EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0046

2008 m. gruodžio 18 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 46/2009, iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 2182/2004 dėl į euro monetas panašių medalių ir žetonų

OL L 17, 2009 1 22, p. 5–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/46/oj

22.1.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 17/5


TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 46/2009

2008 m. gruodžio 18 d.

iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 2182/2004 dėl į euro monetas panašių medalių ir žetonų

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 123 straipsnio 4 dalies trečią sakinį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos centrinio banko nuomonę (1),

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę,

kadangi:

(1)

2004 m. gruodžio 6 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2182/2004 dėl į euro monetas panašių medalių ir žetonų (2) draudžiami į euro monetas panašūs medaliai ir žetonai. Į euro monetas panašių medalių ir žetonų draudimo įgyvendinimo laikotarpiu įgyta patirtis parodė, kad reikia aiškiau apibrėžti apsaugos nuostatas ir padidinti sprendimų priėmimo proceso skaidrumą.

(2)

Visuomenei gali susidaryti įspūdis, kad kai kurie medaliai ir žetonai turi teisėtos mokėjimo priemonės statusą, ne tik dėl to, kad jų dizainas panašus į euro monetų, bet ir dėl to, kad ant jų yra tam tikrų euro monetų dizaino elementų. Todėl konkretūs euro monetų, kurios yra teisėtos mokėjimo priemonės, dizaino elementai neturėtų būti atkuriami tokia forma, kokia jie pateikiami ant euro monetų. Be to, išleidžiančiosios valstybės narės suverenumą atspindintys simboliai neturėtų būti atkuriami ant medalių ir žetonų tokia forma, kokia jie pateikiami ant euro monetų.

(3)

Pasikonsultavusi su padirbtų monetų srities ekspertais, nurodytais 2004 m. spalio 29 d. Komisijos sprendimo 2005/37/EB, įsteigiančio Europos techninį ir mokslinį centrą (ETMC) ir užtikrinančio jo funkcionavimą bei techninių institucijų veiklos koordinavimą siekiant apsaugoti euro monetas nuo padirbinėjimo (3), Komisija turėtų nustatyti, ar laikomasi Reglamente (EB) 2182/2004 nurodytų apsaugos nuostatų ir ar metalinis objektas yra medalis ar žetonas.

(4)

Turėtų būti aiškiau apibrėžti ir išdėstyti specifiniai kriterijai, į kuriuos atsižvelgdama Komisija pareiškia, jog apsaugos nuostatų laikomasi.

(5)

Pavojus supainioti medalį ar žetoną, ant kurių yra žodžiai „euro“, „euro cent“ ar euro simbolis, su moneta, kuri yra teisėta mokėjimo priemonė, yra didesnis, jeigu ant medalio ar žetono taip pat nurodyta jo nominali vertė. Todėl tokiais atvejais ant tokio medalio arba žetono averso arba reverso turi būti įspaustas užrašas „Nėra teisėta mokėjimo priemonė“.

(6)

Todėl Reglamentas (EB) Nr. 2182/2004 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Pakeitimai

Reglamentas (EB) Nr. 2182/2004 iš dalies pakeičiamas taip:

1.

2 straipsnis pakeičiamas taip:

„2 straipsnis

Apsaugos nuostatos

1.   Atsižvelgiant į 3 ir 4 straipsnius, medalių ir žetonų gamyba ir pardavimas bei jų importas ir platinimas pardavimo ar kitais komerciniais tikslais yra draudžiami šiais atvejais:

a)

kai jų paviršiuje yra žodžiai „euro“, „euro cent“ ar euro simbolis; arba

b)

kai jų dydis patenka į kontrolinės juostos ribas; arba

c)

kai medalių ar žetonų paviršiaus dizainas panašus į:

i)

euro monetų paviršiaus dizainą ar jo dalis, visų pirma įskaitant žodžius „euro“ ar „euro cent“, dvylika Europos Sąjungos žvaigždžių, geografinio pobūdžio vaizdus ir skaitmenis tokia forma, kokia jie pateikiami ant euro monetų; arba

ii)

išleidžiančiosios valstybės narės suverenumą atspindinčius simbolius tokia forma, kokia jie pateikiami ant euro monetų, visų pirma įskaitant valstybių vadovų atvaizdus, herbus, kalyklų žymes, kalyklų meistrų žymes, valstybės narės pavadinimą;

iii)

euro monetų briaunos formą ar briaunos dizainą; arba

iv)

euro simbolį.

2.   Komisija nurodo, ar:

a)

metalinis objektas gali būti laikomas medaliu arba žetonu, kaip apibrėžta 1 straipsnio c punkte;

b)

medalis arba žetonas draudžiamas pagal šio straipsnio 1 dalį.

Nepaisant šio straipsnio 1 dalies nuostatų, Komisija atsižvelgia, inter alia, į pagamintų medalių ar žetonų kiekį, pardavimo kainą, pakuotę, užrašus ant medalių ir žetonų bei jų reklamą.“

2.

3 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:

„1.   Medaliai ar žetonai, ant kurių yra žodžiai „euro“, „euro cent“ ar euro simbolis ir nėra nurodyta jų nominali vertė, nėra draudžiami, jeigu jų dydis nepatenka į kontrolinės juostos ribas, išskyrus atvejus, kai jų paviršiaus dizainas yra panašus į vieną iš 2 straipsnio 1 dalies c punkte nurodytų elementų.“

3.

4 straipsnis pakeičiamas taip:

„4 straipsnis

Leidžiamos išlygos

Komisija gali suteikti specialius leidimus naudoti žodžius „euro“, „euro cent“ ar euro simbolį medalių ir žetonų paviršiuje laikantis kontroliuojamų naudojimo sąlygų tais atvejais, kai nėra supainiojimo pavojaus. Tokias atvejais atitinkamas ūkio subjektas valstybėje narėje turi būti aiškiai nurodytas medalio arba žetono paviršiuje ir, jeigu ant medalio arba žetono nurodyta jo nominali vertė, medalio arba žetono averse ar reverse turi būti įspaustas užrašas „Nėra teisėta mokėjimo priemonė“.“

2 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas valstybėse narėse pagal Europos bendrijos steigimo sutartį.

Priimta Briuselyje, 2008 m. gruodžio 18 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

M. BARNIER


(1)  OL C 283, 2008 11 7, p. 1.

(2)  OL L 373, 2004 12 21, p. 1.

(3)  OL L 19, 2005 1 21, p. 73.


Top