EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE2834

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Bendrajai skaitmeninei rinkai skirtos IRT standartizacijos prioritetai“ [COM(2016) 176 final]

OL C 487, 2016 12 28, p. 92–98 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.12.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 487/92


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Bendrajai skaitmeninei rinkai skirtos IRT standartizacijos prioritetai“

[COM(2016) 176 final]

(2016/C 487/15)

Pranešėjas

Gundars STRAUTMANIS

Konsultavimasis

Europos Komisija, 19/04/2016

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 304 straipsnis

Atsakingas skyrius

Transporto, energetikos, infrastruktūros ir informacinės visuomenės skyrius

Priimta skyriuje

2016 09 07

Priimta plenarinėje sesijoje

2016 9 21

Plenarinės sesijos Nr.

519

Balsavimo rezultatai

(už/prieš/susilaikė)

159/1/3

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

EESRK iš esmės palankiai vertina Komisijos parengtą dokumentą, nes tai planų ir iniciatyvų, skatinančių IRT standartizaciją, pagrindas; jame nustatomos prioritetinės sritys ir pagrindiniai veiksmai, taip pat pateikiamas grafikas (veiksmų gairės).

1.2.

EESRK mano, kad standartizavimas turėtų padėti padidinti pridėtinę vertę, užtikrinti užimtumą visose srityse ir pagerinti visos visuomenės gerovę. Todėl, siekiant išspręsti šias problemas, kurios yra gyvybiškai svarbios visiems, ypač svarbu nustatyti prioritetines sritis, kuriose turi būti vykdomas standartizavimas, įskaitant informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektorių. Tai rodo, kad šis Komisijos komunikatas yra tikrai būtinas, taip pat akivaizdu, kodėl siekiant užtikrinti tolesnę IRT standartizaciją ir atitinkamai kurti bendrąją skaitmeninę rinką labai svarbu parengti šį dokumentą.

1.3.

EESRK norėtų pateikti keletą rekomendacijų, kurios galėtų padėti Komisijai toliau gerinti komunikatus ir kitus susijusius jos parengtus dokumentus.

1.3.1.   Rekomendacija Nr. 1

EESRK rekomenduoja Komisijai rengiant būsimus komunikatus ir kitus susijusius dokumentus pranešti visiems suinteresuotiesiems subjektams apie būtinybę laikytis subalansuoto požiūrio į IRT standartizaciją (standartai, kaip ribojamasis veiksnys, ir kūrybiškumas).

1.3.2.   Rekomendacija Nr. 2

EESRK rekomenduoja stengtis užtikrinti prioritetinių IRT standartizacijos sričių, kurios Komisijos komunikate ir metiniame IRT standartizacijos tęstiniame plane skirtingai vadinamos, nuoseklumą. Siekiant užtikrinti įvairių dokumentų ir visų tarpusavyje susijusių tekstų nuoseklumą, turi būti vartojami suvienodinti terminai.

1.3.3.   Rekomendacija Nr. 3

Atsižvelgdamas į IRT standartizacijos prioritetų nustatymo svarbą, EESRK rekomenduoja pasirenkant prioritetines sritis teikti daugiau su priežastimis, metodika ir rezultatais susijusios informacijos.

1.3.4.   Rekomendacija Nr. 4

Siekdamas užtikrinti, kad visi suinteresuotieji subjektai geriau suprastų, kaip įgyvendinamas Komisijos komunikatas ir kaip užtikrinamas jo nuoseklumas, EESRK rekomenduoja viešinti informaciją apie pakartotinę veiklą, siekiant papildyti arba tęsti šiuo dokumentu pradėtą darbą.

1.3.5.   Rekomendacija Nr. 5

Siekdamas užtikrinti, kad visi suinteresuotieji subjektai galėtų įsitikinti, jog Komisija, rengdama savo komunikatą, nagrinėjo ne tik su IRT standartizacijos prioritetais tiesiogiai susijusias problemas, bet ir įvertino šių prioritetų poveikį įvairioms socialinėms problemoms (žr. SESV 11 straipsnį), EESRK rekomenduoja į būsimus Komisijos komunikatus įtraukti konkrečią informaciją apie įvairių suinteresuotųjų subjektų dalyvavimą ir IRT standartizacijos srityje taikomo požiūrio socialinius padarinius, nes tai jau daro poveikį visai visuomenei.

1.4.

