Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0596

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui Dirbti kartu, dirbti geriau: naujoji Europos Sąjungos socialinės apsaugos ir integracijos politikos atvirojo koordinavimo sistema COM(2005) 706 final

    OL C 185, 2006 8 8, p. 87–91 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    8.8.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 185/87


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui Dirbti kartu, dirbti geriau: naujoji Europos Sąjungos socialinės apsaugos ir integracijos politikos atvirojo koordinavimo sistema

    COM(2005) 706 final

    (2006/C 185/15)

    Komisija, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 262 straipsniu, 2005 m. gruodžio 22 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui Dirbti kartu, dirbti geriau: naujoji Europos Sąjungos socialinės apsaugos ir integracijos politikos atvirojo koordinavimo sistema

    Užimtumo, socialinių reikalų ir pilietybės skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2006 m. kovo 20 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Jan Olsson.

    426-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2006 m. balandžio 20–21 d. (balandžio 20 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 31 nariui balsavus už ir 1 susilaikius.

    1.   Trumpas EESRK pozicijos išdėstymas

    1.1

    EESRK pritaria pagrindinėms komunikato nuostatoms. Šis komunikatas sustiprins Lisabonos strategijos socialinę dimensiją, jeigu valstybės narės, taikydamos naująją sistemą, didesnę politinę svarbą teiks socialinės apsaugos modernizavimo ir tobulinimo tikslui. Socialinė dimensija labai svarbi siekiant įveikti dėl globalizacijos ir gyventojų senėjimo kylančias problemas. Įvairūs Lisabonos strategijos tikslai — konkrečiau, tvarus ekonominis augimas, daugiau ir geresnių darbo vietų kūrimas ir didesnė socialinė sanglauda — turi būti vienodai svarbūs ir išsaugoti.

    1.2

    Komisijai būtina inicijuoti dialogą su valstybėmis narėmis, kad būtų daugiau sužinota apie tinkamos socialinės politikos kryptis.

    1.3

    Nors EESRK pritaria iniciatyvai, jis norėtų nurodyti, kad būtina atsižvelgti į konkrečius trijų atskirų darbo sričių ypatumus, skirtingus jų pažangos etapus bei valstybių narių tarpusavio skirtumus.

    1.4

    Vienas iš trijų pamatinių tikslų — „tobulinti valdymą, skatinti skaidrumą ir suinteresuotųjų šalių dalyvavimą planuojant, įgyvendinant politiką ir vykdant jos stebėseną“. Socialiniai partneriai ir kiti pagrindiniai organizuotos pilietinės visuomenės dalyviai turi aktyviau dalyvauti visose pagrindinėse šio proceso srityse.

    1.5

    Naujoji sistema ir jos tikslai suteikia valstybėms narėms puikią galimybę savo NRP pabrėžti socialinę dimensiją, nustatant ir įgyvendinant konkrečius nacionalinius prioritetus.

    1.6

    EESRK, nuolat dirbdamas šia kryptimi, turėtų stebėti, kaip naujoji sistema taikoma atvirajam koordinavimui ir pateikti ataskaitą apie padarytą pažangą iki 2007 m. pavasario Europos Vadovų Tarybos susitikimo.

    2.   Svarbiausios Komisijos dokumento nuostatos

    2.1

    Komisija siūlo supaprastintą socialinės apsaugos ir socialinės integracijos atvirojo koordinavimo metodą (AKM), atitinkantį jos pirmuosius 2003 m. planus. Bendri pamatiniai tikslai išdėstyti ir papildyti konkrečiais kiekvienos iš trijų darbo sričių tikslais:

    1)

    skurdo ir socialinės atskirties panaikinimas;

    2)

    tinkamos ir tvarios pensijos;

    3)

    prieinama, aukštos kokybės ir tvari sveikatos bei ilgalaikė priežiūra.

