EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0521

Vizų režimo supaprastinimas

Vizų režimo supaprastinimas

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Susitarimas ir Sprendimas 2014/242/ES dėl ES ir Azerbaidžano Respublikos susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo

Susitarimas ir Sprendimas 2013/628/ES dėl ES ir Armėnijos Respublikos susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo

Susitarimas ir Sprendimas 2013/521/ES dėl ES ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimo dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo tvarkos

Susitarimas ir Sprendimas 2007/340/EB dėl Europos bendrijos ir Rusijos Federacijos susitarimo dėl vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo

KOKS ŠIŲ SUSITARIMŲ IR SPRENDIMŲ TIKSLAS?

  • Šiais susitarimais nustatomos supaprastintos procedūros, kad trumpalaikių vizų (ne ilgesniam kaip 90 dienų per 180 dienų buvimo laikotarpiui) išdavimo procesas būtų lengvesnis ES nepriklausančioms šalims ir atitinkamiems piliečiams. Kai kuriais atvejais ši tvarka abipusiai taikoma ir Europos Sąjungos (ES) piliečiams. Pagrindinis tikslas – palengvinti žmonių tarpusavio ryšius kaip svarbią sąlygą stabiliam ekonominių, humanitarinių, kultūrinių, mokslinių ir kitų ryšių vystymui.
  • Sprendimais įvairūs susitarimai sudaromi ES vardu.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Į šių susitarimų taikymo sritį patenkančios ES valstybės narės

  • Susitarimai taikomi tik trumpalaikėms kelionėms į Šengeno erdvės šalis. 22 valstybės narės iš 27 taiko Šengeno teisyną (acquis). Bulgarija, Kipras, Kroatija, ir Rumunija taiko dar ne visas Šengeno acquis nuostatas, o Airija išlaiko savo teisę jo netaikyti. Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija nėra ES narės, tačiau jos priklauso Šengeno erdvei.
  • Airija ir Danija pasiliko galimybę pasirinkti laisvės, saugumo ir teisingumo srityse, ir jos nėra šių susitarimų šalys.

Vizų reikalavimai ES nepriklausančių šalių piliečiams

Reglamentu (ES) 2018/1806 panaikinamas ir kodifikuojamas Reglamentas (EB) Nr. 539/2001. Reglamente išvardijamos ES nepriklausančios šalys, kurių piliečiams netaikomas vizos reikalavimas (II priedas), ir ES nepriklausančios šalys, kurių piliečiai turi gauti vizą, jei keliauja į Šengeno erdvę.

Abipusiai susitarimai dėl ES piliečių

Azerbaidžano, Rusijos ir Žaliojo Kyšulio piliečiams nustatyta tvarka pagal abipusiškumo principą taikoma ir ES piliečiams.

Kelionės tikslą įrodantys dokumentai

Atitinkamų kelionės tikslą įrodančių dokumentų reikia patvirtinant įvairių prašymą išduoti vizą pateikiančių asmenų kategorijų kelionės tikslą, kai šie asmenys, atsižvelgiant į valstybę, gali būti:

  • teisėtai gyvenančių piliečių artimi giminaičiai: sutuoktiniai, vaikai (įskaitant įvaikius), tėvai (įskaitant globėjus), seneliai ir vaikaičiai;
  • oficialių delegacijų nariai;
  • verslininkai ir verslo organizacijų atstovai;
  • vairuotojai, vykdantys tarptautinius krovinių ir keleivių pervežimus;
  • mokiniai, studentai ir lydintieji mokytojai, kurie vyksta studijų tikslais;
  • mokslo, akademinėje, kultūros ir meno veikloje dalyvaujantys asmenys;
  • žurnalistai ir juos lydintys techniniai darbuotojai;
  • tarptautinių sporto renginių dalyviai ir juos lydintys asmenys, einantys profesines pareigas;
  • susigiminiavusių miestų organizuojamų oficialių mainų programų dalyviai;
  • dėl medicininių priežasčių vykstantys asmenys ir, jei reikia, juos lydintys asmenys;
  • profesionalai, dalyvaujantys tarptautinėse parodose, konferencijose, simpoziumuose, seminaruose ar kituose panašiuose renginiuose;
  • pilietinės visuomenės organizacijų atstovai, kurie vyksta mokymosi, seminarų, konferencijų tikslais, įskaitant mainų programas;
  • į laidotuves vykstantys giminaičiai;
  • lankantieji kariškių arba civilių kapus;
  • asmenys, keliaujantys turizmo tikslais.