Nors Komitetas apskritai remia Komisijos komunikatą, EESRK vis dėlto siūlo įvertinti, ar:

komunikatas yra tinkamos rūšies teisės aktas užsibrėžtiems tikslams, pavyzdžiui, lyderystės užtikrinimui, pasiekti, o gal gali prireikti naudoti kitos rūšies teisės aktą, kad būtų galima imtis daugiau veiksmų ir parodyti ryžtą,

ar reikėtų peržiūrėti lyderystės sąvoką ir ar, turint omenyje tai, kad mūsų poreikiai yra iš esmės tokie pat ir tai būdinga ir teritorijoms už ES ribų, Komisijos komunikate daugiausia dėmesio reikėtų skirti partneryste grindžiamam bendradarbiavimui su pasaulinėmis standartizacijos organizacijomis, o ne laikytis konkurencijos principų.

2.   Įžanga

2.1.

2016 m. balandžio 19 d. Europos Komisija priėmė savo komunikatą Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Bendrajai skaitmeninei rinkai skirtos IRT standartizacijos prioritetai“ (COM(2016) 176 final).

2.2.

Komisijos komunikato tikslai:

remti ir stiprinti Europos vaidmenį pasaulio skaitmeninės ekonomikos srityje,

užtikrinti, kad su IRT susiję standartai būtų nustatomi taip, jog būtų labiau atsižvelgiama į politikos poreikius,

užtikrinti, kad standartai būtų dinamiški, atviri ir glaudžiau susiję su moksliniais tyrimais ir inovacijomis.

2.3.

Komisijos komunikato pagrindinės nuostatos:

išdėstyti išsamų strateginį ir politinį požiūrį į prioritetinių IRT technologijų standartizaciją. Komunikate išdėstytas išsamus strateginis ir politinis požiūris į prioritetinių IRT technologijų, itin svarbių siekiant sukurti bendrąją skaitmeninę rinką, standartizaciją,

spręsti su IRT standartizacija susijusius uždavinius. Siekdama spręsti su IRT standartizacija susijusius uždavinius, Komisija pranešė, kad paskelbs „integruotą standartizavimo planą, kuriame nustatys ir apibrėš pagrindinius standartizavimo prioritetus, daugiausia dėmesio skirdama technologijoms ir sritims, kurios laikomos ypač svarbiomis bendrajai skaitmeninei rinkai“.

2.4.

Komisijos komunikato kontekstas:

bendri standartai – veiksmingos bendrosios skaitmeninės rinkos pagrindas. Bendrais standartais užtikrinamas skaitmeninių technologijų sąveikumas, jie – veiksmingos bendrosios skaitmeninės rinkos pagrindas. Bendrais standartais užtikrinama, kad technologijos tarpusavyje veiktų sklandžiai ir patikimai, būtų pasiekta masto ekonomija, skatinami moksliniai tyrimai ir inovacijos, o rinkos išliktų atviros. Tačiau dėl skirtingų nacionalinių standartų gali gerokai sulėtėti inovacijos, o Europos įmonės gali patekti į nepalankią padėtį, palyginti su kitomis pasaulio šalimis.

Reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos. Neseniai persvarsčius ES standartizacijos politiką, buvo priimtas Reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos ir sudarytos sąlygos kurti skaidresnę, veiksmingesnę ir našesnę visus pramonės sektorius apimančią Europos standartizacijos sistemą. Šiame komunikate remiamasi Reglamentu (ES) Nr. 1025/2012  (1), be to, komunikatas siejamas su planuojama Bendra standartizacijos iniciatyva, kuri yra platesnės bendrosios rinkos strategijos dalis (COM(2015) 550 final. Bendrosios rinkos tobulinimas: daugiau galimybių piliečiams ir įmonėms).

2.5.

Svarbiausi Komisijos komunikato klausimai:

IRT standartai – kertinis bendrosios skaitmeninės rinkos akmuo,

IRT standartų nustatymas greitai kintančioje ir sudėtingoje pasaulinėje aplinkoje,

Europos atsakas – dviejų dalių planas, kuriame pagal svarbą išdėstoma ir nustatoma bendrosios skaitmeninės rinkos IRT standartų nustatymo veikla,

penkios prioritetinės sritys – IRT standartų nustatymo svarbiausi elementai,

aukšto lygio įsipareigojimas taikant standartus pasiekti ir užtikrinti lyderystę.

3.   Komisijos komunikato teksto apžvalga ir bendrosios pastabos

3.1.    IRT standartai – kertinis bendrosios skaitmeninės rinkos akmuo;

3.1.1.