    2.2

    Šiuo pasiūlymu siekiama apibrėžti naują sistemą, kad AKM taptų tvirtesniu ir akivaizdesniu procesu, kuris būtų geriau integruotas į Lisabonos strategiją. Procedūros ir darbo tvarka (dalyvių įtraukimas, valdymas, tvarkaraštis, ataskaitų teikimas, vertinimas, keitimasis geriausia praktika, tarpusavio mokymasis, informacija) turi tapti geresnės. Naujoji sistema apima trejų metų laikotarpį (2005–2008 m.).

    2.3

    Remdamosi bendrais tikslais, valstybės narės iki 2006 m. rugsėjo mėn. turi pateikti nacionalines socialinės apsaugos ir socialinės integracijos strategijas, kad galėtų įtraukti jas į nacionalines reformų programas, kurios jau turi būti parengtos 2006 m. spalio 15 d.

    3.   Bendros pastabos

    3.1

    Kad Komitetas galėtų atlikti savo patariamąjį vaidmenį, pasiūlymas turėjo būti paskelbtas iki 2005 m. gruodžio 22 d. Vėlesnis pasiūlymo paskelbimas sutrukdė EESRK deramai prisidėti prie atitinkamų ministrų posėdžių ir 2006 m. kovo mėn. pavasario Europos Vadovų Tarybos susitikimo.

    3.1.1

    EESRK jau atkreipė dėmesį ir sukritikavo trumpus laikotarpius, nustatytus konsultacijoms kitais svarbiais klausimais, pavyzdžiui, dėl Komisijos pasiūlymo dėl integruotų gairių augimui ir užimtumui skatinti (1).

    Komitetas pabrėžia, kad rengiant svarbius pasiūlymus, kurie yra pataisytos Lisabonos strategijos dalis, konsultavimo tvarkos kokybė turi būti išsaugota.

    3.2

    Kadangi pasiūlymas remiasi trejų metų ciklu, ši nuomonė gali padėti tiek valstybėms narėms, tiek ir Komisijai įgyvendinti ir toliau stebėti, kaip taikoma naujoji sistema.

    3.3

    EESRK neseniai pareiškė savo nuomonę dėl Lisabonos strategijos valdymo, pateikdama ir savo pastabas dėl AKM įgyvendinimo (2). 2003 m. Komitetas priėmė nuomonę dėl pirmojo Komisijos pasiūlymo dėl supaprastinimo (3). Jis pat išdėstė savo apmąstymus dėl AKM taikymo pensijoms ir sveikatos priežiūrai (4). EESRK šiuo metu rengia nuomones ir kitais susijusiais klausimais (5).

    3.4

    Deja, tik kelete 2005 m. spalio mėn. pateiktų NRP buvo įrašyti socialinės apsaugos ir socialinės integracijos klausimai. Suinteresuotos šalys dabar turi parengti ir įgyvendinti nacionalinės strategijos kryptis ir reformų programas, kad būtų užtikrinta, jog bus atsižvelgta į socialinę dimensiją. Ši nuomonė turėtų būti laikoma indėliu į minėtą procesą.

    3.5

    EESRK pritaria pagrindinėms komunikato nuostatoms. Šis komunikatas sustiprins Lisabonos strategijos socialinę dimensiją, jeigu valstybės narės, taikydamos naująją sistemą, didesnę politinę svarbą teiks socialinės apsaugos modernizavimo ir tobulinimo tikslui. Socialinė dimensija labai svarbi siekiant įveikti dėl globalizacijos ir gyventojų senėjimo kylančias problemas. Įvairūs Lisabonos strategijos tikslai — konkrečiau, tvarus ekonominis augimas, daugiau ir geresnių darbo vietų ir didesnė socialinė sanglauda — turi būti vienodai svarbūs ir išsaugoti.

    3.6

    Atsižvelgdamas į šias prielaidas ir nuolatinį nerimą keliančią Europos Sąjungos socialinę padėtį, EESRK ragina Europos Komisiją ir valstybes nares aiškiai ir konstruktyviai išdėstyti piliečiams informaciją apie aktyvesnes pastangas pabrėžti socialinę dimensiją kaip Lisabonos strategijos trečiąjį ramstį.

