Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AP0414

    Bendrijos statistika, susijusi su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis ***I 2008 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1172/95 (COM(2007)0653 – C6-0395/2007 – 2007/0233(COD))
    P6_TC1-COD(2007)0233 Europos Parlamento pozicija, priimta per pirmąjį svarstymą 2008 m. rugsėjo 23 d. siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. …/2008 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1172/95

    OL C 8E, 2010 1 14, p. 110–120 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.1.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    CE 8/110


    2008 m. rugsėjo 23 d., antradienis
    Bendrijos statistika, susijusi su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis ***I

    P6_TA(2008)0414

    2008 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1172/95 (COM(2007)0653 – C6-0395/2007 – 2007/0233(COD))

    2010/C 8 E/21

    (Bendro sprendimo procedūra: pirmasis svarstymas)

    Europos Parlamentas,

    atsižvelgdamas į Komisijos pasiūlymą Europos Parlamentui ir Tarybai (COM(2007)0653),

    atsižvelgdamas į EB sutarties 251 straipsnio 2 dalį ir EB sutarties 285 straipsnio 1 dalį, pagal kurias Komisija jam pateikė pasiūlymą (C6-0395/2007),

    atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 straipsnį,

    atsižvelgdamas į Tarptautinės prekybos komiteto pranešimą (A6-0267/2008),

    1.

    pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;

    2.

    ragina Komisiją dar kartą perduoti klausimą svarstyti Parlamentui, jei ji ketina pasiūlymą keisti iš esmės arba pakeisti jį nauju tekstu;

    3.

    paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.


    2008 m. rugsėjo 23 d., antradienis
    P6_TC1-COD(2007)0233

    Europos Parlamento pozicija, priimta per pirmąjį svarstymą 2008 m. rugsėjo 23 d. siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. …/2008 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1172/95

    (Tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 285 straipsnio 1 dalį,

    atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

    pasikonsultavę su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu,

    atsižvelgdami į Europos centrinio banko nuomonę (1),

    laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos (2),

    kadangi:

    (1)

    Statistinė informacija apie valstybių narių prekybos srautus su ES nepriklausančiomis šalimis yra labai svarbi Europos ekonomikos bei prekybos politikai ir atskirų prekių rinkos pokyčiams analizuoti. Reikėtų siekti, kad statistikos sistema būtų dar skaidresnė tam, kad ją pasitelkus būtų galima atsižvelgti į kintančią administracinę aplinką ir tenkinti naujus vartotojų poreikius. Todėl 1995 m. gegužės 22 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1172/95 dėl statistinių duomenų apie Bendrijos ir jos valstybių narių prekybą su valstybėmis, kurios nėra narės (3), reikėtų pakeisti nauju reglamentu laikantis Sutarties 285 straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų.

    (2)

    Išorės prekybos statistika yra grindžiama muitinės deklaracijose pateiktais duomenimis, kaip numatyta 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2913/92, nustatančiame Bendrijos muitinės kodeksą (4) (toliau – muitinės kodeksas). Atsižvelgiant į pažangą siekiant Europos integracijos ir į susijusius pokyčius atliekant muitinį įforminimą, įskaitant bendrųjų leidimų taikyti supaprastinto deklaravimo arba asmens pageidaujamoje vietoje įforminamą procedūrą naudojimą, taip pat centralizuotą muitinį įforminimą, kuris bus įdiegtas atnaujinus muitinės kodeksą, būtina keisti išorės prekybos statistikos rengimo būdą, persvarstyti importuojančiosios arba eksportuojančiosios valstybės narės sąvoką ir tiksliau apibrėžti duomenų šaltinį Bendrijos statistikai rengti.

    (3)

    Siekiant registruoti fizinius prekių prekybos srautus tarp valstybių narių ir nepriklausančių ES šalių bei užtikrinti, kad susijusioje valstybėje narėje būtų galima gauti duomenis apie importą ir eksportą, būtini tiksliai apibrėžti muitinės ir statistikos institucijų susitarimai. Tarp tokių susitarimų yra duomenų mainus tarp valstybių narių administracijų reglamentuojančios taisykles.

