ES valstybių narių keitimasis informacija iš nuosprendžių registro
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Pamatinis sprendimas 2009/315/TVR dėl ES valstybių narių keitimosi informacija iš nuosprendžių registro
KOKS ŠIO PAMATINIO SPRENDIMO TIKSLAS?
- Šiuo pamatiniu sprendimu sukuriama decentralizuota informacinių technologijų sistema, skirta keistis informacija apie apkaltinamuosius nuosprendžius, pagrįsta kiekvienos Europos Sąjungos (ES) valstybės narės nuosprendžių registrų duomenų bazėmis – Europos nuosprendžių registrų informacinė sistema (ECRIS).
- Jame nustatyti bendrieji keitimosi informacija apie apkaltinamuosius nuosprendžius* tarp ES valstybių narių principai.
- Jame apibrėžiamos apkaltinamąjį nuosprendį priėmusios valstybės narės ir valstybės narės, kurios pilietis yra nuteistasis, pareigos ir nurodomos procedūros, kurių reikia laikytis atsakant į prašymą pateikti informaciją apie apkaltinamuosius nuosprendžius.
- Jis taikomas visose valstybėse narėse. Airijai ir Danijai pakeitimai, atlikti iš dalies keičiančia Direktyva (ES) 2019/884, nėra privalomi. Be to, šiose dviejose valstybėse narėse vis dar taikomas ECRIS sprendimas 2009/316/TVR (žr. santrauką).
- Pakeitimais, atliktais iš dalies keičiančia Direktyva (ES) 2019/884, siekiama užtikrinti veiksmingą keitimąsi informacija apie valstybėse narėse priimtus apkaltinamuosius nuosprendžius ES nepriklausančių šalių piliečiams (įskaitant asmenis be pilietybės ir asmenis, kurių pilietybė nežinoma) per ECRIS. Todėl direktyva suteikia galimybę prašyti informacijos apie tokius asmenis iš nuteisusių valstybių narių, kaip nustatyta ECRIS-TCN sistemoje (žr. santrauką).
- Juo siekiama neleisti nusikaltėliams pabėgti nuo savo praeities persikeliant iš valstybės narės, kurioje jie buvo nuteisti, į kitą valstybę narę. Tai atliekama užtikrinant, kad prireikus, informacija apie visus jų nuosprendžius būtų prieinama, nepaisant to, kurioje valstybėje narėje jie buvo nuteisti.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Tikslai
Pamatinio sprendimo tikslai:
- nustatyti įsipareigojimą valstybei narei perduoti informaciją apie kitos valstybės narės piliečio atžvilgiu priimtą apkaltinamąjį nuosprendį nuteisto asmens pilietybės valstybei narei;
- apibrėžti asmens pilietybės valstybės narės pareigas saugoti gautą informaciją ir nurodyti būdus, kuriais ji turi atsakyti į prašymą pateikti informaciją apie savo piliečius;
- nustatyti taisykles kompiuterinei keitimosi informacija apie apkaltinamuosius nuosprendžius sistemai.
Institucijų paskyrimas
Valstybės narės privalo paskirti centrines institucijas, kurios atliks su keitimusi informacija susijusias užduotis.
Nuosprendžių registravimas ir informacijos saugojimas
Apkaltinamąjį nuosprendį priėmusi valstybė narė privalo užregistruoti nuteisto asmens pilietybę ar pilietybes, o ES piliečių atveju pranešti valstybei (-ėms) narei (-ėms), kurios (-ių) piliečiai jie yra, informaciją apie apkaltinamąjį nuosprendį, įskaitant informaciją apie:
- nuteistą asmenį;
- apkaltinamojo nuosprendžio pobūdį ir turinį;
- nusikaltimą, kurio pagrindu priimtas apkaltinamasis nuosprendis.
Nuteisto asmens pilietybės valstybė narė privalo saugoti gautą informaciją, kad galėtų atsakyti į prašymus pateikti informaciją apie savo piliečių atžvilgiu priimtus apkaltinamuosius nuosprendžius. Atsakymas turi:
- nurodyti informaciją apie tos ES šalies teritorijoje ir kitose šalyse priimtus apkaltinamuosius nuosprendžius;
- būti parengtas per 10 darbo dienų arba per 20 darbo dienų, jei asmuo pateikia prašymą pateikti informaciją apie savo teistumą.
Visi duomenys apie teistumą turi būti saugomi tik valstybių narių valdomose duomenų bazėse. Valstybės narės centrinė institucija neturės tiesioginės prieigos prie kitų valstybių narių nuosprendžių registrų duomenų bazių.