Komisijos komunikato 1 punkte teigiama, kad pasaulio ekonomikai virstant skaitmenine ekonomika, poveikis daromas visiems pramonės ir paslaugų sektoriams. 1 punkte taip pat nagrinėjami su komunikatu susiję bendro pobūdžio klausimai, pavyzdžiui:

komunikato tikslas,

komunikato pobūdis,

komunikato aplinkybės.

3.2.    IRT standartų nustatymas greitai kintančioje ir sudėtingoje pasaulinėje aplinkoje

3.2.1.

Komisijos komunikato 2 punkte teigiama, kad rengiant IRT standartus kyla keletas naujų uždavinių, dėl kurių reikia rasti tikslinį sprendimą, palaikomą ES lygmeniu.

3.2.2.

Komunikate pabrėžiama, kad galimi šių uždavinių padariniai galėtų būti išsklaidyti riboti ištekliai, palyginti mažas veiksmingumas, o platesniu požiūriu ir Europos inovacinio pajėgumo slopinimas.

3.3.    Europos atsakas – dviejų dalių planas, kuriame pagal svarbą išdėstoma ir nustatoma bendrosios skaitmeninės rinkos IRT standartų nustatymo veikla

3.3.1.

Komisijos komunikato 3 punkte pateikiamas prioritetinis veiksmų planas, apimantis naują skaitmeninės ekonomikos technologijų standartizacijos etapą.

3.3.2.

Komisijos pasiūlytas požiūris:

1.

komunikate pateiktas bendrosios skaitmeninės rinkos svarbiausių prioritetinių elementų, kurių atžvilgiu labiausiai reikia gerinti IRT standartizavimą, sąrašas, kartu nuodyti siektini rezultatai ir grafikas;

2.

Komisija siūlo pradėti aukšto lygio politinį procesą, kuriam vykstant prioritetų sąrašas būtų tvirtinamas, stebimas ir prireikus pritaikomas konkrečioms aplinkybėms. Tikimasi, kad vykstant šiam procesui bus naudojamasi Europos standartizacijos sistemos priemonėmis ir bus įtraukiami įvairūs suinteresuotieji subjektai tiek Europos Sąjungoje, tiek tarptautiniu lygmeniu.

3.3.3.

Siekiant užtikrinti ES lyderystę pasaulio skaitmeninėje ekonomikoje, abi šio prioritetinio plano dalis reikės įgyvendinti kartu.

3.4.    Penkios prioritetinės sritys – IRT standartų nustatymo svarbiausi elementai

3.4.1.

Komunikato 3.1 punkte Komisija nustatė penkias prioritetines sritis, kurios yra svarbiausi bendrosios skaitmeninės rinkos technologijų elementai (išvardytų sričių eiliškumas nesvarbu):

debesijos kompiuterija;

daiktų internetas;

penktosios kartos (5G) technologijos;

(didžiųjų) duomenų technologijos;

kibernetinis saugumas.

3.4.2.

Prioritetinės sritys buvo atrinktos konsultuojantis su Europos įvairių suinteresuotųjų subjektų platforma IRT standartizacijos klausimais, telkiančia pramonės suinteresuotąsias grupes, standartus nustatančias institucijas, Vyriausybes ir pilietinės visuomenės atstovus.

3.4.3.

Skaitmeninė transformacija turi didelį poveikį įvairiems sektoriams ir vartotojams. Daugelis svarbių IRT taikymo sričių (pvz.: e. sveikata, intelektinės transporto sistemos, pažangioji energetika, pažangioji gamyba, pažangieji miestai ir t. t.) yra tiesiogiai grindžiamos penkiais pasirinktais IRT standartizacijos prioritetais.

3.4.4.

Pasirinktais prioritetais bus papildytos kitos standartizacijos srities priemonės, kuriomis remiantis įgyvendinama Europos standartizacijos politika. Be planuojamos bendros Europos standartizacijos iniciatyvos, tai yra IRT standartizacijos tęstinis planas ir metinė Sąjungos darbo programa.

3.5.    Aukšto lygio įsipareigojimas taikant standartus pasiekti ir užtikrinti lyderystę

3.5.1.

Komisijos komunikato 3.2 punkte teigiama, kad nepakaks tik nustatyti bendrosios skaitmeninės rinkos IRT standartų prioritetus. Sėkmė priklauso nuo to, ar plati suinteresuotųjų subjektų bendruomenė, įskaitant pramonę, standartus nustatančias organizacijas, mokslinių tyrimų bendruomenę, taip pat ES institucijas ir nacionalines administravimo institucijas, prisiims aukšto lygio įsipareigojimą siekti standartizacijos.