    (4)

    Siekiant ES eksportą ir importą priskirti konkrečiai valstybei narei, reikia rinkti duomenis apie „galutinės paskirties valstybę narę“ importo atveju ir „faktinio eksporto valstybę narę“ eksporto atveju. Per vidutinės trukmės laikotarpį išorės prekybos statistikai rengti tos valstybės narės turėtų tapti importuojančiomis ir eksportuojančiomis valstybėmis narėmis.

    (5)

    Šiame reglamente išorės prekybos prekės turėtų būti klasifikuojamos pagal 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (5) nustatytą Kombinuotąją nomenklatūrą (toliau – Kombinuotoji nomenklatūra).

    (6)

    Europos centriniam bankui ir Komisijai reikalinga informacija apie tarptautinės prekybos prekėmis dalį eurais, todėl importo ir eksporto sąskaitose faktūrose nurodoma valiuta turėtų būti pateikiama apibendrintu lygiu.

    (7)

    Kad galėtų dalyvauti prekybos derybose ir valdyti vidaus rinką, Komisija turėtų gauti išsamią informaciją apie į ES importuojamoms prekėms taikomą tarifų režimą, taip pat informaciją apie kvotas.

    (8)

    Pasitelkus išorės prekybos statistiką gaunami duomenys mokėjimų balansui ir nacionalinėms sąskaitoms rengti. Rodikliai, kuriuos naudojant minėtus duomenis galima pritaikyti mokėjimo balanso tikslais, turėtų būti įtraukti į privalomų ir standartinių duomenų rinkinį.

    (9)

    Derinimo nuostatos netaikomos valstybių narių statistikai apie muitinių sandėlius ir laisvas zonas. Vis dėlto nacionaliniais tikslais šiuos statistinius duomenis ir toliau galima rinkti, nors tai neprivaloma.

    (10)

    Valstybės narės turėtų teikti Eurostatui metinius apibendrintus prekybos duomenis, išskaidytus pagal verslo charakteristikas, kuriais remiantis, be kita ko, būtų lengviau analizuoti, kaip Europos bendrovės veikia globalizacijos sąlygomis. Verslo ir prekybos statistikos sąsaja sukuriama sujungiant muitinės deklaracijoje pateiktus duomenis apie importuotoją ir eksportuotoją su duomenimis, reikalaujamais pagal 2008 m. vasario 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 177/2008, nustatantį bendra verslo registrų sistemą statistikos tikslais  (6) (toliau – verslo registrų teisės aktas).

    (11)

    1997 m. vasario 17 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos (7) yra orientacinis šio reglamento nuostatų pagrindas. Tačiau dėl labai didelio informacijos apie prekybą prekėmis išsamumo, būtinos specialios konfidencialumo taisyklės siekiant užtikrinti šių statistinių duomenų aktualumą.

    (12)

    Duomenų, kurie priskiriami konfidencialiems statistiniams duomenims, perdavimas reglamentuojamas taisyklėmis, nustatytomis Reglamentu (EB) Nr. 322/97 ir 1990 m. birželio 11 d. Tarybos reglamentu (Euratomas, EEB) Nr. 1588/90 dėl konfidencialių statistikos duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai  (8). Priemonėmis, kurios taikomos vadovaujantis šiais reglamentais, užtikrinama fizinė ir loginė konfidencialių duomenų apsauga, taip pat užtikrinama, kad renkami ir platinami Bendrijos statistiniai duomenys nebūtų neteisėtai atskleidžiami ir naudojami ne statistikos reikmėms.

    (13)

    Pagal šį reglamentą rengdamos ir platindamos Bendrijos statistinius duomenis nacionalinės ir Bendrijos statistikos institucijos turėtų laikytis principų, nustatytų 2005 m. vasario 24 d. Statistikos programų komiteto priimtame Europos statistikos praktikos kodekse, pridėtame prie 2005 m. gegužės 25 d. Komisijos rekomendacijos dėl nacionalinių ir Bendrijos statistikos institucijų nepriklausomumo, vientisumo ir atskaitomybės.