    3.7

    EESRK pripažįsta, kad socialinės apsaugos politika iš esmės priklauso valstybių narių kompetencijai. Vis tik Komisijai būtina inicijuoti dialogą su valstybėmis narėmis, kad būtų daugiau sužinota apie tinkamos socialinės politikos kryptis. EESRK ragina valstybes nares prisiimti politinę atsakomybę spręsti ateities iššūkius. Komitetas pabrėžia, kad naujojoje sistemoje išdėstyti Europos tikslai bus įgyvendinti tik tuo atveju, jeigu kiekvienai valstybei narei pakaks ryžto ir gebėjimo įvykdyti savo įsipareigojimus skatinti socialinę pažangą modernizuojant ir padarant socialinę apsaugą finansiškai tvaria.

    3.8

    Turi būti visapusiškai panaudota būtina ir konstruktyvi ekonominės politikos, užimtumo strategijos ir socialinės apsaugos tarpusavio sąveika. Toli siekianti socialinė politika, paremta solidarumu, turėtų būti laikoma naudingu veiksniu, darančiu tinkamą poveikį augimui ir užimtumui (6). Kartu, socialinės politikos tvarumas priklauso nuo ekonomikos augimo, paremto geresniu ekonomikos politikos koordinavimu Europos mastu.

    3.9

    Nors EESRK pritaria iniciatyvai, jis norėtų nurodyti, kad, sujungiant darbo sritis, kurių pažanga gerokai skiriasi tarpusavyje, būtina ir toliau atsižvelgti į konkrečius trijų atskirų darbo sričių ypatumus, skirtingus pažangos etapus bei valstybių narių tarpusavio skirtumus.

    Būtina atsižvelgti į skirtingą Europos nacionalinės politikos koordinavimo priemonių kokybę. Nors socialinės integracijos srityje konkrečios gairės ir tikslai, palyginti su Europos užimtumo politikos gairėmis, turi prasmę, pensijų ir sveikatos srities koordinavimas Europos mastu vis dar dažnai apsiriboja susitarimais dėl bendrų kokybinių tikslų.

    3.10

    Tačiau, vystant ir įgyvendinant tris skirtingas darbo sritis, valstybės narės turėtų visapusiškai išnaudoti jų tarpusavio sąveiką, nes dažnai šios sritys sutampa. Vienoje darbo srityje įgyvendinta priemonė gali turėti tiesioginį poveikį kitoms darbo sritims. Valstybėms narėms svarbu sumažinti ir atotrūkį tarp politinės valios ir faktinio įgyvendinimo.

    4.   Konkrečios pastabos

    Dalyvių įtraukimas į veiklą

    4.1

    Vienas iš trijų pamatinių tikslų — „tobulinti valdymą, skatinti skaidrumą ir suinteresuotųjų šalių dalyvavimą planuojant, įgyvendinant politiką ir vykdant jos stebėseną“.

    Vis dar nepakankamai dalyvauja socialiniai partneriai ir kiti pagrindiniai organizuotos pilietinės visuomenės dalyviai. AKM taikymas įvairiems sektoriams nedavė laukiamų rezultatų, nes valstybės narės neparodė jokio realaus ryžto siekti sutartų tikslų ir veiksmų. Panaši padėtis susiklostė ir kelete nacionalinių veiksmų planų, kuriuose esama trūkumų, kai kalbama apie aiškių nacionalinių tikslų ir strategijos krypčių nustatymą bei visų susijusių dalyvių aktyvų dalyvavimą. Vietoj to, nacionaliniai užimtumo, socialinės integracijos ir kitų sričių planai iš dalies buvo pertvarkyti į biurokratinės veiklos ataskaitas.

    4.2

    EESRK įsitikinęs, kad organizuotai pilietinei visuomenei aktyviau dalyvaujant visuose proceso etapuose pagerės NVP kokybė. Tokia tvarka užtikrins, kad planuose bus atsižvelgta į piliečių rūpesčius ir lūkesčius.