Dalijimasis informacija
- Informacija galima dalytis baudžiamojo proceso arba kitais teisėtais tikslais, pavyzdžiui, atliekant patikrinimą prieš priimant į darbą. Atsakyti į prašymus, kurių tikslas yra baudžiamoji byla, privaloma, tačiau į kitais tikslais pateiktus prašymus atsakoma pagal nacionalinę teisę.
- Valstybės narės privalo užtikrinti, kad prie apkaltinamųjų nuosprendžių būtų nurodyta informacija apie nuteisto asmens pilietybę ar pilietybes, jei tokia informacija yra turima;
- Valstybės narės centrinė institucija, gavusi susijusios nacionalinės institucijos prašymą pateikti informaciją, gali kreiptis informacijos į kitą valstybę narę, visų pirma į susijusio asmens pilietybės valstybę narę.
- Valstybės narės centrinė institucija, gavusi kitos valstybės narės piliečio prašymą pateikti informaciją apie jo teistumą, privalo kreiptis informacijos į to asmens pilietybės valstybę narę ir įtraukti ją į išduotą pažymą.
- Kai ES nepriklausančios šalies pilietis prašo valstybės narės centrinės institucijos informacijos apie savo teistumą, ta centrinė institucija turi pateikti prašymą tik toms valstybių narių centrinėms institucijoms, kurios turi informacijos apie to asmens teistumą, dėl informacijos ir susijusių duomenų, kurie turi būti gauti iš nuosprendžių registro; prašyme turi būti nurodyta, kad tokia informacija ir susiję duomenys turi būti įtraukti į išrašą, kuris turi būti pateiktas atitinkamam asmeniui.
- ECRIS leidžia elektroniniu būdu keistis informacija iš nuosprendžių registrų; kiekviena valstybė narė turi atlikti techninius pakeitimus, būtinus tam, kad galėtų naudoti standartizuotą formatą ir elektroniniu būdu perduoti visą reikiamą informaciją kitoms valstybėms narėms per ECRIS.
- Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (žr. santrauka) yra atsakinga už ECRIS nuorodų diegimo programinės įrangos palaikymą ir tolesnę plėtrą.
Įgyvendinimas
2020 m. Europos Komisija paskelbė ataskaitą dėl valstybių narių keitimosi informacija iš nuosprendžių registrų naudojantis ECRIS.
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS PAMATINIS SPRENDIMAS?
- Šis pamatinis sprendimas taikomas nuo 2009 m. balandžio 27 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2012 m. balandžio 27 d.
- Pakeitimai, padaryti iš dalies keičiančia Direktyva (ES) 2019/884, valstybėse narėse (išskyrus Airiją ir Daniją) taikomi nuo 2022 m. birželio 28 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Apkaltinamasis nuosprendis. Visi galutiniai baudžiamojo teismo sprendimai, priimti asmens atžvilgiu dėl nusikalstamos veikos, jei šie sprendimai yra įtraukti į apkaltinamąjį nuosprendį priėmusios valstybės narės nuosprendžių registrą.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2009 m. vasario 26 d. Tarybos pamatinis sprendimas 2009/315/TVR dėl valstybių narių keitimosi informacija iš nuosprendžių registro organizavimo ir turinio (OL L 93, 2009 4 7, p. 23–32)
Vėlesni Pagrindų sprendimo 2009/315/TVR daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl valstybių narių keitimosi informacija iš nuosprendžių registrų naudojantis Europos nuosprendžių registrų informacine sistema (ECRIS) (COM(2020) 778 final, 2020 12 21)
2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/884, kuria dėl keitimosi informacija apie trečiųjų šalių piliečius ir Europos nuosprendžių registrų informacinės sistemos (ECRIS) iš dalies keičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2009/315/TVR ir pakeičiamas Tarybos sprendimas 2009/316/TVR (OL L 151, 2019 6 7, p. 143–150)
2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/816, kuriuo Europos nuosprendžių registrų informacinei sistemai papildyti sukuriama centralizuota valstybių narių, turinčių informacijos apie priimtus trečiųjų šalių piliečių ir asmenų be pilietybės apkaltinamuosius nuosprendžius, nustatymo sistema (ECRIS-TCN) ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1726 (OL L 135, 2019 5 22, p. 1–26)
Žr. konsoliduotą versiją.
2018 m. lapkričio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1726 dėl Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūros (eu-LISA), kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1987/2006 ir Tarybos sprendimas 2007/533/TVR bei panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011 (OL L 295, 2018 11 21, p. 99–137)
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 20.10.2022