EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D2256

2003 m. lapkričio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 2256/2003/EB, patvirtinantis eEuropa 2005 m. veiksmų plano, geros praktikos platinimo ir tinklo bei informacijos saugumo gerinimo stebėsenos daugiametę programą (MODINIS) (2003–2005 m.)Tekstas svarbus EEE.

OL L 336, 2003 12 23, p. 1–5 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2005: This act has been changed. Current consolidated version: 27/12/2005

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/2256/oj

32003D2256



Oficialusis leidinys L 336 , 23/12/2003 p. 0001 - 0005


Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 2256/2003/EB

2003 m. lapkričio 17 d.

patvirtinantis eEuropa 2005 m. veiksmų plano, geros praktikos platinimo ir tinklo bei informacijos saugumo gerinimo stebėsenos daugiametę programą (MODINIS) (2003–2005 m.)

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 157 straipsnio 3 dalį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą [1],

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę [3],

laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos [4],

kadangi:

(1) 2000 m. kovo 23 ir 24 d. Lisabonoje posėdžiavusi Europos Vadovų Taryba iškėlė tikslą padaryti Europos Sąjungą konkurencingiausia ir dinamiškiausia žiniomis grįsta pasaulio ekonomika ir pareiškė poreikį pažangos matavimo koordinavimui taikyti atvirąjį metodą.

(2) 2000 m. birželio 19 ir 20 d. Feiroje posėdžiavusi Europos Vadovų Taryba patvirtino eEuropa 2002 m. veiksmų planą ir ypač pabrėžė būtinumą parengti ilgalaikes perspektyvas žiniomis grįstai ekonomikai, paskatinant visų piliečių prieigą prie naujų technologijų, o 2000 m. lapkričio 30 d. Vidaus rinkos taryba parengė 23 rodiklių eEuropa 2002 m. veiksmų plano pažangai matuoti sąrašą.

(3) 2002 m. gegužės 28 d. Komisija paskelbė komunikatą, skirtą Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui, pavadinimu "eEuropa: 2005 m. Informacinė visuomenė visiems", o 2002 m. birželio 21 ir 22 d. Sevilijoje posėdžiavusi Europos Vadovų Taryba patvirtinto pagrindinius veiksmų plano tikslus.

(4) 2001 m. sausio 22 d. Komisija paskelbė komunikatą, skirtą Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui, pavadinimu "Saugesnės informacinės visuomenės sukūrimas pagerinant informacijos infrastruktūrų saugumą ir kovojant su kompiuteriniais nusikaltimais".

(5) 2001 m. kovo 23 ir 24 d. Stokholme posėdžiavusios Europos Vadovų Tarybos išvadose buvo reikalavimas, kad Taryba kartu su Komisija parengtų išsamią elektronikos tinklų saugumo strategiją, įskaitant praktinius įgyvendinimo veiksmus. Pradinis Komisijos atsakymas į šį reikalavimą buvo 2001 m. birželio 6 d. komunikatas "Tinklų ir informacijos apsauga. Pasiūlymas dėl Europos politikos požiūrio".

(6) 2001 m. gegužės 30 d. Tarybos rezoliucija dėl eEuropa veiksmų plano "Informacijos ir tinklų saugumas", 2002 m. sausio 28 d. Tarybos rezoliucija dėl bendrojo požiūrio ir specialių veiksmų tinklų ir informacijos saugumo srityje [5], 2003 m. vasario 18 d. Tarybos rezoliucija dėl Europos požiūrio į tinklų ir informacijos saugumo kultūrą [6] ir 2002 m. spalio 22 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl tinklų ir informacijos saugumo "Pasiūlymas dėl Europos politikos" paragino valstybes nares imtis specialių veiksmų elektroninių ryšių tinklų ir informacijos sistemų saugumui pagerinti. Europos Parlamentas ir Taryba taip pat pritarė Komisijos ketinimams parengti, inter alia, strategiją dėl stabilesnio ir saugesnio interneto infrastruktūros veikimo ir pasiūlyti įkurti būsimą Europos tinklų ir informacijos saugumo reikalų struktūrą.

(7) eEuropa 2005 m. veiksmų plane, kuris šia prasme buvo patvirtintas 2003 m. vasario 18 d. Tarybos rezoliucija, pasiūlyta įkurti būsimą Europos tinklų ir informacijos saugumo reikalų struktūrą.