    4.3

    Komisija teisi teigdama, kad AKM taikymas gali skatinti dalyvavimą rengiant socialinę politiką. Bendram sutarimui dėl reformų, kad būtų modernizuota socialinė apsauga išsaugant finansinį tvarumą, turi pritarti visi socialiniai partneriai ir kitos susijusios pilietinės visuomenės suinteresuotosios šalys. EESRK pritaria visų dalyvių dalyvavimui visuose etapuose, pradedant politikos rengimu ir baigiant įgyvendinimu ir vertinimu. Tačiau dalyvaujamojo pobūdžio sprendimų priėmimo procesas neatleidžia išrinktų įstatymų leidėjų nuo atsakomybės skatinti socialinę pažangą ir aukšto lygio socialinę apsaugą.

    4.4

    EESRK pripažįsta, kad AKM pažanga trijose skirtingose darbo srityse, su kuriomis yra susijusi naujoji sistema, skiriasi. Nors pažanga ir nėra pakankama, socialinei integracijai taikomas AKM buvo labiau dalyvaujamojo pobūdžio nei AKM, taikomas pensijoms. Socialinių partnerių ir kitų pagrindinių dalyvių dalyvavimas pastarojoje strategijoje buvo labai ribotas. Nepaisant skubios būtinybės gerinti AKM taikymą socialinei integracijai, EESRK tvirtai pabrėžia Komisijos nuomonę dėl būtinybės labiau įtraukti suinteresuotąsias šalis į kitas dvi darbo sritis.

    4.5

    Priešingai negu riboto dalyvavimo taikant AKM pensijoms atveju, EESRK atkreipė dėmesį į kur kas aktyvesnį suinteresuotųjų šalių dalyvavimą Europos teisėkūroje, susijusioje su papildomomis profesinėmis pensijomis. Toks skirtumas rodo būtinybę padaryti AKM patrauklesnį ir įdomesnį visiems suinteresuotiems dalyviams.

    4.6

    EESRK Socialinės apsaugos komitetui (SAK) siūlo rengti posėdžius reguliariau ir kviesti kuo daugiau dalyvių, tarp jų socialinių partnerių ir kitų Europos ir valstybių narių atitinkamų pilietinės visuomenės organizacijų atstovus. EESRK taip pat mano, kad SAK dalyvaujantys vyriausybės atstovai yra tvirtai pasiryžę organizuoti konsultacijas ir dalyvauti jose su socialiniais partneriais ir kitais atitinkamais savo šalių pilietinės visuomenės suinteresuotais subjektais.

    4.7

    EESRK, nuolat dirbdamas Lisabonos strategijos (7) įgyvendinimo srityje, turėtų įtraukti socialinius partnerius ir atitinkamas pilietinės visuomenės organizacijas bei ekonomikos ir socialinių reikalų tarybas, kur jos jau sudarytos, kurie stebėtų naująją sistemą, kaip ji taikoma atvirajam koordinavimui ir ataskaitų apie padarytą pažangą teikimui iki 2007 m. pavasario Europos Vadovų Tarybos susitikimo. Komitetas turėtų ypatingą dėmesį skirti valdymui ir sritims, kuriose aktyvus dalyvių dalyvavimas buvo sėkmingas rengiant ir įgyvendinant nacionalinius prioritetus.

    4.8   Skaidrumas

    Kad suinteresuotųjų šalių dalyvavimas būtų prasmingas, jiems ankstyvame darbo etape turi būti sudaryta galimybė gauti svarbiausius dokumentus politikos klausimais. Skaidrumas būtinas ir tuomet, kai Europos Komisija ir valstybės narės analizuoja ir vertina naująją sistemą, pavyzdžiui, atliekant valstybių narių tarpusavio vertinimus ir nustatant rodiklius.

