EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0528(07)

Pranešimas pagal SESV 114 straipsnio 4, 5 ir 6 dalis. Leidimas toliau taikyti arba nustatyti nacionalines priemones, kurių nuostatos yra griežtesnės nei ES derinimo priemonės nuostatos Tekstas svarbus EEE

OL C 159, 2011 5 28, p. 23–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.5.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 159/23


Pranešimas pagal SESV 114 straipsnio 4, 5 ir 6 dalis. Leidimas toliau taikyti arba nustatyti nacionalines priemones, kurių nuostatos yra griežtesnės nei ES derinimo priemonės nuostatos

(Tekstas svarbus EEE)

2011/C 159/11

1.

2011 m. sausio 20 d. Vokietijos Federalinė Vyriausybė, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsnio 4 dalimi, paprašė Komisijos leidimo taikyti dabartines Vokietijos teisės nuostatas iš žaislų išsiskiriantiems penkiems cheminiams elementams – švinui, arsenui, gyvsidabriui, bariui ir stibiui, bei nitrozoaminams ir nitrojunginiams, ir įsigaliojus Direktyvos 2009/48/EB (1) (toliau – Direktyva) III dalies II priedui.

2.

Su nitrozoaminais ir nitrojunginiais susiję reikalavimai nustatyti Vokietijos vartotojų prekių nutarime (Bedarfsgegenständeverordnung).

3.

Vokietijos vartotojų prekių nutarime (Bedarfsgegenständeverordnung) reikalaujama, kad iš jaunesniems negu 36 mėnesių amžiaus vaikams skirtų žaislų iš natūralios ar sintetinės gumos, kurie skirti dėti į burną arba kurie greičiausiai bus dedami į burną, išsiskiriantis nitrozoaminų ir nitrojunginių kiekis būtų toks mažas, kad jo nebūtų įmanoma nustatyti laboratorijoje.

4.

Minėtuoju nutarimu šiuo metu reikalaujama, kad nitrozoaminų išsiskirtų ne daugiau kaip 0,01 mg/kg, o nitrojunginių – ne daugiau kaip 0,1 mg/kg.

5.

Išsamios su nitrozoaminais ir nitrojunginiais susijusios nuostatos išdėstytos Vartotojų prekių nutarimo (Bedarfsgegenständeverordnung), priimto 1997 m. gruodžio 23 d. ir paskutinį kartą iš dalies pakeisto 2007 m. kovo 6 d., 4 priedo 1.b punkte ir 10 priedo 6 punkte.

6.

Antrasis įrangos ir produktų saugos nutarimas (Zweite Verordnung zum Geräte- und Produktsicherheitsgesetz (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug) (2. GPSGV)) visų pirma yra susijęs su cheminiais elementais švinu, arsenu, gyvsidabriu, bariu ir stibiu. Ribinės minėtų elementų vertės, nustatytos Antrajame įrangos ir produktų saugos nutarime (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug (2. GPSGV)), yra tokios pačios, kaip nustatytosios Direktyvoje 88/378/EEB (2). Maksimalus švino dienos biologinis įsisavinamumas yra 0,7 μg, arseno – 0,1 μg, gyvsidabrio – 0,5 μg, bario – 25 μg, stibio – 0,2 μg.

7.

Išsamios nuostatos, susijusios su minėtais elementais, yra nustatytos Antrojo įrangos ir produktų saugos nutarimo (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug (2. GPSGV)), paskutinį kartą iš dalies pakeisto 2007 m. kovo 6 d. nutarimu, 2 paragrafe.

8.

Direktyva nustatytos žaislų saugos ir jų laisvo judėjimo Bendrijoje taisyklės. Pagal 54 straipsnį valstybės narės iki 2011 m. sausio 20 d. perkelia Direktyvą į nacionalinę teisę, o nuo 2011 m. liepos 20 d. taiko šias nuostatas. Direktyvos II priedo III dalis taikoma nuo 2013 m. liepos 20 d.

9.

Direktyvos II priedo III dalies 8 dalyje nustatytos konkrečios nitrozoaminų ir nitrojunginių vertės. Šios medžiagos draudžiamos žaisluose, skirtuose jaunesniems negu 36 mėnesių amžiaus vaikams, arba kituose žaisluose, skirtuose dėti į burną, jei nitrozoaminų išsiskyrimas yra lygus arba didesnis nei 0,05 mg/kg, o nitrojunginių – lygus arba didesnis nei 1 mg/kg.

10.

Direktyvos II priedo III dalies 13 dalyje nustatytos kelių elementų, įskaitant šviną, arseną, gyvsidabrį, barį ir stibį, išsiskyrimo ribinės vertės. Nustatytos trys skirtingos išskyrimo ribinės vertės, susijusios su žaislo medžiagos tipu – sausa, trapia, miltelių pavidalo ar lanksčia žaislo medžiaga, skysta ar lipnia žaislo medžiaga ir nugrandyta žaislo medžiaga. Neviršijamos šios ribinės vertės: švino – 13,5, 3,4 ir 160 mg/kg, arseno – 3,8, 0,9 ir 47 mg/kg, gyvsidabrio – 7,5, 1,9 ir 94 mg/kg, bario – 4 500, 1 125 ir 56 000 mg/kg, stibio – 45, 11,3 ir 560 mg/kg.