    (14)

    Reikia parengti specialias nuostatas, kurios galiotų tol, kol įsigaliojus muitinės teisės aktams bus galima gauti papildomų duomenų iš muitinės deklaracijų, ir kol Bendrijos teisės aktais muitinių bus reikalaujama keistis duomenimis elektroniniu būdu.

    (15)

    Kadangi valstybės narės negali pasiekti šio reglamento tikslo, ir jį galima geriau pasiekti Bendrijos lygiu, Bendrija gali priimti priemones pagal Sutarties 5 straipsnyje nustatytą subsidiarumo principą. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas yra reikalinga šiam tikslui pasiekti.

    (16)

    Šiam reglamentui įgyvendinti būtinas priemones reikėtų priimti vadovaujantis 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimu 1999/468/EB, nustatančiu Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką (9).

    (17)

    Visų pirma, Komisijai reikėtų suteikti įgaliojimus koreguoti muitinės procedūrų arba muitinės sankcionuotų veiksmų ar įprastos tvarkos, pagal kurią išorės prekybos statistikos tikslais prekės ║ priskiriamos eksportui arba importui, sąrašą , priimti atskiras arba specialias taisykles, susijusias su prekėmis arba prekių gabenimu, kuriems dėl metodologinių priežasčių būtina taikyti specialias nuostatas, koreguoti prekių ir prekių gabenimo, neįtrauktų į prekybos statistiką, sąrašą, nustatyti kitus nei muitinės deklaracija duomenų šaltinius, naudojamus specifinių prekių ar prekių gabenimo importo ir eksporto registravimui, nurodyti statistinius duomenis, įskaitant naudotinus kodus; nustatyti reikalavimus duomenims, susijusiems su specifinėmis prekėmis ir jų gabenimu, nustatyti statistinių duomenų rinkimo reikalavimus; nurodyti imčių ypatybes; nustatyti ataskaitinį laikotarpį bei šalių partnerių, plataus vartojimo prekių ir valiutų apibendrinimo lygį, taip pat koreguoti statistikos pateikimo terminą, nustatyti jos turinį, aprėptį ir jau pateiktos statistikos peržiūros sąlygas bei nustatyti statistikos apie išsamiai apibūdintą prekybą pagal verslo charakteristikas ir statistikos apie prekybą, sugrupuotos pagal sąskaitose faktūrose nurodytą valiutą, pateikimo terminą . Kadangi šios priemonės yra bendro pobūdžio ir ║ skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, inter alia, papildant naujomis neesminėmis nuostatomis, jos turi būti patvirtintos pagal Sprendimo 1999/468/EB 5a straipsnyje numatytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    Dalykas

    Šiuo reglamentu nustatoma bendra sistemingo Bendrijos statistinių duomenų, susijusių su prekybos prekėmis su ES nepriklausančiomis šalimis (išorės prekybos statistikos), rengimo sistema.

    2 straipsnis

    Apibrėžtys

    Šiame reglamente taikomos šios sąvokų apibrėžtys:

    a)

    „prekės“ – bet kuris kilnojamasis turtas, įskaitant elektrą;

    b)

    „Bendrijos statistinė teritorija“ – Bendrijos muitų teritorija, kaip apibrėžta Muitinės kodekse, taip pat priskiriama Vokietijos Federacinės Respublikos teritorijai priklausanti Heligolendo sala;

    c)

    „nacionalinės statistikos institucijos“ – nacionaliniai statistikos institutai ir kitos įstaigos, kurios kiekvienoje valstybėje narėje yra atsakingos už tai, kad būtų rengiami Bendrijos išorės prekybos statistiniai duomenys;

    d)

    „muitinė“ – muitinės kodekse apibrėžta muitinė;

    e)

    „muitinės deklaracija“ – muitinės kodekse apibrėžta muitinės deklaracija;

    f)

    „muitinės sprendimas“ – bet koks muitinės oficialus dokumentas, kuris yra susijęs su priimtomis muitinės deklaracijomis ir turi teisinę galią vienam ar daugiau asmenų.