    4.9   Tarpusavio mokymasis ir gera praktika

    Mokymasis vienas iš kito yra vienodai svarbus visose trijose darbo srityse. Turi būti vystomos veiksmingos sistemos gerai praktikai perduoti ir neįstatyminėms priemonėms panaudoti. Į keitimąsi patirtimi ir tarpusavio mokymąsi visais lygiais turi būti įtraukti sprendimus priimantys asmenys. Kadangi socialiniai partneriai ir kitos atitinkamos pilietinės visuomenės suinteresuotosios šalys turi sukaupę svarbių žinių ir plačią socialinės politikos patirtį, jie turi dalyvauti nustatant ir įvertinant geriausios praktikos perdavimo galimybes. Horizontalieji klausimai, kurie yra itin svarbūs, kad naujoji sistema veiktų sėkmingai, apima modelius, skirtus dalyvaujamajam sprendimų priėmimo procesui ir suinteresuotųjų šalių įtraukimui. Dar vienas svarbus klausimas — rasti būdus ir priemones visaapimančiai visuomenei sukurti. Galiausiai, socialinę apsaugą būtina suderinti su konkurencingumu neišstumiant grupių už darbo rinkos ribų. Šiuo požiūriu EESRK remiasi dabar vykstančiomis diskusijomis apie požiūrį į darbą visą gyvenimą ir apie lankstumo ir užimtumo garantijos pusiausvyrą (8).

    4.10   Tarpusavio vertinimai

    Tarpusavio vertinimai ir keitimasis gera praktika yra naudingos priemonės, nes yra konkrečios ir skatina imtis veiksmų. Komisija turi užtikrinti, kad socialiniai partneriai ir kitos atitinkamos pilietinės visuomenės organizacijos dalyvautų tarpusavio vertinimuose.

    4.11   ES Progress programa

    Socialiniai partneriai ir kitos atitinkamos pilietinės visuomenės organizacijos turi turėti teisę vykdyti projektus visose naujosios Progress programos darbo srityse. EESRK savo nuomonėje išreiškia susirūpinimą dėl programos kuklių finansinių išteklių (9). Mūsų nerimas sustiprėjo Europos Vadovų Tarybai priėmus sprendimą dėl 2007–2013 m. finansinių perspektyvų. EESRK tvirtai pabrėžia savo ankstesnį raginimą skirti pakankamai finansinių išteklių visoms programos sritims, įskaitant su socialine apsauga ir socialine integracija susijusius projektus.

    4.12   Rodikliai

    Būtinas analitinis požiūris, paremtas kokybiškais, patikimais ir palyginamais rodikliais, kad būtų gauta pakankamai tikslios informacijos apie pažangą, padarytą įgyvendinant tikslus. Būtini ištekliai ir moksliniams tyrimams, kad būtų galima nustatyti atitinkamus rodiklius. Turi būti užtikrintas patikimas duomenų rinkimas ir tvarkymas. Kol bus nustatyti Europos ir nacionaliniai rodikliai, EESRK pakartoja savo raginimą kviesti suinteresuotąsias šalis dalyvauti kuriant ir vertinant rodiklius (10). Ir SAK, ir valstybės narės turėtų imtis tokių veiksmų.

    Kokybiniai rodikliai turi būti sukurti. Svarbu, kad pasirinktuose rodikliuose atsispindėtų atitinkami žmogaus poreikiais paremti kriterijai, siekiant įvertinti, pavyzdžiui, galimybę visiems pasinaudoti socialine apsauga, ar kokybė atitinka lūkesčius, ar dalyvauja naudotojas ir ar sąlygos yra palankios naudotojui.

    Būtina susieti AKM srityje taikomus rodiklius su Lisabonos strategijoje taikomais rodikliais, kad būtų gauta išsami informacija apie padarytą pažangą.

    4.13   Didesnis matomumas

    EESRK jau ne kartą yra pabrėžęs, kad Europai ir jos piliečiams sunku susikalbėti, nes trūksta aktualios ir skaidrios informacijos. Kadangi naujoji sistema susijusi su klausimais, kurie yra svarbūs piliečiams, EESRK pabrėžia, kad reikia organizuoti nuolatines diskusijas visais lygiais apie būsimus iššūkius ir galimus socialinės apsaugos, pensijų, sveikatos priežiūros ir socialinės integracijos srities strateginius sprendimus. Esant tokioms sąlygoms, Europos Komisija taip pat turi padidinti savo veiksmų matomumą. Pasiūlymų, kaip skatinti tokias diskusijas pagal Lisabonos strategiją, galima rasti kitose nuomonėse (11).

