība, Libērija, Senegāla

ES priekšlikums

+

47.

Dalbergia sissoo (Ziemeļindijas dalberģija)

II – 0

Svītrot no II pielikuma.

Indija, Nepāla

Principā priekšlikumu neatbalstīt, jo bez speciālām zināšanām šī suga no citām [dalberģijām] nav atšķirama. Nostāju varētu pārskatīt, ja iesniedzēji sagādātu papildu pierādījumus par sugas noteikšanas metodēm, kas CITES iestādēm jau ir pieejamas.

-

48.

Dipteryx spp. (kumaru, tonka)

0 – II

Iekļaut II pielikumā ar norādi “Apaļkoki, zāģmateriāli, finieris, saplāksnis, transformēti kokmateriāli, sēklas”.

Kolumbija, Eiropas Savienība, Panama

ES priekšlikums

+

49.

Paubrasilia echinata (ežadatu cezalpīnija)

II – I

No II pielikuma pārvietot uz I pielikumu un pievienot norādi “Visas daļas un no tām iegūtie produkti un gatavā produkcija, arī mūzikas instrumentu lociņi, izņemot pašus mūzikas instrumentus un to daļas, kas ir kopā ar ceļojošiem orķestriem un solistiem instrumentālistiem, kuriem ir Rezolūcijas Nr. 16.8 prasībām atbilstoša mūzikas instrumenta pase.”

Brazīlija

Norādes teksts ir neskaidrs, un ES priekšlikumu var atbalstīt tikai tad, ja priekšlikums tiek grozīts.

Lai gan pastāv vienošanās par to, ka ir vajadzīga pastiprināta šo sugu tirdzniecības kontrole un ka būtu jāaptver viss eksports no Brazīlijas, tostarp lociņu kāti un pabeigti lociņi, ir jāizvairās no pārmērīga administratīvā sloga, kas sugas saglabāšanai nav vajadzīgs, un pienācīgi jāņem vērā lociņu gatavotāju specifiskās vajadzības. ES nevar piekrist norādē ietvertajai atsaucei uz rezolūciju.

(+)

50.

Pterocarpus spp.

(Āfrikas populācijas) (pterokarpi Pterocarpus angolensis, P. brenanii, P. erinaceaus, P. lucens, P. rotundifolius, kā arī P. mildbraedii, P. soyauxii, P. tessmanii un P. tinctorius)

0 – II

Iekļaut II pielikumā visas Āfrikas populācijas ar norādi #17 (Apaļkoki, zāģmateriāli, finieris, saplāksnis un transformēti kokmateriāli) un II pielikumā jau iekļautajiem Pterocarpus erinaceus un P. tinctorius attiecīgi pievienot norādi #17 vai esošo norādi nomainīt uz #17.

Kotdivuāra, Eiropas Savienība, Libērija, Senegāla, Togo

ES priekšlikums

+

FLORA – MELIACEAE

51.

Khaya spp. (Āfrikas mahagoni)

Iekļaut II pielikumā visas Āfrikas populācijas ar norādi #17 (Apaļkoki, zāģmateriāli, finieris, saplāksnis un transformēti kokmateriāli).

Benina, Kotdivuāra, Eiropas Savienība, Libērija, Senegāla

ES priekšlikums

+

FLORA – ORCHIDACEAE

52.

Orchidaceae spp. (orhidejas)

Norādi #4 grozīt, pievienojot šādu jaunu g) apakšpunktu: “g) gatavo produkciju, kas ir iepakota un derīga kosmētikas līdzekļu mazumtirdzniecībai, un satur Bletilla striata, Cycnoches cooperi, Gastrodia elata, Phalaenopsis amabilis vai P. lobbii daļas un no tām iegūtus produktus.”

Šveice

Iebilst, nevar izslēgt, ka nākotnē kosmētikas līdzekļos tiks izmantots W vai Y izcelsmes materiāls. Pamatojoties uz to, tiek ierosināta piesardzīga pieeja, ja vien norāde netiek mainīta, lai izslēgtu pirmkodus “W” un “Y”. Pašreizējais priekšlikums ir problemātisks attiecībā uz to, lai tiktu novērsts risks, ka savvaļas dzīvnieku un augu iegāde varētu tikt izmantota nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai.

-


(1)  Sekr. = CITES sekretariāts

PK = Pastāvīgā komiteja

DzK = Dzīvnieku komiteja

AK = Augu komiteja.


IIa PIELIKUMS

CITES III pielikuma grozījums

Papilio phorbanta III pielikums


Top