Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013H0396

    Kolektyvinio teisių gynimo (grupinių ieškinių) sistema

    Kolektyvinio teisių gynimo (grupinių ieškinių) sistema

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Rekomendacija 2013/396/ES dėl ES valstybių narių įpareigojamųjų ir kompensacinių kolektyvinio teisių gynimo mechanizmų bendrųjų principų

    KOKS ŠIOS REKOMENDACIJOS TIKSLAS?

    • Šioje rekomendacijoje išdėstyti bendri neprivalomi nacionalinių kolektyvinio teisių gynimo* mechanizmų principai.
    • Jos tikslas – padėti piliečiams ir įmonėms įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) teisės aktais jiems suteiktas teises tais atvejais, kai jos buvo pažeistos.
    • Kolektyvinio teisių gynimo mechanizmai turėtų būti prieinami įvairiose srityse, kuriose ES teisės aktais piliečiams ir įmonėms suteikiamos įvairios teisės, pavyzdžiui, vartotojų teisių apsaugos, konkurencijos, aplinkos apsaugos ir finansinių paslaugų srityse.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Svarbiausi principai yra išdėstyti Europos Komisijos rekomendacijoje, paskelbtoje drauge su komunikatu, kuriame teigiama, kad visos ES valstybės narės turi taikyti sutartais principais grindžiamus kolektyvinio teisių gynimo mechanizmus. Šie principai aprašomi toliau.

    • Ieškovams turėtų būti sudaryta galimybė prašyti teismo nutarties, įpareigojančios nutraukti pagal ES teisę jiems suteiktų teisių pažeidimus („įpareigojimų taikymas“), ir kreiptis dėl tokių pažeidimų sukeltos žalos atlyginimo („kompensacinis teisių gynimas“), jeigu dėl tos pačios neteisėtos veiklos nukentėjo daug asmenų.
    • Kolektyvinio teisių gynimo procedūros turi būti sąžiningos, teisingos, taikomos laiku ir ne per brangios.
    • Kolektyvinio teisių gynimo sistemos turėtų remtis „įstojimo“ principu. Pagal šį principą potencialūs ieškovai, kurie nėra tiesiogiai išreiškę savo sutikimo, nėra grupės nariai, todėl negali tiesiogiai pasinaudoti palankia kolektyvinio teisių gynimo bylos baigtimi.
    • Siekiant išvengti piktnaudžiavimo kolektyvinio teisių gynimo sistemomis taip pat reikalingos procedūrinės apsaugos priemonės, kaip antai:
      • baudinio (t. y. pernelyg didelio) nuostolių atlyginimo ir palūkanų draudimas;
      • ieškovams atstovaujantys subjektai neturėtų būti pelno siekiantys;
      • draudimas mokėti advokatų sėkmės mokestį.
    • Pralaimėjusioji šalis turi padengti laimėjusios šalies teismo išlaidas.
    • Teisėjui kolektyvinio ieškinio* procese tenka pagrindinis vaidmuo veiksmingai nagrinėjant bylą, ir jis privalo budriai stebėti bet kokį galimą piktnaudžiavimą.
    • Ieškovai turėtų turėti galimybę spręsti bylą naudodamiesi kolektyvinio susitarimo ginčų sprendimo mechanizmais (t. y. procedūromis, pagal kurias šalys susitaria dėl sprendimo).

    NUO KADA TAIKOMA ŠI REKOMENDACIJA?

    Valstybės narės buvo raginamos pradėti taikyti šiuos principus ne vėliau kaip 2015 m. liepos 26 d.

    KONTEKSTAS

    Kolektyvinio teisių gynimo procedūros padeda lengviau siekti teisingumo tiems asmenims, kurių teises pažeidė vienas ir tas pats subjektas. Šios procedūros suteikia jiems galimybę kolektyviai įgyvendinti savo teises, kurių jie atskirai nebūtų galėję įgyvendinti dėl išlaidų ar sugaišto laiko.

    ES kolektyvinio teisių gynimo sistema papildo esamus ES lygmens mechanizmus, t. y.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Kolektyvinis teisių gynimas – mechanizmas, kuriuo ieškovų grupei užtikrinama galimybė reikalauti nutraukti neteisėtą veiklą arba reikalauti šios neteisėtos veiklos sukeltos žalos atlyginimo.
    Grupinis / kolektyvinis ieškinys – ieškovų grupės pateiktas ieškinys.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2013 m. birželio 11 d. Komisijos rekomendacija 2013/396/ES dėl Sąjungos teisės aktuose įtvirtintų teisių pažeidimo atvejais taikytinų valstybių narių įpareigojamųjų ir kompensacinių kolektyvinio teisių gynimo mechanizmų bendrųjų principų (OL L 201, 2013 7 26, p. 60–65)

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    Komisijos ataskaita Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl 2013 m. birželio 11 d. Komisijos rekomendacijos dėl Sąjungos teisės aktuose įtvirtintų teisių pažeidimo atvejais taikytinų valstybių narių įpareigojamųjų ir kompensacinių kolektyvinio teisių gynimo mechanizmų bendrųjų principų (2013/396/ES) įgyvendinimo (COM(2018) 40 final, 2018 m. sausio 25 d.)

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos horizontaliosios kolektyvinio teisių gynimo sistemos kūrimas“ (COM(2013) 401 final, 2013 m. birželio 11 d.)

    paskutinis atnaujinimas 26.08.2021

    Į viršų