3.5.2.

Komisija siūlo pradėti aukšto lygio procesą, kad būtų įvykdyti šie prioritetiniai veiksmai. Šis procesas, kaip standartų įgyvendinimo ir platinimo priemonė, bus pagrįstas Europos įvairių suinteresuotųjų subjektų platforma, IRT standartizacijos tęstiniu planu ir metine Sąjungos Europos standartizacijos darbo programa ir juos papildys. Komisijos komunikate aprašomas kiekvienas proceso elementas ir visa susijusi veikla.

4.   Konkrečios pastabos

4.1.    Pusiausvyra tarp standartizacijos ir kūrybiškumo

4.1.1.

Atsižvelgiant į Komisijos komunikatą, standartizacija nėra savaiminis tikslas, tai veikiau priemonė; vienas iš jos tikslų yra skatinti mokslinius tyrimus ir inovacijas IRT srityje.

4.1.2.

Standartai nėra susiję tik su galimybėmis – jais taip pat nustatomos sistemos ir apribojimai. Nustatant standartus gali būti sudaromos palankesnės sąlygos plėtojimui, tačiau jis taip pat gali būti lėtinamas, visų pirma labai sparčiai besivystančiuose sektoriuose, pavyzdžiui, IRT.

4.1.3.

Komunikato 2 punkte „IRT standartų nustatymas greitai kintančioje ir sudėtingoje pasaulinėje aplinkoje“, kuriame aptariamos problemos, su kuriomis susiduriama vykstant standartizacijos procesui, teigiama, kad „<…> inovacijų diegimas gali būti lėtas dėl to, kad daugėja standartų ir nustatant standartus dalyvauja įvairiausios techninės bendruomenės, dėl to padėtis darosi vis sudėtingesnė“.

4.1.4.

Iš viešų konsultacijų rezultatų (Ataskaitos apie viešas konsultacijas santrauka „Bendrosios skaitmeninės rinkos standartai. Prioritetų nustatymas ir įgyvendinimo užtikrinimas“) matyti atitinkamų suinteresuotųjų subjektų grupių, pavyzdžiui, IRT sektoriaus, požiūris. Šiame sektoriuje vykstant standartizacijos procesui turi būti taikomas principas „iš apačios į viršų“.

4.1.5.

Akivaizdu, kad nustatant pernelyg griežtus standartus arba per anksti juos nustatant gali:

būti ribojamas kūrybiškumas, o tai trukdytų kurti ir įgyvendinti novatoriškus sprendimus,

susiklostyti padėtis, kai standartai parengiami ir patvirtinami, tačiau gamintojai, vykdydami kasdienę veiklą, laikosi kitų, savo pačių nustatytų, standartų.

4.1.6.

Tai reiškia, kad vykstant standartizacijos procesui reikėtų atidžiai įvertinti padėtį, susijusią su kiekvieno standarto kūrimu, patvirtinimu ir įgyvendinimu, ir reikia rasti tinkamą pusiausvyrą tarp standartų, kaip ribojamojo veiksnio, ir kūrybiškumo, t. y. suteikti galimybę laisvai save išreikšti siekiant kurti naujus nestandartinius sprendimus.

4.1.7.   Rekomendacija Nr. 1

EESRK rekomenduoja Komisijai rengiant būsimus komunikatus ir kitus susijusius dokumentus pranešti visiems suinteresuotiesiems subjektams apie būtinybę laikytis subalansuoto požiūrio į IRT standartizaciją (standartai, kaip ribojamasis veiksnys, ir kūrybiškumas).

4.2.    Įvairių standartizacijos dokumentų prioritetinių sričių nenuoseklumas

4.2.1.

Komisijos komunikato 3.1 punkte nustatytos pirmiau minėtos penkios IRT standartizacijos prioritetinės sritys:

debesijos kompiuterija,

daiktų internetas,

penktosios kartos (5G) technologijos,

kibernetinis saugumas,

(didžiųjų) duomenų technologijos.

4.2.2.

Be to, komunikate remiamasi metiniu IRT standartizacijos tęstiniu planu. Toliau išvardytos 2016 m. metiniame IRT standartizacijos tęstiniame plane nustatytos ir apibūdintos įvairios sritys:

3.5.