Daugkartinės vizos

Įvairioms prašymą išduoti vizą pateikiančių asmenų kategorijoms taikomi skirtingi reikalavimai išduodant vizas, kurios galioja ne ilgiau kaip penkerius metus. Paprastai, atsižvelgiant į valstybę, šeimos nariai ir oficialų delegacijų nariai atitinka reikalavimus penkerių metų vizoms gauti, o kitos kategorijos atitinka reikalavimus vizoms, galiojančioms 1–5 metų, gauti.

Mokesčiai

Susitarimais numatomas mažesnis mokestis, kurį turi mokėti ES nepriklausančių šalių piliečiai, teikdami prašymą išduoti Šengeno vizą. Išskyrus susitarimą su Žaliuoju Kyšuliu, visuose kituose susitarimuose dėl vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo yra nustatytas 35 eurų vizos mokestis (už prašymą išduoti vizą). Be to, mokesčiai panaikinti daugeliui piliečių kategorijų, atsižvelgiant į jų kelionės tikslą.

Išvykimas, jeigu buvo prarasti arba pavogti dokumentai

Piliečiai, pametę savo dokumentus arba iš kurių šie dokumentai buvo pavogti, gali išvykti iš valstybės teritorijos be vizos arba kitokio leidimo, pateikę galiojančius asmens tapatybės dokumentus, suteikiančius teisę kirsti sieną, išduotus diplomatinių atstovybių arba konsulinių įstaigų.

Vizos pratęsimas išskirtinėmis aplinkybėmis

Piliečiams, kurie negali išvykti iš valstybės teritorijos iki jų vizoje nurodytos datos dėl nenumatytų aplinkybių (force majeure), jiems išduotų vizų galiojimo terminas pratęsiamas nemokamai pagal atitinkamos valstybės teisės aktus.

Diplomatiniai pasai

Piliečiai, turintys galiojančius diplomatinius pasus, gali atvykti, išvykti arba vykti tranzitu per valstybių, kurioms taikomi šie susitarimai, teritoriją be vizų. Susitarime su Žaliuoju Kyšuliu taip pat taikoma panaši išimtis tarnybinių pasų (valstybės tarnautojams išduotų pasų) turėtojams.

Šių kategorijų pasų turėtojai gali lankytis Šengeno erdvėje ne ilgesnį kaip 90 dienų per 180 dienų buvimo laikotarpį.

Jungtiniai komitetai

Jungtiniai ekspertų komitetai, sudaryti iš ES ir atitinkamų ES nepriklausančių šalių, prižiūri, kaip įgyvendinami susitarimai.

Grąžinimas ir readmisija

Šie susitarimai yra susieti su readmisijos susitarimais ir bendrosiomis taisyklėmis dėl neteisėtų migrantų grąžinimo.

Vizų ES ir Rusijos piliečiams išdavimo tvarkos supaprastinimo taikymo sustabdymas

Pablogėjus padėčiai, kurią sukėlė Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, dėl kurios buvo imtasi nemažai ribojamųjų priemonių (žr. santrauką) ir priemonių esminiams ES ir jos valstybių narių saugumo interesams apsaugoti, visiems Rusijos piliečiams nuo 2022 m. rugsėjo 12 d. visiškai sustabdomas susitarimo dėl vizų išdavimo supaprastinimo taikymas (žr. Tarybos sprendimą (ES) 2022/1500).

Komisija atnaujino gaires dėl vizų išdavimo Rusijos piliečiams ir Rusijos piliečių kontrolės prie išorės sienų, įskaitant Rusijos piliečius, bėgančius nuo karinės mobilizacijos. Gairėse valstybių narių konsulatai ir sienos apsaugos institucijos raginami taikyti griežtesnes vizų išdavimo saugumo patikras ir kontrolę, taip pat sustiprinti sienų kontrolę, kartu laikantis ES prieglobsčio politikos asmenų, kuriems iš tikrųjų reikia tarptautinės apsaugos, atžvilgiu (žr. gaires ir komunikatą dėl vizų išdavimo Rusijos piliečiams gairių).

ĮSIGALIOJIMO DATA

Valstybė

Susitarimo įsigaliojimo data

Sprendimo taikymo pradžios data

Azerbaidžanas

2014 m. rugsėjo 1 d.

