Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006R1028

    2006 m. birželio 19 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1028/2006, dėl prekybos kiaušiniais standartų

    OL L 186, 2006 7 7, p. 1–5 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    OL L 76M, 2007 3 16, p. 23–27 (MT)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2008; panaikino 32007R1234

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1028/oj

    7.7.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 186/1


    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 1028/2006

    2006 m. birželio 19 d.

    dėl prekybos kiaušiniais standartų

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 1975 m. spalio 29 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2771/75 dėl bendro kiaušinių rinkos organizavimo (1), ypač į jo 2 straipsnio 2 dalį,

    atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)

    Prekybos kiaušiniais standartai gali padėti pagerinti kiaušinių kokybę ir taip palengvinti jų pardavimą. Todėl kiaušiniams skirtų prekybos standartų taikymas atitinka gamintojų, prekybininkų ir vartotojų interesus.

    (2)

    Taikant 1990 m. birželio 26 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1907/90 dėl tam tikrų prekybos kiaušiniais standartų (2) įgyta patirtis rodo, kad būtini tolesni pakeitimai ir supaprastinimas. Todėl Reglamentas (EB) Nr. 1907/90 turėtų būti panaikintas ir pakeistas nauju reglamentu.

    (3)

    Standartai iš esmės turėtų būti taikomi visiems Gallus gallus rūšies vištų kiaušiniams, kuriais prekiaujama Bendrijoje. Vis dėlto patartina suteikti valstybėms narėms galimybę šių standartų netaikyti kiaušiniams, gamintojo parduodamiems galutiniam vartotojui tam tikrais tiesioginio pardavimo būdais, kai realizuojami nedideli kiaušinių kiekiai.

    (4)

    Reikėtų aiškiai atskirti tinkamus tiesiogiai vartoti žmonių maistui kiaušinius nuo tų, kurie nėra tinkami tiesiogiai vartoti žmonių maistui ir kurie yra skirti naudoti maisto bei ne maisto pramonėje. Reikėtų atskirti dvi kiaušinių kokybės klases – A klasę ir B klasę.

    (5)

    Vartotojui turėtų būti įmanoma atskirti skirtingos kokybės ir svorio kategorijų kiaušinius bei atpažinti naudotą ūkininkavimo būdą pagal 2002 m. sausio 30 d. Komisijos direktyvą 2002/4/EB dėl vištas dedekles laikančių įmonių, kurioms taikoma Tarybos direktyva 1999/74/EB, registravimo (3). Šio reikalavimo turėtų būti laikomasi ženklinant kiaušinius ir pakuotes.

    (6)

    A klasės kiaušiniai turėtų būti paženklinti skiriamuoju gamintojo numeriu, kaip nurodyta Direktyvoje 2002/4/EB, kad būtų galima atsekti pateiktus į rinką žmonių maistui skirtus kiaušinius. B klasės kiaušiniai taip pat turėtų būti paženklinti siekiant užkirsti kelią nesąžiningai praktikai. Tačiau taip pat turėtų būti galima B klasės kiaušinius paženklinti kitokia nei gamintojo kodas nuoroda, jeigu tai leidžia atskirti įvairias kokybės klases. Pagal proporcingumo principą valstybėms narėms turėtų būti leista numatyti leidžiančias nukrypti nuostatas tais atvejais, kai B klasės kiaušiniais prekiaujama tik jų teritorijoje.

    (7)

    Siekiant užkirsti kelią nesąžiningai praktikai, kiaušiniai, kai tik padėti, turėtų būti ženklinami kiek galima anksčiau.

    (8)

    Pakavimo centruose, patvirtintuose pagal 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 853/2004, nustatantį konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus (4), kiaušiniai turėtų būti surūšiuoti pagal kokybę ir svorį. Neturėtų būti reikalaujama, kad pakavimo centrai, dirbantys išimtinai maisto ir ne maisto pramonės įmonėms, rūšiuotų kiaušinius pagal svorį.

    (9)

    Siekiant užtikrinti, kad pakavimo centrai turėtų reikiamą įrangą kiaušiniams rūšiuoti ir A klasės kiaušiniams pakuoti, kompetentingos institucijos jiems turėtų suteikti leidimą, ir jie turėtų gauti pakavimo centro kodą, palengvinantį į rinką pateiktų kiaušinių atsekamumą.

    (10)

    Tiek gamintojui, tiek vartotojui yra labai svarbu, kad iš trečiųjų šalių įvežti kiaušiniai atitiktų Bendrijos standartus. Tačiau tam tikrose trečiosiose šalyse galiojančiomis specialiosiomis nuostatomis gali būti pateisintos nuo tų standartų leidžiančios nukrypti nuostatos, jei užtikrinamas teisės aktų lygiavertiškumas.