11.

Taigi, kalbant apie pateikimą rinkai, dabartinės Vokietijos nutarimų nuostatos yra griežtesnės nei teisės aktai, taikytini ES lygmeniu nuo 2013 m. liepos 20 d.

12.

Vokietijos Federalinės Vyriausybės nuomone, siekiant apsaugoti vaikų sveikatą ir užtikrinti tinkamą apsaugą nuo kenksmingų cheminių medžiagų, būtina toliau taikyti šias nuostatas.

13.

Vokietijos Federalinės Vyriausybės teigimu, direktyvoje nustatytos ribinės nitrozoaminų ir nitrojunginių vertės (atitinkamai 0,05 mg/kg ir 1 mg/kg) tinka tik balionams. Balionai į burną dedami tik trumpam juos pučiant, o sąlytis su kitais jaunesniems negu 36 mėnesių amžiaus vaikams skirtais žaislais iš natūralios ar sintetinės gumos, kurie skirti dėti į burną arba kurie greičiausiai bus dedami į burną, yra ilgesnis. Todėl nitrozoaminų išsiskyrimas iš balionų nėra toks svarbus. Kad būtų užtikrintas tinkamas apsaugos lygis, ribinės vertės jaunesniems negu 36 mėnesių amžiaus vaikams skirtų žaislų iš natūralios ar sintetinės gumos, kurie skirti dėti į burną arba kurie greičiausiai bus dedami į burną, atveju turėtų būti grindžiamos vadinamuoju ALARA principu (sumažinta tiek, kiek pagrįstai įmanoma). Todėl Vokietijos Federalinė Vyriausybė mano, kad toliau taikant mažesnę kaip 0,01 mg/kg nitrozoaminų ir 0,1 mg/kg nitrojunginių aptikimo ribą, būtų užtikrintas tinkamas vaikų, žaidžiančių žaislais, kurie skirti dėti į burną arba kurie greičiausiai bus dedami į burną, apsaugos lygis.

14.

Dėl tam tikrų elementų Vokietijos Federalinė Vyriausybė mano, kad direktyvoje nustatytos švino, arseno, gyvsidabrio, bario ir stibio ribinės vertės yra per didelės, ir tai gali kelti pavojų vaikų sveikatai ir saugumui. Vokietijos valdžios institucijos yra informuotos, kad šios ribinės vertės grindžiamos mokslininkų nustatytomis toleruotinomis paros dozėmis. Tačiau ėmus remtis šiomis toleruotinomis paros dozėmis padidintos minėtų sunkiųjų elementų ribinės vertės. Šį padidėjimą Vokietijos Federalinė Vyriausybė laiko nereikalingu. Tinkamo lygio vaikų apsaugą švino ir arseno atveju galima užtikrinti tik laikantis ALARA principo. Vokietijos Federalinė Vyriausybė teigia, kad mažesnės gyvsidabrio, bario ir stibio ribinės vertės, nustatytos Antrajame įrangos ir produktų saugos nutarime (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug, (2. GPSGV)), laikomos gerąja gamintojų patirtimi ir turėtų būti toliau taikomos, kad būtų užtikrinta geresnė vaikų apsauga.

15.

Šis pranešimas bus vertinamas atsižvelgiant į Direktyvą 2009/48/EB ir vadovaujantis SESV 114 straipsnio 4 dalimi. Komisija per šešis mėnesius pritaria priemonėms, apie kurias pranešta, arba jas atmeta; per tą laiką ji patikrina, ar tai nėra savavališka diskriminacijos priemonė arba užslėptas prekybos apribojimas ir ar tuo būdu nesudaroma nereikalingų ir neproporcingų kliūčių vidaus rinkai.

16.

Komentarai dėl šio pranešimo siunčiami Komisijai per 30 dienų nuo šio pranešimo paskelbimo. Jei komentarai bus pateikti praėjus 30 dienų, į juos nebus atsižvelgiama.

17.

Daugiau informacijos apie šį Vokietijos pranešimą gali pateikti:

European Commission

Directorate-General for Enterprise and Industry

DG ENTR. F3 — International Regulatory Agreements and Toys' Safety

Ms Florina-Andreea Pantazi

Tel. +32 22975791

El. paštas: florina-andreea.pantazi@ec.europa.eu


(1)  2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/48/EB dėl žaislų saugos (tekstas svarbus EEE), OL L 170, 2009 6 30, p. 1.

(2)  1988 m. gegužės 3 d. Tarybos direktyva 88/378/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su žaislų sauga, suderinimo, OL L 187, 1988 7 16, p. 1.


Top