Pagrindinės priemonės ir saugumas

95

 

3.5.1.

Debesijos kompiuterija

96

 

3.5.2.

Viešojo sektoriaus informacija, atvirieji ir didieji duomenys

101

 

3.5.3.

e. valdžia

106

 

 

3.5.3.1.

Europos duomenų portalų DCAT veikimo profilis

107

 

 

3.5.3.2.

Keitimasis metaduomenimis apie pakartotinai naudojamus sąveikumo išteklius (e. valdžia)

107

 

 

3.5.3.3.

„Core Vocabularies“, kuriais siekiama palengvinti suderintų sprendimų kūrimą

107

 

3.5.4.

Elektroninės atpažinties ir patikimumo užtikrinimo paslaugos, įskaitant elektroninius parašus

109

 

3.5.5.

Radijo dažninis atpažinimas (RDA)

112

 

3.5.6.

Daiktų internetas

114

 

3.5.7.

Tinklų ir informacijos saugumas

120

 

3.5.8.

E. privatumas

124

 

3.5.9.

Mokslinių tyrimų duomenų ir daug duomenų apdorojimo išteklių mokslo e. infrastruktūros

127

 

3.5.10.

Plačiajuosčio ryšio infrastruktūros planų rengimas

131

 

3.5.11.

Skaitmeninio kino išsaugojimas

134

4.2.3.

Nors šie du dokumentai – Komisijos komunikatas ir 2016 m. metinis IRT standartizacijos tęstinis planas – yra susiję ir vienas kitą papildo, juose vartojami skirtingi terminai. Nė viename iš dviejų dokumentų nesusiejamos panašios standartizacijos sritys.

4.2.4.   Rekomendacija Nr. 2

EESRK rekomenduoja stengtis užtikrinti prioritetinių IRT standartizacijos sričių, kurios Komisijos komunikate ir metiniame IRT standartizacijos tęstiniame plane skirtingai vadinamos, nuoseklumą. Siekiant užtikrinti įvairių dokumentų ir visų tarpusavyje susijusių tekstų nuoseklumą, turi būti vartojami suvienodinti terminai.

4.3.    IRT standartizacijos prioritetų atranka

4.3.1.

Komisijos komunikato 3.1 punkte nurodytos penkios IRT standartizacijos prioritetinės sritys, jame teigiama: „Šios sritys buvo atrinktos konsultuojantis su Europos įvairių suinteresuotųjų subjektų platforma IRT standartizacijos klausimais, telkiančia pramonės suinteresuotąsias grupes, standartus nustatančias institucijas, Vyriausybes ir pilietinės visuomenės atstovus. Vykstant viešų konsultacijų procesui įsitikinta, kad šiame dokumente nurodytiems prioritetams plačiai pritariama.“

4.3.2.

Viešos konsultacijos vyko 2015 m. rugsėjo 23 d.–2016 m. sausio 4 d., jose dalyvavo 168 dalyviai. Konsultacijų išvados pateiktos ataskaitos apie viešas konsultacijas santraukoje„Bendrosios skaitmeninės rinkos standartai. Prioritetų nustatymas ir įgyvendinimo užtikrinimas“.

4.3.3.

Turint omenyje tai, kad atrenkant IRT strategijos prioritetines sritis, kurios išdėstytos Komisijos komunikate ir susijusios su didele Europos verslininkų dalimi, atsižvelgiama į apklausos rezultatus, papildomos informacijos apie respondentų sudėtį galėtų reikalauti palyginti mažas dalyvių skaičius (168 respondentai).

4.3.4.

Informacija apie respondentų grupes pateikiama ataskaitoje (2).

4.3.5.

Kaip matyti, daugelis respondentų priklauso įvairioms standartizacijos organizacijoms. Kūrėjai ir gamintojai – tie, kurie atidžiai stebi rinkos poreikius, nustato ar seka technologinės raidos tendencijas ir kuria savo plėtros planus, – sudaro palyginti mažą dalį. Vertinant absoliučiais dydžiais, jų skaičius yra nedidelis.

4.3.6.

Ataskaitos santraukoje išdėstant konsultacijų išvadas pateikiama informacija apie pasirinktas sritis, tačiau nenurodomas iš tiesų nagrinėtų sričių skaičius ir jos neįvardijamos (taip pat nenurodomos metiniame IRT standartizacijos tęstiniame plane paminėtos sritys). Išvadose taip pat nenurodoma, kas tas sritis pasirinko ir kokių buvo laikomasi nuomonių tais atvejais, kai į pradinį sąrašą buvo įtrauktos kitos sritys.