    (11)

    Valstybės narės turėtų paskirti kontrolės tarnybas, atsakingas už šio reglamento taikymo priežiūrą. Tokios priežiūros tvarka turi būti vienoda.

    (12)

    Valstybės narės turėtų nustatyti taisykles dėl sankcijų, taikytinų pažeidus šio reglamento nuostatas.

    (13)

    Šiam reglamentui įgyvendinti būtinas priemones reikėtų patvirtinti pagal 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimą 1999/468/EB, nustatantį Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką (5),

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    Dalykas ir taikymo sritis

    1.   Šiame reglamente nustatomos Bendrijoje vykdomos prekybos Bendrijoje pagamintais arba iš trečiųjų šalių importuojamais kiaušiniais sąlygos.

    Šios prekybos sąlygos taip pat taikomos ir kiaušiniams, kurie skirti eksportuoti iš Bendrijos.

    2.   Valstybės narės gali netaikyti šio reglamento reikalavimų, išskyrus 4 straipsnio 3 dalį, kiaušiniams, tiesiogiai gamintojo parduodamiems galutiniam vartotojui:

    a)

    gamybos vietoje; arba

    b)

    atitinkamos valstybės narės gamybos regiono vietiniame viešame turguje arba pristatant į namus.

    Kai tokia išimtis suteikiama, kiekvienas gamintojas gali nuspręsti taikyti ją ar ne. Taikant šią išimtį, negalima naudoti kokybės klasių ir svorio kategorijų.

    Pagal savo nacionalinės teisės aktus valstybės narės gali nustatyti „vietinio viešojo turgaus“, „pristatymo į namus“ ir „gamybos regiono“ sąvokų apibrėžimus.

    2 straipsnis

    Sąvokų apibrėžimai

    Šiame reglamente taikomi tokie sąvokų apibrėžimai:

    1)

    „kiaušiniai“ – Gallus gallus rūšies vištų kiaušiniai su lukštu, kurie yra tinkami tiesiogiai vartoti žmonių maistui arba kiaušinių gaminiams ruošti, išskyrus sudužusius, perintus arba virtus kiaušinius.

    2)

    „sudužę kiaušiniai“ – kiaušiniai, kurių lukštas įskilęs, o polukštinė plėvelė įtrūkusi ir matomas kiaušinio turinys;

    3)

    „perinti kiaušiniai“ – kiaušiniai nuo jų padėjimo į inkubatorių;

    4)

    „prekyba“ – kiaušinių laikymas pardavimui, įskaitant siūlymą parduoti, sandėliavimą, pakavimą, ženklinimą, pristatymą ar bet kokią kitą mokamą ar nemokamą perdavimo formą;

    5)

    „ūkio subjektas“ – gamintojas ir bet kuris fizinis ar juridinis asmuo, užsiimantis prekyba kiaušiniais;

    6)

    „gamybos vieta“ – įmonė, kurioje laikomos vištos dedeklės ir kuri įregistruota pagal Direktyvos 2002/4/EB reikalavimus;

    7)

    „pakavimo centras“ – pakavimo centras, kaip apibrėžta Reglamente (EB) Nr. 853/2004, kuriam pagal šio reglamento 5 straipsnio 2 dalį suteiktas leidimas ir kuriame pagal kokybę ir svorį rūšiuojami kiaušiniai;

    8)

    „galutinis vartotojas“ – galutinis maisto produkto vartotojas, kuris jo nevartos kokiai nors su maisto verslu susijusiai operacijai atlikti ar veiklai vykdyti;

    9)

    „gamintojo kodas“ – skiriamasis gamybos vietos numeris pagal Direktyvos 2002/4/EB priedo 2 punktą.

    3 straipsnis

    Kokybės klasės ir svorio kategorijos

    1.   Pagal kokybę kiaušiniai rūšiuojami į:

    A klasės arba „šviežius“,

    B klasės.

    2.   A klasės kiaušiniai taip pat rūšiuojami pagal svorį. Tačiau nereikalaujama pagal svorį rūšiuoti kiaušinių, pristatomų maisto ir ne maisto pramonės įmonėms.

    3.   B klasės kiaušiniai tiekiami tik maisto ir ne maisto pramonės įmonėms.

    4 straipsnis

    Kiaušinių ženklinimas

    1.   A klasės kiaušiniai ženklinami gamintojo kodu.

    B klasės kiaušiniai ženklinami gamintojo kodu ir (arba) kitokia nuoroda.