(8) Siekis sukurti informacinę visuomenę įdiegiant naujas ekonominių, politinių ir socialinių santykių formas gali padėti Europos Sąjungai susidoroti su šio amžiaus iššūkiais ir prisidėti prie augimo, konkurencingumo ir darbo vietų sukūrimo. Informacinė visuomenė palaipsniui perorganizuoja ekonominės ir socialinės veiklos pobūdį ir turi svarbių tarpsektorinių padarinių lig šiol nepriklausomoms veiklos sritims. Jai sukurti būtinos priemonės turi atspindėti Bendrijos ekonominę ir socialinę sąsają ir pavojus, susijusius su skaitmeniniu išskyrimu ir veiksmingu vidaus rinkos funkcionavimu. Europos Sąjungos ir valstybių narių veiksmai, susiję su informacine visuomene, siekia toliau skatinti atsilikusių informacinės visuomenės grupių dalyvavimą.

(9) Būtina sukurti stebėsenos ir keitimosi patirtimi mechanizmus, kurie leis valstybėms narėms analizuoti veiklą ir nagrinėti pažangą pagal eEuropa 2005 m. veiksmų planą.

(10) Palyginamoji analizė leidžia valstybėms narėms įvertinti, ar nacionalinės iniciatyvos, kurių jos ėmėsi pagal eEuropa 2005 m. veiksmų planą, duoda rezultatų, kuriuos galima lyginti su kitų valstybių narių ir tarptautiniais rezultatais, ir visiškai išnaudoja technologijų potencialą.

(11) Valstybių narių veiksmus pagal eEuropa 2005 m. veiksmų planą gali papildomai paremti geros praktikos platinimas. Palyginamosios analizės ir geros praktikos Europos pridėtinę vertę sudaro alternatyvių sprendimų rezultatų lyginamasis vertinimas, matuojant pagal vienodą stebėsenos ir analizės metodiką.

(12) Būtina analizuoti ekonomines ir socialines informacinės visuomenės pasekmes, siekiant paskatinti politines diskusijas. Tai leis valstybėms narėms geriau išnaudoti ekonominės ir pramoninės technologijos plėtros potencialą, ypač informacinės visuomenės srityje.

(13) Tinklų ir informacijos saugumas tapo būtina sąlyga tolimesnei pažangai link saugios verslo aplinkos. Tinklų ir informacijos saugumo sudėtingumas reikalauja, kad vietinės, nacionalinės ir, tam tikrais atvejais, Europos institucijos, rengdamos šios srities politikos priemones, atsižvelgtų į politinių, ekonominių, organizacinių ir techninių aspektų sritį ir suvoktų decentralizuotą ir globalinį ryšių tinklų pobūdį. Planuojamas būsimos Europos tinklų ir informacijos saugumo reikalų struktūros įkūrimas padidintų valstybių narių ir Bendrijos gebėjimą reaguoti į svarbiausias tinklų ir informacijos saugumo problemas. Parengiamasis darbas turi būti pradėtas jau 2003 m.

(14) Kadangi pirmiau minėtos veiklos tikslas yra skatinti sinergiją ir bendradarbiavimą tarp valstybių narių, Europos ekonominės erdvės šalių, šalių kandidačių ir Vidurio bei Rytų Europos asocijuotų šalių, Komisija ateityje galėtų skatinti tolimesnį šių šalių dalyvavimą programos veikloje.

(15) Šis sprendimas visai programos trukmei nustato finansinę bazę – pirminį standartą biudžetinei institucijai per kasmetinę biudžeto svarstymo procedūrą, kaip numatyta 1999 m. gegužės 6 d. Tarpinstitucinio susitarimo tarp Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dėl biudžetinės disciplinos ir biudžeto svarstymo procedūros tobulinimo 33 punkte.

(16) Šiam sprendimui įgyvendinti būtinos priemonės turi būti patvirtintos laikantis 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimo 1999/468/EB, nustatančio Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką [7].

(17) Šios programos pažanga turi būti pastoviai stebima,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Patvirtinama eEuropa 2005 m. veiksmų plano, geros praktikos platinimo ir tinklo bei informacijos saugumo gerinimo stebėsenos daugiametė programa (2003–2005 m.) (toliau – programa).

Programos tikslai tokie:

a) stebėti valstybių narių veiklą ir lyginti ją su geriausia pasaulio praktika, jei įmanoma, naudojantis oficialia statistika;

b) remti valstybių narių pastangas pagal eEuropa programą nacionaliniu, regioniniu ar vietiniu lygiu analizuojant tinkamą eEuropa metodiką ir papildančių vienas kitą keitimosi patirtimi plėtros mechanizmų sąveika;

c) analizuoti ekonomines ir socialines informacinės visuomenės pasekmes, siekiant paskatinti politines diskusijas, visų pirma pramoninio konkurencingumo ir sąsajų, taip pat ir socialinio įtraukimo prasme; teikti eEuropa iniciatyvinei grupei būtiną informaciją, kad ši galėtų įvertinti atitinkamą eEuropa 2005 m. veiksmų plano strateginę kryptį;

d) pasirengti būsimos Europos tinklų ir informacijos saugumo reikalų struktūros įkūrimui, kaip numatyta 2002 m. sausio 28 d. Tarybos rezoliucijoje ir eEuropa 2005 m. veiksmų plane, siekiant padidinti tinklų ir informacijos saugumą.