    3 straipsnis

    Taikymo sritis

    1.   Rengiant išorės prekybos statistiką registruojami prekių importo ir eksporto duomenys.

    Eksporto duomenis registruoja valstybės narės, kai prekės išvežamos iš Bendrijos statistinės teritorijos taikant vieną iš toliau išvardytų muitinės kodekse nustatytų muitinės procedūrų arba muitinės sankcionuotą veiksmą:

    a)

    eksportas;

    b)

    laikinasis išvežimas perdirbti;

    c)

    reeksportas po laikinojo įvežimo perdirbti arba muitinės prižiūrimo perdirbimo.

    Importą registruoja valstybės narės, kai prekės įvežamos į Bendrijos statistinę teritoriją taikant vieną iš toliau išvardytų muitinės kodekse nustatytų muitinės procedūrų:

    d)

    išleidimas į laisvą apyvartą;

    e)

    laikinasis įvežimas perdirbti;

    f)

    muitinės prižiūrimas perdirbimas.

    2.    Priemonės, skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas , susijusias su 1 dalyje minimo muitinės procedūrų arba muitinės sankcionuotų veiksmų ar įprastos tvarkos sąrašo koregavimu, siekiant atsižvelgti į muitinės kodekso pakeitimus arba į nuostatas, susijusias su tarptautinėmis konvencijomis, ▐ tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    3.    Dėl metodologinių priežasčių kai kurioms prekėms arba prekių gabenimui reikia numatyti specialias nuostatas (specifinės prekės arba prekių gabenimas). Šias nuostatas reikia numatyti pramonės įmonėms, laivams ir lėktuvams, jūros produktams, į laivus ir lėktuvus kraunamoms prekėms, abejotinoms siuntoms, karinėms prekėms arba prekėms, gabenamoms į jūros gręžinių platformas arba iš jų, erdvėlaiviams , elektrai ir dujoms bei atliekoms.

    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, inter alia, jį papildant, susijusios su specifinėmis prekėmis ar prekių gabenimu ir su atskiromis arba specialiomis jiems taikomomis nuostatomis, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    4.    Dėl metodologinių priežasčių tam tikros prekės arba prekių gabenimas ▐ neįtraukiami į išorės prekybos statistiką. Tai taikoma piniginiam auksui ir teisėtoms mokėjimo priemonėms, prekėms, kurias numatoma naudoti diplomatiniu ar panašiu tikslu, prekių judėjimui tarp importuojančios ir eksportuojančios valstybės narės ir jų ginkluotųjų pajėgų, dislokuotų užsienyje, taip pat tam tikroms prekėms, kurias įsigijo ir realizavo užsienio ginkluotosios pajėgos, tam tikroms prekėms, kurios nėra prekybinių sandorių objektu, palydovų paleidimo įrenginių judėjimui prieš juos paleidžiant, prekėms, kurias reikia taisyti, ir pataisytoms prekėms, prekėms, skirtoms laikinai naudoti, arba laikinai panaudotoms prekėms, prekėms, kurios yra informacijos apie vartotoją ir parsisiųstos informacijos nešėjos, komercinės prigimties prekėms, jei jų vertė neviršija 1 000eurų arba 1 000 kg (statistiniams duomenims nustatyta riba), arba nekomercinės prigimties prekėms, apie kurias muitinė informuojama žodžiu. Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, inter alia, jį papildant, susijusios su prekių arba prekių gabenimo pašalinimu iš išorės prekybos statistikos , tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    4 straipsnis

    Duomenų šaltinis

    1.   3 straipsnio 1 dalyje nurodyto prekių importo ir eksporto registruojamų duomenų šaltinis yra muitinės deklaracija, įskaitant galimus statistinių duomenų pakeitimus arba pasikeitimus, kuriuos lemia su jais susiję muitinės sprendimai.