    5.   Papildomos pastabos dėl tikslų

    5.1

    Naujoji sistema ir jos tikslai suteikia valstybėms narėms puikią galimybę savo NRP pabrėžti socialinę dimensiją nustatant ir įgyvendinant konkrečius nacionalinius prioritetus, susijusius su bendrais Lisabonos tikslais, visapusiškai laikantis valstybių narių subsidiarumo principo. Tačiau EESRK ragina valstybes nares visapusiškai taikyti ES Komisijos parengtas gaires (12).

    5.2

    Atsižvelgdamos į socialinės integracijos sritį „Skurdo ir socialinės atskirties panaikinimas“, valstybės narės per 2006 m. parengs naujus nacionalinius socialinės integracijos veiksmų planus.

    5.2.1

    EESRK mano, kad būtina imtis konkrečių veiksmų dėl prioritetinių priemonių, kurias 2005 m. kovo mėn. apibūdino Užimtumo ir socialinių reikalų taryba. EESRK primena ES tikslą, kad valstybės narės turi imtis ryžtingų priemonių iki 2010 m. panaikinti skurdą (13). Be to, EESRK pabrėžia, kad politika socialinei atskirčiai įveikti yra svarbi, siekiant spręsti demografinį iššūkį.

    5.2.2

    EESRK nuomone, ypač svarbu dėmesį skirti šiems klausimams:

    kovai su skurdu, pirmiausia vaikų ir jaunimo, pagal politinę programą, kuri remia vaikus, šeimas (įskaitant vienišus tėvus) ir lygybę, užkertant kelią skurdui, pereinančiam iš kartos į kartą;

    naujų geresnių darbo vietų kūrimui labiausiai socialiai nuskriaustiems žmonėms, įskaitant mažai uždirbančius;

    lyčių lygybės skatinimui;

    žmonių su negalia lygių galimybių skatinimui;

    kovos su diskriminacija priemonėms;

    etninių mažumų integracijai;

    kovai su benamyste ir jos prevencijai;

    galimybei gauti kokybiškas sveikatos socialines paslaugas, neatsižvelgiant į pajamas;

    lėtinėmis ligomis sergančių žmonių padėčiai;

    minimalių pajamų užtikrinimui, priemonėms įsiskolinimui mažinti ir galimybei pasinaudoti finansinėmis paslaugomis ir nedidelių sumų kreditais.

    5.3

    Pernai pensijų sričiai „Tinkamos ir tvarios pensijos“ buvo pateiktos nacionalinės pensijų strategijos. 2006 m. numatytas tik derinimas.

    5.3.1

    Tarp prioritetinių klausimų galėtų būti šie:

    garantuoti pajamas sulaukus senyvo amžiaus, kurios užtikrintų išėjusiems į pensiją žmonėms gyventi oriai ir užkirstų kelią jų socialinei atskirčiai;

    pensijų sistemos, suteikiančios pakankamą garantiją žmonių grupėms, dirbančioms pagal naujo pobūdžio sutartis, ir savarankiškai dirbantiems asmenims;

    parama žmonėms, planuojantiems gyvenimą išėjus į pensiją.

    5.4

    Sveikatos ir ilgalaikės priežiūros sričiai „Galimybė naudotis aukštos kokybės ir tvaria sveikatos ir ilgalaike priežiūra“, valstybės narės pirmą kartą parengs nacionalinius planus.

    5.4.1

    EESRK nori pabrėžti, kad visiems turėtų būti užtikrinta galimybė naudotis aukštos kokybės ir techninius standartus atitinkančiomis socialinės priežiūros paslaugomis. Kad būtų įgyvendinta finansiškai tvari sveikatos ir ilgalaikė socialinė priežiūra, profilaktinės sveikatos priemonės yra itin svarbios.