4.3.7.   Rekomendacija Nr. 3

Atsižvelgdamas į IRT standartizacijos prioritetų nustatymo svarbą, EESRK rekomenduoja pasirenkant prioritetines sritis teikti daugiau su priežastimis, metodika ir rezultatais susijusios informacijos.

4.4.    Komunikato aktualumo trukmė

4.4.1.

Komisijos komunikate nurodoma daug konkrečių punktų, įskaitant prioritetines sritis, pagrindinius veiksmus ir galutinius terminus ir daug kitų dalykų, kurie ilgainiui pasikeis. Tai reiškia, kad toks dokumentas, t. y. Komisijos komunikatas, negali būti skirtas taikyti ilgą laiką.

4.4.2.

Todėl praktikoje turi būti taikoma speciali procedūra, pagal kurią nustatoma, kaip ir kaip dažnai bus peržiūrimas dokumentas, rengiamos viešos konsultacijos, priimami sprendimai, planuojama veikla ir imamasi kitų veiksmų, t. y. turėtų būti planuojamas reguliarus dokumento aktualumo valdymas ir visa kita susijusi veikla.

4.4.3.   Rekomendacija Nr. 4

Siekdamas užtikrinti, kad visi suinteresuotieji subjektai geriau suprastų, kaip įgyvendinamas Komisijos komunikatas ir kaip užtikrinamas jo nuoseklumas, EESRK rekomenduoja platinti informaciją apie pakartotinę veiklą, siekiant papildyti arba tęsti šiuo dokumentu pradėtą darbą.

4.5.    Nepakankamai apžvelgti aspektai

4.5.1.

Komisijos komunikate paminėta daugelis aspektų, susijusių su IRT standartizacijos prioritetų pasirinkimu, ir priemonių, kurių numatyta imtis siekiant tęsti šį darbą. Tačiau skaitydama šį komunikatą ir susijusius dokumentus EESRK tyrimų grupė pastebėjo, kad keletas aspektų, kurie yra svarbūs visuomenei, dokumentuose visai nenagrinėjami arba paminėti tik tarp kitko.

4.5.2.

Nors pagrindinis Komisijos komunikato tikslas – nustatyti prioritetines IRT standartizacijos ir susijusios veiklos galimybes, praktinis dokumento įgyvendinimas ir vykdymo užtikrinimas taip pat turės tiesioginės arba netiesioginės įtakos tam tikrose srityse, pavyzdžiui:

vartotojų teisėms,

mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) veiklai,

užimtumui ir darbo vietų garantijai,

darbo laikui ir sąlygoms,

specialiųjų poreikių turinčių asmenų galimybėms naudotis IRT,

aplinkos apsaugai,

įvairiems kitiems su socialiniu aspektu susijusiems klausimams.

4.5.3.

EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad vykstant standartizacijos procesui turi būti skiriama dėmesio šiems klausimams:

bendrų vienodų sąlygų visiems suinteresuotiesiems subjektams nustatymui,

standartizacijos klausimų pabrėžimo ES dvišaliuose laisvosios prekybos susitarimuose svarbai,

veiklos sektorių atskyrimo būdui,

darbuotojų kompetencijai laikytis standartų reikalavimų,

pagrindinėms darbuotojų teisėms,

pilietinės visuomenės atstovų dalyvavimui vedant dialogą.

4.5.4.   Rekomendacija Nr. 5

Siekdamas užtikrinti, kad visi suinteresuotieji subjektai galėtų įsitikinti, jog Komisija, rengdama savo komunikatą, nagrinėjo ne tik su IRT standartizacijos prioritetais tiesiogiai susijusias problemas, bet ir įvertino šių prioritetų poveikį įvairioms socialinėms problemoms (žr. SESV 11 straipsnį), EESRK rekomenduoja į būsimus Komisijos komunikatus įtraukti daugiau konkrečios informacijos apie įvairių suinteresuotųjų subjektų dalyvavimą ir IRT standartizacijos srityje taikomo požiūrio socialinius padarinius, nes tai jau daro poveikį visai visuomenei.

Briuselis, 2016 m. rugsėjo 21 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


(1)  OL L 316, 2012 11 14, p. 12.

(2)  http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/image/document/2016-17/synopsis_report_on_the_public_consultation_-_standards_in_the_digital_single_market_setting_priorities_and_ensuring_delivery_15264.pdf


Top