    Jei naudojama muitinės kodekse apibrėžta supaprastinta procedūra ir teikiama papildoma deklaracija, registruojamų duomenų šaltinis yra ši papildoma deklaracija.

    2.    3 straipsnio 3 dalyje nurodytoms specifinėms prekėms ar prekių gabenimui gali būti naudojami kiti duomenų šaltiniai nei muitinės deklaracija ▐.

    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, inter alia, jį papildant, susijusios su šių kitų duomenų šaltinių nurodymu, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    3.     Iki bus pradėta taikyti abipusio keitimosi atitinkamais duomenimis panaudojant elektronines priemones sistema, kaip nurodyta 7 straipsnio 3 dalyje, valstybės narės, rinkdamos kitus nei nurodyti 1 ir 2 dalyje nacionalinius statistinius duomenis, gali toliau naudotis kitais duomenų šaltiniais. Vis dėlto minėtaisiais kitais šaltiniais neturėtų būti grindžiami Bendrijos išorės prekybos statistiniai duomenys, renkami pagal 6 straipsnį.

    5 straipsnis

    Statistiniai duomenys

    1.   Naudodamosi 3 straipsnio 1 dalyje nurodyto importo ir eksporto duomenimis, valstybės narės surenka duomenis apie:

    a)

    prekybos srautus (importą, eksportą);

    b)

    mėnesinį ataskaitinį laikotarpį;

    c)

    statistinę prekių vertę prie importuojančiosios arba eksportuojančiosios valstybės narės valstybės sienos;

    d)

    kiekį neto mase ir papildomais vienetais, jei tai nurodyta muitinės deklaracijoje;

    e)

    prekybininką (importo atveju tai yra importuotojas (gavėjas), eksporto atveju – eksportuotojas (siuntėjas));

    f)

    importuojančiąją arba eksportuojančiąją valstybę narę, kuri yra ta valstybė narė, kurioje teikiama muitinės deklaracija, ir kai nurodyta muitinės deklaracijoje:

    i)

    importo atveju – galutinės paskirties valstybė narė;

    ii)

    eksporto atveju – faktinio eksporto valstybė narė;

    g)

    šalis partneres, t. y. importo atveju – kilmės šalis ir (siuntos arba) išsiuntimo šalis; eksporto atveju – paskirties šalis;

    h)

    prekes pagal Kombinuotąją nomenklatūrą:

    i)

    importo atveju – prekių Taric kodas;

    ii)

    eksporto atveju – prekių Kombinuotosios nomenklatūros kodas;

    i)

    muitinės procedūrų kodus, naudotinus statistinei procedūrai nustatyti;

    j)

    jei nurodyta muitinės deklaracijoje, ║ sandorio pobūdį;

    k)

    jei suteiktas, muitinės institucijų naudojamą importo tarifų režimą, t. y. lengvatinį kodą▐;

    l)

    jei nurodyta muitinės deklaracijoje, sąskaitoje faktūroje nurodytą valiutą ║;

    m)

    transporto rūšį, išsamiai nurodant:

    i)

    transporto rūšį pasienyje;

    ii)

    vidaus transporto rūšį;

    iii)

    konteinerį.

    2.    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas ▐ jį papildant, susijusios su papildomais reikalavimais 1 dalyje nurodytiems duomenims, įskaitant naudotinus kodus , tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    3.   Jei kitaip nenurodyta, nepažeidžiant muitų teisės aktų, duomenys turi būti pateikti muitinės deklaracijoje.

    4.    3 straipsnio 3 dalyje nurodytoms specifinėms prekėms ar prekių gabenimui gali būti reikalaujama pateikti ribotus duomenų rinkinius .