    Valstybės narės gali netaikyti šio reikalavimo B klasės kiaušiniams, jei tokie kiaušiniai parduodami tik jų teritorijoje.

    2.   Kiaušinių ženklinimas pagal 1 dalį atliekamas gamybos vietoje arba pirmajame pakavimo centre, į kurį pristatomi kiaušiniai.

    3.   Kiaušiniai, kuriuos gamintojas parduoda galutiniam vartotojui atitinkamos valstybės narės gamybos regiono vietiniame viešame turguje, ženklinami pagal šio straipsnio 1 dalį.

    Tačiau valstybės narės gali netaikyti šio reikalavimo gamintojams, laikantiems ne daugiau kaip 50 vištų dedeklių, jei prekybos vietoje yra nurodoma gamintojo vardas, pavardė (pavadinimas) ir adresas.

    5 straipsnis

    Pakavimo centrai

    1.   Pakavimo centruose kiaušiniai rūšiuojami ir pakuojami bei ženklinamos jų pakuotės.

    2.   Kompetentinga institucija pakavimo centrams suteikia leidimą rūšiuoti kiaušinius ir bet kuriam ūkio subjektui, kurio patalpos ir techninė įranga yra tinkama kiaušiniams rūšiuoti pagal kokybę ir svorį, skiria pakavimo centro kodą. Nereikalaujama, kad pakavimo centrai, dirbantys išimtinai maisto ir ne maisto pramonės įmonėms, turėtų tinkamą įrangą kiaušiniams rūšiuoti pagal svorį.

    3.   Toks leidimas gali būti panaikintas, jei nebesilaikoma pagal 11 straipsnį priimtose įgyvendinimo taisyklėse nustatytų sąlygų.

    6 straipsnis

    Kiaušinių importas

    1.   Atitinkamai šaliai paprašius, Komisija įvertina prekybos kiaušiniais standartus, taikomus kiaušinius eksportuojančiose trečiosiose šalyse. Šis įvertinimas taip pat taikomas ženklinimo, ūkininkavimo būdų, kontrolės bei įgyvendinimo taisyklėms. Jei Komisija nustato, kad taikomos taisyklės suteikia pakankamai garantijų, lygiaverčių toms, kurias suteikia Bendrijos teisės aktai, iš atitinkamų šalių importuojami kiaušiniai ženklinami skiriamuoju numeriu, lygiaverčiu gamintojo kodui.

    2.   Jei būtina, Komisija veda derybas su trečiosiomis šalimis, siekdama surasti tinkamus būdus garantijoms, numatytoms 1 dalyje, suteikti ir sudaryti susitarimus dėl tokių garantijų.

    3.   Jei nesuteikiama pakankamų garantijų dėl taisyklių lygiavertiškumo, iš atitinkamos trečiosios šalies importuojami kiaušiniai ženklinami kodu, pagal kurį galima nustatyti kilmės šalį, ir nuoroda, kad ūkininkavimo būdas yra „nenurodytas“.

    7 straipsnis

    Patikrinimai

    1.   Valstybės narės skiria kontrolės tarnybas tikrinti, ar laikomasi šio reglamento reikalavimų.

    2.   1 dalyje nurodytos kontrolės tarnybos tikrina produktus, kuriems taikomas šis reglamentas, visuose prekybos etapuose. Be atsitiktinės mėginių atrankos, patikrinimai vykdomi remiantis rizikos analize, atsižvelgiant į atitinkamos įmonės tipą ir apyvartą, bei į tai, kaip ūkio subjektas anksčiau laikėsi prekybos kiaušiniais standartų.

    3.   Iš trečiųjų šalių importuojami A klasės kiaušiniai tikrinami, kaip nurodyta 2 dalyje, atliekant muitinės formalumus ir prieš išleidžiant į laisvą apyvartą.

    Iš trečiųjų šalių importuojami B klasės kiaušiniai išleidžiami į laisvą apyvartą tik tuo atveju, kai atlikus muitinės formalumus nustatoma, kad jų galutinė paskirtis yra perdirbimo įmonė.

    8 straipsnis

    Sankcijos

    Valstybės narės nustato taisykles dėl sankcijų, taikytinų pažeidus šio reglamento nuostatas, ir imasi visų būtinų priemonių, užtikrinančių jų įgyvendinimą. Numatytos sankcijos turi būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios.

    9 straipsnis

    Keitimasis informacija

    Valstybės narės ir Komisija perduoda viena kitai informaciją, būtiną šio reglamento taikymui.

