EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Alternatyvus vartotojų ginčų sprendimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2013/11/ES dėl alternatyvaus ginčų sprendimo tarp vartotojų ir komercinės veiklos subjektų

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Direktyva užtikrina, kad ES vartotojai galėtų spręsti sutartinius ginčus, kylančius su komercinės veiklos subjektu* dėl įsigyto gaminio ar paslaugos per alternatyvaus ginčų sprendimo (AGS) subjektą – pripažinti įstaiga, kuri sprendžia ginčus taikant AGS procedūras, t. y. ne teisme.
  • Ja nustatomi įpareigojantys kokybės reikalavimai AGS subjektams ir procedūroms, siekiant užtikrinti tokius aspektus kaip skaidrumas, nepriklausomumas, sąžiningumas ir veiksmingumas.
  • ES šalių paskirtos nacionalinės kompetentingos institucijos užtikrina, kad būtų laikomasi direktyvos reikalavimų.
  • Ji įpareigoja komercinės veiklos subjektus informuoti vartotojus apie AGS, kai pirmieji yra pasižadėję ar įsipareigoję naudoti AGS ir kai jie su vartotoju negali išspręsti ginčo tarpusavyje.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • ES šalys turi užtikrinti, kad visi sutartiniai ginčai, kylantys tarp ES gyvenančių ar įsteigtų vartotojų ir komercinės veiklos subjektų dėl prekių pardavimo ar paslaugų teikimo, galėtų būti pateikti alternatyvaus ginčų sprendimo subjektui. Direktyva taikoma tiek elektroninių, tiek neelektroninių pardavimų ir paslaugų atžvilgiu.
  • Šio teisės akto tikslas – užtikrinti tinkamą ES bendrosios rinkos veikimą.
  • AGS siūlo vartotojams įperkamą, paprastą ir greitą ginčų sprendimo būdą, pavyzdžiui, kai komercinės veiklos subjektas atsisako sutaisyti gaminį arba grąžinti pinigus, į kuriuos vartotojas turi teisę.
  • AGS subjektai pasirūpina neutralia šalimi, pavyzdžiui, tarpininku, ombudsmenu ar skundų taryba, kurie siekia išspręsti ginčą per AGS procedūrą. Priklausomai nuo AGS procedūros formos, kurią taiko tas AGS subjektas, neutrali šalis gali:
    • pasiūlyti arba nustatyti sprendimą; arba
    • suvesti šalis ir padėti joms rasti sprendimą.
  • Visi AGS subjektai turi atitikti įpareigojančius kokybės reikalavimus, garantuojančius, kad jie gali efektyviai, sąžiningai, nepriklausomai ir skaidriai veikti.
  • Kiekviena ES šalis privalo paskirti vieną arba keletą kompetentingų institucijų, kurios nacionaliniu lygiu prižiūrėtų AGS subjektus ir užtikrintų, kad jie laikosi kokybės reikalavimų. Kompetentingos institucijos sudaro nacionalinius AGS subjektų sąrašus. Tik tie ginčų sprendimo subjektai, kurie laikosi kokybės reikalavimų, gali būti įtraukti į tokius sąrašus kaip „AGS subjektai“.
  • Komercinės veiklos subjektai, kurie sutinka arba privalo naudoti AGS procedūrą, turi informuoti vartotojus apie AGS savo interneto svetainėse ir bendrosiose sąlygose. Jie taip pat turi informuoti vartotojus apie AGS, kai vartotojo ir komercinės veiklos subjekto ginčo negalima išspręsti tiesiogiai.
  • Siekiant užtikrinti skaidrumą, ES šalys turi užtikrinti, kad AGS subjektų svetainėse būtų pateikiama aiški ir suprantama informacija. Tai apima kontaktinius duomenys, ginčų, kuriuos šie subjektai gali nagrinėti, rūšis, išlaidas, AGS sprendimo vidutinę trukmę ir AGS procedūros rezultatų teisinį poveikį. AGS subjektai taip pat turi pateikti savo interneto svetainėse metines veiklos ataskaitas apie nagrinėtus ginčus.
  • AGS subjektai turi bendradarbiauti spręsdami ES teritorijoje kylančius ginčus. Jie turi keistis ginčų sprendimo gerąja praktika tarpusavyje ir su nacionalinėmis valdžios institucijomis.
  • Direktyva taikoma visiems rinkos sektoriams, išskyrus sveikatos ir aukštojo mokslo sektorius.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo It has applied since 2013 m. liepos 8 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo nacionalinę teisę iki 2015 m. liepos 9 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

* SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Komercinės veiklos subjektas: asmuo arba įmonė, parduodantys gaminį arba paslaugą.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/11/ES dėl alternatyvaus vartotojų ginčų sprendimo, kuria iš dalies keičiami Reglamentas (EB) Nr. 2006/2004 ir Direktyva 2009/22/EB (Direktyva dėl vartotojų AGS) (OL L 165, 2013 6 18, p. 63–79)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2004 m. spalio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2006/2004 dėl nacionalinių institucijų, atsakingų už vartotojų apsaugos teisės aktų vykdymą, bendradarbiavimo (Reglamentas dėl bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje) (OL L 364, 2004 12 9, p. 1–11)

Paskesni Reglamento Nr. 2006/2004 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Šis konsoliduotas tekstas yra tik dokumentinio pobūdžio.

2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/22/EB dėl ieškinių dėl uždraudimo ginant vartotojų interesus (OL L 110, 2009 5 1, p. 30–36)

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/52/EB dėl tam tikrų mediacijos civilinėse ir komercinėse bylose aspektų (OL L 136, 2008 5 24, p. 3–8)

paskutinis atnaujinimas 17.10.2016

Top