This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52016XC0211(02)
Publication of an application pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs
Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą
Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą
OL C 52, 2016 2 11, p. 23–26
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
11.2.2016 |
LT |
Europos Sąjungos oficialusis leidinys |
C 52/23 |
Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą
(2016/C 52/15)
Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį (1).
BENDRASIS DOKUMENTAS
„POULET DE L’ARDECHE“ / „CHAPON DE L’ARDECHE“
ES Nr.: FR-PGI-0005-01296–29 12 2014
SKVN ( ) SGN ( X )
1. Pavadinimas
„Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“
2. Valstybė narė arba trečioji šalis
Prancūzija
3. Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas
3.1. Produkto rūšis
1.1 klasė. Šviežia mėsa (ir subproduktai)
3.2. Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas
„Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ yra laisvai laikomi Gallus gallus veislės viščiukai ir kaplūnai.
„Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ yra išvesti iš atsparių, lėtai augančių veislių paukščių. Minimalus pjovimo amžius – 81 diena („Poulet de l’Ardèche“) ir 150 dienų („Chapon de l’Ardèche“).
Juslinės savybės: „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ mėsa yra stangri, neriebi, intensyvaus skonio ir tamsios spalvos. Priklausomai nuo naudojamų veislių, odos ir kojų spalva skiriasi (baltos arba geltonos spalvos).
Pateikimas:
— |
nepjaustytos parduodamos tik A klasės skerdenos, |
— |
laikantis tradicijų, parduodant nepjaustytas skerdenas, kojos užlenkiamos po paukščio kūnu, už krūtinkaulio, |
— |
jei skerdenos pjaustomos, tai daroma tik rankiniu būdu, o gabalai turi atitikti A klasės pateikimo kriterijus. |
Produkto pateikimo būdai:
— |
išdarinėtas (mažiausias skerdenos svoris – 1,3 kg viščiukams ir 2,9 kg kaplūnams), |
— |
paruoštas kepti (mažiausias skerdenos svoris – 1,030 kg viščiukams ir 2,530 kg kaplūnams), |
— |
išpjaustytas. |
Tokia mėsa pateikiama šviežia arba užšaldyta.
3.3. Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)
Nuo 42 gyvenimo dienos „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ laikomi laisvai ir gali laisvai patekti į krūmingą ganyklą, natūraliai padengtą žvyru.
Paukščių lesalo pagrindas yra grūdai:
— |
pradžioje, nuo 1 iki ne daugiau kaip 28 gyvenimo dienos, grūdai sudaro ne mažiau kaip 50 % lesalo, |
— |
penėjimo etapu, nuo 29 gyvenimo dienos iki pjovimo, subalansuota grūdų ir jų produktų vidutinė procentinė dalis sudaro 80 % lesalo ar daugiau. Šis etapas apima augimo ir galutinį laikotarpius. |
Grūdų produktai sudaro ne daugiau kaip 15 % visų grūdų ir jų produktų.
Visą „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ lesalą sudaro augalai, mineralai ir vitaminai. Lesale yra ne mažiau nei dvi grūdų rūšys. Bendras riebalų kiekis lesale yra ne didesnis už 6 %. Lesale nėra jokių vaistinių medžiagų, įskaitant kokcidiostatus. Galima naudoti tik natūralius floros reguliatorius.
3.4. Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje
Nustatytoje geografinėje vietovėje „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ auginami. Auginimo etapas yra laikotarpis nuo vienadienių viščiukų auginimo pradžios iki paukščių išvežimo į pjovyklą.
3.5. Specialios produkto, kurio pavadinimas nurodytas, pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės
Atstumas tarp ūkio ir pjovyklos turi būti mažesnis nei 100 km arba kelionės iš ūkio į pjovyklą laikas turi būti trumpesnis nei 3 valandos. Skerdenos pjaustomos tik rankiniu būdu. Paukščiai parduodami su kojomis.
3.6. Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo etiketėmis taisyklės
Be privalomų įrašų, nustatytų su ženklinimu susijusiuose teisės aktuose, etiketėse turi būti nurodyta:
— |
pavadinimas „Poulet de l’Ardèche“ arba „Chapon de l’Ardèche“, |
— |
Europos Sąjungos SGN simbolis, |
— |
pjovyklos pavadinimas specialioje etiketėje (su CEE spaudu) arba svorio ir (arba) kainos etiketėje, priklijuotoje ant produkto šalia duomenų etiketės. |
4. Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas
Geografinės „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ gamybos vietovės centras – Ardešo kalnų masyvas (Vivarė kalnai) Centrinio masyvo pietryčiuose. Geografinę vietovę sudaro šie kantonai:
Ardešo departamentas (07)
Visos toliau išvardytų kantonų komunos: Annonay, Annonay Nord, Annonay Sud, Antraigues-sur-Volane, Burzet, Le Cheylard, Chomerac, Coucouron, Lamastre, Montpezat-sous-Bauzon, Privas, Rochemaure, Saint-Agrève, Saint-Félicien, Saint-Martin-de-Valamas, Saint-Péray, Saint-Pierreville, Satillieu, Serrières, Tournon-sur-Rhône, Vals-les-Bains, Vernoux-en-Vivarais, La Voulte-sur-Rhône. Aubenas kantonas: Aubenas, Mercuer, Saint-Didier-sous-Aubenas komunos. Thueyts kantonas: Astet, Barnas, Chirols, Lalevade-d’Ardèche, Mayres, Meyras, Pont-de-Labeaume, Prades, Thueyts komunos. Villeneuve-de-Berg kantonas: Berzème, Darbres, Lussas, Mirabel, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Pons komunos.