Programos veikla yra tarpsektorinio pobūdžio veiksmai, papildantys Bendrijos veiksmus kitose srityse. Nė vienas tokių veiksmų neturi dubliuoti darbo, atliekamo šiose srityse pagal kitas Bendrijos programas. Veiksmai pagal palyginamosios analizės, geros praktikos ir politikos koordinavimo programą turi būti skirti eEuropa 2005 m. veiksmų plano tikslams pasiekti, skatinti tinklų ir informacijos saugumą bei plačiajuostę sistemą ir skatinti eVyriausybę, eVerslą, eSveikatą ir eMokymąsi.

Programa taip pat turi sudaryti bendrą bazę viena kitą papildančiai sąveikai Europos lygiu tarp įvairių nacionalinių, regioninių ir vietinių lygių.

2 straipsnis

Siekiant 1 straipsnyje nurodytų tikslų, imamasi tokių kategorijų veiksmų:

a) 1 veiksmas

Veiklos stebėsena ir palyginimas:

- duomenų rinkimas ir analizė remiantis palyginamosios analizės rodikliais, apibrėžtais 2003 m. vasario 18 d. Tarybos rezoliucijoje dėl eEuropa 2005 m. veiksmų plano [8], įskaitant regioninius rodiklius (tam tikrais atvejais). Ypatingas dėmesys turėtų būti kreipiamas į duomenis, susijusius su eEuropa 2005 m. veiksmų plano pagrindiniais tikslais;

b) 2 veiksmas

Geros praktikos platinimas:

- studijos, skirtos gerai praktikai nustatyti nacionaliniu, regioniniu ir vietiniu lygiu, prisidedančios prie eEuropa 2005 m. veiksmų plano sėkmingo įgyvendinimo,

- parama tikslinėms konferencijoms, seminarams ar darbui grupėse, palaikantiems eEuropa 2005 m. veiksmų plano tikslus, siekiant skatinti bendradarbiavimą ir keitimąsi patirtimi ir gera praktika pagal bendrąją papildančių vienas kitą veiksmų sąveiką, kaip apibrėžta 1 straipsnio b punkte;

c) 3 veiksmas

Analizė ir strateginė diskusija:

- parama socialinių reikalų ir ekonomikos ekspertų darbui, siekiant suteikti Komisijai, o pareikalavus – eEuropa iniciatyvinei grupei informaciją apie perspektyvinę politikos analizę,

- parama eEuropa iniciatyvinei grupei, suteikiant eEuropa 2005 m. veiksmų plano įgyvendinimo strateginę apžvalgą, siūlant patirties keitimosi forumus ir leidžiant iš anksto dalyvauti šalims kandidatėms, o tam tikrais atvejais – kviečiant kitus suinteresuotus asmenis išreikšti savo požiūrį;

d) 4 veiksmas

Tinklų ir informacijos saugumo gerinimas:

- pasirengimas būsimos Europos tinklų ir informacijos saugumo reikalų struktūros įkūrimui, kaip numatyta 2002 m. sausio 28 d. ir 2003 m. vasario 18 d. Tarybos rezoliucijose dėl Europos požiūrio į tinklų ir informacijos saugumo kultūrą ir eEuropa 2005 m. veiksmų plane, inter alia, finansuojant tyrimus, studijas, darbą grupėse tokia tematika, kaip, pvz., saugumo mechanizmai ir jų sąveikumas, tinklų patikimumas ir apsauga, pažangus šifravimas, belaidžio ryšio privatumas ir saugumas.

3 straipsnis

Siekdama 1 straipsnyje nurodytų tikslų ir atlikdama 2 straipsnyje nurodytus veiksmus Komisija naudojasi reikiamomis ir tinkamomis priemonėmis, visų pirma:

- suteikdama kontraktus dėl užduočių, susijusių su tyrimais, tiriamosiomis studijomis, savitų sričių išsamiosiomis studijomis, riboto dydžio demonstravimo veiksmais, įskaitant darbo grupes ir konferencijas, atlikimo,

- rinkdama, skelbdama ir platindama informaciją ir plėtodama tinklu paremtas paslaugas,

- suteikdama paramą ekspertų susitikimams, konferencijoms, seminarams.