2014 m. balandžio 14 d.

Armėnija

2014 m. sausio 1 d.

2013 m. spalio 22 d.

Žaliasis Kyšulys

2014 m. gruodžio 1 d.

2013 m. spalio 7 d.

Rusija

2007 m. birželio 1 d.

2007 m. balandžio 19 d.

KONTEKSTAS

Susitarimai dėl vizų režimo supaprastinimo, kuriuos ES sudarė su šiomis ES nepriklausančiomis šalimis, nebetaikomi biometrinių pasų turėtojams iš šalių, kurioms vėliau nebetaikytas vizų reikalavimas: Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Gruzija, Juodkalnija, Moldova, Serbija, Šiaurės Makedonija ir Ukraina.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Europos Sąjungos ir Azerbaidžano Respublikos susitarimas dėl vizų režimo supaprastinimo (OL L 128, 2014 4 30, p. 49–60)

2014 m. balandžio 14 d. Tarybos sprendimas 2014/242/ES dėl Europos Sąjungos ir Azerbaidžano Respublikos susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo sudarymo (OL L 128, 2014 4 30, p. 47–48)

Europos Sąjungos ir Armėnijos Respublikos susitarimas dėl vizų režimo supaprastinimo (OL L 289, 2013 10 31, p. 2–11)

2013 m. spalio 22 d. Tarybos sprendimas 2013/628/ES dėl Europos Sąjungos ir Armėnijos Respublikos susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo sudarymo (OL L 289, 2013 10 31, p. 1)

Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimas dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo Žaliojo Kyšulio Respublikos ir Europos Sąjungos piliečiams tvarkos (OL L 282, 2013 10 24, p. 3–12)

Vėlesni susitarimo daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2013 m. spalio 7 d. Tarybos sprendimas 2013/521/ES dėl Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimo dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo Žaliojo Kyšulio Respublikos ir Europos Sąjungos piliečiams tvarkos sudarymo (OL L 282, 2013 10 24, p. 1–2)

Europos bendrijos ir Rusijos Federacijos susitarimas dėl vizų Europos Sąjungos ir Rusijos Federacijos piliečiams išdavimo tvarkos supaprastinimo (OL L 129, 2007 5 17, p. 27–34)

2007 m. balandžio 19 d. Tarybos sprendimas 2007/340/EB dėl Europos bendrijos ir Rusijos Federacijos susitarimo dėl trumpalaikių vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo sudarymo (OL L 129, 2007 5 17, p. 25–26)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2022 m. rugsėjo 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2022/1500 dėl Europos bendrijos ir Rusijos Federacijos susitarimo dėl vizų Europos Sąjungos ir Rusijos Federacijos piliečiams išdavimo tvarkos supaprastinimo taikymo visiško sustabdymo (OL L 234l, 2022 9 9, p. 1–3)

2019 m. balandžio 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/592, kuriuo dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Sąjungos iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1806, nustatantis trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorines sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams tas reikalavimas netaikomas, sąrašus (OL L 103l, 2019 4 12, p. 1–4)

2018 m. lapkričio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1806, nustatantis trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorines sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams tas reikalavimas netaikomas, sąrašus (kodifikuota redakcija) (OL L 303, 2018 11 28, p. 39–58)

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/115/EB dėl bendrų nelegaliai esančių trečiųjų šalių piliečių grąžinimo standartų ir tvarkos valstybėse narėse (OL L 348, 2008 12 24, p. 98–107)

Informacija apie Europos Sąjungos ir Azerbaidžano Respublikos susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo įsigaliojimą (OL L 215, 2014 7 21, p. 1)

Informacija, susijusi su Europos Sąjungos ir Armėnijos Respublikos susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo įsigaliojimu (OL L 334, 2013 12 13, p. 1)

Informacija, susijusi su Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimo dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo Žaliojo Kyšulio Respublikos ir Europos Sąjungos piliečiams tvarkos įsigaliojimu (OL L 321, 2014 11 7, p. 1)

Informacija apie Europos bendrijos ir Rusijos Federacijos susitarimo dėl vizų Europos Sąjungos ir Rusijos Federacijos piliečiams išdavimo tvarkos supaprastinimo įsigaliojimą (OL L 173, 2007 7 3, p. 34)

paskutinis atnaujinimas 14.09.2022

Į viršų