    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, ║ jį papildant, susijusios su šiais ribotais duomenų rinkiniais, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    6 straipsnis

    Išorės prekybos statistikos rengimas

    1.   Valstybės narės rengia kiekvieno mėnesinio ataskaitinio laikotarpio prekių importo ir eksporto vertės ir kiekybės išraiška statistinius duomenis pagal:

    a)

    prekę;

    b)

    importuojančias ir (arba) eksportuojančias valstybės nares;

    c)

    šalis partneres;

    d)

    statistinę procedūrą;

    e)

    sandorio pobūdį;

    f)

    tarifų režimą importuojant;

    g)

    transporto rūšį.

    Statistikos rengimo įgyvendinimo nuostatas Komisija gali nustatyti pagal 11 straipsnio 2 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą.

    2.   Valstybės narės rengia metinę prekybos statistiką pagal verslo charakteristikas, būtent apie ekonominę įmonių veiklą pagal bendro ekonominės veiklos Europos bendrijoje statistinio klasifikatoriaus (NACE) skirsnį ar dviejų skaitmenų lygį ir dydžio klasę, nustatomą pagal darbuotojų skaičių.

    Statistika rengiama susiejant duomenis apie verslo charakteristikas, registruojamus pagal verslo registrų teisės aktus, su importo ir eksporto duomenimis, registruojamais pagal šio reglamento 5 straipsnio 1 dalį. Šiuo tikslu nacionalinės muitinių institucijos pateikia nacionalinėms statistikos institucijoms atitinkamų prekybininkų identifikavimo numerį.

    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, ▐ jį papildant, susijusios su šių duomenų susiejimu ir šios statistikos rinkimu, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    3.   Kas dvejus metus valstybės narės rengia prekybos statistiką, išskaidytą pagal sąskaitose faktūrose nurodytą valiutą.

    Valstybės narės rengia statistiką naudodamos tipišką importo ir eksporto įrašų, pateiktų muitinės deklaracijose, kuriose yra duomenys apie sąskaitose faktūrose nurodytą valiutą, imtį. Jei muitinės deklaracijoje nėra nurodyta eksporto sąskaitoje faktūroje nurodoma valiuta, reikalingiems duomenims rinkti organizuojamas tyrimas.

    Priemonės, skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, inter alia , jį papildant, susijusios su imties charakteristikomis, ataskaitiniu laikotarpiu ir šalių partnerių, prekių ir valiutų apibendrinimo lygiu, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    4.   Gali būti nuspręsta, kad ▐ nacionaliniais tikslais valstybės narės rinks papildomus statistinius duomenis, jei tokie duomenys yra pateikiami muitinės deklaracijoje.

    5.   Valstybė narė neprivalo rengti ir perduoti Komisijai (Eurostatui) išorės prekybos statistikos, susijusios su statistiniais duomenimis, kurie pagal muitinės kodeksą arba nacionalines taisykles kol kas neregistruojami jos muitinei teikiamose muitinės deklaracijose ir negali būti tiesiogiai apskaičiuojami naudojantis kitais deklaracijų duomenimis. Valstybės narės šių statistinių duomenų perduoti neprivalo . Tai yra šie duomenys:

    a)

    galutinės paskirties valstybė narė importo atveju;

    b)

    faktinio eksporto valstybė narė eksporto atveju;

    c)

    sandorio pobūdis.

    7 straipsnis

    Duomenų mainai

    1.   Nacionalinės statistikos institucijos gauna iš nacionalinių muitinės institucijų joms pateiktomis ar pristatytomis deklaracijomis grindžiamus importo ir eksporto duomenis nedelsiant, vėliausiai per mėnesį pasibaigus muitinės deklaracijų priėmimui arba priėmus su jomis susijusius muitinės sprendimus.

    Šie duomenys yra bent tie 5 straipsnyje išvardyti statistiniai duomenys, kurie pagal muitinės kodeksą arba nacionalines taisykles nurodomi muitinės deklaracijoje.