    10 straipsnis

    Komitetas

    1.   Komisijai padeda Paukštienos ir kiaušinių vadybos komitetas.

    2.   Darant nuorodą į šį straipsnį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 4 ir 7 straipsniai.

    Sprendimo 1999/468/EB 4 straipsnio 3 dalyje nustatytas laikotarpis – vienas mėnuo.

    3.   Komitetas patvirtina savo darbo tvarkos taisykles.

    11 straipsnis

    Įgyvendinimo taisyklės

    10 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka priimamos išsamios šio reglamento įgyvendinimo taisyklės, visų pirma taisyklės dėl:

    1)

    kiaušinių surinkimo, pristatymo, konservavimo ir tvarkymo dažnumo;

    2)

    kokybės kriterijų, visų pirma lukšto vaizdo, baltymo ir trynio konsistencijos bei oro tarpo dydžio;

    3)

    svorio kategorijų, įskaitant išimtis;

    4)

    zenklinimo ant kiaušinių ir nuorodų ant pakuočių, įskaitant kitas išimtis;

    5)

    patikrinimų;

    6)

    prekybos su trečiosiomis šalimis;

    7)

    9 straipsnyje nurodyto keitimosi informacija;

    8)

    ūkininkavimo būdų;

    9)

    įrašų ir registrų tvarkymo.

    12 straipsnis

    Panaikinimas

    1.   Nuo 2007 m. liepos 1 d. Reglamentas (EEB) Nr. 1907/90 panaikinamas.

    2.   Nuorodos į panaikintą reglamentą aiškinamos kaip nuorodos į šį reglamentą ir suprantamos pagal priede pateiktą atitikties lentelę.

    13 straipsnis

    Įsigaliojimas

    Šis reglamentas įsigalioja septintą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Jis taikomas nuo 2007 m. liepos 1 d.

    Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Liuksemburge, 2006 m. birželio 19 d.

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    J. PRÖLL


    (1)  OL L 282, 1975 11 1, p. 49. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 679/2006 (OL L 119, 2006 5 4, p. 1).

    (2)  OL L 173, 1990 7 6, p. 5. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1039/2005 (OL L 172, 2005 7 5, p. 1).

    (3)  OL L 30, 2002 1 31, p. 44. Direktyva su pakeitimais, padarytais 2003 m. stojimo aktu.

    (4)  OL L 139, 2004 4 30, p. 55. Ištaisyta redakcija OL L 226, 2004 6 25, p. 22. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2076/2005 (OL L 338, 2005 12 22, p. 83).

    (5)  OL L 184, 1999 7 17, p. 23.


    PRIEDAS

    Atitikties lentelė

    Reglamentas (EEB) Nr. 1907/90

    Šis reglamentas

    1 straipsnis

    2 straipsnis

    2 straipsnio 1 dalis

    1 straipsnio 1 dalis

    2 straipsnio 2 dalis

    2 straipsnio 3 dalis

    1 straipsnio 2 dalis

    2 straipsnio 4 dalis

    3 straipsnis

    4 straipsnis

    5 straipsnio 1 ir 3 dalys

    5 straipsnis

    5 straipsnio 2 dalis

    6 straipsnio 1 ir 2 dalys

    3 straipsnis

    6 straipsnio 3 dalis

    11 straipsnis

    6 straipsnio 4 ir 5 dalys

    7 straipsnio 1 dalies a punktas

    4 straipsnio 1 dalis

    7 straipsnio 1 dalies b ir c punktai

    6 straipsnis

    7 straipsnio 1 dalies d punktas

    11 straipsnis

    7 straipsnio 2 dalis

    8 straipsnio 1 dalis

    4 straipsnio 1 dalis

    8 straipsnio 2 dalis

    9 straipsnis

    10 straipsnis

    11 straipsnis

    12 straipsnis

    13 straipsnis

    14 straipsnis

    15 straipsnis

    16 straipsnio 1 dalies pirmas sakinys

    1 straipsnio 1 dalies antra pastraipa

    16 straipsnio 2 ir 3 dalys

    17 straipsnis

    18 straipsnis

    7 straipsnio 1 ir 2 dalys

    19 straipsnis

    20 straipsnis

    11 straipsnis

    21 straipsnis

    8 straipsnis

    22 straipsnio 1 dalis

    9 straipsnis

    22 straipsnio 2 dalis

    11 straipsnis

    22a straipsnis

    23 straipsnis

    12 straipsnis

    24 straipsnis

    13 straipsnis

    Priedas

    Priedas

    II priedas


    Top