    5.4.2

    Naujų nacionalinių veiksmų planų prioritetiniais klausimais galėtų būti šie klausimai:

    profilaktinė sveikatos priežiūra;

    sveikatos priežiūros darbo vietoje paslaugos visiems asmenims, kad būtų pirmiausia įveiktos psichinės ir fizinės ligos, sudarant galimybę pailginti darbinės veiklos laikotarpį;

    socialinės ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių tarnybų bendradarbiavimas;

    priežiūros paslaugas teikiančių tarnybų ir paslaugas teikiančių ir prekes šiam sektoriui gaminančių įmonių tarpusavio santykiai;

    paslaugos išlaikomiems gyventojams;

    kokybės reikalavimai;

    įvairių kategorijų priežiūros darbuotojų mokymas, kad jie liktų dirbti ir naujų darbuotojų pritraukimas į šį sektorių;

    pacientų teisės;

    priežiūros namuose teikimas.

    2006 m. balandžio 20 d., Briuselis

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

    pirmininkė

    Anne-Marie SIGMUND


    (1)  Žr. EESRK nuomonę Užimtumo gairės: 2005–2008 m., pranešėjas Henri Malosse. OL C 286, 2005 11 17.

    (2)  Žr. EESRK nuomonę dėl Europos žinių visuomenės kūrimo – organizuotos pilietinės visuomenės indėlis į Lisabonos strategiją (Tiriamoji nuomonė), pranešėjas Jan Olsson, kiti pranešėjai – Eva Belabed ir Joost van Iersel. OL C 65, 2006 3 17.

    (3)  Žr. EESRK nuomonę dėl Lisabonos strategijos socialinės dimensijos stiprinimo: socialinės apsaugos srities atvirojo koordinavimo supaprastinimas, pranešėjas Wilfreid Beirnaert, OL C 32, 2004 2 5.

    (4)  Žr. EESRK nuomonę dėl Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui ir Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl Nacionalinės strategijos saugioms ir tvarioms pensijoms paremti taikant integruotą požiūrį, pranešėja Giacomina Cassina, OL C 48, 2002 2 21, p. 101.

    (5)  Žr. EESRK rengiamą darbą Socialinė sanglauda: Europos socialinio modelio išplėtimas, SOC 237, ir dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, nustatančio Reglamento (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo įgyvendinimo tvarką, SOC 197.

    (6)  Žr. EESRK nuomonę dėl Komisijos komunikato dėl socialinės darbotvarkės, p. 1.2, pranešėja Engelen-Kefer, OJ C 294, 2005 11 25.

    (7)  Lisabonos strategijos įgyvendinimas, indėlis gavus 2005 m. kovo 22 ir 23 d. vykusios Europos Vadovų Tarybos įgaliojimus.

    (8)  Žr. EESRK rengiamą dokumentą dėl Lankstumo ir socialinių garantijų: Danijos atvejis, pranešėja Anita Vium, ECO167 ir EESRK nuomonę Europos žinių visuomenės kūrimas – organizuotos pilietinės visuomenės indėlis į Lisabonos strategiją (tiriamoji nuomonė), pranešėjas Jan Olsson, kiti pranešėjai – Eva Belabed ir Joost van Iersel, OL C 65, 2006 3 17.

    (9)  Žr. EESRK nuomonę dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą, sukuriantį Bendrijos užimtumo ir socialinio solidarumo programą – PROGRESS, pranešėjas Wolfgang Greif, OL C 255, 2005 10 14.

    (10)  Žr. EESRK nuomonę dėl Socialinių rodiklių (nuomonė savo iniciatyva), pranešėja Giacomina Cassina, OL C 221, 2002 9 19.

    (11)  Žr. EESRK nuomonę Komisijos indėlis svarstymų laikotarpiu ir jam pasibaigus: D planas (Demokratija, dialogas ir diskusijos) (nuomonė savo iniciatyva), pranešėja Jillian van Turnhout, OL C 65, 2006 3 17, ir EESRK nuomonę Europos žinių visuomenės kūrimas – organizuotos pilietinės visuomenės indėlis į Lisabonos strategiją (tiriamoji nuomonė), pranešėjas Jan Olsson, kiti pranešėjai – Eva Belabed ir Joost van Iersel, CESE 1500/2005

    (12)  Europos Komisijos darbo dokumentas Gairės, kaip parengti nacionalinius pranešimus dėl socialinės apsaugos ir socialinės integracijos.

    (13)  2000 m. kovo mėn. Lisabonos Europos Vadovų Taryba.


    Top