    2.   Valstybės narės užtikrina, kad jų nacionalinėms muitinių institucijoms pateiktų muitinės deklaracijų importo ir eksporto įrašų duomenis minėtosios muitinės institucijos nedelsiant persiųstų muitinės institucijai toje valstybėje narėje, kuri pagal tuos įrašus yra:

    a)

    galutinės paskirties valstybė narė importo atveju;

    b)

    faktinio eksporto valstybė narė eksporto atveju.

    Valstybės narės viduje duomenys, kuriuos gavo nacionalinė muitinės institucija, perduodami nacionalinei statistikos institucijai, kaip numatyta 1 dalyje.

    3.   Pagal 2 dalį valstybė narė neprivalo ║ perduoti importo ir eksporto duomenų kitai valstybei narei, kol tų valstybių narių muitinės nėra nustačiusios abipusio duomenų mainų elektroninėmis priemonėmis mechanizmo.

    4.   Tokio duomenų perdavimo įgyvendinimo nuostatas Komisija gali nustatyti pagal 11 straipsnio 2 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą.

    5.     Jei taikydama kelias supaprastintas procedūras, numatytas 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 450/2008, nustatančiame Bendrijos muitinės kodeksą (Modernizuotas muitinės kodeksas)  (10) ir 2008 m. sausio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 70/2008/EB dėl kompiuterizuotos muitinės ir prekybos aplinkos  (11) , nacionalinė muitinės institucija negali pateikti nacionalinei statistikos institucijai visų reikiamų duomenų, nurodytų 5 straipsnio 1 dalyje, nacionalinė statistikos institucija neturi privalėti pateikti Komisijai (Eurostatui) tuos duomenis, kurių ji negali gauti iš nacionalinės muitinės institucijos.

    8 straipsnis

    Išorės prekybos statistikos perdavimas Komisijai (Eurostatui)

    1.   Ne vėliau kaip per 40 dienų nuo kiekvieno mėnesinio ataskaitinio laikotarpio pabaigos valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui) 6 straipsnio 1 dalyje nurodytus statistinius duomenis.

    Valstybės narės užtikrina, kad į statistinius duomens būtų įtraukta informacija apie visą importą ir eksportą tiriamuoju ataskaitiniu laikotarpiu ir, jei nėra duomenų, atliktų koregavimus.

    Valstybės narės perduoda atnaujintus statistinius duomenis, jei perduoti statistiniai duomenys buvo tikslinami.

    Valstybės narės į Komisijai (Eurostatui) siųstinus rezultatus įtraukia visus konfidencialius statistinius duomenis.

    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, inter alia, jį papildant, susijusios su statistikos pateikimo terminu, turiniu, aprėptimi ir tikslinimu, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    2.    Priemonės , skirtos iš dalies pakeisti neesmines šio reglamento nuostatas, ▐ jį papildant, susijusios su terminu, iki kurio turi būti perduota 6 straipsnio 2 dalyje nurodyta prekybos pagal verslo charakteristikas statistika ir 6 straipsnio 3 dalyje nurodyta prekybos statistika, sugrupuota pagal sąskaitos faktūros valiutą, tvirtinamos pagal 11 straipsnio 3 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą su tikrinimu.

    3.   Valstybės narės, vadovaudamosi keitimosi standartu, duomenis perduoda elektronine forma. Praktinė rezultatų perdavimo procedūra gali būti nustatyta pagal 11 straipsnio 2 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą.

    9 straipsnis

    Kokybės vertinimas

    1.   Šiame reglamente taikomi tokie perduodamų duomenų kokybės vertinimo kriterijai:

    „reikalingumas“ reiškia statistikos atitikties esamiems ir galimiems vartotojų poreikiams laipsnį;

    „tikslumas“ reiškia įverčių artumą nežinomoms tikrosioms reikšmėms;

    „savalaikiškumas“ ir „punktualumas“ reiškia trukmę tarp galimybės pasinaudoti informacija momento ir įvykio ar reiškinio, kurį ši informacija apibūdina;

    „prieinamumas“ ir „aiškumas“ reiškia sąlygas ir būdus, leidžiančius vartotojui gauti, naudoti ir aiškinti duomenis;

    „palyginamumas“ reiškia galimybę palyginti statistinę informaciją laiko ir geografiniu ar sektorių aspektu, įvertinant taikomų sąvokų, metodų ir procedūrų skirtumus ir jų poveikį;

    „suderinamumas“ – reiškia galimybę duomenis jungti arba sieti įvairiais būdais ir įvairioms reikmėms.