Luaros departamentas (42)
Visos toliau išvardytų kantonų komunos: Bourg-Argental, Pélussin, Saint-Chamond, Saint-Chamond Sud, Saint-Genest-Malifaux. La Grand-Croix kantonas: Doizieux, Farnay, La Grand-Croix, L’Horme, Lorette, Saint-Paul-en-Jarez, La Terrasse-sur-Dorlay komunos. Rive-de-Gier kantonas: Châteauneuf, Pavezin, Rive-de-Gier, Sainte-Croix-en-Jarez komunos.
Aukštutinės Luaros departamentas (43)
Visos toliau išvardytų kantonų komunos: Aurec-sur-Loire, Fay-sur-Lignon, Le-Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le-Puy-en-Velay Est, Le-Puy-en-Velay Sud-Est, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Yssingeaux. Bas-en-Basset kantonas: Bas-en-Basset, Malvalette komunos. Le-Puy-en-Velay Nord kantonas: Chaspinhac, Malrevers, Le Monteil komunos.
Retournac kantonas: Retournac komuna. Saint-Paulien kantonas: Lavoûte-sur-Loire, Saint-Vincent komunos. Solignac-sur-Loire kantonas: Le Brignon, Cussac-sur-Loire, Solignac-sur-Loire komunos. Vorey kantonas: Beaulieu, Chamalières-sur-Loire, Mézères, Rosières, Vorey komunos.
5. Ryšys su geografine vietove
Geografinės vietovės ypatumai
Geografinė „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ vietovė yra Vivarė kalnų masyve – daugiausia Ardešo kalnuose, bet taip pat apimančiame ir Aukštutinės Luaros rytinę dalį ir Luaros pietus. Viena iš šios vietovės ypatybių yra ta, kad ją sudaro tik kalnuose ir kalnų papėdėse esančios komunos, kurios pasižymi aukščio, šlaitų nuožulnumo ir (arba) klimato sąlygomis, kurios smarkiai apsunkina žemės panaudojimą ir dėl kurių plinta ekstensyvaus ūkininkavimo veikla.
Geografinės vietovėje vyrauja mišrus vidutinio aukščio kalnų ir žemyninis klimatas, skirtingais metų laikais pasižymintis dideliais temperatūros svyravimais, labai trumpais tarpiniais laikotarpiais ir vėjuotumu.
Geografinei vietovei būdingi dirvožemiai susiformavo iš senų vulkaninių uolienų, granito ir skalūnų. Uolienoms būdingas kietumas, tačiau jos lengvai skyla, todėl paukščių ganyklose yra labai daug smulkių akmenukų.
XX a. septintajame dešimtmetyje šiaurės Ardeše imta praktikuoti paukštininkystė suklestėjo devintajame dešimtmetyje, kai 1985 m. ūkininkai įsteigė „Syndicat de Défense des Volailles Fermières de l’Ardèche“ (Ardešo paukščių ūkių apsaugos profsąjungą).
Laisvai laikomų „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ gamyba plėtojosi ir kokybę nustatančios specifikacijos buvo kuriamos vietovėje, kuri nėra palanki intensyvios gyvulininkystės arba mišraus kultūrų auginimo vystymuisi. Šeimyniniai ūkiai, užsiimantys įvairių kultūrų auginimu ir gyvulininkyste (gyvulių auginimu, medžių veisimu, uogų ir lęšių auginimu) yra maži arba vidutinio dydžio (vidutiniškai 35 ha), laisvų žemės plotų nedaug.
Siekdami išsaugoti tradicinės paukštininkystės pobūdį, augintojai ėmė naudoti ekstensyvius auginimo metodus ir paukščius laikyti laisvai. Šiuo tikslu nustatytas paukščių tankumo pastatuose ir ganyklose apribojimas. Gyvūnų mitybos pagrindą sudaro didelė dalis grūdų, tai atitinka tradicinę Ardešo ūkininkų praktiką – ganyklose esantį racioną įprasta papildyti grūdais, išaugintais dirbamos žemės sklypuose.