4 straipsnis

Programa aprėpia laikotarpį nuo 2003 m. sausio 1 d. iki 2005 m. gruodžio 31 d.

Nustatomas 21 mln. eurų finansinis biudžetas šiai programai įgyvendinti.

Orientacinis paskirstymas nurodytas priede.

Metinius asignavimus tvirtina biudžetinė institucija pagal finansinės perspektyvos apribojimus.

5 straipsnis

Komisija atsako už programos įgyvendinimą ir jos koordinavimą su kitomis Bendrijos programomis. Komisija kasmet rengia darbo programą remdamasi šiuo sprendimu.

Komisija 6 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka:

a) tvirtina darbo programą, įskaitant bendrą biudžeto paskirstymą;

b) tvirtina programos įvertinimo priemones;

c) nustato kvietimo teikti konkursinius pasiūlymus pagal 1 straipsnyje nustatytus tikslus ir pagal tokį kvietimą pateiktų projektų įvertinimo kriterijus, kai numatomas Bendrijos finansavimas yra ne mažesnis kaip 250000 eurų.

6 straipsnis

1. Komisijai padeda komitetas (toliau – Komitetas).

2. Darant nuorodą į šią straipsnio dalį, galioja Sprendimo 1999/468/EB 4 ir 7 straipsniai, atsižvelgiant į jo 8 straipsnį.

Sprendimo 1999/468/EB 4 straipsnio 3 dalyje nustatytas laikotarpis yra trys mėnesiai.

3. Komitetas patvirtina savo darbo tvarkos taisykles.

7 straipsnis

1. Siekiant užtikrinti, kad Bendrijos parama naudojama veiksmingai, Komisija užtikrina, kad veiksmai pagal šį sprendimą būtų veiksmingai iš anksto įvertinami, stebimi ir įvertinami po atlikimo.

2. Atliekant veiksmus ir juos užbaigus Komisija įvertina, kaip jie buvo atlikti ir jų įgyvendinimo poveikį, kad būtų nustatyta, ar yra pasiekti pradiniai tikslai.

3. Komisija reguliariai informuoja Komitetą ir eEuropa iniciatyvinę grupę apie visos programos įgyvendinimo pažangą.

4. Pasibaigus programai Komisija pateikia Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui įvertinimo ataskaitą apie 2 straipsnyje nurodytų veiksmų įgyvendinimo rezultatus.

8 straipsnis

1. Programoje, ta apimtimi, kiek tai numatyta atitinkamuose susitarimuose su Europos bendrija, gali būti leista dalyvauti Europos ekonominės erdvės šalims, šalims kandidatėms ir Vidurio bei Rytų Europos asocijuotoms šalims.

2. Vykdant šį sprendimą skatinamas bendradarbiavimas su šalimis ne narėmis ir tarptautinėmis organizacijomis ar institucijomis.

9 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

10 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybės narėms.

Priimta Briuselyje, 2003 m. lapkričio 17 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkas

P. Cox

Tarybos vardu

Pirmininkas

G. Alemanno

[1] OL C 291 E, 2002 11 26, p. 243.

[2] OL C 61, 2003 3 14, p. 184.

[3] OL C 128, 2003 5 29, p. 19.

[4] 2003 m. vasario 12 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje). 2003 m. gegužės 26 d. Tarybos bendroji pozicija (OL C 159 E, 2003 7 8, p. 11) ir 2003 m. rugsėjo 25 d. Europos Parlamento pozicija (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje). 2003 m. spalio 27 d. Tarybos sprendimas.

[5] OL C 43, 2002 2 16, p. 2.

[6] OL C 48, 2003 2 28, p. 1.

[7] OL L 184, 1999 7 17, p. 23.

[8] OL C 48, 2003 2 28, p. 2.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

eEuropa 2005 m. veiksmų plano, geros praktikos platinimo ir tinklo bei informacijos saugumo gerinimo stebėsenos daugiametė programa (MODINIS)

2003–2005 m. išlaidų orientacinis paskirstymas

Viso biudžeto procentinės dalys pagal kategorijas ir metus |

| 2003 m. | 2004 m. | 2005 m. | Iš viso 2003–2005 m. |

1 veiksmas. Veiklos stebėsena ir palyginimas | 12 % | 14 % | 14 % | 40 % |

2 veiksmas. Geros praktikos platinimas | 8 % | 10 % | 12 % | 30 % |

3 veiksmas. Analizė ir strateginė diskusija | 2 % | 3 % | 3 % | 8 % |

4 veiksmas. Tinklų ir informacijos saugumo gerinimas | 17 % | 5 % | 0 % | 22 % |

Bendros sumos procentinė dalis: | 39 % | 32 % | 29 % | 100 % |

--------------------------------------------------

Top