    2.   Valstybės narės Komisijai (Eurostatui) teikia kasmet perduodamų ║ duomenų kokybės ataskaitą.

    3.   Taikant 1 dalyje išdėstytus kokybės kriterijus šio reglamento reguliuojamiems ║ duomenims, ║ kokybės ataskaitų teikimo būdai ir struktūra ▐ apibrėžiami pagal 11 straipsnio 2 dalyje nurodytą reguliavimo procedūrą.

    Komisija (Eurostatas) vertina perduotų ║ duomenų kokybę.

    10 straipsnis

    Išorės prekybos statistikos platinimas

    1.   Pagal 6 straipsnio 1 dalį rengiamus ir valstybių narių perduodamus išorės prekybos statistinius duomenis ║ Komisija (Eurostatas) Bendrijos lygmeniu platina bent pagal Kombinuotosios nomenklatūros subpozicijas.

    Tik jei importuotojas arba eksportuotojas paprašo, konkrečios valstybės narės nacionalinės valdžios institucijos sprendžia, ar platinti tokius valstybės narės statistinius duomenis, kuriais remiantis galima nustatyti minėtą importuotoją arba eksportuotoją, ar iš dalies tokius duomenis keisti taip, kad juos platinant nebūtų pažeistas statistikos konfidencialumas.

    2.    Nepažeisdama duomenų platinimo nacionaliniu lygmeniu nuostatų, Komisija (Eurostatas) neplatina detalių statistinių duomenų, suskirstytų pagal Taric kodą, lengvatas ir kvotas, jei jų atskleidimas pakenktų viešųjų interesų Bendrijos prekybos ir žemės ūkio politikos srityse apsaugai.

    11 straipsnis

    Komiteto darbo tvarka

    1.   Komisijai padeda Išorės prekybos statistikos komitetas.

    2.   Kai daroma nuoroda į šią dalį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 5 ir 7 straipsniai, atsižvelgiant į jo 8 straipsnio nuostatas. Sprendimo 1999/468/EB 5 straipsnio 6 dalyje nustatytas laikotarpis yra trys mėnesiai.

    3.   Darant nuorodą į šią dalį, taikomos Sprendimo 1999/468/EB 5a straipsnio 1-4 dalys ir 7 straipsnis, atsižvelgiant į to sprendimo 8 straipsnio nuostatas.

    12 straipsnis

    Panaikinimas

    Nuo 2010 m. sausio 1 d. panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1172/95.

    Jis toliau taikomas duomenims, susijusiems su ataskaitiniais laikotarpiais iki 2010 m. sausio 1 d.

    13 straipsnis

    Įsigaliojimas

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Jis taikomas nuo 2010 m. sausio 1 d.

    Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta ║ …,

    Europos Parlamento vardu

    Pirmininkas

    Tarybos vardu

    Pirmininkas


    (1)  OL C 70, 2008 3 15, p. 1.

    (2)  2008 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento pozicija.

    (3)  OL L 118, 1995 5 25, p. 10. ║.

    (4)  OL L 302, 1992 10 19, p. 1. ║.

    (5)  OL L 256, 1987 9 7, p. 1. ║.

    (6)   OL L 61, 2008 3 5, p. 6.

    (7)  OL L 52, 1997 2 22, p. 1. ║.

    (8)   OL L 151, 1990 6 15, p. 1.

    (9)  OL L 184, 1999 7 17, p. 23. ║.

    (10)   OL L 145, 2008 6 4, p. 1.

    (11)   OL L 23, 2008 1 26, p. 21.


    Top