Be to, paukščiai gali laisvai patekti į išorinę ganyklą; taip patenkinami jų fizinio aktyvumo poreikiai ir jie gauna papildomo lesalo (žolės, vabzdžių). Kad paukščiai galėtų tinkamai išnaudoti nelygių ir nepalankaus vietinio klimato veikiamų ganyklų išteklius, augintojai pasodino daug medžių (400 m2 pastato plotui tenka ne mažiau kaip 30 vietinių rūšių medžių), taip skatindami paukščius ganytis lauke bei judėti ir apsaugodami juos nuo saulės ir vėjo.
Be to, augintojai pasirinko prie gamtos sąlygų prisitaikiusias veisles – jų atstovai ramūs, atsparūs, judrūs ir prisitaikę prie ganyklų sąlygų. Šių veislių paukščiams būdingas lėtas augimas, dėl to juos galima pjauti sulaukusius vyresnio nei vidutinio amžiaus.
Visų paukščių surinkimas vienu metu ir trumpas vežimo laikas į pjovimo vietą padeda jiems išvengti streso.
Produkto ypatumai
„Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ yra laisvai laikomi paukščiai.
Juslinių produktų tyrimų metu buvo nustatytos šios „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ savybės, palyginti su kitais rinkoje esančiais panašiais produktais:
— |
jų mėsa – tiek balta raumens (filė), tiek raudona (šlaunelių) mėsa – yra stangresnė, |
— |
mėsa ne tokia riebi, jos skonis intensyvesnis, o spalva tamsesnė. |
Mėsa pjaustoma tik rankiniu būdu. Jei „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ parduodami nepjaustyti, skerdenų kojos užlenkiamos po paukščio kūnu, už krūtinkaulio.
Ryšys su geografine vietove
Priežastinis geografinės vietovės ir „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ ryšys grindžiamas geru produkto vardu ir auginimo patirtimi.
Siekdami išsaugoti tradicinės paukštininkystės pobūdį, augintojai ėmė naudoti tradiciškai laisvai laikomų paukščių auginimo (ribotas paukščių tankumas, vėlyvas pjovimas, ganymas) metodą.
Dėl to, kad pasirenkami lėtai augančių ir atsparių veislių paukščiai, kad lesale esama daug grūdų, o ganyklos nelygios ir natūraliai žvyruotos, užaugintų paukščių mėsa pasižymi pripažintomis skoninėmis savybėmis, visų pirma dėl savo stangrumo ir intensyvaus skonio. Didelis grūdų kiekis yra svarbus tarpraumeniniams riebalams, taigi ir skoninėms mėsos savybėms.
Dėl nelygių ganyklų gerai vystosi viršutiniai, ypač šlaunų, raumenys, ir sumažėja riebalų, todėl „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ mėsa neriebi.
Pjaunant vyresnius nei vidutinio amžiaus „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ galima gauti ryškesnės spalvos ir intensyvesnio skonio mėsą.
Kadangi paukščiai prieš juos pjaunant išvengia streso, o mėsa išpjaustoma rankiniu būdu arba pateikiama nepjaustyta, išsaugoma galutinė skerdenų kokybė.
Geras „Poulet de l’Ardèche“ / „Chapon de l’Ardèche“ vardas susijęs su senais tradiciniais ūkininkavimo metodais ir juslinėmis savybėmis. Jis dar labiau sustiprėjo išsiplėtus sektoriui devintajame dešimtmetyje (apie 100 augintojų, daugiau kaip 150 pastatų) ir padidėjus pardavimams visoje pietryčių Prancūzijoje ir už jos ribų. Gerą vardą patvirtina ir daug gautų prizų. Buvo laimėti šie visuotinio žemės ūkio konkurso medaliai: 1993 m. – sidabro medalis, 1996 m. – bronzos medalis, 1997 m. – sidabro medalis. „Poulet de l’Ardèche“ ar „Chapon de l’Ardèche“ patiekiamas geriausiuose Ardešo restoranuose, jis įrašytas gurmanų valgiaraščiuose, turistų laidose ir vadovuose pateikiami su juo receptai: „suprême de poulet de l’Ardèche aux écrevisses“ (Ardešo vištos krūtinėlė su vėžiais), „Chapon de l’Ardèche en deux cuissons, morilles et vin jaune“ (dviem etapais keptas Ardešo kaplūnas briedžiukų ir geltonojo vyno padaže). Tokiai sėkmei įtakos turėjo ir tai, kad ūkininkai lankosi pardavimo vietose ir aiškina apie gamybos būdą ir produktų receptus.
Nuoroda į paskelbtą specifikaciją
(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)
https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCPouletChapondelArdeche.pdf
(1) OL L 343, 2012 12 14, p. 1.